Beer bar με μοναδικό σύστημα προσωπικής κάνουλας μπύρας σε κάθε τραπέζι. ώρες λειτουργίας 17.30-02.30

12 Φεβ 2017

Επισκεφτήκαμε εχθές το Berlin μετά από παρότρυνση φίλου στην παρέα. Έχοντας διαβάσει όλα τα σχόλια εδώ, αποφύγαμε να πάρουμε κάτι φαγώσιμο και αρκεστήκαμε μόνο σε μπύρες.
Ο χώρος μέσα ήταν πράγματι σε στυλ μπυραρίας, με ωραία ξύλινα ψηλά τραπέζια. Μου άρεσε πολύ η διακόσμηση και ιδιαίτερα το τρενάκι BERLIN, ως λάτρης της υπέροχης αυτής πρωτεύουσας.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη, καθώς ο σερβιτόρος-ιδιοκτήτης ήταν χαμογελαστός και πολύ εξυπηρετικός. Μόλις κάτσαμε, μας έφερε κανατούλα με νερό και οι μπύρες συνοδεύονταν από νάτσος, τα οποία όταν καταναλώνονταν, ξαναέβαζε.

Οι άντρες της παρέας ήπιαν από την κάνουλα που βρισκόταν στο τραπέζι (ή όπως λέγεται τελοσπάντων) και έκαναν συνεχώς refill μόνοι τους (9€/λτρ). Να σημειωθεί ότι ακριβώς από πάνω μας, βρισκόταν ένας ηλεκτρονικός πίνακας, ο οποίος ανέφερε το πόσο έπιναν (όχι μόνο εμείς αλλά και οι παρέες στα υπόλοιπα τραπέζια). Εγώ αρκέστηκα σε μία πολυαγαπημένη μου καπνιστή μπύρα Schlenkerla των 500ml που κόστιζε 6,5€.
Αν με ρώταγε λοιπόν κάποιος, αν θα ξαναπήγαινα..... θα απαντούσα, ναι!

12 Νοε 2016

Καθημερινή τέλη Σεπτεμβρίου η ζεστή βραδιά ζητούσε επιτακτικά μπύρα και το περπάτημα μας έφερε στον πεζόδρομο της Τιμοθέου στο Παγκράτι. Στον ήσυχο αυτό πεζόδρομο συνυπάρχουν 3-4 μικρά cafe και μια μπυραρία η Berlin by 5 d. m.
Βολευτήκαμε σε πάσο στον έξω χώρο του μαγαζιού στον πεζόδρομο, παραγγείλαμε 2 μπύρες, και κάτι να τσιμπήσουμε γιατί άδειο στομάχι και αλκοόλ, γειά σας.

Δεν θα σπαταλήσω τον χρόνο σας για το αν έχει καλές, πολλές μπύρες, εγχώριες, εισαγόμενες, εξάλλου υπάρχουν γνώστες του είδους, ούτε περιγραφή του χώρου γιατί δεν πρόκειται για κάτι το ιδιαίτερο, συνοικιακό μπάρ γαρ.
Οι τιμές στις μπύρες γενικότερο δείχνουν λογικές με την τιμολογιακή πολιτική της επιχείρησης να είναι αλλού καλή και κάπου κάπου τσιμπημένη.
Θα σας απασχολήσω με την κάρτα των σνάκς, γιατί φαγητό δεν το λές.

Παραγγείλαμε πριν πιούμε, μια μικρή πίτσα και τυλιχτά πιτάκια με ένταμ και λουκάνικο στα € 3 & € 6 αντίστοιχα. Μετα απο σύντομο χρονικό διάστημα ώστε το micro να δουλέψει ήρθε για πίτσα μια πίτα απο σουβλάκι με κέτσαπ σως και λιωμένο τυρί. Τα δε πιτάκια ( κρύα φυσικά) σε μικρά κυλινδράκια γεμισμένα με συνονθύλευμα λουκάνικου τυριού απλώς απαράδεκτα και τα δυο, γευστικά και Τιμολογιακά.

Κύριοι της εστίασης αντιλαμβάνομαι τους χαλεπούς καιρούς που όλοι διάγουμε, το κόστος κουζίνας, αλλά είχα να αισθανθώ έτσι από τα παιδικά μας πάρτι (του δημοτικού εννοώ) όπου τα καναπεδάκια (κρακεράκια ήταν) ήταν φούλ στα σωληνάρια primula, με διάφορες γεύσεις. Εντάξει να πιούμε αλλά να χαλάσουμε το κέφι μας γι αυτά που σερβίρετε, σε μαγαζί όπου πίνοντας υποτίθεται οτι μπορείς να τσιμπήσεις, νομίζω το γεύση και vfm είναι δικαιολογημένα στο απόλυτο 1.

Για μπύρα αν σας κάνει είναι μια επιλογή, φυσικά αν κατοικείτε στην διπλανή πολυκατοικία. Φροντίστε να μην πεινάσετε όμως έως ότου βελτιώσουν την < κουζίνα>τους

03 Δεκ 2015

Βασικα αναρωτιεμαι τι δουλεια εχει αυτο το μαγαζι εδω εφοσον δεν ειναι εστιατοριο αλλα μονο μπυραρια με κατι μεζεδακια...

Πηγα εχτες Κυριακη, δεν ειναι τοσο ευκολο να το βρεις αλλα οκ, καλη θεληση να υπαρχει! Εμπιστευομαι τους κριτικους εδω μεσα και ειπα να παω και εκει εφοσον αγαπω οτι κοντα στη μπυρα! Αλλα το μαγαζι δεν ειναι για φαγητο παρα μονο μπυρα!

Κυριακη λοιπον και μπαινουμε σ ενα μαγαζι, βασικα ενα μεγαλο, ψηλοταβανο δωματιο θα το χαρακτηριζα εγω, καθολου ασχημο αλλα για μενα πολυ σκοτεινο.. Ημασταν εγω και το αγορι μου, καθησαμε λοιπον σ ενα stand κοντα στη τζαμαρια με συστημα που βαζαμε εμεις μπυρα απο μονοι μας!

Το αγορι μου ζητησε ενα ποτηρι ενω εγω το καταλογο να δω πρωτα τη ποικιλια. Βασικα ηθελα να δω τα φαγητα πιο πολυ γιατι ειχα πεθανει απο τη πεινα!

Του εφεραν το ποτηρι, του εξηγησαν πως θα βλεπει τι καταναλωνει και εγω ζητησα να μου πει τι μπυρες μπουκαλι υπηρχαν γιατι δεν ειχα προλαβει να δω και δεν ηθελα να φυγει απραγος ο σερβιτορος! Και εκει μου απανταει (θα ελεγα σαρκαστικα.. ), "δεν τις διαβασατε;;" Προφανως και οχι σκεφτηκα για να τον ρωταω! Αρκεστηκα απλα σ ενα "δεν προλαβα" αλλα μεταξυ μας, ξεκινησε ηδη η προκαταληψη απεναντι του.. Anyway, μου τις ειπε και πηρα μια ale που δεν ειχα δοκιμασει ενω το αγορι μου ειχε ηδη σερβιριστει μια weisse απο το βαρελι "μας"! Ζητησα και ενα τασακι (για δευτερη φορα αφου το ειχα ζητησει και μαζι με το καταλογο) αν μπορουσε να ερθει σ ενα λεπτο για τα φαγητα..

Παραγγειλαμε σκορδοψωμα με λιωμενο τυρι, μια ποικιλια που περιειχε μια μικρη πιτσα (σαν ατομικη που περνουμε σε φουρνο), μια αραβικη με τοματα, τυρι και αγγουρι κομμενη σε φετες, και παραπανω σκορδοψωμακια!

Κοιταξτε, δεν ηταν ασχημα απλα δεν ηταν φαγητο, το μονο που δε μου αρεσε ηταν η πιτσα αλλα οκ, δεν ειναι κατι για να το κακοχαρακτηρισω, κανεις εξαλλου δεν μου ειπε οτι θα παω εκει για να σκασω απο το φαι, απλα δεν ηταν κατι για να το παρεις ατομικο!

Παρατηρησεις τωρα:

1) Η weisse του αγοριου μου, μου φανηκε ξεθυμασμενη,

2) Στο σερβιτορο οπως καταλαβαινετε δεν εχω καμια ιδαιτερη συμπαθεια γιατι ακομα και το τασακι που εφερε ηταν αδειο μεν αλλα βρωμικο και τα nachos που εφερε στην αρχη ειχαν υγρασια απο κατω και ειχαν πανιασει προφανως γιατι το ξεπλυνε και χωρις να το σκουπισει μας το σερβιρε,

3) Καποια στιγμη, ακουσα Ρακιντζη αντι για rock που ειχε αρχικα.

Τα καλα του κομματια (γιατι πρεπει να τα λεμε και αυτα) ειναι πως ειχε το αυτοματο συστημα για τις μπυρες και μπορεις να σερβιριστεις μονος σου!

Επισης ο λογαριασμος ηταν κανονικος, για 2 μπυρες βαρελισιες των 500ml, μια μπυρα μπουκαλι και τα 2 πιατα που ανεφερα πιο πανω, πληρωσαμε 27,80€, ουτε λιγα αλλα ουτε και πολλα!

Γνωμη μου, αν πεινατε, μην πατε εκει!

10 Δεκ 2015

Ειπαμε με το ταιρι μου να παμε για μια μπυρα σαββατο βραδυ και υστερα απο αναζητηση στα περιχωρα μας περασαμε πανω σε αυτον τον ιντριγκαδορικο τιτλο.
Λοιπον η πρωτοτυπια του μαγαζιου ειναι οτι μπορεις και βαζεις μπυρα μονος σου με ειδικες κανουλες που βρισκονται στο τραπεζι σου και βλεπεις σε μια οθονη την ποσοτητα που εχεις καταναλωσει.

Δοκιμασαμε την weiss που αν σας αρεσει το ειδος της μπυρα θα απογοητευτειτε. Οποτε καλυτερο ειναι να προτιμησεται τα μπουκαλια.

Στο θεμα του φαγητου πηραμε την μεγαλη ποικιλια που αποτελειται απο τυρακια γκουντα, τρια λουκανικα 5 πιτουλες μικρες, μια ποσοτητα μουσταρδα και δυο κομματια χοιρινου τυπου κονσερβας. Για την τιμη της (14 ευρω) απλα απαραδεκτη.

Οποτε στο φαγητο κρατηθειτε μακρια απο αυτο το μαγαζι. Επισης ο χωρος χρειαζεται επειγόντως συστημα εξαερισμου μιας και μεσα γινεται πραγματικα τεκες. Μαλλον θα το προτεινα για μια απογευματινη μπυρα το καλοκαιρακι στον πεζοδρομο μπροστα του και μεχρι εκει.

29 Νοε 2015

Το Berlin βρίσκετε σε έναν μικρό πεζόδρομο στο Παγκράτι προσφέρετε τόσο για καλοκαίρι με τα εξωτερικά τραπεζάκια όσο και για χειμώνα μέσα με τα τραπέζια με τις κάνουλες για μπύρα.

Η εξυπηρέτηση πάντα ευχάριστη και γρήγορη. Ο χώρος είναι κάτι διαφορετικό από τις κλασσικές "γερμανικού τύπου" μπυραρίες και έτσι ευνοείται η επίσκεψη και καθημερινές για κάτι πιο απλό.
Το φαγητό είναι κυρίως μπυρομεζέδες, προτείνω τα λουκάνικα και το μπουκέτο για πιο μεγάλη παρέα. Οι τιμές για τα πιάτα είναι από 3 μέχρι 8 ευρώ.
Οι Βαρελίσιες μπύρες είναι αρκετές, 8 αν θυμάμαι καλά, από weiss μέχρι ελληνικές Lager.

Η ποικιλία στις εμφιαλωμένες μπύρες είναι εξίσου μεγάλη, με ξένες μπύρες διάφορων τύπων καθώς επίσης και ελληνικές. Προσωπικά θα ήθελα παραπάνω ελληνικές φρέσκες - απαστερίωτες μπύρες, μιας και υπάρχουν τόσες ντόπιες μικροζυθοποιίες που αξίζουν να μαθευτούν και να δοκιμαστούν.