ΑΝΑΦΙΩΤΙΚΑ

Μεζεδοπωλεία

Μνησικλέους 24Β, Πλάκα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Ιούλ
2017

Επισκεφθήκαμε τα Αναφιώτικα σε μια απόφαση της στιγμής, μια τεράστια παρέα 15-20 ατόμων, αργά το βράδυ μιας καθημερινής, στο τέλος της άνοιξης (τέλη Μαΐου δηλαδή, αμάν πια, όλα νια νια τα κάνω). Ήταν από τις αποφάσεις που λαμβάνονται τόσο γρήγορα που δεν υπάρχει πολύς χώρος για λογική. Σίγουρα είμαστε πυροβολημένοι που κάναμε τέτοια επιλογή, αλλά ας το προσπεράσουμε αυτό.

Τι προσδοκίες να έχω από τα Αναφιώτικα τα οποία είναι τοποθετημένα σε ένα από τα πλέον τουριστικά σημεία της πόλης? Μηδενικές. Να ναι καλά ο Χριστόφορος (ναι, αυτός που γύρισε το «Αν») που έκανε το σημείο viral πριν κάποια χρόνια και πλέον η όποια ποιότητα έχει πέσει σε επίπεδα τρίτου υπογείου.

Αφού παίξαμε τέτρις και τζένγκα με το πώς θα στήσουμε τα τραπέζια (μπορεί να πήρε και 10-15 λεπτά στους σερβιτόρους να καταφέρουν να τοποθετήσουν τα τραπέζια με λογικό τρόπο, για να έχουμε οι περισσότεροι μια υποτυπώδη οπτική επαφή μεταξύ μας) καταφέραμε και βολευτήκαμε.

Η εξυπηρέτηση χωρίς να είναι κακή, δεν ήταν και εντυπωσιακή. Οι άνθρωποι προσπάθησαν πραγματικά να κουμαντάρουν το μεγάλο τραπέζι μας, αλλά όχι με τεράστια επιτυχία. Κάτι το μπέρδεμα με το πώς θα στήσουμε τα τραπέζια, κάτι η έλλειψη κεράσματος, και το 2/4 φαντάζει αξιόλογος βαθμός.

Ο χώρος, μιας και καθίσαμε έξω, ήταν αρκετά καλός. Η θέα και η αίσθηση που έχεις βρισκόμενος στους πεζοδρόμους της Πλάκας είναι από μόνη της μαγευτική. Αν προσθέσουμε και το ότι η περιοχή είναι ιδιαίτερα περιποιημένη, μιας και πρόκειται για τον ορισμό της τουριστικότητας, τότε μιλάμε για σχεδόν σίγουρη επιτυχία. Τα «υλικά» του καταστήματος βέβαια (τραπέζια, καρέκλες, σερβίτσια κλπ) ήταν απλώς του μέσου όρου. «Ψιλοφτηνιάρκα» είναι μάλλον ο όρος που τα περιγράφει καλύτερα. Τον εσωτερικό χώρο δεν τον είδα για να εκφέρω άποψη.

Το μενού του καταστήματος είναι το κλασσικό τουριστικό, στο οποίο μπορεί κάποιος να βρει ότι και αν ζητήσει. Η παραγγελία μας περιελάμβανε κυρίως ποικιλίες, τις οποίες θα περιγράψω πιο αναλυτικά ως μια μικρή εικόνα των διαφόρων πιάτων που σερβίρονται:

- Αρχικά ήρθε μαύρο ψωμάκι με πατέ ελιάς σε ένα τσίγκινο κουβαδάκι. Ευχάριστο κουβέρ (δεν είδα τιμή). Ήρθε και νερό σε κανάτες.

- Πήραμε 4 σαλάτες, γύρω στα 6,5-8€ η κάθε μια. Χωριάτικη (με νόστιμες ντομάτες και ικανοποιητική φέτα, 3/4), Αναφιώτικα και Ρόκα-μαρούλι (πολύ νόστιμες και αυτές, χάρη στις επαρκείς σε ποσότητα σάλτσες τους, τυπικές γεύσεις γενικά, 3,5/4) και Λάχανο-καρότο (ουδέτερη, 2/4).

- 4 ποικιλίες για 4 άτομα η κάθε μια (26€ έκαστη). Μπορώ να πω ότι χορταίνουν συμπαθητικά 3 άτομα. Αν πρόκειται για 4 άτομα μιλάμε για καλό τσίμπημα, όχι όμως να χορτάσουν. Περιείχαν:

• Λουκάνικα: κάθε ποικιλία περιείχε ένα χωριάτικο λουκάνικο κομμένο σε 3-4 κομμάτια. Στη δική μας τα μισά ήταν ψημένα κανονικά και τα άλλα μισά καμένα. Το λογικό συμπέρασμα είναι ότι είτε ο ψήστης είναι «ταλέντο» και κατάφερε τέτοιο ψήσιμο, είτε έκαψε ένα λουκάνικο και μοίρασε τα καμένα στις διάφορες ποικιλίες. Τραγικό από κάθε άποψη.

• Κεφτεδάκια: Από αυτά που σε κάνουν να μην θες να ξαναπαραγγείλεις κεφτεδάκια σε εστιατόριο, μετριότατα (3-4 μεγάλα τεμάχια)

• Φιλέτο κοτόπουλο: Μικρή ποσότητα από νόστιμα και σωστά ψημένα φιλετάκια (3-4 κομμάτια)

• Ψαρονέφρι (έτσι έμοιαζε, αλλιώς ήταν καλής ποιότητας πανσέτα): πολύ λίγο σε ποσότητα, αρκετά ικανοποιητικό και αυτό σε γεύση και ψήσιμο (2-3 φιλετάκια)

• Τυροκροκέτες: πας σούπερ μάρκετ, τις παίρνεις από το ψυγείο, τις βάζεις φούρνο και έτοιμες. Ε όχι (2-3 μικρές σε κάθε ποικιλία)

• Κολοκυθοκεφτέδες: συμπαθητικοί (2-3 μέτριου μεγέθους κεφτέδες)

• Φλογέρες: πολύ νόστιμες, μα σε ελάχιστη ποσότητα (2 μικρές σε κάθε ποικιλία)

• Πατάτες τηγανητές: μετριότατες, μάλλον ετοιματζίδικες (σε καλή ποσότητα)

• Dip γιαουρτιού με μισό κιλό άνηθο: οκ

- 3-4 έξτρα μερίδες πατάτες. Είπαμε, μετριότατες..

- Άφθονο αλκοόλ, όλων των ειδών. Το λευκό κρασί που δοκίμασα ήταν οκ, χωρίς προβλήματα την ίδια ή την επόμενη ημέρα.

Λυπητερή: δεν είδα για πολύ τον κατάλογο ωστόσο οι τιμές που πρόσεξα να υπάρχουν συνεπάγονται ότι ένα τυπικό γεύμα δύο ατόμων θα κοστίσει περίπου 18-20 ευρώ. Εμείς με τα παραπάνω να κοστίζουν το πολύ 150-170€, ζητήθηκε να πληρώσουμε 270€. Δεδομένου ότι δεν ήπιαμε πολύ, πραγματικά αναρωτιέμαι για την τιμολόγηση των ποτών. Το κόστος κατ’ άτομο για όσους έφαγαν ήταν 15,6€ και είχαμε πολύ μέτριο κορεσμό με 2-3 ποτηράκια κρασί ο καθένας.

Η ποιότητα των όσων φάγαμε ήταν αρκετά μέτρια. Αυτό που περιμένει κανείς από μια απόλυτα τουριστική περιοχή. Οι τιμές ήταν κανονικές ως προς τα βρώσιμα και μάλλον αρκετά υψηλές ως προς τα πόσιμα, ωστόσο αυτό δεν το μάθαμε ποτέ, καθώς δεν λάβαμε αναλυτικό λογαριασμό.

Συμπέρασμα? Νομίζω οι περισσότεροι το ξέρετε και χωρίς να διαβάσετε την κριτική. Δεν κάνουν για φαγητό αυτά τα μέρη. Αν σας αρέσει το σημείο, πάρτε την παρεούλα σας και πιείτε έναν ωραίο καφέ ή πιο βράδυ ένα εμφιαλωμένο ποτάκι και αν σας… κόψει η λόρδα, με ένα σύντομο ψάξιμο εδώ, στο αγαπημένο μας site, θα βρείτε πολλές καλύτερες επιλογές για φαγητό.

ΥΓ: αγαπητή tzia! Απαντώ με αφορμή την αναφορά σου στην κριτική μου σχετικά με το Μαύρο Γάτο. Ξεκινώ αποποιούμενος τις όποιες ιδιαίτερες γνώσεις μου σχετικά με τους τύπους ψησίματος του κρέατος. Αφού, μάλιστα, λες και ότι «το κατέχεις το θέμα», εγώ μαζί σου. Προσωπικά κινούμαι μόνο με το… μάτι και τη γλώσσα. Το μάτι μου εκείνη τη φορά είδε ότι ζουπώντας με το πιρούνι τη μπριζόλα (μόσχου), έβγαινε ροζοκόκκινο ζουμάκι στις άκρες του πιάτου. Μάλιστα, όπως είπα σε εκείνη την κριτική, δεν με ενόχλησε καθόλου διότι η γεύση του κρέατος ήταν τέλεια, ωστόσο είναι κάτι που θεώρησα ότι αξίζει να το γνωρίζει ο επίδοξος επισκέπτης. Γι’ αυτό και το σχολίασα στον φανταστικό μου φίλο, τον Αναξίμανδρο.

Με ένα γρήγορο googlάρισμα παρατηρώ ότι στο well done, που είναι θεωρητικά ο ανώτερος βαθμός ψησίματος (και αναφέρεις και στην κριτική σου ότι έτσι ψήνουν τα κρέατά τους στον Μαύρο Γάτο), δεν υπάρχει καθόλου αίμα (0% κοκκινωπή επιφάνεια, στο κάθετα κομμένο κομμάτι). Στον αμέσως επόμενο βαθμό ψησίματος, το medium well (που είναι και αυτό που ζητάω μπακαλίστικα όταν με ρωτάνε για το ψήσιμο), μπορεί να υπάρχει λίγο αίμα (25% κοκκινωπή επιφάνεια, στο κάθετα κομμένο κομμάτι).

Ωστόσο, επειδή δεν είμαι ειδήμων του κρέατος, ούτε ειδήμων του Μαύρου Γάτου, μπορώ εύκολα να πιστέψω, μετά από τα σχόλιά σου, ότι ψήνουν τα κρέατά τους well done και απλώς έτυχε (μικρό φάουλ του ψήστη σε αυτό το σημείο) στην περίπτωσή μας να το σερβίρουν ένα κλικ λιγότερο ψημένο.

ΣΣ. Εάν, παρά το ότι το γκούγκλαρα προσεκτικά, έχω κάνει κάποιο λάθος στην κατηγοριοποίηση των τύπων ψησίματος ή στο αν φαίνεται ή όχι το αίμα, στον εκάστοτε τύπο, ζητώ συγνώμη και αναμένω διορθώσεις.

Τώρα, πάω να ακυρώσω τα εισιτήρια που είχα βγάλει για το γλυκό μου σπίτι, την Αλαμπάμα!

Μεζεδοπωλεία - Πλάκα, Αθήνα

Βράδυ κατόπιν ρεβεγιόν Χριστουγέννων και η παρέα μας προσκάλεσε στα γραφικά Αναφιώτικα στην πλάκα κατόπιν κράτησης για 9 άτομα... Η συγκεκριμένη περιοχή όπου βρίσκονται αρκετά μαγαζάκια για καφέ ποτό αλλά και φαγητό είναι αρκετά γραφική και ζεστή για να κάτσεις και σε τραβάει θεωρώ ιδιαίτερα τις κρύες μέρες του χειμώνα καθώς πολλά από αυτά περιέχουν και τζάκι...

Αμάξι ούτε που να το σκεφτείτε εκτός αν είστε διατεθειμένοι να πληρώσετε ιδιωτικό πάρκινγκ στα 8 Ευρώ επί της οδού όλων αυτών των εστιατορίων (κάτι που τελικά κάναμε και εμείς μιας που είμαστε πολλοί και συνέφερε). Εναλλακτικά η πρόσβαση γίνεται και από το μετρό Μοναστηράκι με αρκετό περπάτημα.

Αφού προσπεράσαμε τα σκαλάκια, όπου πολύς κόσμος είχε επιλέξει για το ποτό του βρεθήκαμε στην κυρίως αίθουσα του μαγαζιού και συγκεκριμένα στον επάνω όροφο. Το μόνο αρνητικό που βρήκα στον χώρο είναι κάτι το οποίο προσωπικά με ενοχλεί, τα πάρα πολύ στενά τραπέζια που καταλήγει το μαλλί σου να μπλέκεται με της από πίσω και η στροφή του ζεϊμπέκικου της να παίρνει και εσένα σβάρνα... Κατά τα άλλα ομολογουμένως ήταν ζεστός και φιλόξενος.

Αφού καθίσαμε και το μαγαζί πλέον είχε γεμίσει, ξεκίνησε η ζωντανή μουσική από έναν κύριο με κιθάρα ο οποίος είχε αναλάβει μόνος του όλο το πρόγραμμα της βραδιάς, καθόλου προσεγμένο για βραδιά Χριστουγέννων καθώς και εντελώς πολύ ερασιτεχνικό μιας που ακούσαμε αρκετά τραγούδια εκτός του συνηθισμένου ρυθμού τους.

Η εξυπηρέτηση παρόλα αυτά ήταν άμεση και ευγενική παρόλο τον κόσμο που είχε προσέλθει.

Επιλέξαμε:
-Δύο ποικιλίες μεγάλες κρεατικών οι οποίες περιείχαν μπιφτέκι, λουκάνικο, μπριζολάκια, κοτόπουλο, λαχανικά, κάτι σαν σπανακόπιτα και μια σος πάνω σε μαρουλόφυλλο. Δυστυχώς οι γευστικές μας περιηγήσεις σε άλλα εστιατόρια μας έχουν κάνει να έχουμε αναπτύξει έντονα την διάθεση της σύγκρισης των πιάτων και των γεύσεων. Λαμβάνοντας υπόψιν την εν λόγω παραδοχή οφείλω να σας πληροφορήσω ότι η ποικιλία δεν μας ικανοποίησε πλήρως ούτε σαν γεύση αλλά ούτε και σαν ποσότητα για τον αριθμό ατόμων στον οποίο αντιστοιχούσε.

Πλην από τις δύο "μεγάλες" ποικιλίες δεν πήραμε κάτι άλλο παρά:
- Δύο κανάτες μισόκιλες ρακόμελα,
-2 μπύρες και
- Ένα κιλό κόκκινο χύμα κρασί.

Ο λογαριασμός έκλεισε στα 120 Ευρώ και για τα 9 άτομα, ποσό αρκετά καλό, αλλά χωρίς να δικαιολογεί το κάτι ιδιαίτερο στο φαγητό.

Ο μόνος λόγος που θα ξαναπάω είναι αν επιμείνει η παρέα ή λόγω της γραφικότητας της περιοχής, και αυτό για να πιω ίσως τον πρωινό ή απογευματινό μου καφέ.

Μεζεδοπωλεία - Πλάκα, Αθήνα

Όμορφο μαγαζάκι στην καρδιά της πλάκας, ιδανικό για Κυριακή μεσημέρι και για κάθε καλοκαιρινό βράδυ.

Η ποιότητα του φαγητού είναι μέτρια και οι τιμές ελαφρώς τσιμπημένες, και τα δύο αναμενόμενα αφού εκεί πηγαίνεις κυρίως για το 'location, location, location'.

Πιο συγκεκριμένα:
Ήμασταν 4 άτομα και πήραμε μία ποικιλία κρεατικών (τυροκροκέτες, δύο κομμάτια τυρόπιτα, λουκάνικο, φιλέτο κοτόπουλο - χοιρινό, μπιφτεκάκια, κολοκυθοκεφτέδες, τηγανητές πατάτες, τζατζίκι, ντομάτα) μέτρια σε γεύση, κανονική σε ποσότητα, μία σαλάτα χωριάτικη οκ, 3 ποτήρια μικρά μπύρα και 1 κόκα κόλα.

Για τα παραπάνω + κουβέρ (στο οποίο περιλαμβάνεται ψωμί με πατέ ελιάς) δώσαμε 40 ευρώ.

Η εξυπηρέτηση ήταν ικανοποιητική, δεδομένου πάντα ότι πήγαμε σε μέρα και ώρα αιχμής.

Γενικώς το συστήνω, όχι τόσο για το φαγητό όσο για την βόλτα και την όμορφη περατζάδα που χαζεύεις, ειδικά αν κάθεσαι έξω.

Μεζεδοπωλεία - Πλάκα, Αθήνα

Ο χώρος πολύ ωραίος, μικρά τραπεζάκια έξω με αρκετές σόμπες να καθίσεις ακόμα και τον χειμώνα, μέσα πιο άνετα με αναμμένο τζάκι για τους χουχουλιάρηδες. Η περιοχή δίνει έξτρα πόντους και σε παραπέμπει σε μια παλια, ρομαντική Αθήνα.

Πήραμε μια ποικιλία κρεατικών μικρή, αρκετά χορταστική και μεγάλη για 2 άτομα, (είχε κρεατικά, πατάτες, τυροκεφτεδες, κολοκυθοκεφτεδες, σαλατα, πικλες), τζατζικι, 1 λιτρο κρασι, μας ρωτησαν αν θελουμε ψωμακι το οποιο ειχαν ψησει και συνοδευοταν απο ντιπ ελιας, νεράκι σε κανατα. Στο τέλος μας κέρασαν γλυκό χαλβά. Όλα αυτά 34 ευρώ, θεωρώ για αυτά που φάγαμε και την περιοχή αρκετά καλά.

Τα παιδιά αρκετά εξυπηρετικά, ευγενικά, πρόθυμα και γρηγορα. Το συνιστώ σίγουρα να πάτε μια βόλτα έστω και για καφέ και γλυκό, οι επιλογές είναι πολλές.