KAMARONIA

Ελληνική κουζίνα

Οθωνος 10,Συνταγμα [Χάρτης]

ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΩΣ ΣΑΒΒΑΤΟ 10,30-22,30 ΝΤΕΛΙΒΕΡΥ 12,00-19,00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Κάνει delivery Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Το Kamaronia foodbar βρίσκεται από τον Οκτώβριο ’13 στην Όθωνος 10, στην
πλατεία Συντάγματος, ίσως στο καλύτερο σημείο της!
Διεθνούς φήμης συνταγές, διάφορα είδη ζυμαρικών, πιάτα που φτιάχνονται εκείνη
την ώρα μπροστά σας και που μπορείτε αν θέλετε να τα ζητήσετε για το σπίτι η το
γραφείο.
Point of view - Point of you:
o Πανοραμική θέα από το μπαλκόνι του ορόφου
o Traveller Lockers
o Art Shop Gallery
o Free WiFi
Δωρεάν υπηρεσία Delivery (210.3251.623) Δευτέρα – Σάββατο 12:00-19:00

Ελληνική κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Το Kamaronia είχε τραβήξει τον προσοχή μου εδώ και πολύ καιρό αλλά ποτέ δεν είχα αποφασίσει να το επισκεφτώ. Σε πολύ κεντρικό σημείο (Πάνω στη Πλατεία Συντάγματος- πιο κέντρο δε γίνετε! ), έχοντας «σημαία» του τις φθηνές τιμές για τα ζυμαρικά του.

Σε μια πρόσφατη βόλτα στο κέντρο και μετά από μαραθώνια βόλτα και ανελέητου shopping, η όρεξή μας τράβαγε πάστα και έτσι είπαμε να του δώσουμε μια ευκαιρία.

Πρώτα θα ασχοληθώ με τον χώρο. Η απόλυτη ανισότητα! Το ισόγειο θυμίζει χώρο deliverάδικου. Υπάρχει ανοιχτή βιτρίνα που μπορείς να δεις την κουζίνα τους. Αυτό όσο καλό είναι για εμάς τους επισκέπτες, τόσο μεγάλο ρίσκο είναι για την επιχείρηση. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, σχεδόν τσακίζει την εικόνα του μαγαζιού.

Μια ανάστατη κουζίνα και απεριποίητοι κάδοι με τα υλικά που χρησιμοποιούν. Σου έβγαζε μία σύγχυση. Εκεί βλέπεις ότι τα περισσότερα από τα υλικά τους είναι εντελώς τυποποιημένα. Από τα μανιτάρια κονσέρβα μέχρι την κόκκινη σάλτσα τους. Το κακό είναι ότι αυτά τα προσέξαμε κατά την έξοδό μας. Θα πρότεινα ή να αλλάξουν την φιλοσοφία τους για το πώς έχουν την κουζίνα τους ή να χτίσουν έναν τοίχο εκεί… Αν τα είχαμε δει από την αρχή, ειλικρινέστατα θα κάναμε μεταβολή…

Επίσης χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή στις τουαλέτες τους…
Αντιθέτως, ο πάνω όροφος που κατά κύριο λόγο εξυπηρετεί και φιλοξενεί τους πελάτες τους, είναι ένας άλλος κόσμος! Ήταν μία άκρως ευχάριστη έκπληξη! Προσεγμένος και τακτικός! Ευχάριστος και με μια πολύ γλυκιά θέα επί της πλατείας. Αν δεν ήταν τα παραπάνω, μεγάλα φάουλ –κατά την άποψή μου- θα έβαζα ένα ωραιότατο 3αράκι. Όμως τώρα, η γενική εικόνα του χώρου γκρεμίζεται στον άσο…

Δεν πολυπεινάγαμε οπότε αποφασίσαμε να πάρουμε από ένα πιάτο ζυμαρικών και κανένα ορεκτικό. Για ορεκτικό μας πρότειναν οι ίδιοι τα σπιτικά τους τσιπς. Όταν μας σερβιρίστηκαν η απογοήτευση ήταν τεράστια! Ένα μεγάλο, μαύρο μπολ, γεμάτο από –όντως- σπιτικά τσιπς. Το τραγικό της υπόθεσης όμως ήταν ότι μας προσφέρθηκαν παγωμένα και πανιασμένα. Δίπλα μας ήταν ένα ζευγάρι που κάνανε μανούρα για το ίδιο θέμα. Λόγω παραπόνων τους, ανέβηκε μία κυρία για να συζητήσει μαζί τους. Κατέληξαν ζητώντας τους συγνώμη, λέγοντάς τους ότι όντως ήταν χθεσινά ενώ τους τα αντικατάστησε με φρέσκα.

Φάουλ Νο1: Πόσο κόστος έχει ένα πιάτο από τσιπς? Πόσο χρειάζεται για να τα ετοιμάσεις, μία πατάτα? Θα ήταν τόσο τραγικό να τα πετάξουν και να ετοιμάσουν νέα, παρά να τα σερβίρουν το επόμενο βράδυ?

Φάουλ Νο2: Εμείς που ήμασταν ακριβώς δίπλα, που είχαμε πάρει ακριβώς τα ίδια και είχαμε ακούσει όλη τη συνομιλία δεν θα έπρεπε να έχουμε την ίδια αντιμετώπιση και να μας αντικατασταθούν επίσης με φρέσκα? Δηλαδή έπρεπε να γκρινιάξουμε και εμείς για να δούμε ανταπόκριση?

Κι έρχομαι τώρα στα ζυμαρικά τους.
Ζυμαρικά βουτύρου με ανθότυρο και φασκόμηλο. Από τα χειρότερα πιάτα που έχω δοκιμάσει στη ζωή μου. Χλιαρά προς κρύα μακαρόνια, απλά περιλουσμένα με βούτυρο. Ανθότυρο δεν είδαμε-δεν απαντήσαμε. Το φασκόμηλο ούτε που ακούγονταν καθόλου. Ευτυχώς μας είχαν φέρει τυρί και έδινε λίγο γεύση στο απαράδεκτο αυτό πιάτο.

Ζυμαρικά με σάλτσα τεσσάρων τυριών. Λίγο καλύτερο πιάτο αλλά και πάλι, μου θύμισε αυτό που ετοίμαζα ως φοιτητής όταν έπαιρνα από τα σούπερ μάρκετ τις συσκευασίες της Knorr. Επειδή στον κατάλογο έγραφε ότι ανάμεσα στα τυριά είχε και Blue cheese, ούτε αυτό έπεσε στην αντίληψη μας.

Και τώρα για το service τους. Αν δεν υπήρχε το Φάουλ Νο2 και γενικά το θέμα με τα τσιπς θα έβαζα ένα 3αράκι. Η κυρία που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενική και γρήγορη. Όμως το ότι μας πρότεινε και μας πάσαρε τα απομεινάρια από εχθές –και ίσως όντως επηρεασμένος από την όλη αρνητική αίσθηση που μου έμεινε- θα βάλω ένα 2.

Φεύγοντας μας ρώτησαν αν μείναμε ικανοποιημένοι. Αν κι έχω ανεπτυγμένη συνείδηση ως καταναλωτής και βγάζω «γλώσσα» σε αντίστοιχες περιπτώσεις, αυτή τη φορά λόγω της κούρασης και απογοήτευσης, απαντήσαμε ένα «όλα καλά». Λάθος μας, γιατί έτσι ο επιχειρηματίας δεν θα μάθει ποτέ τα λάθη τους και ίσως κάποια στιγμή δει την επιχείρησή του να διαλύεται –κάτι που αντεύχομαι.

Ελπίζω να μπαίνει στη διαδικασία να διαβάζει τις τυχόν κριτικές που αναρτιόνται από πελάτες του ώστε να ξέρει την αίσθηση που αφήνει η παροχή των υπηρεσιών του και να προσπαθήσει να βελτιώσει τις ατέλειες και αστοχίες.

Η τιμή για όσα πήραμε ήταν χαμηλή αλλά και πάλι αυτό δεν θα ήτανε ποτέ λόγος να τολμήσουμε μία νέα επίσκεψη. Έτσι εγώ και η παρέα μου, θα ρίξουμε μια ωραιότατη μαύρη πέτρα πίσω μας…