ΣΑΡΑ (سارة)

Μέση Ανατολή

Δεληγιώργη 39, Μεταξουργείο [Χάρτης]

Κουρδικό-Ιρακινό εστιατόριο, ανοιχτό όλη μέρα.

Μέση Ανατολή - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα

Η γνωριμία μου με το Σάρα έγινε υπό ελαφρώς παράδοξες συνθήκες.
Πήγαινα σε μια δουλειά κοντά στην Ομόνοια αρχές καλοκαιριού πριν δυο-τρία χρόνια και είπα να τριγυρίσω στα στενά για να βγω στον προορισμό μου αλλά, μην ξέροντας καθόλου την περιοχή, χάθηκα. Είδα λοιπόν ένα εστιατόριο στο τέρμα της οδού Ζήνωνος και μπήκα να ρωτήσω. Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι ήταν αραβικό εστιατόριο, ούτε ήξερα ότι υπάρχουν μαγαζιά Αράβων εκεί γύρω (επαρχιωτάκι γαρ) και ένιωσα έκπληξη όταν το συνειδητοποίησα. Με μια κλεφτή ματιά στα τραπέζια, ένιωσα επίσης και μια... λιγούρα, καθώς ήταν ώρα φαγητού, το μαγαζί ήταν γεμάτο και υπήρχαν σερβιρισμένα διάφορα μαγειρευτά (σε μια ρεβιθάδα θυμάμαι καρφώθηκε το μάτι μου) που φαίνονταν λαχταριστά, συνοδευόμενα από αραβικές πίτες σε καλαθάκια, αντί του ψωμιού που συνηθίζουμε εμείς. Είχε μια οικογενειακή και ήρεμη ατμόσφαιρα κλασικού παραδοσιακού εστιατορίου.

Οι άνθρωποι με καθοδήγησαν για να βγω στην Αγ. Κωνσταντίνου (ναι, τόσο άσχετη ήμουν στην περιοχή). Πρέπει να έδειχνα πολύ ταλαιπωρημένη και ιδρωμένη γιατί όταν έφυγα, έχοντας περπατήσει καμιά 20αριά μέτρα, κάποιος από το μαγαζί έτρεξε πίσω μου (ναι, μπήκε σε αυτόν τον κόπο) να μου προσφέρει ένα μπουκάλι νερό για το δρόμο.

Καταγράφηκε λοιπόν το μέρος αυτό μέσα μου αλλά δεν έτυχε να ξαναπάω προς τα εκεί, μέχρι σήμερα που σκέφτηκα, αφού είχα διαβάσει και κριτικές για κουζίνα Μ. Ανατολής εδώ, που την αγαπώ πολύ, να κάνω μια βόλτα στην Ομόνοια για κεμπάπ. Βγαίνοντας στη Ζήνωνος θυμήθηκα το μαγαζάκι αυτό και αποφάσισα να την κατηφορίσω. Όταν είδα την ταμπέλα του να γράφει Σάρα, το συνέδεσα και με την κριτική του World. Μπήκα λοιπόν μέσα, με τη σκέψη να πάρω κάτι για το σπίτι. Όταν ο πολύ χαμογελαστός σερβιτόρος τους με ρώτησε αν είναι πακέτο, και αφού είχα σταμπάρει το γωνιακό τραπέζι τους μπροστά στη τζαμαρία, αποφάσισα να καθίσω.

Είχε διάφορα μαγειρευτά φαγητά (όσπρια, κοτόπουλο, αρνί κοκκινιστό και λαχανικά), άσπρο ρύζι (νομίζω τύπου μπασμάτι) συνοδευτικό και ρύζι μπιργιάνι. Είχε επίσης καλαμάκι κοτόπουλο και κεμπάπ. Διάλεξα καλαμάκι κοτόπουλο τυλιχτό σε αραβική πίτα και ρύζι μπιργιάνι. Μαζί ζήτησα αϊράν, αλλά δεν είχε, οπότε παρήγγειλα ένα μαύρο τσάι, που το ζήλεψα βλέποντας την ρετρό τσαγιέρα τους να βράζει.

Το φαγητό μου ήρθε συνοδευόμενο από μια σαλάτα με πολύ ψιλοκομμένα λαχανικά (λάχανο, καρότο, κρεμμύδι, ντομάτα, αγγουράκι και μαρούλι μάλλον, ήταν κομμένα τόσο λεπτά που δεν είμαι σίγουρη αν είχε κάτι άλλο μέσα), η οποία ήταν ωραία, φρέσκια και δροσερή.

Το καλαμάκι κοτόπουλο ήταν μεγάλο και τυλιγμένο σε μεγάλη αραβική πίτα που έμοιαζε χειροποίητη και η γεύση της ήταν πιο ιδιαίτερη από τις αγοραστές, με ένα ελαφρύ και ευχάριστο άρωμα (ή κάποιου μπαχαρικού ή ίσως αυγού, δεν μπόρεσα να διακρίνω). Μέσα μπαίνουν τα κλασικά λαχανικά και σως μαγιονέζας, την οποία ζήτησα να μη μου βάλουν γιατί δεν τη συμπαθώ. Δεν είχε γιαούρτι ή τζατζίκι για κάποιον που δεν ήθελε σως, παράλειψη κατά τη γνώμη μου. Το κοτόπουλο ήταν καλοψημένο αλλά περίμενα κάτι περισσότερο από άποψη μπαχαρικών.

Το μπιργιάνι είχε λεπτά κομμάτια κοτόπουλο, καρύδια και σταφίδες και ήταν πραγματικά μεγάλη μερίδα, μόνο το μισό κατάφερα να φάω και θα μπορούσα άνετα να έχω παραγγείλει μόνο αυτό. Δεν ήταν ιδιαίτερα αρωματικό, αλλά ήταν νόστιμο και καλομαγειρεμένο. Δεν είχα ξαναφάει μπιργιάνι ποτέ, οπότε δεν έχω να το συγκρίνω με κάτι. Πάντως μου άρεσε και θα το έτρωγα ξανά.
Το τσάι τους ήταν μαύρο, πολύ δυνατό και ήρθε σε μεγάλη κούπα, την οποία μου ξαναγέμισαν.

Για όλα τα παραπάνω, και ένα μπουκαλάκι νερό που μου έφεραν από μόνοι τους, πλήρωσα 8 ευρώ. Δεν ξέρω πόσο έκανε το καθετί ούτε και πρόσεξα τις τιμές που έγραφε πάνω από τον πάγκο τους, προϊδεασμένη ότι δεν πρόκειται και για ακριβό μαγαζί, αλλά ούτως ή άλλως τα χρήματα μου φάνηκαν λίγα. Μάλιστα όταν ζήτησα να πάρω το υπόλοιπο ρύζι μου σε πακέτο, μου συμπλήρωσαν κι άλλο και μου έβαλαν μαζί μια αραβική πίτα.

Συνοψίζοντας, ήταν ένα γεύμα ευχάριστο. Το φαγητό ήταν καλό, ο σερβιτόρος ήταν πολύ ευγενής και χαμογελαστός, το μαγαζί φωτεινό, καθαρό και ήσυχο, και μάλλον σχετικά οικογενειακό γιατί την ώρα που έφυγα είχαν έρθει 1-2 ζευγάρια με παιδιά. Σίγουρα θα ξαναπάω αν βρεθώ μεσημέρι στην περιοχή, και θέλω να δοκιμάσω και τα μαγειρευτά φαγητά τους.