Έχει parking
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

22 Νοε 2017

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στις 17/11/2017 με κράτηση δύο ατόμων (εγώ και η γυναίκα μου), μέσω e table. Το εστιατόριο βρίσκεται σε ήσυχο στενό λίγα μέτρα μακρυά από την λεωφόρο Κηφισίας. Το παρκάρισμα είναι μια σχετικά εύκολη υπόθεση είτε στα στενά πέριξ είτε με την βοήθεια του παρκαδόρου.

Έχει μια μεγάλη αυλή, που σίγουρα θα είναι προσόν τους καλοκαιρινούς μήνες. Μέσα, ο χώρος είναι ενιαίος, ελαφρώς μακρόστενος, με χρώματα απαλά σκούρα και χαμηλό φωτισμό. Τα τραπέζια σε επαρκή απόσταση μεταξύ τους, χωρίς στρίμωγμα και με άνετους διαδρόμους. Λίγο μετά το κέντρο του χώρου, βρίσκεται η τετραμελής ορχήστρα, αποτελούμενη από μπουζούκι, βιολί, συνθεσάιζερ και την τραγουδίστρια. Η διαρρύθμιση, τα χρώματα και ο φωτισμός δημιουργούν ζεστή ατμόσφαιρα και χαλαρή διάθεση. Η μουσική, ελαφρολαϊκά και λαϊκά τραγούδια της δεκαετίας του ΄70 και του '80, δένει την ατμόσφαιρα και την κάνει ακόμα πιο ζεστή. Η τραγουδίστρια με πολύ καλή φωνή, τραγούδησε μέχρι και όπερα καταπλήσσουσα τα πλήθη.

Παραγγείλαμε μαστέλο σουβλάκι, χιώτικο τυρί στα κάρβουνα (3,5/5), πατάτες Νάξου (2/5 επειδή ήταν προτηγανισμένες), σαλάτα ρόκα κινόα και μανιτάρια (3,5/5), σολωμό στα κάρβουνα με κινόα (3/5), σνίτσελ με πουρέ πατάτας (3/5). Ήπιαμε κόκκινο αϊ-γιωργίτικο κρασί (3/5).
Εν κατακλείδι, περάσαμε τρεις ευχάριστες ώρες κυρίως λόγω της όμορφης ζωντανής μουσικής και δευτερευόντως λόγω της κουζίνας.

Ο λογαριασμός με 10% έκπτωσης μέσω e tablet στα 55€.

20 Φεβ 2017

Το "Μπέρδεμα" είναι ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον εστιατόριο, απο πολλές απόψεις.
Βρίσκεται σε μια ήσυχη και καταπράσινη γειτονιά της Κηφισιάς, έχει μεγάλο κήπο με δέντρα και τραπεζάκια για το καλοκαίρι, και το μενού του διαρκώς αλλάζει.

Ο ευρύχωρος έσω χώρος είναι πρωτότυπα διακοσμημένος, με μοδάτα τραπεζοκαθίσματα, το αναμμένο τζάκι στο βάθος και έναν πάγκο προς το κέντρο του μαγαζιού, οπου γίνεται το γεμισμα των πιάτων.

Η μουσική, χαλαρή, έπαιζε Αλεξίου αρχικά, μετά όμως έπαιζε Πάριο για την υπόλοιπη μιάμιση ώρα, μέχρι να φύγουμε..

Ο κατάλογος, λιτός, ένα φύλλο χαρτί, οπου προσφέρονται μεζεδάκια, πολίτικα και κάποια κυρίως, με κρέας.

Μας έφεραν για αρχή νερό εμφιαλωμένο το οποίο και άνοιξαν μπροστά μας χωρίς να ερωτηθούμε.
Κριτσίνια με ντιπ γιαουρτιού και ζυμωτό ψωμί ήταν τα επόμενα ορεκτικά.

Ξεκινήσαμε με ψητά λαχανικά με σως γιαουρτιού.
Τρίχρωμες πιπεριές, μανιτάρια πλευρώτους, καραμελωμένο κρεμμύδι και τομάτα.

Πήραμε μισή μερίδα χανουμάκια, δηλ κεφτέδες απο κιμά μοσχαριού και γαλοπούλας, με μαρμελάδα τομάτας.
Πολύ γευστικό πιάτο, ήρθε ζεστό και αν και μισή μερίδα, οι κεφτέδες ήταν γύρω στους 8.

Επόμενο ορεκτικό ήταν το μιλφέϊγ λαχανικών.
Τεράστια μερίδα, έμοιαζε με σουφλέ.
Λιωμένο τυρί, κομματάκια πιπεριάς, τομάτας και αρακά ήταν τα συστατικά που μπόρεσα να διακρίνω.
Πάρα πολύ καλό, το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Δοκιμάσαμε και το λαχματζούν που μας πρότειναν.
Ήταν καλύτερο απο αυτά που σερβίρουν τα διάφορα Πολίτικα μαγαζιά, αλλα όχι καλύτερο απο αυτό που σερβίρει πχ τα "Φουρνομαγειρέματα".

Το τελευταίο πιάτο ήταν το χειροποίητο ρολό κοτόπουλο με ρύζι basmatic.
Σωστή παρουσίαση, το ρολό είχε μέσα φέτα, πιπεριά και ήταν γευστικότατο.
Το ρύζι όμως, παρόλο που σερβιρίστηκε με μια ελαφριά σάλτσα, μας φάνηκε εντελώς άνοστο.
Επίσης το πιάτο ήταν αδικαιολόγητα ακριβό(13,8€)..

Για το τέλος πήραμε προφιτερόλ οπου μας σέρβιραν ξεχωριστά τη ρευστή σοκολάτα.
Μας κέρασαν δυο φορές απονδυο σφηνάκια λικέρ μαστίχας.

Ο αρχικός λογαριασμός, μαζί με μισό λίτρο κόκκινο κρασί, χύμα, ήταν 63€.
Με την έκπτωση όμως μας βγήκε 44,8€.
Φεύγοντας μας έδωσαν μια απόδειξη που έγραφε 42,8€.
Κάνοντας όμως ξανά τους υπολογισμούς ο λογαριασμός έπρεπε να είναι 43,6€.
Μπέρδεμα, όνομα και πράγμα...

Συνοψίζοντας, το μαγαζί έχει εκπληκτική κουζίνα, εξαιρετικό μέσα και έξω χώρο, προσφέρει πρωτότυπα πιάτο τα τα οποία συχνά ανανεώνει, αλλα είναι πολύ ακριβό.
Σίγουρα θα ξαναπάμε.

01 Φεβ 2018

Αποφασίσαμε να κάνουμε στο Μπέρδεμα την βάπτιση της κόρης μας, μετά από σύσταση του συγκεκριμένου εστιατορίου. Αφού είχαμε συμφωνήσει την τιμή και το μενού, μείναμε ήσυχοι ότι όλα θα γίνουν όπως τα συμφωνήσαμε... Σταθήκαμε άτυχοι όμως γιατί η έλλειψη επαγγελματισμού από ότι φάνηκε είναι το βασικό χαρακτηριστικό της επιχείρησης.

. Ανεπαρκής ποσότητα στα φαγητά (ποικιλίες κρεατικών 4 ατόμων, που ουσιαστικά ήταν για 2 άτομα), μικρά πιάτα στις σαλάτες, ορεκτικά που δεν επαρκούσαν για 4 άτομα όπως και γλυκά που φειδωλά βρισκόντουσαν σκόρπια πάνω στα τραπέζια...

Για να μην πω για τα αναψυκτικά και τις μπύρες, που με το ζόρι τα πήγαιναν μετά από απαίτηση του κόσμου.

Το κερασάκι στην τούρτα ήταν η ταχύτητα στο να μαζέψουν τα πιάτα όταν πέρασαν οι δύο πρώτες ώρες.. τρομερή βιασύνη να μας διώξουν, αφού το πρωί της ίδιας μέρας είχαν πάλι βάπτιση και προφανώς το προσωπικό ήταν κουρασμένο. Το μόνο θετικό ήταν ο ωραίος χώρος αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα το σύστηνα!

Αρκετά χρήματα για το τίποτα!