Έχει parking
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

20 Φεβ 2017

Το "Μπέρδεμα" είναι ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον εστιατόριο, απο πολλές απόψεις.
Βρίσκεται σε μια ήσυχη και καταπράσινη γειτονιά της Κηφισιάς, έχει μεγάλο κήπο με δέντρα και τραπεζάκια για το καλοκαίρι, και το μενού του διαρκώς αλλάζει.

Ο ευρύχωρος έσω χώρος είναι πρωτότυπα διακοσμημένος, με μοδάτα τραπεζοκαθίσματα, το αναμμένο τζάκι στο βάθος και έναν πάγκο προς το κέντρο του μαγαζιού, οπου γίνεται το γεμισμα των πιάτων.

Η μουσική, χαλαρή, έπαιζε Αλεξίου αρχικά, μετά όμως έπαιζε Πάριο για την υπόλοιπη μιάμιση ώρα, μέχρι να φύγουμε..

Ο κατάλογος, λιτός, ένα φύλλο χαρτί, οπου προσφέρονται μεζεδάκια, πολίτικα και κάποια κυρίως, με κρέας.

Μας έφεραν για αρχή νερό εμφιαλωμένο το οποίο και άνοιξαν μπροστά μας χωρίς να ερωτηθούμε.
Κριτσίνια με ντιπ γιαουρτιού και ζυμωτό ψωμί ήταν τα επόμενα ορεκτικά.

Ξεκινήσαμε με ψητά λαχανικά με σως γιαουρτιού.
Τρίχρωμες πιπεριές, μανιτάρια πλευρώτους, καραμελωμένο κρεμμύδι και τομάτα.

Πήραμε μισή μερίδα χανουμάκια, δηλ κεφτέδες απο κιμά μοσχαριού και γαλοπούλας, με μαρμελάδα τομάτας.
Πολύ γευστικό πιάτο, ήρθε ζεστό και αν και μισή μερίδα, οι κεφτέδες ήταν γύρω στους 8.

Επόμενο ορεκτικό ήταν το μιλφέϊγ λαχανικών.
Τεράστια μερίδα, έμοιαζε με σουφλέ.
Λιωμένο τυρί, κομματάκια πιπεριάς, τομάτας και αρακά ήταν τα συστατικά που μπόρεσα να διακρίνω.
Πάρα πολύ καλό, το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Δοκιμάσαμε και το λαχματζούν που μας πρότειναν.
Ήταν καλύτερο απο αυτά που σερβίρουν τα διάφορα Πολίτικα μαγαζιά, αλλα όχι καλύτερο απο αυτό που σερβίρει πχ τα "Φουρνομαγειρέματα".

Το τελευταίο πιάτο ήταν το χειροποίητο ρολό κοτόπουλο με ρύζι basmatic.
Σωστή παρουσίαση, το ρολό είχε μέσα φέτα, πιπεριά και ήταν γευστικότατο.
Το ρύζι όμως, παρόλο που σερβιρίστηκε με μια ελαφριά σάλτσα, μας φάνηκε εντελώς άνοστο.
Επίσης το πιάτο ήταν αδικαιολόγητα ακριβό(13,8€)..

Για το τέλος πήραμε προφιτερόλ οπου μας σέρβιραν ξεχωριστά τη ρευστή σοκολάτα.
Μας κέρασαν δυο φορές απονδυο σφηνάκια λικέρ μαστίχας.

Ο αρχικός λογαριασμός, μαζί με μισό λίτρο κόκκινο κρασί, χύμα, ήταν 63€.
Με την έκπτωση όμως μας βγήκε 44,8€.
Φεύγοντας μας έδωσαν μια απόδειξη που έγραφε 42,8€.
Κάνοντας όμως ξανά τους υπολογισμούς ο λογαριασμός έπρεπε να είναι 43,6€.
Μπέρδεμα, όνομα και πράγμα...

Συνοψίζοντας, το μαγαζί έχει εκπληκτική κουζίνα, εξαιρετικό μέσα και έξω χώρο, προσφέρει πρωτότυπα πιάτο τα τα οποία συχνά ανανεώνει, αλλα είναι πολύ ακριβό.
Σίγουρα θα ξαναπάμε.

10 Μάρ 2016

Το Μπέρδεμα είναι μια μοντέρνα ταβέρνα σε ένα πολύ όμορφο σημείο και πιο συγκεκριμένα στο Στροφύλι (μεταξύ Ν. Ερυθραίας και Κηφισιάς), μια περιοχή γεμάτη πράσινο. Βρίσκεται μακριά από το πολύβουο κέντρο, πιο απόμερα και για το λόγο αυτό πιο ήσυχα. Εξωτερικά θυμίζει μονοκατοικία. Διαθέτει μια αρκετά μεγάλη αυλή με δέντρα στα οποία κρέμονται φαναράκια. Υποθέτω ότι αυτή η αυλή τους καλοκαιρινούς μήνες θα είναι όλα τα λεφτά, καθώς σίγουρα θα έχει αρκετή δροσιά (καθότι βόρεια) αλλά θα είναι και αρκετά ατμοσφαιρικά και ρομαντικά. Την Κυριακή το μεσημέρι που πήγα εγώ, λόγω της καλοκαιρίας, κάποιοι γονείς με τα παιδιάκια τους είχαν βγει σε αυτή την αυλή ενώ κάποιοι άλλοι βγήκαν για να καπνίσουν παρά το γεγονός ότι στην ταβέρνα υπάρχουν 2 σαφώς διακριτοί χώροι για τους καπνίζοντες και μη. Άλλωστε κατά την ώρα της κράτησης είχα ερωτηθεί γι΄ αυτό.

Το εσωτερικό είναι αρκετά μεγάλο. Διαθέτει τραπέζια για λίγα άτομα αλλά και για μεγάλες παρέες. Είναι διακοσμημένο με αρκετά παραδοσιακά, ρετρό αντικείμενα σε διάφορα σημεία και κυριαρχεί το βαθύ πράσινο χρώμα. Τα φωτιστικά είναι αναποδογυρισμένα ψάθινα καλάθια.

Φτάνουμε 4 άτομα και μας οδηγούν σε ένα πολύ όμορφο τραπέζι ροτόντα, άνετο και ευρύχωρο στο χώρο των μη καπνιζόντων όπως είχαμε ζητήσει. Πάνω στο τραπέζι (όπως και σε κάθε τραπέζι του μαγαζιού) βρίσκεται ένα άδειο μπουκάλι από κρασί, στην ετικέτα του οποίου αναγράφονται τα κρασιά και γενικά τα οινοπνευματώδη που σερβίρει το μαγαζί. Αρκετά έξυπνη ιδέα θα έλεγα.
Η εξυπηρέτηση είναι πολύ γρήγορη, πρόθυμη, οργανωμένη και συντονισμένη άψογα σαν καλοκουρδισμένο ρολόι. Άλλος στην υποδοχή, άλλος στην παραγγελία, άλλος στο σερβίρισμα. Όλοι τους πάντως εξαιρετικοί.

Ο κατάλογος είναι αρκετά ενδιαφέρων. Κυριαρχούν τα πολίτικα πιάτα, κάποια από τα οποία δεν είναι και τόσο παραδοσιακά αλλά ελαφρώς πειραγμένα και σε πιο μοντέρνα εκδοχή. Ωστόσο, υπάρχουν αρκετές ενδιαφέρουσες προτάσεις και εκτός κατάλογου (πιάτα ημέρας) που τα αναφέρει ο σερβιτόρος κατά την ώρα της παραγγελίας. Στο σημείο αυτό θα ήθελα να ανοίξω μια παρένθεση που δεν αφορά στο συγκεκριμένο μαγαζί. Συχνά τα πιάτα ημέρας ή τα εκτός καταλόγου, όπως συνήθως αποκαλούνται, ενέχουν τον εξής κίνδυνο-ρίσκο: να είναι πιάτα που έχουν ξεμείνει και θέλουν να τα "σπρώξουν"-"διώξουν" ή να είναι πιάτα υπερτιμημένα, ακριβά κοστολογημένα και επειδή δεν αναγράφονται στον κατάλογο, δεν γνωρίζει ο πελάτης εκ των προτέρων την τιμή τους (και γι΄ αυτό συχνά τα "βαράνε"). Επομένως χρειάζεται ενίοτε να είμαστε καχύποπτοι.

Ο κατάλογος του θεωρώ ότι έχει ως δυνατό σημείο τα ορεκτικά που είναι πρωτότυπα, τα περισσότερα από αυτά και σε μεγάλη ποικιλία. Επίσης διαθέτει 3-4 πιάτα με ζυμαρικά και ριζότο, κάποια μαγειρευτά με κορυφαίο το χιουνκιάρ, πιάτα της ώρας και ποικιλία σε κεμπάμπ.

Στα του φαγητού η 4μελής παρέα απόλαυσε τα εξής:

Στην αρχή για καλωσόρισμα κατέφτασε μπολάκι με κριτσίνια και ντιπ με κόλιανδρο, αρκετά πρωτότυπο θα έλεγα, δεν είχα ξαναοδοκιμάσει. Επίσης το ψωμάκι τους ήταν εξαιρετικό, σαν ζυμωτό χωριάτικο. Ωστόσο η κακιά συνήθεια υπάρχει και εδώ: προσγειώθηκε ένα εμφιαλωμένο νερό, ενώ στη διάρκεια του γεύματος, όταν χρειάστηκε να ξαναζητήσουμε και είπαμε νερό σε κανάτα, ήρθε κανονικά. Από τα πολύ προκλητικά εδέσματα του καταλόγου παραγγείλαμε:

- ψητά λαχανικά που κατέφτασαν σε μια τεράστια πιατέλα με μεγάλη ποικιλία και το μπαλσάμικο στις δόξες του μαζί με δροσερό ντιπ γιαουρτιού

- ρολάκια μελιτζάνας με προσούτο, ορεκτικό το οποίο, παρά την πρωτοτυπία του, δεν με ενθουσίασε ούτε μου άρεσε ο συγκεκριμένος γευστικός συνδυασμός

-πατάτες τηγανητές Νάξου, νομίζω κίνηση ματ στις πατάτες, κερδίζει στα σημεία

-πουγκί με τυρί και μανιτάρια (κάτι σαν spring roll), ήταν το ορεκτικό με το οποίο ενθουσιαστήκαμε όλοι, γευστικό, μαλακό, χωρίς πολύ λάδι, εξαιρετικό

-κολοκυθάκια τηγανητά σε μορφή sticks και δροσερό ντιπ γιαουρτιού, νομίζω ότι είναι must

- κότσι χοιρινό με πατάτες τηγανιτές (ναι, οι γνωστές της Νάξου) το οποίο ήταν η αποθέωση. Κατέφτασε προσαρμοσμένο σε μια πιο "ελληνική" εκδοχή, με κόκκινη σάλτσα αλλά ήταν κυριολεκτικά λιώμα, σκέτο λουκούμι.

-παϊδάκια κοτόπουλο τα οποία ήταν τραγανά και ξεροψημένα σε πολύ χορταστική μερίδα. Μου έκανε ωστόσο εντύπωση ότι δεν συνοδεύονταν από πατάτες ή έστω λίγο σαλατικό. Ήταν όμως πεντανόστιμα.

-άφησα τελευταία την ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ που ήταν εκτός κατάλογου (στα γνωστά πιάτα ημέρας) και είχε την πρωτότυπη ονομασία "Σιδηρόδρομος": παραγγείλαμε 2 τέτοια πιάτα τα οποία ήταν τεράστια και για 4 άτομα: ο σιδηρόδρομος -όνομα και πράγμα- ήταν μια τεράστια μερίδα από πλευρά μοσχαριού, μελωμένη από πάνω με σάλτσα εν είδει κρούστας και η οποία ήταν ΛΙΩΜΑ. Δεν έχω ξαναφάει καλύτερο!! Ήταν το πιο εντυπωσιακό πιάτο που έκλεψε κυριολεκτικά την παράσταση. Επειδή παραγγείλαμε 2 τέτοια πιάτα, το ένα το συνοδεύσαμε με πουρέ καρότου που του πήγαινε πολύ, ενώ το άλλο με πουρέ καπνιστής μελιτζάνας, επίσης εξαιρετικό, που το έκανε πιο "πολίτικο" πιάτο. Πραγματικά θα ξαναπήγαινα μόνο γι΄ αυτό το πιάτο.

-από γλυκά: εδώ τα χαλάμε λίγο: πήραμε 1 καζάν ντιπί και 1 κιουνεφέ (που φτιάχνεται εκείνη την ώρα). Και τα 2 ήρθαν φρεσκότατα και σε μεγάλες μερίδες όμως δεν μας αποζημίωσαν με τη γεύση τους, καθώς δεν είχαν εκείνη την έντονη γεύση, το άρωμα και κυρίως τη σφραγίδα της πολίτικης ζαχαροπλαστικής, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι η συγκεκριμένη ταβέρνα θεωρείται, αν όχι πολίτικη, τουλάχιστον με σαφείς πολίτικες επιρροές. Τα πολίτικα γλυκά είναι σήμα κατατεθέν και επομένως με τη γεύση τους πρέπει να αποτελούν τη ναυαρχίδα ενός τέτοιους αξιόλογου γευστικού προορισμού όπως είναι το Μπέρδεμα (μάλλον στο σημείο αυτό με.... μπέρδεψε λίγο το Μπέρδεμα)

-1/2 κόκκινο κρασί χύμα, δροσερό

- 2 καφέδες καπουτσίνο

Στο τέλος, εν είδει κεράσματος, κατέφτασε δίσκος με μπουκάλια για να διαλέξουμε ό, τι και όσο θέλαμε από τα εξής: λικέρ μαστίχα, λιμοντσέλο, λικέρ καρπούζι σπιτικό (χειροποίητο). Ο δίσκος και τα μπουκάλια ήταν ρετρό.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 30 ευρώ το άτομο. Για την ποσότητα και την ποιότητα που απολαύσαμε, και κυρίως την αποθεωτική νοστιμιά, δεν είναι ακριβά. Θεωρώ ότι είναι ελαφρώς τσιμπημένες οι τιμές αλλά πραγματικά τις αξίζει. Εννοείται ότι δεν μπορέσαμε να τα φάμε όλα και πήραμε πακέτο μαζί μας. Διαπίστωσα πάντως ότι και τα διπλανά τραπέζια έπραξαν το ίδιο. Το συστήνω ανεπιφύλακτα!

03 Νοε 2015

Τετάρτη 28η Οκτωβρίου μεσημέρι μαζί με άλλο ένα ζευγάρι αποφασίσαμε να φάμε στο Μπέρδεμα που έχει ξανά-ανοίξει στην Ν. Ερυθραία. Παλία βρισκόταν στον χώρο που είναι σήμερα το Stoffa. Ήταν μια απο τις πιο γνωστές μοντέρνες ταβέρνες στην Κηφισιά με πολύ κόσμο απ´ολη την Αθήνα που ερχόταν να φάει παρά το γεγονός ότι είχε τσιμπημένες τιμές (τότε δεν υπήρχε μνημόνιο). Μάλιστα είχε ανοίξει και ξεχωριστό μαγαζί μόνο για delivery στην Ν. Ερυθραία. Επιστρέφω όμως στο σήμερα!!

Χώρος (3/4):

Ξεκινάω ότι φθάνοντας απ´εξω έχει 2 παρκαδόρους ντυμένους στα κόκκινα που παραλαμβάνουν το αυτοκίνητο σου οπότε δεν σε νοιάζει το παρκάρισμα εάν είναι δύσκολο ή όχι. Μετά περπατώντας μπαίνεις σε μια ωραία αυλή με χαλίκι και κάποια πεύκα και φυλλωσιές στην άκρη. Πιστεύω ότι ο χώρος καλοκαίρι βράδυ θα είναι πολύ ωραίος.

Προχωρώντας φθάνεις σε μια πόρτα μεγάλη και είσερχεσαι συναντώντας ένα τραπέζι ακριβώς μπροστά στην πόρτα όπου κάθεται ο ιδιοκτήτης με την σύζυγο του. Αμέσως μετά συναντας ένα κάπως μεγαλούτσικο χώρο λίγο industrial με κρεμαστά απλά φώτα και ένα bar στην μία γωνία. Απλός, λιτός χώρος και αρκετά φωτεινός με αρκετά μεγάλα τραπέζια παρείστικα (μου έκανε εντύπωση ότι τα πιο πολλά τραπέζια του ήταν μεγάλα και φαρδιά και όχι απλά ενωμένα).

Γευση (4/4):

Το μενού μικρό σχετικά με λίγα πιάτα αλλά καλά που λένε. Έχω ξαναπεί ότι προτιμώ ένα μικρό μενού όπου είναι φρέσκιες οι πρώτες ύλες και τα πιάτα στην εκτέλεση τους είναι πολύ καλά παρά η λογική του μενού εγκυκλοπαίδεια που όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω. Δοκιμάσαμε λοιπόν (σχεδόν τον μισό κατάλογο):

Ψωμί ζυμωτό ζεστό πάρα πολύ νόστιμο, απο τα πιο ωραία που έχω φάει

Παστουρμαδοπιτάκια με κανταΐφι (δεν δοκίμασα καθώς δεν μου αρέσει ο παστουρμάς, αλλά οι υπόλοιποι που δοκίμασαν μας είπαν ότι ήταν καλά, βαθμολογία 6.5/10)

Πατάτες φούρνου με λίγο μουστάρδα και μαγιονέζα για να "γλιστράνε" καλύτερα. (νοστιμότατες, βαθμολογία 8/10)

Πουγκάκια με 3 κιμάδες (σαν κεφτεδάκια,4 τον αριθμό, πολύ νόστιμα, βαθμολογία 8/10)

Μελιτζανοσαλάτα (πολύ νόστιμη, βαθμολογία 8/10)

Αρνάκι στη σούβλα το οποίο δεν δοκίμασα εγώ καθώς δεν είναι το φόρτε μου το αρνί. Στην υπόλοιπη παρέα άρεσε όμως πολύ (βαθμολογία 7.5/10)

Σαλάτα αίσμπεργκ, λάχανο και κομματάκια τουρσί (δροσερή, χειμωνιάτικη, μεγάλη σαν μερίδα και πάρα πολλή νόστιμη, βαθμολογία 8/10)

Χόρτα βραστά (πολύ νόστιμα και καλά βρασμένα, βαθμολογία 8/10)

Hamburger αλλιώς, μπιφτέκι μοσχαρίσιο πάνω σε μια κρούστα ξερή απο τηγανισμένη πατάτα και απο πάνω ντομάτα. Το μπιφτέκι ήταν πάρα πολύ νόστιμο, πολύ ωραία ψημένο (βαθμολογία 9/10)

Άντανα κεμπάπ πάνω σε μια πίτα σερβιρισμένο σκέτο χωρίς κάποιο συνοδευτικό. Νόστιμος κιμάς, χωρίς να είναι πολύ καυτερός (βαθμολογία 8.5/10)

Ντονέρ με πουρέ μελιτζάνας (πολύ γευστικός, σωστά ψημένος και ποιοτικός, βαθμολογία 8.5/10)

Μια φέτα τυρί σκέτη (καλή ποιότητα, βαθμολογία 7/10)

Για γλυκά πήραμε μόνο 2 καθώς είμασταν χορτασμένοι:

Κιουνεφέ (σε ταψάκι τσίγκινο, αρκετή ποσότητα για 2, δεν είμαι fan οπότε θα πώ ότι ήταν απλά καλό, βαθμολογία 7/10

Μούς αχλάδι (οκ, δεν ξετρελάθηκα, βαθμολογία 7/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Κανονικά έαν υπήρχε θα του έβαζα 3.5/4 και αυτό επειδή ήταν ευγενικοί πολύ αδιαμφισβήτητα αλλά μια μικρή καθυστέρηση πέρα του κανονικού την είχε παρά το γεγονός οτι οταν πήγαμε δεν είχε ακόμα γεμίσει το μαγαζί.
Διαθέτανε καθισματάκι μωρού (στα θετικά). Είχαν ηλεκτρονικό σύστημα παραγγελιών (στα θετικά, δείχνει οργάνωση καλή). Το νερό εμφιαλωμένο (στα σχετικά αρνητικά καθώς το περιμένεις απο ένα καλό και ακριβό μαγαζί αλλά μιλάμε για μοντέρνα ταβέρνα!! ).

Ο ιδιοκτήτης απο την Πόλη όπως μας είπε, από πάνω απο τα τραπέζια συνεχώς γύριζε, δεν δίσταζε να μαζέψει τα άδεια πιάτα και να συντονίσει την κατάσταση. Πολύ σημαντικός ο ρόλος του, χωρίς αμφιβολία.

Value for money (3/4):

Εδώ τα χαλάμε λίγο καθώς οι τιμές του είναι λίγο πιο τσιμπημένες απο το φυσιολογικό. Δεν μπορεί ένα κυρίως όπως το μπιφτέκι, το κεμπάπ ή το ντονέρ να κάνει 10 με 14 ευρώ περίπου. Είναι λίγο ακριβό, δεν μιλάμε για ψάρι, ούτε μοσχάρι black angus και ούτε οι μερίδες είναι τόσο μεγάλες. Επιπλέον να τονίσω ότι δεν πήγαμε σε κανένα μαγαζί με πολυελαιούς. Ένα καλό μαγαζί είναι σε μια οικοδομή καθώς απο πάνω και στα δεξιά διακρίνεις τον τσιμεντένιο σκελετό. Το σύνολο για όλα τα παραπάνω μαζί με 3 εμφιαλωμένα νερά και ένα κρασί εμφιαλωμένο Βιβλία Χώρα ανήλθε σε περίπου 170 ευρώ (για 4 άτομα).

Σίγουρα ο λογαριασμός ανέβηκε με το κρασί και το αρνί. Σίγουρα χωρίς αυτά θα ήταν σε πιο λογικά πλαίσια ο λογαριασμός. Επίσης να πώ την αλήθεια η προσαρμογή ήταν δύσκολη και για το μαγαζί καθώς πιο παλιά (πρό κρίσης) ήταν πιο ακριβό το μαγαζί. Κατά συνέπεια λοιπόν αμφιταλαντεύομαι στο Value for money ανάμεσα στο 3/4 και στο 3.5/4 καθώς το φαγητό μας άρεσε πολύ.

Συμπέρασμα:

Το Μπέρδεμα ανάμεσα στην Ελληνική και την Πολίτικη κουζίνα είναι αρκετά πετυχημένο. Η εμπειρία τόσων ετών (δεν γνωρίζω βέβαια εάν το έχει ο ίδιος ιδιοκτήτης τότε και τώρα) αποτελεί την εγγύηση για μια ωραία εμπειρία για ένα μεσημέρι Κυριακής ή Αργίας. Περάσαμε καλά και ευχαριστηθήκαμε. Αυτό στο τέλος μόνο μετράει.

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια