Έχει parking
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

22 Νοε 2017

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στις 17/11/2017 με κράτηση δύο ατόμων (εγώ και η γυναίκα μου), μέσω e table. Το εστιατόριο βρίσκεται σε ήσυχο στενό λίγα μέτρα μακρυά από την λεωφόρο Κηφισίας. Το παρκάρισμα είναι μια σχετικά εύκολη υπόθεση είτε στα στενά πέριξ είτε με την βοήθεια του παρκαδόρου.

Έχει μια μεγάλη αυλή, που σίγουρα θα είναι προσόν τους καλοκαιρινούς μήνες. Μέσα, ο χώρος είναι ενιαίος, ελαφρώς μακρόστενος, με χρώματα απαλά σκούρα και χαμηλό φωτισμό. Τα τραπέζια σε επαρκή απόσταση μεταξύ τους, χωρίς στρίμωγμα και με άνετους διαδρόμους. Λίγο μετά το κέντρο του χώρου, βρίσκεται η τετραμελής ορχήστρα, αποτελούμενη από μπουζούκι, βιολί, συνθεσάιζερ και την τραγουδίστρια. Η διαρρύθμιση, τα χρώματα και ο φωτισμός δημιουργούν ζεστή ατμόσφαιρα και χαλαρή διάθεση. Η μουσική, ελαφρολαϊκά και λαϊκά τραγούδια της δεκαετίας του ΄70 και του '80, δένει την ατμόσφαιρα και την κάνει ακόμα πιο ζεστή. Η τραγουδίστρια με πολύ καλή φωνή, τραγούδησε μέχρι και όπερα καταπλήσσουσα τα πλήθη.

Παραγγείλαμε μαστέλο σουβλάκι, χιώτικο τυρί στα κάρβουνα (3,5/5), πατάτες Νάξου (2/5 επειδή ήταν προτηγανισμένες), σαλάτα ρόκα κινόα και μανιτάρια (3,5/5), σολωμό στα κάρβουνα με κινόα (3/5), σνίτσελ με πουρέ πατάτας (3/5). Ήπιαμε κόκκινο αϊ-γιωργίτικο κρασί (3/5).
Εν κατακλείδι, περάσαμε τρεις ευχάριστες ώρες κυρίως λόγω της όμορφης ζωντανής μουσικής και δευτερευόντως λόγω της κουζίνας.

Ο λογαριασμός με 10% έκπτωσης μέσω e tablet στα 55€.

20 Φεβ 2017

Το "Μπέρδεμα" είναι ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον εστιατόριο, απο πολλές απόψεις.
Βρίσκεται σε μια ήσυχη και καταπράσινη γειτονιά της Κηφισιάς, έχει μεγάλο κήπο με δέντρα και τραπεζάκια για το καλοκαίρι, και το μενού του διαρκώς αλλάζει.

Ο ευρύχωρος έσω χώρος είναι πρωτότυπα διακοσμημένος, με μοδάτα τραπεζοκαθίσματα, το αναμμένο τζάκι στο βάθος και έναν πάγκο προς το κέντρο του μαγαζιού, οπου γίνεται το γεμισμα των πιάτων.

Η μουσική, χαλαρή, έπαιζε Αλεξίου αρχικά, μετά όμως έπαιζε Πάριο για την υπόλοιπη μιάμιση ώρα, μέχρι να φύγουμε..

Ο κατάλογος, λιτός, ένα φύλλο χαρτί, οπου προσφέρονται μεζεδάκια, πολίτικα και κάποια κυρίως, με κρέας.

Μας έφεραν για αρχή νερό εμφιαλωμένο το οποίο και άνοιξαν μπροστά μας χωρίς να ερωτηθούμε.
Κριτσίνια με ντιπ γιαουρτιού και ζυμωτό ψωμί ήταν τα επόμενα ορεκτικά.

Ξεκινήσαμε με ψητά λαχανικά με σως γιαουρτιού.
Τρίχρωμες πιπεριές, μανιτάρια πλευρώτους, καραμελωμένο κρεμμύδι και τομάτα.

Πήραμε μισή μερίδα χανουμάκια, δηλ κεφτέδες απο κιμά μοσχαριού και γαλοπούλας, με μαρμελάδα τομάτας.
Πολύ γευστικό πιάτο, ήρθε ζεστό και αν και μισή μερίδα, οι κεφτέδες ήταν γύρω στους 8.

Επόμενο ορεκτικό ήταν το μιλφέϊγ λαχανικών.
Τεράστια μερίδα, έμοιαζε με σουφλέ.
Λιωμένο τυρί, κομματάκια πιπεριάς, τομάτας και αρακά ήταν τα συστατικά που μπόρεσα να διακρίνω.
Πάρα πολύ καλό, το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Δοκιμάσαμε και το λαχματζούν που μας πρότειναν.
Ήταν καλύτερο απο αυτά που σερβίρουν τα διάφορα Πολίτικα μαγαζιά, αλλα όχι καλύτερο απο αυτό που σερβίρει πχ τα "Φουρνομαγειρέματα".

Το τελευταίο πιάτο ήταν το χειροποίητο ρολό κοτόπουλο με ρύζι basmatic.
Σωστή παρουσίαση, το ρολό είχε μέσα φέτα, πιπεριά και ήταν γευστικότατο.
Το ρύζι όμως, παρόλο που σερβιρίστηκε με μια ελαφριά σάλτσα, μας φάνηκε εντελώς άνοστο.
Επίσης το πιάτο ήταν αδικαιολόγητα ακριβό(13,8€)..

Για το τέλος πήραμε προφιτερόλ οπου μας σέρβιραν ξεχωριστά τη ρευστή σοκολάτα.
Μας κέρασαν δυο φορές απονδυο σφηνάκια λικέρ μαστίχας.

Ο αρχικός λογαριασμός, μαζί με μισό λίτρο κόκκινο κρασί, χύμα, ήταν 63€.
Με την έκπτωση όμως μας βγήκε 44,8€.
Φεύγοντας μας έδωσαν μια απόδειξη που έγραφε 42,8€.
Κάνοντας όμως ξανά τους υπολογισμούς ο λογαριασμός έπρεπε να είναι 43,6€.
Μπέρδεμα, όνομα και πράγμα...

Συνοψίζοντας, το μαγαζί έχει εκπληκτική κουζίνα, εξαιρετικό μέσα και έξω χώρο, προσφέρει πρωτότυπα πιάτο τα τα οποία συχνά ανανεώνει, αλλα είναι πολύ ακριβό.
Σίγουρα θα ξαναπάμε.

10 Μάρ 2016

Το Μπέρδεμα είναι μια μοντέρνα ταβέρνα σε ένα πολύ όμορφο σημείο και πιο συγκεκριμένα στο Στροφύλι (μεταξύ Ν. Ερυθραίας και Κηφισιάς), μια περιοχή γεμάτη πράσινο. Βρίσκεται μακριά από το πολύβουο κέντρο, πιο απόμερα και για το λόγο αυτό πιο ήσυχα. Εξωτερικά θυμίζει μονοκατοικία. Διαθέτει μια αρκετά μεγάλη αυλή με δέντρα στα οποία κρέμονται φαναράκια. Υποθέτω ότι αυτή η αυλή τους καλοκαιρινούς μήνες θα είναι όλα τα λεφτά, καθώς σίγουρα θα έχει αρκετή δροσιά (καθότι βόρεια) αλλά θα είναι και αρκετά ατμοσφαιρικά και ρομαντικά. Την Κυριακή το μεσημέρι που πήγα εγώ, λόγω της καλοκαιρίας, κάποιοι γονείς με τα παιδιάκια τους είχαν βγει σε αυτή την αυλή ενώ κάποιοι άλλοι βγήκαν για να καπνίσουν παρά το γεγονός ότι στην ταβέρνα υπάρχουν 2 σαφώς διακριτοί χώροι για τους καπνίζοντες και μη. Άλλωστε κατά την ώρα της κράτησης είχα ερωτηθεί γι΄ αυτό.

Το εσωτερικό είναι αρκετά μεγάλο. Διαθέτει τραπέζια για λίγα άτομα αλλά και για μεγάλες παρέες. Είναι διακοσμημένο με αρκετά παραδοσιακά, ρετρό αντικείμενα σε διάφορα σημεία και κυριαρχεί το βαθύ πράσινο χρώμα. Τα φωτιστικά είναι αναποδογυρισμένα ψάθινα καλάθια.

Φτάνουμε 4 άτομα και μας οδηγούν σε ένα πολύ όμορφο τραπέζι ροτόντα, άνετο και ευρύχωρο στο χώρο των μη καπνιζόντων όπως είχαμε ζητήσει. Πάνω στο τραπέζι (όπως και σε κάθε τραπέζι του μαγαζιού) βρίσκεται ένα άδειο μπουκάλι από κρασί, στην ετικέτα του οποίου αναγράφονται τα κρασιά και γενικά τα οινοπνευματώδη που σερβίρει το μαγαζί. Αρκετά έξυπνη ιδέα θα έλεγα.
Η εξυπηρέτηση είναι πολύ γρήγορη, πρόθυμη, οργανωμένη και συντονισμένη άψογα σαν καλοκουρδισμένο ρολόι. Άλλος στην υποδοχή, άλλος στην παραγγελία, άλλος στο σερβίρισμα. Όλοι τους πάντως εξαιρετικοί.

Ο κατάλογος είναι αρκετά ενδιαφέρων. Κυριαρχούν τα πολίτικα πιάτα, κάποια από τα οποία δεν είναι και τόσο παραδοσιακά αλλά ελαφρώς πειραγμένα και σε πιο μοντέρνα εκδοχή. Ωστόσο, υπάρχουν αρκετές ενδιαφέρουσες προτάσεις και εκτός κατάλογου (πιάτα ημέρας) που τα αναφέρει ο σερβιτόρος κατά την ώρα της παραγγελίας. Στο σημείο αυτό θα ήθελα να ανοίξω μια παρένθεση που δεν αφορά στο συγκεκριμένο μαγαζί. Συχνά τα πιάτα ημέρας ή τα εκτός καταλόγου, όπως συνήθως αποκαλούνται, ενέχουν τον εξής κίνδυνο-ρίσκο: να είναι πιάτα που έχουν ξεμείνει και θέλουν να τα "σπρώξουν"-"διώξουν" ή να είναι πιάτα υπερτιμημένα, ακριβά κοστολογημένα και επειδή δεν αναγράφονται στον κατάλογο, δεν γνωρίζει ο πελάτης εκ των προτέρων την τιμή τους (και γι΄ αυτό συχνά τα "βαράνε"). Επομένως χρειάζεται ενίοτε να είμαστε καχύποπτοι.

Ο κατάλογος του θεωρώ ότι έχει ως δυνατό σημείο τα ορεκτικά που είναι πρωτότυπα, τα περισσότερα από αυτά και σε μεγάλη ποικιλία. Επίσης διαθέτει 3-4 πιάτα με ζυμαρικά και ριζότο, κάποια μαγειρευτά με κορυφαίο το χιουνκιάρ, πιάτα της ώρας και ποικιλία σε κεμπάμπ.

Στα του φαγητού η 4μελής παρέα απόλαυσε τα εξής:

Στην αρχή για καλωσόρισμα κατέφτασε μπολάκι με κριτσίνια και ντιπ με κόλιανδρο, αρκετά πρωτότυπο θα έλεγα, δεν είχα ξαναοδοκιμάσει. Επίσης το ψωμάκι τους ήταν εξαιρετικό, σαν ζυμωτό χωριάτικο. Ωστόσο η κακιά συνήθεια υπάρχει και εδώ: προσγειώθηκε ένα εμφιαλωμένο νερό, ενώ στη διάρκεια του γεύματος, όταν χρειάστηκε να ξαναζητήσουμε και είπαμε νερό σε κανάτα, ήρθε κανονικά. Από τα πολύ προκλητικά εδέσματα του καταλόγου παραγγείλαμε:

- ψητά λαχανικά που κατέφτασαν σε μια τεράστια πιατέλα με μεγάλη ποικιλία και το μπαλσάμικο στις δόξες του μαζί με δροσερό ντιπ γιαουρτιού

- ρολάκια μελιτζάνας με προσούτο, ορεκτικό το οποίο, παρά την πρωτοτυπία του, δεν με ενθουσίασε ούτε μου άρεσε ο συγκεκριμένος γευστικός συνδυασμός

-πατάτες τηγανητές Νάξου, νομίζω κίνηση ματ στις πατάτες, κερδίζει στα σημεία

-πουγκί με τυρί και μανιτάρια (κάτι σαν spring roll), ήταν το ορεκτικό με το οποίο ενθουσιαστήκαμε όλοι, γευστικό, μαλακό, χωρίς πολύ λάδι, εξαιρετικό

-κολοκυθάκια τηγανητά σε μορφή sticks και δροσερό ντιπ γιαουρτιού, νομίζω ότι είναι must

- κότσι χοιρινό με πατάτες τηγανιτές (ναι, οι γνωστές της Νάξου) το οποίο ήταν η αποθέωση. Κατέφτασε προσαρμοσμένο σε μια πιο "ελληνική" εκδοχή, με κόκκινη σάλτσα αλλά ήταν κυριολεκτικά λιώμα, σκέτο λουκούμι.

-παϊδάκια κοτόπουλο τα οποία ήταν τραγανά και ξεροψημένα σε πολύ χορταστική μερίδα. Μου έκανε ωστόσο εντύπωση ότι δεν συνοδεύονταν από πατάτες ή έστω λίγο σαλατικό. Ήταν όμως πεντανόστιμα.

-άφησα τελευταία την ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ που ήταν εκτός κατάλογου (στα γνωστά πιάτα ημέρας) και είχε την πρωτότυπη ονομασία "Σιδηρόδρομος": παραγγείλαμε 2 τέτοια πιάτα τα οποία ήταν τεράστια και για 4 άτομα: ο σιδηρόδρομος -όνομα και πράγμα- ήταν μια τεράστια μερίδα από πλευρά μοσχαριού, μελωμένη από πάνω με σάλτσα εν είδει κρούστας και η οποία ήταν ΛΙΩΜΑ. Δεν έχω ξαναφάει καλύτερο!! Ήταν το πιο εντυπωσιακό πιάτο που έκλεψε κυριολεκτικά την παράσταση. Επειδή παραγγείλαμε 2 τέτοια πιάτα, το ένα το συνοδεύσαμε με πουρέ καρότου που του πήγαινε πολύ, ενώ το άλλο με πουρέ καπνιστής μελιτζάνας, επίσης εξαιρετικό, που το έκανε πιο "πολίτικο" πιάτο. Πραγματικά θα ξαναπήγαινα μόνο γι΄ αυτό το πιάτο.

-από γλυκά: εδώ τα χαλάμε λίγο: πήραμε 1 καζάν ντιπί και 1 κιουνεφέ (που φτιάχνεται εκείνη την ώρα). Και τα 2 ήρθαν φρεσκότατα και σε μεγάλες μερίδες όμως δεν μας αποζημίωσαν με τη γεύση τους, καθώς δεν είχαν εκείνη την έντονη γεύση, το άρωμα και κυρίως τη σφραγίδα της πολίτικης ζαχαροπλαστικής, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι η συγκεκριμένη ταβέρνα θεωρείται, αν όχι πολίτικη, τουλάχιστον με σαφείς πολίτικες επιρροές. Τα πολίτικα γλυκά είναι σήμα κατατεθέν και επομένως με τη γεύση τους πρέπει να αποτελούν τη ναυαρχίδα ενός τέτοιους αξιόλογου γευστικού προορισμού όπως είναι το Μπέρδεμα (μάλλον στο σημείο αυτό με.... μπέρδεψε λίγο το Μπέρδεμα)

-1/2 κόκκινο κρασί χύμα, δροσερό

- 2 καφέδες καπουτσίνο

Στο τέλος, εν είδει κεράσματος, κατέφτασε δίσκος με μπουκάλια για να διαλέξουμε ό, τι και όσο θέλαμε από τα εξής: λικέρ μαστίχα, λιμοντσέλο, λικέρ καρπούζι σπιτικό (χειροποίητο). Ο δίσκος και τα μπουκάλια ήταν ρετρό.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 30 ευρώ το άτομο. Για την ποσότητα και την ποιότητα που απολαύσαμε, και κυρίως την αποθεωτική νοστιμιά, δεν είναι ακριβά. Θεωρώ ότι είναι ελαφρώς τσιμπημένες οι τιμές αλλά πραγματικά τις αξίζει. Εννοείται ότι δεν μπορέσαμε να τα φάμε όλα και πήραμε πακέτο μαζί μας. Διαπίστωσα πάντως ότι και τα διπλανά τραπέζια έπραξαν το ίδιο. Το συστήνω ανεπιφύλακτα!

01 Φεβ 2018

Αποφασίσαμε να κάνουμε στο Μπέρδεμα την βάπτιση της κόρης μας, μετά από σύσταση του συγκεκριμένου εστιατορίου. Αφού είχαμε συμφωνήσει την τιμή και το μενού, μείναμε ήσυχοι ότι όλα θα γίνουν όπως τα συμφωνήσαμε... Σταθήκαμε άτυχοι όμως γιατί η έλλειψη επαγγελματισμού από ότι φάνηκε είναι το βασικό χαρακτηριστικό της επιχείρησης.

. Ανεπαρκής ποσότητα στα φαγητά (ποικιλίες κρεατικών 4 ατόμων, που ουσιαστικά ήταν για 2 άτομα), μικρά πιάτα στις σαλάτες, ορεκτικά που δεν επαρκούσαν για 4 άτομα όπως και γλυκά που φειδωλά βρισκόντουσαν σκόρπια πάνω στα τραπέζια...

Για να μην πω για τα αναψυκτικά και τις μπύρες, που με το ζόρι τα πήγαιναν μετά από απαίτηση του κόσμου.

Το κερασάκι στην τούρτα ήταν η ταχύτητα στο να μαζέψουν τα πιάτα όταν πέρασαν οι δύο πρώτες ώρες.. τρομερή βιασύνη να μας διώξουν, αφού το πρωί της ίδιας μέρας είχαν πάλι βάπτιση και προφανώς το προσωπικό ήταν κουρασμένο. Το μόνο θετικό ήταν ο ωραίος χώρος αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα το σύστηνα!

Αρκετά χρήματα για το τίποτα!

Έκπτωση μέχρι 20%

Σκιάθου 3 & Στροφιλίου, Κηφισιά

210 6201108

OROSCOPO
Μενού δύο ατόμων για τ...
Ιταλία
Ιλίσια - Χίλτον