Καφενείο-Φαγοποτείο. Καθημερινά από το πρωί για cafe, η κουζίνα εξυπηρετεί μεσημέρι και βράδυ.

28 Μάρ 2018

Τετάρτη 14/2/2018 ημέρα του πολυσυζητημένου Αγ. Βαλεντίνου. Όταν βρίσκεσαι όμως μια μέρα πριν την εισαγωγή για επέμβαση, δεν έχεις στο μυαλό σου ούτε καρδούλες, ούτε δωράκια. Το μόνο που σκέφτεσαι είναι το εάν θα βγεις πάλι όρθιος και αρτιμελής όπως όταν μπήκες.

Επειδή όμως το χούι “βγαίνει” τελευταίο, το σκέφτεσαι κι αλλιώς. Έτσι λοιπόν γυρνώντας από τη δουλειά σκέφτομαι: Τι θα φάω σήμερα; Έχω αρακά. Χθεσινό κι όλας, μπλιάχ. Βρε δεν πάω να τσιμπήσω κάτι νωρίς, νωρίς μιας κι έχω και προεγχειρητικό έλεγχο το πρωί;; Κι αν είναι αυτό το τελευταίο γεύμα μου; Ποιος το ξέρει; Τουλάχιστον ό, τι είναι να γίνει ας γίνει… αλλά να πάω χορτάτη. Εντάξει βεβαίως δεν είχα ούτε χρόνο αλλά ούτε και διάθεση για να το ψάξω ιδιαίτερα. Οπότε να’ μαι με ένα αγαπημένο μου πρόσωπο, μετά από πάρα πολύ καιρό και πάλι στο Πιάτσα Μεζεδάκι μιας και ήταν πάνω στο δρόμο μας.

Ο χώρος; Συμπαθητικός χωρίς να έχει αλλάξει κάτι ιδιαίτερα από τότε που είχα πρωτοπάει. Τζαμαρία ολόγυρα, τραπέζια σε διαφορετικά επίπεδα, σχετικά χαμηλός φωτισμός, απλή διακόσμηση και καθαρές τουαλέτες. Το μεγάλο αρνητικό είναι ότι το κάπνισμα επιτρέπεται -ακόμα- παντού και παρά τον έξω κλεισμένο χώρο δεν υπάρχει κανένας διαχωρισμός στην πράξη.

Η μουσική στις έξι παρά που φτάσαμε εμείς ευτυχώς κινήθηκε σε ωραία για το γούστο μας επίπεδα, Μουζουράκης, Μπαλτατζή, Ρίζου ακούγονται ευχάριστα είτε καθίσεις για καφέ, είτε για φαγητό. Για το αργότερα δεν εγγυώμαι γιατί στο παρελθόν έχω βιώσει κάτι τουρλουμπούκια ξεγυρισμένα εκεί. Οπότε νομίζω ότι τουλάχιστον ως προς το θέμα του καπνίσματος αλλά και της μουσικής πετύχαμε την καλύτερη ώρα.

Η εξυπηρέτηση κινήθηκε σε καλά επίπεδα δεδομένου ότι υπήρχαν μόλις άλλα δύο τραπέζια των δύο ατόμων μέχρι εκείνη την ώρα οπότε δεν υπήρχε καθόλου πίεση.

Στα του φαγητού παραγγείλαμε:

- Σούπα βελουτέ λαχανικών με καπνιστή πανσέτα και τυρί Philadelphia x 5,50€

Αυτό το πιάτο δεν μας βγήκε δυστυχώς. Λατρεύω τις βελουτέ σούπες και περίμενα πάρα πολλά από αυτό το πιάτο. Δύο πράγματα σκέφτομαι ότι μπορεί να συνέβησαν. Είτε υπήρξε κάποια αστοχία, είτε εάν η γεύση του πιάτου ήταν αυτή που ήθελε ο σεφ, τότε κάποιο συστατικό της σούπας δεν ταίριαξε καθόλου στον ουρανίσκο μας.

Για την ακρίβεια, δεν μας έβγαλε καθόλου γεύση αλλά ούτε και άρωμα καπνιστής πανσέτας. Εν αντιθέσει μας θύμισε γεύση ρέγγας! Δεν ξέρω πως γίνεται αυτό κι αν ευθύνεται ενδεχομένως το λίπος της πανσέτας γι'αυτό, πάντως αν δεν είχα διαβάσει τα υλικά και μου έδεναν τα μάτια θα έκοβα το κεφάλι μου πως έχει κάτι από ρέγγα μέσα. Δεν θα το πλατειάσω άλλο γιατί ξαναλέω μπορεί απλά να μην κάθισε καλά στο δικό μας γούστο αν κρίνω μάλιστα και από σχόλια έμπιστων φίλων μου που συνήθως τα γούστα μας ταιριάζουν. Σε κάθε περίπτωση πάντως και οι δύο είχαμε αυτή την αίσθηση. Κατά τα άλλα να προσθέσω πως η μερίδα ήταν πάρα πολύ καλή για την τιμή της, η υφή της σούπας ήταν ιδανική και εμφανισιακά ήταν πολύ ελκυστική με το τυρί στη μέση, το φρέσκο ελαιόλαδο και τη γλυκιά πάπρικα.

- Σαγανάκι φέτας σε φύλλο κανταΐφι με σάς μελιού χ 6,50€

Σταθερή αξία στο μενού της πιάτσας. Μου αρέσει ο συνδυασμός γλυκού-αλμυρού, οπότε με κάλυψε η γεύση όπως και τότε και θεωρώ πως αποτελεί ένα από τα "σιγουράκια" ορεκτικά του εστιατορίου αν κρίνω και από το γεγονός πως υπάρχει τόσα χρόνια στον κατάλογο. Εγώ το μόνο που θα ήθελα είναι λίγο παραπάνω ποσότητα κανταϊφιού στη βάση, για να ρουφήξει περισσότερο μέλι χωρίς να κολυμπάει μέσα του, έτσι ώστε να είναι ένα τικ πιο τραγανό.

- Κοτόπιτα χ 6€

Αυτό το ορεκτικό μην το αγνοήσετε. Επίσης από παλιά στον κατάλογο. Χειροποίητο τραγανό φύλλο γεμισμένο με κομμάτια ζουμερού κοτόπουλου, πεντανόστιμη μπεσαμέλ, πιπεριές, φρέσκο κρεμμυδάκι και παλαιωμένη γραβιέρα. Όλα τα υλικά έδεσαν άψογα μεταξύ τους χωρίς να μαλακώσει το τραγανό του φύλλο. Εξαιρετικό.

- Σνιτσελάκια κοτόπουλο με μαστέλο και σως μουστάρδας χ 7€

Τρία σνίτσελ μεσαίου μεγέθους το ένα πάνω στο άλλο και ανάμεσά τους γενναίες φέτες ψητού τυριού μαστέλο συγκρατούνται με μίνι καλαμάκι που στην κορυφή του το στολίζει ένα ντοματίνι. Από πάνω μπόλικη σως μουστάρδας και θυμάρι αν θυμάμαι καλά.

Πολύ καλή μερίδα για ορεκτικό όπως κατηγοριοποιείται στον κατάλογο, συμπαθητικό γευστικά πιάτο που όμως προσωπικά δεν θα επέλεγα ξανά γιατί μου φάνηκε λίγο φλατ. Τραγανή κρούστα που παρά το τηγάνισμα δεν έβγαζε λαδίλα. Σωστό ψήσιμο, προσωπικά ήθελα πιο πολύ ένταση στο σνίτσελ, ίσως κάποιο μυρωδικό στο πανάρισμα να του έδινε περισσότερο ενδιαφέρον.

- Ριζότο με μαύρη τρούφα και τριμμένη παρμεζάνα χ 8€

Άλλη μια μερίδα χωρίς τσιγκουνιές, με αρκετή παρμεζάνα από πάνω. Άψογα χυλωμένο και ψημένο τόσο όσο πρέπει το ρύζι. Η τρούφα από τη φύση της δεν έχει τόσο έντονη γεύση όσο το λάδι της, συνεπώς δεν μου έβγαλε το άρωμα που περίμενα. Σε γενικές γραμμές όμως ήταν ένα αξιοπρεπές ριζότο.

Μας κέρασαν κορμό σοκολάτας συμπαθητικό. Πληρώσαμε 34€ μαζί με το ψωμάκι (1€) που ήρθε στην αρχή αν θυμάμαι καλά με πατέ ελιάς για 5 υπεραρκετά πιάτα (φάγαμε λιτά πάλι χαχα).

Κλείνω λέγοντας πως διαπίστωσα με χαρά ότι το Πιάτσα Μεζεδάκι έχει διατηρήσει με την πάροδο των χρόνων τόσο την ποιότητά του, όσο και τις καλές σχετικά τιμές του αλλά και τις δημιουργικές γεύσεις για την κατηγορία του. Θα ήθελα σίγουρα να δω αλλαγές και στο θέμα του καπνίσματος που δυστυχώς δεν είδα. Είδα στον κατάλογο πιάτα που τα έχουν κρατήσει από παλαιότερα όπως το σαγανάκι, τις πατάτες με τα μυρωδικά και τα σκιουφιχτά ίσως με κάποιες μικροαλλαγές, αλλά και νέα ενδιαφέροντα. Αυτό δείχνει εξέλιξη, όχι στασιμότητα και είναι από μόνο του πολύ θετικό.

Διαπιστώνω επίσης ότι καλώς έπραξα τότε και το σύστησα στο site (2014). Η αντοχή του στο χρόνο, η στήριξη του κόσμου αλλά και οι κριτικές των φίλων του ask που συγκλίνουν σε θετικό πρόσημο, δείχνουν ότι αξίζει και αποτελεί μια σταθερή και καλή πρόταση για φαγητό στην περιοχή.

Έτσι λοιπόν και αφού δόξα τω Θεώ όλα πήγαν καλά κι είμαι ακόμα εδώ…
Δεν έχω παρά να συνεχίσω να το προτείνω.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

13 Φεβ 2018

Πόσα μεζεδάκια μπορείς να γευτείς σε μια πιάτσα;;
Πολλά και διαφορετικά, κάθε φορά, μιας και αυτό το στέκι αλλάζει συνεχώς το μενού του.

Λέω συνεχώς στον εαυτό μου, να μην κάνω κριτικές μόνο για τα αγαπημένα μου μαγαζιά...
Φύσει αδύνατον... μιας και σ'αυτά, ξαναγυρνώ άφοβα για χαλάρωση, κουβέντα και γευστικές διαδρομές.
Το "πιάτσα μεζεδάκι" είναι ένα αγαπημένο μαγαζί και οι διαδρομές που θα κάνεις σίγουρα θα είναι διαφορετικές, μιας και τακτικά ανανεώνεται.

Αν καταφέρεις να βρεις μια ήσυχη ώρα, χωρίς πολυκοσμία, καπνούρα, εξωτερική κίνηση, θα το λατρέψεις. Άφησε το βλέμμα σου να χαζέψει τις εσωτερικές του βιτρίνες, την απλή και καθαρή εικόνα του, που είναι το παν για ένα μαγαζί.... την ευγένεια του προσωπικού του και τους άνετους εξωτερικούς καναπέδες του, αλλά κυρίως, εστίασε στο μενού του.
Είναι σε 3 μόλις βασικές κατηγορίες, χωρίς να χάνεσαι στην μετάφραση, και περιλαμβάνει πιάτα για όλα τα γούστα, φτιαγμένα με μεράκι!

Δεν θα αναφερθώ σε όλες τις προηγούμενες επισκέψεις μου, είναι πολλές και με διαφορετική σύνθεση την κάθε φορά.... φιλικές, αγαπημένες, γενεθλίων, καλοκαίρια και χειμώνες.
Πρώτη Παρασκευή του Φεβρουαρίου.... ρίχνω την ιδέα, μιας και είχαμε παρκάρει επικίνδυνα κοντά.... ήταν ιδανική και η ώρα, ήσυχα χωρίς καπνό και βαβούρα... άτομα δύο.

Με κλειστά μάτια καταλήξαμε στα εξής:
Πράσινη σαλάτα με μαρούλι, iceberg, πιπεριές πολύχρωμες, φρέσκο κρεμμυδάκι, ψητό φιλέτο κοτόπουλο, φλέικς παλαιωμένης γραβιέρας, κρουτόν σκόρδου και σως γιαούρτι-μαγιονέζα/ μουστάρδα, στα 6 ευρώ.
Χορταστική σαλάτα, με πρώτες ύλες και τιμή που θα έπρεπε να δεσπόζει σε παρόμοια πιάτα και άλλων εστιατορίων.

Σούπα λαχανικών βελουτέ με καπνιστή πανσέτα ψιλοκομμένη και τυρί philadelphia στα 5,50 ευρώ. Ζεστή, χορταστική, γευστική, σε πολύ καλή τιμή, στα συν ότι μας την χώρισαν σε δυο μπωλ.

Σνιτσελάκια κοτόπουλο με ψητό τυρί μαστέλο και σως μουστάρδας. Ένα φανταστικό πυργάκι με ικανοποιητική ποσότητα από τρυφερό, παναρισμένο κοτόπουλο, που έκρυβε στα ενδιάμεσά του τυράκι μαστέλο ψημένο, στα 7 ευρώ.

Ριζότο με μαύρη τρούφα και τριμμένη παρμεζάνα, στα 8 ευρώ. Ό, τι και να πω γι'αυτό το πιάτο.... Θυμάμαι το πόσο θεικά ανάβλυζε τα αρώματά του, πόσο χορταστικό ήταν, πόσο ζεστό ήρθε, τέλεια βουτυρωμένο και ολόσωστα χυλωμένο. Πόση μαγεία κρύβεται σε ένα ριζότο....

Συνοδεύσαμε με λευκό ημίγλυκο στα 2,50 ευρώ, ένα τεταρτάκι (μιας και όταν οδηγούμε, δεν πίνουμε! ) και μας έφεραν και ψωμάκι με ένα ωραίο ντιπάκι ελιάς στο 1 ευρώ και τα δύο άτομα, και ναι αυτό το μαγαζί σέβεται τον πελάτη ακόμη και στο κουβέρ.

Μας κέρασαν και κορμό σοκολάτας χειροποίητο και ο λογαριασμός με απόδειξη και POS στο τραπέζι, ήρθε στα 30 ευρώ.
Για μένα το Πιάτσα Μεζεδάκι είναι σιγουράκι εδώ και χρόνια. Αγαπημένο στέκι με ποιότητα και value for money, που μπορείς να το εμπιστευτείς και να μην σε εκθέσει ποτέ. Δεν έχει άλλους τρόπους να προωθηθεί, παρά μόνο την σταθερή του ποιότητα. Με ψήφο ή χωρίς ψήφο, απλά δοκιμάστε το!

Ελ. Βενιζέλου 1 & Πάρσης, Ν. Ιωνία

210 2719129