ΠΙΑΤΣΑ ΜΕΖΕΔΑΚΙ

Μεζεδοπωλεία

Ελ. Βενιζέλου 1 & Πάρσης, Ν. Ιωνία [Χάρτης]
  210 2719129

Καφενείο-Φαγοποτείο. Καθημερινά από το πρωί για cafe, η κουζίνα εξυπηρετεί μεσημέρι και βράδυ.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Καλοί και οι πειραματισμοί, δεν λέω... Όμως κάποιες φορές έχουμε την ανάγκη να επιστρέφουμε σε κάποια μαγαζιά, δικά μας στανταράκια, που έχουν αποδεδειγμένα δοκιμαστεί στο χρόνο και στη φθορά, και έχουν βγει αλώβητα.

Είναι η πρώτη φορά που γράφω δεύτερη κριτική για το ίδιο μαγαζί, κι αυτό για μένα λέει κάτι. Υποθέτω ότι οι δεύτερες κριτικές γράφονται είτε για να αποκατασταθούν εσφαλμένες εντυπώσεις, είτε για να επισημανθούν έγκαιρα τα κακώς κείμενα και να βγει ζωντανός ο ασθενής από την εντατική. Εγώ με ετούτη την κριτική, μάλλον ανήκω στην τρίτη κατηγορία, καθώς ξαναγράφω για το Πιάτσα Μεζεδάκι με σκοπό να σταθώ επιδοκιμαστικά στην σταθερή πορεία που έχει διαγράψει μέσα σε αυτά τα χρόνια.

Την πρώτη μου επίσκεψη και την κριτική που την ακολούθησε, τον Σεπτέμβριο του 2014, ακολούθησαν πολλές ακόμη επισκέψεις, με διαφορετικές παρέες και σε διαφορετικές συγκυρίες. Όλες τις φορές, τα σχόλια ήταν θετικά, από όλους όσους κουβάλησα μέχρι το κατώφλι του μαγαζιού και με εμένα να βγαίνω πάντα ασπροπρόσωπη.

Η συνολική μου εντύπωση είναι ότι, εκπτώσεις εδώ δεν γίνονται. Το σέρβις παραμένει ευγενικό και γελαστό, κι ας άλλαξαν τα πρόσωπα. Η ποιότητα των πρώτων υλών παραμένει αναλλοίωτη, κι ας έχουν ακριβύνει όλα. Οι γεύσεις παραμένουν πολύ καλές, κι ας είναι γεμάτο από κόσμο σχεδόν καθημερινά. Οι τιμές παραμένουν σταθερές, κι ας αυξήθηκε ο φπα. Ποτέ επίσης δεν έφυγα ακέραστη από γλυκάκι, είτε με λογαριασμό 28 ευρώ είτε με 58 ευρώ.

Αυτό όμως, που πραγματικά με τραβάει, είναι ότι το θέμα της γεύσης το ψάχνουν δημιουργικά. Μέσα στο σταθερό τους μενού, 2 φορές το χρόνο, εναλλάσσουν πιάτα, το καλοκαίρι πιο ανάλαφρα και το χειμώνα πιο χουχουλιάρικα, αλλά προσθέτουν και νέες γεύσεις, ώστε ένας σταθερός πελάτης να γυρνά και να ξαναγυρνά, στα αγαπημένα του πιάτα αλλά και σε καινούργια.

Το μόνο που δυστυχώς δεν έχει βελτιωθεί ούτε στο ελάχιστο, είναι το κάπνισμα σε όλους τους χώρους, με την ανοχή της ιδιοκτησίας αλλά και την αναισθησία των πελατών, να δίνουν ρεσιτάλ. Αυτό το ντουμάνι, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το υποφέρω, σε όποιο μαγαζί κι αν το συναντώ και πάντα θα αποτελεί λόγο για να παραπονιέμαι και να γκρινιάζω.

Δεν θα αναλωθώ στην περιγραφή του χώρου, μπορείτε εύκολα να βρείτε τέτοιες περιγραφές σε όλες τις προηγηθείσες κριτικές, και είναι και κουραστικό για μια ψυχή που αυτά τα μακροσκελή τα βαριέται, γιατί του θυμίζουν αθηνόραμα. Εξάλλου, δεν έχει γίνει και καμία αισθητική παρέμβαση ούτε προς το καλύτερο ούτε προς το χειρότερο, οπότε μιλάμε για την περίπτωση που ο χώρος είτε σου αρέσει είτε σου περνάει αδιάφορος.

Επίσης δεν θα αναφερθώ σε προηγούμενες επισκέψεις, καθώς δεν έχω να προσάψω μομφή για το οτιδήποτε, και ομολογουμένως έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα κατά καιρούς από το μενού τους και μου άρεσαν όλα.

Θα αναφερθώ στην πιο πρόσφατη επίσκεψή μου, όπου πήγα εντελώς απρογραμμάτιστα και δοκίμασα κάποιες νέες γεύσεις, ένα εκνευριστικά βαρετό βράδυ καθημερινής, που η διάθεση ήταν στα τάρταρα και ξεκίνησα να οδηγώ χωρίς συγκεκριμένη κατεύθυνση.

Ήμασταν η πρώτη παρέα γύρω στις 8 που φτάσαμε ( 2 άτομα ), και το μαγαζί γύρω στις 10 που φύγαμε, ήταν σχεδόν γεμάτο. Και ήταν Δευτέρα. Και επιτέλους, να και μια φορά που φάγαμε σε λογικά - για τα δικά μας δεδομένα - πλαίσια. Έχουμε και λέμε λοιπόν.

- Κανάτα με παγωμένο νεράκι ( ανανεώθηκε 2 φορές ) και ψωμάκι δικό τους άφθονο, όπως πάντοτε μαλακό σαν κέικ, μαζί με ωραίο ντιπάκι ( 2 χ 0,50 ) έρχονται άμεσα στο τραπέζι.

- Σαλάτα Πιάτσα Μεζεδάκι ( 6 ευρώ ), με γαλλικό μαρούλι, λόλα, πολύχρωμες πιπεριές, φρέσκο κρεμμυδάκι, κύβους από ψητό φιλέτο κοτόπουλο ( ζεστό, ζεστό! ), σκορδάτα κρουτόν, φλέικς παλαιωμένης γραβιέρας και άφθονο ντρέσινγκ από γιαούρτι - μαγιονέζα και μουστάρδα. Έρχεται σε βαθιά σαλατιέρα, την λές και σουπιέρα, σε ποσότητα παραπάνω από ικανοποιητική, με όλα τα υλικά κατάφρεσκα και σε αρμονία μεταξύ τους, νοστιμότατη και δεν έμεινε ούτε ίχνος.

- Μπαστουνάκια χαλουμιού με συνοδεία πικάντικη γλυκόξινη σάλτσα( νέο πιάτο, 5,50 ευρώ ). Έρχονται 7 μπαστουνάκια από παναρισμένο και τηγανισμένο χαλούμι, ξαπλωμένα πάνω σε φύλλα γαλλικής σαλάτας και με τη σαλτσούλα στο πλάι σε μπώλ, πολύ νόστιμος ως συνδυασμός και πρωτότυπη γεύση ( σε μια κατά τα άλλα δίκαιη μοιρασιά, εγώ έφαγα τα 4 από τα 7, χεχε... )

- Μπουρέκι λευκής μελιτζάνας, παναρισμένο και τραγανό απέξω, ζουμερό από μέσα, γεμισμένο με μοσχαρίσιο κιμά και καπνιστό τυρί μετσοβόνε ( ένα τυρί που λατρεύω ). Έρχεται και αυτό πάνω σε φύλλα μαρουλιού, πασπαλισμένο από πάνω με ρίγανη και με δύο παχουλά φλέικς τυριού ( νέο πιάτο, 6,50 ευρώ ). Καθαρά χειμωνιάτικη γεύση, πικάντικη και ζεστή, ωραίο το πάντρεμα του κιμά με την γλύκα της μελιτζάνας και με την έκρηξη από το καπνιστό τυρί να δίνει τον τελικό τόνο.

- Κοτομπουκιές, με πιπεριές, μανιτάρια και τριμμένη πικάντικη γραβιέρα σε σάλτσα μουστάρδας ( 7 ευρώ, ίσως λίγο ακριβό για την ποσότητά του, αλλά ένα καλοεκτελεσμένο πιάτο ). Μου θύμισε μια πολύ καλή εκδοχή της τηγανιάς, με μεγάλα και ζουμερά κομμάτια κοτόπουλο, ωραία δεμένη μαστιχωτή σάλτσα, για βούτες με το ψωμί και σίγουρα ιδανικό συνοδευτικό για ένα τσιπουράκι ή για το λευκό ημίγλυκο κρασί που προτιμήσαμε εμείς ( και που μου θύμισε πολύ ένα Μοσχάτο Λήμνου που ήπια πέρισυ στα Χανιά ).

- Κέρασμα στο τέλος 2 κομμάτια μωσαικό σοκολάτας με σιρόπι σοκολάτα, πολύ ικανοποιητικό ως γεύση και με νόμιμη απόδειξη, όπως πάντα, στα 28,50 ευρώ αυτή την φορά, κάνοντας τον πιο vfm λογαριασμό ever και έχοντας χορτάσει και με το παραπάνω.

Ότι το συστήνω με κλειστά μάτια και ότι σίγουρα θα ξαναπάω ακόμη πολλές φορές, είναι αδιαμφισβήτητο. Οπωσδήποτε υπάρχουν πολλά ανάλογα μεζεδοπωλεία παντού και το να ξεκουβαληθείτε από την άλλη άκρη για να έρθετε, είναι και μια ταλαιπώρια για κάποιους. Όμως, όσοι το έχετε σε κοντινή εμβέλεια και δεν έτυχε ως τώρα να το δοκιμάσετε, σας το προτείνω.

Όσο για μένα, εύχομαι να είμαι ακόμη εδώ μετά από 2-3 χρόνια και να σας ξαναγράψω ότι το Πιάτσα Μεζεδάκι ζει και βασιλεύει και παραμένει σταθερά καλό και αγαπημένο... Υ. γ. της τελευταίας κυριολεκτικά στιγμής. Ρεμάλια ( με την καλή έννοια ), οργανωθείτε να επαναλάβουμε σύντομα τη μάζωξη, γιατί δεν γίνεται να ξεκαρδιζομαστε άλλο πίσω από την οθόνη... Πόνεσαν τα μάτια μου!! Εβίβα παρεάκι μου!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Ucook.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Πολλα πραγματα ειναι ζητημα συνθηκων, και οχι αντικειμενικης αξιας. Ετσι, συμφωνα με τις εκαστοτε συγκυριες, η γνωμη σου διαμορφωνεται χωρις καν να το καταλαβεις, και οι εμπειριες σου αφηνουν γλυκες ή πικρες αναμνησεις. Αυτο, φυσικα, δε θα μπορουσε να μην ισχυει στο φαγητο, γι' αυτο αλλωστε η μυρωδια φρεσκοτηγανισμενων κεφτεδων να μας φερουν νοσταλγικες μνημες χωριου, ενα σπανακορυζο να μας ξυπνησει απεχθεια, στρατηγικα δημιουργημενη με απειλες και τιμωριες χρονων, ενω μια κουπα ζεστη σοκολατα να μας προκαλεσει την ανακουφιστικη αισθηση ασφαλειας που εχουμε αναγκη. Προσωπικα, καθε φορα που μυριζω κανελα, οπουδηποτε, χαμογελαω, γιατι η μυρωδια της ειχε ποτισει με τα χρονια και την ζωη στην Πολη και την επιδερμιδα της συγχωρεμενης της γιαγιας μου.

Γιατι τα λεω ολα αυτα? Το πιατσα μεζεδακι, αν το δεις απο το πρισμα της ψυχρης λογικης εναι ενα ακομα μεζεδοπωλειο, απο αυτα που ξεφυτρωνουν σε καθε ελευθερο κυβικο εκατοστο πεζοδρομιου. Οντως, ο χωρος δεν ειναι κ κανενα αρχιτεκτονικο αριστουργημα, δεν αδειαζε εκεινη την εποχη ο Καλατραβας βλεπεις. Ειναι βεβαια χαριτωμενος και πολυεπιπεδος σαν γαμηλια τουρτα, με διακριτικα διακοσμητικα στοιχεια αλλα μια καθαριοτητα, σα να γυριστηκε το διαφημιστικο σποτ της Κλινεξ εκει μεσα. Ειδικα στο θεμα της τουαλετας, που ειμαι καθετη, καθ ολη τη διαρκεια της νυχτας, ηταν απαστραπτουσα.

Υπαρχει, ομως, και αλλη οπτικη γωνια: να το δεις σαν περιβαλλον που στεγασε μια πραγματικα διασκεδαστικη βραδια. Το "δεν εχει σημασια που εισαι, αλλα με ποιον" βρισκει την απολυτη εφαρμογη του σε αυτο το μαγαζακι. Και επειδη όλα στη ζωη ειναι μαθηματικα, ειναι μαθηματικως κατασκευασμενο με βαση αυτο το θεωρημα, συνεπως δε μενει να προχωρησουμε στην αποδειξη.

Εστω χ ο χωρος που θα φιλοξενησει μια ομορφη παρεϊστικη βραδια με καλους φιλους. Το χ ειναι αδιαφορο των διακοσμητικων επιλογων των ιδιοκτητων, καθως εξαρταται απο αλλους παραγοντες:

1. ειναι αναλογο της θερμοκρασιας του χωρου, διοτι διαθεση=0 οταν °C<16, και απο θερμοκρασια μια χαρα τα πηγε, και ας περιβαλλεται ολοκληρο απο τζαμαρια

2. Ειναι αντιστροφως αναλογο της βαβουρας, που προκαλειται απο θαμωνες και μουσικη. Οσο πιο πολλη φασαρια, τοσο λιγοτερη καλοπεραση. Εδω μου τα χαλασε λιγουλακι, οχι γιατι με ενοχλουσε η φασαρια, καθε αλλο θα ελεγα, ειμαι απο μονη μου εξαιρετικα πληθωρικη προσωπικοτητα και πιανω ισχυρα ντεσιμπελ οταν γελαω. Ομως η μουσικη, ελληνικο ποτ πουρι απο εντεχνο, ελαφρολαικο, παλιο καλο λαϊκο, ηταν πολυ χαμηλα, με αποτελεσμα η εξτρα ακαταλληλη συζητηση που ειχαμε να εχει γινει πηγη διασκεδασης του ακριβως διπλα τραπεζιου, που λιγο ελειψε να γυρισει τις καρεκλες απο την αλλη να ενσωματωθει στην κουβεντα, για να μη χανει ουτε κομμα. Ανεβαστε λιγο, βρε παιδια την ενταση, να καλυπτει και ο Ρεμος τα ρεζιλικια μας....

3. Οριοθετειται απο τις αποστασεις των μεταβλητων του και, οπως ανεφερα απο πανω (βλ. υποπεριπτωση 2 Κωδικα Συνεστιασης), μια μεταβλητη ειχε στησει κανονικοτατα αυτι ολη νυχτα.

4. Εκμηδενιζεται οταν ισουται με το αθροισμα του καπνισματος και του κακου εξαερισμου στο τετραγωνο, (καπνισμα + κακος εξαερισμος)²=χ=0
Πραγματι εδω τα πραγματα δυσκολευουν κομματι, γιατι το καπνισμα ειναι θεσμοθετημενο δικαιωματα στο κρατιδιο αυτο, αλλα τουλαχιστον ο εξαερισμος αποδειχθηκε ιδιαιτερα εργατικος, οποτε δεν ειχαμε προβλημα.

Εστω, τωρα, ψ η εξυπηρετηση. Εδω τα πραγματα ειναι πιο σαφη, με το ψ να τεινει στο απειρο, οσο απειρη ηταν κ η δουλεια που ειχαν χθες. Το μαγαζι γεματο, να μην πεφτει καρφιτσα, και τα παιδια του σερβις μεσα στο κεφι και το μπριο. Φιλικοι, με χιουμορ και πολλη διαθεση για καλαμπουρι μας φροντισαν, εφεραν εξτρα καρεκλες για απροσμενους φιλους που ηρθαν εκτος κρατησης και εκαναν τα παντα για να μεινουμε ευχαριστημενες. Δεν εχω κανενα απολυτως παραπονο, και στους χρονους τους καλοι, και δε χρειστηκε να ψαξουμε κανεναν γιατι μονιμως καποιος ερχοταν να τσεκαρει οτι ολα βαινουν καλως. Και, επειδη το καλο να λεγεται, τα 4 αγορια που εστρωναν γαμπα πανω κατω τη σαλα χθες, ειναι και πολυ ωραια παιδια (αυτο για τις λευτερες του γκρουπ, ενα κοινωνικο μηνυμα κατα της μοναξιας. )

Τωρα παμε στο μαθηματικο παραδοξο του Πιατσα Μεζεδακι... Το μεζεδακι. Τι περιμενει κανεις απο ενα τετοιο μαγαζι? Καλα χυμα δηλητηρια, απλες κλασσικες γευσεις, τετριμμενα πιατα χωρις ιδιαιτερες συγκινησεις για να συνοδευσουν ευχαριστα στο ποτο. Σωστα? Παρτε ενα σφουγγαρι, παρτε που σας λεω, και περαστε οοοολη αυτη την προταση με λυσσα, να μη μεινει γραμμα ορθιο. Δεν ξερω με ποιο τροπο τα καταφεραν, παντως βαζω στοιχημα οτι εχουν στριμωξει στην κουζινα τους τον Jamie Oliver. Oι γευσεις, πειραγμενες αριστοτεχνικα, εδωσαν μια πολυ ιδιαιτερη νοτα στην ηδη υπεροχη βραδια.

Αφου μελετησαμε τα σουπλα- καταλογους και απορησαμε με τις ιδιαιτεροτητες των πιατων, που ειναι κατα πλειονοτητα ορεκτικα, περα απο 4 σαλατες και 4 κυριως, καταληξαμε σε:

-Λευκο ζυμωτο ψωμακι με ενα ντιπ λιαστης ντοματας πολυ ενδιαφερον, χρεωνεται 0.50€/ ανα ατομο (0.50 x 6 = 3 €)

-Τηγανια με κοτοπουλο με πιπεριες μεσα σε μια εξαιρετικη, μαστιχωτη σαλτσα τυριου, το οποιο υποπτευομαι για γκουντα. Ηταν ζουμερο, τρυφερο, με καταπληκτικη μυρωδια και μια κακια συνηθεια να εξαφανιζεται μολις που εφτανε. Πηραμε δευτερο διοτι στην περιπτωση του, ενα ισον κανενα. (2 x 6.5 €)

-Τηγανιτα κολοκυθομπαστουνακια, σε πολυ αναλαφρο κουρκουτι, καθολου λαδερα. Ηταν τραγανιαρικα, που λεει και η ανιψια μου, και πηγαιναν γαντι με το ντιπ γιαουρτιου που τους εκανε συντροφια να μη νιωθουν μονα. Ηρθαν τσουρουφλιστά, ευτυχώς. (5.50€)

-Σκιουφιχτα με απακι, παρμεζανα και νομιζω πιπερια, σε λευκη σαλτσα. Μας ηρθε ενα πιατο γεματο γευση, αρωμα και εικονα, ηταν μια πολυ ολοκληρωμενη προταση απο ολες τις αποψεις. Ξερω οτι τωρα θα ξεστομισω κατι που δε λεγεται συχνα στη χωρα τουτη, αλλα προσπαθηστε να το παρετε ψυχραιμα: δεν αγαπω τα ζυμαρικα ιδιαιτερα. Μη σου πω και καθολου δηλαδη. Δεν ειναι το φαγητο μου και δε μου λειπουν ποτε. Δεν αμφισβητω οτι υπαρχουν πιατα παστα σε πολυ καλες εκτελεσεις, απλως δεν θα με συγκινησουν ποτε, ειδικα οπως θα με συγκινει παντα μια φρεσκια ψητη τσιπουρα με λαδολεμονο. Αχ, τι συνειρμο εκανα, να χαμε μια τωρα... Οπως και να χει, το δοκιμασα το πιατο και ηταν πολυ καλο... για ζυμαρικο. (6.5€)

-Σαγανακι κανταϊφι με σως μελιου. Προσγειωθηκε μπροστα μου σε πηλινη τσανακα αχνιστο και με ερωτευσιμη κρουστα, ενα μεγαλο κομματι τυρι που σκεπαζε ενα απολαυστικα σιροπιασμενο κανταϊφι και πρεπει να παραδεχτω οταν ηταν ονειρεμενο. Επεσε μαχη με τα πηρουνια απο πανω του. (6.5€)

-Ηπιαμε κρασακι χυμα ημιγλυκο λευκο στα 4.5€ το μισο λιτρο, και ενα κανατακι ρακομελο στα 6€, παρα πολυ καλα και τα δυο, ειδικα το ρακομελο ηταν το καλυτερο που μου εχει τυχει ως τωρα. Αν σκεφτει κανεις οτι ηπιαμε πολλα τετοια τεσσεραμισαρια, ητοι 7 ή 8 (ειναι λιγο θολο το πραμα μετα το 4ο) και το πρωι τα κεφαλια ολων ηταν στη θεση τους, ηταν καλης ποιοτητας. Μας κερασαν και ενα κανατακι μαστιχα στο τελος για το καληνυχτα, πολυ γλυκεια κινηση.

Η λυση της εξισωσης ηρθε κατα τις 2 το πρωι, και ηταν 72.5€. Πριν λιποθυμησετε, να ενημερωσω οτι μονο τα 34.5 αντιστοιχουν σε φαγητο, ολα τα αλλα δοθηκαν για τη στηριξη του αμπελουργου χωρις συνορα. Οι τιμες ειναι γενικα καλες, με καποια περιθωρια εδω και εκει βελτιωσης. Εμεις παντως πληρωσαμε 12€/ατομο και περασαμε απιστευτα.

Συνεπως, οπως καταλαβαινετε, δεν το προτεινω το καταστημα. Να φυγετε, να πατε αλλου. Αν ολοι μαζευτουμε εκει, δεν θα ξαναβρουμε τραπεζι ως την ορκομωσια της ανιψιας μου.

Απαντηση: Πιατσα Μεζεδακι =χ+ψ+Φ= 14 ντοματουλες. Not bad, huh?

Μεζεδοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Δευτέρα βράδυ τέλη Μάη και ενώ ένα μεγάλο μέρος των μεζεδοπωλείων που γνωρίζουμε είναι κλειστά, πέσαμε πάνω στο πιάτσα μεζεδάκι και είπαμε να το δοκιμάσουμε. Ομολογώ ότι ήταν μια ευχάριστη έκπληξη.

Ο χώρος δεν είναι εκπληκτικός, αλλά είναι περιποιημένος. Η εξυπηρέτηση σωστή και ικανοποιητική.

Πήραμε για 2 άτομα:
Μιλφέιγ μανιταριών πλευρώτους με ψητό μανούρι και βινεγκρέτ μελιού στα 6,5 ευρώ. Πολύ νόστιμο πιάτο, τα μανιτάρια και το μανούρι πολύ σωστά ψημένα, η βινεγκρέτ μελιού θεϊκή. Το μόνο που με χάλασε είναι ότι τα μανιτάρια είχαν ψηθεί νωρίτερα και ήρθαν στο τραπέζι μας 5 λεπτά μετά την παραγγελία ζεσταμένα σε φούρνο μικροκυμάτων. Επίσης η μερίδα ήταν σχετικά μικρή

Ριζότο με τρούφα μανιταριών στα 7 ευρώ. Το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε. Το ρύζι αλ ντέντε, σωστά χυλωμένο με πολύ πλούσια γεύση μανιταριών και επαρκής μερίδα.

Μπιφτεκάκια κοτόπουλου με ψητά λαχανικά και ντιπ γιαουρτιού στα 8 ευρώ. 3 μεγάλα αφράτα μπιφτέκια, όχι καταπληκτικά αλλά οκ με νόστιμα ψητά λαχανικά.

Μας έφεραν και ζυμωτό ψωμί με ένα πολύ ωραίο ντιπ τυροσαλάτας 0,50 το άτομο και νερό σε κανάτα. Στο τέλος μας κέρασαν λικέρ μαστίχα. Προσφέρθηκαν να μας κεράσουν γλυκό αλλά αρνηθήκαμε. Ήπιαμε και ένα συμπαθητικό λευκό κρασί στα 4 ευρώ το ½ κιλό. Πληρώσαμε 22,5 χωρίς το κρασί και σκάσαμε. Εκπληκτικό value for money.

Θα το επισκεφτώ πάλι σύντομα διότι έχει μερικά πολύ ενδιαφέροντα πιάτα που θέλω να δοκιμάσω όπως κεφτεδάκια μοσχαρίσια σε σάλτσα από ντοματίνια (7 ευρώ), σκιουφιχτά με σύγκλινο σε λευκή σάλτσα και παρμεζάνα (7,5 ευρώ), κοτόπιτα με φύλλο τορτίγιας (6 ευρώ) και σκιουφιχτά με γαρίδες σε κόκκινη σάλτσα με παρμεζάνα (8 ευρώ). Εις το επανιδείν λοιπόν!

Μεζεδοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Σάββατο μεσημέρι με έναν φίλο κλείσαμε τραπέζι on line χάρις στις θετικές γνώμες απο τους φίλους του ask4food.

Ο χώρος είναι καλός με τζαμαρία που χαρίζει άπλετο φώς. Ελάχιστα τραπεζάκια έξω (σε έναν πολυσύχναστο δρόμο απο αυτοκίνητα) και κάμποσα τραπεζάκια μέσα. Ο χώρος καλός απο πλευράς διακόσμησης, χωρίς να πρόκειται για κάτι πρωτότυπο ή εντυπωσιακό.

Το μενού καλό σε ποικλίας με πολλά και πρωτότυπα πιάτα. Πήραμε:

Τηγανητές πατατούλες φρέσκιες ψιλοκομμένες με την φλούδα με κρέμα φέτας και κρεμυδάκι (πολυ νόστιμο).

Ρολάκια τηγανητά γεμιστά κοτόπουλου με χειροποίητα τσίπς πραγματικής πατάτας (πάρα πολύ νόστιμο)

Σαγανάκι τυρί πάνω σε φύλλο καταίφι (δεν με ενθουσιάσε το πιάτο αυτό)

Κοτόπιτα (τορτίγια με κομμάτια κοτόπουλου, πράσινη πιπεριά και τυριά λιωμένα)μεγάλη μερίδα και πολύ νόστιμη.

Χοιρινή τηγανιά με τυρί Philadelphia (πολύ νόστιμο)

Σουφλέ μανιταριών με μανούρι ψητό (δεν με ενθουςίασε αλλά επειδή κανένα απο τα 2 δεν μου αρέσουν δεν είμαι σωστό κριτήριο)

Το ψωμάκι φρεσκότατο ήρθε με ένα φοβερό ντιπάκι αγνώστων συστατικών. Στο τέλος ήρθε κέρασμα κορμός σοκολάτας χειροποιήτος (πολύ νόστιμος)

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη απο την ευγενέστατη νέα σερβιτόρα. Παρα το ότι δεν είχε πολλά τραπέζια μπορούσα να καταλάβω το υψηλό και φιλικό επίπεδο εξυπηρέτησης.

Οι τιμές καλές για την ποιότητα, ποσότητα και εξυπηρέτηση. Για όλα τα παραπάνω μαζί με 1 κιλό κρασί λευκό το κόστος ήταν περίπου στα 37 ευρώ με την έκπτωση του 20%.

Απο τα παραπάνω νομίζω ότι καταλαβαίνετε ότι το μαγαζί αυτό είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση γευστική και για άλλη μια φορά τρανή απόδειξη το πόσο χρήσιμο είναι το ask4food για την ανεύρεση και ανάδειξη καλών εστιατοριών.

Σε αυτές τις εκλογές ψηφίζω ask4food, δεν διαψεύστηκε ποτέ! Τηρεί τις υποσχέσεις του και πάει την γεύση μπροστά!!

Ευχάριστη έκπληξη...
Πήγαμε με τον άντρα μου στα γενέθλια του έπειτα μετά απο κουραστική ημέρα.
Είχα διαβάσει βέβαια καλά σχόλια και ήταν στα υπόψιν για επίσκεψη μιας και που μένουμε κοντά.

Πήραμε πατάτες με φρέσκο κρεμμύδι, τυρί και σκορδόλαδο, μπιφτέκια με μανιτάρια, μελιτζάνες γεμιστές και σκιουφιχτα. Πραγματικά ήταν όλα τόσο νόστιμα που τα σκέφτομαι και μου τρέχουν τα σάλια... Πληρώσαμε 35 ευρώ και θα ξαναπάμε φυσικά.......

Μεζεδοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Την περασμένη Παρασκευή, νωρίς το βράδυ, βρέθηκα με μια φίλη στη Νέα Ιωνία και είπαμε να δοκιμάσουμε ωραία μεζεδάκια, οπότε οδηγηθήκαμε από τις καλές κριτικές του σάιτ στην ΠΙΑΤΣΑ ΜΕΖΕΔΑΚΙ, που βρίσκεται δυο βήματα από το Σταθμό του Ηλεκτρικού και συγκεκριμένα απέναντι από τη γέφυρα.

Το μαγαζί, που άνοιξε πριν 3 χρόνια περίπου, έχει κουζίνα με σαφείς Κρητικές επιρροές και, όντας κεντρικό, είναι συνήθως γεμάτο από φοιτητόκοσμο και γενικά νεανικές παρέες. Λειτουργεί καθημερινά από τη 1 το μεσημέρι μέχρι τη 1 τη νύχτα, και μάθαμε πως τα Σ/Κ έχει ελάχιστη κατανάλωση 10 € κατ’ άτομο.

Έχει δύο επίπεδα για φαγητό, τον κυρίως χώρο, κι αυτόν του μπαρ, με τις φωτιζόμενες κάβες και παραπλεύρως τις δυο καθαρές τουαλέτες. Γενικά λόγω περιοχής υπάρχει συνήθως βαβούρα, οπότε τα μεσημέρια και μάλιστα τις καθημερινές υποθέτω ότι η κατάσταση θα είναι πιο ήσυχη. Κυριαρχούν ανοιχτόχρωμες αποχρώσεις σε τοίχους και τα 15 περίπου τραπέζια (για 40-50 άτομα, κάπως στριμωγμένα), ενώ ξεχωρίζουν τα σουπλά – κατάλογοι με το μενού τους, τα ράφια με μπιμπελό και χρηστικά αντικείμενα (φλιτζάνια, βάζα, κ. λπ. ), τα κρεμαστά κουταλοπίρουνα, και γενικά ο όλος χώρος είναι φτιαγμένος με μεράκι. Επίσης οι τζαμαρίες τριγύρω κάνουν ιδιαίτερα φωτεινό αυτό τον χώρο που είναι κέντρο-απόκεντρο.

Το μενού έχει 3-4 σαλάτες, καμιά 12αριά μεζέδες που περιλαμβάνουν και τα γνωστά θαλασσινά (5-7 €), κάποια κύρια πιάτα σε αντίστοιχες λογικές τιμές και 3-4 γλυκά, στα 4-5 €, όπως χαλβά, κορμό και σοκολατόπιτα.

Από ποτά έχουνε κρασάκι χύμα το ½ λίτρο στα 4-5 €, αποστάγματα 200 ml. στα 7-8 €, και μπύρες σε ποτήρι ή μπουκάλι, περί τα 3 €, όπως βέβαια και τα συνήθη αναψυκτικά, γύρω στα 2 €.

Εμείς, μετά από τα ζυμωτά ψωμάκια και το νερό σε κανάτα, φάγαμε μία μυζηθροπιτάκια (6), μία σκιουφιχτά με απάκι και πιπεριά (6.50), μια φοβερή κοτόπιτα με φύλλο τορτίγιας, τυριά και μπεσαμέλ (6), ένα σαγανάκι καταΐφι με σος μελιού (6.50), ένα κορμό λευκής σοκολάτας (4), ενώ ήπιαμε μισό λίτρο χύμα λευκό κρασί (4.50), που ήταν ό, τι έπρεπε.

Πληρώσαμε 35 €, δηλαδή το άτομο χωρίς ποτά, κατηγορία 10/16 €, ποσό που ανταποκρίνεται στην καλή γευστική μας εμπειρία, και που βέβαια δικαιολογεί την καλή φήμη, το συνωστισμό και τη βαβούρα του μαγαζιού.

Προτείνεται βέβαια, ειδικά αν βρεθείτε στα πέριξ!!

Μεζεδοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Στο ΠΙΑΤΣΑ ΜΕΖΕΔΑΚΙ με οδήγησε ουσιαστικά το κινητό μου τηλέφωνο! Μετά από δουλειές στη γύρω περιοχή βρεθήκαμε ένα Σάββατο απόγευμα πεινασμένοι, να αναρωτιόμαστε, τι να φάμε και σήμερα. Στο σπίτι δεν υπήρχε φαγητό ούτε για δείγμα, οπότε με τη βοήθεια της τεχνολογίας, ρωτάω: «Καλό μου κινητό τηλέφωνο, για πες μου, τι βρίσκεται κοντά μας σε απόσταση 5-10 λεπτών, έτσι ώστε να φάμε κι εμείς σήμερα;» Κι αυτό μου απαντά αμέσως, μου δίνει και την επιλογή του Π. Μ., που κάποια στιγμή είχε αναφερθεί κι εδώ, οπότε βουρ για φαγητό!

Νομίζω, πως ο χώρος του είναι συμπαθητικός, χωρίς να είναι αξιομνημόνευτος. Είναι γουστόζικος, με diy αντικείμενα με μεράκι, απλώς τη μέρα και ώρα που βρεθήκαμε εμείς εκεί, δεν είχε πολλή ζέστη, θα προτιμούσα να νιώθω λίγο πιο ζεστά. Το πραγματικά αρνητικό που βρήκα, είναι ότι επιτρεπόταν το κάπνισμα κανονικά (εντυπωσιακό, το ξέρω, σπανίζει αυτό στην Ελλάδα! ) Και οκ, εμείς το επισκεφτήκαμε περίεργη ώρα και είχε ελάχιστα τραπέζια γεμάτα, άρα δε μας ενόχλησε ο καπνός, το βράδυ όμως;

Στην εξυπηρέτηση δεν είχαμε κανένα παράπονο, άλλωστε δεν ήταν και ώρα αιχμής. Ο κατάλογος/σουπλά περιλαμβάνει σαλάτες, ορεκτικά, 4-5 κρέατα ως κυρίως και 2 γλυκά. Ανάμεσα σε αυτά που παραγγείλαμε ξεχώρισα τις πατάτες με το σκόρδο, τον ντάκο και τα στικς κολοκυθιού. Τα κρέατα ήταν επίσης καλομαγειρεμένα, απλά δε με εντυπωσίασε κάτι, που δοκίμασα.

Στην αρχή μας έφεραν ζυμωτό ψωμί με μία αλοιφή-και τα δύο πολύ νόστιμα. Δεν παραγγείλαμε γλυκό ούτε μας κέρασαν κάτι. Θα μπορούσαν να κεράσουν 2 σφηνάκια ρακόμελο, έτσι απλά για να κλείσουμε το γεύμα μας και γιατί είναι ωραία η κίνηση!

Συνολικά ο λογαριασμός μου φάνηκε λιιιγο παραπάνω, από ότι θα περίμενα για ένα συνοικιακό μεζεδοπωλείο, οφείλω όμως να παραδεχτώ ότι οι μερίδες ήταν κανονικές και όχι μεζεδοπωλείου, άρα όλα οκ.

Δε θα πήγαινα ξανά άμεσα, αν δε με έβγαζε ο δρόμος μου, όχι γιατί δε μου άρεσε, απλά γιατί δεν ξεχώρισε ανάμεσα στα υπόλοιπα, τέτοιου στυλ, μεζεδοπωλεία. Εννοείται όμως, πως αν τύχει και βρεθώ εκεί, με κρασάκι και μεζεδάκι, θα το κάνω με ευχαρίστηση!

Γεύση:2,5
VFM: 2,5

Μεζεδοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Είναι η δεύτερη φορά που πηγαίνω και αποφάσισα να γράψω κριτική μιας και τις 2 φορές η εμπειρία μας ήταν εκπληκτική.
Πήγαμε Δευτέρα βράδυ 4 άτομα και το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση είναι οτι ήταν σχεδόν γεμάτο και συνεχώς ερχόταν κόσμος.
Ο χώρος θα έλεγα οτι παραπέμπει πιο πολύ σε εστιατόρειο και σε γενικές γραμμές είναι αδιάφορος.
Παραγγείλαμε:

-Ψωμακι με ενα ντιπ ελιάς, χρεωνεται 0.50€/ ανα ατομο.

-Σαλάτα σπανάκι ρόκα με καπνιστή πανσέτα και μανούρι. Αρκετά νόστιμή σαλάτα.

-Σκιουφιχτα με ρολάκια κοτοπουλο με λαχανικά και λευκή σάλτσα. Πολύ νόστιμο πιάτο χωρίς να είναι βαρύ.

-Μιλφειγ μανιταριών πλευρώτους με μανούρι. Αρκετά καλό αν και την πρώτη φορά ήταν εξαιρετικό. Σαν ποσότητα είναι λίγη για την τιμή του (6,5 Ευρώ) αλλά αξίζει να το δοκιμάσεις.

-Χειροποίητη πίτα με κοτόπουλο και σπανάκι. Πραγματικά εκπληκτικό αποτέλεσμα καθώς το φύλο ήταν πολύ τραγανό και η γέμιση πολύ γευστική. Μια διαφορετική εκτέλεση της κλασικής σπανακόπιτας που αξίζει να γευτείς.

-Μπαστουνάκια χαλουμιού με πικάντική σως. Ωραίος μεζές για να συνοδέψεις το κρασί/ρακί χωρίς όμως να μας ενθουσιάσει.

-Ριζότο με μάυρη τρούφα και παρμεζάνα. Το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε και με διαφορά το καλύτερο ριζότο που έχω δοκιμάσει ποτέ. Αν πάτε μην παραλείψετε να το δοκιμάσετε.

-Μοσχαρίσια Μπιφτέκια με philadelfia, τηγανιτές crisscut πατάτες και πιτούλες. Πολύ ζουμερά και νόστιμα με ωραίες τραγανές πατάτες. Ειλικρινά άλλο ένα εξαιρετικό πιάτο.

-Ηπιαμε κρασακι χυμα ροζέ 1/2 λιτρο (μέτριο), ενα καραφάκι ρακομελο (πολύ καλό) και μία μπύρα.

Για γλυκό:
-μας κέρασαν ένα κορμό με λευκή σοκολάτα το οποίο ήταν πολύ καλό.
-Cheesscake με σοκολάτα που μας έκανε να μαλώνουμε ποιος θα το πρωτοφάει.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 65 Ευρώ και φάγαμε εκπληκτικά, σίγουρα θα ξαναπάμε.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Είχα επιχειρήσει κάποιες φορές να κλείσω τραπέζι στην Πιάτσα, παρακινούμενη από τις κριτικές κι από το ότι το μαγαζί ήταν πάντα γεμάτο -είμαι κάτοικος της περιοχής- αλλά δεν υπήρχε διαθέσιμο.

Χτες το απογευματάκι 4/4/2014 έκλεισα εγκαίρως τραπέζι για 6 άτομα.
Η πιάτσα βρίσκεται πολύ κοντά στο σταθμό της Νέας Ιωνίας, απέναντι από τη γέφυρα του τρένου. Στο πόστο αυτό είχαν ανοίξει παλιότερα καφετέριες που δεν κατόρθωσαν να σταθούν κι έκλειναν μετά από λίγο καιρό. Χάρηκα που ένα μαγαζί και μάλιστα μεζεδοπωλείο πρόκοψε. Το κέντρο της Νέας Ιωνίας ήταν μια αμιγώς εμπορική περιοχή, χωρίς καφετέριες, με μερικά καφενεία και χωρίς εστιατόρια. Ο λόγος; Δίπλα υπήρχε η Νέα Φιλαδέλφεια που προσέφερε διασκέδαση. Ευτυχώς, τα τελευταία χρόνια αυτό έχει αλλάξει και αξιόλογα στέκια έχουν ανοίξει στην περιοχή μας.

Το τραπέζι μας ήταν στον εξωτερικό στεγαζόμενο και θερμαινόμενο χώρο και η ελάχιστη κατανάλωση στα 10€, όπως με πληροφόρησε η κυρία στο τηλέφωνο.
Μου έκανε εντύπωση το ότι η πελατεία στην πλειονότητά της ήταν άτομα γύρω στα 25-30! Το μαγαζί ήταν γεμάτο κι αρκετές παρέες που δεν είχαν προνοήσει να κλείσουν έφυγαν...
Μόλις φτάσαμε μια πινακίδα στην είσοδο μάς ενημέρωσε κρητικό live την Κυριακή.

Ο χώρος απλός με μικρά τραπέζια, καλυμμένα με τα σουπλά, που πάνω τους είχαν τυπωμένο τον κατάλογο, πράγμα πολύ βολικό. Στον κατάλογο υπάρχουν αρκετά πιάτα, για να διαλέξεις. Υπάρχουν και νηστίσιμα και κρεατικά. Οι τιμές κυμαίνονται από 5,50€ ως 7€ η μερίδα -μικρές ποσότητες.
Στο σημείο που καθίσαμε δεν ακούγαμε καθόλου μουσική.

Να σημειώσω ότι οι τουαλέτες ήταν πεντακάθαρες.
Οι περιποιητές ήταν νεαρά άτομα, αγόρια και κορίτσια, ευγενικά και σβέλτα.
Στην αρχή μας έφεραν ψωμί με ντιπ πιπεριάς σε ένα βαζάκι (0,50€) και νερό βρύσης. Το ψωμί ήταν γλυκό σαν άρτος σε πανηγύρι και δεν άρεσε σε κανέναν από την παρέα, αφού περιείχε πολλή ζάχαρη. Το ντιπ δε μας έκανε κάποια εντύπωση.

Παραγγείλαμε πολλούς μεζέδες που έφταναν σε μικρά πιάτα. Παρόλο τον κόσμο, δεν υπήρχαν καθυστερήσεις στο σερβίρισμα.
Αυτό που μας έμεινε ήταν οι υπέρ του δέοντος γλυκές σος στις 2 διαφορετικές σαλάτες και στη φάβα με το καραμελωμένο κρεμμύδι. Σκέπαζαν κάθε άλλη γεύση κι αν έκλεινες τα μάτια εύκολα, τρώγοντας τη φάβα (2 μερίδες), νόμιζες ότι έφαγες μια γλυκιά κρέμα... Νομίζω πως αν είχαν λιγότερη σος θα ήταν πολύ καλά πιάτα.

Πολύ καλά τα κεμπαμπ κοτόπουλου με σος μουστάρδας. Τα πηραμε 3 φορές.
Τα μαραθοπιτάκια, 5, 50€ ή 6€ (δε θυμάμαι καλά) η μερίδα με 3 τρία μικρά πιτάκια, είχαν ωραίο φύλλο, αλλά η γέμιση ήταν άψητη. Το ίδιο και οι κολοκυθοκεφτέδες. Πήραμε δύο μερίδες, με τυρί και χωρίς. Από έξω με κρούστα, από μέσα λίγο ψήσιμο ακόμη το ήθελαν.

Τα μανιτάρια πλευρώτους (μια μερίδα) ήταν αδιάφορα.
Μαζί με 3 σόδες(6€) και το κρασί (ελαφρύ κι ευκολόπιοτο) πληρώσαμε 86€. Στο τέλος έφεραν γλυκά, χαλβά και σοκολατόπιτα (εξαιρετικά και τα δύο) κέρασμα για 4 άτομα. Ζητήσαμε εξτρα για τους άλλους δύο και χρεώθηκε κανονικά...
Αν θα ξαναπήγαινα; Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα από κάτι. Ίσως για να δοκιμάσω κάτι άλλο από τον κατάλογο. Από αυτά που έφαγα δε μου έμεινε αξέχαστο κάτι.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Σάββατο βραδάκι μετά από δουλίτσες και καφέδες, φίλη από τον Πειραιά έρχεται προς τα μερη μου για να τα πούμε να πιούμε κρασάκι και να.. τσιμπολογήσουμε!! Αν και ήμουν ήδη Ν. Φιλαδέλφεια για καφεδάκι και η πρώτη παρόρμηση ήταν για κάποιο μεζεδοπωλείο της αγαπημένης Τρυπια (αγαπημένο ΡΟΝΤΙΚΙ πόσο συμφωνώ και πόσο μα πόσο δίκιο έχεις για τα μαγαζάκια της!! ) όμως γίνεται ο χαμός από κόσμο, το παρκάρισμα είναι πλέον αδύνατο, έχει αρχίσει κι ένα ψιλοβροχο, κράτηση δεν έχουμε κάνει και στρίβω προς Νέα Ιωνία. Θυμήθηκα το Πιάτσα Μεζεδάκι, ρίχνω την πρόταση, γίνεται δεκτή!!

Το Πιάτσα Μεζεδάκι προσωπικά το έχω τιμήσει δεόντως αρκετές φορές και με χαροποιεί ιδιαίτερα η παρουσία του για δύο κυρίως λόγους. Ο πρώτος είναι ότι έχω ένα υπερβολικό δέσιμο κι αγάπη με την περιοχή μου και χαίρομαι πολύ όταν αναβαθμίζεται κι αυτό θεωρώ ότι γίνεται σιγά σιγά τώρα που ξεφυτρώνουν μαγαζάκια σαν κι αυτό για φαγητάκι που ομορφαίνουν και τη γειτονιά! ο δεύτερος λόγος είναι πρακτικός, τρώμε πάντα ωραία και είναι πολύ κοντά μας, πάμε ακόμη και με τα πόδια για βολτούλα!

Είναι γωνιακό με προσανατολισμό προς τις γραμμές του τρένου (η θέα των φωτισμένων βαγονιών μπορεί να πεις ότι είναι και λίγο ατραξιόν για όσους δεν την έχουν συνηθίσει! ) ανάμεσα στους σταθμούς Πευκάκια και Νέα Ιωνία (πιο κοντά στο δεύτερο όμως). Το βρίσκεις πολύ εύκολα. Η Ελευθερίου Βενιζέλου, στην αρχή της οποίας βρίσκεται, είναι ένας από τους πλέον κεντρικούς δρόμους της Νέας Ιωνίας και τέμνει κάθετα την Λεωφόρο Ηρακλείου. Μετά το φανάρι της Ηρακλείου στο τέλος της κατηφόρας στο δεξί σας χέρι πριν τη γέφυρα του τρένου είναι. Η Πάρσης (επί της οποίας είναι και η είσοδος) είναι ο μικρός δρόμος που πηγαίνει παράλληλα με το τρένο (δεξιά μετά τη διασταύρωση του Τροχονόμου). Για όσους ξέρουν την περιοχή το τεράστιο κτήριο στεγάζει επίσης και την Εφορία (ελπίζω αυτό να μην σας κόψει την όρεξη!! ).

Η ώρα 20.30 περίπου διαλέγαμε θέση να παρκάρουμε! Παρκάρισμα γενικά πανεύκολο ιδίως αν πάτε νωρίς -τρία γύρω στενά προσφέρονται αλλά και μετά τη γέφυρα υπάρχει δωρεάν μεγάλο δημοτικό πάρκινγκ.

Κράτηση δεν είχαμε αλλά ημασταν μόλις δυο τσούπρες και μας βόλεψαν αμέσως. Είχε ήδη δυο τρεις μικρές παρέες αλλά ως το τέλος της βραδιάς δεν έπεφτε καρφίτσα από τον κόσμο!! Κυρίως νεαρά παιδιά -πάντα είναι γεμάτο από μεγαλες χαρούμενες παρέες με νεούδια και φοιτητές με τα χάχανα και την γλυκιά φασαρία τους! Προς τα μεσάνυχτα ολόκληρη η περιοχή βούιζε από το κουβεντολόι τους!!

Ο χώρος είναι όμορφος πεντακάθαρος και φωτεινός κυριαρχεί το άσπρο χρώμα με όμορφες διακοσμητικές πινελιές (πχ ένα τεράστιο πηρούνι κι ένα επίσης τεράστιο κουτάλι στον ένα τοίχο, φωτιστικό που του κρέμονται μαχαιροπήρουνα, μια κρεμάστρα με κουζινικά στον άλλο τοίχο, στένσιλς με κατσαρολικά περιμετρικά του χώρου με τη τζαμαρία, μικρές λεπτομέρειες που εμένα προσωπικά το έχω πει με κερδίζουν) Τραπεζάκια μικρά σχετικά πολύ κοντά το ένα στο άλλο αλλά ο τρόπος που τα έχουν βάλει δεν σε κάνει ακούσιο ωτακουστή στην κουβέντα του διπλανού. Καρέκλες οι γνωστές του καφενέ (λίγο η μεσούλα πιάνεται αν δεν είσαι φοιτητής εννοώ) και λίγα καναπεδάκια. Γαλάζια χάρτινα σουπλά με τον κατάλογο επάνω τυπωμένο (εννοείται σούφρωσα έναν μπαμπά Fratello!! )

Με το που καθήσαμε κανατούλα με δροσερό νεράκι βρύσης (που ανανεώθηκε μετά) μπράβο τους σε αυτό! Ψωμάκι ζυμωτό σε ένα πανεράκι (ίσως έχει δίκιο η έμπιστη φίλη ΡΟΝΤΙΚΙ κι εγώ σαν να διέγνωσα γλυκάνισο στο ψωμί που δεν τον αγαπώ)πάντως υπεραρκετό μάλιστα για δυο άτομα, με ένα πολύ ενδιαφέρον ντιπ (είχε χρέωση 0,50 ευρώ το άτομο). Κυρίως θέλαμε κρασάκι να πιούμε και κανένα μεζέ για να τσιμπήσουμε κι έτσι διαλέξαμε

-"Πατάτες αλλιώς" (5 ευρώ) που είναι ένα μεγάλο μπωλ με κυβάκια πατάτας με τη φλούδα μαγειρεμένα με φρέσκο κρεμμύδι τυρί και σκορδόλαδο. ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΟΣΤΙΜΕΣ!! Βέβαια εγώ είμαι πολύ του σκόρδου και του κρεμμυδιού, ίσως σε κάποιον αλλο να έπεφταν βαριές

-Χοιρινή Τηγανιά με σάλτσα μουστάρδας και τυρί Φιλαδέλφεια (6,50 ευρώ) ΛΟΥΚΟΥΜΙ ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙMΟ πιάτο και αρκετό σε ποσότητα, η φίλη μου μάλιστα είπε ότι ήταν καλύτερη κι από την τηγανιά της Φυσαρμόνικας

-Λουκάνικο χωριάτικο (6,50 ευρώ) σερβιρισμένο με πιτάκια και μουστάρδα Πάρα πολύ ωραίο κι αυτό, αρκετά πικάντικο (αν και για μένα ως τώρα το ωραιότερο το έχω φάει στο Γυμνάσιο αλλά κι αυτό μπήκε στην τριάδα των νικητών)

-Σαγανάκι κανταϊφι με σως μελιού (6,50 ευρώ) ΥΠΕΡΟΧΟ και πολύ διαφορετικό σαν γεύση προσωπικά το λάτρεψα αυτό το πιάτο
Ήπιαμε χύμα κρασάκι ημίγλυκο λευκό (1,50 λίτρο!! ) ήταν πολύ ωραίο και χωρίς πονοκέφαλο την άλλη μέρα (4 ευρώ/500 μλ)

Στο τέλος μας κέρασαν ένα ωραίο γλυκάκι (σαν τσουρεκάκι μελωμένο κι από πάνω είχε κρέμα φράουλα και ξηρούς καρπούς)

Επειδή έχω πάει αρκετές φορές, έχω επίσης δοκιμάσει τα Σκιουφιχτά μακαρόνια με απάκι που είναι πάρα πολύ ωραία (6,50 ευρώ) την τηγανιά κοτόπουλο (6,50 ευρώ) τους ντοματοκεφτέδες (5,50 ευρώ) και αρκετές από τις σαλάτες τους (όλες έχουν χρέωση 6 ευρώ και είναι απόλυτα ικανοποιητικές σε ποσότητα γεύση και δροσιά) δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τα δυο τρία θαλασσινά που έχει ο κατάλογος και για αυτά δεν έχω άποψη αλλά κατά τα άλλα δικαιωματικά οι 3 ντοματούλες στη γεύση! Το μικρό παράπονο της γλυκατζούς (που είμαι! ) μόνο δυο γλυκάκια στον κατάλογο!!

Όλα τα μεζεδάκια του κυμαίνονται από 5 ευρώ έως μάξιμουμ 7,50 ευρώ κι έχουν κι ένα ωραίο ρακόμελο και οινόμελο για όσους θέλουν να τα δοκιμάσουν (ίσως πιο προς το χειμώνα μάλλον) Πληρώσαμε 19 ευρώ το άτομο έχοντας όμως πιει 1,50 λίτρο κρασί (χωρίς το κρασί θα ήταν περίπου 13 ευρώ/άτομο) κι η κανονικότατη απόδειξη στο τραπέζι μας! Δικαιωματικά λοιπόν οι 3 ντοματούλες!
Εύφημο μνεία στα παιδιά του σέρβις!!

Μας εξυπηρέτησε στην αρχή ένα παληκαράκι, γρήγορο κι ευγενικό και προς το τέλος η κοπελίτσα-κουκλίτσα-δε χάνω το χαμόγελό μου και τα προφταίνω όλα-σπίντι γκονζάλες που έχουν σχολιάσει θετικά κι άλλοι χρήστες ως τώρα. Αυτά τα παιδιά είναι πραγματικά άξια λόγου, είναι πολύ νέα στην ηλικία έχουν όμως έναν επαγγελματισμό κι ένα ταλέντο στη δουλειά τους και μπράβο τους!!