Καφενείο-Φαγοποτείο. Καθημερινά από το πρωί για cafe, η κουζίνα εξυπηρετεί μεσημέρι και βράδυ.

28 Μάρ 2018

Τετάρτη 14/2/2018 ημέρα του πολυσυζητημένου Αγ. Βαλεντίνου. Όταν βρίσκεσαι όμως μια μέρα πριν την εισαγωγή για επέμβαση, δεν έχεις στο μυαλό σου ούτε καρδούλες, ούτε δωράκια. Το μόνο που σκέφτεσαι είναι το εάν θα βγεις πάλι όρθιος και αρτιμελής όπως όταν μπήκες.

Επειδή όμως το χούι “βγαίνει” τελευταίο, το σκέφτεσαι κι αλλιώς. Έτσι λοιπόν γυρνώντας από τη δουλειά σκέφτομαι: Τι θα φάω σήμερα; Έχω αρακά. Χθεσινό κι όλας, μπλιάχ. Βρε δεν πάω να τσιμπήσω κάτι νωρίς, νωρίς μιας κι έχω και προεγχειρητικό έλεγχο το πρωί;; Κι αν είναι αυτό το τελευταίο γεύμα μου; Ποιος το ξέρει; Τουλάχιστον ό, τι είναι να γίνει ας γίνει… αλλά να πάω χορτάτη. Εντάξει βεβαίως δεν είχα ούτε χρόνο αλλά ούτε και διάθεση για να το ψάξω ιδιαίτερα. Οπότε να’ μαι με ένα αγαπημένο μου πρόσωπο, μετά από πάρα πολύ καιρό και πάλι στο Πιάτσα Μεζεδάκι μιας και ήταν πάνω στο δρόμο μας.

Ο χώρος; Συμπαθητικός χωρίς να έχει αλλάξει κάτι ιδιαίτερα από τότε που είχα πρωτοπάει. Τζαμαρία ολόγυρα, τραπέζια σε διαφορετικά επίπεδα, σχετικά χαμηλός φωτισμός, απλή διακόσμηση και καθαρές τουαλέτες. Το μεγάλο αρνητικό είναι ότι το κάπνισμα επιτρέπεται -ακόμα- παντού και παρά τον έξω κλεισμένο χώρο δεν υπάρχει κανένας διαχωρισμός στην πράξη.

Η μουσική στις έξι παρά που φτάσαμε εμείς ευτυχώς κινήθηκε σε ωραία για το γούστο μας επίπεδα, Μουζουράκης, Μπαλτατζή, Ρίζου ακούγονται ευχάριστα είτε καθίσεις για καφέ, είτε για φαγητό. Για το αργότερα δεν εγγυώμαι γιατί στο παρελθόν έχω βιώσει κάτι τουρλουμπούκια ξεγυρισμένα εκεί. Οπότε νομίζω ότι τουλάχιστον ως προς το θέμα του καπνίσματος αλλά και της μουσικής πετύχαμε την καλύτερη ώρα.

Η εξυπηρέτηση κινήθηκε σε καλά επίπεδα δεδομένου ότι υπήρχαν μόλις άλλα δύο τραπέζια των δύο ατόμων μέχρι εκείνη την ώρα οπότε δεν υπήρχε καθόλου πίεση.

Στα του φαγητού παραγγείλαμε:

- Σούπα βελουτέ λαχανικών με καπνιστή πανσέτα και τυρί Philadelphia x 5,50€

Αυτό το πιάτο δεν μας βγήκε δυστυχώς. Λατρεύω τις βελουτέ σούπες και περίμενα πάρα πολλά από αυτό το πιάτο. Δύο πράγματα σκέφτομαι ότι μπορεί να συνέβησαν. Είτε υπήρξε κάποια αστοχία, είτε εάν η γεύση του πιάτου ήταν αυτή που ήθελε ο σεφ, τότε κάποιο συστατικό της σούπας δεν ταίριαξε καθόλου στον ουρανίσκο μας.

Για την ακρίβεια, δεν μας έβγαλε καθόλου γεύση αλλά ούτε και άρωμα καπνιστής πανσέτας. Εν αντιθέσει μας θύμισε γεύση ρέγγας! Δεν ξέρω πως γίνεται αυτό κι αν ευθύνεται ενδεχομένως το λίπος της πανσέτας γι'αυτό, πάντως αν δεν είχα διαβάσει τα υλικά και μου έδεναν τα μάτια θα έκοβα το κεφάλι μου πως έχει κάτι από ρέγγα μέσα. Δεν θα το πλατειάσω άλλο γιατί ξαναλέω μπορεί απλά να μην κάθισε καλά στο δικό μας γούστο αν κρίνω μάλιστα και από σχόλια έμπιστων φίλων μου που συνήθως τα γούστα μας ταιριάζουν. Σε κάθε περίπτωση πάντως και οι δύο είχαμε αυτή την αίσθηση. Κατά τα άλλα να προσθέσω πως η μερίδα ήταν πάρα πολύ καλή για την τιμή της, η υφή της σούπας ήταν ιδανική και εμφανισιακά ήταν πολύ ελκυστική με το τυρί στη μέση, το φρέσκο ελαιόλαδο και τη γλυκιά πάπρικα.

- Σαγανάκι φέτας σε φύλλο κανταΐφι με σάς μελιού χ 6,50€

Σταθερή αξία στο μενού της πιάτσας. Μου αρέσει ο συνδυασμός γλυκού-αλμυρού, οπότε με κάλυψε η γεύση όπως και τότε και θεωρώ πως αποτελεί ένα από τα "σιγουράκια" ορεκτικά του εστιατορίου αν κρίνω και από το γεγονός πως υπάρχει τόσα χρόνια στον κατάλογο. Εγώ το μόνο που θα ήθελα είναι λίγο παραπάνω ποσότητα κανταϊφιού στη βάση, για να ρουφήξει περισσότερο μέλι χωρίς να κολυμπάει μέσα του, έτσι ώστε να είναι ένα τικ πιο τραγανό.

- Κοτόπιτα χ 6€

Αυτό το ορεκτικό μην το αγνοήσετε. Επίσης από παλιά στον κατάλογο. Χειροποίητο τραγανό φύλλο γεμισμένο με κομμάτια ζουμερού κοτόπουλου, πεντανόστιμη μπεσαμέλ, πιπεριές, φρέσκο κρεμμυδάκι και παλαιωμένη γραβιέρα. Όλα τα υλικά έδεσαν άψογα μεταξύ τους χωρίς να μαλακώσει το τραγανό του φύλλο. Εξαιρετικό.

- Σνιτσελάκια κοτόπουλο με μαστέλο και σως μουστάρδας χ 7€

Τρία σνίτσελ μεσαίου μεγέθους το ένα πάνω στο άλλο και ανάμεσά τους γενναίες φέτες ψητού τυριού μαστέλο συγκρατούνται με μίνι καλαμάκι που στην κορυφή του το στολίζει ένα ντοματίνι. Από πάνω μπόλικη σως μουστάρδας και θυμάρι αν θυμάμαι καλά.

Πολύ καλή μερίδα για ορεκτικό όπως κατηγοριοποιείται στον κατάλογο, συμπαθητικό γευστικά πιάτο που όμως προσωπικά δεν θα επέλεγα ξανά γιατί μου φάνηκε λίγο φλατ. Τραγανή κρούστα που παρά το τηγάνισμα δεν έβγαζε λαδίλα. Σωστό ψήσιμο, προσωπικά ήθελα πιο πολύ ένταση στο σνίτσελ, ίσως κάποιο μυρωδικό στο πανάρισμα να του έδινε περισσότερο ενδιαφέρον.

- Ριζότο με μαύρη τρούφα και τριμμένη παρμεζάνα χ 8€

Άλλη μια μερίδα χωρίς τσιγκουνιές, με αρκετή παρμεζάνα από πάνω. Άψογα χυλωμένο και ψημένο τόσο όσο πρέπει το ρύζι. Η τρούφα από τη φύση της δεν έχει τόσο έντονη γεύση όσο το λάδι της, συνεπώς δεν μου έβγαλε το άρωμα που περίμενα. Σε γενικές γραμμές όμως ήταν ένα αξιοπρεπές ριζότο.

Μας κέρασαν κορμό σοκολάτας συμπαθητικό. Πληρώσαμε 34€ μαζί με το ψωμάκι (1€) που ήρθε στην αρχή αν θυμάμαι καλά με πατέ ελιάς για 5 υπεραρκετά πιάτα (φάγαμε λιτά πάλι χαχα).

Κλείνω λέγοντας πως διαπίστωσα με χαρά ότι το Πιάτσα Μεζεδάκι έχει διατηρήσει με την πάροδο των χρόνων τόσο την ποιότητά του, όσο και τις καλές σχετικά τιμές του αλλά και τις δημιουργικές γεύσεις για την κατηγορία του. Θα ήθελα σίγουρα να δω αλλαγές και στο θέμα του καπνίσματος που δυστυχώς δεν είδα. Είδα στον κατάλογο πιάτα που τα έχουν κρατήσει από παλαιότερα όπως το σαγανάκι, τις πατάτες με τα μυρωδικά και τα σκιουφιχτά ίσως με κάποιες μικροαλλαγές, αλλά και νέα ενδιαφέροντα. Αυτό δείχνει εξέλιξη, όχι στασιμότητα και είναι από μόνο του πολύ θετικό.

Διαπιστώνω επίσης ότι καλώς έπραξα τότε και το σύστησα στο site (2014). Η αντοχή του στο χρόνο, η στήριξη του κόσμου αλλά και οι κριτικές των φίλων του ask που συγκλίνουν σε θετικό πρόσημο, δείχνουν ότι αξίζει και αποτελεί μια σταθερή και καλή πρόταση για φαγητό στην περιοχή.

Έτσι λοιπόν και αφού δόξα τω Θεώ όλα πήγαν καλά κι είμαι ακόμα εδώ…
Δεν έχω παρά να συνεχίσω να το προτείνω.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

13 Φεβ 2018

Πόσα μεζεδάκια μπορείς να γευτείς σε μια πιάτσα;;
Πολλά και διαφορετικά, κάθε φορά, μιας και αυτό το στέκι αλλάζει συνεχώς το μενού του.

Λέω συνεχώς στον εαυτό μου, να μην κάνω κριτικές μόνο για τα αγαπημένα μου μαγαζιά...
Φύσει αδύνατον... μιας και σ'αυτά, ξαναγυρνώ άφοβα για χαλάρωση, κουβέντα και γευστικές διαδρομές.
Το "πιάτσα μεζεδάκι" είναι ένα αγαπημένο μαγαζί και οι διαδρομές που θα κάνεις σίγουρα θα είναι διαφορετικές, μιας και τακτικά ανανεώνεται.

Αν καταφέρεις να βρεις μια ήσυχη ώρα, χωρίς πολυκοσμία, καπνούρα, εξωτερική κίνηση, θα το λατρέψεις. Άφησε το βλέμμα σου να χαζέψει τις εσωτερικές του βιτρίνες, την απλή και καθαρή εικόνα του, που είναι το παν για ένα μαγαζί.... την ευγένεια του προσωπικού του και τους άνετους εξωτερικούς καναπέδες του, αλλά κυρίως, εστίασε στο μενού του.
Είναι σε 3 μόλις βασικές κατηγορίες, χωρίς να χάνεσαι στην μετάφραση, και περιλαμβάνει πιάτα για όλα τα γούστα, φτιαγμένα με μεράκι!

Δεν θα αναφερθώ σε όλες τις προηγούμενες επισκέψεις μου, είναι πολλές και με διαφορετική σύνθεση την κάθε φορά.... φιλικές, αγαπημένες, γενεθλίων, καλοκαίρια και χειμώνες.
Πρώτη Παρασκευή του Φεβρουαρίου.... ρίχνω την ιδέα, μιας και είχαμε παρκάρει επικίνδυνα κοντά.... ήταν ιδανική και η ώρα, ήσυχα χωρίς καπνό και βαβούρα... άτομα δύο.

Με κλειστά μάτια καταλήξαμε στα εξής:
Πράσινη σαλάτα με μαρούλι, iceberg, πιπεριές πολύχρωμες, φρέσκο κρεμμυδάκι, ψητό φιλέτο κοτόπουλο, φλέικς παλαιωμένης γραβιέρας, κρουτόν σκόρδου και σως γιαούρτι-μαγιονέζα/ μουστάρδα, στα 6 ευρώ.
Χορταστική σαλάτα, με πρώτες ύλες και τιμή που θα έπρεπε να δεσπόζει σε παρόμοια πιάτα και άλλων εστιατορίων.

Σούπα λαχανικών βελουτέ με καπνιστή πανσέτα ψιλοκομμένη και τυρί philadelphia στα 5,50 ευρώ. Ζεστή, χορταστική, γευστική, σε πολύ καλή τιμή, στα συν ότι μας την χώρισαν σε δυο μπωλ.

Σνιτσελάκια κοτόπουλο με ψητό τυρί μαστέλο και σως μουστάρδας. Ένα φανταστικό πυργάκι με ικανοποιητική ποσότητα από τρυφερό, παναρισμένο κοτόπουλο, που έκρυβε στα ενδιάμεσά του τυράκι μαστέλο ψημένο, στα 7 ευρώ.

Ριζότο με μαύρη τρούφα και τριμμένη παρμεζάνα, στα 8 ευρώ. Ό, τι και να πω γι'αυτό το πιάτο.... Θυμάμαι το πόσο θεικά ανάβλυζε τα αρώματά του, πόσο χορταστικό ήταν, πόσο ζεστό ήρθε, τέλεια βουτυρωμένο και ολόσωστα χυλωμένο. Πόση μαγεία κρύβεται σε ένα ριζότο....

Συνοδεύσαμε με λευκό ημίγλυκο στα 2,50 ευρώ, ένα τεταρτάκι (μιας και όταν οδηγούμε, δεν πίνουμε! ) και μας έφεραν και ψωμάκι με ένα ωραίο ντιπάκι ελιάς στο 1 ευρώ και τα δύο άτομα, και ναι αυτό το μαγαζί σέβεται τον πελάτη ακόμη και στο κουβέρ.

Μας κέρασαν και κορμό σοκολάτας χειροποίητο και ο λογαριασμός με απόδειξη και POS στο τραπέζι, ήρθε στα 30 ευρώ.
Για μένα το Πιάτσα Μεζεδάκι είναι σιγουράκι εδώ και χρόνια. Αγαπημένο στέκι με ποιότητα και value for money, που μπορείς να το εμπιστευτείς και να μην σε εκθέσει ποτέ. Δεν έχει άλλους τρόπους να προωθηθεί, παρά μόνο την σταθερή του ποιότητα. Με ψήφο ή χωρίς ψήφο, απλά δοκιμάστε το!

05 Σεπ 2017

Παρασκευη βραδακι και επεσε τηλεφωνο απο ενα φιλικο ζευγαρι οτι το βραδυ θα πηγαιναν στο εν λογω μαγαζι και αν θελαμε να ακολουθησουμε για τσιπουροουζομεζεδακι.

Η αληθεια ειναι οτι εγω την Νεα Ιωνια την ξερω μονο ονομαστικα και δεν εχω καμια σχεση με την περιοχη. Ετσι λοιπον χρησημοποιοντας το gps καταφερα μετα απο αρκετη ωρα να φτασω στο μαγαζι.

Σαν μαγαζι δεν το λες κατι το ιδιαιτερο δεδομενου οτι βρισκεται κατω απο την γεφυρα που περναει ο ηλεκτρικος της νεας Ιωνιας. Πανω στον δρομο με αρκετο χωρο για παρκαρισμα ομολογουμενω δεδομενου οτι η περιοχη ειναι σχετικα χωρις κινηση και μαγαζια. Ενας μικρος σχετικα εξωτερικος χωροις που το χειμωνα κλεινει με τζαμαρια για να μεγαλωνει ο χωρος του μαγαζιου που μεσα ειναι αρκετα μεγαλυτερος. Παντωε το μαγαζι σου βγαζει αισθηση καθαριοτητας και τακτικοτητας.

Με το που φτασαμε στο μαγαζι οι φιλοι ειχαν ηδη φτασει και καθονταν σε ενα μπροστινο τραπεζι οποτε δεν χρειαστηκε να ασχοληθουμε με το θεμα επικοινωνια και υποδοχη. Δεδοιμενου κιολας οτι προφανως οι φιλοι ηταν θαμωνες του μαγαζιου δεν μπορω να εχω πληρη αποψη πως θα ειναι η σεμπεριφορα του μαγαζιου σε εναν πελατη που θα ερχεται για πρωτη φορα. Παντως βλεποντας πως συμπεριφερονταν στον γυρο κοσμο προφανως συμπερενω οτι οι ανθρωποι του μαγαζιου ειναι ευγενεστατοι και εξυπηρετικοτατοι.

Ας παμε να δουμε τωρα τι αποκομισαμε απο τα φαγητα που παραγγελθηκαν στον εν λογω μαγαζι.

Αμεσα κατευθασε το λευκο ζυμωτο ψωμι με ενα εκπληκτικο ντιπ απο παστα ελιας.

Πρωτο πιατο κλασσικες πατατες τηγανητες κομμενες σε κυβακια με την φλουδα τους με τυρι ( μονο κλασσικες δεν τις λες τελικα ) ομολογουμενως πολυ καλες και αφηναν αριστη πρωτη εντυπωση

Δευτερο ιδιαιτερα αξιολογο πιατο μια Μιλφέιγ μανιταριών πλευρώτους με ψητό μανούριι και βινεγκρέτ μελιού που ηταν απο τα καλυτερα πιατα του μαγαζιου αν και στο συγκεκριμενο μαγαζι ειναι υπερβολη να κρινεις καποιο πιατο καλτερο απο το αλλο

Επομενο πιατο ηταν ενα Ριζότο με τρούφα μανιταριών που θα μπορουσες να το πεις επιτομη του ριζοτο. Τελειο βρασιμο τελεια γευση δεν εχεις να πεις και πολλα.
Αριστη επιλογη.

Επομενο πιατο ηταν ενα Σκιουφιχτα με απακι, παρμεζανα σε λευκη σαλτσα το οποιο ηταν το πιατο που τιμησα δεοντως. Υπεροχη γευση με τα μακαρονια να εχουν κανει μια υπεροχη μιξη με την σαλτσα και να μην χορταινεις να τρως. Απλα εκπληκτικο και αυτο.

Επομενο πιατο... μαλλον σεσουλα με Τηγανιτα κολοκυθομπαστουνακια, παναρισμενα και τηγανησμενα αριστα να αφηνουν την τελεια γευση μαζι με το ντιπ γιαουρτιου που τα συνοδευε. Ιδιαιτερα καλο πιατο οσο απλο και αν φαινεται.

Επομενο απλα εκπληκτικο πιατο ηταν μια φετα παναρισμενη με μια μαρμελαδα καρπουζιου που οντως ειναι οτι καλυτερο εχω φαει στο επιπεδο του συγκεκριμενου πιατου. Η μαρμελαδα χειροποιητη πηγαινε με την φετα εκπληκτικα η οποια ηταν τοσο καλα παναρισμενη και ψημενη που καθε μπουκια σου αφηνε την ιδια εξαισια γευση. Αυτο το πιατο θα μπορουσε να σταθει σε οποιιοδηποτε περιοπτο εστιατοριο.

Επομενο πιατο ηταν μαριναρισμενα μπριζολακια με καπνιστη παπρικα. Οτι και να πεις θ ειναι λιγο για την τεχνη αυτου του πιατου. Θεωρω οτι σε καθε μποουκια αισθανοσουν οτι απολαμβανεις γευσεις μια πολυ προσεγμενης γκουρμμε κουζινας. Τελεις γευσεις τελεια ψησιματα τελειες σαλτσες που ντυναν ολα τα πιατα αλλα ειδικα στα μπριζολακια νομιζω οτι ηταν η κορυφη. Απλα ενα μπραβο.

Ξεχασα να συμπεριλαβω στην παραγγελια μας τις δυο σαλατες που πηραμε που η μια ηταν με κοτοπουλο και γραβιερα και η αλλη με σπανακι ροκα και καπνιστη πανσετα. Και οι δυο ρεσιταλ dressing. Ειλικρινα εγω που δεν ειμαι καθολου μα καθολου της σαλατας ( ποτε σχεδον δεν παραγγελνω εκτος απο πατζαρια η βραστα λαχανικα ) εμεινα εκπληκτος απο το ποσο ωραια γευση σου αφηνε η καθε πιρουνια. Ευγε λοιπον ακομα και για τις σαλατες.

Στο τελος το μαγαζι μας κερασε γλυκακι κατι σε παστακια νομιζω κατι που φαινοταν πολυ φρεσκο και γευστικο αλλα που εγω δεν δοικιμασα γιατι δεν υπηγρχε χωρος διαθεσιμος για τετοιες πολυτελειες.

θεωρησα εντελως ανουσιο σε ολη την κριτικη να ασχοληθω να αξιολογω καθε πιατο και να το βαθμολογω και ο λογος ειναι εμφανης νοιμιζω. Οι γευσεις εχουν αγγιξει την τελειοτητα σε ολα τα πιατα.

Τελειωνοντας θα ηθελα να εξαρω την ευγενεια την αμεσοτητα και την καλη διαθεση του προσωπικου.

Δεν θα γραψω τιποτα για το κοστος που θα φανει μεγαλο αν το γραψω ως απλο ποσο αλλα δεν εχει καμια σημασια και καμια αξιοπιστια διοτι σε ενα τραπεζι που καθε πεντε λεπτα φερνει ο σερβιτορος μπυρρες, ουζα και τσιπουρα δεν μπορεις να βγαλεις αντικειμενικο κοστος ανα ατομο χωρις τα ποτα. Αν σκεφτεις κιολας οτι το καθε πιατο δεσποζε στο τραπεζι σε δυο και τρεις εκδοσεις ειναι λιγο αδυνατον να υπολογισω αν το μαγαζι ειναι οικονομικο η οχι.

Παντως το οικονομικο του θεματος στο συγκεκριμενο μαγαζι με αφησε παγερα αδιαφορο γιατι φαγαμε τοσο καλα που σπανια εχω σηκωθει απο τραπεζι τοσο μα τοσο γεματος πο ωραιες γευσεις. Μονο μπραβο θα πω στο μαγαζι.

Σιγουρα το μαγαζι προτεινεται ανεπιφυλακτα αν και δεν το εχει αναγκη θεωρω και εγω οχι μονο θα ξαναπαω αλλα θα γινω και θαμωνας παρα την μεγαλη αποσταση που θεωρητικα μας χωριζζει.

Ελ. Βενιζέλου 1 & Πάρσης, Ν. Ιωνία

210 2719129