ΜΠΥΡΑΡΙΑ 1989 MOLLES

Beer Restaurants

Ύδρας 1, Αρτέμιδα [Χάρτης]

Γεύσεις απ΄όλο τον κόσμο και μεγάλη ποικιλία από μπύρες

Beer Restaurants - Λούτσα, Αθήνα

1989... Έχω πάει τόσες φορές κι όμως δεν σκέφτηκα ποτέ να γράψω μια κριτική. Και με έκπληξη διαπιστώνω ότι είναι και η πρώτη για την εν λόγω μπυραρία. Οπότε η αποστολή μου να διαφωτίσω εσάς που θα με εμπιστευτείτε επιβαρύνεται σημαντικά.

Ελπίζω να αντεπεξέλθω με την κριτική μου των προσδοκιών σας και να αποτελέσω μια καλή αρχή για τη δική σας δοκιμή και εν συνεχεία κριτική.
Το δυνατό χαρτί του 1989 είναι ο χώρος. Ο μεν εσωτερικός είναι πολύ ζεστός, με χαμηλά επίπεδα φωτισμού και μουσικής, όσο ακριβώς ατμοσφαιρικός θα ήθελα για να απολαύσω χαλαρώνοντας την μπύρα μου μια κρύα νύχτα, ο δε εξωτερικός ιδανικά δροσερός για μια ξένοιαστη καλοκαιρινή βραδιά. Μοναδικό αρνητικό τα κουνούπια. Μην διανοηθείτε να πάτε χωρίς τον απαραίτητο εντομοαπωθητικό εξοπλισμό!!! (Πολλές φορές σας διαθέτει και το κατάστημα αν τύχει και δεν έχετε) Πάρκινγκ δε, δίχως απολύτως κανένα πρόβλημα, πιθανόν να βρείτε ακόμα και μπροστά από τη μπυραρία.

Οι ιδιοκτήτες αναλαμβάνουν να σε καλωσορίσουν και το κατά καιρούς προσωπικό που με έχει εξυπηρετήσει πάντα ευγενικό και καταρτισμένο στις διαφορετικές ποικιλίες μπύρας. Σίγουρα θα χρειαστείτε μια επιπλέον επεξήγηση και πρόταση για την τελική επιλογή σας. Πάντα κερασματάκι στο τέλος ένα σφηνάκι με έντονη γεύση πραλίνας.

Σαν μπυραρία δεν θα μπορούσε να υστερεί στον κατάλογο των ζύθων και πιστεύω ότι και οι πλέον απαιτητικοί θα μείνουν ικανοποιημένοι. Εντυπωσιακό το γεγονός ότι κάθε διαφορετική επωνυμία μπύρας έρχεται στο τραπέζι στο δικό της ιδιαίτερο ποτήρι, δείγμα του πόσο προσέχουν την επιχείρηση τα αφεντικά.

Για κάθε ποικιλία υπάρχει στον κατάλογο και μια μικρή παράγραφος με ενδιαφέροντα στοιχεία για την προέλευση και την γεύση εκάστοτε επωνυμίας. Βέβαια ορισμένα μπουκάλια ίσως σας φανούν ελαφρώς τσιμπημένα στην τιμή, αλλά λαμβάνοντας υπόψιν την μεγάλη ποικιλία υπάρχει και αντίστοιχα γκάμα τιμών. Και πάντα μπορείς να ακολουθήσεις την επιλογή του ποτηριού ανάμεσα σε τρεις διαφορετικές επωνυμίες και ποικιλίες στην τιμή των 3,5-5,5 € (μικρό-μεγάλο ποτήρι) που κατά την γνώμη μου δεν υστερεί σε κάτι. Προσωπικά επιλέγω συνήθως την χύμα weiss εκτός και αν αποφασίσω να πειραματιστώ. Τρομερή επιλογή μια καπνιστή μπύρα (carmeleit αν δεν κάνω λάθος) εκτοξεύει στα ύψη και την απόδοση των πιάτων.

Φαντάζομαι βέβαια ότι οι καλοφαγάδες του site περιμένουν με ανυπομονησία τις γραμμές που ακολουθούν... Για συνοδευτικά της μπύρας, λοιπόν, υπάρχει ένας μικρός σχετικά αριθμός πιάτων, αλλά ιδιαιτέρως γευστικών και ταιριαστών στην γεύση της μπύρας. Τα πιάτα στην πλειοψηφία τους δεν ξεπερνούν τα 8 € εκτός από το κότσι και τις ποικιλίες που όμως μπορούν να χορτάσουν 2+ άτομα και ανέρχονται στα 15-18 €. Αν δεν έχετε κάποιον καλό λόγο να κατέβετε μέχρι Λούτσα θα σας δώσω έναν. Συνιστώ και παρακινώ όλους να δοκιμάσουν την πανσέτα, η οποία σερβίρεται και στην ποικιλία κρεατικών.

Πεθαίνω για αυτό το μεζέ. Πιθανόν βέβαια αν φας πολλές τέτοιες μερίδες να πεθάνεις και κυριολεκτικά λόγω χοληστερίνης! Επίσης, έχω ακούσει και για το burger καλά λόγια, αλλά δεν είναι του στυλ μου. Τουλάχιστον το μπιφτέκι του είναι από κιμά μοσχαρίσιο και τίποτα άλλο! Ιδιαίτερο συνοδευτικό το ξινολάχανο και πολύ καλή και ασφαλής επιλογή η ceasar's salad με τεμαχισμένο φιλέτο στήθους κοτόπουλου και πολύ γευστική σως παρμεζάνας.

Ενδεικτικά δύο ζευγάρια τρώνε αρκετά καλά με 45 € (ποικιλία κρεατικών+μια extra μερίδα ή σαλάτα+ένα ποτήρι μπύρας έκαστος).

Μοναδική επιλογή για γλυκάκι έχει το σουφλέ σοκολάτας σκέτο ή με παγωτό (5-6 €). Στην μισή τιμή βέβαια θα μπορούσατε να απολαύσετε έναν περίπατο στην παραλία συντροφιά με ένα παγωτό από τα ζαχαροπλαστεία της περιοχής.
Ελπίζω να ήταν η κριτική όσο πιο κατατοπιστική γίνεται.