ΤΡΑΤΑ

Ψαροταβέρνες

Πλ. Αναγεννήσεως 7-9, Καισαριανή [Χάρτης]

Τηγανητό και ψητό ψάρι πάνω στην πλατεία. Και μεσημέρι.

Ψαροταβέρνες - Καισαριανή, Αθήνα

Σ’ ένα μαγαζί του οποίου είμαι ευχαριστημένος πελάτης πάνω από 20 χρόνια θεωρώ ότι οφείλω μια ανανεωμένη κριτική, μια και η πρώτη που έγραψα έχει ημερομηνία Ιουνίου του 2008. Η επίσκεψη στην ΤΡΑΤΑ αποτελεί μέρος, για την ακρίβεια είναι ο συνήθης επίλογος των συχνών κυριακάτικων περιπάτων που κάνουμε στον Υμηττό. Θα είμαι σύντομος, γιατί στην προηγούμενη κριτική μου (ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ) το παράκανα – και γενικά έχω την εντύπωση ότι πολλοί φίλοι, ανάμεσα σ’ αυτούς ίσως κι εγώ, δεν γράφουν, αλλά συγγράφουν μακροσκελέστατες κριτικές, που από ένα σημείο και μετά κουράζουν.
Αυτό που χαρακτηρίζει την ΤΡΑΤΑ είναι η συνέχεια και η συνέπεια, τυπικά γνωρίσματα μιας καθώς πρέπει κλασσικής ψαροταβέρνας. Έχουν περάσει τόσα χρόνια και ουσιαστικά τίποτε δεν έχει αλλάξει, δυστυχώς όχι και οι σχετικά υψηλές τιμές για πρώτο ψάρι. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά.
Η ΤΡΑΤΑ βρίσκεται σε μία από τις πίσω γωνίες της κεντρικής πλατείας της Καισαριανής, η οποία ως γνωστόν περιβάλλεται από ταβέρνες και τσιπουράδικα. Θα τη βρείτε εύκολα, όμως θα δυσκολευτείτε να παρκάρετε, μολονότι διαθέτει ένα μικρό ιδιόκτητο πάρκινγκ (6 στα 10). Ο εσωτερικός, χειμωνιάτικος χώρος είναι αρκετά στριμωγμένος, οπότε φροντίστε για κράτηση, αν ο καιρός δεν επιτρέπει να καθίσετε έξω, είτε σε κάποιο τραπέζι μπροστά από την είσοδο είτε, ακόμα καλύτερα, στον τεντοκαλυμένο χώρο απέναντι, που περιβάλλεται από ζαρντινιέρες με ψηλά φυτά και εξασφαλίζει ησυχία – είναι ο αγαπημένος μας.
Το προσωπικό δεν έχει αλλάξει εδώ και χρόνια. Σωστοί επαγγελματίες, γρήγοροι και αλάνθαστοι στις κινήσεις τους. Ψωμί φρυγανισμένο και νερό σε μεταλλική κανάτα έρχονται μαζί με τον κατάλογο, που θα έπρεπε κάποια στιγμή επίσης να ανανεωθεί. Να έχετε υπόψη ότι μαζί με ό, τι ορεκτικό επιλέξετε θα έρθει και μια κανονική μερίδα φάβα, με κόκκινο πιπέρι και ψιλοκομμένο κρεμμύδι, για να τη φέρετε στα μέτρα σας.
Η παραγγελία μας έχει πια τυποποιηθεί. Μισή ψαρόσουπα, που είναι σωστά χυλωμένη και καθόλου μικρή μερίδα, για το ξεκίνημα και μια μικρή φρέσκια σαλάτα, που έχει απ’ όλα και δεν είναι επίσης καθόλου μικρή. Από εκεί και πέρα είτε θα μείνουμε στα θαλασσινά, δηλαδή μύδια αχνιστά, καλαμαράκια ή καλαμάρι ψητό, χταπόδι ψητό (από τα πιο σωστά που κυκλοφορούν σε ψαροταβέρνες) ή καραβιδόψυχα, είτε θα επισκεφθούμε τον πάγκο με τα φρέσκα ψάρια και θα διαλέξουμε αυτό που θα μας γυαλίσει. Υπάρχουν πάντα τα κλασσικά μπαρμπούνια (και μεγάλου μεγέθους για ψητά) και τσιπούρες, αλλά ενίοτε και πιο σπάνια ψάρια, όπως μεγάλες γλώσσες ή στείρες, που είναι πεντανόστιμες. Την τελευταία φορά πετύχαμε μια σφυρίδα του κιλού (62 ευρώ βέβαια), αλλά μια φορά στις τόσες αξίζει. Το χύμα λευκό είναι αξιοπρεπές, αφού σηκωθούν τα πιάτα σερβίρεται χειροποίητος χαλβάς, για να αλλάξει η γεύση.
Ανάλογα λοιπόν με το πώς θα κινηθείτε, ο λογαριασμός για δύο άτομα θα κυμανθεί από 40 έως 80 ευρώ. Δεν είναι για κάθε βδομάδα, όμως η ΤΡΑΤΑ είναι τίμιο και σωστό μαγαζί με σταθερή ποιότητα, δεν πρόκειται ποτέ να σας απογοητεύσει.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.