Τηγανητό και ψητό ψάρι πάνω στην πλατεία. Και μεσημέρι.

08 Νοε 2016

Σ’ ένα μαγαζί του οποίου είμαι ευχαριστημένος πελάτης πάνω από 20 χρόνια θεωρώ ότι οφείλω μια ανανεωμένη κριτική, μια και η πρώτη που έγραψα έχει ημερομηνία Ιουνίου του 2008. Η επίσκεψη στην ΤΡΑΤΑ αποτελεί μέρος, για την ακρίβεια είναι ο συνήθης επίλογος των συχνών κυριακάτικων περιπάτων που κάνουμε στον Υμηττό. Θα είμαι σύντομος, γιατί στην προηγούμενη κριτική μου (ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ) το παράκανα – και γενικά έχω την εντύπωση ότι πολλοί φίλοι, ανάμεσα σ’ αυτούς ίσως κι εγώ, δεν γράφουν, αλλά συγγράφουν μακροσκελέστατες κριτικές, που από ένα σημείο και μετά κουράζουν.
Αυτό που χαρακτηρίζει την ΤΡΑΤΑ είναι η συνέχεια και η συνέπεια, τυπικά γνωρίσματα μιας καθώς πρέπει κλασσικής ψαροταβέρνας. Έχουν περάσει τόσα χρόνια και ουσιαστικά τίποτε δεν έχει αλλάξει, δυστυχώς όχι και οι σχετικά υψηλές τιμές για πρώτο ψάρι. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά.
Η ΤΡΑΤΑ βρίσκεται σε μία από τις πίσω γωνίες της κεντρικής πλατείας της Καισαριανής, η οποία ως γνωστόν περιβάλλεται από ταβέρνες και τσιπουράδικα. Θα τη βρείτε εύκολα, όμως θα δυσκολευτείτε να παρκάρετε, μολονότι διαθέτει ένα μικρό ιδιόκτητο πάρκινγκ (6 στα 10). Ο εσωτερικός, χειμωνιάτικος χώρος είναι αρκετά στριμωγμένος, οπότε φροντίστε για κράτηση, αν ο καιρός δεν επιτρέπει να καθίσετε έξω, είτε σε κάποιο τραπέζι μπροστά από την είσοδο είτε, ακόμα καλύτερα, στον τεντοκαλυμένο χώρο απέναντι, που περιβάλλεται από ζαρντινιέρες με ψηλά φυτά και εξασφαλίζει ησυχία – είναι ο αγαπημένος μας.
Το προσωπικό δεν έχει αλλάξει εδώ και χρόνια. Σωστοί επαγγελματίες, γρήγοροι και αλάνθαστοι στις κινήσεις τους. Ψωμί φρυγανισμένο και νερό σε μεταλλική κανάτα έρχονται μαζί με τον κατάλογο, που θα έπρεπε κάποια στιγμή επίσης να ανανεωθεί. Να έχετε υπόψη ότι μαζί με ό, τι ορεκτικό επιλέξετε θα έρθει και μια κανονική μερίδα φάβα, με κόκκινο πιπέρι και ψιλοκομμένο κρεμμύδι, για να τη φέρετε στα μέτρα σας.
Η παραγγελία μας έχει πια τυποποιηθεί. Μισή ψαρόσουπα, που είναι σωστά χυλωμένη και καθόλου μικρή μερίδα, για το ξεκίνημα και μια μικρή φρέσκια σαλάτα, που έχει απ’ όλα και δεν είναι επίσης καθόλου μικρή. Από εκεί και πέρα είτε θα μείνουμε στα θαλασσινά, δηλαδή μύδια αχνιστά, καλαμαράκια ή καλαμάρι ψητό, χταπόδι ψητό (από τα πιο σωστά που κυκλοφορούν σε ψαροταβέρνες) ή καραβιδόψυχα, είτε θα επισκεφθούμε τον πάγκο με τα φρέσκα ψάρια και θα διαλέξουμε αυτό που θα μας γυαλίσει. Υπάρχουν πάντα τα κλασσικά μπαρμπούνια (και μεγάλου μεγέθους για ψητά) και τσιπούρες, αλλά ενίοτε και πιο σπάνια ψάρια, όπως μεγάλες γλώσσες ή στείρες, που είναι πεντανόστιμες. Την τελευταία φορά πετύχαμε μια σφυρίδα του κιλού (62 ευρώ βέβαια), αλλά μια φορά στις τόσες αξίζει. Το χύμα λευκό είναι αξιοπρεπές, αφού σηκωθούν τα πιάτα σερβίρεται χειροποίητος χαλβάς, για να αλλάξει η γεύση.
Ανάλογα λοιπόν με το πώς θα κινηθείτε, ο λογαριασμός για δύο άτομα θα κυμανθεί από 40 έως 80 ευρώ. Δεν είναι για κάθε βδομάδα, όμως η ΤΡΑΤΑ είναι τίμιο και σωστό μαγαζί με σταθερή ποιότητα, δεν πρόκειται ποτέ να σας απογοητεύσει.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.

04 Δεκ 2014

Εάν είστε λάτρεις της ψαρόσουπας, και συγκεκριμένα της ελαφρώς βελουτέ εκδοχής της και όχι του ζωμού, θα σας πρότεινα να συμπεριλάβετε την Τράτα στη λίστα με τα προσεχώς σας. Αναφέρομαι σε μια βαθυκίτρινη, πλούσια, αρωματική και χορταστική σούπα, μέσα από την οποία αλιεύει κανείς με το κουτάλι του κομμάτια μπακαλιάρου (9 ευρώ).

Πρόκειται για το πιάτο-σήμα κατατεθέν του μαγαζιού και είμαι σε θέση να πιστοποιήσω μετά από πολλές επισκέψεις ότι παραμένει σταθερά καλό στο πέρασμα του χρόνου. Τώρα που κρύωσε λιγάκι ο καιρός μια σουπίτσα είναι ό, τι πρέπει, οπότε βάλτε πλώρη για πλατεία Καισαριανής.

Τα υπόλοιπα του μενού δεν ξεφεύγουν από το μοτίβο της κλασικής ψαροταβέρνας, δηλαδή τα γνωστά μύδια-καλαμαράκια-χταπόδι-γαρίδες συν ό, τι ψάρι εκτίθεται στην εξωτερική προθήκη του εστιατορίου. Δεν υπάρχουν γκουρμέ εκπλήξεις και πειραγμένα πιάτα, εδώ οι πελάτες έρχονται για αυτά που ξέρουν και εμπιστεύονται και ευτυχώς σπανίως έχει κλονιστεί, για μένα τουλάχιστον, αυτή η σχέση εμπιστοσύνης.

Τα πιάτα που συνήθως ή κατά καιρούς παραγγέλνουμε 2 άτομα είναι: μύδια αχνιστά, τα οποία έρχονται στοιβαγμένα σωρηδόν σε βαθύ πιάτο χωρίς πολλά μυρωδικά (9 ευρώ). Έχοντας δει αλλού να σερβίρουν τα μύδια ήδη ανοιγμένα και τοποθετημένα σε σχήμα λουλουδιού, προτιμώ σαφώς την άμορφη στοίβα που χωράει περισσότερα και προφανώς συμφέρει.

Καλαμαράκια τηγανητά: κλασικά εικονογραφημένα (8,50 ευρώ).

Χταπόδι ψητό, ωραιότατο και ψημένο όπως πρέπει, όχι καουτσούκ.

Οι ψητές γαρίδες είναι τεράστιες, πεντανόστιμες, αλλά και πανάκριβες, για εμάς είναι ανάμνηση παλιά, κίτρινο γράμμα στο συρτάρι.

Το ριζότο θαλασσινών τους είναι βουτυράτο, με μικροσκοπικές γαρίδες, καλαμάρι, χταπόδι και κανα-δυο στήμονες σαφράν. Δεν είναι κακό, αξιοπρεπές, αλλά όχι το καλύτερο στο είδος του.

Συχνά προσφέρεται ως κέρασμα φάβα συνοδεία πάπρικας και τριμμένου κρεμμυδιού (ξεχωριστά, ώστε να αρτυθεί κατά βούληση), συμπληρώνοντας έτσι κάθε παραγγελία με ένα επιπλέον ορεκτικό, καθώς και κέρασμα στο τέλος, σιμιγδαλένιος χαλβάς.

Ο χώρος δεν δρέπει διακοσμητικές δάφνες, αλλά δεν είναι δυσάρεστος ούτε βαρυφορτωμένος. Επικρατεί το νησιώτικο άσπρο-μπλε. Η αίθουσα χωρίζεται νοητά σε τμήματα καπνιστών και μη, ενδέχεται πάντως σε μέρες και ώρες αιχμής που γεμίζουν όλα τα τραπέζια να βρεθείτε παστωμένοι σαν σαρδέλες. Τουλάχιστον, όμως, το σέρβις είναι γρήγορο και αριθμητικά επαρκές.

Οι τιμές που παρέθεσα είναι από την τελευταία μας επίσκεψη, κατά την οποία για δύο ψαρόσουπες, μια μύδια, μια καλαμαράκια και ενάμισυ τσίπουρο (ένα κανονικό συν ένα μικρό) πληρώσαμε 48,50 ευρώ.

Οι τιμές είναι σαφώς αλμυρές και ίσως αυξάνονται με βάση τη χιλιομετρική απόσταση από τη θάλασσα. Για την ψαρόσουπά τους, όμως, χαλάλι.

19 Μάρ 2013

Καθαρά Δευτέρα. Δεν θέλεις να μπλέξεις στην κίνηση και βαβούρα του Πειραιά αλλά ούτε κι ο καιρός είναι ιδανικός για εξόρμηση σε πιο μακρινές παραθαλάσσιες περιοχές. Έτσι, μια καλή λύση είναι να πας στην πλ. Καισαριανής.

Εκεί, θυμούμενος μια καταπληκτική ψητή γλώσσα που είχα φάει πριν από μία 5ετία (και βάλε) στο «Τράτα», πρότεινα στην παρέα μου να το επισκεφτούμε.

Αν και η ώρα ήταν ακόμα 13:00 με το ζόρι πιάσαμε το ένα από τα δύο τελευταία τραπέζια του εσωτερικού τους χώρου. Λόγω βροχής και κρύου, ο εξωτερικός χώρος πάνω στον πεζόδρομο απορρίφτηκε παμψηφεί.

Έτσι, στριμωχτήκαμε σε ένα τραπεζάκι «αγκαλιά» με μία από τις κολώνες του, νιώθοντας ότι οι καρέκλες μας προκαλούσαν πρόβλημα στους υπόλοιπους θαμώνες και τους σερβιτόρους.

Άμεσα προσγειώθηκε στο τραπέζι μας ένα καλαθάκι με λαγάνα, ελάχιστη και σαφώς άκρως αδιάφορης ποιότητας. Κατά τη διάρκεια του φαγητού μας, χρειάστηκε να παραγγείλουμε άλλες 2 φορές ψωμί, το οποίο κάθε φορά μας κοστολογούσαν στα 2 ευρουδάκια…

Οι σερβιτόροι είναι όλοι σβέλτοι και φαίνονται ότι κατέχουν άψογα την τέχνη της γρήγορης εξυπηρέτησης. Λόγω του πανικού που επικρατούσε, δεν μπήκαν στη διαδικασία να είναι ιδιαίτερα χαμογελαστοί κι αυτό εν μέρει μπορώ να το δικαιολογήσω λόγω της ημέρας και ώρας. Από την άλλη και λίγο παραπάνω χαμόγελο θα ήταν ευπρόσδεκτο…

Ο χώρος, κλασικός ψαροταβέρνας κι αρκετά στριμωγμένος. Είχαμε την ατυχία η κολώνα που πήραμε αγκαλιά να είναι κοντά στην κουζίνα τους, οπότε φεύγοντας πρέπει να κάναμε πολλές γάτες να μας ερωτευτούν παράφορα με τις μυρωδιές που αναδύαμε…

Πήραμε:

•Μπατζάρια. Ήταν και βολβοί και φύλλα. Νόστιμα αλλά παραβρασμένα. Η μερίδα μικρή…

•Χόρτα βραστά. Συμπαθητικά αλά τίποτα το ιδιαίτερο. Η μερίδα προς το ικανοποιητικό…

•Ταραμοσαλάτα. Εδώ έπεσε αρκετός σχολιασμός από την παρέα για το εάν ήταν «σούπερ μάρκετ». Εγώ την βρήκα μάλλον «δική τους» αλλά αρκετά αραιά και άγευστη. Η μερίδα αν και επίσης μικρή, έμεινε στο πιάτο…

•Χταποδάκι. Καλοψημένο, μαλακό και πραγματικά νοστιμότατο. Η μερίδα όμως πολύ μικρή…

•Σαγανάκι γαρίδες. Η σάλτσα ήταν ένα έργο τέχνης. Ίσως από τις πιο νόστιμες που έχω γευτεί. Οι γαρίδες ζουμερές. Όμως η μερίδα (και μάλιστα για τα 16 ευρώ που αν θυμάμαι καλά μας χρεώσανε) ήταν απελπιστικά μικρή. Ήταν 6 γαρίδες μικρού μεγέθους (κάντε μόνοι σας τον υπολογισμό γαρίδας/τιμής…). Ήμασταν τρία άτομα κι έτσι δεν τις χαρήκαμε.

•Καλαμαράκια τηγανιτά, κατεψυγμένα (εν γνώσει μας). Νόστιμα αλλά μας χάλασε ότι κολυμπάγανε στη λαδίλα. Η μερίδα πολύ μικρή…

•Γόπες τηγανιτές. Νόστιμες και καλοτηγανισμένες. Η μερίδα προς το ικανοποιητικό…

•Μισό κιλό χύμα κρασί (συμπαθητικό) και μία Sprite.

Για να συνοψίσω, ότι φάγαμε ήταν από μέτριο έως πολύ καλό. Δεν μας σερβιρίστηκε κάτι που να το θεωρήσουμε κακό ή να μετανιώσαμε που το πήραμε (με εξαίρεση ίσως την ταραμοσαλάτα).

Τα σχόλια μου για τις μερίδες είναι σε συνάρτηση με την τιμή τους. Θεωρήσαμε τα 76 ευρώ που πληρώσαμε ως πάρα πολλά σε σχέση με την ποσότητα και το είδος των όσων μας σερβίρανε. Είμαστε σε μία χώρα που βρέχεται από θάλασσα και θεωρώ αδιανόητες τις τιμές που έβλεπα στον κατάλογό τους, πόσο μάλλον όταν έρχεσαι αντιμέτωπος και με αυτές τις μερίδες.

Κέρασμα που είχαμε ακούσει ότι παίζει, δεν είδαμε ούτε για δείγμα. Δεν πρόσεξα αν στους γύρω μας σερβίρανε ή αν λόγω της ημέρες δεν φέρανε σε κανέναν.

Φύγαμε με την αίσθηση ότι η επίσκεψή μας ήταν διεκπεραιωτική κι ότι από τη στιγμή που φάγαμε έπρεπε να πληρώσουμε και να τους αδειάσουμε τη γωνιά γιατί περίμεναν κι άλλοι να πιάσουν το τραπέζι…

08 Ιαν 2013

Πανάκριβο - 2 άτομα από 30€ το άτομο χωρίς μπουκάλι κρασι και με ψάρι σαρδέλα! Ελεος! Ποιότητα χαμηλή, γεύσεις κάτω του μέτριου. Δεν ξαναπάω...

28 Δεκ 2010

Κλασσική επιλογή για ψάρι κοντά στο κέντρο.

Ο χώρος τυπικός ταβέρνας του είδους, έχει αρκετή φασαρία και στριμωξίδι και την απαραίτητη ψαρομυρωδιά. Προτιμώ τον εξωτερικό χώρο όταν το επιτρέπει ο καιρός.

Ποικιλία από σαλάτες και κλασσικά ορεκτικά. Το ψάρι ψημένο με μαστοριά αλλά (όπως πάντα εδώ στις Άλπεις) κοστίζει.
Το χύμα κρασί υποφερτό, οι ετικέτες σε προσιτές τιμές.
Service ταβέρνας, χωρίς προβλήματα ακόμη και πάνω στο χαμό.
Παίζει και κέρασμα στο φινάλε.

Συνολικά πρόκειται για ασφαλή επιλογή για ψάρι στην Αθήνα. Χωρίς gourmetικές ανησυχίες. Περιβάλλον ταβέρνας με τα σχετικά παρελκόμενα.

Όλο και θα ξαναπάω.

17 Νοε 2010

Αριστη ποιοτητα φαγητου.
οσο κοσμο και αν εχει δεν θα νιωσεις δυσαρεστημενος απο το τρομερα σβελτο service.

παντα φρεσκα και νοστιμα ολα που ερχονατι στο τραπεζι σου.
Οντως πανακριβος,οπως και ολες οι ταβερνες που σερβιρουν ψαρι...τουλαχιστον ομως στη συγκεκριμενη λες χαλαλι.

Απαραιτητη δοκιμη η καραβιδοψυχα..αλλα και οι ψητες καραβιδες,τα μυδια σαγανακι,οι γαριδες σαγανακι ειναι ολα ενα προς ενα.
ο σιμιγδαλενιος χαλβας ερχεται και σφραγιζει μια υπεροχη εμπειρια για τον ουρανισκο.

10 Νοε 2010

Απλά περασμένα μεγαλεία διηγώντας τα να κλαις ,μύδια κατεψυγμένα αγνώστου εθνικότητας,ψάρι μετριότατο καλαμάρι από φριτέζα...πλήρης απογοήτευση σαν πελάτισα ετών.το μόνο θετικό το πάρκινγκ.

04 Αυγ 2009

Την έχω επισκεφθεί πολλες φορες και σε γενικές γραμμές έμενα ευχαριστημένη,θεωρώντας πως είναι μια καλη περιπτωση για ψαροφαγία στο κέντρο σε μέτριες τιμες.Την τελευταία φορά όμως Μια σαλάτα,κατεψυγμένα καλαμαράκια και φρέσκιες τηγανητες γαριδούλες-την συγκεκριμένη μέρα δεν υπήρχε κάποιο ψάρι-κόστισαν 70 ευρώ για δύο άτομα,πραγμα το οποίο μόνο ως κοροιδία μπορεί να χαρακτηριστεί.Απλώς δεν θα ξαναπάω.

24 Ιούλ 2008

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.

Πάντα γεμάτη, πάντα με φρέσκο ψάρι, εγγύηση ότι θα περάσεις καλά. Προτιμώ να κάθομαι έξω, η μέσα αίθουσα είναι πολύβουη. Αστραπιαίο και φιλικότατο σέρβις, όσο κόσμο και αν έχει. Μετά τη βόλτα στον Υμηττό ο τέλειος επίλογος τις Κυριακές το μεσημέρι. Για την αρχή, αν ο καιρός το τραβάει, οπωσδήποτε ψαρόσουπα, μπορείτε να παραγγείλετε από μισή μερίδα (9 € τα δύο άτομα), κατόπιν σαλάτα \\"Τράτα\\", μικρή (7,5 €) ή μεγάλη (12 €), με πολλά φρέσκα λαχανικά, χταπόδι ψητό κομμένο όπως πρέπει σε λεπτές ροδέλες (12 €). Στα ψάρια ενδέχεται να βρείτε σπάνια τεφαρίκια (στείρα με κρέας γλύκισμα, γλώσσα του 1,5 κιλού για ψητή), γι\\' αυτό ρωτήστε πριν παραγγείλετε. Το χύμα λευκό αξιοπρεπές, ο χαλβάς για να ξεψαρίσεις άψογος. Δύο άτομα θα πληρώσουν κοντά στα 100 ευρώ, αλλά θα το ευχαριστηθούν.