Παραδοσιακό καφενείο-μεζεδοπωλείο ανοιχτά από το πρωι.

31 Μαι 2017

Επισκεφθήκαμε το μανταλάκι Σάββατο 27/5/17 βράδυ.

Μόλις πλησιάσαμε η πρώτη εντύπωση ήταν πολύ καλή καθώς το μαγαζί βρίσκεται σε μια ήσυχη γειτονιά στα Πατήσια, όπου δεν γίνεται χαμός στον κόσμο και στη φασαρία.

Εσωτερικά, η εικόνα ενός συμπαθέστατου για το είδος του χώρου, με χαμηλόφωνη ποιοτική μουσική η οποία δημιουργούσε μια πολύ ζεστή ατμόσφαιρα.
Ο κατάλογος του δεν είναι μεγάλος αλλά είναι περιεκτικός σε ποιοτικά πιάτα.

Εν ολίγοις είναι "ψαγμένος". Προσωπικά δεν μου αρέσουν οι παραφορτωμένοι κατάλογοι, διότι είναι αποδεδειγμένο ότι πάσχουν σε ποιότητα. "Ψαγμένη" επίσης και η λίστα των ποτών, με ωραιότατη σπιτική δροσερή ρακή και πολύ αξιόλογο βιολογικό κρασάκι.

Επίσης υπήρχαν Ελληνικές μπύρες που σπάνια τις βρίσκεις.
Ο κύριος που πήρε παραγγελία πραγματικά ξεχώριζε. Ευγενέστατος και πρόθυμος να αφιερώσει όσο χρόνο χρειάζεται πέραν της παραγγελίας, προκειμένου να μιλήσει με τον κάθε πελάτη. Και μιλάμε για ένα βράδυ που το μαγαζί ήταν γεμάτο.

Μετά την παραγγελία, όλα ήρθαν σε πολύ σύντομο χρόνο.
Ό, τι φάγαμε ήταν πραγματικά πολύ νόστιμο. Σαλάτα φατούς (10/10), μυζηθροπιττάκια με δυόσμο (10/10), απάκι κοτόπουλου (10/10), καγιανάς (10/10) και μελιτζάνα σαγανάκι (9/10 διότι περίμενα κάποιο άλλο τυρί, λιωμένο και λιγότερο αλμυρό).

Οι τιμές του ιδιαίτερα ανταγωνιστικές.

Τελική εντύπωση: Άψογη και ελπίζουμε έτσι να παραμείνει. Σίγουρα δεν θα χαθούμε...

10 Δεκ 2015

Επισκεύτηκα το καφενείο με μια φιλική παρέα μια Τετάρτη. Αν και δεν είχα στο μυαλό μου πως θα ακούσω μουσική με περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη. Χρόνια είχα να ακούσω αυθεντικό ρεμπέτικο με ήχο που ακουγόταν όπως αυτός των παλιών γραμμοφώνων.

Το φαγητό ήταν νόστιμο. Δοκιμάσαμε πιτάκια τηγανιτά, τραγανά, σαλάτα, το τυρί τους, χταπόδι ξυδάτο και γαύρο μαρινάτο. Απο κρεατικά λουκάνικο και κεφτεδάκια. Ήπιαμε κρασί γευστικό και ευκολόπιοτο. Οι μεζέδες κοστίζουν απο 3-7 ευρώ και το κρασί σε λογική τιμή.

Για καφενείο το θεωρώ αξιοπρεπές. Καλύτερα να το επισκευτείτε νωρίς το βράδυ γιατί αργότερα γέμισε από κόσμο και είχε φασαρία για μεσήλικες.

28 Ιαν 2016

Είναι πολύ φθηνό, και σε φαγητό, και σε ποτά, και με μεγάλη ποικιλία.

Επίσης δεν έχω φάει κάτι που να μην ήταν πολύ ωραίο.

Και τα φτιάχνουν και γρήγορα, με 80% πληρότητα, η μεγάλη ποικιλία ήρθε σε 5 λεπτα

Ο άλλος στην κριτική από πάνω, γράφει ότι δεν του αρέσουν οι πίνακες... Έλεος.

Τα πιάτα νομίζω αρχίζουν από 3 ευρώ, με αρκετές επιλογές.
Σίγουρα άμα πας για σουβλάκια θα φας πιο φθηνα, αλλεδεν είδα κάτι με κακό value for money. Είχα πάει και όταν είχε ανοίξει, αλλά νομίζω τώρα έχει βελτιωθεί

Περιβάλλον μια χαρά, δεν κατάλαβα τσιγαριλα ή κρύο, τώρα άμα βγαίνεις για μεζε και ποτό και κοιτάς τους πίνακες, κάτι μάλλον δεν πάει καλά με σένα, και μετά γράφεις 3 σελίδες άσχετη σάλτσα

Ανά άτομο έχω δώσει από 7 μέχρι 13, με πολύ κρασί, το οποίο κάνει 3 το μισοκιλο και δεν με έχει βαρέσει ποτε

Μπάμπη Αννινου 15, Ανω Πατήσια

210 2015546