ΑΛΑ ΒΟΛΙΩΤΙΚΑ
Τσιπουράδικα - Ουζερί

Καλλιθέα

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Τσίπουρο και μεζέδες όπως στο Βόλο. τσιπουραδικο αλά βολιωτικα. σας ταξιδεύει στης θαλασσινές γεύσεις και όχι μόνο . κάθε γύρα τσίπουρο με μεζέ στοιχίζει 3.2 ευρώ με χύμα τσίπουρο εξαιρετικής ποιότητας η με εμφιαλωμένο διαφορών παραγώγων 3.5 ευρώ.

Υπάρχει εξωτερικός χώρος

17 Μάρ 2016

Ηρθε η ωρα λοιπον να γραψω αλλη μια κριτικη σε ενα μαγαζι που επισκεφτηκα χωρις την καθοδηγηση του ask 4 food αλλα επειδη ειναι αρκετα κοντα στο σπιτι μου και επειδη ειμαι και απο τη Νεα Ιωνια του Βολου ελεγα να παω να δω μηπως και! Λοιπον μεσημερι Καθαροδευτερας ξεκινησα με τη γυναικα μου και τον μου γιο για να κανουμε εκει κουλουμα. Καταφθασαμε στο μαγαζι περι τις μιαμιση η ωρα και εντυπωσιαστηκαμε με το διακοσμο του μαγαζιου.

Παρα πολυ ωραια δουλεια με λεπτομερεια τακτοποιηση και καθαριοτητα, οι σερβιτοροι καθαροι και αρκετα φιλικοι. Ας παμε λοιπον στις παραγγελειες. Πηρα ενα τσιπουρο με γλυκανισο (25αρι) χυμα και οχι εμφιαλωμενο το οποιο ητανε καλουτσικο αλλα πολυ, μα παρα πολυ ελαφρυ. Η γυναικα μου πηρε ενα ποτηρι λευκο κρασι, το οποιο δεν δοκιμασα, αλλα μου ειπε οτι ητανε πολυ καλο.

Παραγγειλαμε μια χωριατικη σαλατα παρα πολυ καλη και πλουσια, μια θραψαλα τα οποια ητανε κατεψηγμενα καλοτηγανισμενα αλλα μετρια σε ποσοτητα και σε ποιοτητα, μια σαρδελες οι οποιες ητανε απαραδεκτες διοτι δεν ητανε σαρδελες αλλα σαρδελομανες (δηλαδη μεγαλες αλλα πολυ ανοστες), μια καβουροσαλατα η οποια ητανε απλα καλη, μια χορταροκεφτεδες οι οποιοι ητανε μεσ'το λαδι (μιλαμε για πολυ λαδιλα στην γευση τους) μια ταραμοσαλατα κατω του μετριου και ενα λουκανικο το οποιο το ζητησε το παιδι και ητανε παραδοξως αρκετα καλο με πατατες φρεσκιες.

Για ολα αυτα δωσαμε 43 ευρω, αρκετα τσιμπημενα λεω εγω αλλα μαλλον επειδη πηραμε πολλα (ή και οχι τοσο πολλα τωρα που το σκεφτομαι). Δεν θα ξαναπαω διοτι παρολο που το μαγαζι ειναι καταπληκτικο και πολυ προσεγμενο σε εμφανιση σε μια περιοχη οχι τοσο καλη τα φαγητα του ηταν απαγοητευτικά και σχεδον ολα κατω του μετριου. Κριμας γιατι παρολο που δεν περιμενα την ποιοτητα και την ποσοστητα των τσιπουραδικων του Βολου και ηθελα να ειμαι πολυ επιεικης, απογοητεύτικα παντελως με τις σαρδελομανες που ουτε καν στη λαικη πλεον δεν τις πουλανε αλλα και τα υπολοιπα πολυ μετρια πιατα τους! Το μονο που εσωσε την παρτιδα ητανε το λουκανικο και η χωριατικη. Ευτυχως που ο μικρος ζητησε λουκανικο και φαγαμε κατι γευστικο αλλα μη φανταστειτε κατι το ξεχωριστο!

Ενα ωραιο μαγαζι στον πεζοδρομο της παντειου, σαν πρωτη εικονα σου φαινεται καπως κυριλε αυτο βεβαια εξαρταται απ τα κρητηρια του καθενος! Παμε τωρα στο κυριως θεμα αν ειστε παρεα 5-6 ατομων και ανω, σας αρεσει το τσιπουρο ξεκινηστε τις γυρες και θα σκασετε στο φαγητο και θα χορτασετε τσιπουρακι!

Στο βολο δεν εχω παει μεχρι στιγμης οποτε τετοια συγκριση δεν μπορω να κανω, Το καλο ειναι οτι καθε γυρα ειναι ενα μηστηριο ξεκιναμε καβουρσαλατα και καλαμαρι γονο στο πηλινο με σαλτσουλα και πιπεριες ωραια, επισης πολυ ωραιο το ζυμωτο ψωμακι τους, μεγαλες και πλουσιες σαλατες για ολα τα γουστα η χωριοτακη πραγματικα τεραστια, επομενες γυρες ειχαν σαρλδελες γαριδα σαγανακι, καλαμαρακια τηγανιτα. Και στο τελος γλυκακι κερασμενο! Ταπεινη μου αποψη αν θελετε να σας βγει οικονομικοτερα αρκεστειτε στις γυρες και οχι στην ελευθερη επολογη απ το καταλογο!

Επισης παρασκευη και σαββατο εχει μενου με 13 ευρω οσο φας και οσο πιεις απλα δεν περιλαμβανει καποια πιατα π. χ γαριδες και καποια θαλλασινα λογικο γιατι θα μπαιναν μεσα. Ωραια και τα κρεατικα του λουκανικο σουβλακι χπιρινο μαριναρισμενο κοτοπουλο μαριναρισμενο κεμπαπ και τα σχετικα! Εχω παει αρκετες φορες και θα συνεχισω να πηγαινω!

Παπαζαχαρίου 10, Καλλιθέα