Παραδοσιακή Ελληνική κουζίνα - μαγειρευτά φαγητά. Θα βρείτε στον χώρο μας έναν υπέροχο κήπο, και γεύσεις με τις οποίες μεγαλώσαμε και αγαπήσαμε. Δοκιμάστε το παστίτσιο, μαγευτείτε από τις μελιτζάνες ιμαμ, ανακαλύψτε το γεμιστό καλαμάρι παρέα με τσίπουρο η το γλυκόπιοτο κρασί μας. Και φυσικά ποικιλίες κρεατικών για τις παγωμένες μας μπύρες.

Έχει parking
Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

12 Ιαν 2017

"Αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις". Άβακας: από την αρχαία ελληνική λέξη άβαξ που σημαίνει πίνακας, πινακίδα και στη συνέχεια άρχισε να δηλώνει τον πίνακα των αριθμητικών υπολογισμών, δηλαδή το αριθμητήριο. Επομένως αρκετά πρωτότυπη η επιλογή της ονομασίας αυτού του οινομαγειρείου. Απορώ πώς δεν ονομάστηκε "σταθμός" ή κάτι παρόμοιο.
Χώρος βγαλμένος από ελληνική ταινία τύπου "Μεθοριακός σταθμός" και αφημένος με την καλή έννοια στο χρόνο. Η θέα στο σταθμό του Αγίου Στεφάνου ο οποίος επίσης έχει μείνει αφημένος στο χρόνο, συμπληρώνει με μοναδικό τρόπο αυτό το "θεατρικό σκηνικό". Πραγματικά μεταφέρεσαι.... δεν θέλεις και πολύ...
Το κτίσμα παλιό, χωρισμένο σε 2 χώρους. Κάποια τραπέζια κοντά στη τζαμαρία, κάποια άλλα κοντά στο τζάκι το οποίο όταν ανάβει πρέπει να συμπληρώνει μοναδικά την ατμόσφαιρα. Το μαγαζί απ΄ ό, τι ενημερωθήκαμε διαθέτει τα σαββατοκύριακα και ζωντανή μουσική. Στο εσωτερικό παραδοσιακά τραπεζοκαθίσματα και γενικότερα διακόσμηση ρετρό. Τι άλλο θα μπορούσε να ταιριάζει άλλωστε σε όλο αυτό το σκηνικό...
Μια καθημερινή μεσημεροαπόγευμα καταφτάνουμε τυχαία στο μαγειρείο γιατί βρεθήκαμε στην περιοχή και αποφασίζουμε να δοκιμάσουμε την τύχη μας. Ήταν μέρα αρκετά κρύα και όντως στο μαγαζί υπήρχε μια σχετική ψύχρα αν και αμέσως έφεραν δίπλα μας θερμαντικό σώμα. Ο κατάλογος έχει διάφορα εδέσματα, κατά βάση αντιπροσωπευτικά της ελληνικής παραδοσιακής κουζίνας και αρκετά μαγειρευτά.
Καταφτάνει στην αρχή το ψωμάκι μέσα σε πανεράκι μαζί με νερό σε κανάτα. Εν συνεχεία έρχονται τα πιάτα που παραγγείλαμε:

- πατάτες τηγανητές χεράτες, χοντροκομμένες που ήρθαν σε παραδοσιακό τηγανάκι και ήταν πασπαλισμένες με τυρί και περιχυμένες με σως Άβακας, εξαιρετικές, νοστιμότατες, χορταστική μερίδα
- μανιτάρια πλευρώτους με σως μπαλσάμικο. Επειδή δεν τους έφτασαν μας έφεραν μικρότερη μερίδα και δεν μας τη χρέωσαν, γεγονός που δείχνει τιμιότητα και επαγγελματισμό
- μελιτζάνες ιμάμ μπαϊλντί που ήταν όλα τα λεφτά, με τυράκι και ψιλοκομμένη ντοματούλα, πραγματικά άπαιχτες
- χοιρινή παντσέτα σε τρία κομμάτια με τους χυμούς τους, ζουμερά, καλοψημένα, νόστιμα που συνοδεύονταν από τις προαναφερθείσες χεράτες τηγανητές πατάτες
- χοιρινή τηγανιά με ψιλοκομμένα κομματάκια χοιρινού, λιωμένη φέτα και κρέμα, χορταστικό και νόστιμο πιάτο

Συνοψίζοντας σημαντικό κίνητρο είναι ο χώρος από μόνος του ο οποίος είναι εκτός των άλλων καθαρός, προσεγμένος και περιποιημένος. Η εξυπηρέτηση επίσης διακρίνεται από ανεπιτήδευτη οικειότητα που θυμίζει οικογενειακή κατάσταση. Τα πιάτα είναι ικανοποιητικά και οι τιμές αρκούντως προσιτές. Για τα παραπάνω πληρώσαμε 22.50 ευρώ.

Μαραθώνος και Σωκράτους (εντός σταθμού ΟΣΕ), Άγιος στέφανος