Καθε Τεταρτη κλειστα.

15 Φεβ 2016

Παροτι ο Κοσμιδης ειναι πολυ κοντα στη γειτονια μου δεν τον ειχα ακουσει ποτε ωσπου ο "γειτονας" Bαγγελης τον προτεινε απο τοτε εχω παει αρκετες φορες.
Για την τοποθεσια θα σας πω απλα οτι ειναι αρκετα κοντα στο εξαιρετικο "Μηπως"(τη μεγαλη μου αγαπη), το πιο καινουριο αλλα επισης καλο "Ρακ εν ρολ" και την απολυτη ψαροφαγια "Ε/Γ Ταξιδευοντας". Οποιος δεν εχει δοκιμασει καποιο απο τα τρια ειλικρινα χανει... το ιδιο πιστευω και για τον κοσμιδη.

Οσον αφορα τον χωρο ειναι ενα κλασικο σουβλατζιδικο με την τηλεοραση που συνηθως παιζει αθλητικα και το καλοκαιρι βγαζει τραπεζακια εξω στο πεζοδρομιο, τα εχουμε πει οι περιοχες μας διατηρουν κατι απο τη μαγεια των προηγουμενων δεκαετιων.

Η εξυπηρετηση οχι και πολυ γρηγορη οχι και τοσο ευγενικη, αλλα εαν περασει λιγο ο καιρος θα καταλαβετε οτι ειναι απλα θεμα χαρακτηρα του ιδιοκτητη, ο οποιος ομως σιγουρα ενδιαφερεται για τους πελατες του. Κραταει ενα "χαρακτηρα" δε βαζει ντελιβερι παροτι σιγουρα θα ειχε περισσοτερα κερδος, εσχατως εβαλε τυλιχτα σουβλακια.

Η γευση ειναι σιγουρα το δυνατο τους χαρτι. Προσφερουν πολυ λιγα πιατα μεριδα ή τυλιχτο με μπιφτεκι και καλαμακι χοιρινο (ή και αναμικτη) πατατες τηγανιτες(προτηγανισμενες αλλα πραγματικα θεωρω οτι δεν χρειαζονται)και τζατζικι.

Το τελειο - το απολυτο ειναι η αξεπέραστη σαλτσα που δενει ολες τις μεριδες του. Ειναι φοβερη λιγο καυτερη(για μενα ίσως αρκετα καυτερη για καποιους)τοσο γλυκια και δημιουργει ενα τοσο ζουμερό αποτελεσμα, που αν και εχει περασει μιση ωρα που τιμησα μια μεριδα θα ετρωγα ευχαριστως αλλη μια...

Η τιμη ειναι σε πολυ καλα επιπεδα για τα προσφερομενα η μεριδα χοιρινο κοστιζει 7 ευρω και εχει δυο πιτουλες κρεμμυδακι και ντοματουλα, τα οποια περιχυνονται με σαλτσουλα(εγω ζητω παντα μπολικη). Το μπιφτεκι σε μεριδα κοστιζει 6.50 ευρω. Εγω παιρνω αναμικτη διοτι δε μπορω τα διλημματα. Για το τυλιχτο δεν εχω αποψη δεν εχω κατορθωσει να ξεφυγω απο τη μεριδα.

Συνηθως δεν πιστευω οτι αξιζει να κανει καποιος αρκετα χιλιομετρα για να δοκιμασει ενα σουβλατζιδικο ομως εδω εχουμε μια ΕΞΑΙΡΕΣΗ κατα την προσωπικη ταπεινη μου γνωμη.

Υγ το παρκιγκ στην περιοχη ειναι πολυ ευκολο
Υγ.2 Το απαραιτητο συνοδευτικο ενα αναψυκτικο τυπου κολα ή μια μπυριτσα το καλοκαιρι να σβηνει την αψαδα της σαλτσας.

05 Αυγ 2016

Καλησπέρα σας. Καθ’ ότι είμαι κάτοικος Κερατσινίου και πηγαίνω χρόνια στο συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο, επιτρέψτε μου να έχω μια πιο συγκεκριμένη άποψη. Ειλικρινά μου φάνηκε παράξενο που οι περισσότεροι βάζουν πολλά αστέρια στο «value for money¨» και θα έπρεπε να αναφερθούμε πιο πολύ σε αυτό αλλά και στον τομέα εξυπηρέτηση.

Να ξεκινήσω απ΄τα θετικά λέγοντας ότι το φαγητό είναι πραγματικά πολύ νόστιμο. Μπορείς να παραγγείλεις μερίδα με χοιρινό κρέας ή με μπιφτέκι, πατάτες, τζατζίκι και τα τελευταία χρόνια έχει βάλει και τυλιχτό σουβλάκι με χοιρινό κρέας και μπιφτέκι. Η μερίδα σερβίρεται σε ένα πολύ μικρό πιάτο κι έχει μέσα, εκτός από το κρέας που θα επιλέξεις, ντομάτα, κρεμμύδι,2 πίτες και σάλτσα. Αυτό το τελευταίο είναι που αξίζει να δοκιμάσεις, γιατί η σάλτσα του είναι μοναδική, δεν μοιάζει με άλλες και είναι και αρκετά καυτερή και ταυτόχρονα γλυκιά.

Μέχρι εδώ καλά, τι γίνεται όμως αν βάλουμε στην εξίσωση τις τιμές και την εξυπηρέτηση; Το αποτέλεσμα δεν είναι μη αμελητέο δυστυχώς. Η μερίδα έχει 7,5€, το τυλιχτό 2€, φυσιολογικές τιμές. Αν όμως επιλέξεις να κάνεις ανάμικτη την μερίδα σου, δλδ να βάλεις και κρέας και μπιφτέκι, και να του πεις να φέρει ξεχωριστά τη σάλτσα, αυτόματα η τιμή εκτοξεύεται στα 11 και στα 12 ευρώ. Επίσης αν κάτσεις εκεί, είναι πιο ακριβό το τυλιχτό, πηγαίνει στα 2,5€. Αν ζητήσεις κάτι έξτρα, όπως η σάλτσα σε ξεχωριστό πιατάκι όπως προανέφερα ή μια επιπλέον πίτα, δεν υπάρχει περίπτωση να φύγεις χωρίς να πληρώσεις λιγότερα από 12 ευρώ. Επιπλέον που ακούστηκε σε ένα παραδοσιακό μικρό μεζεδοπωλείο να κοστίζει το κουτάκι αναψυκτικού 2 €?

Προφανώς ο ιδιοκτήτης, κ. Χρήστος, νομίζει ότι έχει το μαγαζί του στην πλάκα της Ακρόπολης, με θέα τα αρχαιοελληνικά επιτεύγματα κι όχι σε ένα πεζοδρομιάκι στενό που δεν φαίνεται ούτε με GPS. Κι αν μιλήσω για την εξυπηρέτηση, αφήστε το καλύτερα. Οι παλιοί που πηγαίνουν εκεί ξέρουν. Ξέρουν πολύ καλά πως όταν έρθει η ώρα να πληρώσουν πρέπει να σηκωθούν οι ίδιοι να πάνε στο ταμείο να πληρώσουν. Ξέρουν ότι όταν έρθει η ώρα της παραγγελίας, θα αντικρίσουν έναν ιδιοκτήτη απόμακρο, ΑΓΕΝΗ, που δεν σε κοιτάει καν και νομίζεις πως αδιαφορεί που ήρθες στο μαγαζί του να πληρώσεις για να φας. Ξέρουν πως σε περίοδο οικονομικής κρίσης δεν νοείτε οι τιμές να ανεβαίνουν τόσο και επιπροσθέτως να αντιμετωπίζεσαι σαν μια ακόμα διεκπεραίωση από πλευράς ιδιοκτήτη. Η αγενής, απότομη και γενικώς μη ευγενική συμπεριφορά σε αυτό το μαγαζί είναι κάτι που δεν μπορείς να το αφήσεις να περάσει απαρατήρητο.

Κλείνοντας θα ήθελα να τονίσω ότι δεν υπάρχει delivery και αν θες να πάρεις πακέτο τη μερίδα σου, θα πρέπει να περιμένεις αρκετή ώρα. Ελπίζω με την κριτική αυτή να βοηθήσω όσους πιο πολλούς γίνεται να έχουν μια πιο αληθινή άποψη για ένα μεζεδοπωλείο με νόστιμο φαγητό μεν, μα ΠΑΡΑ πολύ υπερτιμημένο δε. Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν πολλά άλλα που αξίζουν περισσότερο της προσοχής, του χρόνου και της εκτίμησής σας.