BARCODE, TAPAS BAR

Bar Restaurants

Καραϊσκου 139-143, Πειραιάς [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Καθημερινα ανοιχτα απο τις 07:00 μεχρι αργα το βραδυ. Καθε Σαββατο ζωντανη λαικη μουσικη.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Take away Προσφέρει Πρωινό Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Επιτρέπονται κατοικίδια

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Στο Κεντρο του Πειραια, το καταστημα μας ειναι ανοιχτο απο το πρωι στις 07:00 για καφεδακι και πρωινο η μεζεδακια. Με κρυα και ζεστα πιατακια μπορειτε να συνοδευσετε το κρασι, το ουζακι η την μπυρα σας. Απο νωρις το μεσημερι εως Το βραδυ μπορειτε να απολαυσετε το φαγητο η το ποτο σας στο πιο περειστικο στεκι του Πειραια με πολυ προσιτες τιμες!! Barcode, Tapas bar, Επειδη..η καθε εξοδος πρεπει να ειναι εμπειρια!!

Το μενου του καταστηματος εχει επιμεληθει ο βραυευμενος chef Παρις Βροντης.

Γράψε τη δική σου κριτική

Bar Restaurants - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Επίσκεψη στο Tapas Barcode μεσημέρι Τρίτης με φίλη που τον τελευταίο καιρό ζει στον Πειραιά. Φυσικά είχα διαβάσει τις θετικές κριτικές που κατά καιρούς δημοσιεύονται εδώ κι έτσι όταν έπεσε η πρόταση "Πάμε για τάπας, αύριο το μεσημέρι;" υποψιάστηκα πού θα πηγαίναμε και δέχτηκα ευχαρίστως.

Η τοποθεσία, όπως έχουν πει κι άλλοι χρήστες, είναι πολύ βολική. Στο κέντρο σχεδόν του Πειραιά, σε μία απ' τις πρώτες καθέτους της Σωτήρος Διός, την Καραϊσκου. Γύρω έχουν ανοίξει κι άλλα όμορφα μαγαζάκια τα τελευταία χρόνια. Κάποια λειτουργούν ως all day χώροι, σερβίροντας φαγητό και καφέ (ένα λιλιπούτειο γαλλικό μπιστρό παραδίπλα, το έχω βάλει στο μάτι από καιρό! ).

Όταν φτάσαμε, γύρω στις 13:45, ήταν γεμάτα 3-4 τραπεζάκια με τους θαμώνες να πίνουν καφέ. Ο βασικός χώρος είναι ο εσωτερικός, αλλά εμείς καθίσαμε έξω, δεν μπήκα καθόλου μέσα, οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα. Έξω πάντως, όπως και στα υπόλοιπα καφέ-εστιατόρια αυτού του δρόμου, υπάρχει μια μεγάλη ξύλινη βάση (εξέδρα; δεν ξέρω πώς να το πω), στον πεζόδρομο, και φιλοξενεί άλλα τόσα τραπέζια. Τον χειμώνα νομίζω ότι κλείνει με νάιλον, το καλοκαίρι πέφτει τέντα. Όπως και να χει, ένα μεσημέρι τόσο ηλιόλουστο, δεν υπήρχε περίπτωση να κάτσουμε μέσα. Κι έτσι βολευτήκαμε σε ένα γωνιακό τραπεζάκι έξω.

Η αρχική εντύπωση ήταν πολύ μέτρια. Τα τραπεζοκαθίσματα ήταν άνετα αλλά συνηθισμένα, πάνω σε κάθε τραπέζι υπήρχε από ένα ξύλινο σουπλά, ένα μεταλλικό τασάκι και οι πλαστικοποιημένοι κατάλογοι φαγητού και καφέ. Γενικά η εικόνα παρέπεμπε κατευθείαν σε συνοικιακή καφετέρια, παρά σε εστιατόριο. Η εικόνα αυτή, σε συνδυασμό με την τοποθεσία, ακριβώς απέναντι από γνωστό διαγνωστικό κέντρο του Πειραιά, με το ασθενοφόρο παρκαρισμένο πάνω στο πεζοδρόμιο, αδικεί το tapas Bar και του αφαιρεί 2 ντοματούλες.

Για να μην φανώ όμως επικριτική ως προς το "καφετέρια", το ήξερα ότι ο χώρος συστήνεται ως all day (όπως και τα περισσότερα μαγαζάκια τριγύρω). Προφανώς έτσι συμφέρει τους επιχειρηματίες της περιοχής και καλά κάνουν. Απλά για κάποιον που πηγαίνει για φαγητό, όταν βλέπει ότι όλοι πίνουν καφέ, μπορεί να το ξανασκεφτεί να μπει. Θα μπορούσαν λοιπόν, μετά από κάποια ώρα να στρώνουν 2-3 τραπεζάκια με σερβίτσια φαγητού, ώστε να περνάει το μήνυμα ότι σερβίρεται και φαγητό. Ειδικά στο Barcode, που το φαγητό είναι διαφορετικό και πρωτότυπο.

Ευτυχώς η συνέχεια ήταν πολύ καλύτερη. Μια νεαρή σερβιτόρα, με τσαχπινιά και μπρίο, μας υποδέχτηκε πολύ άνετη (σαν σε καφετέρια) και μόλις της είπαμε ότι είμαστε για φαγητό, άδειασε με την μία το τραπεζάκι κι έστρωσε χάρτινα σουπλά, έφερε πιάτα, μαχαιροπίρουνα και νερό κρύο σε μπουκάλι δικό τους κι έναν δεύτερο κατάλογο φαγητού.

Αποκεί και πέρα μας ανέλαβε μια άλλη κοπέλα, η οποία μάλλον ήταν υπεύθυνη για το φαγητό, ίσως και ιδιοκτήτρια. Ευγενέστατη, διακριτική, μας ρώτησε αν θέλουμε ψωμάκι (το οποίο χρεώθηκε 1,00 ευρώ και ήρθε σε φρέσκιες φετούλες ελαφρά λαδωμένες), μας έφερε παγάκια για το νερό και μας άλλαξε το μπουκάλι με κρύο, προτού αδειάσουμε το πρώτο. 3,5 στο σέρβις.

Στο μεταξύ, έφυγαν οι πρώτες βάρδιες του καφέ, ήρθαν 2-3 ακόμα παρέες για φαγητό και το κλίμα έφτιαξε ευχάριστα.

Ο κατάλογος με εντυπωσίασε πολύ θετικά. Μια μεγάλη ποικιλία από τάπας- (εξελληνισμένα μάλλον, αλλά καθόλου δεν με πείραξε), διακριτά σε τάπας θαλασσινών, κρύα, ζεστά, χορτοφαγικά, μου άνοιξαν την όρεξη. Όσα ήταν πικάντικα, είχαν δίπλα την χαρακτηριστική κόκκινη πιπεριά. Στην αρχή του καταλόγου υπήρχαν σαλάτες, προς το τέλος υπήρχαν και κυρίως πιάτα, τα οποία όμως δεν μελέτησα αναλυτικά.

Οι τιμές των τάπας ήταν αρκετά συμφέρουσες- και για την ποσότητά τους, όπως είδαμε αργότερα. Εντάξει, για μεζεδάκια μιλάμε πάντα, μην περιμένετε κανονικές μερίδες. Από 3,5 ευρώ τα πιο απλά (τύπου φάβας- λαχανικού), στα 4,00-5,80 τα περισσότερα.

Παραγγείλαμε λοιπόν (όσο καλύτερα μπορώ να τα θυμηθώ):

- από τα κρύα, πιπεριές φλωρίνης γεμισμένες με ένα μείγμα από λευκό τυρί, λιαστή ντομάτα, βασιλικό και άλλα μυρωδικά (4,00). Ωραία εμφάνιση, κομμένο σε φετούλες με ντρέσιγκ λευκού και μαύρου μπαλσάμικου, που έδινε ωραίο χρώμα στο πιάτο και ταίριαζε πολύ στη γεύση. Για τον διάκοσμο, λίγη σαλάτα μαρούλι-ρόκα στο πλάι.

Από τα ζεστά:

- Cigarillos: τραγανές φλογέρες- πουράκια κρούστας, γεμιστά με κρέας ραγού - σάλτσα-μυρωδικά. Πολύ νόστιμο και πρωτότυπο πιάτο. Κρίμα που ήρθαν μόνο τρία, γιατί στη μοιρασιά παίχτηκε μάχη. (4,80)

- κριθαρώτο γαρίδας: ήταν εκ των ουκ άνευ πιάτο για την φίλη μου. Ένα από τα τρία κριθαρώτα του καταλόγου έπρεπε να το τιμήσουμε. Διάλεξα αυτό με τις γαρίδες (τα άλλα ήταν με χταπόδι και καλαμάρι, νομίζω). Η σάλτσα και εδώ πολύ νόστιμη, περιείχε ούζο και τσέρι ντοματάκια, η δε ποσότητα αρκετή και για μικρό κυρίως πιάτο (εμείς δεν καταφέραμε να το τελειώσουμε). Ομως: Ένσταση σημαντική, οι γαρίδες ήταν από αυτές τις μικρές, που μαζεύουν στο βράσιμο και αναλογικά λίγες για την ποσότητα του κριθαρώτου. (5,80)

- καλαμαράκια πέστο: κοκκινιστές, λεπτοκομμένες ροδέλες καλαμαριού με μια γλυκιά σος τομάτας, τσέρι ντοματάκια και την γνωστή μαρουλο-ροκα σαλάτα. Νόστιμο και αυτό. (5,20)

- μπουρεκάκια μελιτζάνας: Φέτες μελιτζάνας, ψημένες στο φούρνο, τυλιχτές με τυρί φέτα και κάποια άλλα υλικά. Τα οποία όμως δεν διακρίνονταν στη γεύση, γιατί η αλμύρα της φέτας επικάλυπτε τα πάντα. Για εμάς το πιο αδύναμο πιάτο. Αν δεν σας αρέσουν τα αλμυρά τυριά, δεν το προτείνω. Αν πάλι σας αρέσουν, δοκιμάστε το. (4,80)

Γι' αυτά τα πέντε πιάτα και το ψωμάκι πληρώσαμε μόλις 26 ευρώ, τιμή που θεωρώ πολύ συμφέρουσα και ιδανική για να δοκιμάσεις ωραία τάπας. Ήδη προγραμματίζω να πάω και δεύτερη φορά για να δοκιμάσω διαφορετικά μεζεδάκια, μέχρι εξαντλήσεως του καταλόγου. Στο vfm φλερτάρω πολύ με το 4/4, αλλά συνυπολογίζοντας τον χώρο και την συνολική αίσθηση, καταλήγω στο 3/4.

Δεν έχω πάει στην Ισπανία για να φάω αυθεντικά τάπας και δεν θέλω να εξαντλήσω την αυστηρότητά μου σε κάτι που δεν γνωρίζω, γιατί, οι γεύσεις που δοκίμασα με χόρτασαν και με ευχαρίστησαν, χωρίς να τρυπήσει η τσέπη μου.

Αν λοιπόν κι εσείς πάτε με τις ίδιες προσδοκίες, το προτείνω ανεπιφύλακτα!!

Bar Restaurants - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Το προηγούμενο Σάββατο 23 του Μάη συνάντησα το μεσημέρι στον Πειραιά ένα φιλικό ζευγάρι που μου πρότεινε να δοκιμάσουμε το BARCODE T. B., το οποίο βρίσκεται στον κεντρικό εμπορικό πεζόδρομο της Καραϊσκου, δυο βήματα απ' το Δημαρχείο, την Πλατεία Κοραή και το Δημοτικό Θέατρο.

Το μαγαζί λειτουργεί σαν Tapas Bar από τον Οκτώβρη του 2013, και έχουν ήδη γράψει γι' αυτό κριτικές αλλά και σχόλιά τους κάποιοι φίλοι χρήστες του site μας. Θα ήθελα, λοιπόν με την ευκαιρία, να συμπληρώσω τώρα τις δικές μου προσωπικές εμπειρίες για τον χώρο.

Την επιτυχία του το BARCODE T. B. την οφείλει στον άξιο σεφ κ. Πάρι Βροντή, στέλεχος της LE MONDE, με προϋπηρεσία στην ΑΙΓΛΗ του Ζαππείου. Ο δημιουργικός σεφ έχει φτιάξει ένα μενού που περιλαμβάνει περί τα 50 φαγητά (! ), μεταξύ των οποίων ζεστά και κρύα tapas, σαλάτες, κρεατικά, pasta, γλυκά, κ. α.

Θα παρατηρήσω βέβαια ότι δεν πρόκειται κυρίως για ισπανικά tapas, αλλά για μια ευφυή σύνθεση πάσης φύσεως Μεσογειακών μεζέδων, απ' την Ιβηρική, την Ιταλία, τη χώρα μας και την Μέση Ανατολή.

Καθήσαμε στον εξωτερικό χώρο, στον πεζόδρομο, που έχει περί τα 10 τραπέζια, μιας και ο καιρός ήταν εξαίρετος, ενώ μέσα υπάρχουν περί τα 5 τραπέζια, και bar με σκαμπό. Ο χώρος λειτουργεί καθημερινά μέχρι τη 1.00 τη νύχτα.

Από ό, τι πληροφορήθηκα απ' το site μας αλλά και τον ίδιο τον maitre, η μουσική, κυρίως το βράδυ, είναι συνδυασμός pop και ελληνικής λαϊκής. Τους είπα ότι πρέπει να είναι πιο ευέλικτοι στο ρεπερτόριό τους, διανθίζοντάς το με Ιταλική και Ισπανική μουσική, Πορτογαλλικά fados, latin, κ. λπ, έτσι ώστε να εναρμονισθεί πλήρως και με την ανάλογη γκάμμα των εδεσμάτων τους.

Μας έκανε εντύπωση το γεγονός ότι αν και ήταν Σάββατο μεσημέρι, όλοι οι άλλοι έξω έπιναν καφέ. Ήμασταν το τρίο της εξαίρεσης, δοκιμάζοντας εδέσματα καταμεσής των καφενόβιων!! Προσωπικά δεν με χαλάει μια ευελιξία τέτοιου είδους, που αφίσταται του αυστηρού πνεύματος αγγλοσαξονικών ωραρίων και προδιαγραφών. Άλλωστε, έτσι τα μαγαζιά γεμίζουν σε καιρούς δύσκολους, ενώ υποθέτω πως το βράδυ οι περισσότεροι πελάτες θα τρώνε.

Και τώρα στο 'ψητό'. Παραγγείλαμε τα εξής πιάτα:

2 Γαρίδες (τεράστιες) τηγανιτές με κουρκούτι, πάνω σε λαχανοσαλάτα, με εξτρα sauce. Εκπληκτικό πιάτο! (2Χ4.90€).

2 Καλαμαράκια rings, επίσης τηγανιτά με sauce (2X4.10€).

1 Μύδια με sauce ντομάτας (4.90€)

1 μίνι σουβλάκι κοτόπουλο (3.70€)

1 χοιρινή πανσέτα με μανιτάρια (3.70€)

και 1 σπαγγέτι με κεφτεδάκια (8€).

Ήπιαμε τρεις μπύρες draft PILS HELLAS (3Χ3.20 €),
και για γλυκό δοκιμάσαμε 2 spring rolls γεμάτα σοκολάτα, με παγωτό βανίλια στο πλάι (2Χ4.50 €), που τεκμηρίωσαν την άποψή μας ότι ο συγκεκριμένος σεφ είναι εξίσου καλός μάγειρας και ζαχαροπλάστης!!

Ο λογαριασμός για τα τρία άτομα ήταν 57€, αλλά χωρίς τα ποτά: 48€, δηλαδή 16€ το κεφάλι, γεγονός που το εντάσσει για μας στην κατηγορία 10-16€. Άλλωστε, πληροφορηθήκαμε ότι το μαγαζί έχει κατά καιρούς σχετικές προσφορές ή εκπτώσεις.

Ωστόσο, οι ευγενικοί κατά τα άλλα σερβιτόροι, σφυρίζοντας αδιάφορα, μας έφεραν αρχικά το Δελτίο Παραγγελίας, που δεν είναι βέβαια το ζητούμενο για τον πελάτη... Άμεσως μετά τη σχετική παρατήρησή μας, ακολούθησε ο κανονικός λογαριασμός, με τη δέουσα συγγνώμη για την παράλειψη.

Επειδή, πάντως, όλα τα άλλα ήταν άψογα, θα το παραβλέψουμε και μάλιστα θα έλεγα ότι, για κάποιον που κατεβαίνει στον Πειραιά, είναι ένα ενδιαφέρον και ευχάριστο μέρος για αναψυχή με καλά tapas!

Bar Restaurants - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Σάββατο 26/12 και μετά από το υπερβολικό φαγοπότι 3 ημερών (λόγω Χριστουγέννων) αναζητώντας χώρο να βρεθούμε με φίλους, πρότεινα το BARCODE T. B. -κατόπιν σχετικής μελέτης των κριτικών του A4F.
Η παρέα ενθουσιάστηκε με το χώρο, ένα πολύ περιποιημένο και ζεστό μαγαζί στην Καραίσκου, με πολύ κομψά και αναπαυτικά τραπεζοκαθίσματα, όμορφο φωτισμό και η μουσική σε ένταση τόση όση να μπορείς να την αντιλαμβάνεσαι, αλλά να μπορείς να συζητήσεις ταυτόχρονα.

Ομολογώ ότι στο BARCODE δεν είχα πάει ποτέ -παρόλο που κατά διαστήματα επισκέπτομαι μαγαζιά στον Πειραιά- ας είναι καλά το A4F!.

Πήγαμε 5 άτομα έχοντας κάνει τηλεφωνική κράτηση, η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατη, άμεση (η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές δυσκολευτήκαμε να την εντοπίσουμε (εξυπηρετούσε και τον έξω χώρο), και σχετικά ενημερωμένη για τα μεζεδάκια που ζητήσαμε και για το κρασί που επιλέξαμε.

Δεν πήγαμε για να φάμε (από τραπέζι είχαμε όλοι σηκωθεί) έτσι παραγγείλαμε ροζέ κρασί και 3-4 πιατάκια για να το συνοδεύσουμε.

Δεδομένης της υπερβολικής ψαροφαγίας των Χριστουγεννιάτικων ημερών, κινηθήκαμε σε ψαρομεζέδες.

Παραγγείλαμε ένα κριθαρώτο με μύδια, απλώς καλό, έχω φάει πολύ καλύτερα.
Μία χταπόδι (το οποίο στον κατάλογο αναφέρεται τηγανιτό) η κοπέλα που μας εξυπηρετούσε μας ενημέρωσε ότι σερβίρεται και ψητό -οπότε αυτή την εκδοχή προτιμήσαμε, και δύο γαρίδες η μία τεμπούρα και μία ψητή.

Οι γεύσεις γενικά είναι μέτριες προς το καλό, η παρουσίαση των πιάτων πολύ καλή και οι ποσότητες μικρούτσικες (finger food).

Bέβαια δε θεωρώ ότι πήραμε τόσα πιάτα για να εκτιμήσω την κατάσταση σε όλη τη διάστασή της, όμως και τα γύρω τραπέζια -τα λίγα που είχαν προτιμήσει γεύμα αντί καφέ- είχαν πάνω κάτω τα αντίστοιχα σε μέγεθος και εμφάνιση πιατάκια.

Να συμπληρώσω ότι το φρέσκο νερό (σε κανάτα) ανανεωνόταν σε τακτά χρονικά διαστήματα, η σερβιτόρα μας πλησίασε αρκετές φορές να ρωτήσει εάν θέλουμε κάτι ακόμη, εάν είναι όλα εντάξει, να μας αδειάσει το τραπέζι από άδεια πιάτα και να μας προτείνει να μας φέρει πιάτο με φρούτό (πάντα σε μινιατούρα πιατάκι και ποσότητα).

Λογαριασμός: 43,00 euro για 1 1/2 kgr κρασί ροζέ, 4 πιατάκια/μεζεδάκια ένα πιατάκι με λίγες φέτες μήλου, δηλαδή πάνω-κάτω 8,00-9,00 euro το άτομο. Μπορεί να φαίνεται πολύ φθηνό, αλλά εάν το εξετάσεις σε βάθος μάλλον δεν είναι. Ούτε ιδιαίτερη κατανάλωση κάναμε στο κρασί ούτε την πείνα μας χρειάστηκε να δαμάσουμε -εξαιτίας του Χριστουγεννιάτικου overdose που μας είχε μπουχτίσει.

Σε γενικές γραμμές είναι ένας όμορφος χώρος για τέτοιου είδους δραστηριότητα (τσιμπολόγημα + κρασάκι/ποτάκι).

Bar Restaurants - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Οταν βρισκομαι στο κεντρο του Πειραια συνηθως πηγαινω για φαγητο στον Αρλεκινο. Μιας κι ηθελα κατι διαφορετικο προχωρησα μερικα μετρα και βρεθηκα στο Βarcode. Ενας συνδυασμός καφε και εστιατοριου που γυρω στις 8:00 το βραδυ ημουν ο μονος που παρηγγειλε φαγητο και οι υπολοιποι (3 παρεες) επιναν καφε.

Ο σερβιτορος ηταν χαμογελαστος και ευγενικος κατα την διαρκεια της παραγγελιας, Ομως τα λαθη στο σερβις στερησαν το 4/4. Παρειγγειλα για ορεκτικο mini σουβλακι κοτοπουλου με σουσαμι και σαλτσα bbq και αντ αυτου μου εφερε με σαλτσα σογιας, σαλατα με μοτσαρελα και ντοματα (ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΠΙΑΤΟ, δεν την εχω ξαναδει ετσι μια μεγαλη μπαλα μοτσαρελλα σε "κρυα σουπα τοματας" και κοματια τοματας) και κυριως μοσχαρισιο φιλετο (πολυ καλο).

Επισης λευκο χυμα κρασι που ηταν πολυ καλο. Δυστυχως τα πιατα ηρθαν ολα μαζι!!! και οσο κι αν θελω δεν μπορω να δωσω μεγαλυτερη βαθμολογια ουτε στην γευση (μπερδευτηκαν ολες οι γεύσεις στο στομα μου) ουτε φυσικα και στο σερβις.. Την επομενη φορα πιστευω να μου δωσουν την δυνατοτητα να βαλω 4/4!

Ιούλ

Καταπληκτικό μαγαζι!
ΧΩΡΟΣ: πολύ ζεστός ομορφος χώρος προσεγμενος μεχρι την τελευταία λεπτομέρεια! Στα πολυ συν, η τουαλέτα ναι ναι η τουαλέτα πεντακάθαρη και πολυ προσεγμένη!

ΕΞΥΠΗΡΈΤΗΣΗ: παρα πολυ ευγενικό προσωπικό! Χαμογελαστες οι κοπέλες και πρόθυμες να σε εξυπηρετησουν!

ΦΑΓΗΤΟ!!!! καταπληκτικό φαγητο σε πολυ καλες τιμες! Χοιρινο με καραμελωμένα κρεμμυδακια και ολοκληρα φρεσκα μανιτάρια... Απίστευτο! (4.10€). Κεφτεδακια πικαντικα με ρυζι και σαλτσουλα και αυτα πεντανοστιμα! (4.0€). Κοτοπουλο καλαμάκι μινι επισης στα 4 € με πατατουλες πολυ νοστιμα και αυτα!

ΣΥΜΠΈΡΑΣΜΑ! πολυ ωραιο μαγαζί, με εξαιρετικη ποιότητα φαγητού και τιμες 'θαυμα'! Ειμαι τυχερη μενω Πειραιά και θα το επισκεφθώ ξανα πολυ σύντομα! Το προτείνω 100%!

Bar Restaurants - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Από το συγκεκριμένο κατάστημα έχω περάσει αρκετές φορές και πάντα είχα την περιέργεια να δοκιμάσω τι παίζει (και τι τρώει) εκεί, καθώς σπάνια το έβλεπα με αρκετό κόσμο εντός παρ' όλη την συμπαθητική εξωτερική εμφάνιση... Όντας με παρέα που μας είχε προτείνει το συγκεκριμένο tapas bar, βρεθήκαμε εκεί Σάββατο βράδυ ψάχνοντας τραπέζι. Ευτυχώς σταθήκαμε τυχεροί.

Ο χώρος εσωτερικά ταλαντεύεται μεταξύ μπαρ-εστιατορίου-καφετέριας έθνικ με κλασικές πινελιές και μοντέρνα διάθεση, γενικώς δεν ξέρει τι είναι ο χώρος, τουλάχιστον όχι ακόμα, απ' ότι διαβάζω... Γενικώς δεν είναι κακός ο χώρος όσον αφορά τη διακόσμηση, ανάλαφρος θα έλεγα, απλώς δεν έχει προσωπικότητα (υποθέτω οτι τα ηχομονωτικά σε άσχετα σημεία ήταν εικαστική παρέμβαση... ). Βέβαια στο ίδιο στυλ ήταν και ο κόσμος. Κάποιες παρέες έτρωγαν, άλλοι είχαν το ποτό ή το κρασί τους ενώ κάποιοι έπιναν καφέ.

Ωστόσο δύο πράγματα χαλούσαν τελείως την ατμόσφαιρα. Το πρώτο ήταν η απίστευτη κάπνα που επικρατούσε. Σε τόσο μικρό χώρο οπού μάλιστα το μισό είναι χαμηλοτάβανο, θεωρώ οτι πρέπει να εφαρμόζεται ο νόμος κατά του καπνίσματος. Τουλάχιστον βγάλτε τα "no smoking" σήματα, μην κοροϊδευόμαστε κιόλας...

Επίσης η μουσική δεν συμβάδιζε με τον χώρο, σκυλίζον ποπ το οποίο γυρνούσε προς βλαχοντίσκο όσο περνούσε η ώρα και πριν φύγουμε νόμιζα οτι ήμουν σε ελληνάδικο. Συμφωνώ οτι όλα είναι θέμα προτίμησης, αλλά θεωρώ οτι η μουσική ήταν τελείως αταίριαστη με τον συγκεκριμένο χώρο και το -όποιο- στυλ του καταστήματος. Παρ' ότι με απογοήτευσε, δεν έβαλα 1 γιατί έχει προοπτικές εάν προσεχθεί λίγο παραπάνω.

Υπάρχει μεγάλη ποικιλία στα πιάτα, αλλά όπως και με τον χώρο, δεν υπάρχει κάποια κλίση προς μια συγκεκριμένη κουζίνα. Σαν βάση σίγουρα είναι η Ισπανία, όμως υπάρχουν αρκετά πιάτα που μπερδεύουν ως προς την προέλευση (ας τα πούμε 'fusion' για να ελαφρύνουμε τη θέση του σεφ). Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αν ο πελάτης δεν έχει έρθει αποκλειστικά για πιάτα tapas. Ευπαρουσίαστα όλα, η γεύση μέτρια στα κρέατα, πολύ καλές οι ζύμες, η σαλάτα δροσερή αλλά ελαφρώς φτωχή σε περιεχόμενο. Λίστα με κρασιά/ποτά υποθέτω οτι υπάρχει, αν και εμείς δεν την είδαμε ποτέ καθώς πήραμε το κόκκινο χύμα κρασί, το οποίο ήταν εύγευστο και ελαφρύ.

Στη σχέση ποιότητας/τιμής τα πηγαίνει καλά, υπολογίστε 10-12 ευρώ το άτομο αν είστε παρέα και θέλετε να χορτάσετε με μερικούς μεζέδες, ενώ 15+ ευρώ εάν θέλετε να δοκιμάσετε αρκετά πιάτα.

Το σέρβις είναι το δυνατό του σημείο, όλα τα παιδιά είναι χαμογελαστά και η εξυπηρέτηση είναι άμεση και αποτελεσματική. Αντί αποδείξεως πήραμε το κλασικό δελτίο παραγγελίας, όμως επειδή δεν κολλάω στα φορολογικά έβαλα καθαρό 4.

Αυτή τη στιγμή μπορώ να πω οτι θα το σκεφτόμουν αρκετά για μια δεύτερη επίσκεψη. Γενικώς όμως έχω ακούσει καλά λόγια, υπάρχει όρεξη για βελτίωση απ' ότι φαίνεται και πιστεύω οτι με λίγη προσοχή στις λεπτομέρειες θα ανέβει στις προτιμήσεις του κόσμου.

Bar Restaurants - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Το μαγαζί το βρήκα έπειτα από ψάξιμο στο ίντερνετ. Έψαχνα να βρω κάτι διαφορετικό στο Πειραιά από τα συνηθισμένα και χιλιογυρισμένα. Και όταν είδα πως είναι και tapas bar, ευχαριστήθηκα, εφόσον είμαι λάτρης.

Φτάσαμε νωρίς το απογευματάκι με την παρέα μου, με σκοπό να πιούμε καφέ ή ποτό. Μόλις είδα τον χώρο, μου άρεσε αρκετά η διακόσμησή του. Δεν είχε πολύ κόσμο, οπότε μπορούσαμε να καθίσουμε ουσιαστικά όπου θέλουμε, έτσι επιλέξαμε έξω.

Το μαγαζί μου έδινε ένα vibe ρομαντισμού. Προσωπικά, θα το θεωρούσα ιδανικό για μία έξοδο με το ταίρι σου, υπό την προϋπόθεση ότι δε θα ήταν γεμάτο από κόσμο και θα έπαιζε την ίδια απαλή μουσική που είχε και το βράδυ της Δευτέρας. Ειλικρινά, η μουσική με ενθουσίασε, ήταν αμερικάνικα κομμάτια, πιο lounge τύπου και πολύ γνωστά μου και έτσι αισθάνθηκα αμέσως μια οικειοποίηση με το χώρο.

Το service ήταν απλά εξαιρετικό! Αν θα έπρεπε να επιλέξω ένα πράγμα που μου έκανε εντύπωση, θα ήταν αυτό! Πρόσφατα βρέθηκα στη Νέα Υόρκη, όπου είχα μείνει άναυδη από την προθυμία της εξυπηρέτησης και την ευγένεια που δίεπε τους υπαλλήλους. Και μετά, επέστρεψα στα πάτρια εδάφη. Και ξαναπογοητεύτηκα από την εξυπηρέτηση και μάλιστα οικτρά. Σε όσα μαγαζιά και αν πήγα, όλοι όσοι μας σέρβιραν, φαίνονταν κακοδιάθετοι και πώς δεν ήθελαν να βρίσκονται εκεί, μα καθόλου.

Μέχρι εχθές, στο Barcode, που από τη στιγμή που μας είδαν, ήταν με το χαμόγελο στα χείλη και με μία προθυμία για εξυπηρέτηση που δεν έχω ξανασυναντήσει στα ελληνικά δεδομένα! Η δεσποινής φρόντιζε πάντοτε το τραπέζι μας να είναι απελευθερωμένο από χρησιμοποιημένα ήδη που είχαν κλείσει τον κύκλο τους και μας περιποιήθηκε δεόντως με κουλουράκια.

Ξεκινήσαμε τις παραγγελίες μας με μία δροσιστική γρανίτα και ένα καφεδάκι και καταλήξαμε να δοκιμάζουμε τα τάπας, χωρίς να το έχουμε σκοπό. Μας βοήθησε στις επιλογές μας με τις προτάσεις της.

Άλλη μία ευχάριστη έκπληξη για μένα, ήταν η γρανίτα καρπούζι που επέλεξα, καθότι δυσεύρετη. Όχι μόνο είχαν γρανίτα καρπούζι στον κατάλογο, αλλά είχε και απίστευτη γεύση, που θύμιζε τσιχλόφουσκα καρμούζι! Απίστευτα γλυκιά!

Οι φίλοι μου παρήγγειλαν μία γκάμα προϊόντων από δροσιστικά, μέχρι καφέ και φαγητό. Όλα περιποιημένα και νοστιμότατα. Τα club sandwich πεντανόστιμα, με προσεγμένη εμφάνιση και μια μερίδα χορταστικές χοντροκομένες πατάτες.

Και έπειτα ήρθαν τα τάπας. Για να καταλάβετε, μία φίλη μου ήρθε χορτασμένη, κατέληξε να παίρνει ένα πιάτο τάπας με κοτόπουλο, της άρεσε τόσο πολύ, που παρήγγειλε και δεύτερο πιάτο tapas να δοκιμάσει γεύσεις!

Εγώ πήρα ένα τάπας με ψημένο τυρί με πατάτες και φέτα, βουτηγμένα σε πεντανόστιμη σάλτσα ντομάτας και μπαχαρικά.

Ένα πιάτο τάπας σε χορταίνει και σε γεμίζει ευχάριστα. Όχι μόνο ήταν πεντανόστιμα, αλλά ήταν και φθηνότερα από άλλα tapas bar restaurants, με τις τιμές τους να κυμαίνονται στα 4€.

Πολύ ευχαριστημένη από την εμπειρία, όμορφο μαγαζί με πεντανόστιμα σερβιρίσματα και ακόμη πιο χορταστικές τιμές! Ένα νέο στέκι λοιπόν, που προτείνω σε όλους. Θα με θυμηθείτε!