Ποτά και μεσογειακή κουζίνα. Ανοιχτά από το πρωί κάθε μέρα για καφέ και πρωινά, στη συνέχεια πίτσα, μακαρονάδες και πιάτα ημέρας.

09 Ιουν 2017

Έπειτα απο τόσες επιτυχημένες γευστικές εξόδους, να που ηρθε ο καιρός να την πατήσω και γω, και να παραδεχτώ οτι η επιμονή μου να επισκεφτω μέρος εστιασης στο κολωνακι, στέφθηκε με απόλυτη αποτυχία. Ίσως οι οιωνοί να διαφαινοντουσαν απο νωρίς, απλα εγώ απέφευγα να τους αξιολογήσω, τεχνιέντως. Κάναμε μια ωρα να παρκάρουμε, όταν σαββατο αργά το μεσημέρι το παρκάρισμα στο κολωνακι, μπορει να ειναι και σχετικα εύκολη υπόθεση, κάναμε ´λαθος συνεννόηση με τη φίλη μου, και έκατσε αλλου απο εκει που είχαμε κανονισει, και τελος, δεν ηρθαν ποτε τα μηνυματα που εστάλησαν για εξηγήσεις. Ε άμα ξεκινάς στραβά, στραβά θα τελειώσεις.....

Η συνάντηση με τη φίλη έγινε στο Sam, που βρίσκεται στην Τσακάλωφ, αρκετα πιο, πέρα απο τον παραδοσιακό πεζόδρομο. Ο σκοπος της συναντησης ηταν η ανάλυση της αισθηματικης επικαιρότητας, που οπως εξελίχθηκε, συγκαταλέγεται και αυτο στους άνωθεν οιωνούς.

Το μαγαζι μικρό, καθαρό, σε βιομηχανικό στυλ, με μαξιλάρες και τύπου πλαστικές καρέκλες μοντέρνες. Τα χρώματα που κυριαρχούν ειναι το άσπρο και το μαύρο. Η μασκότ του μαγαζιού ειναι ένα υπέροχο σκυλί, ήσυχο και διακριτικό. Το λάτρεψα!!!!

Ο κατάλογος μικρος. Έως πολυ μικρος. Ολα κι ολα τρία ορεκτικα, τρεις σαλάτες, και επιλογές για κυριως ένα burger, μπιφτέκια, ένα πιατο ζυμαρικά και ριζότο. Το Sam λειτουργεί ως all day cafe restaurant, με τη λογικη οτι μπορει κάποιος να φάει κατι γρήγορο και ελαφρύ (;) και να επιστρέψει στο γραφείο του. Η εξυπηρετηςη απλή, λιτή, ευγενική, χαλαρη και μια χαρα.

Μόλις καθήσαμε μας ηρθε νερό βρύσης. Παραγγειλαμε

-μια σαλάτα ροκα με τυρι και σάλτσα εσπεριδοειδών. Περιείχε πολυ μικρα κομματάκια απο κατεψυγμένο κουνουπίδι, το οποίο περάστηκε απο σχάρα ψησίματος, με αποτέλεσμα να μαυρίσει απο τη μια, αλλα απο την άλλη να παραμείνει κατεψυγμένο. ´Οσο για τη σάλτσα, δε με ενθουσίασε. Παρόλα αυτα, ηταν μαλλον το καλύτερο πιατο.

-Ριζότο λαχανικών. Μια μεγάλη μερίδα Φούλ στο πιπέρι. Στο ανακάτεμα έβλεπες δυο δάχτυλα λάδι να γεμίζουν το πιατο, και καταλάβαινες τι θα επακολουθήσει. Προφανώς και δεν το έφαγα ολο, και προφανώς το στομαχι μου διαμαρτυρήθηκε, δικαίως. Περιείχε λαχανικά οπως το προαναφερθέν κουνουπίδι, και κάποια αλλα, που δεν μπορούσα να ξεχωρίσω.

-μπιφτέκια μοσχαρίσια με πατάτες baby ψητές και κομμένες σε κυβάκια. Τα μπιφτέκια ηταν ψιλό αδιάφορα, αλλα αρκετα καλύτερα απο το ριζότο, και οι πατάτες στεγνές, άγευστες και μαλλον μαγειρεμένες απο την προηγούμενη.

Ήπιαμε μια κοκακολα και πληρώσαμε 33 ευρω. Για αυτα που πηραμε, μεσημέρι στο κολωνακι για ένα γρήγορο φαγητο, και οχι κατι εξεζητημένο, οπως κάνουμε με τη φίλη μου συνήθως, τα βρίσκω παρά πολλα. Δεν ειναι το ποσο μεγάλο, αλλα σίγουρα δεν αξιζει αυτο το γεύμα τα λεφτα του, ´οσο και να έκανε.

Εγώ σίγουρα δε θα επιστρέψω, ακομα και κατι να πήγε ´λαθος με την κουζίνα, θα προτιμήσω να δοκιμάσω κατι άλλο στα πέριξ. Ετσι κι αλλιώς η εξερεύνηση απο την πλευρα μου καλα κρατεί. Και οι απογοητεύσεις μες τη ζωή ειναι και ´αυτες, για αυτο και ειναι καλοδεχούμενες.