ΓΕΥΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΕΛΙΟΥ

Ταβέρνες με τραγούδι

Αγίας Σοφίας 150, Νέα Σμύρνη [Χάρτης]

Ταβέρνες με τραγούδι - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Καλησπέρα, καλησπέρα σας!! Λείπω πάνω από δυο μήνες αλλά κάτι η διατροφή, κάτι το ένα κάτι το άλλο, μπαίνω και τι να δω; Μου λείπει ένα σκουφάκι! Χαχαχαχαχα: (

Οι Γεύσεις του Στέλιου λοιπόν, βρίσκονται αμέσως μετά τα κοιμητήρια του Παλαιού Φαλήρου και της Νέας Σμύρνης. Συγκεκριμένα δε, η διεύθυνση είναι Τερψιθέας 1 & Αχιλλέως στο Παλαιό Φάληρο. Το parking είναι σχετικά εύκολο, αλλά και αμάξι να μην έχετε, η πρόσβαση είναι εύκολη, είτε με το 219 ΠΡΟΣ τη Δάφνη είτε με το 219 & 131 ΑΠΟ τη Δάφνη.

Τέλος με τα εισαγωγικά, ας περάσουμε στην ουσία!!: P

Έχω βρεθεί στο συγκεκριμένο μαγαζί άλλες δυο φορές και μάλιστα σε περιόδους νηστείας. Οπότε όπως καταλαβαίνετε, δεν θα μπορούσα να είχα γράψει νωρίτερα κάποια κριτική. Η τρίτη φορά που βρέθηκα σε αυτό το μαγαζί και δοκίμασα όλα τα πιάτα ήταν το Σάββατο που μας πέρασε, αφού εκεί αποφάσισε να κάνει το τραπέζι του γάμου της η αδερφή μου. (Ξέρω - ξέρω, μού εύχεστε να ζήσουν και σας ευχαριστώ διπλά και τριπλά! Ευχηθείτε να με κάνει και ''θεία'' σύντομα!: D)

Ο χώρος είναι μεγάλος και άνετος ώστε να χωράει κυρίως ροτόντες. Οι τζαμαρίες ανοίγουν τέρμα και ιδίως τα βράδια είναι υπέροχα, αφού και τα αυτοκίνητα που κινούνται προς τα εκεί είναι λιγοστά. Διαθέτει πίστα για ορχήστρα και υπάρχει ζωντανή μουσική κυρίως το Σάββατο.

Τα πιάτα του είναι βασισμένα στην κρητική κουζίνα και ειλικρινά σας μιλάω, τέτοιο γαμοπίλαφο δεν έχω ματαφάει στη ζωή μου. Εγώ που δεν αντέχω και πολύ τη μυρωδιά του αρνιού και του βουτύρου, έφαγα δυο bowls στην καθισιά μου! Απλά νοστιμότατο. Το κοτόπουλο με τις πολύχρωμες πιπεριές ήταν καλά μαγειρεμένο και εύγευστο αν και λίγο καυτερό για τα γούστα μου. Οι πατάτες, κομμένες σε μεγάλες και πλατιές φέτες, πασπαλισμένες με τυράκι ήταν μούρλια. Τα ντολμαδάκια γιαλαντζί ήταν φτιαγμένα εκ χειρός κ. Στέλιου και ήταν & αυτά νόστιμα, αν και εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει το συγκεκριμένο πιάτο όπου κι αν το δοκιμάσω.

Το ψαρονέφρι ήταν σωστά ψημένο, λιγάκι σκληρό σε κάποια σημεία βέβαια και το αλατοπίπερο τόσο όσο έπρεπε. Το δε αρνί είχε μια χρυσαφένια κρούστα, ήταν μαλακό και αλατισμένο σωστά. Αν και δεν μου αρέσει σαν κρέας, το δοκίμασα μόνο και μόνο για να έχω άποψη. Η σαλάτα ήταν ανάμεικτη και πολύ καλή και το σαγανάκι επίσης.

Το πιάτο όμως που ξεπέρασε τις προσδοκίες μου, δεν θα πιστέψετε ποιο ήταν(! )
Τα κεφτεδάκια του! Ναιιι, καλά διαβάσετε!! Τα κεφτεδάκια αυτά σε σχήμα μικρής μπουκίτσας, ήταν αρωματισμένα και τηγανισμένα τόσο σωστά που όταν τα δάγκωνες ένιωθες κύματα οργασμού να σε κατακλύζουν! (μού τρέχουν τα σάλια τώρα που τα θυμάμαι για να τα γράψω! )

Το λευκό κρασί που ήπια δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Έχω πιει και καλύτερα, η αλήθεια είναι.

Σε γενικές γραμμές, οι τιμές κυμαίνομαι γύρω στα 10-16 ευρώ το άτομο χωρίς βέβαια να έχεις τη δυνατότητα να δοκιμάσεις όλα τα πιάτα, εκτός και αν είστε μεγάλη παρέα. Ο λόγος που τα ανέφερα ήταν γιατί όντως τα δοκίμασα εξαιτίας του γαμήλιου τραπεζιού!: D

Γιατί αξίζει να πας στις γεύσεις του Στέλιου; Γιατί ο χώρος είναι ότι πρέπει για καλό φαγητό και καλή παρέα. Γιατί τα πιάτα όλα είναι χειροποίητα από τον κ. Στέλιο και συγκεκριμένα, γι'αυτό και θα δεις όλες τις παρέες να τρώνε τα ίδια. Γιατί τόσα χρόνια στο επάγγελμα, ο κ. Στέλιος έχει πλέον τη δική του πελατεία η οποία τον στηρίζει και εμπράκτως και γι'αυτό είναι σχεδόν πάντα γεμάτο το μαγαζί του. Γιατί έχω ακούσει πως αν πηγαίνεις συχνά και του ζητήσεις ένα ξεχωριστό πιάτο, θα το ετοιμάσει ειδικά για σένα. Γιατί η γύρω περιοχή είναι τόσο ήσυχη που δεν σε ενοχλούν και δεν ενοχλείς.

Γιατί η τραγουδίστρια της ορχήστρας είναι η ερμηνεύτρια του ''Φίλα με'' από Ριφιφί και γίνεται τρελό τζέρτζελο με τη φωνή της. Γιατί αφού έχεις φάει μέχρι σκασμού, έχεις γελάσει μέχρι δακρύων, έχεις χορέψει μέχρι πρωίας και έχεις ανέβει στην πίστα να τραγουδήσεις έστω και παράφωνα, μόλις βγεις από το μαγαζί κατά το κλείσιμο, μπορεί να αφουγκραστείς τη σιγαλιά που επικρατεί, μπορείς να νιώσεις τη πρωινή δροσιά να σε τρυπάει απαλά, να αφήσεις το βλέμμα σου να περιπλανηθεί στις μάντρες των κοιμητηρίων, να πάρεις βαθιά ανάσα και να νιώσεις απλά πλήρης. Γεμάτος από ζωή, από χαρά, από γαλήνη.: -)

Η ζωή άλλωστε είναι ωραία, φίλοι μου. Φιλιά πολλά.: -)