ANDAMAN

Κίνα & Ν. Ασία

Πειραιώς 187 & Αλόπης 65, Κάτω Πετράλωνα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Δευτέρα - Πέμπτη απο 20:00 - 02:00 Παρασκευή και Σάββατο απο 20:00 - 03:00 Κυριακές απο 14:00 το μεσημέρι - 24:00 (η κουζίνα κλείνει στις 23:00)
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

ΤΑΪΛΑΝΔΕΖΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ - ΕΘΝΙΚ

Γράψε τη δική σου κριτική

Ιούλ

Σχεδόν δυόμιση χρόνια μετά, ήρθε η στιγμή να κάνω ένα update για το Andaman.
Από τότε, έχει κερδίσει μερικούς πόντους σε κάποιους τομείς, αλλά έχει σημειώσει και σταθερότητα σε κάποιους άλλους. Πάμε να δούμε λοιπόν τι άλλαξε κι αν αυτό έγινε προς το καλύτερο ή όχι.

Αφορμή για επίσκεψη μου έδωσε γνωστό κουπονοsite με μια ενδιαφέρουσα προσφορά, μέσω της οποίας ήταν μια καλή ευκαιρία να πραγματοποιήσουμε ασφαλή επαναληπτική δοκιμή. Σε συνδυασμό με την καλοκαιρινή περίοδο κατά την οποία λειτουργεί και η ταράτσα, η οποία δεν είχε λειτουργήσει ακόμα όταν είχαμε πάει πρώτη φορά καθότι και χειμώνας, επιλέξαμε την Παρασκευή 25/6/2016 να πάμε.

Το πρώτο ευχάριστο είναι ότι πλέον οι τουαλέτες έχουν υποστεί βελτιώσεις, τουλάχιστον ως προς τον φωτισμό. Ξεχάστε ότι σας είχα περιγράψει την πρώτη φορά περί σκοτεινού δωματίου. Τώρα πια έχει μπει κανονικότατος φωτισμός και ουδεμία περίπτωση υπάρχει να επιστρέψετε στο τραπέζι σας με μαρούλι στο δόντι. Βέβαια να ξέρετε ότι θα επιστρέψετε λούτσα στον ιδρώτα, καθώς δεν παίζει ούτε κλιματισμός, ούτε καν εξαερισμός. Οι θερμοκρασίες που επικρατούν εκεί είναι άνω των 35 βαθμών κελσίου.

H ταράτσα είναι συμπαθέστατη, με πολλά φυτά και αρκετές ευχάριστες, χρωματικές εναλλαγές. Η μουσική πολύ ωραία, κατάλληλη για να σε μεταφέρει νοερά μαζί με το υπόλοιπο σκηνικό σε κάποιο εξωτικό νησί.

Το αρνητικό της βραδιάς σε ότι έχει να κάνει με την ατμόσφαιρα, είναι το ότι παρά την ζέστη που υπήρχε, το μοναδικό μέσω με το οποίο μπορούσαμε να δροσιστούμε - ένας μεγάλος ανεμιστήρας- τοποθετημένος ψηλά, πάνω από την είσοδο της ταράτσας, ήταν σταθερά στοχευμένος έτσι ώστε να φυσάει στα δύο περίπου μέτρα ύψος, επάνω σε ένα φυτό, για να κουνάν τα φύλλα του και να δίνει μια εξωτική αίσθηση!

Ωραία όλα αυτά, υπό την προϋπόθεση όμως ότι θα έχεις δυο-τρεις ακόμα στο χώρο για να δροσίζουν όσο γίνεται, τον κόσμο. Γιατί με 40οC στο κέντρο της Αθήνας είναι έγκλημα να έχεις μόνο έναν, κι αυτόν να τον χρησιμοποιείς για οπτικά εφέ! Αν σκεφτείτε ότι τα φαγητά σερβίρονται καυτά και πολλά από αυτά είναι πικάντικα, ο υδράργυρος ανεβαίνει ακόμα περισσότερο.

Στην εξυπηρέτηση επίσης τα πράγματα έχουν βελτιωθεί. Η κοπέλα που μας υποδέχθηκε αλλά και εκείνη που μας πήρε την παραγγελία ήταν ευγενικές, χαμογελαστές και πρόθυμες. Μας έφεραν και βοηθητικό τραπεζάκι, ώστε να τοποθετήσουμε κάποια πράγματα και να είμαστε πιο άνετα στο τραπέζι μας.

Εκείνο που δυστυχώς έχει μείνει στάσιμο (με την κακή έννοια) στο Andaman, είναι η συμπεριφορά του ιδιοκτήτη, που απ’ ότι θυμάμαι από την πρώτη μας επίσκεψη, δεν φαίνεται να έχει αλλάξει ιδιαίτερα. Καθ’ όλη την διάρκεια της παραμονής μας εκεί, διαπιστώσαμε ότι τον ενδιέφερε να μάθει το πως περνάνε μόνο οι επώνυμοι θαμώνες. Με τους υπόλοιπους δεν μπήκε στον κόπο ν’ασχοληθεί, ούτε να ρωτήσει αν άρεσε το φαγητό. Αυτομάτως θυμήθηκα ατάκα που ανέβασε φίλη του site στο fb…”το συχνότερο μέσω μεταφοράς έχει γίνει… το καλάμι”! Είναι και το πιο επικίνδυνο όμως θα προσθέσω εγώ, δίχως περαιτέρω σχολιασμό.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε:

- Κρακεράκια γαρίδας που έρχονται χωρίς να τα παραγγείλεις μαζί με 2 πολύ ωραία ντιπάκια το ένα εκ των δύο πικάντικο, και δεν χρεώθηκαν.

- Ρύζι τηγανιτό με αυγό, πράσινο κάρυ, γάλα καρύδας και λαχανικά που με την προσθήκη κοτόπουλου ανεβαίνει από τα 8, στα 10€.

Νόστιμο και σε κανονική ποσότητα, παρότι το αυγό ήταν ελάχιστο και ο αρακάς δεν αφαιρέθηκε όπως ζητήσαμε στην σερβιτόρα. Αλλά σε κάθε περίπτωση θεωρώ την τιμή του εξωφρενική.

- Noodles με λαχανικά και τζίντζερ, και όπου λαχανικά εννοούμε κινέζικα μανιτάρια, κρεμμύδι, κόκκινη πιπεριά και φύτρες χ 8€.

Γευστικά δεν θα απογοητεύσει αλλά ούτε θα κερδίσει και τις εντυπώσεις αυτό το πιάτο..

- Chicken with satay sauce ήτοι μαριναρισμένο κοτόπουλο με σάλτσα φυστικοβούτυρο κρεμμυδάκι ξερό, καρότο, πιπεριές και ανανά χ 12€

Το ωραιότερο πιάτο που έχουμε δοκιμάσει έως τώρα στο Andaman από όλες τις επισκέψεις μας. Ελαφρά πικάντικο, με το φυστικοβούτυρο να κλέβει πολύ διακριτικά τις εντυπώσεις σε μια υπέροχη σάλτσα που πλαισίωνε άψογα το τρυφερό κοτόπουλο!

- Πάπια με πράσινο κάρυ, γάλα καρύδας, ανανά και κύβους γλυκοπατάτας χ 14€

Άλλη εικόνα και υφή είχαμε στο μυαλό μας γι’ αυτό το πιάτο. Δεν μας άφησε παραπονεμένους γευστικά αλλά ήταν σαν σούπα κι εμείς περιμέναμε μια δεμένη σάλτσα. Πράγμα που θεωρώ ότι πρέπει να αναφέρεται στον κατάλογο για να έχει πιο σαφή εικόνα ο πελάτης όταν το παραγγέλνει.

Επιπλέον νομίζω ότι αυτή η εκτέλεση αδικεί και την πάπια που άφηνε την αίσθηση ότι ήταν βραστή. Κατά τα άλλα η γεύση ήταν πάρα πολύ καλή, με την γλυκοπατάτα να έχει γεύση κάστανου. Αλλά λόγω της καυτής βραδιάς μας έκανε με την θερμοκρασία της δυσκολότερο το έργο, καθώς είχαμε βγάλει τη μπέμπελη.

Πληρώσαμε 19,90€ 2 άτομα για το κουπόνι, που αντιστοιχούσε σε φαγητό συνολικής αξίας -βάσει καταλόγου- 40€, συν 5,50€ επιπλέον για το νερό (1,50€) και 4€ διαφορά από την παραγγελία μας που ξεπέρασε τα 40€. Ποσό πάρα πολύ καλό σε σχέση με τις κανονικές τιμές.

Δεν θελήσαμε να φάμε γλυκό, μια από τις σπάνιες περιπτώσεις καθώς έκανε τόση ζέστη και είχαμε ήδη σκάσει. Ούτε ήπιαμε κάτι εκτός από το εμφιαλωμένο μπουκάλι νερό που μας έφεραν με το καλησπέρα σας, κακό χούι που δεν έχει κόψει το συγκεκριμένο εστιατόριο. Ένεκα του κουπονιού είπα να δώσω τόπο στην οργή και να μην δημιουργήσω θέμα.

Εννοείται ότι κέρασμα στο τέλος δεν υπάρχει. Α, ξέχασα. Υπάρχει, μόνο γι’ αυτούς που την βγάζουν με ένα κρασί όλο το βράδυ…. αρκεί να είναι ηθοποιοί, καλλιτέχνες κτλ. Τι σημασία έχει που εσύ ακόμα και με το κουπόνι σου έδωσες τα διπλά, πτωχέ, ταπεινέ κι ασήμαντε ιδιωτικέ υπαλληλάκο; Ε;;

Συμπερασματικά η κουζίνα του Andaman έχει σημειώσει αρκετές βελτιώσεις στις γεύσεις. Έχει δημιουργήσει έναν επιπλέον ωραίο χώρο στην ταράτσα που είναι ιδανικά διαμορφωμένος, ώστε ν’ απολαύσει κάποιος όχι μόνο φαγητό αλλά και κοκτέιλ.

Χωλαίνει όμως ακόμα σε δύο πράγματα πιστεύω:

- Στο PR και το “καλάμι του” που ανέφερα παραπάνω, συμπεριφορά που με χαλάει γιατί πάντοτε μου την έδιναν οι “δηθενιές”.

- Στις τιμές, που θεωρώ απαράδεκτες για τις πρώτες ύλες που κατά κύριο λόγο χρησιμοποιούν, σε συνδυασμό πάντα με τις μερίδες που όπως άλλωστε στα περισσότερα Ινδιοπακιστανοταυλανδέζικα και τα συναφή είδη κουζίνας, έχουν καθιερώσει το κεσεδάκι της γάτας για ποσότητα σερβιρίσματος!
Και ναι μεν η δικαιολογία είναι πως είναι αρκετά πικάντικα φαγητά, συνεπώς βαριά και μπλα μπλα μπλα…αλλά αφού είναι έτσι, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κανείς δεν προσαρμόζει ανάλογα και τις τιμές;;

Κι από την άλλη; Σε όλο αυτό, δεν έρχονται λίγο “κόντρα” τα κουπόνια;; Εγώ πάντως για να είμαι ειλικρινής, δε νομίζω να ξαναπήγαινα χωρίς αυτά. Όχι γιατί δεν ήταν καλή η εμπειρία, αλλά γιατί δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να μου χρεώνουν μια κούπα ρύζι με λίγα κατεψυγμένα (όπως γράφει στον κατάλογο) λαχανικά 8€. Το πιο ταπεινό ορεκτικό, τα spring rolls στα 7,50€ αποτελούν και την φθηνότερη επιλογή του καταλόγου. Τα υπόλοιπα; Ό, τι πάρεις 8-10-12-14€.

Το προτείνω; Μμμμμμ… μόνο με κουπονάκι ή για κανένα ποτάκι. Διαφορετικά;

Πάρ’το αλλιώς γιατί θα βρεις!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

Κίνα & Ν. Ασία - Πετράλωνα, Αθήνα

Περασε εναμισυ χρονος απο την τελευταια επισκεψη στο συγκεκριμενο μαγαζι και ευκαιριας δοθεισης απο ενα εκπτωτικο site αποφασισα να παρω ενα κουπονι για να επισκευτω ξανα το μαγαζι που ομολογουμενως δεν μου ειχε αφησει ασχημη εντυπωση.
Για την ακριβεια μαλιστα το επισκεφτηκα δυο συνεχομενες φορες λογω του οτι εγινε καποια παρεξηγηση με το κουπονι την πρωτη φορα και χρεωθηκαμε κανονικα ( δεν υπηρχε καμια ευθηνη ουτε ελλειψη εξυπηρετησης απο το μαγαζι απλα κακη συνεννοηση ) οποτε εχω την νοηση να κρινω και την τεταρτη παραμετρο της κριτικης που ειναι το value for money χωρις να συμπεριλαβω το κουπονι.

Η εξυπηρετηση του καταστηματος εχει αλλαξει θεωρω προς το καλυτερο κα εχει βελτιωθει λιγο το απροσωπο της πρωτης επισκεψης που μου ειχε χτυπησει λιγο ασχημα. Οι ανθρωποι που σερβιρουν ειναι ευγενικοι προθυμοι και εχουν ολη την καλη διαθεση να βοηθησουν στο οτιδηποτε.
Ενα θεμα που διαβασα περι του ιδιοκτητη απο προηγουμενη κριτικη ( και γι αυτο το παρατηρησα κιολας ) ειναι οντως ετσι. Αν αυτος που καταλαβα ειναι ο ιδιοκτητης δεν κανει καθολου δημοσιες σχεσεις απλα περιφερεται σε τραπεζια της αρεσκειας του κατι που εμενα προσωπικα με αφηνει παγερα αδιαφορο γιατι την συγκεκριμενη στιγμη για μενα ειναι ενας ακομα υπαλληλος του μαγαζιου και τιποτα παραπανω απο τους υπολοιπους σερβιτορους. Οποτε ποιον θα θεωρησει αυτος αξιο για δημοσιες σχεσεις ειναι καθαρα δικο του θεμα.

Ας παμε στο φαγητο γιατι εδω εχω πολλα ενεκα δυο επισκεψεις και η κριτικη συνολικη.

Απο σαλατες

Μια chicken salad την πρωτη φορα πολυ καλη σε σχεση με την σως απλα θα μπορουσε να εχει λιγα κοματια κοτοπουλο παραπανω. Δροσερη παντως και αξιολογη τρωγοταν ευχαριστα και αξιζει ενα 3/4

Σαλατα δευτερη φορα μια mix vegetables την οποια την τρως διδικαστικα αφου εχει μεσα την σαρα την μαρα και το κακο συναπαντημα. Αρκετο ξυδι και πολυ λαχανο κατι πρασινα και γενικα ενα ασυνδετο συνολο. Γενικη εικονα 1/4

απο ορεκτικα και κυριως τωρα

Επομενο πιατο ηταν ενα PORK STICKS που ομολογουμενως ηταν ενα πολυ καλο πιατο και η σαλτσα ταιριαζε απολυτα. Το χοιρινο ψημενο σε πολυ καλο επιπεδο και η σαλτσα οσο spicy οφειλε να ειναι. Εδω το 4/4 σε σχεση με τα υπολοιπα του αυτου μαγαζιου

Επομενο ενα CHICKEN STICKS ( την δευτερη φορα) που σαφως δεν ειχε καμια σχεση με τα χοιρινα και κακως αλλαξαμε πιατο για να τα δοκιμασουμε. Το κοτοπουλο σε πολυ μεγαλα κομματια ( για την ακριβεια ολο το στικ ενα κομματι ) πολυ σκληρα και ψημενα σχετικια λαθος, χωρις ζουμι καθολου και η σως διπλα που σερβιρανε μαζι ηταν ενα απο κατι που κανεις δεν καταλαβε..... θα μπορουσε να λειπει κιολας..... εδω 1/4

Επομενο πιατο ενα noodle με κοτοπουλο που σαφως ηταν τα πλατια noodles και δεν μπορεις να πεις οτι ηταν ασχημα αλλα δεν μπορεις να δωσεις και τα ευσημα.
Τα κομματια κοτοπουλου αρκετα μεγαλα και σε καμια περιπτωση δεν επιανε το απολυτο νουντλ 2/4 εδω

Πηραμε κι ενα σπρινγκ ρολλ που ξεχασανε να το φερουν και οταν το επισημαναμε και το φερανε ηταν τεσσερα ξερα νουντλ σε ενα πιατακι χωρις καν σως. Τεραστειο ατοπημα. Spring rolls (μην τα γραφουμε και στα ελληνικα ) χωρις την γλυκοξυνη διπλα ειναι ειναι σαν μουσικη χωρις ορχηστρα. Ξερα και χωρις καμια ουσια σχεδον δεν τρωγονταν.1/4

Επομενο πιατο ενα YELLOW CURRY WITH DUCK AND PINEAPPLE που ηταν μια σουπωδης παπια που ομολογουμενως δεν αφηνε καμια επιγευση και τιποτα εντυπωσιακο παρα μονο τα κομματια του ανανα που ηταν ευκρινη μεσα στην σαλτσα και μια εντονη γευση στην σαλτσα σαν καρυδα. Σαφως μαζι με αυτο το πιατο περνεις κι ενα ρυζακι στον ατμο για να βουτηξεις μεσα στην σαλτσα. Το ολο συνολο αν θεωρησουμε οτι η παπια ειναι το must του Thai απογοητευτικο και νομιζω οτι το 2/4 ειναι και πολυ επιοικες.

Επομενο πιατο που πηραμε την δευτερη φορα ενα PLAIN NOODLES WITH VEGETABLES με απλα κανονικα noodles που σαφως ηταν απο τα καλυτερα πιατα και ηταν ο ορισμος αυτου που περιμενεις να φας σε ενα τετοιο εστιατοριο. Πολυ καλα μαγειρεμενα με το κοτοπουλο μεσα ζουμερα και νοστιμα.4/4

Επομενο πιατο ενα SPECIAL FRIED RICE που σαν ρυζι τηγανητο ηταν πολυ καλο αλλα ο Θεος και η ψυχη του αν καταλαβαινες κοτοπουλο και γαριδες εκει μεσα..... Κατι αδιευκρινηστα ασπρα κομματια απο κατι που θα μπορουσε να ειναι και γαριδα και οτι αλλο. Εδω αντικειμενικα δεν ξερω τι να βαλω..... ειναι σαν τις ηλικιες καποιων κυριων.... απο 1 εως 3 /4

Τελευταιο πιατο που πηραμε και αυτο καθ'υποδειξη της φιλης PONTIKI ηταν ενα πιατο Chicken with satay sauce που ομολογουμενως ηταν το καλυτερο πιατο της βραδυας. Τελεια σαλτσα τελειο κοτοπουλο που δεν χρειαζοταν καν ρυζακι για να το αναδειξει. Εδω σαφως ειναι ενα 4/4 και γι αυτο ειναι και χρησημο αυτο το site. Περνεις ιδεες

Και τις δυο φορες το γλυκο που πηραμε ηταν μια μους σοκολατα με mango που χαρακτηριζεται απο καλο εως εξαιρετικο

Τελειωνοντας θα σχολιασω τρια πραγματα.
Ενα ειναι η απουσια κρασιου χυμα και η λιστα που περιεχει μονο εμφιαλωμενα οχι πολυ πρωτης ποιοτητας. Αν ειχε πρωτα κρασια θα το καταλαβαινα αλλα με αυτα που εχει στον καταλογο του σιγουρα ενα πιο φθηνο χυμα δεν θα εκανε καμια διαφορα ποιοτητας

Δευτερο ειναι το εμφιαλωμενο νερο που σου φερνουν υποχρεωτικα και σε χρεωνουν γι αυτο. Σε καμια περιπτωση δεν δεχομαι να με χρεωνουυν πραγματα που δεν επιλεγω να παραγγειλω. Το εμφιαλωμενο νερο πρεπει να ερχεται κατωπιν παραγγελειας και οχι επειδη το μαγαζι εχει αποφασισει οτι ειναι υψηλου επιπεδου ΑΝ θελει να ειναι κατι τετοιο ας φιαξει την λιστα κρασιων του.

Τριτο και τελευταιο ειναι το αυτο με το δευτερο. Μολις κατσεις σου φερνουν ενα μπωλ με PRAWN CRACKERS και δυο βαζακια σως τα οποια ασχετα αν ειναι ευγευστα η οχι τα χρεωνουν. Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο.... χωρις να εχει κανενα ρολο αν κανουν 2 € η 500 € δεν μπορεις να φερνεις ενα ντιπ στην αρχη σαν καλωσορισμα και να το χρεωνεις. Σιγουρα πληρωσα και τις δυο φορες πολυ παραπανω απο αυτα τα δυο ευρω ( 77 € την μια και 65 € την αλλη ) για να ειμαι ο τυπος που θα παραπονεθω για το ευρω. Αλλα αυτο ο γαλαντομος ιδιοκτητης ας προσεξει καποια πραγματα γιατι το χλιδα απο το τσιπης σε καποιες περιπτωσεις ειναι πολυ κοντα

Σαφως δεν ν ομιζω να ξαναπαω στο συγκεκριμενο μαγαζι ουτε να το προτεινω σε καποιον.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη makis67.

Ιούλ

Με αυτή την κριτική για το ANDAMAN ξέρω ότι θα βρεθώ σύμφωνος με αρκετούς φίλους και θα έρθω σε αντίθεση με άλλους τόσους. That’s democracy, friends!
Ας αρχίσουμε όμως με τα τυπικά. Το ANDAMAN βρίσκεται στην άκρη των Πετραλώνων, ούτε εκατό μέτρα από την οδό Πειραιώς. Αν κινείστε με αυτοκίνητο προς Πειραιά, βάλτε σημάδι την είσοδο ενός στρατοπέδου ακριβώς πριν την είσοδο του χώρου στάθμευσης του Praktiker και στρίψτε εκεί αριστερά.

Με ανακούφιση θα διαπιστώσετε ότι το παρκάρισμα είναι εύκολο, ακόμα και το βραδάκι, γιατί το μαγαζί βρίσκεται σε πεντάστρατο (πιο στρατηγική θέση δεν γίνεται), υπάρχουν συνεπώς πολλές θέσεις για να βολέψετε το όχημα (2 στα 10).
Με καλή διάθεση θα πλησιάσετε το κεραμιδί σαν μεξικάνικη χασιέντα κτίριο με τη φωτισμένη ταράτσα, απ’ όπου ξεπηδούν φυτά και κλαδιά. Από τα παράθυρα του ισογείου μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στη χειμερινή αίθουσα. Μάλλον θα αποφασίσετε αυτοστιγμεί ότι το ANDAMAN ταιριάζει πιο πολύ σε καλοκαιρινές καταστάσεις. Έχει καλώς. Αν δεν πάρετε τώρα το ασανσέρ και ανεβείτε τις ξύλινες σκάλες θα διαπιστώσετε ότι ο χρωματισμός των τοίχων αλλάζει, περνά σε ένα ιδιότροπο σκούρο πρασινοβεραμάν.

Ευτυχώς που στη μεγάλη βεράντα οι χρωματισμοί και οι φωτισμοί εναλλάσσονται. Πολλά φυτά τριγύρω, το μπαρ στην άκρη αριστερά, σκούρα τραπέζια, όχι ιδιαίτερα βολικά καθίσματα, και κόσμος, πολύς κόσμος κάτω από τις τέντες, νέοι άνθρωποι ως επί το πλείστον, μικρές και μεγάλες παρέες οι οποίες μοιραία δημιουργούν μια βαβούρα που καλύπτει κάθε προσπάθεια για μουσικό χαλί. Το μόνο που φθάνει κάθε τόσο στα αυτιά σας είναι ο θόρυβος που κάνουν τα παγάκια στο σέικερ στα χέρια του ακούραστου μπάρμαν. Υπάρχει και ένα υπερώο με ελάχιστα τραπέζια για πιο πριβέ καταστάσεις.

Κάθεστε στο καλοστρωμένο τραπέζι και παίρνετε βαθειά ανάσα. Δεν υπάρχει τίποτα πιο ωραίο από μια δροσερή αθηναϊκή νύχτα, και το λέει αυτό ένας βέρος Σαλονικιός. Πίνετε μια γουλιά εμφιαλωμένο νερό από το μπουκάλι που έχει τοποθετηθεί σε χρόνο dt μπροστά σας και αφήνετε το βλέμμα να ταξιδέψει στον ορίζοντα. Δυστυχώς ο προσανατολισμός προς τα δυτικά δεν είναι ο πλέον ιδανικός, το μόνο φωτεινό σημείο είναι η ταμπέλα του Praktiker. Δεν πειράζει, σημασία έχει ότι νιώθετε άνετα.

Τσουπ να ‘σου ο γελαστός σερβιτόρος για να σας εγχειρίσει τους καταλόγους, οι οποίοι έχουν τη μορφή δεμένου βιβλίου. Σας πιάνει πανικός, σκεπτόμενοι ότι ίσως έχετε να αντιμετωπίσετε κατεβατά ασιατικών φαγητών, άντε να αποφασίσεις. Ευτυχώς δεν είναι έτσι. Για εστιατόριο αυτού του είδους ο κατάλογος είναι μάλλον μικρός και σωστά χωρισμένος σε κατηγορίες εδεσμάτων, με 18άρια μάλιστα τυπογραφικά στοιχεία, για να διαβάζεται εύκολα.

Ομολογώ ότι δεν είμαι εξπέρ στα της ταϊλανδέζικης κουζίνας. Εκείνο το αυθεντικό ταϊλανδέζικο εστιατόριο στον Πειραιά με τις τόσες θετικές κριτικές φίλων του ask4food ακόμα δεν έχω καταφέρει να το επισκεφθώ, θυμάμαι ωστόσο με νοσταλγία το πολύ καλό, και σαφώς διαφορετικό από κινέζικο, φαγητό σε ένα thai restaurant στη Νυρεμβέργη πριν λίγα χρόνια. Παρατήρηση πρώτη λοιπόν: Το ANDAMAN δηλώνει μεν thai restaurant, όμως είναι ψυχή τε και σώματι ένα απλό ασιατικό εστιατόριο, το 80% των περιεχομένων του καταλόγου θα σας είναι απόλυτα γνωστά. Αυτό δεν είναι υποχρεωτικά κακό, γιατί στο ANDAMAN δεν έρχεσαι μόνο για να απολαύσεις μια ειδική κουζίνα. Έρχεσαι με την παρέα και για την παρέα.

Το πιο χαρακτηριστικό, αυτό που βάζει τη στάμπα στο χώρο, είναι τα κοκτέιλ του. Σχεδόν όλοι αφήνουν στην άκρη μπίρες και κρασιά και επιλέγουν να συνοδεύσουν το φαγητό τους με ένα ή δύο κοκτέιλ. Επ’ αυτού ο μη ενταγμένος στην παράγκα διαιτητής σημειώνει δύο φάουλ: Πρώτον ότι όλα τα ποτά σερβίρονται σε όποιο ποτήρι είναι πρόχειρο. Το ότι γίνεται σχετική υπόδειξη από το σερβιτόρο δεν σώζει κατά τη γνώμη μου την κατάσταση. Για φανταστείτε να σας σερβίρουν μια μπίρα Weiss σε τουλίπα ή σωλήνα, θα ξενερώνατε αμέσως.

Το δεύτερο είναι ότι η τιμή των 9 ευρώ κρίνεται απλά υπερβολική. Αν ήμουν ιδιοκτήτης, θα πρόσφερα το δεύτερο κ. ο. κ. κοκτέιλ που παραγγέλνει ο πελάτης στη μισή τιμή. Ένα τρίτο φαουλάκι, δικαιολογημένο (ίσως;) είναι ότι όσο περνά η ώρα διαπιστώνεται μια έλλειψη φροντίδας στην παρασκευή και παρουσίαση των ποτών.

Το σέρβις πάσχει λόγω πολυκοσμίας γενικώς. Τα παιδιά και ο μπάρμαν κάνουν ότι μπορούν, απλά δεν επαρκούν σε αριθμό. Η κουζίνα αντίθετα το παλεύει με επιτυχία, οι παραγγελίες ετοιμάζονται χωρίς ιδιαίτερη καθυστέρηση. Στην αρχή προσφέρονται τα καθιερωμένα φουσκοτσίπς με δύο πολύ νόστιμα ντιπ (αποχαιρετιστήριο κέρασμα δεν προβλέπεται εκ του κανονισμού). Όσοι ξέρουν να χειρίζονται τα τσοπ στικς, θα τα βρουν ακουμπισμένα αριστερά του πιάτου, οι υπόλοιποι θα αρκεστούν στο κουταλοπήρουνο, μαχαίρι το σερβίτσιο δεν περιλαμβάνει.

Η ποικιλία τώρα των εδεσμάτων είναι επαρκής, η ποιότητα όμως εμφανίζει σκαμπανεβάσματα. Η σαλάτα με το μάνγκο π. χ. είναι ό, τι πιο κενό φαντασίας μπορεί κανείς να φανταστεί, λαχανικά και μάνγκο κομμένα ζυλιέν (και σε μικρή ποσότητα, θαρρείς και είναι κάτι σπάνιο). Το πιάτο σατάι χωρίς ίχνος σπιρτάδας, οι γαρίδες επίσης. Από την άλλη θα απολαύσετε νοστιμότατα dumplings, το ίδιο επιτυχημένο κόκκινο και πράσινο κάρυ, ενώ από τα καλύτερα που μπορείτε να παραγγείλετε είναι τα πλατιά noodles με διάφορα συνοδευτικά. Είναι σαφές ότι εδώ δεν σας περιμένουν γκουρμεδιάρικες συγκινήσεις, θα φάτε τόσο καλά όσο επιτυχημένα επιλέξετε και, όπως είπαμε, όχι ντε και καλά ταϊλανδέζικα.

Ο λογαριασμός για κανονική κατανάλωση χωρίς ποτά δεν θα ξεπεράσει τα 25 ευρώ, με δύο κοκτέιλ θα προσεγγίσει τα 40, too much κατά τη γνώμη μου. Συνοψίζοντας δεν θα απέτρεπα κανένα να επισκεφθεί το ANDAMAN, φθάνει να ξέρει πώς να κινηθεί και τι να περιμένει. Μια καλή και οικονομική ιδέα είναι από ένα κοκτέιλ, μια ποικιλία ορεκτικών για δύο και ένα κυρίως πιάτο στη μέση. Καλή σας διασκέδαση!

Κίνα & Ν. Ασία - Πετράλωνα, Αθήνα

Ηθελα απο καιρο να επισκεφτώ το Andaman, αλλα ολο και κατι τύχαινε, και δεν τα κατάφερνα. Ηξερα απο φιλους οτι ειναι ακριβό μαγαζι, όποτε περιμενα την ευκαιρία να ξαναεμφανιστεί κάποιο εκπτωτικό κουπόνι, προκειμενου να το επισκεφτώ και να μου φύγει η περιέργεια. Τελικά, ετσι και έγινε, απλά μου έφυγε η περιέργεια και αντικαταστάθηκε απο απογοήτευση.

Κυριακή βράδυ, έπειτα απο κρατηση, μια εβδομαδα νωρίτερα, βρεθήκαμε μια παρέα τεσσάρων ατόμων, στο Andaman, για φαγητο και κοκτέιλ. Ο χωρος ειναι πολυ όμορφος. Προσεγμένος, αρκετα καθαρός, οικείος και ζεστός. Ο λόγος που βάζω 3/4 ειναι γιατι απ εξω δεν υπαρχει ταμπέλα, κα για να βρεις την πόρτα που θα μπεις στο μαγαζι, ειναι λιγο τζόκερ!!!!! Ευτυχως χωρις τζακ ποτ!!!!

Το μαγαζι εξωτερικά ειναι βαμμένο κοκκινο, ενώ μπαίνοντας οι τοίχοι ειναι βαμμένοι τιρκουάζ. Αριστερά, υπαρχει ένα μπαρ και όλος ο υπόλοιπος χωρος εχει τραπέζια και καναπέδες σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους. Εμείς καθήσαμε σε ένα ξύλινο ακίνητο, ακούνητο τραπεζι με καναπέδες με μωβ μαξιλάρες, παραδόξως πολυ αναπαυτικές, ενώ τα αλλα δυο άτομα προτίμησαν τα σκαμπό, τα οποια ήταν μεγάλα και σταθερά. Δεν ανέφεραν οτι ήταν άβολα, όποτε δεν μπορω να έχω πιο σαφή εικονα.

Οι κολωνες ειναι καλυμμένες με χοντρά τύπου ψάθινα καλύμματα, και ο φωτισμός αν και χαμηλός ειναι επαρκής, προερχόμενος απο φωτιστικά ιδιαίτερα, που σε ταξιδεύουν σε μια διαφορετική κουλτούρα. Οι κατάλογοι ήταν σαν βιβλία παλιάς εποχής, διαφορετικά μεταξύ τους, με κεντητό περίβλημα, και χαρτί σαν πάπυρο στο εσωτερικό τους. Όμορφο και ταιριαστό με το ύφος του μαγαζιού.

Η εξυπηρετηςη ήταν αρκετα καλή. Οι σερβιτόροι ήξεραν πολυ καλα το μενού, τοσο του φαγητού, ´οσο και εκείνο των κοκτέιλ. Οι χρόνοι σωστοί, απλά το 3/4 ειναι για το γεγονός οτι ενώ είχαμε κανει κρατηση μια εβδομαδα νωρίτερα, δεν την έβρισκαν. Δε δημιουργήθηκε πρόβλημα, γιατι το μαγαζι δεν ήταν γεμάτο, αλλα τι θα γινόταν αν ήταν;

Όσον αφορά το φαγητο, μπορω να πω οτι η απογοήτευση μου ειναι έκδηλη σε ολα τα μήκη και πλάτη της κριτικής μου. Επειδη ήμασταν τέσσερα άτομα, παραγγειλαμε αρκετα πράγματα, όποτε έχω άποψη για τον κατάλογο, και δεν έχω καμία διαθεση, για ο, τι δε δοκίμασα, να επιστρέψω άλλη μια φορά, για να το γευτώ.

Δοκιμάσαμε απο ορεκτικά γαρίδες τοστ με σουσάμι, και δυο σος στο πλάι, μια με τσίλι και μια γλυκόξινη. Εκτός του οτι δε μου θύμηςε τίποτα γαρίδα αυτο που γεύτηκα, πιο πολυ κατάλαβα το σουσάμι που το κάλυπτε. 1/4

Δοκιμάσαμε ρύζι με ανάμεικτα λαχανικά, αρακά, καλαμπόκι, καρότο, κρεμμύδι, το οποίο ήταν αρκετα καλο, μέτρια ποσοτικά μερίδα και 6 ευρω. 3/4. Τα νουντλς τα ζητήσαμε με χοιρινό μαριναρισμένο, ήταν πολυ ωραια και γευστικά, παλι μέτρια ποσοτικά μερίδα, και 12 ευρω! 3/4

Απο κυριως πιάτα δοκιμάσαμε γλυκόξινο χοιρινό και γλυκόξινο κοτόπουλο, τα οποια ήταν απο ήπια έως αδιάφορα. Τίποτα το φοβερό για να έχω να θυμάμαι. Τα κομματια μαλακά και ζουμερά, αλλα άνοστα, και η σάλτσα ανύπαρκτη. 1/4 και τα δυο.

Το κοτόπουλο με καρυ, πιπεριά, καροτο και κρεμμύδι ήταν το καλύτερο απο ολα όσα πηραμε. Γευστικό, αρκετα καυτερό, αλλα καλο. 3/4

Και τελος, μοσχάρι με φυστικοβούτυρο, κρεμμύδι ξερό, κρεμμύδι φρέσκο, πιπεριά και ανανά, αν θυμάμαι. Επειδη ήταν αυτο που διάλεξα, θα το χαρακτήριζα, ναι μεν αρκετά καλο στη γευση, αλλα πολυ βαρύ. Έκανα δυο μερες να το χωνέψω, και το στομαχι μου με ταλαιπώρησε. Μπορει τελικά να μη μου ταίριαζε εμένα. 2/4

Ολα τα κυριως τα συνοδεψαμε με ατομικό ρύζι ατμού, γιατι οπως μας ενημέρωσαν ταίριαζε καλύτερα ως συνοδευτικό. Αλλα όταν χρεώνεις 13 ευρω κατα μέσο όρο τη μερίδα, το ρύζι, θα πρεπει να περιλαμβάνεται, αλλιώς πως, θα φάει κάποιος ένα κυριως με έντονη γευση, χωρις συνοδευτικό;

Τα κοκτέιλ που παραγγειλαμε, δεν έχω λόγια. Ήταν υπέροχα. Άψογα σερβιρισμένα και απόλυτα ταιριαστά με ο, τι φάγαμε. Αν θυμάμαι είχαν 9 ευρω το καθένα. 4/4 δικαιωματικά.

Και τωρα πάμε στο value for money. Αναρωτιέμαι, υπαρχει; Οπως φαινεται, η κριτική μου παίρνει την κατιούσα! Ο λόγος;; Δεν γίνεται να πληρώνουμε τέσσερα άτομα με κουπόνι, αλλα 60 ευρω επιπλέον! Ας εξηγήσω αναλυτικά γιατι αυτο το 1/4.

Διαλέξαμε τέσσερα κυριως πιάτα, τα οποια ήταν μεσαίου μεγέθους, και λιγο πολυ ολα απαρτίζονται απο κρεμμύδι, καρότο, πιπεριά, ανανά. Ποσο κοστίζουν άραγε ολα αυτα;; Τα νουντλς ειναι ζυμαρικά, και κοστολογούνται 12 ευρω επειδη έχουν πέντε κομματάκια χοιρινό μεσα;;; Θεωρώ υπερβολικά τα λεφτα για ολα αυτα που γευτήκαμε. Χωρις τα κουπόνια ο λογαριασμός θα είχε ανέλθει στα 115 ευρω!

Δεν ειμαι ανθρωπος που δεν ξοδεύω λεφτα για ένα καλο γεύμα, ουτε τςιγγουνα ειμαι, και ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων που ευτυχως ακομα δουλεύουν, αλλα οχι να πηγαινω σε μέρη εστίασης και να με δουλεύουν. Θεωρώ λοιπόν, οτι το μονο συναίσθημα που κάλυψα εκείνο το βράδυ στο Andaman, ήταν αυτο της περιέργειας, και στη συνεχεια της δυσπεψίας, για το επόμενο 24ωρο. Για το αν το, προτεινω λοιπόν, ουτε λόγος, αλλα εγώ δεν το, προτεινω για μένα, σε άλλους μπορει να αρέσει. That's democracy, οπως λέει και ο πρώτος διδάξας, ο fratello!

Κίνα & Ν. Ασία - Πετράλωνα, Αθήνα

Λοιπον, ως λατρης της ασιατικης κουζινας, θα πω απλα την αποψη μου χωρις πολλα πολλα.

Ισως να φανω αυστηρος αλλα να με συγχωρεσετε, γιατι οταν λεμε εχουμε κατι πρεπει να το εχουμε το κατι κι οχι κατι παρομοιο.
Εξηγουμαι: το μαγαζι ειναι, κατ εμε, ειναι ενα ωραιο καλοκαιρινο μπαρ. Δεν ξερω γιατι εχουν δωσει τοσο βαρος στα ποτα κι εχουν αφησει τοσο πολυ την κουζινα.
Δεν μπορει σε ενα ρεστωραν να εχεις τοσο πολλα και καλα κοκταιηλ και απο φαι να εισαι απο μετριος και κατω. Ενταξει εκανες το ντεκορ, βρηκες προσωπικο για το σερβις, βρηκες το ενα, το αλλο και δεν εδωσες βαση στο μαγειρα! ????

Και τα λεω αυτα γιατι οπως καποιοι απο τους προηγουμενους φιλους-ες, πηγαμε να δοκιμασουμε κατι διαφορετικο. Αλλα μαλλον ξοδεψαμε χρηματα αδικα.
Φτασαμε αργα απογευμα προς σουρουπο, ειχαμε κρατηση, μας εβαλαν σε ενα τραπεζακι προς την ακρη στον τοιχο με τα μπαμπου. Ηρθε ο σερβιτορος με μια φιαλη νερο (πριν καλα καλα καθησουμε ολοι) και μετα απο λιγο εφεραν τους καταλογους. ωραια πινελια το στυλ βιβλιου - καταλογος.
Η παρεα ηθελε να παρουμε πιατα να μοιραστουμε. Οπερ και εγενετω! Παραγγειλαμε τεσσερα πιατα με διαφορα Noodles και καποιο καυτερο με καρυ. Ενα ορεκτικο μια σαλατα και τελος δυο κοκταιηλ και μια μπυρα.

Γευστικα εγω προσωπικα απλα θα τα εστελνα πισω στην πρωτη μπουκια. Ετσι απλα. Οχι ρε παιδια να χρεωνεις απο 9 εως 12-15 ευρω για κατι που καπου αλλου πληρωνεις απο 1 εως 3 ευρω λιγοτερο και απολαμβανεις φαι! Σχεδον οτι δοκιμασα ηταν απλα απογοητευτικο. Δεν ξερω εαν εχει καποιον στην κουζινα που ειναι ασιατης 'ή απλα καποιος που ξερει (υποτειθεται) να μαγειρευει! Οι γευσεις ηταν ειτε εντονη σαλτσα ειτε εντονο noodle ή κατι αλλο στο πιατο χαλουσε το συνολο. Πολυ ερασιτεχνικο. Δεν ξερω μπορει να πεσαμε σε μερα που ο μαγειρας δεν ητα καλα. Ξερω εγω.

Με συχωρειτε αλλα πρεπει να μαθουμε οτι με αερα και φουμαρα δεν γινεται να στηνουμε παλατια. Δεν λεμε πολυεθνικη - ταυλανδεζικη κουζινα και να δοκιμαζω κατι που απλα καποιος συνεθεσε με υλικα της κουζινας που λεμε αλλα το αποτελεσμα να ειναι κατι πολυ ερασιτεχνικο! Σιγουρα θα τα εκανα καλυτερα εαν ειχα τα υλικα και την κουζινα. Εδω κανω παρομοια χωρις τα ακριβως ιδια υλικα και την κουζινα τους!

Και τελος να ερχεται ο λογαριασμος και ειμαι ετοιμος να πουλησω το κορμι μου για να πληρωσουμε! Βρε παιδια κριση εχουμε σοβαρευτειτε λιγο. Δεν εχετε δουλεια... πως να εχετε οταν θελετε να βγαλετε το νοικι και τους μισθους απο 10 τραπεζια? Σε λιγο δεν τα εχετε ουτε αυτα ετσι οπως πατε. Ας συμαζευτουμε λιγο σ αυτην την χωρα. Καταλαβαινω οτι εχετε ενα καταστημα και θελετε να βγαζετε και χρηματα αλλα οχι ετσι! Υμαρτον.

Καλο σαν μπαρ αλλα σαν εστιατοριο χλωμο το βλεπω. Και εαν συνεχισουν στις τιμες που εχουν μαλλον θα δουλευουν με αυτους που εχουν την οικονομικη ανεση και την απειρια στη γευση.
Αυτα ειχα να πω και ειναι προσωπικη αποψη.

Κίνα & Ν. Ασία - Πετράλωνα, Αθήνα

Το ANDAMAN είχε κάνει δυναμική είσοδο στο site, πριν από ενάμιση περίπου χρόνο, με αρκετές, αντιφατικές μεταξύ τους, κριτικές. Με αφορμή λοιπόν ένα εκπτωτικό κουπόνι από γνωστό site, βρέθηκα και εγώ μαζί με τη γυναίκα μου στο ANDAMAN, ένα κυριακάτικο μεσημέρι, αρχές Απριλίου, προκειμένου να αποκτήσουμε την πρώτη μας γευστική εμπειρία από την ταϋλανδέζικη κουζίνα

ΧΩΡΟΣ – ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ:
Κυριακή μεσημέρι λοιπόν, κατά τις 3.00, φθάσαμε, ύστερα από την αναγκαία κράτηση, στο ANDAMAN, το οποίο βρίσκεται στην οδό Αλόπης, λίγο πάνω από την Πειραιώς, στα σύνορα Ταύρου – Πετραλώνων και σε σχετικά κοντινή απόσταση από τον σταθμό του ηλεκτρικού στα Πετράλωνα. Σε κάθε περίπτωση, το πάρκινγκ δεν πρόκειται να σας δυσκολέψει, καθώς υπήρχαν πολλές κενές θέσεις στους γύρω δρόμους.

Φθάνοντας, εξωτερικά το μαγαζί μας φάνηκε αρκετά μεγάλο και η αλήθεια είναι ότι δυσκολευτήκαμε κάπως να βρούμε την είσοδο, καθώς αυτή δεν βρισκόταν επί της οδού Αλόπης, αλλά στον κάθετο δρόμο. Μπαίνοντας πάντως μέσα, η εικόνα που αντικρίσαμε ήταν πολύ ωραία και μας κέρδισε από την πρώτη στιγμή. Μεγάλος χώρος, με τα τραπέζια σε σχετικά ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους, ωραία και προσεγμένη διακόσμηση, με το κόκκινο χρώμα να κυριαρχεί, ταίριαζε με το είδος της κουζίνας προσδίδοντας στο χώρο μια κάπως εξωτική και ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, χωρίς ωστόσο να είναι παραφορτωμένη και κιτς.

Σε μια γωνία υπήρχε ένα bar, στο οποίο μπορούσε κανείς να απολαύσει και κάποιο από τα προσφερόμενα κοκτέιλ, υποθέτω τις βραδινές ώρες. Παράλληλα, ο ίδιος χώρος του bar χρησίμευε και ως χώρος καπνιστών, επιλογή χωρίς ιδιαίτερη λογική, καθώς το bar βρισκόταν σε ενιαίο χώρο με τα λοιπά τραπέζια, χωρίς κάποιο διαχωριστικό. Να αναφέρω επίσης, ότι υπήρχαν αρκετές οικογένειες με μικρά παιδιά, τα οποία έτρεχαν πάνω – κάτω, δημιουργώντας μια φυσιολογική, βέβαια, βαβούρα και αναστάτωση. Το αναφέρω απλώς για όσους δεν αντέχουν εύκολα τις παιδικές φωνές, λαμβάνοντας βέβαια υπόψη ότι μπορεί και να έτυχε, ενδεχομένως και λόγω μεσημεριού Κυριακής.

Τέλος πάντων, ο χώρος είναι όμορφος και θα σας κερδίσει, η βαθμολογία του απλώς πέφτει στο «3» κυρίως λόγω τσιγάρου. Τέλος να προσθέσω, ότι στην ταράτσα για τους θερινούς μήνες λειτουργεί ο εξωτερικός χώρος του μαγαζιού. Δυστυχώς, όταν πήγα στο ANDAMAN, δεν είχε ανοίξει ακόμη, οπότε δεν μπορώ να σας διαφωτίσω περισσότερο.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Τo service από το προσωπικό του μαγαζιού άνισο, επιδέχεται σίγουρα βελτίωσης. Ο κύριος στην είσοδο του μαγαζιού μας υποδέχτηκε αδιάφορα, ενώ και τα δύο άτομα που πήραν την παραγγελία και μας σέρβιραν, χωρίς να έχω να τους προσάψω κάτι χτυπητά αρνητικό, ήταν αγέλαστα και σχετικά βαριεστημένα, χωρίς διάθεση να σε κερδίσουν με την συμπεριφορά τους. Επίσης, ο λογαριασμός άργησε αδικαιολόγητα να έρθει και χρειάστηκαν 1 – 2 υπενθυμίσεις εκ μέρους μας.

Επίσης, σε διπλανό τραπέζι, διαπίστωσα ότι προκλήθηκε μια ασυνεννοησία σχετικά με την παραγγελία. Σε γενικές γραμμές, εάν κατάλαβα καλά, κάποια πιάτα που είχαν παραγγείλει οι πελάτες δεν ήρθαν ποτέ (μάλλον ξεχάστηκαν ή δημιουργήθηκε μπέρδεμα στην κουζίνα )και τελικά η παραγγελία ακυρώθηκε. Ο σερβιτόρος πρότεινε να κεράσει γλυκό και κρασί για το λάθος τους, με το ίδιο ωστόσο απρόθυμο και βαριεστημένο ύφος που προανέφερα.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΑΓΗΤΟΥ:
Πάμε τώρα στο φαγητό που τα πράγματα πήγαν πολύ καλύτερα. Με το που καθίσαμε στο τραπέζι, έφθασε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, και μετά από λίγο ένα μεγάλο μπολ με τσιπς γαρίδας και δύο νοστιμότατες σως (δυστυχώς για τα συστατικά τους δεν μπορώ να σας διαφωτίσω περισσότερο). Αν και δεν ρωτηθήκαμε σχετικά, για το νερό και τα τσιπς υπήρχε έξτρα χρέωση μόλις 1.5 € και για τους δύο μαζί, χωρίς να χρεωθεί κάποιο άλλο κουβέρ. Εξάλλου ήταν νοστιμότατα και με τις δύο σως, όπως προανέφερα, οπότε φαγώθηκαν με πολύ μεγάλη ευχαρίστηση. Στη συνέχεια παραγγείλαμε:

- mango salad (7,50 €), δηλαδή σαλάτα με mango, καρότο και κρεμμύδι. Ωραία σαλάτα, δροσερή με ιδιαίτερη γεύση και ωραία σως. Η ποσότητα αρκετά μικρή.

- won ton (7,00 €), δηλαδή πουγκάκια με τυρί κρέμα (5τμχ. ). Αρκετά νόστιμα επίσης, η ζύμη χωρίς να έχει τραβήξει καθόλου λάδι και η γέμιση εύγευστη. Δυστυχώς, το μέγεθός τους και εδώ απελπιστικά μικρό, σε σχέση ιδίως με τα 7,00 € που στοίχισαν.

- chicken satay sauce (11,00 €), δηλ. κοτόπουλο με σάλτσα φυστικοβούτυρο, κρεμμύδι, καρότο, πιπεριά, ανανά. Καλομαγειρεμένο πιάτο, με τα λαχανικά τραγανά, απλώς το φυστικοβούτυρο συνετέλεσε στο να μην με ικανοποιήσει συνολικά το πιάτο, καθώς του έδινε μια πολύ γλυκιά γεύση, για τα δεδομένα μου πάντα. Το πιάτο πάντως ήταν ιδιαίτερο, ενδεχομένως σε αρκετούς να αρέσει, εγώ πάντως δεν πρόκειται να το ξαναεπέλεγα. Η ποσότητα εδώ, όπως και στο άλλο κυρίως πιάτο, ήταν καλύτερη, για την τιμή θα τα πούμε αναλυτικότερα στη συνέχεια.

- χοιρινό με λαχανικά (κρεμμύδι, κόκκινη πιπεριά, κινέζικα μανιτάρια) και ginger (10,00 €). Πολύ ωραίο πιάτο, καλομαγειρεμένο το χοιρινό, τραγανά τα λαχανικά, για να ξεχωρίζει η γεύση τους, πολύ νόστιμη η σαλτσούλα, τα τσιπς γαρίδας που είχαν περισσέψει βοήθησαν στο να καθαρισθεί τελείως το πιάτο. Θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα.

- τηγανητό ρύζι με λαχανικά, (5,00 €), συμπαθητικό το ρυζάκι, μια χαρά συνοδευτικό για τα κυρίως πιάτα, εδώ η ποσότητα ήταν και πάλι μικρή.

- 3 μπύρες, εκ των οποίων 2 fischer για μένα και 1 κορεάτικης ή κινέζικης (αν θυμάμαι καλά) προέλευσης για τη γυναίκα μου, σε μπουκάλι μικρό των 330 ml, στα 4,00 € έκαστη!!!

VALUE FOR MONEY:
Για όλα τα παραπάνω, πληρώσαμε με το εκπτωτικό κουπόνι 39,00 €, χωρίς το κουπόνι, ωστόσο, ο λογαριασμός θα έφθανε τα 54,00 €, οπότε και με βάση αυτό το ποσό θα είναι και η βαθμολογία μου ως προς τη σχέση ποιότητας/τιμής.

Στο πλαίσιο αυτό, λοιπόν, οι τιμές μου φάνηκαν τσιμπημένες, κυρίως στα ορεκτικά και τις σαλάτες, στα οποία όπως προανέφερα, οι μερίδες ήταν πολύ μικρές. Αλλά και στα κυρίως, μια μικρή έστω μείωση θα μπορούσε να γίνει σε κάθε περίπτωση. Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένα μπουκάλι μπύρα, των 330 ml μάλιστα, πρέπει να στοιχίζει 4,00 €?

Συνολικά, λοιπόν, αποχώρησα με ανάμεικτες εντυπώσεις από το ANDAMAN. Από τη μία μεριά το πολύ νόστιμο φαγητό και το όμορφο περιβάλλον, από την άλλη οι αρκετά ανεβασμένες τιμές και, ιδίως, το μέτριο service. Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι σίγουρα θα του ξαναδώσω άλλη μια ευκαιρία και θα το ξαναεπισκεφθώ, ελπίζοντας το service να έχει βελτιωθεί.

Η τελική βαθμολογία μου ίσως να μην δείχνει πολύ υψηλή (λάβετε βέβαια υπόψη σας ότι ένα 3.5 στην ποιότητα φαγητού και στο χώρο μάλλον θα ήταν δικαιότερο), πάντως δεν θα αποθάρρυνα κάποιον από τα επισκεφθεί το ANDAMAN, έστω και με αυτά τα μειονεκτήματα που προαναφέρθηκαν. Αυτά …

Ιούλ

Σάββατο βράδυ κι ενώ η αρχική μας επιλογή ήταν άλλη, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το Andaman για το οποίο είχα διαβάσει πολλά καλά. Φτάσαμε λίγο πριν τις 11 χωρίς κράτηση στην πανέμορφη ταράτσα και ευτυχώς προλάβαμε το τελευταίο τραπέζι. Ο πολύ ευγενικός κύριος που μας υποδέχθηκε μας πρότεινε αν θέλουμε να κάτσουμε στο επάνω μπαλκόνι για να είμαστε πιο άνετα αλλά ήταν εντελώς άδειο και αρνηθήκαμε.

Ο χώρος είναι πολύ όμορφος. Η ταράτσα είναι ό, τι πρέπει για Καλοκαίρι. Όμορφα χρώματα, φυτά που δίνουν μια εξωτική ατμόσφαιρα και καλή μουσική. Η θέα δεν είναι ό, τι καλύτερο. Ουσιαστικά βλέπεις το πάρκιγκ του Praktiker και έχεις στα μάτια σου την τεράστια φωτεινή επιγραφή του.

Η εξυπηρέτηση είναι υποδειγματική. Αν μπορούσα να βάλω παραπάνω ντοματούλες θα έβαζα. Πολύ ευγενικοί όλοι τους. Επεξηγηματικοί στην όποια απορία και με πολλές προτάσεις σχετικά με το ποιο πιάτο ταιριάζει με ποιο, ποια μπίρα, ποιο κοκτέιλ κλπ.

Το φαγητό είναι επίσης από τα δυνατά χαρτιά του μαγαζιού. Το ταϊλανδέζικο κάθεται έτσι κι αλλιώς πολύ καλά στα γούστα μου αλλά στην προκειμένη μιλάμε για ένα ιδιαιτέρως καλό και γευστικό μενού. Για αρχή μας πρόσφεραν τσιπς γαρίδας με δύο dips, πολύ καλά και τα δύο. Διαλέξαμε τη σαλάτα με την παπάγια και τα spring rolls. Νόστιμα πιάτα με τη σαλάτα να υπερέχει. Δροσερή, καθόλου βαριά με τους ζωμούς του φρούτου να τη νοστιμεύουν. Για κυρίως πήραμε το κόκκινο κάρυ με τις γαρίδες και το πιάτο με το κοτόπουλο, τις γαρίδες και την oyster sauce. Τα συνοδέψαμε με Noodles λαχανικών και ρύζι ατμού. Το δικό μου πιάτο (με το κάρυ) ήταν εξαιρετικό. Όσο έπρεπε καυτερό, με τη γλύκα της καρύδας και του ginger να το απογειώνουν.

Τα Noodles επίσης πολύ καλό πιάτο ενώ το ρύζι χωρίς να έχει κάτι ιδιαίτερο ήταν καλομαγειρεμένο. Με το λογαριασμό ήρθαν και δυο μεγάλα σφινοπότηρα με ένα κοκτέιλ με βάση το μάνγκο. Κι εδώ (στο μάνγκο) έχει ένα θεματάκι το μαγαζί. Το ντιπ που μας προσφέρθηκε στην αρχή είχε μάγκο και τα δύο κοκτέιλς που διαλέξαμε είχαν χυμό από μάγκο και το κέρασμα στο τέλος είχε μάνγκο. Αν είχαμε πάρει και τη σαλάτα με το μάνγκο (στο τσακ δεν τη διαλέξαμε) θα είχαμε σιχαθεί αυτό το τόσο ωραίο κατά τα άλλα φρούτο.

Για τα παραπάνω χωρίς να υπολογίζω τα ποτά δώσαμε 50 ευρώ. Κατά τη γνώμη μου είναι μια νορμάλ τιμή σε σχέση με αυτά που φάγαμε. Δεν είναι λίγα αλλά ούτε και πολλά με δεδομένο ότι η ταϊλανδέζικη κουζίνα είναι στην Αθήνα από τις ακριβές.

Ανακεφαλαιώνοντας θεωρώ πως είναι ένα μαγαζί που αξίζει τουλάχιστον μιας επίσκεψης και το Καλοκαίρι ίσως είναι η κατάλληλη εποχή για αυτό.

Κίνα & Ν. Ασία - Πετράλωνα, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι και Παρασκευή βράδυ που το έχουμε επισκεφθεί, μας άφησε άριστες εντυπώσεις.

Η εξυπηρέτηση μας κάλυψε κάθε ίχνος απορίας για τα σερβιριζόμενα πιάτα και ήταν πολύ φιλική.

Ο χώρος ατμοσφαιρικός και ζεστός, άνετος, με ωραία διακριτική μουσική. Μπορείς άνετα να συζητήσεις και να περάσεις ευχάριστα.

Τα πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν από καλά μέχρι εξαιρετικά.
Θα κάνω μνεία στις σαλάτες Mango, Mixed Vegetables και Som-Tam, πολύ καλές.

Spring Rolls καλά, Won-Ton εξαιρετικά.

Pork Stick πολύ καλά όπως και τα ρύζια.

Στα κυρίως: Beef with Satay Sauce, Chicken Satay Sauce, Shrimps with Oyster Sauce με κοτόπουλο και Shrimps with Vegetables and Ginger με κοτόπουλο, εξαιρετικά όλα.

Στο τέλος κερασμένο Cocktail φρούτων καταπληκτικό.

Parking άνετο στους γύρω δρόμους.

Τιμές normal, αν και χρήζουν κάποιας βελτίωσης: 28 €/άτομο.

Κίνα & Ν. Ασία - Πετράλωνα, Αθήνα

Πήγαμε στο μαγαζι χτες το μεσημέρι. Είχαμε αγοράσει κουπόνι και όταν επικοινωνήσαμε να κλεισουμε τραπέζι μας είπαν να πάμε στις 14:45. Αν και η διεύθυνση λεει Αλόπης 65, η είσοδος ειναι στην κάθετη οδό. Στην Αλόπης υπάρχει είσοδος για την ταράτσα, που φαντάζομαι λειτουργει το καλοκαιρι.
Όταν μπηκαμε στο εστιατόριο, υπήρχε μονο μια παρέα και ο υπεύθυνος μας ειπα να καθισουμε όπου θέλουμε. Η πρώτη εντ'ύπωση που μας άφησε ο χώρος ηταν πολυ θετικη και η διακόσμηση εντυπωσιακή.

Μόλις καθίσαμε μάς έφεραν ενα μπουκάλι νερό (μετά είδαμε πως χρεώθηκε 1,5 ευρώ), δυο συνοδευτικες σάλτσες και κράκερ καρύδας(!! ). Ομολογώ πως τα τελευταία τα συνάντησα για πωτη φορά. Φέρνουν πιο πολυ σε φρυγανια, αν και η γευση τους ειναι αρκετα διαφορετική.

Οι κατάλογοι ειχαν τη μορφή πάπυρου και το μενουν ηταν κολλημενο μέσα. Ωραία ιδέα παντως. Παραγγείλαμε τη σαλάτα Yam Woon Sen, Κοτόπουλο με κόκκινο κάρυ, Chicken Satay Sauce και τηγανητό ρύζι με λαχανικά. Επίσης, παραγγείλαμε και μια μπυρα Chang. Η σαλάτα και το ορεκτικό άργησαν να έρθουν, αλλά τα κυρίως ηρθανε μετα πιο γρήγορα.

Η σαλάτα ηταν το πιάτο που μας άρεσε λιγότερο. Δεν ξέρω αν εφταιγαν τα Vemicelli noodles, τα οποια ομολογω ηταν λίγο περίεργα. Δεν τα ειχα ξαναδοκιμάσει. Γενικά όλο το πιατο μας άφηνε μια περίεργη γευση. Από εκει και περα δεν νομιζω να ειχε κιμά γαρίδας, είχε ομως δυο μικρες γαρίδες μεσα.
Το ταγανητο ρυζι ήταν πολυ γευστικό και μας άρεσε πολύ. Ηταν λίγο πικάντικο και εκτός απο λαχανικά περιέχει και αυγό. Δεν μας πέιραξε, διότι ταιριαζε με το σύνολο.

Όσον αφορα τα κυρίως πιατο, κατα την παραγγελία μας ρώτησε αν θελουμε να το συνοδεύσουμε με ρυζι. Οταν τον ρωτήσαμε αν υπάρχει κάτι άλλο συνοδευτικο μας είπε όχι. Κατα το λογαριασμό καταλάβαμε πως το συνοδευτικό χρεώνεται. Εκ των υστέρων, νομιζω πως ειναι υπερβολή αφου ειχαμε πάρει το τηγανητο ρύζι.
Στα γευστικά, και τα δύο πιάτα με το κοτοπουλο ηταν πολυ καλά. Αυτο με το κόκκινο κάρυ ήταν αρκετα ως πολυ καυτερό, αλλά μετα από ενα σημείο το συνήθιζες. Επισης, το μπαμπού ήταν πολύ καλό. Το έτερο πιάτο ήταν πιο κοντα στα στανταρντ που γνωρίζουμε και παρα πολύ γευστικό. Στο πρωτο πιάτο η καυτερότητα (αν υπάρχει τέτοια λέξη) δεν σε άφηνε να αντιληφθεις πλήρως τη γευση.

Η εξυπηρέτηση ηταν πολυ καλή. Κάθε πιατο που τελειωνε, ο σερβιτόρος ερχόταν και το επαιρνε. Επειδή το τραπέζι ηταν μικρό (και γενικα τα περισσότερα έτσι ειναι) μας έφερε και ενα σκαμνάκι - τραπεζάκι για να ακουμπήσουμε κάποια πράγματα.

Η ατμόσφαιρα που υπήρχε στο κατάστημα ηταν ωραία. Η μουσική ηταν στη σωστή ένταση και όπως ηταν φυσικό ειχε ανατολίτικους ρυθμούς. Η διακόσμηση ειχε έντονα το ανατολίτικο στοιχείο με κόκκινες κουρτίνες και καλύμματα από μπαμπού.
Επίσης, έχει και ενα μικρό μπαρ για να πιεις ποτό ή κοκταίηλ. Καθώς φευγαμε δύο άτομα καθόντουσαν εκεί και κάπνιζαν. Φοβάμαι πως αν υπάρχουν πολλά άτομα και καπνιζουν ίσως η ατμόσφαιρα γινει αποπνικτική.

Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό μας έφερε απόδειξη μονο για το επιπλέον ποσό που ξοδέψαμε και όχι για το ηδη πληρωμένο.

Τελειώνοντας, να τονίσουμε πως ειναι ενα αρκετά αξιοπρεπες ανατολίτικο εστιατόριο, αλλά λιγο ακριβό. Ισως να ξαναπήγαινα με κουπονι, αλλά δυσκολο χωρίς.

Κίνα & Ν. Ασία - Πετράλωνα, Αθήνα

Στρίβεις από Χαμοστέρνας στην Πειραιώς και λίγα μέτρα μετά κοιτάς δεξιά και λες ααααα τι ωραίο κτήριο!! Eνα πανέμορφα ανακαινισμένο τριώροφο, με ωραίους χρωματισμούς μέσα κι έξω στεγάζει το εστιατόριο, και αρχίζεις ήδη να ταξιδεύεις στο αρχιπέλαγος της Ταϊλάνδης με το που μπαίνεις μέσα. Είχα ακούσει τα καλύτερα για την ταράτσα του, όμως τσίμπαγε λίγο το κρύο εκείνο το βράδυ και καθήσαμε μέσα. Το εσωτερικό ευρύχωρο, καλόγουστο, όχι κουραστικά έθνικ και με απαγόρευση τσιγάρου. Το πρώτο μπράβο εδώ. Τρώγοντας γαριδοκροκέτες βουτηγμένες μέσα σε δύο διαφορετικά ντιπ, το ένα γλυκόξινο το άλλο προς καυτερό, περιμέναμε.

Συγγενές του προ αρκετών ετών ένδοξου Guru, η γνώμη μου είναι ότι η κουζίνα τούτου εδώ του μέρους είναι σαφώς καλύτερη, εκλείπει δε εντελώς η δηθενιά των '00 από τα πιάτα, ήτοι το φύκι για μεταξωτή κορδέλλα, μικρές και ακριβές μερίδες (σου πουλάω εξωτισμό δικαιούμαι να σε γδύσω) κλπ. Οι μερίδες είναι όσες πρέπει, οι γεύσεις επίσης, το ρύζι με γαρίδα και λαχανικά μου θύμισε υπαίθριες καντίνες στην Τσιανγκ Μαι και το satay μοσχάρι με το φυστικοβούτυρο που κανονικά δε μ'αρέσει καθόλου, στο συγκεκριμένο μαγαζί νομίζω ότι είναι από τα πιο δυνατά του πιάτα. Πήραμε και το κινέζικο μας, γιατί όπου βλέπω πάπια Πεκίνου δεν την αφήνω, εμένα μ' άρεσε, αλλά ούτε η παπιίλα, ούτε η αρνίλα με πειράζουν -σε άλλους της παρέας η μυρωδιά φάνηκε δυνατή.

Το τηγανητό ορεκτικό με γαρίδα σε τοστ, δεν μ' ενθουσίασε, μάλλον δεν ήμουν σε κατάσταση για λιπαρό φαγητό εκείνη τη μέρα. Τρία διαφορετικά ρύζια, με κορυφάιο αυτό με την καρύδα, όλα ήταν εξαιρετικά. Συνοδεύσαμε με μια ωραία μαλαγουζιά από το Μεσενικόλα Τρικάλων.
Μας κέρασαν κοκτέηλ στο τέλος, μάνγκο, τζίντζερ, ρούμι, ισως λίτσι ή και κάτι άλλο που δε θυμάμαι, πληρώσαμε λογικά (δηλ γύρω στα 80ευρ για 4 άτομα -με απόδειξη), και σίγουρα θα ξαναπάω και σύντομα