Τοπική ελληνική κουζίνα.
Ανοιχτά καθημερινά.
Ένας χώρος ζέστος, που μας μεταφέρει στα παλιά παραδοσιακά καφενεία. Για όλες τις ώρες ανάλογα με τη διάθεση. Χειροποίητοι παραδοσιακοί μεζέδες, φτιάγμένοι με μεράκι απ΄τα χέρια ενός έμπειρου σεφ. Συσχέτιση ποιότητας και τίμης μοναδική!

Καθημερινά 14:00 - 00:00 Δευτέρα κλειστά Κυριακη 13:00 -18:00

Έχει parking
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

30 Μάρ 2017

Παρασκευή μεσημέρι, παραμονή της εθνικής γιορτής, ήλιος συγκλονιστικά υπέρλαμπρος, φευγιό απ’ το γραφείο από νωρίς και υπέροχη βόλτα με διάθεση χαλαρή και φουλ ανοιξιάτικη από τα Εξάρχεια μέχρι το μουσείο Μπενάκη της Πειραιώς. Προορισμός μας το Παλιό Ποδήλατο κατόπιν ενθουσιωδών συστάσεων έμπιστης καλοφαγούς φίλης.

Μόλις φτάσαμε στην εντυπωσιακά ήσυχη γειτονιά με την αύρα παλιάς Αθήνας ακριβώς από πίσω από το μουσείο, βολευτήκαμε σ’ ένα από τα τραπέζια που βρίσκονται στο πεζοδρόμιο και που την ώρα τουλάχιστον εκείνη ήταν σκιερά και δροσερά. Ιδανική κατάληξη στην αθηναϊκή μας περαντζάδα. Λόγω της ώρας ήμασταν η πρώτη άφιξη της ημέρας, σε λίγο όμως προστέθηκαν μερικές ακόμα παρέες.

Η αισθητική είναι αυτή του πειραγμένου καφενέ, με τα αντίστοιχα τραπεζοκαθίσματα που όπως και να το κάνεις δεν φημίζονται για την αναπαυτικότητά τους, είναι ωστόσο πολύχρωμα και χαρωπά. Όμορφα και παλιακά αντικείμενα στους τοίχους, κουρτινάκια που παραπέμπουν σε σεμεδάκια κι αυτές είναι οι παρατηρήσεις μου από τη σύντομή διέλευσή μου στο εσωτερικό καθοδόν για την τουαλέτα. Η οποία, παρεμπιπτόντως διακρίνεται από την καθαριότητά της κι από τον πίνακα και το ξύλινο ρολόι που δεσπόζουν εντός κι αποτελούν τις καλτ διακοσμητικές πινελιές.

Την εξυπηρέτηση είχε επιληφθεί μία μόνο κοπέλα, η οποία έφτανε και περίσσευε κι ήταν παρούσα, άμεση, ευγενική, έφερε τέλος πάντων όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά μιας σωστής και πετυχημένης σερβιτόρας.

Ο κατάλογος είναι μικρός, έρχεται γραμμένος στο χέρι σε μπλε τετράδιο και μ’ εντυπωσίασε το γεγονός ότι είχαν αντίστοιχο και στ’ αγγλικά, οπότε δεν χρειάστηκε να εκτελέσω χρέη μεταφραστή στον μη ελληνόφωνο φίλο μου. Οι επιλογές τόσες όσες, με κάποιες εξαιρετικά ενδιαφέρουσες πειραγμένες προτάσεις, κινούνται κατά βάση στη σφαίρα των θαλασσινών, αν και υπάρχουν προτάσεις και για τους κρεατοφάγους. Εμάς η διάθεσή μας ήταν αμιγώς θαλασσινή κι έτσι η παραγγελία μας διαμορφώθηκε ως εξής:

Καταρχάς ήρθε ψωμί ζυμωτό και βαρβάτο, ψωμί ψωμένιο που μέχρι κι εγώ τίμησα με ευχαρίστηση. Τέσσερις φέτες από αυτές τις σχετικά στουμπωτικές για τους δυό μας.

Πατάτες με δεντρολίβανο, πατάτες δηλαδή που είχαν αρχικά βράσει και στη συνέχεια σωτάρει στο τηγάνι με δενδρολίβανο και ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι. Πολύ αρωματικές και νόστιμες, ωραίος πατατομεζές και καλή εναλλακτική στην παντοκρατορία της τηγανιτής πατάτας (που όλοι αναμφισβήτητα υπεραγαπάμε, ε! )

Τυροκαυτερή ζεστή, όπως έλεγε ο κατάλογος και πολύ σωστά το έθετε. Ήταν λοιπόν κάτι μεταξύ τυροκαυτερής και μπουγιουρντί στο φούρνο. Άφθονη φέτα με σάλτσα ντομάτας και πιπεριά, αχνιστή, αρκετά καυτερή, ιδανική για βούτες με το βαρβάτο ψωμί που σας έλεγα προ ολίγου. Προτείνεται.

Χταπόδι ξυδάτο. Δεν ήταν το κλασικό απλό βραστό χταπόδι με ξύδι, αλλά είχε και μια διακριτική κι ελαφριά σος. Ήταν πολύ ωραίος μεζές και τον ευχαριστήθηκα, αλλά τελικά θα προτιμήσω την παραδοσιακή, χιλιοπαιγμένη εκτέλεση του πάναπλου ξυδάτου χταποδιού.

Θράψαλο ψητό. Πολύ ωραία ψημένο, τρυφερό και γευστικό, επίσης διακρινόταν από μία ελαφριά σος, που και σ’ αυτήν την περίπτωση ήταν νόστιμη και καλή, αλλά κι εδώ να δηλώσω ότι θα το προτιμήσω απλά και παραδοσιακά με λίγο (ή πολύ) λεμόνι.

Τέλος, αχιβάδες με ούζο. Πλούσια μερίδα από ψωμωμένα όστρακα σε πολύ ιδιαίτερη σάλτσα με αισθητή τη γεύση και την μυρωδιά του ούζου. Και στην περίπτωσή τους επιστρατεύτηκε το ψωμί που έκανε βουτιές και μακροβούτια εντός του βαθύ πιάτου. Νόστιμο, παρόλο που δεν με απογείωσε.

Ήπιαμε δύο 200ρια τσικουδιά Κρήτης χύμα, η οποία ήταν αρωματική και γλυκόπιοτη και κατέβηκε με περισσή ευκολία. Το βράδυ που σηκώθηκα από τον απογευματινό υπνάκο που όπως ίσως θα ψυλλιαζόσασταν ακολούθησε είχα έναν ελαφρύ πονοκέφαλο, αλλά δεν τον αποδίδω με σιγουριά στην τσικουδιά. Νερό κανάτας.

Και γι’ αυτά όλα πληρώσαμε συνολικά 39,5 ευρώ, άνευ κεράσματος, άνευ απόδειξης, την οποία ομολογουμένως δεν ζητήσαμε. Νομίζω οι τιμές το σηκώνουν το κατεβασματάκι τους, 20 ευρώ το άτομο για μεζέδες, έστω κι αν είναι θαλασσινοί και χύμα τσικουδιά είναι θαρρώ τσιμπημένα για πειραγμένο καφενέ. Παρόλα αυτά, τόσο καλά που τα πέρασα και τόσο ωραία που έφαγα, θα ξαναπάω. Και το προτείνω κιόλας!

16 Μάρ 2016

Επίσκεψη στις 13 Φεβρουαρίου 2016.

Είχαμε να επισκεφτούμε πάνω από χρόνο το Παλιό Ποδήλατο οπότε σε μια ημέρα στα πέριξ του κέντρου χωρίς σχέδια για φαγητό φάνηκε ιδανική λύση.

Πήραμε:
Φάβα
Μανιτάρια
Χόρτα
Μαραθόπιτα
Πιπεριά Φλωρίνης με ψητό χαλούμι
Κοτόπουλο με τσίλι
Θράψαλο Ψητό

(ναι ξέρω λίγο ό, τι ναι)

Η φάβα και τα μανιτάρια κλασικές μας επιλογές και ήταν πολύ καλά όπως τα θυμόμασταν.

Τα 2 καλύτερα πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν η πιπεριά φλωρίνης με χαλούμι και η μαραθόπιτα.
Η πιπεριά ήταν άριστα προετοιμασμένη και ταίριαζε με το χαλούμι.
Η μαραθόπιτο πολύ ελαφριά και εύγευστη (και όμορφη στο πιάτο)

Μόνη "παραφωνία" ήταν τα χόρτα που χωρίς να είναι άσχημα δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Ιδιαίτερα σε σύγκριση με τα υπόλοιπα πιάτα.

Το θράψαλο ήταν πάρα πολύ καλό, απλά ψημένο, μαλακό.

Το κοτόπουλο με τσίλι ήταν και αυτό πολύ μαλακό και με πάρα πολύ καλή γεύση. Απλά δεν ξέρω αν ταιριάζει και τόσο στο χαρακτήρα του μαγαζιού σαν συνταγή. Περί ορέξεως....

Τέλος πήραμε 2 γλυκά, μια λεμονόπιτα και μια πορτοκαλόπιτα με παγωτό καϊμάκι. Ίδια ουσιαστικά σαν βάση συνταγής με μόνη διαφορά το κύριο υλικό.
Η λεμονόπιτα ήταν απλά φοβερή με σωστή αναλογία γλυκού και ξινού.
Η πορτοκαλόπιτα από την άλλη ήταν 2 σκάλες πιο γλυκιά από όσο θα την ήθελα. Καλή αλλά με λιγότερη ζάχαρη θα ήταν και αυτή άριστη.

Όλα αυτά μαζι με μισό κιλό ξυνόμαυρο κρασί μας κόστισαν 45 ευρώ.

Φυσικά θα ξαναπάμε.

12 Νοε 2015

Εχω πάει περίπου 10 φορες στο συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο και το βρισκω καθε φορα εξίσου καλό.

Η τοποθεσία είναι καλή με εύκολο παρκάρισμα και ιδιαιτερα ο εξωτερικός χώρος(φαρδύ πεζοδρόμιο -μικρη πλατεία)είναι ευχάριστος και ήσυχος για τις πιο ζεστές μέρες. Εσωτερικά παραμένει συμπαθητικό για τον προσανατολισμο που έχει.

Στο φαγητό πρωτοτυπεί με κορυφαίους ψαρομεζέδες(σολωμος φρικασε, τόνος με φασολάκια, γαρίδες, γούνα κλπ κλπ ). Οτι έχω δοκιμάσει σε ψάρι ηταν πραγματικα πολυ καλο.

Στα κρεατικά εχει καλη ποιότητα χωρις ομως την ιδια πρωτοτυπία με τα ψαρικα και ισως οι γεύσεις θεωρηθούν πιο "κλασσικές"(λουκάνικο, παντσετα με τσίλι, χοιρινά μπριζολάκια).

Σαλάτες κορυφαίος ο ντάκος και οι υπόλοιπες αρκετα καλες.
Γλυκό εχει μια κορυφαία πορτοκαλόπιτα με σοκολάτα και παγωτό.
Κρασί λευκό Ζίτσα(Ντεμπινά λογικα) και αρκετα αρωματική τσικουδιά.
Τιμες λογικές και απο τα απολυτα vfm του είδους.

Εξυπηρέτηση σωστη χωρις πιεση στην παραγγελία.
Το στυλ είναι πιο χαλαρό γενικότερα χωρις τουπεδιες και δηθενιες ιδανικό για παρέες και ζευγαρια ή για χαλαρή έξοδο μετα φαγητού (για πρώτο ραντεβού πάτε καπου αλλου).