25 Απρ 2018

Η επιγραφή στην πόρτα γράφει Σεϋχέλλες… πρώην Μπαχάμες. Εκτιμώ ότι πρέπει να συμπληρωθεί “Προσεχώς... Μαλδίβες”

Επίσκεψη 10/4/2018 άτομα 3 περί ώρα 6:20 περίπου το απόγευμα. Απέναντι, στην πλατεία είχαν βγει σαν τα σαλιγκάρια αρκετά άτομα. Βλέπετε ο Έλληνας και ειδικότερα η Ελληνίδα μόλις μπει ημερολογιακά η άνοιξη και βγάλει λίγο ήλιο (κι ας είναι με κάτι δοντάρες ΝΑ)… έβαλε πέδιλο και πέταξε τα μπράτσα έξω τέλος. Κι ας έχει το βράδυ 13 βαθμούς. Και να πω ρε παιδί μου ότι μας λείπει ο ήλιος σα χώρα; Που να ζούσαμε και στην Αγγλία δηλαδή; Τέλος πάντων συνεχίζω.

Επειδή λοιπόν αφενός όταν ο ήλιος πέσει εξακολουθεί να κάνει ψύχρα, αφετέρου δεν έχει κάποια ιδιαίτερη φροντίδα η συγκεκριμένη πλατεία στο συγκεκριμένο σημείο (όπως για παράδειγμα πιο κάτω η πλατεία Αυδή που είναι ο Μπλέ Παπαγάλος), ούτε η τέντα που υπάρχει εκεί και κλείνει το απόγευμα μας ενέπνευσε κάτι το ιδιαίτερο για να καθίσουμε εκεί, προτιμήσαμε να καθίσουμε μέσα.

Σημειώνω εδώ πως σε χειμερινή περίοδο περνώντας απ’ έξω για να πάμε στη Μπέμπα, είδαμε στο πεζοδρόμιο τραπέζια με κόσμο να τρώει εκτεθειμένος στο ψοφόκρυο, σαν τους φτωχούς συγγενείς, μόνο με κάτι σόμπες από πάνω τους. Δεν θα το επέτρεπα ποτέ στον εαυτό μου αυτό ακόμα κι αν επρόκειτο για το πιο καλό εστιατόριο.

Μέσα λοιπόν, επίσης δεν υπήρξε κάτι που να μας ενθουσιάσει αισθητικά πλην των σιδερένιων ελικόπτερων που κρέμονται από το ταβάνι αν και τα θεώρησα εντελώς ξεκάρφωτα χωρίς κάτι περαιτέρω στο χώρο που να δένει με αυτά. Η κουζίνα είναι ανοιχτή και το κάπνισμα επιτρέπεται παντού. Τα ξύλινα τραπέζια αν και μεγάλα είναι σε σχετικά στριμωχτή διάταξη.

Στην εξυπηρέτηση νέα παιδιά, λίγο προς το εναλλακτικής κουλτούρας, ευγενικά, που μας ενημέρωσαν πως μπορούσαμε να καθίσουμε οπουδήποτε θέλαμε αλλά ότι μέχρι τις 8:30μ. μ. θα έπρεπε να έχουμε αδειάσει το τραπέζι καθώς είχαν κρατήσεις. Χαμός στις Σεϋχέλλες λέμε. Δεν είχαμε σκοπό να το ξημερώσουμε εκεί, άλλωστε είχαμε κι άλλες δουλειές μετά, οπότε δεν υπήρχε κάποιο θέμα με αυτή την επισήμανση.

Η παραγγελία μας λιτή για τα συνήθη δεδομένα μας:

- Σαλάτα μαύρης φακής με κινόα, γκρέιπφουτ, κόλιανδρο και ρόκα χ 7,50€

Φρέσκια δε λέω… αλλά ψάχναμε να βρούμε σε μια τεράστια πιατάρα πόσες κουταλιές της σούπας αντιστοιχούν στον καθένα. Ευκολάκι βέβαια γιατί δεν μετρήσαμε πάνω από δύο σκάρτες ανά άτομο, κι αυτές με πολύ επιφύλαξη μήπως ρίξουμε ο ένας τον άλλο. Πολύ φτωχή και βέβαια δεν μου άρεσε καθόλου η γκουρμεδοποίησή της σε ένα χώρο που στην τελική δεν την υποστηρίζει κι όλας.

Επιπροσθέτως, θεωρώ απαράδεκτο να υπέρ-τιμολογούνται σαλατικά στο όνομα “υπερτροφών” που έχουν γίνει μόδα και κοστολογούνται χρυσάφι -που σημειωτέων κάποιες από αυτές κάποτε θεωρούνταν οι τροφές των φτωχών και των πεινασμένων για να τα λέμε με τ’ όνομά τους- και να παρουσιάζονται σε μορφή αντίδωρου στο πιάτο μου. Αφήστε δε που όταν βλέπω σαλάτα σε ρηχό πιάτο με πιάνουν τα διαόλια μου.

* Στο σημείο αυτό τσεκάρετε τις τιμές των πιάτων που ακολουθούν.

- Μανιτάρια Portobello σωτέ με απάκι και ξηρό ανθότυρο χ 7,50€

Εδώ μάλιστα. Πληθωρικό πιάτο με μεγάλα μανιτάρια κομμένα σε μεγάλες φέτες, άριστα σωταρισμένα με μεγάλες ημικυκλικές φέτες ξηρού ανθότυρου και λίγο απάκι. Νόστιμότατο ορεκτικό που σου γεμίζει αρκετά τόσο το μάτι όσο τον ουρανίσκο από γεύση.

- Συκώτι μοσχαρίσιο σχάρας χ 7,50€

Καθόλου τσιγκούνικη μερίδα εδώ, απλά συμπαθητικό με μπόλικη ρίγανη (ή θυμάρι) αλλά βρήκα αρκετά νεύρα που δεν μασιόταν. Σαφέστατα έχουμε δοκιμάσει και κλάσης ανώτερο συκώτι.

- Παπαρδέλες με καβουρμά Κομοτηνής χ 9,50€

Επιστροφή στη γκουρμεδοποίηση. Μια πιατάρα με βάθος στο κέντρο της κι εκεί μέσα μια πηρούνα παπαρδέλες, σωστά βρασμένες αλ ντέντε, με ελάχιστο καβουρμά πλην όμως νοστιμότατο. Αυτό που με χάλασε ήταν το μαλακό τυρί που υπήρχε από πάνω το οποίο ήταν ξινό και άφηνε άσχημη επίγευση στο τέλος στο στόμα μου. Τα άλλα άτομα της παρέας δεν παραπονέθηκαν ως προς αυτό. Γούστα είναι αυτά.

Πάντως σε καμία περίπτωση δεν ξεπερνάει το ίδιο πιάτο που βγαίνει λίγα μέτρα πιο κάτω από την κουζίνα εστιατορίου που έχει προαναφερθεί. Ούτε σε ποσότητα, ούτε σε νοστιμιά.

- Ριζότο μανιταριών 9,80€

Το καλύτερο πιάτο απ’ όλα με διαφορά. Σωστά χυλωμένο, ζουμερό και πεντανόστιμο. Στην ίδια προαναφερθείσα πιατάρα με το βαθούλωμα στο κέντρο. Την κατάσταση όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση ψιλοέσωσε η σύσταση της πρώτης ύλης, εννοώντας προφανώς ότι με άλλη ποσότητα ρυζιού γεμίζει ένα μπολ και με διαφορετική παπαρδέλες (το ίδιο μπολ). Το ρύζι τουλάχιστον με τη διπλάσια.

Ήπιαμε νεράκι βρύσης και μας κέρασαν λικέρ μαστίχας, πολύ ωραία και εκτιμητέα κίνηση. Για τα παραπάνω μαζί με το –αδιάφορο και σκέτο- ψωμί (1€) πληρώσαμε 42,80€ ήτοι 14,26€/άτομο χωρίς ποτά.

Συμπερασματικά δεν φάγαμε άσχημα στις Σεϋχέλλες και αναμφισβήτητα οι πρώτες ύλες που χρησιμοποιούνται είναι καλής ποιότητας αλλά συγκριτικά με τα δικά μου standard δεν είναι ο προορισμός που μου δημιουργεί την επιθυμία να επιστρέψω σύντομα, πόσο μάλλον εάν πρόκειται να περιμένω κι όλας ή να στριμωχτώ ανάμεσα στην κοσμοσυρροή που έχω δει να επικρατεί τις ώρες αιχμής.

Επιπλέον θεωρώ τσιμπημένες τις τιμές σε αντιστοιχία με τις μερίδες και γενικότερα σε σχέση με το όλο εναλλακτικό στυλ που έχει γενικότερα. *Αδυνατώ να κατανοήσω ίδια τιμολόγηση σε σαλάτα, ορεκτικό και μοσχαρίσιο συκώτι ρε αδερφέ πώς να το κάνουμε;; Θυμήθηκα αντίστοιχη (πονεμένη) περίπτωση με λουκάνικο και ντάκο σε κρητική ταβέρνα στο Περιστέρι. Ας μην το σκαλίσω περισσότερο.

Εγώ πάντως προτιμώ πιο ήσυχα νησάκια. Σεϋχέλλες, Μπαχάμες, Μαλδίβες και τα σχετικά, τα αφήνω σε άλλους.

Οπότε το αφήνω στην ευχέρεια του καθενός.

03 Νοε 2017

"Σεϋχέλλες": Δεν πρόκειται για κάποιο multi ethnic, όπως παραπέμπει η δελεαστική επωνυμία. Μιλάμε για ένα γηγενές εστιατόριο στο έπακρο, που ετοιμάζει καταληκτικά πιάτα με ψαγμένες πρώτες ύλες από διάφορα "εξωτικά" μέρη της χώρας!

Το εστιατόριο βρίσκεται παραπλεύρως της γεμάτης ζωντάνια πλατείας Αυδή. Στεγάζεται σε ένα κτίριο που παλιότερα στέγαζε τους στάβλους του Όθωνα. Μετέπειτα, στο ίδιο σημείο, παρουσιάστηκε το καφενείο "Μπαχάμες" και να σου πρόσφατα, πριν σχεδόν έξι χρόνια, οι "εξωτικές' "Σεϋχέλλες"...

Μερικά ξύλινα τραπέζια πάνω στην πλατεία, κάτω από καθαρές λευκές τέντες, αποτελούν ιδανική " στέγη" για τις ζεστές καλοκαιρινές μέρες αλλά και εκείνες τις ηλιόλουστες του χειμώνα. Δίπλα στην είσοδο του εστιατορίου, πάνω στο πεζοδρόμιο, συναντάμε μερικά ακόμα τραπεζάκια.

Ο ψηλοτάβανος εσωτερικός χώρος με τα πολλά ξύλινα δοκάρια, τα ξύλινα παράθυρα και την ξύλινη κολόνα αναδεικνύουν την φιλότιμη προσπάθεια των ιδιοκτητών να διατηρήσουν πολλά στοιχεία αυτού του παλιού κτιρίου. Από την άλλη πλευρά, τα μοντέρνα ελικόπτερα - ανεμιστήρες στην οροφή δίνουν μια κάποια μοντέρνα πινελιά στον χώρο.... Σε κάποια ενδιάμεση διακοσμητική κατάσταση μάς ταξιδεύουν διάφορα vintage στοιχεία, όπως το παλιό ψυγείο ΙΖΟΛΑ, η βεραμάν απόχρωση της ανοιχτής κουζίνας και του τοίχου με τον παλιομοδίτικο καθρέφτη. Κατόπιν, ανεβαίνοντας προς τις τουαλέτες, τους τοίχους κατακλύζουν αφίσες από διάφορες παραστάσεις. Έτσι, λοιπόν, το ντεκόρ συνδυάζει αρμονικά ποικίλα μοτίβα με ήπιο τρόπο!

Τα καλοστρωμένα τραπέζια με τη λαδόκολλα με τα παραδοσιακά ψάθινα καθίσματα, έχοντας το δικό τους ιδιαίτερο στυλ ωστόσο, δείχνουν έντονα την γαστρονομική ποιότητα και ταυτότητα της κουζίνας!!

Αυτή τη διακοσμητική ποικιλία ακολουθεί και η κουζίνα που ετοιμάζει διάφορες συνταγές που καλύπτουν - στα πλαίσια της σύγχρονης γαστρονομικής κουλτούρας - όλες τις εποχές της ελληνικής κουζίνας! Και κακά τα ψέμματα, η χώρα μας δεν έχει ακόμη καταφέρει να αναδείξει επάξια τον τεράστιο πλούτο της Ελληνικής κουζίνας με διεθνές πρόσημο (πέρα από το σουβλάκι, το τζατζίκι και τη greek salad ), όπως γίνεται με πολλές γείτονες χώρες - γαστρονομικούς προορισμούς! Θεωρώ ότι οι "Σεϋχέλλες", περισσότερο κι από ένα ακόμη απλό εστιατόριο-μεζεδοπωλείο, θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως η Ελληνική Ηaute Cuisine!!

Έτσι, καμία συνταγή δεν γίνεται αγνώριστη από το πολύ gourmet!! Πόσο μάλλον, εδώ, όλα είναι αντιπροσωπευτικά της εγχώριας παραγωγής και καθημερινής νοοτροπίας, μέσα από προσεγμένες παρουσιάσεις των πιάτων και ανάλαφρες γαστρονομικές προτάσεις ( η εποχή του Τσελεμεντέ έχει πλέον παρέλθει, θα ήταν καλύτερα να εξετάζεται πλέον ως μέρος της γαστρονομικής μας λαογραφίας και μόνο)!! Με λίγα λόγια, εάν ήθελα να τραπεζώσω κάποιον ξένο την σήμερον ημέρα με σκοπό να του κάνω γνωστή την ποικιλία της ελληνικής κουζίνας ή την αυθεντική "Υψηλή" ελληνική κουζίνα σίγουρα θα τον πήγαινα στις "Σεϋχέλλες"!!

Το μενού περιλαμβάνει σαλάτες, ορεκτικά, ζυμαρικά, κρεατικά, αλίπαστα και μερικά γλυκά. Όσον αφορά τα κρασιά, υπάρχουν 3-4 ανά είδος, π. χ "Μαλαγουζιά", Γεροβασιλείου στα ΕΥΡΩ 28,00/μπουκάλι. Το κρασί σε ποτήρι χρεώνεται γύρω 5,00. Από μπύρες βρίσκουμε αρκετές ετικέτες, π. χ Ζέος (1L φρέσκια ) στα 6,50. Θα βρείτε ακόμα τσίπουρα, ρακή, ούζο και τα συνήθη αναψυκτικά.

Το μαγαζί λειτουργεί από το πρωί και έτσι σερβίρονται καφέδες, φυσικοί χυμοί, σπιτική λεμονάδα κ. ά

Η εντελώς ανοιχτή κουζίνα - μπαρ με αρχηγό τον σεφ Φώτη Φωτεινόγλου δουλεύει ασταμάτητα από επιδέξιους μάγειρες ντυμένους με μαύρες στολές. Τα γλυκά ετοιμάζει η συνεργάτιδα του σεφ ονόματι Σελήνη.

Από το μενού επιλέξαμε τα παρακάτω:
Μανιτάρια portobello σωτέ με απάκι και ξηρό ανθότυρο Κρήτης(7,00). Γεύση απογειωτική! Πλούσια ποσότητα από καλοτεμαχισμένα μανιτάρια παρουσιασμένα σε οριζόντια διάταξη με δύο φέτες νόστιμου ανθότυρου σε σχήμα μισοφέγγαρου να αγκαλιάζουν το έδεσμα και ένα κλωναράκι θυμαριού (?).

Φασόλια γίγαντες με σπανάκι και λιαστή ντομάτα (πιάτο ημέρας 25.10 ) στα ΕΥΡΩ 6,50. Σερβιρισμένο σε βαθύ πιάτο, άψογα! Ο τρόπος που το σπανάκι και η λιαστή ντομάτα μπλέκονταν με τα φασόλια και το λίγο ζουμάκι τους μετέτρεπαν ένα τόσο συνηθισμένο πιάτο σε μια πραγματική οπτική απόλυση. Φυσικά η γεύση δεν πάει πίσω....!!

Μπιφτέκια Black Angus (πιάτο ημέρας) στα 9, 00, συνοδεύονταν από δύο φέτες καψαλισμένο ψωμί και λίγο πελτέ ντομάτας μάλλον "Κύκνος". Αυτή η γαρνιτούρα, μάλλον της τελευταίας στιγμής, μας απογοήτευσε λίγο, αλλά η γεύση των φαινομενικά "σκληρών" μπιφτεκιών μας αποζημίωσε!

Παπαρδέλες με καβουρμά Κομοτηνής (9,20). Εξαιρετικό πιάτο και πλούσια μερίδα! Σερβίρεται σε βαθύ πιάτο με μπόλικα κομμάτια καβουρμά και με μια διακοσμητική μπουκιά από νοστιμότατο γαλοτύρι!!

Κλείσαμε με ένα γλυκό μους πραλίνας με μπισκότο (5,00), τοποθετημένο σε κλειστό βαζάκι. Το τραγανό μπισκότο βρίσκεται στη βάση του βάζου και η πραλίνα έχει μια ελαφρώς γλυκόπικρη γεύση που κάνει αυτό το συνηθισμένο έδεσμα ξεχωριστό!

Το νερό έρχεται σε κανάτα.

Στην αρχή σερβίρεται εντελώς απλό ψωμί (2,00/τρία άτομα) μέσα σε χάρτινο σακουλάκι. Αυτό το ψωμί δεν θα έπρεπε να χρεώνεται ούτε κατά διάνοια... Μάλιστα, θα περίμενα κάποιο ψωμάκι πιο ιδιαίτερο ή σπιτικό, καθώς αυτό που προσφέρεται δεν συμβαδίζει με τη φίνα ποιότητα και παρουσίαση των πιάτων.!!!! Επιπλέον, θεωρώ απαραίτητη την συνοδεία κάποιου αξιόλογου ντιπ με το ψωμί!!!

Μαζί με το ψωμί καταφθάνει μόνο ένα όμορφο μπουκαλάκι με λάδι...

Πέρα από τις μικρές αλλά σημαντικές παραπάνω αστοχίες, που αφορούν κυρίως την πολιτική του σέρβις από την διεύθυνση, οι "Σεϋχέλλες" είναι ένα πρωτοπόρο εστιατόριο ελληνικής γαστρονομίας!!

20 Σεπ 2017

Όταν ακούω τη λέξη Σεϋχέλλες μου έρχονται στο μυαλό με την κάτωθι σειρά:

α) Το γνωστό τοις πάσι, αηδές ginglάκι γιατί τραγούδι δεν το λες, το οποίο, όμως, έχει την ιδιότητα να κολλάει και να μου τριβελίζει το μυαλό,

β) το σύμπλεγμα νησιών του Ινδικού ωκεανού, υπερεκτιμημένο, πιστέψτε με,

γ) η δημοφιλής παραλία της Ικαρίας στην οποία συρρέει λαός μαγεμένος από τα γαλαζοπράσινα νερά. Δεν είμαι σίγουρη αν γνωρίζουν ότι πρόκειται για μια τεχνητή παραλία η οποία έχει δημιουργηθεί από τη ρίψη των μπάζων που προέκυψαν κατά τη διάνοιξη τούνελ. Spoiler…το ξέρω,

δ) το εστιατόριο του Μεταξουργείου με τη θεϊκή ταμπέλα… Σεϋχέλλες πρώην Μπαχάμες.

Αρχές του Ιουλίου. Μία ανάσα πριν τον γάμο στον οποίο είμαστε κουμπάροι. Όλα σχεδόν έτοιμα. Λεπτομέρειες της τελευταίας στιγμής που πρέπει να συζητηθούν. Διάθεση για pre-wedding party.

Να σας ρωτήσω κάτι? Το κάνετε κι εσείς αυτό ή μόνο εμείς είμαστε παράφρονες? Συναντιόμαστε πριν τα parties για να συζητήσουμε, μετά τα parties για το aftermath, πριν τις διακοπές για να χαιρετηθούμε λες και πάμε ανθρακωρύχοι στο Βέλγιο, μετά για ανταλλαγή νέων,
εντυπώσεων, κουτσομπολιών κλπ. Με κάτι τέτοια έχω βγάλει το φετινό καλοκαίρι με τρεις ώρες ύπνο(αν και πολύ γλυκού), στην καλύτερη των περιπτώσεων, επί καθημερινής βάσεως. Έλεος πλέον…έχω ρετάρει η γυναίκα, μαζευτείτε.

Η παρέα απαρτίζεται από τους μελλόνυμφους, το ζεύγος Κοκοβίκου και τους συνκούμπαρους. Φτάνουμε on time, παρκάρουμε χωρίς δυσκολία γιατί είμαστε με μηχανή, μπαίνουμε στο μαγαζί.

Παλιό, παραδοσιακό κτίριο, ψηλοτάβανο. Μωσαϊκό στο πάτωμα. Ξύλινα τραπέζια και καρέκλες. Χρώματα υπόλευκα, γκρι, με πινελιές πράσινου. Ανοιχτή κουζίνα και μπαρ στο οποίο μπορείς να φας κιόλας. Καθαρός, άνετος, σχετικά λιτός, διακοσμητικά, χώρος μου βγάζει και λίγο industrial. Αυτά τα ολίγα.

Κατάλογος επαρκής με έμφαση σε τοπικά προϊόντα ονομασίας προέλευσης. Μ’αρέσουν αυτά. Μεγάλη ποικιλία τυριών επίσης. Διάφορα πιάτα. Εν ολίγοις είμαι σίγουρη ότι όλοι θα βρείτε κάτι να σας κάνει κλικ.

Παραγγελία:
Σαλάτα πράσινη. Λόλα, κέιλ, φύλλα μουστάρδας, ραπανάκια, ντοματίνια, κατσικίσιο τυρί. Μικρή σχετικά ποσότητα. Μια χαρά, δροσερή, μου άρεσε πολύ το τυρί. 8.50 ευρώ.

Σεβρ Μετσόβου. Δύο λεπτά ημικύκλια ενός εξαιρετικού τυριού άλλωστε η περιοχή φημίζεται. 6.00 ευρώ.

Γεμιστά πατζάρια φούρνου. Εγώ γιατί δεν τα θυμάμαι γεμιστά μου λέτε? Anyway ήταν γλυκά, τραγανά, με λίγο ξύδι, σκορδαλιά ήπια, αλλά καλή και τριμμένο χαρουποπαξίμαδο (τι λέξη Θεέ μου) on top. Μια χαρά. 7.50 ευρώ.

Φαλάφελ με σως ταχίνι. Το αγόρι (και ουχί το βαπόρι) απ την Περσία τα βρήκε πετυχημένα. Κι εγώ το ίδιο. Μου άρεσαν. Τραγανά απέξω, αφράτα μέσα, μυρωδάτα, χωρίς περιττό λάδι. 5.50 ευρώ.

Παπαρδέλες με καβουρμά Κομοτηνής και γαλοτύρι. Ωραιότατα βρασμένο το ζυμαρικό είχε ποτίσει από τη σάλτσα. Ελαφρύς, νόστιμος ο καβουρμάς, ωραίο και το τυρί που έδινε οξύτητα κι αλμύρα στο πιάτο. Θα το ξανάτρωγα ευχαρίστως. 9.20 ευρώ.

Γλυκοκαυτερά χοιρινά μπριζολάκια επί δύο. Λεπτοκομμένα, χωρίς λίπος, ζουμερά, τρυφερά. Το καυτερό του πράγματος ομολογώ ότι δεν το κατάλαβα. Το γλυκό λίγο περισσότερο. Νόστιμα. Νομίζω ότι αποτελούν hit του μαγαζιού κι ίσως, όχι άδικα. 7.50 ευρώ.

Μοσχαρίσια μάγουλα με πατάτες τηγανιτές. Λιώμα το κρέας πραγματικά. Πυκνή, μυρωδάτη σάλτσα κρασιού. Τραγανές, σπιτικές, φρέσκιες κι οι πατατούλες. 12.50 ευρώ. Το μόνο πιάτο που μου φάνηκε υπερτιμημένο at the time. Τώρα, βέβαια, που ξαναβλέπω τις τιμές και τις ποσότητες νομίζω ότι και σε κάποια άλλα πιάτα, θα χωρούσε μία μείωση τιμών.

Δοκιμάσαμε και τα γλυκά τους ήτοι: το κλασσικό γλυκό των μαμάδων μωσαϊκό, σαραγλάκια με παγωτό (γιατί με αμύγδαλο? Γιατί?) και τρίγωνα. Όλα καλοφτιαγμένα και προσεγμένα αλλά όχι κάτι συγκλονιστικό. Βέβαια είναι γνωστό ότι δεν είμαι και πολύ του γλυκού, σπάνια να μου αρέσει κάποιο πολύ και να φάω παραπάνω από δυο, τρεις κουταλιές.

Εξυπηρέτηση παρ’ όλον τον κόσμο γρήγορη κι ευγενική αλλά μέχρις εκεί. Δεν έχω κάτι αρνητικό να θυμάμαι ούτε όμως το κάτι παραπάνω που να κάνει τη διαφορά. Γενικώς μια χαρά, ας μην είμαι γκρινιάρα. Κέρασμα λικέρ στο τέλος και ίσως κάποιου γλυκού, χωρίς να είμαι σίγουρη.

Συνολικός λογαριασμός άγνωστος καθότι το τραπέζι κερασμένο. Τις τιμές σας τις είπα, όμως, οπότε κάντε τους υπολογισμούς σας. Μην τα περιμένετε όλα από μένα. Που και να τα περιμένετε δηλαδή, κακό του κεφαλιού σας, καθότι είμαι ανίκανη και για την πιο απλή πρόσθεση. Ακόμα και με κομπιουτεράκι λάθος θα κάνω.

Την όμορφη αυτή βραδιά ακολούθησε ένας υπέροχος γάμος. Νύφη κούκλα, χαλαρή και χαμογελαστή, γαμπρός που έχυσε τόνους ιδρώτα, κουμπάρες στο ύψος τους, κουμπάροι μεγάλα νούμερα. Και στα δικά σας οι ανύπαντροι του site, ειδικά κάτι ρεμάλια που επιθυμώ, διακαώς, να αποκαταστήσω, να ησυχάσει κι εμένα το κεφαλάκι μου.

Να πάτε. Ωραία θα περάσετε και θα φάτε νόστιμα. Εγώ δε θα είμαι εκεί αφού θα χρειαστεί να λείψω για κάποιο χρονικό διάστημα. Βλέπετε είμαι επίσημη προσκεκλημένη της Τζαμαϊκανής κυβέρνησης στα εγκαίνια του εργοστασίου όπου θα παράγεται το νέο μαύρο ρούμι με το όνομα Captain Tzia και τα αποκαλυπτήρια της προτομής μου, ως εθνικής ευεργέτιδας της χώρας.

Motto του φετινού καλοκαιριού:

Άσπρα ρούμια, μαύρα ρούμια,
Κλείστε με μες τα μπουντρούμια!

20 Ιαν 2017

Παμέ για τρέλες;;Εμείς παντώς μεσημέρι παραμονής Χριστουγέννων τρελαθήκαμε

Χώρος (4/4):

Ανοιχτός, ψηλοτάβανος με ξύλινη οροφή, ανοιχτό bar, ανοιχτή κυριολεκτικά κουζίνα, μωσαϊκό κάτω και γενικά μια πολύ ενδιαφέρουσα διακόσμηση σε ένα πολύ ωραίο χώρο μιάς παλιάς μονοκατοικίας με παλαία έπιπλα και ψυγεία για διακόσμηση.

Γενικά ένας πάρα πολύ ωραίος χώρος για κέντρο Αθήνας

Γεύση (3/4):

Αρκετά ενδιαφέρον μενού με ψαγμένες γεύσεις απ´ όλη την Ελλάδα.

-Πατάτες τηγανιτές φρέσκιες πολύ ωραίες (7.5/10)

-Μπριζολάκια χοιρινά (νόστιμα, καλοψημένα,7/10)

-Φαλάφελ (νοστιμότατο 8/10)

-Ξυρός ανθότυρος (εξαιρετικός, πήραμε 2 μερίδες, βαθμολογία 9/10)

-Μοσχαρίσιο μπιφτέκι (μεγάλη μερίδα,7.5/10)

-Ντάκος (καλός γευστικά,7.5/10)

Στα αρνητικά ότι κάποια πιάτα αλλά μέχρι και απλά όπως φέτα Βυτίνας δεν υπήρχαν).

Ενώ τα πιάτα του μενού είναι πολύ ενδιαφέροντα δεν είναι τόσο πολύ της αρεσκείας μου.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ευγενικά μέν τα παιδιά αλλά μια μικρή καθυστέρηση ομολογώ υπήρξε και στην λήψη της παραγγελίας αλλά και στο σερβίρισμα.

Value for money (3/4):

Δέν το λές ούτε ακριβό ούτε φθηνό, για παράδειγμα η μερίδα μπιφτέκι κοςτίζει 8.50 ευρώ. Ένα καλό value for money για την ποιότητα και την ποικιλία που έχει.

Συμπέρασμα:

Διαβάστε το μενού και εφόσον σας αρέσει και εάν θέλετε να δοκιμάσετε μερικές γεύσεις απ´ολη την Ελλάδα, επισκεφθείτε το οπωσδήποτε!

28 Ιαν 2017

Επισκεφθήκαμε τις Σεϋχέλλες πριν από ένα μήνα περίπου παρέα τριών ατόμων για ελαφρύ τσίμπημα και κρασάκι. Το μαγαζί είναι ουσιαστικά μια μοντέρνα ταβέρνα-μεζοδοπωλείο με μάγειρες που τους αρέσει να πειραματίζονται με βάση την εγχώρια κουζίνα.

Αντικρίσαμε έναν κατάλογο αρκετά πρωτότυπο. Τα πιάτα εύκολα θα χαρακτηρίζονταν "παραδοσιακά με έντονες γκουρμέ πινελιές". Αφού το επεξεργαστήκαμε το θέμα, τελικά παραγγείλαμε:

-Σαλάτα ρόκα με καραμελωμένα αχλάδια, καρύδια και κεφαλοτύρι Ίου (8 ε). Μια από τις πιο μικρές σαλάτες που έχω δει στη ζωή μου. Εύκολα θα μπορούσα να έχω καταμετρήσει τα φυλλαράκια ρόκας αν δεν είχα κάτι άλλο να κάνω. Η σαλάτα ήταν στεγνή με σταγόνες λαδιού, κάτι που δεν την έκανε τόσο ευχάριστη γευστικά. (5/10)

-Παπαρδέλες με καβουρμά Κομοτηνής (9,2 ε). Ιδιαίτερο πιάτο, το πήραμε κατόπιν πρότασης φίλης που το είχε ξαναφάει και ήταν ενθουσιασμένη. Η ίδια παρατήρησε ότι η μερίδα ήταν πιο μικρή αυτή τη φορά. Γευστικά χωρίς να αποτελεί κάτι συνταρακτικό ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή και σαν μερίδα σε εμάς τους καινούριους παρατηρητές φάνηκε οκ (ίσως όχι οκ για σχεδόν 10 ε βέβαια). (8,5/10)

-Γλυκοκαυτερά χοιρινά μπριζολάκια x2 (7,5 ε). Εξαιρετικά νόστιμα, με ελάχιστο λίπος. Must επιλογή για τον επισκέπτη. Ωστόσο λεπτοκομμένα και τελικά λίγα, από άποψη ποσότητας, και αυτά. Μας άρεσε πολύ σαν πιάτο και μιας και δεν είχαμε χορτάσει πήραμε και 2η μερίδα. (9,5/10)

Ήπιαμε μισό λίτρο μοσχοφίλερο και μισό σαρντονέ χύμα (στα 4 ε, έκαστος), το δεύτερο λίγο καλύτερο, και τα δύο αξιοπρεπή.

Τα συναισθήματα είναι ανάμικτα από την επίσκεψή μας. Δοκιμάσαμε ωραίες γεύσεις και ενδιαφέροντες συνδυασμούς ωστόσο δεν χορτάσαμε ή έστω δεν ικανοποιηθήκαμε από τις μερίδες που είδαμε και δεν μας βγήκε και φθηνά. Πληρώσαμε 13-14 ε/άτομο (με κρασί) και φύγαμε οριακά πεινασμένοι. Χωρίς κρασί, που σε αυτό το μαγαζί θα πιεις γιατί το τραβάει, το κόστος για ένα κανονικό γεύμα φαντάζομαι τοποθετείται στα 14-16 ευρώ (άρα λίγο κάτω από τα 20 με κρασί).

Καθαρός και φωτεινός χώρος με ανοιχτή κουζίνα, ξύλινα τραπέζια και καρέκλες και μωσαϊκό στο πάτωμα. Προς το 3,5/4. Στην εξυπηρέτηση είχαμε αρκετές καθυστερήσεις και για να δώσουμε παραγγελία αλλά και για να πληρώσουμε (τα φαγητά ήρθαν σε οκ χρόνο), κάτι που μας προκάλεσε ελαφριά δυσφορία...

14 Απρ 2018

Ερασιτέχνες στην αντιμετώπιση, επαγγελματίες στις τιμές!
Ωραία ατμόσφαιρα και ως εκεί το μαγαζί.

Μεγάλη Πέμπτη είχαμε κλείσει παρέα 10 ατόμων και θεωρήσαμε σωστό να ενημερώσουμε το μαγαζί ότι όλοι θα νηστεύουν ή θα κάνουν vegan επιλογές. Αφού μας ρώτησαν "τι είναι νηστίσιμο" γιατί νόμιζαν και τα ψάρια και το τυρί νηστίσιμα, μας διαβεβαίωσαν ότι διαθέτουν φαλάφελ, φάβα, θράψαλο και σαλάτες.

Αφού όμως φτάσαμε εκεί, μας λένε ότι το φαλάφελ και η φάβα τέλειωσαν, γιατί - ώ τι έκπληξη - όλοι Μεγάλη Πέμπτη θέλαν νηστίσιμα και το μαγαζί "ούτε που το φανταζόταν" όπως μας δήλωσε ο υπεύθυνος του μαγαζιού (όπως είπε οι υπεύθυνοι είναι οι ιδιοκτήτες αλ΄ά αυτός είναι εκεί να ακούει τα παράπονα). Εστιατόριο που δεν υπολόγισε ότι Μεγάλη Πέμπτη οι πελάτες θα επιλέξουν νηστίσιμα είναι μάλλον για γέλια.

Ειδικά από τη στιγμή που εμείς δείχνοντας, ανοήτως, σεβασμό στο μαγαζί τους είχαμε ενημερώσει εγκαίρως για τις επιλογές μας. Δεν φάνηκε σωστό στους υπευθύνους να κεράσουν κάτι για συγγνώμη. Βασικά αδιαφόρησαν πλήρως. Και ας υπήρχαν μόνο μαρούλι και πατάτες τηγανητές για όποιον δεν έτρωγε θαλασσινά.

Κρίμα να έχουν τόσο ωραία ατμόσφαιρα και να υπαρχει τέτοια ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ για τους πελάτες. Και οι ιδιοκτήτες άφαντοι, να αφήνουν τα παιδιά του σέρβις, που δεν φταίνε, να γελοιοποιουνταί λέγοντας μας τέλειωσαν τα νηστίσιμα. Σα να πας σε μπαρ και να σου λένε μας τέλειωσε η μπύρα. Να μη σου τύχει!

17 Οκτ 2017

Σημερα Σαββατο επισκεφθηκα με την γυναικα μου και ενα φιλικο ζευγαρι τις Σευχελλες αφου ακουσα για το συγκεκριμενο μαγαζι εντελως τυχαια δυο μερες πριν. διαβασα και τα σχολια στο σαιτ τα οποια ηταν σχετικα δΙφορουμενα αλλα προς το καλο οποτε το προτεινα στους φιλους και δεχθηκαν.
Ευτυχως ημασταν τυχεροι και βρηκαμε και παρκαραμε κοντα μια που εκεινη την ωρα που πηγαμε (22:00)τα γυρω στενα ειχαν αρκετη κινηση.
Καθησαμε στην πλατεια μια που οπως με ενημερωσε η κοπελα που πηρα να κλεισω τραπεζι η σαλα ηταν ολη γεματη.

Παμε τωρα και στην ουσια. Παραγγειλαμε μια σαλατα πρασινη η οποια ειχε και συκα, πατατες τηγανιτες, μια πιτα με χορτα και φετα, μια μεριδα μπιφτεκι, ενα ψητο καλαμαρι, μια μεριδα κοτοπουλο ψητο, ντοματοκεφτεδες και παπαρδελες με συγκλινο μια που ολοι οι φιλοι που διαβασα ειχαν γραψει για το συγκεκριμενο πιατο. στο τελος πηραμε και τρια απο τα τεσερα γλυκα που ειχαν να δοκιμασουμε. μους απο φυστικοβουτυρο, μους σοκολατα και μπανοφι.

Να πω την αληθεια ειχαμε παει με πολυ καλη διαθεση αλλα δυστηχως το μονο που μας αρεσε πραγματικα ηταν το ψητο καλαμαρι απο τα φαγητα, και τα γλυκα που πηραμε στο τελος. ολα μα ολα ηταν απο αδιαφορα μεχρι μετρια. το ξερω οτι το τι αρεσει στον καθενα ειναι τελειως υποκειμενικο και γενικα σαν παρεα ουτε μιζεροι ειμαστε, ουτε ψαχνουμε το εξηζητημενο ωστε να ειμαστε ευχαριστημενοι. απλα το φαγητο ηταν πολυ-πολυ μετριο και πραγματικα δεν καταλαβαινω πως εχει τοσο καλη φημη μια που πληροφορηθηκα οτι εχει ψηφηστει απο ενα περιοδικο ως ενα απο τα καλυτερα!!!!
τα γλυκα που πηραμε απο την αλλη ηταν πολυ ωραια και αξιζαν τον κοπο.
Για αυτα + ενα κιλο κρασι και μια κοκα κολα πληρωσαμε 92 ευρω τα οποια ηταν παρα πολλα για αυτα που φαγαμε και δεν εννοω την ποσοτητα αλλα την γευση.

24 Οκτ 2016

Γεια χαρά και πάλι αγαπημένο μου κοινό, ( 5 όλοι κι όλοι που με ψηφίζουν,
Εγω αποφασίσει να αρχίσω δίαιτα και όχι από δευτέρα
από χτες πέμπτη, που ηταν του αγιου γερασιμου μεγαλη η χαρη του
Τόσο αποφασιστικός ήμουν,
λέω θα κόψω μαχαίρι τα περιττά γευματα δε θα με κάνουν εμένα ότι θέλουν οι κολλητοί μου
όχι όχι! ΟΧΙ!
Viber sound…
.... ναι ποιος είναι?
το βράδι?
φαγητό?
που? Σεϋχέλλες? τι ώρα?
οκ 9 θα μαι κει
και πήγαμε
Βρήκαμε εύκολα τραπέζι αν και γινόταν ένας μικρός χαμός βραδυ πέμπτης σε μια χωρά που έχει σύριζα κομμένα όλα τα επιδόματα και τα λοιπά
Αλλά κυρία μου όχι, το φαΐ και το σεξ σ αυτή τη χώρα δε κόβεται. ότι και να μας κάνει αλεξουκο, μείς θα τρώμε
Ο χώρος αδιάφορος εναλλακτικός, η χαρά του συριζαιου (εχω και γω τα θεματα μου αλλα ο γιατρος μου ειπε να γραφω κριτικες να τα ξεπαρασω)
που είχε ένα όνειρο τρελό όνειρο απατηλο αλλα <
Ανοιχτή κουζίνα που είναι και της μόδας
Άψογο σέρβις, αλλά έβαλα 3 στα 4 γιατί στο τέλος μας είχανε λίγο γραμμένους αλλά οκ δικαιολογείται αυτό, μη το πάρετε και τις μετρητοίς
φέρανε και πολύ ωραίο σταφύλι για κέρασμα
Φάγαμε κυρίως κρεατιά μπροζολιδια αψογά και το τονίζω αψογά ψημένα
και πίτα ημέρας και κάτι ωραίες σαλάτες σλουρρρπ!
Οι δε πατάτες ήταν επικές! τηγανισμένες με ρίγανη, πω πω ηταν άστα καλυτέρα μη με κόψει το ραδιοτηλεοπτικό γιατί ζούμε μεγάλες στιγμές και στα ΜΜΕ
Εν ολίγης οι Σευχελλες είναι ωραίο μέρος, που σέβεται τους πελάτες του, σε μια γειτονιά που μου αρέσει πολύ
έχει τραπεζάκια έξω, στην Ελλάδα δεν έχει ποτέ κρύο το λένε και οι Locomodo
Kαι δωσανε και αποδειξη αμε!

08 Ιούλ 2016

"Πηγαίντε σα τσοπάνηδες, φάτε ωσάν είστε βασιλιάδες"

Τρίτη μεσημέρι, τηλέφωνο από φιλαράκι πρώην συνάδελφο, τον Μπιλ, θα βρεθούμε; Θα βρεθούμε. Πότε; Αύριο. Που θα πάμε; Ασε να ψαχτώ και θα σου πω. Μελέτη στο ασκ4 και λέω, ο Μπιλ είναι μεζεδάς, τσιμπολόγημα και μπύρα, ευκαιρία είναι με τόσα που έχω διαβάσει να τον πάω στα καραμανλίδικα του φάνη. Στέλνω σμς με ίνφος, απάντηση καλό είναι αλλά ξέρεις, εμένα τώρα το καλοκαιράκι μ' αρέσει να κάθομαι έξω να καπνίζουμε κιόλας.

Α, με δυσκολεύεις Μπιλ μου, βουρ ξανά στο ασκ4 κι εκεί θυμήθηκα πέρυσι τέτοια εποχή που επισκέφτηκα τις Σευχέλλες απρογραμμάτιστα και τελευταία στιγμή, από τις γεύσεις που πρόλαβα να δοκιμάσω είχα κρατήσει μία νοερή σημείωση σε κάποιο σκοτεινό μέρος του μυαλού μου ότι εκεί πρέπει να γίνεται σοβαρή δουλειά στην κουζίνα. Σ' έχω ρε Μπιλ, σ' έχω. Σευχέλλες θα πάμε μαν, έξω σε πλατεία θα σ' έχω στη δροσιά, στέλνω ξανά σμς με τα σχετικά ίνφος και το σκηνικό είχε ήδη πάρει σάρκα και οστά στο νου μου: καθημερινή μετά τη δουλειά, χωρίς να έχει νυχτώσει, νωρίς ακόμα, χωρίς κράτηση, άφιξη γύρω στις 19 και κάτι.

Μπορείτε να καθήσετε στο τραπέζι αυτό μέχρι τις 21:15 μας ενημέρωσε η κοπέλα του σέρβις κι εμείς δεχτήκαμε γιατί και πάνω στη πλατεία ήταν, χώρος τουλάχιστον για 4, είμαστε και γρήγορα μπιστόλια ε και πάει στον άνεμο, 2 ώρες προλαβαίνουμε να φάμε και να τα πούμε (αν και καταλαβαίνω ότι ίσως για κάποιους αυτό μπορεί να είναι αγχωτικό, εμάς με τις δεδομένες συνθήκες δεν μας πτόησε).

Στο τραπέζι προσγειώθηκαν άμεσα κανάτα με νερό, μαχαιροπήρουνα, πιατάκια και ένας κατάλογος. Διαβάσαμε με τη σειρά μας εναλλάξ. Ο Μπιλ όμως έκανε την έκπληξη και ήρθε διαβασμένος: βρήκα στο ίντερνετ ένα σάιτ που γράφουν και κριτικές και μ΄ άρεσε, όλοι μιλούσαν για τις παπαρδέλες... Ε ναι, λέω εγώ, μεγάλη επιτυχία το ασκ4φουντ, γράφω κι εγώ που και που (ανεπιτυχής προσπάθεια εντυπωσιασμού).

Ήρθε και η σερβιτόρα να πάρει την παραγγελία ενώ μας είχε ήδη ενημερώσει για τις ελλείψεις τριών πιάτων. Όμορφα. Πήραμε πέντε πιάτα, τις παπαρδέλες, ένα ντάκο, τη σαλάτα ρεβύθια, τα γλυκοκαυτερά χοιρινά μπριζολάκια και μία πατάτες τηγανιτές που ήθελε ο Μπιλ. Μία άλφα βαρέλι και μία Νήσος Pilsner για εμένα, που είναι και τηνιακή. Τα πιάτα ήρθαν σχετικά γρήγορα, βέβαια το μαγαζί ακόμα δεν ήταν γεμάτο, είχε χοντρικά μια πληρότητα στο 50% από μια γρήγορη ματιά που έριξα και απέναντι στα τραπεζάκια. Η οποία βέβαια όσο περνούσε η ώρα ανέβαινε με γοργούς ρυθμούς από κόσμο που πηγαινοερχόταν.

Λοιπόν, φάγαμε και φάγαμε καλά. Πολύ καλά. Χορταστικά όλα. Και νόστιμα. Πολύ νόστιμα. Σευχέλλες, μπράβο. Δεν χρειάζεται να επαναλάβω λεπτομέρειες που έχουν ήδη ειπωθεί σε προηγούμενες κριτικές από σοβαρούς χρήστες, έχει περάσει πολύς κόσμος από το μαγαζί και κουράζουμε (παρόλα αυτά πρέπει να γράφουμε έστω και για μαγαζιά που έχουν γράψει πολλοί τουλάχιστον για να επιβεβαιώνουμε ότι οι γεύσεις και οι υπηρεσίες τους είναι σταθερές.. αν είναι βέβαια). Αλλά όλα, ακόμα και οι τηγανητές πατάτες με τη ριγανίτσα τους ήταν νοστιμότατες και ελαφριές. Οι παπαρδέλες με τον καβουρμά πλούσια γεύση να κάνει πάρτυ ο ουρανίσκος μας. Τα ρεβύθια και ο ντάκος να ισορροπούν την κατάσταση και τα μπριζολάκια, αυτά τα λεπτά χοιρινά κομμάτια κρέατος να τρώγονται πολύ ευχάριστα, αχχ, ωραίες στιγμές γεύσης και απόλαυσης. Άρε Μπιλ να μην σ' αρέσει το συκώτι. Νόστιμη η προσθήκη των τυριών στα πιάτα, το μαγαζί διαθέτει και ποικιλία. Ρίχτε και μια ματιά στο μενού τους στο σάιτ τους.

Τους αποθέωσα το ξέρω, εντάξει, αν και δεν είμαι και πολύ του φαγητού σκλάβος αλλά το νόστιμο πρέπει να το επιβραβεύουμε και να το μνημονεύουμε. Ως και το food styling μου άρεσε, δηλαδή ήταν όλα προσεγμένα και σε δίκαιες ποσότητες. Ε τώρα, μην περιμένετε λεπτομέρειες του τι θα έρθει πρώτα, μου δόθηκε η εντύπωση ότι τα πιάτα έρχονται με τη σειρά που τα βγάζει η κουζίνα π. χ. οι πατάτες ήρθαν στο τέλος αλλά και τι έγινε; Ούτε να περιμένετε το σέρβις να είναι από πάνω σας και να σας ρωτάνε κάθε τρεις και λίγο αν σας άρεσε το φαγητό. Αυτά συμβαίνουν σε άλλα μαγαζιά. Εκεί να πάτε αν δεν έχετε πάει, αλλά επιλέξτε ένα τάιμινγκ λίγο νεκρό για να εξυπηρετηθείτε και να φάτε με άνεση. Νομίζω ότι όταν έχει πολύ κόσμο να εξυπηρετήσουν ίσως παίζουν καθυστερήσεις οπότε προσοχή.

Κατά τα άλλα αποτίμηση εξόδου, με απόδειξη κανονικά στα 41 ευρώ, που το βρίσκω fair enough και το συναίσθημα της γευστικής απόλαυσης στα ύψη. Τα σκέφτομαι τώρα που τα γράφω σε σύγκριση με το βραστό ρύζι που μαγείρεψα για μεσημέρι και μου άνοιξε η όρεξη. Ανακεφαλαιώνοντας: νόστιμο φαγητό, ο σεφ και η ομάδα του είναι καλοφαγάδες και δημιουργούν με την καλή ελληνική ύλη πρωτίστως γεύσεις και όχι μόνο εμφάνιση, δίκαιες τιμές, τοποθεσία αυτή που είναι, ο μέσα χώρος δεν έχω ιδέα, τουαλέτες δεν πρόλαβα να πάω, το σέρβις χαλαρό και αποτελεσματικό (κρίνοντας από την δική μου επίσκεψη - και η ομορφούλα σερβιτόρα ευγενική να κάνει γρήγορα την δουλειά της χωρίς πολλά πολλά, θα σε εξυπηρετήσει αλλά το χαμόγελο λίγο λίγο, δεν πειράζει δεκτόν κι αυτό).

Σ' άρεσε Μπιλ; Φίλε ότι δοκιμάσαμε ήταν τέλειο, ευχαριστημένος κι ο Μπιλ, περάσαμε καλά στις Σευχέλλες, αυτό μένει... κι εγώ τώρα πρέπει να βρω τα επόμενα θύματα που θα ανεχθούν την παρέα μου για να δοκιμάσω και τις υπόλοιπες γεύσεις και γλυκά, αν πάτε ή ψάχνετε παρέα για φουντ τέιστινγκ σφυρίχτε! Φεύγοντας, πρόσεξα το Tamarind δίπλα που είχε φτιάξει μία ωραία κατάσταση με πέργκολα προστατευμένη στην πλατεία. Χμμ, Pathrus που είσαι που σου αρέσουν τα έθνικ;

Καλή συνέχεια σε όλους.

20 Φεβ 2017

Σεϋχέλλες μια νεό- ταβέρνα με πιάτα κυρίως παραδοσιακά λίγο πειραγμένα θα έλεγα!!!!
Ειχα ακούσει τόσα πολλα καλά λόγια απο γνωστούς και φίλους που είπα να δοκιμάσω. Ο χώρος αρκετά καλός και με ωραία ατμόσφαιρα θα έλεγα κ αρκετά καθαρός πολύ σημαντικός παράγοντας!!!!!!!
Ανοιχτή κουζίνα οπου έβλεπες του μάγειρες να δημιουργούν, όμορφα ξύλινα τραπεζια και καρέκλες και μια μπαρα στην κουζινα οπου καποιοι απολάμβαναν σε σκαμπό το κρασάκι, τσιπουράκι, μπιρίτσα τους.
Πάμε στον καταλογο τώρα οπου μας άρεσε πολύ κ αρχίσαμε να πιάνουμε δουλειά στο τι θα παραγγείλουμε διότι είχε αρχίσει η πείνα να μας χτύπα....

Πρώτη επιλογή η παπαρδέλες με καβουρμά 6/10 δεν ηταν κάτι ιδιαίτερο οπώς το περιμέναμε και μπορώ να πω οτι η μερίδα δεν ήταν ικανοποιητική!!!
χοιρινά μπριζολάκια γλυκά κ λιγο καυτερούτσικα 8/10 ηταν πραγματικά νόστιμο καλοψημένο αλλα πάλι η μερίδα δεν μας ικανοποίησε
πατάτες τηγανιτές φριέσκες 9/10.
Σαλάτα με αχλάδια καραμελωμένα ρόκα, καρύδι και κεφαλοτύρι 6/10
και μισό κιλό κρασί λευκό ακετά καλό 7/10

Μπορώ να πώ οτι 2 άτομα ειλικρινά με αυτα που πήραμε δεν χορτάσαμε και πληρώσαμε αρκετά για τις μερίδες που προσφέρουν!!!!
Νομίζω οτι αν οι μερίδες ηταν καλές δεν θα με ενδιέφερε η τιμή γιατι πραγματικά πρόκειτε για ενα τίμιο μαγαζί ως προς την ποιότητα και την γεύση!!!!