04 Μαι 2016

Απομεσήμερο Μ. Δευτέρας 25/4 βρισκόμαστε δύο άτομα στο Μεταξουργείο και αποφασίζουμε να επισκεφθούμε τις ΣΕΥΧΕΛΛΕΣ (Σ) που βρίσκονται στην οδό Κεραμεικού, ακριβώς απέναντι απ’ την Πλατεία Αυδή, και λειτουργούν εκεί απ’ τον Δεκέμβρη του 2013.

Στο ιστορικό κτίριο που τον 19ο αιώνα στέγαζε τους στάβλους του Όθωνα και μέχρι το 2010 το καφέ του Γιάννη, τις εξωτικές επίσης Μπαχάμες με τον περιβόητο πατσά για τους ξενύχτηδες, οι Σ τώρα λειτουργούν καθημερινά απ’ το πρωί για καφέ και σνακ, ενώ η κουζίνα τους, από τις 14.00-02.00 τη νύχτα.

Ενώ οι πρώην Μπαχάμες μάς θυμίζουν τον Ατλαντικό, οι επίσης τροπικές Σεϋχέλλες, που βρίσκονται στον Ινδικό ωκεανό, ΒΑ της Μαδαγασκάρης, μας θυμίζουν τον Αρχιεπίσκοπο της Κύπρου Μακάριο, που εκτοπίστηκε εκεί απ’ τους Βρετανούς, το 1956/57. Στους νεότερους οι Σ θυμίζουν τα νησιά που θα πάμε για τρέλες, όπως μας προέτρεπε η Πωλίνα τη δεκαετία του 80!!

Το μαγαζί αυτό οφείλει την ύπαρξή του στην Άννα Ρεπούση που το άνοιξε πριν από 2 ½ χρόνια, φροντίζοντας το καθετί, καθώς και στον βασικό συνεργάτη της, τον σεφ Φώτη Φωτεινόγλου, γνωστό μάγειρα και παλιό μπακάλη. Παλιότερα υπήρχαν κατά καιρούς lives, κυρίως Τρίτες και Κυριακές, με ρεμπέτικες κομπανίες και τραγούδια, που τώρα ατυχώς έχουν σταματήσει προς το παρόν…

Την ώρα που φτάσαμε, συμπέσαμε με την άφιξη της Σελήνης, βασικής συνεργάτιδας του Φώτη στην παρασκευή των εξαιρετικών γλυκών, όπως το διαπίστωσε ο ουρανίσκος μας αργότερα, τρώγοντας μια μοναδική όντως μους σοκολάτας με φιστικοβούτυρο!! Θα τα πούμε αυτά σε λίγο…

Ο μέσα χώρος είναι φωτεινός απ’ τις τζαμαρίες και ιδιαίτερα ψηλοτάβανος, ενώ ξεχωρίζει το μωσαϊκό δάπεδο, το μοναστηριακό και τα άλλα παλιά τραπέζια, η ξύλινη στέγη, ο μεγάλος καθρέφτης, η ανοιχτή κουζίνα με τα ρετρό πλακάκια και δεξιά της το μπαρ με την κάβα και τα ράφια με τα κρασιά κ. λπ. ποτά. Κυριαρχούν ανοιχτές λευκές και μπεζ αποχρώσεις σε τοίχους, σε κοντράστ με γωνιές σιελ ή πράσινες. Εκτιμώ ότι στον μέσα αυτό χώρο, όσο και έξω, στα 2 πεζοδρόμια του γωνιακού μαγαζιού, καθώς και στα πιο μεγάλα τραπέζια επί της Πλατείας Αυδή, θα πρέπει να εξυπηρετούνται συνολικά περί τα 70-80 άτομα, και επειδή τα Σ/Κ επικρατεί συνωστισμός, είναι καλό να γίνεται έγκαιρα τηλεφωνική κράτηση. Επίσης, στο πατάρι υπάρχουν οι δυο τουαλέτες τους που είναι καθαρές, αλλά χρήζουν ορισμένων τεχνικών μικροβελτιώσεων.

Το μενού είναι πολύ φροντισμένο απ’ τον σεφ και τους συνεργάτες του, βασίζεται σε πρώτες ύλες που προμηθεύονται έγκαιρα από διάφορες γωνιές της πατρίδας μας, και μάλιστα πωλούνται διάφορα προϊόντα, όπως τυριά, καβουρμάς, λουκάνικα, κ. λπ., που αναγράφονται στον ενημερωμένο κατάλογό τους, με την ένδειξη ‘για το σπίτι’.

Στον κατάλογο λοιπόν περιλαμβάνονται 7 σαλάτες (4-7), καμιά 10αριά ορεκτικά (~4-7), 3 πιάτα με ζυμαρικά (9-10), κάποια πιάτα ημέρας με φρέσκα θαλασσινά και ψάρια, όπως μύδια, στα 7.50. επίσης υπάρχουν 6-7 κρεατικά (7-13), διάφορα τυριά-αλλαντικά (~3-7), και 3-4 φοβερά γλυκά της Σελήνης, στα 3-5 €.

Στη λίστα με τα κρασιά υπάρχουν καμιά 10αριά μπύρες (3-6), αποστάγματα 200 ml (5-9) και τα συνήθη αναψυκτικά, στα 2-3 €. Όσον αφορά τα εμφιαλωμένα κρασιά, έχουν 3 λευκά, από 24-28 € για την Μαλαγουζιά Γεροβασιλείου, 2 ροζέ περί τα 23 € και 5 κόκκινα, από 12-26 €, για το Syrah Κίκονες.

Εμείς, μετά απ’ τα σουσαμένια ψωμάκια τους σε χάρτινη σακούλα (1 €) και το νερό που ήρθε σε κανάτα, επιλέξαμε τα εξής πιάτα:

• Μια εκλεκτή φέτα απ’ τη Βυτίνα, που σημαίνει πολλά για μένα, αφού είναι ο τόπος καταγωγής του παππού μου. Η φέτα ήταν μπόλικη και χορταστική, και εκτός απ’ τη λαδορίγανη που ζήτησα, συνοδευόταν από κομμάτια αποξηραμένου σύκου, καθώς και από γευστικό κρίταμο! Τιμή, 3.20 €.
• Μια μερίδα ρεβίθια φούρνου, που συνοδεύονταν από λιαστές ντομάτες. Πιάτο κι αυτό νόστιμο, στα 5.50 €.
• Μια μερίδα παπαρδέλες ολικής άλεσης με εξαιρετικό βουβαλίσιο καβουρμά Κομοτηνής. Ήταν ένα ιδιαίτερα χορταστικό πιάτο που είχε στο πάνω μέρος νοστιμότατο γαλοτύρι, με την απαραίτητη αλμυρή του γεύση! Τιμή, 9.20 €.

Το γλυκό της Σελήνης, ήρθε σε παραδοσιακό βαζάκι μαρμελάδας, και ήταν ένας έξοχος συνδυασμός από μους λευκής και σκούρας σοκολάτας, φτιαγμένο με φιστικοβούτυρο, που του προσέδιδε αυτή τη μοναδική γεύση!! Ειλικρινά, μπορεί κάποιος να πάει μόνο και μόνο για ένα τέτοιο γλύκισμα, ταιριάζοντάς το με το ποτό του…Το γλυκό μάς το κέρασε η Σελήνη, ενώ το μαγαζί μας πρόσφερε ακόμα 2 σφηνάκια μαστίχας.

Πληρώσαμε μόνο 18.90 €, δηλαδή κατηγορία 1/9 € το άτομο, χωρίς ποτά, και φυσικά θα προτιμάμε τις Σ για το φθηνό και νόστιμό τους φαγητό, που είναι πολύ καλής ποιότητας, όπως άλλωστε και η εξυπηρέτηση απ’ τα νεαρά παιδιά, αλλά και ο ήσυχος και ιστορικός αυτός χώρος του Μεταξουργείου.

Συμπερασματικά, προτείνεται ανεπιφύλακτα, ειδικά αν προτιμάτε για την έξοδό σας μια γωνιά κάπως πιο ήσυχη απ’ τον γειτονικό Κεραμεικό, το Γκάζι, ή του Ψυρρή.

06 Απρ 2016

Σευχέλλες (πρώην Μπαχάμες) και πως είναι δυνατόν να μην "χαμογελάσεις" μόνο και μόνο από τον ευφάνταστο τίτλο: )

Και τα χαμόγελα συνεχίζονται όταν αρχίζεις να δοκιμάζεις τα πιάτα. Και είναι φοβερό (μάλλον το ask4food) οτι η φήμη συγκεκριμένων πιάτων εξαπλώνεται σε όλους τους κύκλους των ανά την Αθήνα καλοφαγάδων οπότε σε όλα τα τραπέζια έβλεπες τα συγκεκριμένα πιάτα:

Παπαρδέλες με καβουρμά, μοσχαρίσια μάγουλα στη γάστρα, ριζότο με μανιτάρια απαραίτητα σε κάθε τραπέζι και από κει και πέρα υπήρχε η λογική και ευχάριστη ποικιλία: Μοσχαρίσια γλώσσα, ρεβύθια καθώς και οι πεντανόστιμες τηγανητές πατάτες ήταν οι δικές μας επιλογές και δεν μας αφήσανε παραπονεμένους.

Μελανό σημείο (αλλά δεν βαριέσαι, Κυριακή ήταν: )) λόγω υπερβολικής καθυστέρησης αναγκαστήκαμε να ακυρώσουμε 2 μοσχαρίσια μάγουλα ενώ οι πατάτες τηγανητές ήρθαν στο τέλος σαν επιδόρπιο: ) Ο δε στοχαστικός αλγόριθμος προετοιμασίας των πιάτων (π. χ ήρθε το ένα από τα 3 μάγουλα που ζητήσαμε, τα ορεκτικά έρχονταν μετά τα κυρίως) ίσως να με ενοχλούσε σε ένα πιο "εστιατόριο" αλλά όλα τα συγχωρώ στις Σευχέλλες γιατί με κάνανε να "ταξιδέψω".

Τραγούδι για Κυριακή Μεσημέρι:

UB40 - Red Red Wine

https: //www. youtube. com/watch?v=zXt56MB-3vc

19 Μάρ 2016

Κυριακή της Αποκριάς στις Σεϋχέλλες, μεσημέρι. Φυσικά το κατάστημα γεμάτο, όπως είναι αναμενόμενο. Έχει γίνει κράτηση από την προηγούμενη μέρα, προκειμένου να βρούμε τραπέζι.

Αρχικά έχει γίνει λάθος στην κράτηση και μας βάζουν 7 άτομα σε τραπέζι για 4. Όχι μόνο δεν αναγνωρίζουν το λάθος, αλλά με ύφος "σου κάνω και χάρη που έρχεσαι εδώ" λένε ότι θα φροντίσουν να μας αλλάξουν τραπέζι μόλις αδειάσει κάτι. Η αλλαγή γίνεται 3/4 της ώρας μετά από την ώρα της άφιξής μας.

Από κει και πέρα ξεκινά ο Γολγοθάς του σέρβις: λείπουν ποτήρια, λείπουν μαχαιροπήρουνα, λείπει το ψωμί. Αναγκαζόμαστε να σηκωθούμε και να ζητήσουμε από το μπαρ τα απαραίτητα. Η ανανέωση των ποτών γίνεται μισή ώρα μετά την πρώτη παραγγελία κι αφού το έχουμε επαναλάβει 3 φορές. Οι τηγανητές πατάτες έρχονται στο τραπέζι 2,5 ώρες μετά. Στα παράπονά μας η απάντηση είναι ότι η φριτέζα είναι μικρή και δεν μπορεί να εξυπηρετήσει πολύ κόσμο.
Οι γεύσεις είναι προσεγμένες, αλλά χωρίς να σημειωθεί κάτι εξαιρετικό από όσα παραγγείλαμε.

Θα πρότεινα το μαγαζί να διευκρινίζει πόσα άτομα μπορεί να εξυπηρετήσει, ώστε να μην ταλαιπωρούνται οι πελάτες.

10 Μάρ 2016

Μεσημέρι Τρίτης, δύο άτομα βρεθήκαμε για δουλειές στην περιοχή. Στο μαγαζί είχα καθίσει στο παρελθόν πιό πολύ για την παρέα παρά για το φαγητό.
Όταν μπήκαμε είχε τρείς μικρές παρέες 2-3 ατόμων δηλ. σχεδόν άδειο.
Ο σερβιτόρος αρκετά ευγενικός, απο την αρχή ξεκαθάρισε οτι θα έχουμε καθυστέρηση παραγγελίας τουλάχιστον 20 λεπτών. Το δεχθήκαμε παρόλο που είναι ακατανόητο στις 2 το μεσημέρι με 7 πελάτες, να μην μπορείς να προλάβεις τις παραγγελίες.

Παραγγείλαμε μία ντολμάδες (με πληγούρι και ουρά βοδινού). Δεν είχε, θα έρχονταν απλοί γιαλαντζί.
Ενα συκώτι μοσχαρίσιο σχάρας.

Μιά παπαρδέλλες με καβουρμά.
Περιμέναμε περίπου μισή ώρα. Ήρθε μία μπύρα. Μετά οι ντολμάδες. Μια καλή μερίδα γιαλαντζί ντολμάδες με μια κουταλιά ξινομυζήθρα-αξιοπρεπής σε εμφάνιση και γεύση μέσα στα αποδεκτά πλαίσια, χωρίς κάτι ιδιαίτερο. (7€ χρεωση)

Το συκώτι σχάρας κάπου ένα δεκάλεπτο αργότερα. Medium πρός rare, αρκετό σαν ποσότητα, χωρίς καμία άλλη προσθήκη ή συνοδευτικό. Του έλειπε κατά τη γνώμη μου λίγο αλάτι και πιστεύω οτι ήταν πιό rare απ'οτι το τρώει ο περισσότερος κόσμος στην χώρα μας.

Στο διπλανό μας τραπέζι ήταν μία οικογένεια με μικρό παιδάκι. Σερβιρήστηκαν στον ίδιο χρόνο με μάς, παρόλο που είχαν έρθει αρκετά αργότερα.

Οι παπαρδέλλες μας με τον καβουρμά δεν ήρθαν ποτέ-τις έδωσαν(κατά λάθος) στην διπλανή οικογένεια-είπαν. Συγγνώμες και παρακλήσεις να ετοιμαστεί το πιάτο μας απο την αρχή! Μας είχε φύγει και η όρεξη και η διάθεση. Αν με τρείς μαγείρους σε δέκα πελάτες δεν καταφέρνουν μια απλή παραγγελία, δεν θέλω να φανταστώ τι γίνεται όταν είναι γεμάτο το μαγαζί.

Φέραν μια μαστίχα λικέρ με συγγνώμες. Πληρώσαμε 18€ και φύγαμε σχεδόν νηστικοί μετά απο μιάμιση ώρα ανούσιας παραμονής.

29 Φεβ 2016

Πολυ καλο μαγαζι σε μια ωραια γειτονια! Τρομερες γευσεις, αξιζει να παραγγειλεις τα μοσχαρισια μαγουλα, απλα τελεια. Φυσιολογικες τιμες, ειναι ωραιο που εχει ανοικτη την κουζινα του. Το σερβις επιδεχεται βελτιωσεις.

15 Φεβ 2016

Μετά απο πολλές και συχνές επισκέψεις, δηλώνω μετά βεβαιότητας ότι ειναι απο τα πιο ωραία μαγαζιά στο είδος του στην Αθηνα!!

Χρησιμοποιούν πολύ ποιοτικές πρώτες ύλες και δημιουργούν εποχικά εδέσματα! Για παράδειγμα το καλοκαίρι είχαν ντάκο με χαρουποπαξιμαδο, τον χειμώνα έχουν παντζάρια με χαρουποπαξιμαδο! Εξαιρετικές τηγανίτες πατάτες και φανταστικά τυριά απο κάθε μεριά της Ελλάδας! Εξαιρετικό επίσης το πιάτο με τα μανιταρια και το απάκι!

Λεπτομέρεια στην ούτως ή άλλως original διακόσμηση η εξωτερική ταμπέλα που γράφει, Σεϋχέλλες πρώην Μπαχαμες!!! Για να εξηγήσω στον ίδιο χώρο στεγαζόταν πάλκα ενα καφενείο που το έλεγαν Μπαχαμες!

27 Δεκ 2015

Στις Σεϋχέλλες ήθελα να πάω εδώ και καιρό, από τότε που ξεκίνησε όλος ο χαμός και να γράφεται παντού για την "trendy ανοιχτή κουζίνα" τους.
Τελικά, τα κατάφερα στις 22 Δεκεμβρίου 2015, ένα βράδυ Τρίτης λίγες μέρες πριν τα Χριστούγεννα.

Είχαμε κάνει κράτηση για 2 άτομα και πάλι καλά, γιατί το μαγαζί ήταν γεμάτο. Ασφυκτικά γεμάτο θα έλεγα, δίνοντας πάσα στον εαυτό μου να μιλήσω για το χώρο!: )
Ο χώρος σαν χώρος είναι αρκετά ζεστός αλλά υπάρχουν άπειρα στριμωγμένα τραπέζια. Κανείς δεν φαίνεται να κάθεται άνετα και κυρίως τα τραπέζια των δύο ατόμων, που σε ένα τέτοιο κάτσαμε, είναι υπερβολικά μικρά. Δηλαδή μόνο με τα άδεια πιάτα και το νερό είχε γεμίσει. Όταν ήρθαν τα πιάτα έπρεπε να παίξουμε λίγο jenga για να τα χωρέσουμε! Και εκτός αυτού ήμασταν εντελώς κολλητά με το δίπλα τραπέζι, σχεδόν μια παρέα... Όλο αυτό εννοείται ότι δεν σε προδιαθέτει θετικά, ούτε νιώθεις άνετα να αράξεις και να φας με την ησυχία σου, μιας και αν πας να ξύσεις την πλάτη σου μάλλον θα χτυπήσεις κάποιον από το δίπλα τραπέζι. Επίσης, υπάρχει απίστευτη βαβούρα μέσα στο μαγαζί. Με το ζόρι ακούς τι σου λέει ο δίπλα σου.

Το σέρβις τώρα. Αρχικά ο σερβιτόρος θα έλεγα ότι ήταν αρκετά απότομος και αγενής, αλλά στο τέλος της βραδιάς έγινε πιο φιλικός. Αυτό που μου έκανε πολύ κακή εντύπωση ωστόσο ήταν, ότι κατά την παραγγελία μας, όταν ρωτήσαμε αν τα μοσχαρίσια μάγουλα έρχονται με πατάτες τηγανιτές (όπως έγραφε στον κατάλογο δηλαδή) απάντησε με ύφος "Όχι φυσικά! ". Εκτός του ύφους και του γεγονότος ότι άλλα λέει ο κατάλογος και άλλα ο σερβιτόρος, το πραγματικά αστείο ήταν ότι τελικά το πιάτο ήρθε με πατάτες τηγανιτές! Παράνοια δηλαδή.

Στο φαγητό τώρα. Εμείς πήραμε:
-Ψητά λαχανικά με συκόμελο και γαλομυζήθρα. Πολύ πολύ νόστιμο και πολύ ωραίο το τυρί.
-Χορτοκεφτέδες. Αυτοί υποτίθεται από τον κατάλογο ότι ήταν με τραχανά και ταραμοσαλάτα. Τον τραχανά δεν τον κατάλαβα στη γεύση αλλά σίγουρα ταραμοσαλάτα δεν υπήρχε, καθώς μας τους φέρανε με γιαούρτι σκέτο. Γενικά, ελαφρώς αδιάφορο πιάτο.
-Μοσχαρίσια μάγουλα στη γάστρα με πατάτες τηγανιτές. Πέραν της κακής συνεννόησης σχετικά με αυτό το πιάτο, τελικά ήταν νόστιμο. Μικροσκοπική μερίδα, κυρίως αν σκεφτείς ότι κάνει και 12,40 αλλά νόστιμη.
-Μία πατάτες, που τις πήραμε γιατί μας είχαν πει ότι το προηγούμενο πιάτο δεν είχε πατάτες. Κανονικές, τίποτα το φοβερό.
-Τυρόπιτα ημέρας. Επίσης, κατά την παραγγελία μας είπε ότι ήταν τυροπιτάκια ότι μάλιστα θέλουν ένα τέταρτο για να γίνουν, αλλά τελικά ήρθαν δύο κομμάτια από τυρόπιτα, τύπου ταψιού. Πολύ λεπτή και μου έδωσε την ελαφρά εντύπωση ότι την είχαν κατεψυγμένη πριν.
-Δύο ρακές 100ml.

Σε γενικές γραμμές, το φαγητό ήταν αρκετά νόστιμο, αν και όχι κάτι εξωπραγματικό. Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 40 ευρώ για 2 άτομα. Στο τέλος μας κέρασαν από ένα ποτηράκι ψημένη ρακί.

Ίσως και να ξαναπήγαινα αλλά μάλλον καλοκαίρι, ελπίζοντας ότι ο έξω χώρος θα είναι πιο άνετος.

10 Δεκ 2015

Περάσαμε ένα βράδυ με κάτι συγγενείς της γυναίκας μου οι οποίοι είχαν ξαναπάει και είχαν μείνει πολύ ευχαριστημένοι. Παρ΄όλο που είχαμε κάνει κράτηση μας έβαλαν στο πιό άβολο σημείο του μαγαζιού. Ισως χαρακτηρίζομαι απο μια "παράδοση" αλλά δεν βρήκα τίποτα απλό και προσιτό στο μαγαζί ωστε να με κάνει να νιώσω άνετα.

Ένας κόσμος παγερά αδιάφορος και νεόπλουτος (Είμαι και από το Αιγάλω σημειωτέον μια λαική γειτονιά) και ένα προσωπικό να τρέχει πανικόβλητο για να προλάβει τις απαιτήσεις των πελατών.

Τα φαγητά ήταν νόστιμα αλλά και αυτά δεν είχαν καμία απλότητα που μου ταιριάζει. Όλα με μια δόση υπερβολής. Χαρακτηριστικό τα μοσχαρίσια μάγουλα που έχω διαβάσει πως είναι πολύ στη μόδα σε υπερπολυτελή εστιατόρια. Κοινώς μια αντιγραφή που δεν μου ταιριάζει. Φάγαμε μανιτάρια με απάκι και τυρί, μπιφτέκια, συκώτι, μπριζολάκια, ντάκο.

Ήπιαμε κρασί. Πληρώσαμε από 20 ευρώ το άτομο και δεν χορτάσαμε. Τέλος μπράβο στους μάγειρες που με τόσο κόσμο βγάζουν πιάτα γευστικά αλλά προσωπικά το μαγαζί δεν αξίζει.

21 Νοε 2015

Είχα δει αρκετές φορές το κατάστημα περνώντας απ'έξω αλλά δεν είχε τύχει να το επισκεφτώ, καθότι δε μου "έλεγε" και πολλά, αυτό μέχρι τις προάλλες που η παρέα το αποφάσισε.

Κλέισαμε τραπέζι για 12 στο μέσα χώρο γύρω στις 9 το Σάββατο. Επιλέξαμε να μην πάρουμε ξεχωριστά πιάτα, αλλά να μοιραστούμε.

Τα αρνητικά που έχω να προσάψω ήταν οτι για 12 άτομα υπήρχε ένας κατάλογος στο τραπέζι, όπως και ότι είχαν "τελειώσει" ο ντάκος και τα χόρτα, αφήνοντας ουσιαστικά μόνο μία επιλογή σαλάτας -την πράσινη-, όπως και 3 από τα κρέατικά το μπιφτέκι, το οσομπούκο και το αρνι που θέλαμε να δοκιμάσουμε. (Εδώ θέλω να πω πως δεν καταλαβαίνω πως μπορουν να τελειώσουν οι σαλάτες Σάββατο βράδυ, υποθέτω πως το κατάστημα έχει γενικά πολλή επισκεψιμότητα, πως γινεται να υπολογίσεις λάθος;)

Το ατόπμα των σερβιτόρων είναι πιστεύω, πως δε μας ενημέρωσαν εξ'αρχής πως τα πιάτα δεν είναι διαθέσιμα, και με ένα κατάλογο προσπαθουσαμε 12 ατομα να βρουμε κατί αλλο να παραγγείλουμε..

Με τα πολλά η παραγγελία έγινε:
1 ντολμάδες ημέρας
2 πράσινες σαλάτες με αποξηραμένο συκο
2 μανιτάρια (portobellο) με απάκι
2 πατατούλες (πως γίνεται να λειπουν.. )
2 φαλάφελ
1 σουβλάκι κοτόπουλο με guacamole
1 mouche σοκολάτας
1 παγωτό cheesecake
1 παγωτο σοκολάτα

Οι 4-5 πρώτοι που καθήσαμε παραγγείλαμε μια μερίδα ντολμάδες ημέρας για να λερώνουμε τα πιρούνια μας μέχρι να φτάσει η υπόλοιπη παρέα. Λαχανοντολμάδες άνευ αυγολέμονου, με ρύζι - κιμά, νοστιμότατοι.
Η σαλάτα, θα έλεγα ήταν το πιο αδιάφορο πιάτο που δοκιμάσαμε, ωραίο το σύκο, αλλά λίγη η πρασινάδα και ανά μπουκιές ίσως υπερβολικά όξινη.
Όταν ήρθαν τα portobello με το απάκι άρχισα να πιστεύω πως θα τρώγαμε πολύ καλά. Ήταν πάρα πολύ καλα, πολύ ωραίος συνδυασμός γεύσεων, αλλά κατ' εμέ στο πιάτο έλειπε το λεμόνι. Το δανειστηκα από το μαστέλλο, το οποίο ήταν εκπληκτικό! Νόστιμες πατάτες, πολύ καλό και το φαλάφελ. Από τα πρώτα έμεινα πάρα πολύ ικανοποιημένη.

Όσον αφορά τα κυρίως, θα ξεκινησω από τα χοιρινά μπριζολάκια, τα οποία ήταν ελαφρώς πικάντικα και πολύ γευστικά, με ένα μείον. Ήταν πολύ λεπτά και κάπως στεγνα.
Η σπαλομπριζόλα ήρθε medium αντί για medium rare που ζητήσαμε, αλλά ήταν αρκετά ζουμερή.
Η μοσχαρίσια γλώσσα ήταν αφρός, αλλά κατα τη γνώμη μου έλειπε τόσο αλάτι, όσο και πιπέρι.

Τα συκώτια τα ζητήσαμε επίσης μέτρια, έτσι και ήρθαν. Νοστιμότατα.
Το αστέρι της βραδιάς ήταν οι παπαρδέλες με τον καβουρμά, κάτι στο οποίο συμφώνησε όλη η παρέα. Το ζυμαρικό κρατούσε καλά, το κρέας έλιωνε, η σάλτσα υπέροχη και το μαλακό ξινό τυρι, που από λάθος μου προφανως δεν είχα προσεξει στον καταλογο, έδενε απίστευτα το πιάτο. Αυτό το πιάτο είναι σίγουρα λόγος να ξαναπάς.

Πολύ καλό ήταν επίσης το σουβλάκι κοτόπουλο, εξαιρετικό και το guacamole που το συνόδευε, αλλά ήρθε τόσο καθυστερημένα που 2 άτομα το φάγαμε από τους 12..

Στα γλυκά τώρα. Είμαι από αυτούς που δεν τα πολυτρώνε. Μου αρέσει πολύ το υποβρύχιο βανίλια και ενθουσιάστηκα όταν το είδα στον κατάλογο αφού τελειώσαμε με το φαγητό, οπότε απογοητεύτηκα για άλλη μια φορά όταν ο σερβιτόρος μου είπε πως ΚΑΙ αυτό είχε τελειωσει.. Παρ'όλα αυτά η παρέα παρήγγειλε τρία γλυκα, mouche σοκολάτας, παγωτό cheesecake και παγωτο σοκολάτα. Δοκίμασα λίγο και από τα 3, αλλά εδώ δε μπορώ να εκφερω αποψη γιατί δεν τα τρώω γενικά και μου φανηκαν πολύ γλυκα. Το παγωτό cheesecake όχι, για να είμαι δίκαιη, αλλά και πάλι δεν με έκανε να φάω δεύτερη κουταλιά.

Με τη σειρά του ήρθε και ο λογαριασμός, γύρω στα 18 ευρώ το άτομο με το αρκετό λευκό κρασί, τις ρακές και τις κόλες που καταναλώθηκαν μέσα, κάτι που τον καθιστά αρκετά ικανοποιητικό!

Να τονίσω πως έφυγα από το μαγαζί και ακόμα μιλούσα για το φαγητό και περισσότερο για τις παπαρδέλες. Οποισδήποτε μπορεί να αναγνωρίσει την ποιότητα στην πρώτη ύλη τους. Οι Σεϋχέλλες ξεπέρασαν κατά πολύ τις προσδοκίες μου και με πολλή χαρα θα τις ξαναεπισκεφτώ!

04 Οκτ 2015

πλατεία αυδή μεσημέρι είμαστε αρκετά πεινασμένοι καθόμαστε έξω παίζει ωραία ξένη μουσική.

το μαγαζι ειναι απλό και μου άρεσε που έχει ανοιχτή κουζίνα.. περιμένουμε να έρθει κάποιος να μας ενημερώσει για τα πιάτα και να μας δώσει κατάλογο, ήρθε η μετά απο δέκα λεπτά σερβιτόρα μας είπε τι δεν υπήρχε στον κατάλογο και έτσι πήραμε μερικά πιάτα.

παπαρδέλες με τόνο σούπερ, μανιτάρια ικανοποιητικά, ψητά λαχανικά ψημένα άρτια γλώσσα μοσχαρίσια εξαιρετική την προτείνω σαλάτα με φακές λιγο άβραστες ήθελαν λιγο ακόμα για νάναι βρώσιμες.

όλα πεντανόστιμα θα ξανα πάω σίγουρα! φάγαμε παγωτό με ταχίνι νομίζω, πολυ καλό!
οι τιμές ειναι καλές θα μπορούσαν ναναι λιιιιγο χαμηλότερες!