Ταξινόμηση:

Έξυπνη Με ημερομηνία Με επίπεδο χρήστη

03 Νοε 2017

"Σεϋχέλλες": Δεν πρόκειται για κάποιο multi ethnic, όπως παραπέμπει η δελεαστική επωνυμία. Μιλάμε για ένα γηγενές εστιατόριο στο έπακρο, που ετοιμάζει καταληκτικά πιάτα με ψαγμένες πρώτες ύλες από διάφορα "εξωτικά" μέρη της χώρας!

Το εστιατόριο βρίσκεται παραπλεύρως της γεμάτης ζωντάνια πλατείας Αυδή. Στεγάζεται σε ένα κτίριο που παλιότερα στέγαζε τους στάβλους του Όθωνα. Μετέπειτα, στο ίδιο σημείο, παρουσιάστηκε το καφενείο "Μπαχάμες" και να σου πρόσφατα, πριν σχεδόν έξι χρόνια, οι "εξωτικές' "Σεϋχέλλες"...

Μερικά ξύλινα τραπέζια πάνω στην πλατεία, κάτω από καθαρές λευκές τέντες, αποτελούν ιδανική " στέγη" για τις ζεστές καλοκαιρινές μέρες αλλά και εκείνες τις ηλιόλουστες του χειμώνα. Δίπλα στην είσοδο του εστιατορίου, πάνω στο πεζοδρόμιο, συναντάμε μερικά ακόμα τραπεζάκια.

Ο ψηλοτάβανος εσωτερικός χώρος με τα πολλά ξύλινα δοκάρια, τα ξύλινα παράθυρα και την ξύλινη κολόνα αναδεικνύουν την φιλότιμη προσπάθεια των ιδιοκτητών να διατηρήσουν πολλά στοιχεία αυτού του παλιού κτιρίου. Από την άλλη πλευρά, τα μοντέρνα ελικόπτερα - ανεμιστήρες στην οροφή δίνουν μια κάποια μοντέρνα πινελιά στον χώρο.... Σε κάποια ενδιάμεση διακοσμητική κατάσταση μάς ταξιδεύουν διάφορα vintage στοιχεία, όπως το παλιό ψυγείο ΙΖΟΛΑ, η βεραμάν απόχρωση της ανοιχτής κουζίνας και του τοίχου με τον παλιομοδίτικο καθρέφτη. Κατόπιν, ανεβαίνοντας προς τις τουαλέτες, τους τοίχους κατακλύζουν αφίσες από διάφορες παραστάσεις. Έτσι, λοιπόν, το ντεκόρ συνδυάζει αρμονικά ποικίλα μοτίβα με ήπιο τρόπο!

Τα καλοστρωμένα τραπέζια με τη λαδόκολλα με τα παραδοσιακά ψάθινα καθίσματα, έχοντας το δικό τους ιδιαίτερο στυλ ωστόσο, δείχνουν έντονα την γαστρονομική ποιότητα και ταυτότητα της κουζίνας!!

Αυτή τη διακοσμητική ποικιλία ακολουθεί και η κουζίνα που ετοιμάζει διάφορες συνταγές που καλύπτουν - στα πλαίσια της σύγχρονης γαστρονομικής κουλτούρας - όλες τις εποχές της ελληνικής κουζίνας! Και κακά τα ψέμματα, η χώρα μας δεν έχει ακόμη καταφέρει να αναδείξει επάξια τον τεράστιο πλούτο της Ελληνικής κουζίνας με διεθνές πρόσημο (πέρα από το σουβλάκι, το τζατζίκι και τη greek salad ), όπως γίνεται με πολλές γείτονες χώρες - γαστρονομικούς προορισμούς! Θεωρώ ότι οι "Σεϋχέλλες", περισσότερο κι από ένα ακόμη απλό εστιατόριο-μεζεδοπωλείο, θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως η Ελληνική Ηaute Cuisine!!

Έτσι, καμία συνταγή δεν γίνεται αγνώριστη από το πολύ gourmet!! Πόσο μάλλον, εδώ, όλα είναι αντιπροσωπευτικά της εγχώριας παραγωγής και καθημερινής νοοτροπίας, μέσα από προσεγμένες παρουσιάσεις των πιάτων και ανάλαφρες γαστρονομικές προτάσεις ( η εποχή του Τσελεμεντέ έχει πλέον παρέλθει, θα ήταν καλύτερα να εξετάζεται πλέον ως μέρος της γαστρονομικής μας λαογραφίας και μόνο)!! Με λίγα λόγια, εάν ήθελα να τραπεζώσω κάποιον ξένο την σήμερον ημέρα με σκοπό να του κάνω γνωστή την ποικιλία της ελληνικής κουζίνας ή την αυθεντική "Υψηλή" ελληνική κουζίνα σίγουρα θα τον πήγαινα στις "Σεϋχέλλες"!!

Το μενού περιλαμβάνει σαλάτες, ορεκτικά, ζυμαρικά, κρεατικά, αλίπαστα και μερικά γλυκά. Όσον αφορά τα κρασιά, υπάρχουν 3-4 ανά είδος, π. χ "Μαλαγουζιά", Γεροβασιλείου στα ΕΥΡΩ 28,00/μπουκάλι. Το κρασί σε ποτήρι χρεώνεται γύρω 5,00. Από μπύρες βρίσκουμε αρκετές ετικέτες, π. χ Ζέος (1L φρέσκια ) στα 6,50. Θα βρείτε ακόμα τσίπουρα, ρακή, ούζο και τα συνήθη αναψυκτικά.

Το μαγαζί λειτουργεί από το πρωί και έτσι σερβίρονται καφέδες, φυσικοί χυμοί, σπιτική λεμονάδα κ. ά

Η εντελώς ανοιχτή κουζίνα - μπαρ με αρχηγό τον σεφ Φώτη Φωτεινόγλου δουλεύει ασταμάτητα από επιδέξιους μάγειρες ντυμένους με μαύρες στολές. Τα γλυκά ετοιμάζει η συνεργάτιδα του σεφ ονόματι Σελήνη.

Από το μενού επιλέξαμε τα παρακάτω:
Μανιτάρια portobello σωτέ με απάκι και ξηρό ανθότυρο Κρήτης(7,00). Γεύση απογειωτική! Πλούσια ποσότητα από καλοτεμαχισμένα μανιτάρια παρουσιασμένα σε οριζόντια διάταξη με δύο φέτες νόστιμου ανθότυρου σε σχήμα μισοφέγγαρου να αγκαλιάζουν το έδεσμα και ένα κλωναράκι θυμαριού (?).

Φασόλια γίγαντες με σπανάκι και λιαστή ντομάτα (πιάτο ημέρας 25.10 ) στα ΕΥΡΩ 6,50. Σερβιρισμένο σε βαθύ πιάτο, άψογα! Ο τρόπος που το σπανάκι και η λιαστή ντομάτα μπλέκονταν με τα φασόλια και το λίγο ζουμάκι τους μετέτρεπαν ένα τόσο συνηθισμένο πιάτο σε μια πραγματική οπτική απόλυση. Φυσικά η γεύση δεν πάει πίσω....!!

Μπιφτέκια Black Angus (πιάτο ημέρας) στα 9, 00, συνοδεύονταν από δύο φέτες καψαλισμένο ψωμί και λίγο πελτέ ντομάτας μάλλον "Κύκνος". Αυτή η γαρνιτούρα, μάλλον της τελευταίας στιγμής, μας απογοήτευσε λίγο, αλλά η γεύση των φαινομενικά "σκληρών" μπιφτεκιών μας αποζημίωσε!

Παπαρδέλες με καβουρμά Κομοτηνής (9,20). Εξαιρετικό πιάτο και πλούσια μερίδα! Σερβίρεται σε βαθύ πιάτο με μπόλικα κομμάτια καβουρμά και με μια διακοσμητική μπουκιά από νοστιμότατο γαλοτύρι!!

Κλείσαμε με ένα γλυκό μους πραλίνας με μπισκότο (5,00), τοποθετημένο σε κλειστό βαζάκι. Το τραγανό μπισκότο βρίσκεται στη βάση του βάζου και η πραλίνα έχει μια ελαφρώς γλυκόπικρη γεύση που κάνει αυτό το συνηθισμένο έδεσμα ξεχωριστό!

Το νερό έρχεται σε κανάτα.

Στην αρχή σερβίρεται εντελώς απλό ψωμί (2,00/τρία άτομα) μέσα σε χάρτινο σακουλάκι. Αυτό το ψωμί δεν θα έπρεπε να χρεώνεται ούτε κατά διάνοια... Μάλιστα, θα περίμενα κάποιο ψωμάκι πιο ιδιαίτερο ή σπιτικό, καθώς αυτό που προσφέρεται δεν συμβαδίζει με τη φίνα ποιότητα και παρουσίαση των πιάτων.!!!! Επιπλέον, θεωρώ απαραίτητη την συνοδεία κάποιου αξιόλογου ντιπ με το ψωμί!!!

Μαζί με το ψωμί καταφθάνει μόνο ένα όμορφο μπουκαλάκι με λάδι...

Πέρα από τις μικρές αλλά σημαντικές παραπάνω αστοχίες, που αφορούν κυρίως την πολιτική του σέρβις από την διεύθυνση, οι "Σεϋχέλλες" είναι ένα πρωτοπόρο εστιατόριο ελληνικής γαστρονομίας!!

25 Απρ 2018

Η επιγραφή στην πόρτα γράφει Σεϋχέλλες… πρώην Μπαχάμες. Εκτιμώ ότι πρέπει να συμπληρωθεί “Προσεχώς... Μαλδίβες”

Επίσκεψη 10/4/2018 άτομα 3 περί ώρα 6:20 περίπου το απόγευμα. Απέναντι, στην πλατεία είχαν βγει σαν τα σαλιγκάρια αρκετά άτομα. Βλέπετε ο Έλληνας και ειδικότερα η Ελληνίδα μόλις μπει ημερολογιακά η άνοιξη και βγάλει λίγο ήλιο (κι ας είναι με κάτι δοντάρες ΝΑ)… έβαλε πέδιλο και πέταξε τα μπράτσα έξω τέλος. Κι ας έχει το βράδυ 13 βαθμούς. Και να πω ρε παιδί μου ότι μας λείπει ο ήλιος σα χώρα; Που να ζούσαμε και στην Αγγλία δηλαδή; Τέλος πάντων συνεχίζω.

Επειδή λοιπόν αφενός όταν ο ήλιος πέσει εξακολουθεί να κάνει ψύχρα, αφετέρου δεν έχει κάποια ιδιαίτερη φροντίδα η συγκεκριμένη πλατεία στο συγκεκριμένο σημείο (όπως για παράδειγμα πιο κάτω η πλατεία Αυδή που είναι ο Μπλέ Παπαγάλος), ούτε η τέντα που υπάρχει εκεί και κλείνει το απόγευμα μας ενέπνευσε κάτι το ιδιαίτερο για να καθίσουμε εκεί, προτιμήσαμε να καθίσουμε μέσα.

Σημειώνω εδώ πως σε χειμερινή περίοδο περνώντας απ’ έξω για να πάμε στη Μπέμπα, είδαμε στο πεζοδρόμιο τραπέζια με κόσμο να τρώει εκτεθειμένος στο ψοφόκρυο, σαν τους φτωχούς συγγενείς, μόνο με κάτι σόμπες από πάνω τους. Δεν θα το επέτρεπα ποτέ στον εαυτό μου αυτό ακόμα κι αν επρόκειτο για το πιο καλό εστιατόριο.

Μέσα λοιπόν, επίσης δεν υπήρξε κάτι που να μας ενθουσιάσει αισθητικά πλην των σιδερένιων ελικόπτερων που κρέμονται από το ταβάνι αν και τα θεώρησα εντελώς ξεκάρφωτα χωρίς κάτι περαιτέρω στο χώρο που να δένει με αυτά. Η κουζίνα είναι ανοιχτή και το κάπνισμα επιτρέπεται παντού. Τα ξύλινα τραπέζια αν και μεγάλα είναι σε σχετικά στριμωχτή διάταξη.

Στην εξυπηρέτηση νέα παιδιά, λίγο προς το εναλλακτικής κουλτούρας, ευγενικά, που μας ενημέρωσαν πως μπορούσαμε να καθίσουμε οπουδήποτε θέλαμε αλλά ότι μέχρι τις 8:30μ. μ. θα έπρεπε να έχουμε αδειάσει το τραπέζι καθώς είχαν κρατήσεις. Χαμός στις Σεϋχέλλες λέμε. Δεν είχαμε σκοπό να το ξημερώσουμε εκεί, άλλωστε είχαμε κι άλλες δουλειές μετά, οπότε δεν υπήρχε κάποιο θέμα με αυτή την επισήμανση.

Η παραγγελία μας λιτή για τα συνήθη δεδομένα μας:

- Σαλάτα μαύρης φακής με κινόα, γκρέιπφουτ, κόλιανδρο και ρόκα χ 7,50€

Φρέσκια δε λέω… αλλά ψάχναμε να βρούμε σε μια τεράστια πιατάρα πόσες κουταλιές της σούπας αντιστοιχούν στον καθένα. Ευκολάκι βέβαια γιατί δεν μετρήσαμε πάνω από δύο σκάρτες ανά άτομο, κι αυτές με πολύ επιφύλαξη μήπως ρίξουμε ο ένας τον άλλο. Πολύ φτωχή και βέβαια δεν μου άρεσε καθόλου η γκουρμεδοποίησή της σε ένα χώρο που στην τελική δεν την υποστηρίζει κι όλας.

Επιπροσθέτως, θεωρώ απαράδεκτο να υπέρ-τιμολογούνται σαλατικά στο όνομα “υπερτροφών” που έχουν γίνει μόδα και κοστολογούνται χρυσάφι -που σημειωτέων κάποιες από αυτές κάποτε θεωρούνταν οι τροφές των φτωχών και των πεινασμένων για να τα λέμε με τ’ όνομά τους- και να παρουσιάζονται σε μορφή αντίδωρου στο πιάτο μου. Αφήστε δε που όταν βλέπω σαλάτα σε ρηχό πιάτο με πιάνουν τα διαόλια μου.

* Στο σημείο αυτό τσεκάρετε τις τιμές των πιάτων που ακολουθούν.

- Μανιτάρια Portobello σωτέ με απάκι και ξηρό ανθότυρο χ 7,50€

Εδώ μάλιστα. Πληθωρικό πιάτο με μεγάλα μανιτάρια κομμένα σε μεγάλες φέτες, άριστα σωταρισμένα με μεγάλες ημικυκλικές φέτες ξηρού ανθότυρου και λίγο απάκι. Νόστιμότατο ορεκτικό που σου γεμίζει αρκετά τόσο το μάτι όσο τον ουρανίσκο από γεύση.

- Συκώτι μοσχαρίσιο σχάρας χ 7,50€

Καθόλου τσιγκούνικη μερίδα εδώ, απλά συμπαθητικό με μπόλικη ρίγανη (ή θυμάρι) αλλά βρήκα αρκετά νεύρα που δεν μασιόταν. Σαφέστατα έχουμε δοκιμάσει και κλάσης ανώτερο συκώτι.

- Παπαρδέλες με καβουρμά Κομοτηνής χ 9,50€

Επιστροφή στη γκουρμεδοποίηση. Μια πιατάρα με βάθος στο κέντρο της κι εκεί μέσα μια πηρούνα παπαρδέλες, σωστά βρασμένες αλ ντέντε, με ελάχιστο καβουρμά πλην όμως νοστιμότατο. Αυτό που με χάλασε ήταν το μαλακό τυρί που υπήρχε από πάνω το οποίο ήταν ξινό και άφηνε άσχημη επίγευση στο τέλος στο στόμα μου. Τα άλλα άτομα της παρέας δεν παραπονέθηκαν ως προς αυτό. Γούστα είναι αυτά.

Πάντως σε καμία περίπτωση δεν ξεπερνάει το ίδιο πιάτο που βγαίνει λίγα μέτρα πιο κάτω από την κουζίνα εστιατορίου που έχει προαναφερθεί. Ούτε σε ποσότητα, ούτε σε νοστιμιά.

- Ριζότο μανιταριών 9,80€

Το καλύτερο πιάτο απ’ όλα με διαφορά. Σωστά χυλωμένο, ζουμερό και πεντανόστιμο. Στην ίδια προαναφερθείσα πιατάρα με το βαθούλωμα στο κέντρο. Την κατάσταση όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση ψιλοέσωσε η σύσταση της πρώτης ύλης, εννοώντας προφανώς ότι με άλλη ποσότητα ρυζιού γεμίζει ένα μπολ και με διαφορετική παπαρδέλες (το ίδιο μπολ). Το ρύζι τουλάχιστον με τη διπλάσια.

Ήπιαμε νεράκι βρύσης και μας κέρασαν λικέρ μαστίχας, πολύ ωραία και εκτιμητέα κίνηση. Για τα παραπάνω μαζί με το –αδιάφορο και σκέτο- ψωμί (1€) πληρώσαμε 42,80€ ήτοι 14,26€/άτομο χωρίς ποτά.

Συμπερασματικά δεν φάγαμε άσχημα στις Σεϋχέλλες και αναμφισβήτητα οι πρώτες ύλες που χρησιμοποιούνται είναι καλής ποιότητας αλλά συγκριτικά με τα δικά μου standard δεν είναι ο προορισμός που μου δημιουργεί την επιθυμία να επιστρέψω σύντομα, πόσο μάλλον εάν πρόκειται να περιμένω κι όλας ή να στριμωχτώ ανάμεσα στην κοσμοσυρροή που έχω δει να επικρατεί τις ώρες αιχμής.

Επιπλέον θεωρώ τσιμπημένες τις τιμές σε αντιστοιχία με τις μερίδες και γενικότερα σε σχέση με το όλο εναλλακτικό στυλ που έχει γενικότερα. *Αδυνατώ να κατανοήσω ίδια τιμολόγηση σε σαλάτα, ορεκτικό και μοσχαρίσιο συκώτι ρε αδερφέ πώς να το κάνουμε;; Θυμήθηκα αντίστοιχη (πονεμένη) περίπτωση με λουκάνικο και ντάκο σε κρητική ταβέρνα στο Περιστέρι. Ας μην το σκαλίσω περισσότερο.

Εγώ πάντως προτιμώ πιο ήσυχα νησάκια. Σεϋχέλλες, Μπαχάμες, Μαλδίβες και τα σχετικά, τα αφήνω σε άλλους.

Οπότε το αφήνω στην ευχέρεια του καθενός.

20 Σεπ 2017

Όταν ακούω τη λέξη Σεϋχέλλες μου έρχονται στο μυαλό με την κάτωθι σειρά:

α) Το γνωστό τοις πάσι, αηδές ginglάκι γιατί τραγούδι δεν το λες, το οποίο, όμως, έχει την ιδιότητα να κολλάει και να μου τριβελίζει το μυαλό,

β) το σύμπλεγμα νησιών του Ινδικού ωκεανού, υπερεκτιμημένο, πιστέψτε με,

γ) η δημοφιλής παραλία της Ικαρίας στην οποία συρρέει λαός μαγεμένος από τα γαλαζοπράσινα νερά. Δεν είμαι σίγουρη αν γνωρίζουν ότι πρόκειται για μια τεχνητή παραλία η οποία έχει δημιουργηθεί από τη ρίψη των μπάζων που προέκυψαν κατά τη διάνοιξη τούνελ. Spoiler…το ξέρω,

δ) το εστιατόριο του Μεταξουργείου με τη θεϊκή ταμπέλα… Σεϋχέλλες πρώην Μπαχάμες.

Αρχές του Ιουλίου. Μία ανάσα πριν τον γάμο στον οποίο είμαστε κουμπάροι. Όλα σχεδόν έτοιμα. Λεπτομέρειες της τελευταίας στιγμής που πρέπει να συζητηθούν. Διάθεση για pre-wedding party.

Να σας ρωτήσω κάτι? Το κάνετε κι εσείς αυτό ή μόνο εμείς είμαστε παράφρονες? Συναντιόμαστε πριν τα parties για να συζητήσουμε, μετά τα parties για το aftermath, πριν τις διακοπές για να χαιρετηθούμε λες και πάμε ανθρακωρύχοι στο Βέλγιο, μετά για ανταλλαγή νέων,
εντυπώσεων, κουτσομπολιών κλπ. Με κάτι τέτοια έχω βγάλει το φετινό καλοκαίρι με τρεις ώρες ύπνο(αν και πολύ γλυκού), στην καλύτερη των περιπτώσεων, επί καθημερινής βάσεως. Έλεος πλέον…έχω ρετάρει η γυναίκα, μαζευτείτε.

Η παρέα απαρτίζεται από τους μελλόνυμφους, το ζεύγος Κοκοβίκου και τους συνκούμπαρους. Φτάνουμε on time, παρκάρουμε χωρίς δυσκολία γιατί είμαστε με μηχανή, μπαίνουμε στο μαγαζί.

Παλιό, παραδοσιακό κτίριο, ψηλοτάβανο. Μωσαϊκό στο πάτωμα. Ξύλινα τραπέζια και καρέκλες. Χρώματα υπόλευκα, γκρι, με πινελιές πράσινου. Ανοιχτή κουζίνα και μπαρ στο οποίο μπορείς να φας κιόλας. Καθαρός, άνετος, σχετικά λιτός, διακοσμητικά, χώρος μου βγάζει και λίγο industrial. Αυτά τα ολίγα.

Κατάλογος επαρκής με έμφαση σε τοπικά προϊόντα ονομασίας προέλευσης. Μ’αρέσουν αυτά. Μεγάλη ποικιλία τυριών επίσης. Διάφορα πιάτα. Εν ολίγοις είμαι σίγουρη ότι όλοι θα βρείτε κάτι να σας κάνει κλικ.

Παραγγελία:
Σαλάτα πράσινη. Λόλα, κέιλ, φύλλα μουστάρδας, ραπανάκια, ντοματίνια, κατσικίσιο τυρί. Μικρή σχετικά ποσότητα. Μια χαρά, δροσερή, μου άρεσε πολύ το τυρί. 8.50 ευρώ.

Σεβρ Μετσόβου. Δύο λεπτά ημικύκλια ενός εξαιρετικού τυριού άλλωστε η περιοχή φημίζεται. 6.00 ευρώ.

Γεμιστά πατζάρια φούρνου. Εγώ γιατί δεν τα θυμάμαι γεμιστά μου λέτε? Anyway ήταν γλυκά, τραγανά, με λίγο ξύδι, σκορδαλιά ήπια, αλλά καλή και τριμμένο χαρουποπαξίμαδο (τι λέξη Θεέ μου) on top. Μια χαρά. 7.50 ευρώ.

Φαλάφελ με σως ταχίνι. Το αγόρι (και ουχί το βαπόρι) απ την Περσία τα βρήκε πετυχημένα. Κι εγώ το ίδιο. Μου άρεσαν. Τραγανά απέξω, αφράτα μέσα, μυρωδάτα, χωρίς περιττό λάδι. 5.50 ευρώ.

Παπαρδέλες με καβουρμά Κομοτηνής και γαλοτύρι. Ωραιότατα βρασμένο το ζυμαρικό είχε ποτίσει από τη σάλτσα. Ελαφρύς, νόστιμος ο καβουρμάς, ωραίο και το τυρί που έδινε οξύτητα κι αλμύρα στο πιάτο. Θα το ξανάτρωγα ευχαρίστως. 9.20 ευρώ.

Γλυκοκαυτερά χοιρινά μπριζολάκια επί δύο. Λεπτοκομμένα, χωρίς λίπος, ζουμερά, τρυφερά. Το καυτερό του πράγματος ομολογώ ότι δεν το κατάλαβα. Το γλυκό λίγο περισσότερο. Νόστιμα. Νομίζω ότι αποτελούν hit του μαγαζιού κι ίσως, όχι άδικα. 7.50 ευρώ.

Μοσχαρίσια μάγουλα με πατάτες τηγανιτές. Λιώμα το κρέας πραγματικά. Πυκνή, μυρωδάτη σάλτσα κρασιού. Τραγανές, σπιτικές, φρέσκιες κι οι πατατούλες. 12.50 ευρώ. Το μόνο πιάτο που μου φάνηκε υπερτιμημένο at the time. Τώρα, βέβαια, που ξαναβλέπω τις τιμές και τις ποσότητες νομίζω ότι και σε κάποια άλλα πιάτα, θα χωρούσε μία μείωση τιμών.

Δοκιμάσαμε και τα γλυκά τους ήτοι: το κλασσικό γλυκό των μαμάδων μωσαϊκό, σαραγλάκια με παγωτό (γιατί με αμύγδαλο? Γιατί?) και τρίγωνα. Όλα καλοφτιαγμένα και προσεγμένα αλλά όχι κάτι συγκλονιστικό. Βέβαια είναι γνωστό ότι δεν είμαι και πολύ του γλυκού, σπάνια να μου αρέσει κάποιο πολύ και να φάω παραπάνω από δυο, τρεις κουταλιές.

Εξυπηρέτηση παρ’ όλον τον κόσμο γρήγορη κι ευγενική αλλά μέχρις εκεί. Δεν έχω κάτι αρνητικό να θυμάμαι ούτε όμως το κάτι παραπάνω που να κάνει τη διαφορά. Γενικώς μια χαρά, ας μην είμαι γκρινιάρα. Κέρασμα λικέρ στο τέλος και ίσως κάποιου γλυκού, χωρίς να είμαι σίγουρη.

Συνολικός λογαριασμός άγνωστος καθότι το τραπέζι κερασμένο. Τις τιμές σας τις είπα, όμως, οπότε κάντε τους υπολογισμούς σας. Μην τα περιμένετε όλα από μένα. Που και να τα περιμένετε δηλαδή, κακό του κεφαλιού σας, καθότι είμαι ανίκανη και για την πιο απλή πρόσθεση. Ακόμα και με κομπιουτεράκι λάθος θα κάνω.

Την όμορφη αυτή βραδιά ακολούθησε ένας υπέροχος γάμος. Νύφη κούκλα, χαλαρή και χαμογελαστή, γαμπρός που έχυσε τόνους ιδρώτα, κουμπάρες στο ύψος τους, κουμπάροι μεγάλα νούμερα. Και στα δικά σας οι ανύπαντροι του site, ειδικά κάτι ρεμάλια που επιθυμώ, διακαώς, να αποκαταστήσω, να ησυχάσει κι εμένα το κεφαλάκι μου.

Να πάτε. Ωραία θα περάσετε και θα φάτε νόστιμα. Εγώ δε θα είμαι εκεί αφού θα χρειαστεί να λείψω για κάποιο χρονικό διάστημα. Βλέπετε είμαι επίσημη προσκεκλημένη της Τζαμαϊκανής κυβέρνησης στα εγκαίνια του εργοστασίου όπου θα παράγεται το νέο μαύρο ρούμι με το όνομα Captain Tzia και τα αποκαλυπτήρια της προτομής μου, ως εθνικής ευεργέτιδας της χώρας.

Motto του φετινού καλοκαιριού:

Άσπρα ρούμια, μαύρα ρούμια,
Κλείστε με μες τα μπουντρούμια!

24 Οκτ 2018

Τις ΣΕΥΧΕΛΛΕΣ δεν είχε τύχει να τις επισκεφθώ ποτέ, παρά το γεγονός ότι είναι ένα μέρος για φαγητό που «ακούγεται» πολύ τα τελευταία χρόνια, για διάφορους λόγους. Αυτός ενδεχομένως να ήταν και ο λόγος που τόσο καιρό απέφευγα να την βάλω στα άμεσα πλάνα μου.

Όλα αυτά έως τις αρχές του καλοκαιριού που έτυχε για πρώτη φορά να βρεθώ στις ΣΕΥΧΕΛΛΕΣ, έστω για σύντομο διάστημα, για να δω μια παρέα φίλων μετά από καιρό. Δεν κάθισα πολύ, ήπια μια μπύρα και τσίμπησα μερικές πιρουνιές από 2-3 πιάτα, καθώς μετά έπρεπε να αποχωρήσω. Παρά την βαβούρα και την πολυκοσμία που επικρατούσε πάντως, η εντύπωση που μου δημιουργήθηκε ήταν άκρως θετική, έστω από το μικρό δείγμα των γεύσεων που δοκίμασα (τηγανιτό συκώτι με κρεμμύδια και ντομάτα, παπαρδέλες με καβουρμά, μανιτάρια με απάκι), οπότε οι ΣΕΥΧΕΛΛΕΣ μπήκαν στις προτεραιότητές μου.

Αρχές Αυγούστου λοιπόν, κατά τις 8.00 μετά από ψώνια στο κέντρο, ρίχνω την ιδέα στη γυναίκα μου, συμφωνεί οπότε κατευθυνόμαστε προς το Μεταξουργείο. Η Αθήνα είχε ήδη αρχίζει να αδειάζει, όχι όμως και οι ΣΕΥΧΕΛΛΕΣ. Αν και απόγευμα καθημερινής, το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο, υπήρχαν και αρκετές κρατήσεις, οπότε με δυσκολία τοποθετηθήκαμε σε ένα από τα 2 τελευταία τραπέζια του εσωτερικού χώρου.

Ο χώρος μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις. Ωραία η εικόνα της μεγάλης ανοιχτής κουζίνας και του μπαρ, καθώς και της ψηλοτάβανης αίθουσας, τα συν και η απαγόρευση του καπνίσματος εσωτερικά, τα τραπέζια ωστόσο ήταν υπερβολικά στριμωγμένα μεταξύ τους. Αν εξαιρέσεις ορισμένα ακριανά τραπέζια, μεγαλύτερα και πιο άνετα (προορισμένα ως επί το πλείστον για μεγάλες παρέες), οι υπόλοιποι ήμαστε πολύ κοντά ο ένας στον άλλο. Κατά τα λοιπά, υπάρχουν 4-5 τραπέζια στον παράπλευρο πεζόδρομο και αρκετά περισσότερα στην απέναντι πλατεία, στα οποία δεν υπήρχε ελεύθερη καρέκλα ούτε για δείγμα.

Το service επίσης άνισο. Η κοπέλα που πήρε την παραγγελία και μας έφερε στο τέλος το λογαριασμό ήταν άψογη. Φιλική, ευγενική, χαμογελαστή, μας ανανέωσε το νερό χωρίς να το ζητήσσουμε, μας έφερε και μαστίχες για κέρασμα, μας ρώτησε πως μας φάνηκαν τα πιάτα με ενδιαφέρον, όλα καλά. Από την άλλη υπήρχε ο έτερος σερβιτόρος, ο οποίος ήταν αγέλαστος, νευρικός και απότομος, χωρίς προφανή λόγο. Απλώς παρατούσε τα πιάτα στο τραπέζι και έφευγε, ενώ σε κάποια στιγμή που «τόλμησα» να του ζητήσω ένα δεύτερο μισόλιτρο κρασί, έδειξε και πάλι αδικαιολόγητο εκνευρισμό. Παρά λοιπόν την άψογη εξυπηρέτηση της κοπέλας, για τα παραπάνω και σε συνδυασμό με το σχετικά ειρωνικό ύφος του υπαλλήλου στην αρχή απέναντι μας που «τολμήσαμε» να πάμε στις ΣΕΥΧΕΛΛΕΣ χωρίς κράτηση, η βαθμολογία μου δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από «2».

Πάμε τώρα στο φαγητό, όπου ο κατάλογος παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον. Αναμενόμενα πιάτα, που έχεις ξαναδοκιμάσει με μια τάση ωστόσο να παρουσιαστούν κάπως διαφοροποιημένα. Στα συν επίσης και η αρκετά μεγάλη ποικιλία σε τυριά (μέτρησα τουλάχιστον 15 διαφορετικά είδη). Προς διευκόλυνσή σας ο κατάλογος είναι αναρτημένος στο διαδίκτυο, αλλάζει ωστόσο και συχνά λόγω εποχικότητας. Δύο άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:
- για αρχή ήρθαν λίγες φέτες ψωμί, με χρέωση 0,50 € ανά άτομο,
- ντάκο με χαρουποπαξίμαδο και ξινοτύρι Κιμώλου (6,50 €). Νόστιμο πιάτο, με αρκετά διαφοροποιημένη εκτέλεση από αυτές που συναντάς. Μαλακό το παξιμάδι με μια ελαφρώς πιο γλυκεία γεύση, πολύ έντονη η γεύση του τυριού, γευστικά και τα ολόκληρα ντοματίνια που είχαν αντικαταστήσει την τριμμένη ντομάτα. Πετυχημένο το τελικό αποτέλεσμα.
- πατάτες τηγανητές (3,80 €), φρεσκοτηγανισμένες και τραγανές μας ικανοποίησαν,
- πιπεράτο γιδοτύρι (5,20 €), νόστιμο με πιπεράτη γεύση που δικαιολογούσε την ονομασία του και σε γενναία ποσότητα.
- γλυκοκαυτερά μπριζολάκια (8,00 €), πιάτο σήμα κατατεθέν του μαγαζιού, καθώς το είδα να κυκλοφορεί πολύ. Σε γενικές γραμμές δικαίως. Λεπτοκομμένα μπριζολάκια, χωρίς πολύ λίπος, με τη γλυκεία γεύση να ξεχωρίζει και το καυτερό να εντοπίζεται σε συγκεκριμένες μπουκιές (ίσως θα έπρεπε να είχαν μαριναριστεί πιο ομοιόμορφα). Μας άρεσαν. Σχετικά ικανοποιητική μερίδα, χωρίς ωστόσο κάποιο συνοδευτικό.
- μοσχαρίσια μπιφτέκια (9,00 €). Αν και τα φοβήθηκα αρχικά, γιατί κρατούσαν εσωτερικά αρκετά υγρά και μου φάνηκαν κάπως άψητα για τα δεδομένα μου, ήταν πραγματικά πολύ νόστιμα και δεν μπορώ να τους βρω κάποιο ψεγάδι. Συστήνονται ανεπιφύλακτα. Και εδώ πάντως έλειπε κάποιο συνοδευτικό, καθώς υπήρχε μόνο μια αρκετά ρευστή σάλτσα γιαουρτιού και 1-2 φέτες ψητή ντομάτα.
- από ποτά πήραμε 1 λίτρο ροζέ κρασί, το οποίο ήταν αξιοπρεπέστατο (9 € το λίτρο).
Από άποψη γεύσεων, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Όλα τα πιάτα ήταν νόστιμα, προσεγμένα και καλομαγειρεμένα, δεν δοκιμάσαμε κάτι συνταρακτικό, δεν βρίσκω όμως και το λόγο να του στερήσω το «4» στην τελική αξιολόγηση.

Ο λογαριασμός από την άλλη ήρθε στα 42.50 €, σε ικανοποιητικά επίπεδα δηλαδή, με περιθώρια ωστόσο βελτίωσης.

Τελικό συμπέρασμα: παρά τις πολύ καλές εντυπώσεις ως προς τις γεύσεις, δεν πιστεύω να το κάνω στέκι. Ίσως να του έδινα μια ευκαιρία κάποιο μεσημέρι καθημερινής, με την ελπίδα ότι θα το πετύχω σε πιο χαλαρή κατάσταση.

09 Νοε 2018

Τρίτη μεσημέρι φτάνουμε στις ξακουστες Σεϋχέλλες δεν είναι η πρώτη φορά που η παρέα επισκέπτεται το συγκεκριμένο μαγαζί.
3 άτομα για χαλαρό φαγητό πήραμε σαλάτα πράσινη στα 8.5ευρω
Ντακο με χαρουποπαξιμαδο ντοματινια Κ μαλακο τυρί Κιμώλου το ωραιότερο πιάτο τους 6.5ευρω

Μοσχαρίσια γλώσσα με χόρτα τσιγαριαστα στα 7ευρω οκ 3 κομμάτια γλωσσας
Γλυκοκαυτερα μπριζολακια στα 8 ευρώ πολύ στεγνά Κ πολύ λεπτά το καυτερο επειδή είναι υποκείμενικο δεν θα το σχολιάσω δεν μου άρεσαν καθόλου.
Τόνο σχάρας με λαχανικά ατμού δύο κομμάτια μεγάλα μεν αλλά πολύ ουδέτερα 14.50
Και πατάτες τηγανητές τραγανές Κ ψιλοκομμένες αρκετές και ωραιες στα 3.80
Ψωμί για 3 στα 2 ευρώ
Με Μια νήσος στα 4.5 και ένα μισό κιλό μαλαγουζια στα 4.5
Ο λογαριασμός 58.80

Δεν ήταν άσχημη εμπειρία γενικα. σε μια γειτονιά που είναι στενό κ μαγαζί Κ ο κοσμος είναι όλη μέρα εξω θεωρω ότι θα έπρεπε να είναι πιο προσεγμένα τα πράγματα. δεν ήταν μικρές οι ποσότητες αλλά δεν μας ξετρελανε τπτ άλλο εκτός από τον ντακο.

0ι επιλογές στον κατάλογο ήταν αρκετές ίσως απλά πέσαμε πάνω σε κάποια αστοχία. Για το σέρβις δεν έχω να κάνω κάποιο σχόλιο σε όλα τυπικό μας πέρασαν Κ μια μαστίχα στο τέλος. Η περιοχή είναι πολλά υποσχόμενη με πολλα μαγαζια που διαφερουν μεταξύ τους. ελπιζω την επόμενη φορά που θα πάμε να ικανοποιήσουμε περισσότερο!

06 Απρ 2019

Πήγαμε στις Σεϋχέλλες Παρασκευή απόγευμα, μετά από κράτηση. Το μαγαζί γεμάτο κόσμο, για αυτό φροντίστε για κράτηση.

Ο χώρος απλός, με την κουζίνα να επικοινωνεί με τον υπόλοιπο χώρο. Στην αρχή καθίσαμε σε ένα τραπέζι κοντά στην πόρτα που ήταν αρκετά ενοχλητικό λόγω κρύου. Ζητήσαμε να αλλάξουμε τραπέζι, δεν υπήρχε κάποιο ελεύθερο. Οι κοπέλες όμως στο service είχαν το νου τους και μόλις ελευθερώθηκε κάποιο, με προθυμία μας μετέφεραν εκεί. Μας έκανε σίγουρα θετική εντύπωση που πάρα την πολυκοσμία το θυμήθηκαν.

Παράγγειλαμε 2 άτομα σαλάτα με παντζάρι και σκορδαλιά αμυγδάλου, μανιτάρια με απακι και ανθότυρο, χοιρινά μπριζολάκια και κεμπάπ με πιτούλες και σάλτσα κόκκινης πιπεριάς, ενώ ήπιαμε 2 μπύρες. Όλα τα πιάτα πολύ νόστιμα. Στο τέλος κεραστήκαμε νόστιμο κορμό σοκολάτας.
Ο λογαριασμός στα 38 ευρώ περίπου, θα μπορούσαν και λίγο καλύτερα.
Θα ξαναπάμε!

17 Οκτ 2017

Σημερα Σαββατο επισκεφθηκα με την γυναικα μου και ενα φιλικο ζευγαρι τις Σευχελλες αφου ακουσα για το συγκεκριμενο μαγαζι εντελως τυχαια δυο μερες πριν. διαβασα και τα σχολια στο σαιτ τα οποια ηταν σχετικα δΙφορουμενα αλλα προς το καλο οποτε το προτεινα στους φιλους και δεχθηκαν.
Ευτυχως ημασταν τυχεροι και βρηκαμε και παρκαραμε κοντα μια που εκεινη την ωρα που πηγαμε (22:00)τα γυρω στενα ειχαν αρκετη κινηση.
Καθησαμε στην πλατεια μια που οπως με ενημερωσε η κοπελα που πηρα να κλεισω τραπεζι η σαλα ηταν ολη γεματη.

Παμε τωρα και στην ουσια. Παραγγειλαμε μια σαλατα πρασινη η οποια ειχε και συκα, πατατες τηγανιτες, μια πιτα με χορτα και φετα, μια μεριδα μπιφτεκι, ενα ψητο καλαμαρι, μια μεριδα κοτοπουλο ψητο, ντοματοκεφτεδες και παπαρδελες με συγκλινο μια που ολοι οι φιλοι που διαβασα ειχαν γραψει για το συγκεκριμενο πιατο. στο τελος πηραμε και τρια απο τα τεσερα γλυκα που ειχαν να δοκιμασουμε. μους απο φυστικοβουτυρο, μους σοκολατα και μπανοφι.

Να πω την αληθεια ειχαμε παει με πολυ καλη διαθεση αλλα δυστηχως το μονο που μας αρεσε πραγματικα ηταν το ψητο καλαμαρι απο τα φαγητα, και τα γλυκα που πηραμε στο τελος. ολα μα ολα ηταν απο αδιαφορα μεχρι μετρια. το ξερω οτι το τι αρεσει στον καθενα ειναι τελειως υποκειμενικο και γενικα σαν παρεα ουτε μιζεροι ειμαστε, ουτε ψαχνουμε το εξηζητημενο ωστε να ειμαστε ευχαριστημενοι. απλα το φαγητο ηταν πολυ-πολυ μετριο και πραγματικα δεν καταλαβαινω πως εχει τοσο καλη φημη μια που πληροφορηθηκα οτι εχει ψηφηστει απο ενα περιοδικο ως ενα απο τα καλυτερα!!!!
τα γλυκα που πηραμε απο την αλλη ηταν πολυ ωραια και αξιζαν τον κοπο.
Για αυτα + ενα κιλο κρασι και μια κοκα κολα πληρωσαμε 92 ευρω τα οποια ηταν παρα πολλα για αυτα που φαγαμε και δεν εννοω την ποσοτητα αλλα την γευση.

14 Απρ 2018

Ερασιτέχνες στην αντιμετώπιση, επαγγελματίες στις τιμές!
Ωραία ατμόσφαιρα και ως εκεί το μαγαζί.

Μεγάλη Πέμπτη είχαμε κλείσει παρέα 10 ατόμων και θεωρήσαμε σωστό να ενημερώσουμε το μαγαζί ότι όλοι θα νηστεύουν ή θα κάνουν vegan επιλογές. Αφού μας ρώτησαν "τι είναι νηστίσιμο" γιατί νόμιζαν και τα ψάρια και το τυρί νηστίσιμα, μας διαβεβαίωσαν ότι διαθέτουν φαλάφελ, φάβα, θράψαλο και σαλάτες.

Αφού όμως φτάσαμε εκεί, μας λένε ότι το φαλάφελ και η φάβα τέλειωσαν, γιατί - ώ τι έκπληξη - όλοι Μεγάλη Πέμπτη θέλαν νηστίσιμα και το μαγαζί "ούτε που το φανταζόταν" όπως μας δήλωσε ο υπεύθυνος του μαγαζιού (όπως είπε οι υπεύθυνοι είναι οι ιδιοκτήτες αλ΄ά αυτός είναι εκεί να ακούει τα παράπονα). Εστιατόριο που δεν υπολόγισε ότι Μεγάλη Πέμπτη οι πελάτες θα επιλέξουν νηστίσιμα είναι μάλλον για γέλια.

Ειδικά από τη στιγμή που εμείς δείχνοντας, ανοήτως, σεβασμό στο μαγαζί τους είχαμε ενημερώσει εγκαίρως για τις επιλογές μας. Δεν φάνηκε σωστό στους υπευθύνους να κεράσουν κάτι για συγγνώμη. Βασικά αδιαφόρησαν πλήρως. Και ας υπήρχαν μόνο μαρούλι και πατάτες τηγανητές για όποιον δεν έτρωγε θαλασσινά.

Κρίμα να έχουν τόσο ωραία ατμόσφαιρα και να υπαρχει τέτοια ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ για τους πελάτες. Και οι ιδιοκτήτες άφαντοι, να αφήνουν τα παιδιά του σέρβις, που δεν φταίνε, να γελοιοποιουνταί λέγοντας μας τέλειωσαν τα νηστίσιμα. Σα να πας σε μπαρ και να σου λένε μας τέλειωσε η μπύρα. Να μη σου τύχει!

Κεραμεικού 49, Μεταξουργείο

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΟΣΟ ΦΑΣ 10.00 € το άτο...
Ταβέρνες με τραγούδι
Νέα Ιωνία