Βρεθηκαμε στο Αμμος το περασμενο Σαββατο παρεα 7 ατομων, μετα την επιμονη του ενος εξ αυτων που συχναζει εκει. Βρισκεται στη λεωφορο Ποσειδονος σε πολυ κεντρικο σημειο, ενα πολυ επιβλητικο κτιριο, ομορφα φωτισμενο.

Ο χωρος μεσα ειναι ο αναμενομενος για μαγαζι του ειδους: φουσκωτοι στην πορτα, αχανης χωρος πνιγμενος στα τραπεζια, μια πιστα στην μπροστινη πλευρα με 2 αοιδους και οργανα. Καθαρος χωρος, περιποιημενος, με το σωστο φωτισμο, αλλα τα τραπεζια ειναι τοσο κοντα που ειναι αδυνατον να περασεις, ποσω μαλλον να χορεψεις οταν αναβει το κεφι. Σκεφτειτε το τραπεζι μας, που ηταν 4ρι και επρεπε να στριμωξει 7 ατομα, ηταν ενωμενο με των διπλα, μια παρεα παιδιων με τους οποιους πιασαμε την κουβεντα αφου τους ακουγαμε ετσι κι αλλιως να μιλανε.

Μη μιλησω για τον καπνο απ το καπνισμα, ηταν περιττο να αναψεις δικο σου τσιγαρο, ενα συννεφο αιωρουνταν πανω απ τα κεφαλια μας και αρκουσε για ολους, καπνιστες και μη. Αυτο που με ενθουσιασε και εξασφαλισε το 3, αντι του μετριοπαθους 2 που σκοπευα να βαλω, ειναι οι τουαλετες. Ναι, ναι, να τα λεμε και αυτα. Ευρυχωρες, πεντακαθαρες, με ομορφες διακριτικες πινελιες διακοσμησης οπως αρωματικα στικ και 2 κουκλες μοδιστρας ντυμενες σε πολυχρωμα υφασματα, πανεμορφες.

Η μουσικη ειναι πολυ δυνατη, αλλα προσωπικα το θεωρω μαλλον ευχαριστο, αφου σκοπος ειναι να ξεσηκωσει τον κοσμο. Το προγραμμα κυμαινεται απο ελαφρολαικο ως βαρυ και ασηκωτο αλα Καρρα λαικο, ο κοσμος εδειχνε να το διασκεδαζει. Ο ανδρας τραγουδιστης παραφωνος σε πολλα σημεια, η κοπελα μακραν καλυτερη, καταφερε να σηκωσει για λιγο τον κοσμο απ τα τραπεζια.

Το σερβις αργο αλλα σε ανεκτα επιπεδα, ειδικα δεδομενου οτι στο μαγαζι δεν επεφτε καρφιτσα απ τον κοσμο. Το 2 στην εξυπηρετηση φαινεται τσουχτερο, και πραγματι θα ηταν, αν δεν ειχαν συμβει δυο περιστατικα που το δικαιολογουν απολυτως. Το πρωτο ειναι οτι οι σερβιτοροι περνωντας χτυπουσαν ασταματητα την καρεκλα του διπλανου μου, Το παιδι ηταν κακοδιαθετος ολη νυχτα απο τα σουρτα φερτα. Το αλλο περιστατικο παρακατω.

Πηγαμε στο μαγαζι κατεξοχην για κρασοκατανειξη, αλλα δε μπορεσαμε να αντισταθουμε σε μια μεγαλη ποικιλια κρεατων των 4 ατομων (30 ευρω). Τη συνοδευσαμε με 5 λιτρα κρασι χυμα, λευκο και κοκκινο και εμφιαλωμενο νερο. Το κρασι ηρθε αμεσως, με 4 κρασοποτηρα. Οποτε ζηταμε αλλα 3. Μας ερχονται 2. Ζηταμε αλλο ενα, στον φανερα ενοχλημενο πλεον σερβιτορο. Φερνει 2 (το ενα ραγισμενο! ) με ενα καυστικο σχολιο, το οποιο αγνοησαμε και τσουγκρισαμε με κεφι. Μας κοπηκε μαχαιρι, το κρασι ηταν κακης ποιοτητας ξυδι, καλλιο να πιναμε θερμαντικο πετρελαιο. Το εμφιαλωμενο κρασι δικης τους εμφιαλωσης ειναι σαφως καλυτερο, το χυμα δεν πινεται. Με 15 ευρω το λιτρο, θα περιμενες να ειναι λιγο καλυτερο. Δεν εχω ψευδαισθησεις, αυτα τα μαγαζια μουρη και τζερτζελο πουλανε, αλλα αυτο ηταν απαραδεκτο.

Η ποικιλια ηρθε 40-45 λεπτα μετα, σε πιατελα, αποτελουμενη απο 2 μπιφτεκακια μοσχαρισια, αλλα τοσα γαλοπουλας, 2 στηθακια κοτοπουλο, 2 λουκανικα και 4 καλαμακια χοιρινα, συνοδευμενα απο 2 κομμενες σε λωριδες πιτες και μια χουφτα τηγανιτες πατατες. Οι γευσεις ηταν ενταξει, ουτε καλυτερες ουτε χειροτερες απο ενα τυπικο ψητοπωλειο, η ποσοτητα ομως ηταν γελοια για 4 ατομα. Το τρωγαμε ανετα 2 μονοι μας, και δε σκαγαμε κιολας, αν σκεφτεις οτι αντιστοιχουσαν στον καθενα μερικες μπουκιες κρεας, μιση πιτα και 4-5 πατατες. 30 ευρω δεν τα αξιζε.

Και κει που ολα πανε ομορφα και το κεφι εχει αναψει, ερχεται και προσγειωνεται στο τραπεζι ενα απροσκλητο λιτρο κρασι. Κοιταζομαστε λιγο χαμενοι, αλλα νιωθουμε αβολα να το στειλουμε πισω, το κρατησαμε λοιπον και το χρεωθηκαμε αντιστοιχως. Ενα δεκαλεπτο αργοτερα, ο επιμονος σερβιτορος επιστρεφει και παιρνει την κανατα του κρασιου να την ξαναγεμισει, οποτε και τον σταματησαμε. Εφυγε με προφανη δυσφορια. Δηλαδη ποσο επρεπε να πιουμε για να ειναι χαρουμενος, ειχαμε ηδη φτασει τα 6 λιτρα (και τα 120 ευρω).

Δεν μπορω να πω οτι εχει να προσφερει και πολλα στη νυχτερινη ζωη της Αθηνας, γιατι ειναι πολυ μετριο οπως και να το αξιολογησεις, ως ταβερνα, μεζεδοπωλειο ή πιστα. Δεν σας αποθαρρυνω αν ανηκει στο ειδος διασκεδασης που προτιματε, αλλα δεν θα μου μεινει αξιομνημονευτο.

ΑΜΠΑΚΟΣ
Κάθε Τετάρτη Burger Night