ΑΜΜΟΣ

Ταβέρνες με τραγούδι

Λεωφ. Ποσειδώνος 64, Άλιμος [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Ταβέρνες με τραγούδι - Άλιμος, Αθήνα

Βρεθηκαμε στο Αμμος το περασμενο Σαββατο παρεα 7 ατομων, μετα την επιμονη του ενος εξ αυτων που συχναζει εκει. Βρισκεται στη λεωφορο Ποσειδονος σε πολυ κεντρικο σημειο, ενα πολυ επιβλητικο κτιριο, ομορφα φωτισμενο.

Ο χωρος μεσα ειναι ο αναμενομενος για μαγαζι του ειδους: φουσκωτοι στην πορτα, αχανης χωρος πνιγμενος στα τραπεζια, μια πιστα στην μπροστινη πλευρα με 2 αοιδους και οργανα. Καθαρος χωρος, περιποιημενος, με το σωστο φωτισμο, αλλα τα τραπεζια ειναι τοσο κοντα που ειναι αδυνατον να περασεις, ποσω μαλλον να χορεψεις οταν αναβει το κεφι. Σκεφτειτε το τραπεζι μας, που ηταν 4ρι και επρεπε να στριμωξει 7 ατομα, ηταν ενωμενο με των διπλα, μια παρεα παιδιων με τους οποιους πιασαμε την κουβεντα αφου τους ακουγαμε ετσι κι αλλιως να μιλανε.

Μη μιλησω για τον καπνο απ το καπνισμα, ηταν περιττο να αναψεις δικο σου τσιγαρο, ενα συννεφο αιωρουνταν πανω απ τα κεφαλια μας και αρκουσε για ολους, καπνιστες και μη. Αυτο που με ενθουσιασε και εξασφαλισε το 3, αντι του μετριοπαθους 2 που σκοπευα να βαλω, ειναι οι τουαλετες. Ναι, ναι, να τα λεμε και αυτα. Ευρυχωρες, πεντακαθαρες, με ομορφες διακριτικες πινελιες διακοσμησης οπως αρωματικα στικ και 2 κουκλες μοδιστρας ντυμενες σε πολυχρωμα υφασματα, πανεμορφες.

Η μουσικη ειναι πολυ δυνατη, αλλα προσωπικα το θεωρω μαλλον ευχαριστο, αφου σκοπος ειναι να ξεσηκωσει τον κοσμο. Το προγραμμα κυμαινεται απο ελαφρολαικο ως βαρυ και ασηκωτο αλα Καρρα λαικο, ο κοσμος εδειχνε να το διασκεδαζει. Ο ανδρας τραγουδιστης παραφωνος σε πολλα σημεια, η κοπελα μακραν καλυτερη, καταφερε να σηκωσει για λιγο τον κοσμο απ τα τραπεζια.

Το σερβις αργο αλλα σε ανεκτα επιπεδα, ειδικα δεδομενου οτι στο μαγαζι δεν επεφτε καρφιτσα απ τον κοσμο. Το 2 στην εξυπηρετηση φαινεται τσουχτερο, και πραγματι θα ηταν, αν δεν ειχαν συμβει δυο περιστατικα που το δικαιολογουν απολυτως. Το πρωτο ειναι οτι οι σερβιτοροι περνωντας χτυπουσαν ασταματητα την καρεκλα του διπλανου μου, Το παιδι ηταν κακοδιαθετος ολη νυχτα απο τα σουρτα φερτα. Το αλλο περιστατικο παρακατω.

Πηγαμε στο μαγαζι κατεξοχην για κρασοκατανειξη, αλλα δε μπορεσαμε να αντισταθουμε σε μια μεγαλη ποικιλια κρεατων των 4 ατομων (30 ευρω). Τη συνοδευσαμε με 5 λιτρα κρασι χυμα, λευκο και κοκκινο και εμφιαλωμενο νερο. Το κρασι ηρθε αμεσως, με 4 κρασοποτηρα. Οποτε ζηταμε αλλα 3. Μας ερχονται 2. Ζηταμε αλλο ενα, στον φανερα ενοχλημενο πλεον σερβιτορο. Φερνει 2 (το ενα ραγισμενο! ) με ενα καυστικο σχολιο, το οποιο αγνοησαμε και τσουγκρισαμε με κεφι. Μας κοπηκε μαχαιρι, το κρασι ηταν κακης ποιοτητας ξυδι, καλλιο να πιναμε θερμαντικο πετρελαιο. Το εμφιαλωμενο κρασι δικης τους εμφιαλωσης ειναι σαφως καλυτερο, το χυμα δεν πινεται. Με 15 ευρω το λιτρο, θα περιμενες να ειναι λιγο καλυτερο. Δεν εχω ψευδαισθησεις, αυτα τα μαγαζια μουρη και τζερτζελο πουλανε, αλλα αυτο ηταν απαραδεκτο.

Η ποικιλια ηρθε 40-45 λεπτα μετα, σε πιατελα, αποτελουμενη απο 2 μπιφτεκακια μοσχαρισια, αλλα τοσα γαλοπουλας, 2 στηθακια κοτοπουλο, 2 λουκανικα και 4 καλαμακια χοιρινα, συνοδευμενα απο 2 κομμενες σε λωριδες πιτες και μια χουφτα τηγανιτες πατατες. Οι γευσεις ηταν ενταξει, ουτε καλυτερες ουτε χειροτερες απο ενα τυπικο ψητοπωλειο, η ποσοτητα ομως ηταν γελοια για 4 ατομα. Το τρωγαμε ανετα 2 μονοι μας, και δε σκαγαμε κιολας, αν σκεφτεις οτι αντιστοιχουσαν στον καθενα μερικες μπουκιες κρεας, μιση πιτα και 4-5 πατατες. 30 ευρω δεν τα αξιζε.

Και κει που ολα πανε ομορφα και το κεφι εχει αναψει, ερχεται και προσγειωνεται στο τραπεζι ενα απροσκλητο λιτρο κρασι. Κοιταζομαστε λιγο χαμενοι, αλλα νιωθουμε αβολα να το στειλουμε πισω, το κρατησαμε λοιπον και το χρεωθηκαμε αντιστοιχως. Ενα δεκαλεπτο αργοτερα, ο επιμονος σερβιτορος επιστρεφει και παιρνει την κανατα του κρασιου να την ξαναγεμισει, οποτε και τον σταματησαμε. Εφυγε με προφανη δυσφορια. Δηλαδη ποσο επρεπε να πιουμε για να ειναι χαρουμενος, ειχαμε ηδη φτασει τα 6 λιτρα (και τα 120 ευρω).

Δεν μπορω να πω οτι εχει να προσφερει και πολλα στη νυχτερινη ζωη της Αθηνας, γιατι ειναι πολυ μετριο οπως και να το αξιολογησεις, ως ταβερνα, μεζεδοπωλειο ή πιστα. Δεν σας αποθαρρυνω αν ανηκει στο ειδος διασκεδασης που προτιματε, αλλα δεν θα μου μεινει αξιομνημονευτο.

Ταβέρνες με τραγούδι - Άλιμος, Αθήνα

Ειχα αγοράσει το κουπόνι με την προσφορά απο γνωστό σάιτ. Ο χρόνος της προσφορας έληγε και επειδή έρχονταν και γιορτες, αποφασίσαμε να πάμε την Παρασκευή. Ειχα ακουσει για το κατάστημα πριν την αγορα του κουπονιού και ήθελα να πάω, διότι οι εντυπώσεις απο τα άτομα ήταν πολυ καλές.

Ειχαμε κάνει κράτηση, αλλά φθάσαμε λίγο καθυστερημένα. Το πάρκινγκ στη γυρω περιοχή ειναι πολυ άνετο, αρκεί να ανεβείτε την Αλίμου με αναστροφή στο πρωτο φανάρι και μετα σε ενα δρόμο στα δεξιά σας. Επίσης, έχει στάση και το τραμ απένατι από το κατάστημα.

Μόλις φθάσαμε μας υποδέχθηκαν στην είσοδο και αφού δώσαμε το όνομά μας μάς οδήγησαν στο τραπέζι μας. Ηταν σε μια ωραια γωνία μακρυά απο τη φασαρία των μεγάλων παρεών και με ωραία οπτική προς την πίστα. Λίγο πριν τις 22:00 που φθάσαμε το κατάστημα ήταν μισογεμάτο.

Αφού καθίσαμε στο τραπέζι, ενας σερβιτόρος μας έφερε ενα μπουκάλι νερό, ψωμι, μια σάλτσα καλωσορίσματος και τους καταλόγους. Το ψωμί ήταν πολύ ζεστό και η σάλτσα εξαιρετική. Ο τέλειος συνδυασμός! Η ποικιλία σε σαλάτες και ορεκτικα είναι αρκετα μεγάλη και για όλα τα γούστα. Σαλάτα παραγγείλαμε την Κικιρικου (φύλλα μαρουλιού με ψητο κοτόπουλο, μπέικον, φλούδες παρμεζάνα, ψητα τοματίνια και σως μουστάρδας).

Ηρθε σχετικά γρήγορα. Απο πρώτης όψεως ηταν πολυ ωραία και η ποσότητα ικανοποιητική. Η γευστική δοκιμη επιβεβαίωσε την οπτική! Όλα τα υλικά έδεναν μεταξύ τους, ακομα και το κοτόπουλο ηταν σωστα ψημένο. Αυτο που δεν μου άρεσε αρκετα ήταν τα τοματίνια. θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν λιαστές ντομάτες και πιστεύω πως το αποτέλεσμα θα ηταν καλύτερο.

Από τα ορεκτικά επιλέξαμε τα ζεστά. Πήραμε τα Στριφτόπιτα του τσοπανι (με μέλι και σουσάμι), Σαντορινιους τοματοκεφτέδες και τηγανητές πατάτες. Πρωτη ήρθε η πίτα, μικρότερη από οτι την περιμέναμε αν και σε μεγάλο πιάτο. Πολλά τα 6 ευρώ που κόστιζε για την ποσότητα της. Γευστικά όμως ήταν μια πανδαισία. Δεν ξέρω, αλλά το μέλι έδινε μια άλλη ποιότητα στο πιάτο. Επίσης, μύριζε και ο δυόσμος που ειχε μεσα, Γεγονός που σημαίνει πως ηταν φρέσκος. Αυτή την τελευταία λεπτομέρεια μου την επισημανε η αρραβωνιαστικιά μου.

Μετά από λίγο ήρθαν οι πατάτες μεσα σε μια σέσουλα. Αν και έγραφε ο κατάλογος πως ήταν φρέσκιες, φαίνονταν προτηγανισμένες. Όταν κρύωσαν, φάνηκε περισσοερο η διαφορά. Αλλά δεν μπορώ να πω πως ήταν τελείως χάλια.
Τέλος, αργότερα ήρθαν οι τοματοκεφτέδες. Το γεγονός πως άργησαν παρπάνω σήμαινε πως ετοιμάζονταν εκέινη την ώρα και αυτό φάνηκε και στη γευση που ειχαν. Ηταν ολόφρεσκοι, αφράτοι (4 στον αριθμό) και εξαιρετικοί γευστικά!

Ως κυρίως πιάτα παραγγείλαμε Κεμπάμπ γιαουρτλού και Ψαρονέφρι μουσταδάρτο (με σάλτσα μουστάρδας και ρυζι μπασμάτι). Το γιαουρτλου αποτελούνταν απο τέσσερα κομμάτια κεμπάμπ πάνω σε μια πιτα κομμένη στα δύο περιχυμένο με γιαούρτι. Σαν μερίδα ηταν ικανοποιητικότατη και καλή γευστικά. Τα κεμπαμπ δεν ητνα πολυ βαρία και ήταν μυρωδάτα.

Η μεγαλη έκπληξη ήταν όμως απο το άλλο πιάτο. Καταρχάς, η ποσότητα του δικαιολογούσε πλήρως την τιμή του. Περιείχε 4 κομμάτια κρεάτος πάνω σε αρκετό έως πολυ ρύζι. Δυσκολεύτηκα αρκετα να το φάω, κάνοντας αρκετες παύσεις. Το κρέας ηταν τέλεια ψημένο και η σάλτσα εξαιρετική. Οσο αφορά το ρύζι, σωστα βρασμένο οπότε έκανε τον τέλειο συνδυασμό.

Η ατμόσφαιρα στο μαγαζί ηταν πάρα πολυ ωραία. Λιγο αφότου φτάσαμε ανέβηκε στη σκηνη ο κιθαρίστας / τραγουδιστής και αρχισε να παίζει χαλαρά κομμάτια για να συνοδέψει όσους έτρωγαν. Στη συνέχεια το κέφι άρχισε να ανεβαίνει και μέχρι να φύγουμε σχεδόν το μισο μαγαζί ήταν στο πόδι. Σε αντίθεση με άλλα τετοιους είδους μαγαζιά, το συνολικό μουσικό πακέτο ήταν εξαιρετικό.

Η εξυπηρέτηση κυμάνθηκε σε αρκετα καλά επίπεδα. μέχρι να έρθει ο πολύς κόσμος, οι σερβιτόροι περνούσαν από το τραπέζι μας συχνά και αν έβλεπαν άδειο πιάτο, μας ρωτουσαν και το έπαιρναν. Όσο προχωρούσε η βραδιά, αυτο γινόταν πιο αραιό.

Για να πληρωσουμε το επιπλέον ποσό, περιμέναμε κανα 5 λεπτο. Ίσως έφταιγε φυσικα και η θέση που καθόμασταν. Αυτό που εκτιμήσαμε αρκετα, ηταν όταν ζητήσαμε να μας βάλουν πακέτο το κεμπάμπ που είχε περισσέψει και μας ειπαν πως αν υπάρχει διαθέσιμο πακετο, θα το έκαναν. Μας το έφερε λέγοντας πως ήταν το τελευταίο. Δεν ξερω αν ήταν το τελευταίο, αλλά θα μπορούσε να μην το κάνει.

Συνοψίζοντας, το εν λόγω μαγαζί αποτελεί μια πολυ καλή πρόταση για φαγητό μετα μουσικής σε λογικες τιμές. Σιγουρα θα το επισκεπτόμουν ξανα, ακομα και χωρίς κουπόνι.

Σαββατο βραδυ 18/10/2014, ατομα παρεας 10, ειχε προηγηθει κρατηση,

Πρωτη ευχαριστη εκπληξη η υπηρεσια σταθμευσης η οποια δεν χρεωνεται, ακολουθει ενα χαμογελαστο wellcome απο μια κοπελλια στην πορτα.

Χωρος νεανικος, ανετος με διακοσμητικα στοιχεια απο διαφορες ποιοτητες και κατεργασιες ξυλου.

Το σερβις απο τα καλυτερα που υπαρχουν στον χωρο εστιασης στην Αθηνα, παρολο που το μαγαζι ηταν καταμεστο.

Το φαγητο παρα πολυ καλο. Καταρχας ηλθε στο τραπεζι ενα πανερι με καυτες χειροποιητες πιττες και πολυ ωραιο πορτοκαλοχρουν ντιπ. Κατοπιν ωραιοτατα μανιταρια-αγκαθιτες, τριλογια ζουμερων λουκανικων [ αρνισια-μοσχαρισια και χοιρινα ], κεφτεδακια, στριφτοπιττα κ. λ. π. Πολυ καλες οι σαλατες, αν και καπως γλυκες για μενα.

Για κυριως πηραμε ποικιλια κρεατικων [ μεγαλη μεριδα, ωραια γευση ], μια τεραστια ζουμερη και σωστα ψημενη σπαλομπριζολα και ενα πιατο ζυμαρικων.
Ολα ειχαν πολυ καλη γευση.

Το κεφαλαιο μουσικη, ομως, ηταν το μεγαλο ΜΕΙΟΝ του μαγαζιου.
Εκκωφαντικη. Δεν μπορουσες οχι να μιλησεις, αλλα ουτε καλα-καλα να συνεννοηθεις με τα γκαρσονια.

Ο μουσικος της παρεας εδωσε την εξηγηση. Για να μην ακουγονται τα φαλτσα.
Παντως ενα καποιο κεφι γινεται, παρολο που τα αυτια μου βουιζαν ολη την επομενη μερα.

Συμπερασματικα, η σχεση ποιοτητας - τιμης ειναι καταλυτικα καλη και θα ξαναπαω. Φουλ φαγητο, εμφιαλωμενο κρασι και δωσαμε 20 ευρω το ατομο.
Πρεπει να ρωτησω τους υπευθυνους του μαγαζιου αν στην τιμη περιλαμβανονται και τα εξοδα Ω. Ρ. Λ

Ταβέρνες με τραγούδι - Άλιμος, Αθήνα

Πήγαμε 17/1/2015,12 άτομα, και παραγγείλαμε τα εξής.
2 σαλάτες άμμος, 1 ορεκτικό μανιτάρια στην σχάρα, 2 πατάτες τηγανιτές, 2 κοτόπουλα φιλέτο, 2 χοιρινά μπριζολάκια, 2 ψαρονέφρι, 1 ποικιλία τυριών, 4 λίτρα νερό, 8 ουζάκια πιτσιλαδή των 250ml και 8 αναψυκτικά.
Σύνολο 230€ (19,2€ το άτομο με το ούζο για το οποίο θα πω πιο κάτω)

Πολύ καλή η ατμόσφαιρα στο μαγαζί, ζεστός χώρος, με ωραία διακόσμηση, καλό φωτισμό, καλό εξαερισμό, το φαγητό ήταν γευστικότατο, και οι μουσικοί ήταν όλα τα λεφτά. Πολύ καλές φωνές και το ρεπερτόριο ατελείωτο, με ρεμπέτικα, παλιά, λαϊκά και μοντέρνα τραγούδια, με τέτοια σειρά που ήταν αδύνατον να ξενερώσει κανείς.

Πίστα δεν είχε να χορέψουμε, αλλά γιαυτό είχε προνοήσει το μαγαζί.
Μετά το φαγητό, όλος ο χώρος, είχε μετατραπεί σε πίστα, αφού τα πιάτα με το φαγητό είχαν παραδώσει την θέση τους στον κόσμο, που δεν σταματούσε να χορεύει στους ρυθμούς των τραγουδιστών.
Είναι τέτοια η ατμόσφαιρα, που θα χορέψεις θέλεις δεν θέλεις.

Ένα μειονέκτημα του μαγαζιού είναι, ότι δεν έχει χύμα κρασί, για το οποίο θα αναγκαστείς να πληρώσεις μπουκάλι το οποίο κοστίζει.
Δεν μπορεί ένα τόσο καλό μαγαζί, που έχει διακοσμητικά τα κρασοπότηρα στην οροφή του, να μην έχει κρασί χύμα, ούτε για δείγμα.

Αναγκαστήκαμε για να περιορίσουμε το συνολικό κόστος, να παραγγείλουμε ουζάκια Πιτσιλαδή, τα οποία ήταν όπως τα δείγματα που σου δίνουν στο Hondos μετά από μια αγορά κολόνιας.
Δηλαδή έπρεπε να πληρώνουμε για κάθε δείγμα 10€!
Ήταν εντελώς αντιαισθητικό από την γενικότερη εικόνα του μαγαζιού και ταυτόχρονα αντιοικονομικό για τον πελάτη, αφού θα μπορούσε να το είχε και στο μεγαλύτερο μέγεθος, από το να καλείς τούς σερβιτόρους να σου φέρνουν συνέχεια δείγμα ούζου!!

Αν παραγγέλναμε κρασί το οποίο ταίριαζε με το φαγητό, θα μας ερχόταν πολύ πάνω από 25€ το άτομο.

Αν δεν παίρναμε οινοπνευματώδη, τότε ο λογαριασμός δεν ξεπερνούσε τα 11€ το άτομο.
Αξίζει όμως τέτοια διασκέδαση χωρίς ένα ποτηράκι;
Αυτό ας το αξιολογήσουν οι αναγνώστες.

Για το προσωπικό, ήταν πολύ πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν και με χαρά να ανταποκριθούν στην δική μας διάθεση.
Προτείνω στους αναγνώστες του ask4food ανεπιφύλακτα αυτό το μαγαζί, και στον ιδιοκτήτη του άμμος να συμπεριλάβει στο μενού και χύμα κρασί.