Ψαρικά

19 Σεπ 2018

Τον πεζόδρομο της Βεϊκου τον ανακάλυψα μόλις φέτος το καλοκαίρι. Ομολογώ ότι τα τελευταία χρόνια ακούω και διαβάζω διαρκώς για μαγαζάκια εστίασης που έχουν ανοίξει εκεί, αλλά ποτέ ο δρόμος δεν με έφερε προς τα εκεί για φαγητό ή ποτό. Την τελευταία εβδομάδα όμως, έτυχε να βρεθώ δύο φορές, πρώτα στο Καλαμάκι Μπαρ ένα μεσημέρι, και την δεύτερη, βραδάκι Παρασκευής αυτή τη φορά, στο Σκουμπρί.

Για το Σκουμπρί είχα ακούσει ιδιαιτέρως κολακευτικά σχόλια από θείους καλοφαγάδες και λάτρεις των θαλασσινών, οι οποίοι το ανακάλυψαν τυχαία, μένοντας μερικά στενά πιο πάνω. Έκλεισα λοιπόν τραπέζι επι τούτου για τέσσερα άτομα.

Έχοντας διαβάσει πλέον τις πιο πρόσφατες κριτικές, δεν θέλω να αναλωθώ σε περιγραφή του χώρου και παρουσίαση του μενού. Ο χρήστης piperman είναι πολύ επεξηγηματικός και κατατοπιστικός σε όλα αυτά. Εγώ προτιμώ να συμπληρώσω στοιχεία από την εμπειρία μου, που δεν έχουν γραφτεί.

Ο χώρος παίρνει 2/4 από εμένα (2,5 αν μπορούσα), κυρίως για λόγους αντικειμενικούς και όχι υποκειμενικούς του καταστήματος:
- ναι μεν έχει την ησυχία του πεζόδρομου, όμως δεν παύει να είναι λίγο "χωμένο" ανάμεσα στις πολυκατοικίες (όπως και όλα τα υπόλοιπα μαγαζιά της περιοχής). Αποτέλεσμα είναι να έχει πολλή ζέστη, που επιτείνεται από την βραδινή κουφόβραση. Μιλάω για τον εξωτερικό χώρο. Ο εσωτερικος ενδεχομένως να κλιματίζεται.
- ως προς την διακόσμηση, είναι ο συνηθισμένος χώρος της νεο-ψαροταβέρνας, χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Πολυφορεμένο σκηνικό, λίγο βαρετό.
- τα τραπέζια των τεσσάρων ατόμων είναι μικρά.

Εν ολίγοις είναι η ταβέρνα που θα προτείνεις για το φαγητό και όχι για τον χώρο. Πάντως είναι πολύ εύκολο στην πρόσβαση, 5 λεπτά από τον σταθμό Συγγρού- Φιξ, με λεωφορείο ή με μετρό.

Η γεύση παίρνει άριστα, τουλάχιστον για ό, τι δοκιμάσαμε εμείς, που όλα ήταν νόστιμα και δεν βρήκαμε λάθη. Επειδή υπάρχουν πλέον πάρα πολλές νεο-ψαρο-ταβέρνες που όλες πάνω κάτω προσφέρουν τα ίδια, εκτιμώ πολύ αν δω κάτι ιδιαίτερο στον κατάλογο, μια γκουρμεδιά που με παραπέμπει λίγο σε... Βαρούλκο, κι ας μην έχει την ίδια φαντασία. Αρκεί η καλή γεύση. Ε, στο Σκουμπρί λοιπόν, πολύ χάρηκα που είδα πιάτα όπως "χέλι καπνιστό", " ταρτάρ σολωμού με αβοκάντο", " καρπάτσιο από λαυράκι", "κριθαρώτο σουπιάς με μελάνι" κτλ. Τσίμπησα αμέσως. Και δεν απογοητεύτηκα.

Εκτίμησα επίσης το ότι έχει εκεί στο τέλος- τέλος της καρτέλας 3-4 πιάτα κρεατικών, για εκείνους τους αμετανόητους που πάνε σε ψαροταβέρνα και ονειρεύονται μπριζόλα. Κι επειδή δεν μπορούν να την έχουν, παραγγέλνουν 3 μερίδες καλαμαράκια και τηγανιτές πατάτες, δυσκολεύοντας εμάς τους υπόλοιπους να παραγγείλουμε όλα αυτά τα παράξενα που μας αρέσουν. Εδώ λοιπόν, ένας στους 4, ο καλός μου, ανήκει σε αυτήν ακριβώς την κατηγορία. Με ακολουθεί σε κάθε ψαρομάγαζο, αλλά μένει στο καλαμαράκι. Αμαρτία... Το Σκουμπρί μας έσωσε με την μοσχαρίσια και το φιλέτο κοτόπουλο. Κι αυτό το θέτω ως σοβαρό προβληματισμό σε κάθε ψαρο- εστιατόριο. 2-3 πιατάκια ψητά της ώρας, κάπου εκεί στο τέλος του καταλόγου, χρειάζονται. Ακούστε που σας λέω, εκ πείρας.

- Πέραν της μοσχαρίσιας λοιπόν, η οποία ήταν και ζουμερότατη και τεραστία και συνοδευόταν από πολλές πατατούλες, η παραγγελία μας είχε τα κάτωθι:

- Ντάκος. Καλός. Συνηθισμένος. Χωρίς λάθη. Ό, τι πρέπει για τέσσερις.

- Χόρτα εποχής. Βλήτα. Ωραία βρασμένα. Φρέσκα, με αρκετό λαδάκι.

- Κολοκυθοκεφτέδες με ντιπ γιαουρτιού. Πολύ σωστοί, ζουμεροί και τραγανοί. Το ντιπ τους πήγαινε. Ένας για τον καθένα, εξαφανίστηκαν άμα τη εμφανίσει του πιάτου.

- Χέλι καπνιστό. Εδώ αρχίζει το ενδιαφέρον. Τέσσερα μεγαλούτσικα φιλέτα χελιού, σωστά καπνισμένου και όπως πρέπει μαλακού. Πολύ νόστιμο.

- Καρπάτσιο Λαυράκι: Σε μεγάλο, πλατύ πιάτο, αρκετή ποσότητα για τρία άτομα. Λίγο πιο έντονη η οξύτητα απ' όση θα ήθελα, αλλά αυτό δεν με εμπόδισε να καταβροχθίσω χωρίς αναστολές, όσο μου αναλογούσε.

- Αθερίνα τηγανιτή. Οι τηγανιτές πατάτες της θάλασσας. Το αγαπημένο μου μικρό ψαράκι. Πολύ το χάρηκα που είχε τηγανιστεί με κρεμυδάκι, όπως στο Αιγαίο. Το κρεμύδι του δίνει μια απίστευτη γλυκύτητα! Αλλά η ποσότητα του κρεμυδιού θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερη, γι' αυτή την γεμάτη πιατέλα που μας έφεραν.

- Γαρίδες σχάρας. Μεσαίου μεγέθους, σχαρο- καπνισμένες, πολύ νόστιμες, τις φάγαμε με συνοπτικές διαδικασίες.

Στην αρχή ήρθε φτωχό, ομολογώ, πανεράκι με ψωμάκια, και υποχρεωτικό εμφιαλωμένο νερό, το οποίο, αφού το ανανεώσαμε 2 φορές, το γυρίσαμε σε κανατούλα με κρύο νεράκι βρύσης. Ήπιαμε 2 μισόκιλα δικό τους λευκό, ξηρό κρασί και δοκιμάσαμε ένα ποτηράκι κόκκινο ημίγλυκο, το οποίο δεν πινόταν (σύμφωνα με τα γούστα μας, πάντα). Από 3 ευρώ το κάθε μισόκιλο, σύνολο 6, πολύ οικονομική τιμή για να πιουν 4 άτομα.

Συνολικά πληρώσαμε περίπου 20 ευρώ το άτομο, μαζί με το κατιτίς που αφήσαμε. Να τονίσω, μιας και το ανέφερε και ο φίλος piperman, ότι η πολιτική κεράσματος δεν έχει αλλάξει. Ούτε καλωσόρισμα στην αρχή, ούτε κερασματάκι στο τέλος. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, πιστεύω ότι ειδικά στις ψαροταβέρνες, ένα κέρασμα στο τέλος επιβάλλεται, για την αλλαγή της γεύσης. Έστω λίγα φρουτάκια.

Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή. Ένας νεαρός και μία κοπέλα έτρεχαν το τραπέζι μας, με κάποιες μικροκαθυστερήσεις, αλλά όχι σοβαρά προβλήματα. Τα πιάτα ήρθαν γρήγορα. Αυτό που λίγο με πείραξε ήταν, ότι, ενώ είχα κάνει κράτηση, παραλίγο να δώσουν το τραπέζι μας, γιατί ο πρώτος από εμάς κατέφθασε με 20 λεπτά καθυστέρηση, εμείς με 30. Συμφωνώ ότι αργήσαμε και ίσως έχουν δίκιο να θέλουν να το δώσουν (μεγάλη η ζήτηση από τουρίστες τέτοια εποχή), αλλά θα έπρεπε να μας κάνουν ένα τηλέφωνο πριν. Να τους ενημερώσουμε ότι ερχόμαστε.
(Απολογούμαι ότι στα αιώνια εκδοτήρια εισιτηρίων του μετρό σημειώθηκε η καθυστέρηση).

Συνολικά πάντως, εμένα το Σκουμπρί μου άφησε θετική γευστική εντύπωση, που καλύπτει τα υπόλοιπα φάουλ (της έλλειψης κεράσματος, του μικρού τραπεζιού, του πιεσμένου χώρου... ). Δεν αποκλείεται να ξαναπάω, για τρεις κυρίως λόγους:
- γιατί εντόπισα μεζεδο- νοστιμιές που πάνε ένα βήμα πέρα από τα κλασικά.
- γιατί ο πεζόδρομος είναι συμπαθητικός και μπορώ να φτάσω πολύ εύκολα με το μετρό.
- γιατί το vfm δεν μου φαίνεται κακό, σε σχέση με ίδιου τύπου (και ίσως χειρότερης ποιότητας) μεζεδοπωλεία θαλασσινών.

Για τους παραπάνω λόγους, και φυσικά για τη γεύση, θα το πρότεινα.

05 Αυγ 2017

Πέμπτη μεσημέρι 3 Αυγούστου, γύρω στις 3.30 μ. μ., βρίσκομαι με φίλο μου στο Κουκάκι στον πεζόδρομο της Δράκου και αποφασίζουμε να δοκιμάσουμε τους ψαρομεζέδες που προσφέρει το ΣΚΟΥΜΠΡΙ (Σ), εδώ και τέσσερα σχεδόν χρόνια.

Το μαγαζί, παρά τη ζέστη, ήταν μισογεμάτο, τόσο έξω όσο και στον εσωτερικό κλιματιζόμενο χώρο, όπου τελικά καθίσαμε. Λειτουργούν καθημερινά από 12 το μεσημέρι μέχρι τουλάχιστον τα μεσάνυχτα, δεν κλείνουν καθόλου τον Αύγουστο, ενώ έχουν δωδεκάωρη υπηρεσία delivery στα πέριξ, με τις ίδιες ουσιαστικά τιμές (μισό με ένα ευρώ λιγότερο έχουν κυρίως κάποια ποτά).

Οι ιδιοκτήτες νομίζω ότι έχουν επίσης και το μπαρ 14 (Fourteen), δίπλα ακριβώς στη γωνία με τη Βεϊκου, καθώς και το δημοφιλές Καλαμάκι μπαρ, που βρίσκεται απέναντι. Και τα τρία στέκια είναι πολυσύχναστα, γεγονός που σημαίνει ότι κατέχουν τον χώρο της εστίασης. Είναι όμως έτσι τα πράγματα;;

Το ΣΚΟΥΜΠΡΙ τουλάχιστον, που απευθύνεται σε κοινό κάπως μεγαλύτερης ηλικίας, έχει περισσότερες απαιτήσεις. Ας δούμε λοιπόν τώρα τα θέματα με τη σειρά τους.

Ο χώρος είναι άνετος και εντυπωσιακός, επικρατούν δε ανοιχτές αποχρώσεις λευκού και σιελ. Πάνω απ’ την είσοδο βλέπει κανείς το σήμα του καταστήματος, που προφανώς είναι ένα σκουμπρί μέσα σε μια πιατέλα! Μέσα υπάρχουν περί τα 20 τραπέζια για 50 περίπου άτομα, ενώ στον πεζόδρομο περί τα 12, για 30 άτομα. Ο εσωτερικός χώρος είναι περιποιημένος, με δυο χτιστούς καναπέδες με τις μαξιλάρες τους, κάποιους καθρέφτες, αλλά και διάφορα φωτιστικά δαπέδου ή περασμένα σε σχοινιά. Στην αριστερή πλευρά υπάρχουν ράφια με ποτήρια, ενώ γύρω απ’ τις κολόνες βλέπουμε τοποθετημένα σε ράφια τα μπουκάλια με τα αποστάγματα που προσφέρουν. Το δάπεδο έχει στο κέντρο μια πλακόστρωση χρώματος σιελ / μπλε με καμπύλα γεωμετρικά σχέδια που θυμίζουν λουλούδια.

Η μουσική απ’ τα μεγάφωνα, στη σωστή ένταση, ήταν ένας συνδυασμός ξένων ακουσμάτων, όπως Swing, Rock & roll, Latin και γενικότερα easy listening.

Στο βάθος της αίθουσας βρίσκεται η ανοιχτή κουζίνα, με τον σεφ Γιώργο επί το έργον, ενώ δεξιά της είναι ο χώρος με τις τουαλέτες (η μεγάλη γούρνα του νιπτήρα, και οι δύο τουαλέτες, ανδρών και γυναικών).

Και εδώ ακριβώς, το πρώτο και κυριότερο φάουλ!! Ενώ, με όσα προηγήθηκαν ο χώρος θα έπαιρνε τουλάχιστον 3 στα 4, τώρα θα βαθμολογηθεί επιεικώς με 2 στα 4, εξ αιτίας σχετικά ελλιπούς καθαριότητας της λεκάνης στην ανδρική τουαλέτα, και κυρίως λόγω του χαλασμένου και ξεβιδωμένου καλύμματος της λεκάνης, που χρειάζεται αντικατάσταση ή αποκατάσταση βλάβης…

Η εξυπηρέτηση απ’ τον νεαρό σερβιτόρο ήταν σε γενικές γραμμές καλή, σε πείσμα των προηγούμενων κριτικών, και γι’ αυτό θα την βαθμολογήσω με 3 στα 4. Ωστόσο, θα επισημάνω και εγώ ότι, ζητώντας τον λογαριασμό στο τέλος, έρχεται δελτίο παραγγελίας… Τους εξήγησα ότι θα εξοφλήσω με χρεωστική κάρτα, οπότε αναγκαστικά εκδόθηκε κανονικός λογαριασμός!!

Πάμε τώρα στα της γεύσης. Ο κατάλογός τους έχει πράγματι μεγάλη ποικιλία:

• 15 ορεκτικά, από 4-8.50 €: κολοκυθάκια τηγανιτά, λευκή ταραμοσαλάτα, σκουμπρί καπνιστό, χταπόδι ξυδάτο ή σχάρας (που ατυχώς δεν είχανε!! ), γαύρο μαρινάτο, ταλαγάνι σχάρας, ταρτάρ σολομού με αβοκάντο, κ. λπ.
• 10 σαλάτες, στα 4.50-7.50 €, κι ανάμεσά τους το ομώνυμο σκουμπρί, δηλ. μια ανάμεικτη πράσινη σαλάτα, με καπνιστό σκουμπρί & λαδολέμονο στα 7.50 €.
• Θαλασσινοί μεζέδες στη σχάρα ή το τηγάνι, 18 τον αριθμό (! ), από 8.50 € (καλαμαράκια τηγανιτά, μπακαλιάρος σκορδαλιά, κριθαρότο σουπιάς, αθερίνα), μέχρι 14 € για σολομό ή κουτσομούρα, 15 € για τσιπούρα, και 18 € για φαγκρί.
• Υπάρχουν ακόμη 3 κρεατικά (κοτόπουλο και μπιφτέκι 8 €, και μοσχαρίσια μπριζόλα 12 €).
• Αναφορικά με τα ποτά, σερβίρουν αποστάγματα 200 ml στα 6.50-11 €, 8 ελληνικές μπύρες, στα 3-4 €, κρασί χύμα, στα 9 το λίτρο, ενώ έχουν και 10 ετικέτες εμφιαλωμένων κρασιών, από 16-28 € (τιμή που αφορά το λευκό ή ροζέ ΒΙΒΛΙΑ ΧΩΡΑ). Θεωρώ κάποια κρασιά και αποστάγματα υπερτιμημένα…

Επιλέξαμε τα εξής πιάτα (ελλείψει χταποδιού):

• Μία μερίδα καλαμαράκια τηγανιτά, που ήταν νόστιμα και χορταστικά, αλλά ήρθαν με υποψία φέτας λεμονιού και αναγκαστήκαμε έτσι να πάμε στην κουζίνα και να τους ζητήσουμε κι άλλο… Τιμή 8.50 €.
• Πήρα μια μερίδα κριθαρότο γαρίδας που είχε 10.50 €. Ενώ ήταν νόστιμο πιάτο, είχε μια μεγαλούτσικη γαρίδα στο μέσον, αλλά στο υπόλοιπο πιάτο υπήρχαν μόνο 4-5 κομματάκια από καθαρισμένη μικρή γαρίδα. Προηγουμένως, υποψία λεμονιού και τώρα, υποψία γαρίδας!!
• Ο φίλος μου δοκίμασε μια μερίδα φρέσκου σολομού που ήτανε καλοψημένος και νόστιμος, συνοδεύονταν δε από βραστά λαχανικά, όπως μπρόκολο, καρότο, κολοκυθάκια και βραστές πατάτες. Αυτό ήταν ωραίο πιάτο, αλλά σαφώς υπερτιμημένο, αφού κόστιζε 14 €!!
• Στην αρχή, βέβαια, τα κλασικά: νερό εμφιαλωμένο (1.50 €), και λίγες φετούλες ψωμιού, στο 1 €…

Αρκεστήκαμε σ’ αυτά και πληρώσαμε συνολικά 35.50 €, (κατηγορία 17 / 25 € το άτομο). Το ποσό το θεωρώ υπερτιμημένο, σύμφωνα με όσα σας περιέγραψα, για ένα μεζεδοπωλείο θαλασσινών, και γι’ αυτό θα βαθμολογήσω το value for money με 2 στα 4.

Παρακαλώ να λάβετε υπόψη σας ότι δεν υπήρξε ίχνος κεράσματος, ούτε το παραμικρό ντιπ στην αρχή, ούτε καν ένα στοιχειώδες φρουτάκι εποχής ή έστω ένα λικεράκι στο τέλος, κόστους μεν κάτω του 1 €, αλλά με τον συμβολισμό της εκτίμησης στον πελάτη, ο οποίος έρχεται στην πιάτσα της Δράκου για να σε τιμήσει. Άσε που ο ευχαριστημένος πελάτης θα σου τιμήσει αύριο και το Καλαμάκι μπαρ σου αλλά και το 14!!!

Σας καλώ λοιπόν, εφόσον κάποιοι πάτε, να μας ενημερώσετε με τις δικές σας εντυπώσεις, έχοντας κατά νουν όσα ήδη σας ανάφερα. Προσωπικά, θα ξαναπάω μόνο αν έμπιστοι φίλοι χρήστες με πείσουν ότι αυτά βελτιώθηκαν ουσιαστικά…

24 Φεβ 2017

Στο Σκουμπρί είχα πάει 2-3 μαζεμένες φορές πριν από δυόμισι χρόνια, έχοντας σχηματίσει θετική κατά βάση εικόνα, με ορισμένες επιφυλάξεις κυρίως ως προς το service. Το φαγητό πάντως μου είχε αρέσει αρκετά, οι τιμές ήταν λογικές οπότε θα ήθελα να το ξαναεπισκεπτώ κάποια στιγμή, όπως και συνέβη αρχές του Φλεβάρη. Δυστυχώς, διαπίστωσα και πάλι ότι οι «ανορθογραφίες» από το service δεν έχουν εκλείψει. Και είναι κρίμα γιατί από άποψη γεύσεων και τιμών είναι ένα πολύ τίμιο μαγαζί σε μια πολύ ανεβασμένη περιοχή του κέντρου. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα αναλυτικά:

Παρασκευή απογευματάκι μετά τη δουλειά, βρεθήκαμε στο ΣΚΟΥΜΠΡΙ. Το παρκάρισμα δεν είναι ακατόρθωτο στην περιοχή, δίπλα ωστόσο ακριβώς βρίσκεται ο σταθμός μετρό ΣΥΓΓΡΟΥ-ΦΙΞ, οπότε προτιμήστε το.

Αυτήν τη φορά καθίσαμε για πρώτη φορά στον εσωτερικό χώρο του μαγαζιού.
Ας πάρουμε τα θετικά αρχικά: μια μεγάλη τζαμαρία επιτρέπει την οπτική πρόσβαση στον πεζόδρομο της Δράκου, τα τραπέζια είναι άνετα και η διακόσμηση με το λευκό χρώμα να κυριαρχεί ευχάριστη και ταιριαστή με το ύφος του μαγαζιού. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες, ο χώρος της κουζίνας, αν και βρίσκεται μαζί με τον κυρίως χώρο του μαγαζιού, δεν δημιουργεί ιδιαίτερα δυσάρεστες οσμές, προφανώς λόγω καλού εξαερισμού.
Στα αρνητικά τώρα, το επιτρεπόμενο κάπνισμα (χωρίς ωστόσο να ενοχλεί ιδιαίτερα, ευτυχώς μάλλον και εδώ ο εξαερισμός λειτούργησε ευεργετικά), και η σχετικά χαμηλή θερμοκρασία του χώρου, κυρίως στα τραπέζια που βρίσκονταν δίπλα στην τζαμαρία, για το λόγο αυτό άλλωστε αλλάξαμε και τραπέζι πιο μέσα. Τελευταία αρνητική παρατήρηση έχει να κάνει με ορισμένα μαξιλαράκια στους καναπέδες που ήταν κάπως βρώμικα ή πολυκαιρισμένα (ενδεχομένως και λόγω του λευκού τους χρώματος). Λεπτομέρεια σίγουρα, την αναφέρω απλώς γιατί το όλο στήσιμο του μαγαζιού είναι προσεγμένο και είναι κρίμα τέτοια μικροπράγματα να χαλάνε την τελική εντύπωση.

Το service δυστυχώς δεν ξετρέλανε και πάλι. Ευγενικός ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε, κάπως άτσαλος και τσαπατσούλης ωστόσο στη συμπεριφορά και εξυπηρέτησή του. Έγιναν και κάποια μικρολαθάκια στο λογαριασμό (χρεώθηκε κάτι επιπλέον, εάν και η αλήθεια είναι ότι ο σερβιτόρος ζήτησε πολλές φορές συγγνώμη σχετικά αφού του το επισήμανα). Στα αρνητικά τέλος το εμφιαλωμένο νερό που έρχεται χωρίς ερώτηση, και η απουσία κεράσματος είτε στην αρχή είτε στο τέλος. Όλα αυτά σε συνδυασμό με μια μόνιμη μουρμούρα και γκρίνια που ακουγόταν μεταξύ του προσωπικού (χωρίς προφανή λόγο, δεδομένου ότι και το μαγαζί δεν ήταν γεμάτο) δεν θα επιτρέψουν υψηλότερη βαθμολογία από ένα δυάρι.

Ως προς το φαγητό τώρα, δύο άτομα παραγγείλαμε:
- για αρχή ήρθε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (1,50 €) και μπόλικο φρέσκο και νόστιμο ψωμάκι (0,50 € ανά άτομο), χωρίς ωστόσο κάποιο συνοδευτικό ντιπ.
- σαλάτα σκουμπρί (7,50 €). Η πρώτη εικόνα δεν ήταν ιδιαίτερα «θελκτική», καθώς το μόνο που διέκρινες ήταν ένα βουνό από πρασινάδες με μια αραιή σος. Ωστόσο στο κάτω μέρος του πιάτου υπήρχαν αρκετά κομμάτια από καπνιστό σκουμπρί που είχαν δώσει ένα παρά πολύ ωραίο άρωμα και στη σαλάτα, ενώ η κάππαρη και το αγγουράκι ταίριαζαν απόλυτα. Παρά την αρχική επιφύλαξη λοιπόν, η σαλάτα μας ικανοποίησε απόλυτα και αποτέλεσε ιδανικό ξεκίνημα για τα υπόλοιπα πιάτα.
- γαύρος μαρινάτος (4,00 €). Νοστιμότατος, τον θυμόμουνα από τις παλαιότερες επισκέψεις μου, τον τιμήσαμε και αυτήν την φορά.
- χταπόδι στη σχάρα (8,50 €). Σχετικά καλή μερίδα (εντάξει και λίγο μεγαλύτερη να ήταν δεν θα με πείραζε) και πολύ ωραία ψημένο, μας άφησε επίσης άριστες εντυπώσεις.
- σαρδέλες φιλεταρισμένες στη σχάρα (7,50 €). Σερβιρίστηκαν κυκλικά του πιάτου, ανοιχτές και καθαρισμένες, ενώ στο κέντρο υπήρχε μπόλικη ψιλοκομμένη ντομάτα. Φρέσκιες, έχοντας πάρει το «ωραίο» κάψιμο της σχάρας, μας ικανοποίησαν. Η ψιλοκομμένη ντομάτα, για το δικό μου πάντα γούστο, δεν ξέρω εάν ταίριαζε, καθώς είχε βγάλει πολλά υγρά, επηρεάζοντας και τη γεύση της σαρδελίτσας.
- ψιλό γαριδάκι (8,50 €), αξοπρεπέστατο, σίγουρα όχι το καλύτερο που έχω φάει, αλλά ήταν ελαφρά τηγανισμένο και νόστιμο.
- ένα ούζο βαρβαγιάννη (7,50 €).

Το φαγητό άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και αυτήν τη φορά, οπότε κέρδισε δικαίως ένα «3» στην τελική αξιολόγηση της γεύσης, που ενδεχομένως θα μπορούσε να γίνει και «4». Από άποψη τιμών, ο συνολικός λογαριασμός ήρθε στα 46 € (με απόδειξη και πληρωμή μέσω κάρτας), φυσιολογικά δηλαδή, ένα κλικ πιο κάτω θα ήταν βεβαίως καλοδεχούμενο.

Αυτά λοιπόν για το ΣΚΟΥΜΠΡΙ και από μένα. Εύκολα θα μπορούσα να το κάνω στέκι. Βρίσκεται σε μια περιοχή που προτιμώ για τις εξόδους μου, με νόστιμο φαγητό και νορμάλ τιμές. Αν ανέβαινε και λίγο στην εξυπηρέτηση... Τέλος πάντων, σίγουρα σας προτείνω να επισκεφτείτε το ΣΚΟΥΜΠΡΙ κάποια στιγμή, να διαβάσω και τη δική σας άποψη.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.

29 Μαι 2017

Στο σκουμπρι βρεθηκα εντελώς τυχαια και χωρις προηγουμενως να εχω αποψη για το μαγαζι η να εχω διαβασει το παραμικρο.

Καθημερινη βραδακι και ξαφνικα μου ηρθε μια διαθεση για εξω ουζακι μεζε και τα παρελκομενα. Ετσι αποφασισα να ανηφορισω την Δημητρακοπουλου για να βρω καποιο καινουριο μαγαζακι στους πεζοδρομους του Κουκακιου που τελευταια οποτε περνουσα ειχα δει να ειναι γεματοι κοσμο.

Αφου καναμε μια πρωτη αναζητηση στον πρωτο πεζοδρομο ανεβαινοντας εκει που ειναι ο " καλυβας" για τους γνωστες, διαπιστωσαμε οτι τα περισσοτερα μαγαζια ηταν αδεια χωρις κοσμο και χωρις καποιο ιδιαιτερο μεζε που να μας τραβηξει την προσοχη. Ετσι πηραμε τα ποδαρακια μας και ανεβηκαμε στον επομενο πεζοδρομο καμια πεντακοσαρια μετρα παραπανω ( τωρα οδους μην ρωτατε ) που εκει ειδαμε καποιο κοσμο να καθεται σε μαγαζια. Τελικα ολος αυτος ο κοσμος που συζηταμε ηταν πελατες στο μεζεδοπωλειο "σκουμπρι"...... η ψαροταβερνα οπως θελεις το λες.

Η αληθεια ειναι οτι εντυπωσιαστηκαμε αφενος απο το οτι το μαγαζι ηταν πολυ λαμπερο με το ασπρο χρωμα να κυριαρχει σε ολο τον χωρο απο τραπεζια καναπεδες καρεκλες μεχρι και τοιχους και αφ'εταιρου λογω του οτι ενω σε ολα τα γυρω μαγαζια ο πελατης ηταν με την καταμπινα εκει δεν υπηρχε ουτε σκαμππω να κατσουμε.

Γυρισαμε λιγο γυρω γυρω με το ερευνητικο βλεμμα μπας και καποιο τραπεζι αδειασει η μπας και καποιος σερβιτορος μας δει και μας δωσει μια λυση μεχρι που οντως ενας απο το μαγαζι μας ειπε να κατσουμε λιγο μεσα μιας και καποιοι τουριστες, ( που τελικα ανακαλυψαμε οτι ολοι οσοι καθονταν ηταν τουριστες ) σε λιγο θα φευγαν δεδομενου οτι ειχαν πληρωσει. Τελικα βγαλαμε ολο το βραδυ μεσα μιας και δεν ειμαι της αποψης να περιμενεις σε ενα μαγαζι σαν το κορακι για το ποιος θα σηκωθει να κατσεις.

Ο χωρος και μεσα στο μαγαζι πολυ φιλοξενος με τα ασπρα τραπεζακια σε πολυ καλη διαταξη χωρις να κουραζουν και με ενα περιγυρο απο καναπεδες πολυ ανετους για μεγαλυτερες παρεες.

Μπαινοντας στο μαγαζι αφου μας αφησαν να κατσουμε οπου θελαμε ( διοτι ολοι καθονταν εξω οποτε το μεσα ηταν σχεδον prive ) μας εφεραν κατευθειαν το κουβαδακι με τα μαχαιροπηρουνα το ψωμι χαρτοπετσετες και γενικα αυτα που λεμε κουβερ. Η ταχυτητα των σερβιτορων οχι αξιοπροσεκτη μεν αλλα και παραπονο δεν μπορω να εκφρασω δε.

Ας παμε να δουμε τωρα γιατι να κατσει καποιος στο μαγαζι αυτο για να φαει και αν αξιζει τον κοπο γευστικα αυτος ο χαμος που γινοτανε.

Πρωτο πιατο μια σκορδαλια που ειχε μια εντυπωσιακη υφη μεν σαν μαστιχα που κολαγε στο πηρουνι και εκανε και ουρα οταν το σηκωνες αλλα γευστικα πολυ πατατα και απο σκορδο οχι πολλα πραγματα. Δεν το καταδικαζεις σαν αλοιφη αλλα σιγουρα οταν παραγγελνεις κατι τετοιο εχεις καποια αλλη απαιτηση απο αυτο το πιατο. Οποτε εδω ενα 2/4 ειναι καλο.

Επομενο πιατο ενα κλασσικο καλαμαρακι τηγανητο που δεν χρηζει πολυ σχολιασμου. Ενα διαδικαστικο πιατο μια χαρα τηγανησμενο χωρις κατι το ιδιαιτερο που ουτε σε απογειωνε ουτε σε απογοητευε Ενα 3/4 εδω

Επομενο πιατο ενα γαριδακι ψιλο τηγανητο που ηταν αναμεσα σε Συμιακο και λιγο μεγαλυτερο που κι αυτο δεν μπορεις να το πεις κατι ιδιαιτερο. Ισως με λιγο αλατακι να εστρωνε αλλα ετσι απλα τρωγοτανε.2/4 εδω

Επομενο πιατο που ομολογουμενως ηταν πιατο αποκαλυψη, οχι γιατι ηταν κατι δυσκολο αλλα γιατι ητα πολυ σωστα ψημενο και πολυ ωραιο σαν παρουσιαση μια μεριδα φιλεταρισμενη σαρδελα ψητη. Πολυ καλο ψησιμο της σαρδελας με παρα πολυ ωραια γευση να αφηνει στο στομα την πιο ομορφη αισθηση της βραδιας. Εδω επαξια ενα 4/4

Επομενο πιατο και τελευταιο που επιλεξαμε ηταν ενα κριθαρωτο γαριδας που ισως να ηταν και η ψιλοαπογοητευση της βραδιας. Ενα κριθαρωτο πολυ νερουλο καθολου χυλωμενο χωρις υποψια αλατιου η πιπεριου. Ενα ανοστο πιατο, ανουσιο γευστικα και μαλιστα ηταν το πιο πολυαναμενομενο πιατο σε θεμα γευσης.
εδω με το ζορι ενα 2/4

Τελικα ανακαλυψαμε οτι κατσαμε σε ενα τουριστικο μαγαζι που δεν εχει καμια σχεση με το κλασικο μεζεδοπωλειο που ολοι θελουν να κατσουν με του ξεχωριστους μεζεδες για να απολαυσει το ουζο του. Και ευτηχως που ειχαμε πιει και το ουζο μας. Γιατι αν ειχαμε φερθει ως τουριστες και ειχαμε παρει ενα αναψυκτικο θα παθαιναμε εγκεφαλικο με τα 60 € λογαριασμο. Σε καμια των περιπτωσεων το μαγαζι και ο χωρος και η τοποθεσια δεν ειναι για 30 € το ατομο.

Σε καμια περιπτωση δεν συστηνεται το μαγαζι παρα μονο για περιηγηση Αμερικανων φιλων που ηρθαν για διακοπες.

18 Οκτ 2016

Αποφασίσαμε να καθίσουμε σε αυτή την ψαροταβέρνα γιατί θέλαμε να ξεφύγουμε λίγο από την κρεατοφαγία. Ωραίο το περιβάλλον με τα τραπεζάκια στον πεζόδρομο της Δράκου, κόσμος αρκετός κυριακάτικα, πολύ καλός καιρός για Οκτώβρη, ίσα-ίσα που βρήκαμε τραπέζι έξω. Το μαγαζί είναι ωραίο σαν χώρος με όμορφα καθίσματα και χρώματα στο εσωτερικό που σε προδιαθέτουν ευχάριστα. Ανοιχτή κουζίνα που βλέπεις τα πάντα και πολύ καθαρές τουαλέτες. Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη και τα παιδιά ευγενικά. Το εμφιαλωμένο νερό προσγειώθηκε στο τραπέζι χωρίς να ερωτηθούμε (κακώς βεβαίως) 1.50 ευρώ και κουβέρ λίγες φέτες ψωμί (μέτριο) 1 ευρώ. Πήραμε μία φάβα Κορίνθου, όπως έλεγε ο κατάλογος, η οποία δυστυχώς ήταν τελείως άγευστη στα 4 ευρώ. Ταμπουλέ στα 5.50 ευρώ, αρκετά νόστιμο και δροσιστικό σε μεγάλη ποσότητα. Ένα λαβράκι σχάρας που από ότι μου είπε η γυναίκα μου ήταν μεν νόστιμο, αλλά τα χορταρικά που το συνόδευαν ήταν τελείως άγευστα, 12.5 ευρώ και για μένα, γαρίδες τηγανιτές, καλά τηγανισμένες μεν αλλά κάπως μεγάλες και όχι το ψηλό γαριδάκι που νόμιζα, στα 8.50 ευρώ. Μαζί με μισό κιλό λευκό κρασί ο λογαριασμός έφτασε στα 37.50 ευρώ, που νομίζω είναι μία καλή τιμή για αυτά που πήραμε.

24 Αυγ 2016

Tίμιοι ψαρομεζέδες σε μια περιοχή που το τρέντυ έχει εισβάλλει ποικιλοτρόπως και που οι επιλογές εστίασης αυξάνονται με ταχείς ρυθμούς.

Στο Σκουμπρί βρεθήκαμε από σπόντα. Ραντεβού με δύο φίλες νωρίς απόγευμα σε επί της Δράκου νεοσουβλατζήδικο, που ενώ καθησαμε και αρχίσαμε να πίνουμε το κρασί μας, μπραφ, έγινε ένα ολικό μπλακ άουτ στο μαγαζί, χάλασε η κουζίνα, κάτι αρκετά δραματικό τέλος πάντως που ήρθε η κοπέλλα και μας είπε κερασμένο το κρασί, αλλά θα πρέπει να φύγετε γιατί φως δε βλέπω και να φάτε εδώ τις επόμενες ώρες δεν παίζει ως ενδεχόμενο. Σηκωθήκαμε, μη βλέποντας μπροστά μας από την πείνα και κατευθυνθήκαμε σχεδόν ακριβώς απέναντι στο Σκουμπρί, που ήταν ό, τι εγγύτερα διαθέσιμο εκείνη την ώρα.

Το Σκουμπρί έχει ως έμβλημα πάνω από την πόρτα του αυτό το ίδιο το ωραίο ψαράκι σε ρεαλιστική απεικόνιση, μέσα σε ένα οβάλ πλαίσιο που σημειολογικά ίσως παραπέμπει στην πιατέλλα. Πρόκειται για ένα ευχάριστο μαγαζί με το λευκό χρώμα να κυριαρχεί στους εσωτερικούς χώρους και απλά ανοιχτόχρωμα έπιπλα πιθανώς σε μια προσπάθεια να θυμίσει νησί. Τα τραπέζια στον εξωτερικό χώρο, στην περατζάδα της Δράκου είναι λίγα, σε αυτά όμως καθήσαμε παρά τη ζέστη της ημέρας.

Ο κατάλογος δεν είναι και ιδιαίτερα μακρύς. Πολλά ψαρομεζεδάκια, ενδιαφέρουσες σαλάτες, αρκετό ψαρικό στο κάρβουνο και 3-4 πιάτα κρέατος, της ώρας. Αν θυμάμαι καλά υπάρχουν και πιάτα ημέρας. Δεν είναι το μέρος που θα πας για να πάρεις το φαγκρί το δίκιλο, ούτε τη σφυρίδα. Ο προσανατολισμός είναι στο μεζέ –και πολύ καλά κάνει.

Η παραγγελία μας ήταν:
1. Ταμπουλέ: πολύ καλό, δροσερό, υπεραρκετή ποσότητα (€5,50)
2. Μελιτζανοσαλάτα: επίσης νόστιμη, σκορδάτη, από τις καλές, όχι από αυτές με φουλ μαγιονέζα(€4,50)
3. Πατάτες τηγανητές: μεγάλη επιτυχία –ξεροτηγανισμένες και χρυσαφένιες όπως μ’αρέσουν (€3,50)
4. Χόρτα εποχής -(€4,50) δε σχολιάζω, δε θυμάμαι κάτι
5. Σαρδέλλες φιλέτο (€7,50). Ανοιγμένες, στη θράκα, ξεκοκκαλισμένες και φρεσκότατες, έτσι όπως απλώνονται στο πιάτο διχοτομημένες φαίνονται πολλές σαν ποσότητα - όμως δεν είναι.
6. Κριθαρώτο γαρίδας(€10,50) έρχεται με το σκεύος, είναι νοστιμότατο και η γαρίδα είναι αρκετά παρούσα για να μην πω πανταχού.
7. Νερό εμφιαλωμένο (€1,50) (αυτό ήρθε από μόνο του, κλασσικά), κόκα κόλα (€2,50), και μπύρες Αλφα (€3.50) και Fisher (€3.50)
Το ψωμί (όχι κάτι το ιδιαίτερο) χρεώθηκε €0,5 /άτομο

Σύνολο €48,5 για 3 άτομα που είναι μια χαρά

Δε μου άρεσε το σέρβις, που ήταν κάπως αδιάφορο αν και 5 το απόγευμα δεν γινόταν ο χαμός από κόσμο –το αντίθετο. Επίσης δε μου άρεσε που ο λογαριασμός ήρθε με δελτίο παραγγελίας –η απόδειξη έφθασε κατόπιν δικής μας αιτήσεως.

Η συνολική εντύπωση πάντως, κυρίως χάρη στο φαγητό είναι θετικότατη,
Τι κι αν δεν υπάρχει η θάλασσα δίπλα για καλύτερο εφέ στην ψαροφαγία; Νομίζω πως το Σκουμπρί είναι από τα πιο συμπαθητικά μέρη για ούζο με ψαρομεζέ που υπάρχουν στο κέντρο.

20 Οκτ 2016

Έχω επισκεφτεί το Σκουμπρί, σε όλες τις εποχές κ σε όλες τις φάσεις (καθημερινές, ΣΚ, αργίες). Μου αρέσει τόσο το καλοκαιράκι έξω στον πεζόδρομο που έχεις την αίσθηση, όσο και το χειμώνα το εσωτερικό του μαγαζιού με την λιτή λευκή διακόσμηση που νομίζεις ότι φέρνει το καλοκαιράκι ένα βήμα πιο κοντά.

Η εξυπηρέτηση είναι πάντα καλή χωρίς ιδιαίτερες φιοριτούρες, ακόμα κ peak μέρες δεν μείναμε ποτέ παραπονεμένοι.

Στα του φαγητού, πάντα προτιμώ ψαρικά (έχω την εντύπωση το έχει κ κάποια πιάτα με κρέας).

Έχω δοκιμάσει αρκετά πιάτα. Για τα δικά μου γούστα το μαγαζί προσφέρεται για ουζομεζέδες. Καλό κ ελαφρύ τηγάνι (κολοκυθάκια, μπακαλιάρος, γαύρος), ωραίες σαρδέλες ψητές κ ριζότο με γαρίδες.

Οι τιμές θεωρώ είναι πολύ καλές, με ακριβότερα πιάτα τα ριζότο.