Ψαρικά

05 Αυγ 2017

Πέμπτη μεσημέρι 3 Αυγούστου, γύρω στις 3.30 μ. μ., βρίσκομαι με φίλο μου στο Κουκάκι στον πεζόδρομο της Δράκου και αποφασίζουμε να δοκιμάσουμε τους ψαρομεζέδες που προσφέρει το ΣΚΟΥΜΠΡΙ (Σ), εδώ και τέσσερα σχεδόν χρόνια.

Το μαγαζί, παρά τη ζέστη, ήταν μισογεμάτο, τόσο έξω όσο και στον εσωτερικό κλιματιζόμενο χώρο, όπου τελικά καθίσαμε. Λειτουργούν καθημερινά από 12 το μεσημέρι μέχρι τουλάχιστον τα μεσάνυχτα, δεν κλείνουν καθόλου τον Αύγουστο, ενώ έχουν δωδεκάωρη υπηρεσία delivery στα πέριξ, με τις ίδιες ουσιαστικά τιμές (μισό με ένα ευρώ λιγότερο έχουν κυρίως κάποια ποτά).

Οι ιδιοκτήτες νομίζω ότι έχουν επίσης και το μπαρ 14 (Fourteen), δίπλα ακριβώς στη γωνία με τη Βεϊκου, καθώς και το δημοφιλές Καλαμάκι μπαρ, που βρίσκεται απέναντι. Και τα τρία στέκια είναι πολυσύχναστα, γεγονός που σημαίνει ότι κατέχουν τον χώρο της εστίασης. Είναι όμως έτσι τα πράγματα;;

Το ΣΚΟΥΜΠΡΙ τουλάχιστον, που απευθύνεται σε κοινό κάπως μεγαλύτερης ηλικίας, έχει περισσότερες απαιτήσεις. Ας δούμε λοιπόν τώρα τα θέματα με τη σειρά τους.

Ο χώρος είναι άνετος και εντυπωσιακός, επικρατούν δε ανοιχτές αποχρώσεις λευκού και σιελ. Πάνω απ’ την είσοδο βλέπει κανείς το σήμα του καταστήματος, που προφανώς είναι ένα σκουμπρί μέσα σε μια πιατέλα! Μέσα υπάρχουν περί τα 20 τραπέζια για 50 περίπου άτομα, ενώ στον πεζόδρομο περί τα 12, για 30 άτομα. Ο εσωτερικός χώρος είναι περιποιημένος, με δυο χτιστούς καναπέδες με τις μαξιλάρες τους, κάποιους καθρέφτες, αλλά και διάφορα φωτιστικά δαπέδου ή περασμένα σε σχοινιά. Στην αριστερή πλευρά υπάρχουν ράφια με ποτήρια, ενώ γύρω απ’ τις κολόνες βλέπουμε τοποθετημένα σε ράφια τα μπουκάλια με τα αποστάγματα που προσφέρουν. Το δάπεδο έχει στο κέντρο μια πλακόστρωση χρώματος σιελ / μπλε με καμπύλα γεωμετρικά σχέδια που θυμίζουν λουλούδια.

Η μουσική απ’ τα μεγάφωνα, στη σωστή ένταση, ήταν ένας συνδυασμός ξένων ακουσμάτων, όπως Swing, Rock & roll, Latin και γενικότερα easy listening.

Στο βάθος της αίθουσας βρίσκεται η ανοιχτή κουζίνα, με τον σεφ Γιώργο επί το έργον, ενώ δεξιά της είναι ο χώρος με τις τουαλέτες (η μεγάλη γούρνα του νιπτήρα, και οι δύο τουαλέτες, ανδρών και γυναικών).

Και εδώ ακριβώς, το πρώτο και κυριότερο φάουλ!! Ενώ, με όσα προηγήθηκαν ο χώρος θα έπαιρνε τουλάχιστον 3 στα 4, τώρα θα βαθμολογηθεί επιεικώς με 2 στα 4, εξ αιτίας σχετικά ελλιπούς καθαριότητας της λεκάνης στην ανδρική τουαλέτα, και κυρίως λόγω του χαλασμένου και ξεβιδωμένου καλύμματος της λεκάνης, που χρειάζεται αντικατάσταση ή αποκατάσταση βλάβης…

Η εξυπηρέτηση απ’ τον νεαρό σερβιτόρο ήταν σε γενικές γραμμές καλή, σε πείσμα των προηγούμενων κριτικών, και γι’ αυτό θα την βαθμολογήσω με 3 στα 4. Ωστόσο, θα επισημάνω και εγώ ότι, ζητώντας τον λογαριασμό στο τέλος, έρχεται δελτίο παραγγελίας… Τους εξήγησα ότι θα εξοφλήσω με χρεωστική κάρτα, οπότε αναγκαστικά εκδόθηκε κανονικός λογαριασμός!!

Πάμε τώρα στα της γεύσης. Ο κατάλογός τους έχει πράγματι μεγάλη ποικιλία:

• 15 ορεκτικά, από 4-8.50 €: κολοκυθάκια τηγανιτά, λευκή ταραμοσαλάτα, σκουμπρί καπνιστό, χταπόδι ξυδάτο ή σχάρας (που ατυχώς δεν είχανε!! ), γαύρο μαρινάτο, ταλαγάνι σχάρας, ταρτάρ σολομού με αβοκάντο, κ. λπ.
• 10 σαλάτες, στα 4.50-7.50 €, κι ανάμεσά τους το ομώνυμο σκουμπρί, δηλ. μια ανάμεικτη πράσινη σαλάτα, με καπνιστό σκουμπρί & λαδολέμονο στα 7.50 €.
• Θαλασσινοί μεζέδες στη σχάρα ή το τηγάνι, 18 τον αριθμό (! ), από 8.50 € (καλαμαράκια τηγανιτά, μπακαλιάρος σκορδαλιά, κριθαρότο σουπιάς, αθερίνα), μέχρι 14 € για σολομό ή κουτσομούρα, 15 € για τσιπούρα, και 18 € για φαγκρί.
• Υπάρχουν ακόμη 3 κρεατικά (κοτόπουλο και μπιφτέκι 8 €, και μοσχαρίσια μπριζόλα 12 €).
• Αναφορικά με τα ποτά, σερβίρουν αποστάγματα 200 ml στα 6.50-11 €, 8 ελληνικές μπύρες, στα 3-4 €, κρασί χύμα, στα 9 το λίτρο, ενώ έχουν και 10 ετικέτες εμφιαλωμένων κρασιών, από 16-28 € (τιμή που αφορά το λευκό ή ροζέ ΒΙΒΛΙΑ ΧΩΡΑ). Θεωρώ κάποια κρασιά και αποστάγματα υπερτιμημένα…

Επιλέξαμε τα εξής πιάτα (ελλείψει χταποδιού):

• Μία μερίδα καλαμαράκια τηγανιτά, που ήταν νόστιμα και χορταστικά, αλλά ήρθαν με υποψία φέτας λεμονιού και αναγκαστήκαμε έτσι να πάμε στην κουζίνα και να τους ζητήσουμε κι άλλο… Τιμή 8.50 €.
• Πήρα μια μερίδα κριθαρότο γαρίδας που είχε 10.50 €. Ενώ ήταν νόστιμο πιάτο, είχε μια μεγαλούτσικη γαρίδα στο μέσον, αλλά στο υπόλοιπο πιάτο υπήρχαν μόνο 4-5 κομματάκια από καθαρισμένη μικρή γαρίδα. Προηγουμένως, υποψία λεμονιού και τώρα, υποψία γαρίδας!!
• Ο φίλος μου δοκίμασε μια μερίδα φρέσκου σολομού που ήτανε καλοψημένος και νόστιμος, συνοδεύονταν δε από βραστά λαχανικά, όπως μπρόκολο, καρότο, κολοκυθάκια και βραστές πατάτες. Αυτό ήταν ωραίο πιάτο, αλλά σαφώς υπερτιμημένο, αφού κόστιζε 14 €!!
• Στην αρχή, βέβαια, τα κλασικά: νερό εμφιαλωμένο (1.50 €), και λίγες φετούλες ψωμιού, στο 1 €…

Αρκεστήκαμε σ’ αυτά και πληρώσαμε συνολικά 35.50 €, (κατηγορία 17 / 25 € το άτομο). Το ποσό το θεωρώ υπερτιμημένο, σύμφωνα με όσα σας περιέγραψα, για ένα μεζεδοπωλείο θαλασσινών, και γι’ αυτό θα βαθμολογήσω το value for money με 2 στα 4.

Παρακαλώ να λάβετε υπόψη σας ότι δεν υπήρξε ίχνος κεράσματος, ούτε το παραμικρό ντιπ στην αρχή, ούτε καν ένα στοιχειώδες φρουτάκι εποχής ή έστω ένα λικεράκι στο τέλος, κόστους μεν κάτω του 1 €, αλλά με τον συμβολισμό της εκτίμησης στον πελάτη, ο οποίος έρχεται στην πιάτσα της Δράκου για να σε τιμήσει. Άσε που ο ευχαριστημένος πελάτης θα σου τιμήσει αύριο και το Καλαμάκι μπαρ σου αλλά και το 14!!!

Σας καλώ λοιπόν, εφόσον κάποιοι πάτε, να μας ενημερώσετε με τις δικές σας εντυπώσεις, έχοντας κατά νουν όσα ήδη σας ανάφερα. Προσωπικά, θα ξαναπάω μόνο αν έμπιστοι φίλοι χρήστες με πείσουν ότι αυτά βελτιώθηκαν ουσιαστικά…

29 Μαι 2017

Στο σκουμπρι βρεθηκα εντελώς τυχαια και χωρις προηγουμενως να εχω αποψη για το μαγαζι η να εχω διαβασει το παραμικρο.

Καθημερινη βραδακι και ξαφνικα μου ηρθε μια διαθεση για εξω ουζακι μεζε και τα παρελκομενα. Ετσι αποφασισα να ανηφορισω την Δημητρακοπουλου για να βρω καποιο καινουριο μαγαζακι στους πεζοδρομους του Κουκακιου που τελευταια οποτε περνουσα ειχα δει να ειναι γεματοι κοσμο.

Αφου καναμε μια πρωτη αναζητηση στον πρωτο πεζοδρομο ανεβαινοντας εκει που ειναι ο " καλυβας" για τους γνωστες, διαπιστωσαμε οτι τα περισσοτερα μαγαζια ηταν αδεια χωρις κοσμο και χωρις καποιο ιδιαιτερο μεζε που να μας τραβηξει την προσοχη. Ετσι πηραμε τα ποδαρακια μας και ανεβηκαμε στον επομενο πεζοδρομο καμια πεντακοσαρια μετρα παραπανω ( τωρα οδους μην ρωτατε ) που εκει ειδαμε καποιο κοσμο να καθεται σε μαγαζια. Τελικα ολος αυτος ο κοσμος που συζηταμε ηταν πελατες στο μεζεδοπωλειο "σκουμπρι"...... η ψαροταβερνα οπως θελεις το λες.

Η αληθεια ειναι οτι εντυπωσιαστηκαμε αφενος απο το οτι το μαγαζι ηταν πολυ λαμπερο με το ασπρο χρωμα να κυριαρχει σε ολο τον χωρο απο τραπεζια καναπεδες καρεκλες μεχρι και τοιχους και αφ'εταιρου λογω του οτι ενω σε ολα τα γυρω μαγαζια ο πελατης ηταν με την καταμπινα εκει δεν υπηρχε ουτε σκαμππω να κατσουμε.

Γυρισαμε λιγο γυρω γυρω με το ερευνητικο βλεμμα μπας και καποιο τραπεζι αδειασει η μπας και καποιος σερβιτορος μας δει και μας δωσει μια λυση μεχρι που οντως ενας απο το μαγαζι μας ειπε να κατσουμε λιγο μεσα μιας και καποιοι τουριστες, ( που τελικα ανακαλυψαμε οτι ολοι οσοι καθονταν ηταν τουριστες ) σε λιγο θα φευγαν δεδομενου οτι ειχαν πληρωσει. Τελικα βγαλαμε ολο το βραδυ μεσα μιας και δεν ειμαι της αποψης να περιμενεις σε ενα μαγαζι σαν το κορακι για το ποιος θα σηκωθει να κατσεις.

Ο χωρος και μεσα στο μαγαζι πολυ φιλοξενος με τα ασπρα τραπεζακια σε πολυ καλη διαταξη χωρις να κουραζουν και με ενα περιγυρο απο καναπεδες πολυ ανετους για μεγαλυτερες παρεες.

Μπαινοντας στο μαγαζι αφου μας αφησαν να κατσουμε οπου θελαμε ( διοτι ολοι καθονταν εξω οποτε το μεσα ηταν σχεδον prive ) μας εφεραν κατευθειαν το κουβαδακι με τα μαχαιροπηρουνα το ψωμι χαρτοπετσετες και γενικα αυτα που λεμε κουβερ. Η ταχυτητα των σερβιτορων οχι αξιοπροσεκτη μεν αλλα και παραπονο δεν μπορω να εκφρασω δε.

Ας παμε να δουμε τωρα γιατι να κατσει καποιος στο μαγαζι αυτο για να φαει και αν αξιζει τον κοπο γευστικα αυτος ο χαμος που γινοτανε.

Πρωτο πιατο μια σκορδαλια που ειχε μια εντυπωσιακη υφη μεν σαν μαστιχα που κολαγε στο πηρουνι και εκανε και ουρα οταν το σηκωνες αλλα γευστικα πολυ πατατα και απο σκορδο οχι πολλα πραγματα. Δεν το καταδικαζεις σαν αλοιφη αλλα σιγουρα οταν παραγγελνεις κατι τετοιο εχεις καποια αλλη απαιτηση απο αυτο το πιατο. Οποτε εδω ενα 2/4 ειναι καλο.

Επομενο πιατο ενα κλασσικο καλαμαρακι τηγανητο που δεν χρηζει πολυ σχολιασμου. Ενα διαδικαστικο πιατο μια χαρα τηγανησμενο χωρις κατι το ιδιαιτερο που ουτε σε απογειωνε ουτε σε απογοητευε Ενα 3/4 εδω

Επομενο πιατο ενα γαριδακι ψιλο τηγανητο που ηταν αναμεσα σε Συμιακο και λιγο μεγαλυτερο που κι αυτο δεν μπορεις να το πεις κατι ιδιαιτερο. Ισως με λιγο αλατακι να εστρωνε αλλα ετσι απλα τρωγοτανε.2/4 εδω

Επομενο πιατο που ομολογουμενως ηταν πιατο αποκαλυψη, οχι γιατι ηταν κατι δυσκολο αλλα γιατι ητα πολυ σωστα ψημενο και πολυ ωραιο σαν παρουσιαση μια μεριδα φιλεταρισμενη σαρδελα ψητη. Πολυ καλο ψησιμο της σαρδελας με παρα πολυ ωραια γευση να αφηνει στο στομα την πιο ομορφη αισθηση της βραδιας. Εδω επαξια ενα 4/4

Επομενο πιατο και τελευταιο που επιλεξαμε ηταν ενα κριθαρωτο γαριδας που ισως να ηταν και η ψιλοαπογοητευση της βραδιας. Ενα κριθαρωτο πολυ νερουλο καθολου χυλωμενο χωρις υποψια αλατιου η πιπεριου. Ενα ανοστο πιατο, ανουσιο γευστικα και μαλιστα ηταν το πιο πολυαναμενομενο πιατο σε θεμα γευσης.
εδω με το ζορι ενα 2/4

Τελικα ανακαλυψαμε οτι κατσαμε σε ενα τουριστικο μαγαζι που δεν εχει καμια σχεση με το κλασικο μεζεδοπωλειο που ολοι θελουν να κατσουν με του ξεχωριστους μεζεδες για να απολαυσει το ουζο του. Και ευτηχως που ειχαμε πιει και το ουζο μας. Γιατι αν ειχαμε φερθει ως τουριστες και ειχαμε παρει ενα αναψυκτικο θα παθαιναμε εγκεφαλικο με τα 60 € λογαριασμο. Σε καμια των περιπτωσεων το μαγαζι και ο χωρος και η τοποθεσια δεν ειναι για 30 € το ατομο.

Σε καμια περιπτωση δεν συστηνεται το μαγαζι παρα μονο για περιηγηση Αμερικανων φιλων που ηρθαν για διακοπες.

24 Φεβ 2017

Στο Σκουμπρί είχα πάει 2-3 μαζεμένες φορές πριν από δυόμισι χρόνια, έχοντας σχηματίσει θετική κατά βάση εικόνα, με ορισμένες επιφυλάξεις κυρίως ως προς το service. Το φαγητό πάντως μου είχε αρέσει αρκετά, οι τιμές ήταν λογικές οπότε θα ήθελα να το ξαναεπισκεπτώ κάποια στιγμή, όπως και συνέβη αρχές του Φλεβάρη. Δυστυχώς, διαπίστωσα και πάλι ότι οι «ανορθογραφίες» από το service δεν έχουν εκλείψει. Και είναι κρίμα γιατί από άποψη γεύσεων και τιμών είναι ένα πολύ τίμιο μαγαζί σε μια πολύ ανεβασμένη περιοχή του κέντρου. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα αναλυτικά:

Παρασκευή απογευματάκι μετά τη δουλειά, βρεθήκαμε στο ΣΚΟΥΜΠΡΙ. Το παρκάρισμα δεν είναι ακατόρθωτο στην περιοχή, δίπλα ωστόσο ακριβώς βρίσκεται ο σταθμός μετρό ΣΥΓΓΡΟΥ-ΦΙΞ, οπότε προτιμήστε το.

Αυτήν τη φορά καθίσαμε για πρώτη φορά στον εσωτερικό χώρο του μαγαζιού.
Ας πάρουμε τα θετικά αρχικά: μια μεγάλη τζαμαρία επιτρέπει την οπτική πρόσβαση στον πεζόδρομο της Δράκου, τα τραπέζια είναι άνετα και η διακόσμηση με το λευκό χρώμα να κυριαρχεί ευχάριστη και ταιριαστή με το ύφος του μαγαζιού. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες, ο χώρος της κουζίνας, αν και βρίσκεται μαζί με τον κυρίως χώρο του μαγαζιού, δεν δημιουργεί ιδιαίτερα δυσάρεστες οσμές, προφανώς λόγω καλού εξαερισμού.
Στα αρνητικά τώρα, το επιτρεπόμενο κάπνισμα (χωρίς ωστόσο να ενοχλεί ιδιαίτερα, ευτυχώς μάλλον και εδώ ο εξαερισμός λειτούργησε ευεργετικά), και η σχετικά χαμηλή θερμοκρασία του χώρου, κυρίως στα τραπέζια που βρίσκονταν δίπλα στην τζαμαρία, για το λόγο αυτό άλλωστε αλλάξαμε και τραπέζι πιο μέσα. Τελευταία αρνητική παρατήρηση έχει να κάνει με ορισμένα μαξιλαράκια στους καναπέδες που ήταν κάπως βρώμικα ή πολυκαιρισμένα (ενδεχομένως και λόγω του λευκού τους χρώματος). Λεπτομέρεια σίγουρα, την αναφέρω απλώς γιατί το όλο στήσιμο του μαγαζιού είναι προσεγμένο και είναι κρίμα τέτοια μικροπράγματα να χαλάνε την τελική εντύπωση.

Το service δυστυχώς δεν ξετρέλανε και πάλι. Ευγενικός ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε, κάπως άτσαλος και τσαπατσούλης ωστόσο στη συμπεριφορά και εξυπηρέτησή του. Έγιναν και κάποια μικρολαθάκια στο λογαριασμό (χρεώθηκε κάτι επιπλέον, εάν και η αλήθεια είναι ότι ο σερβιτόρος ζήτησε πολλές φορές συγγνώμη σχετικά αφού του το επισήμανα). Στα αρνητικά τέλος το εμφιαλωμένο νερό που έρχεται χωρίς ερώτηση, και η απουσία κεράσματος είτε στην αρχή είτε στο τέλος. Όλα αυτά σε συνδυασμό με μια μόνιμη μουρμούρα και γκρίνια που ακουγόταν μεταξύ του προσωπικού (χωρίς προφανή λόγο, δεδομένου ότι και το μαγαζί δεν ήταν γεμάτο) δεν θα επιτρέψουν υψηλότερη βαθμολογία από ένα δυάρι.

Ως προς το φαγητό τώρα, δύο άτομα παραγγείλαμε:
- για αρχή ήρθε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (1,50 €) και μπόλικο φρέσκο και νόστιμο ψωμάκι (0,50 € ανά άτομο), χωρίς ωστόσο κάποιο συνοδευτικό ντιπ.
- σαλάτα σκουμπρί (7,50 €). Η πρώτη εικόνα δεν ήταν ιδιαίτερα «θελκτική», καθώς το μόνο που διέκρινες ήταν ένα βουνό από πρασινάδες με μια αραιή σος. Ωστόσο στο κάτω μέρος του πιάτου υπήρχαν αρκετά κομμάτια από καπνιστό σκουμπρί που είχαν δώσει ένα παρά πολύ ωραίο άρωμα και στη σαλάτα, ενώ η κάππαρη και το αγγουράκι ταίριαζαν απόλυτα. Παρά την αρχική επιφύλαξη λοιπόν, η σαλάτα μας ικανοποίησε απόλυτα και αποτέλεσε ιδανικό ξεκίνημα για τα υπόλοιπα πιάτα.
- γαύρος μαρινάτος (4,00 €). Νοστιμότατος, τον θυμόμουνα από τις παλαιότερες επισκέψεις μου, τον τιμήσαμε και αυτήν την φορά.
- χταπόδι στη σχάρα (8,50 €). Σχετικά καλή μερίδα (εντάξει και λίγο μεγαλύτερη να ήταν δεν θα με πείραζε) και πολύ ωραία ψημένο, μας άφησε επίσης άριστες εντυπώσεις.
- σαρδέλες φιλεταρισμένες στη σχάρα (7,50 €). Σερβιρίστηκαν κυκλικά του πιάτου, ανοιχτές και καθαρισμένες, ενώ στο κέντρο υπήρχε μπόλικη ψιλοκομμένη ντομάτα. Φρέσκιες, έχοντας πάρει το «ωραίο» κάψιμο της σχάρας, μας ικανοποίησαν. Η ψιλοκομμένη ντομάτα, για το δικό μου πάντα γούστο, δεν ξέρω εάν ταίριαζε, καθώς είχε βγάλει πολλά υγρά, επηρεάζοντας και τη γεύση της σαρδελίτσας.
- ψιλό γαριδάκι (8,50 €), αξοπρεπέστατο, σίγουρα όχι το καλύτερο που έχω φάει, αλλά ήταν ελαφρά τηγανισμένο και νόστιμο.
- ένα ούζο βαρβαγιάννη (7,50 €).

Το φαγητό άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και αυτήν τη φορά, οπότε κέρδισε δικαίως ένα «3» στην τελική αξιολόγηση της γεύσης, που ενδεχομένως θα μπορούσε να γίνει και «4». Από άποψη τιμών, ο συνολικός λογαριασμός ήρθε στα 46 € (με απόδειξη και πληρωμή μέσω κάρτας), φυσιολογικά δηλαδή, ένα κλικ πιο κάτω θα ήταν βεβαίως καλοδεχούμενο.

Αυτά λοιπόν για το ΣΚΟΥΜΠΡΙ και από μένα. Εύκολα θα μπορούσα να το κάνω στέκι. Βρίσκεται σε μια περιοχή που προτιμώ για τις εξόδους μου, με νόστιμο φαγητό και νορμάλ τιμές. Αν ανέβαινε και λίγο στην εξυπηρέτηση... Τέλος πάντων, σίγουρα σας προτείνω να επισκεφτείτε το ΣΚΟΥΜΠΡΙ κάποια στιγμή, να διαβάσω και τη δική σας άποψη.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.

29 Απρ 2016

Τo ''Σκουμπρί" θα μπορούσε να αποτελέσει ένα στέκι ψαροφαγίας για το ευρύτερο κέντρο της Αθήνας καθώς σερβίρει νόστιμο φαγητό και βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την στάση του Μετρό "Συγγρού - Φιξ ", πάνω στον πολυσύχναστο πεζόδρομο της Δράκου στο Κουκάκι.

Βρέθηκα στην ψαροταβέρνα αυτή με παρότρυνση φιλικού μου προσώπου.
Αφού προηγήθηκε τηλεφωνική κράτηση, μας τακτοποίησαν σε ένα άνετο και μεγάλο τραπέζι, με έναν αναπαυτικό καναπέ, στον πολύ όμορφο εσωτερικό χώρο του εστιατορίου. Το τραπέζι μας βρισκόταν δίπλα στην τζαμαρία έχοντας θέα προς τον πεζόδρομο της Δράκου, ο οποίος με τα μικρά παρτέρια του καταφέρνει να δώσει ένα πιο ανέμελο και εξοχικό ύφος στην γύρω περιοχή.

Στο βάθος του εσωτερικού χώρου υπάρχει ανοιχτή κουζίνα που απασχολεί γύρω στα τρία άτομα, τα οποία βρίσκονται συνέχεια σε κίνηση. Πιο μέσα συναντάμε τις απλές αλλά πεντακάθαρες, για ώρα αιχμής μάλιστα, τουαλέτες.
Το υπόλοιπο εστιατόριο θυμίζει ναυτικό σαλόνι, με γαλάζιους τοίχους, σιέλ καρέκλες και καναπέδες με χρωματιστές μαξιλάρες, λευκά τραπέζια, φωτιστικά οροφής από πετονιά και καραβόσχοινα σε όμορφους κόμπους, όπου σε πολλά από αυτά υπήρχαν λαμπάκια στην άκρη τους. Το τοπίο συμπληρώνουν όμορφες μουσικές!
Σε κάνα δύο σημεία του χώρου αντικρίζουμε, μεταξύ των άλλων, και ραφάκια με ποτά καθώς και μια κλασική βιτρίνα με διάφορα ποτήρια.
Τα τραπέζια είναι στολισμένα με γλαστράκια φρέσκων λουλουδιών και όμορφα μεταλλικά κουβαδάκια με απλές χαρτοπετσέτες και μαχαιροπίρουνα.

Στον εξωτερικό χώρο βρίσκονται αρκετούτσικα τραπέζια και γαλάζιες καρέκλες, του ίδιου στυλ με τα παραπάνω, πάνω σε ένα ξύλινο ντεκ σχηματίζοντας μια όμορφη ατμόσφαιρα που κάνει το εστιατόριο να ξεχωρίζει - με διαφορά - από τα υπόλοιπα κέντρα του πεζόδρομου!

Στην αρχή, έρχεται, χωρίς δεύτερη κουβέντα, το εμφιαλωμένο νερό (1,50) και ψωμάκι με φρέσκες, απλές, φέτες ψωμιού (0,50).

Δεν προσφέρεται κάτι στο τέλος, ούτε καν ένα υποτυπώδες κομμάτι χαλβά....

Οι παραπάνω κινήσεις, σε συνδυασμό με το τσαπατσούλικο σέρβις ( πολλές φορές προσγειώνονταν τα φαγητά στο τραπέζι άτσαλα και γρήγορα. Φυσικά για να γεμίσουν το ποτήρι με νερό ή ποτό, ούτε λόγος ), δημιουργούν μια απρόσωπη συμπεριφορά που είναι αταίριαστη με το προσεγμένο περιβάλλον του χώρου....

Εν τω μεταξύ, στο τέλος ήρθε "απλή" απόδειξη-δελτίο παραγγελίας, και μάλιστα ύστερα από αρκετή ώρα αφότου ζητήσαμε τον λογαριασμό. Έτσι, μόνο όταν την ζήτησε ο φίλος μας ήρθε η "μια και μοναδική"...
Όμως, το σέρβις δεν είναι αδιάφορο ή τεμπέλικο, απλά του λείπει η ΄δέουσα "παιδεία" και εκπαίδευση στα της εστίασης.
Πολλές φορές αναρωτιέμαι τι γίνεται με τους απόφοιτους τουριστικών σχολών... Μάλλον, παρά την ανοδική πορεία του τουρισμού στη χώρα μας, θα αρχίσουν να μεταναστεύουν και αυτοί ή θα εργαστούν στη χώρα μας με μισθούς πείνας όπως οι διάφοροι φοιτητές "ανταγωνιστές" τους, ή άλλοι τυχάρπαστοι, άσχετοι με το επάγγελμα, που συναντάμε στα 8 από τα 10 εστιατόρια και όχι μόνο. Δυστυχώς, τα κάστρα πέφτουν από μέσα...!!!!

Ας σταθούμε στα θετικά,

Τα περισσότερα από τα πιάτα που μοιραστήκαμε με την παρέα (πέντε άτομα) ήταν ευπρεπή από γαστρονομικής άποψης και ωραία παρουσιασμένα!

Σαλάτα Σκουμπρί (7,50) υπέροχη και απλή, με μαρούλι, λίγη κάπαρη και κομμάτια από καπνιστό σκουμπρί, που αρωμάτιζε την σαλάτα μας τέλεια!

Σαλάτα με βραστά λαχανικά (6,00), με μπρόκολο, κουνουπίδι, κολοκυθάκια και καρότο, απλή σαλάτα με φρέσκα λαχανικά.

Μύδια αχνιστά (7,50), ένα μπολ με μπόλικα μύδια και λίγο φινόκιο, κρεμμυδάκι και λάδι, πολύ καθαρά και νόστιμα (βουτήξαμε και το ψωμάκι μας στο λάδι)!

Σαρδέλες φιλεταρισμένες (7,50), τοποθετημένες κυκλικά στο πιάτο (γύρω στα οχτώ τεμ. ), με λεμόνι και ποσότητα φρέσκιας ντοματούλας και με κρεμμυδάκι στο κέντρο. Φρεσκότατες και νόστιμες!

Φρέσκα τηγανιτά μπαρμπουνάκια (12,00), περί τα έξι τεμ/η μερίδα, ήρθαν ροδοκόκκινα και με "καθαρότατο βλέμμα", που έγιναν ανάρπαστα!

Κεφτέδες μπακαλιάρου με ντιπ σκορδαλιάς (5,50), πρόκειται για τέσσερα νόστιμα κομμάτια πάνω σε φέτες μαρουλιού και ένα μπολάκι με ελαφριά σκορδαλιά.

Κριθαρότο γαρίδας (9,00) σερβιρισμένο μέσα σε ένα όμορφο τσίγκινο τηγάνι, πασπαλισμένο με λίγο κρεμμυδάκι. Η αποτυχία της βραδιάς, κυρίως όσον αφορά την ποσότητα αλλά και το μέγεθος της γαρίδας εντός. Μπορεί να ήταν μόνο μια μεγάλη γαρίδα πολυτεμαχισμένη... Πιάτο αδιάφορο που βέβαια δεν το συστήνω.
Σερβίρεται και κριθαρότο σουπιάς με το μελάνι της (8,50), που ελπίζω να το δοκιμάσω την επόμενη φορά και να μην με απογοητεύσει, όπως εκείνο της γαρίδας.

Στον κατάλογο, πέρα από την μεγάλη ποικιλία θαλασσινών, υπάρχουν και πολύ λίγα κρέατα όπως π. χ. μπιφτέκι μοσχαρίσιο σχάρας στα ΕΥΡΩ 8,00.

Από γλυκά, σερβίρεται παγωτό (2,00), σουφλέ σοκολάτας (4,50), cheese cake (4,50), μηλόπιτα (4,50 ) και λουκουμάδες (3,50).

Ήπιαμε ούζο Μίνι στα 6,50/200ml και τσίπουρο Aποστολάκη (?) στα 7,50/τα 200ml.

Τελικά, το "Σκουμπρί", αποτελεί μια πολύ καλή πρόταση ψαροφαγίας για τα δεδομένα του κέντρου και σίγουρα θα περάσετε όμορφα!

Μέρες που είναι, εύχομαι καλό Πάσχα σε όλους σας, με τους ανθρώπους που αγαπάτε και θέλετε να σας αγαπούν πάντα στο πλευρό σας!

ΥΓ Φίλε VAGELI, τα εστιατόρια που ανέφερες σε πρόσφατη κριτική σου σιγά μη μου "ξέφυγαν"..... ήδη έχω περάσει το ένα αλλά περιμένω να γυρίσει στη χώρα η γλυφαδιώτισσα φίλη της ιταλικής σχολής..... Θα ήθελα όμως όταν εγώ θα πηγαίνω εσύ να γυρίζεις ως πιο έμπειρος μάλιστα.
Καλές γιορτές!

24 Αυγ 2016

Tίμιοι ψαρομεζέδες σε μια περιοχή που το τρέντυ έχει εισβάλλει ποικιλοτρόπως και που οι επιλογές εστίασης αυξάνονται με ταχείς ρυθμούς.

Στο Σκουμπρί βρεθήκαμε από σπόντα. Ραντεβού με δύο φίλες νωρίς απόγευμα σε επί της Δράκου νεοσουβλατζήδικο, που ενώ καθησαμε και αρχίσαμε να πίνουμε το κρασί μας, μπραφ, έγινε ένα ολικό μπλακ άουτ στο μαγαζί, χάλασε η κουζίνα, κάτι αρκετά δραματικό τέλος πάντως που ήρθε η κοπέλλα και μας είπε κερασμένο το κρασί, αλλά θα πρέπει να φύγετε γιατί φως δε βλέπω και να φάτε εδώ τις επόμενες ώρες δεν παίζει ως ενδεχόμενο. Σηκωθήκαμε, μη βλέποντας μπροστά μας από την πείνα και κατευθυνθήκαμε σχεδόν ακριβώς απέναντι στο Σκουμπρί, που ήταν ό, τι εγγύτερα διαθέσιμο εκείνη την ώρα.

Το Σκουμπρί έχει ως έμβλημα πάνω από την πόρτα του αυτό το ίδιο το ωραίο ψαράκι σε ρεαλιστική απεικόνιση, μέσα σε ένα οβάλ πλαίσιο που σημειολογικά ίσως παραπέμπει στην πιατέλλα. Πρόκειται για ένα ευχάριστο μαγαζί με το λευκό χρώμα να κυριαρχεί στους εσωτερικούς χώρους και απλά ανοιχτόχρωμα έπιπλα πιθανώς σε μια προσπάθεια να θυμίσει νησί. Τα τραπέζια στον εξωτερικό χώρο, στην περατζάδα της Δράκου είναι λίγα, σε αυτά όμως καθήσαμε παρά τη ζέστη της ημέρας.

Ο κατάλογος δεν είναι και ιδιαίτερα μακρύς. Πολλά ψαρομεζεδάκια, ενδιαφέρουσες σαλάτες, αρκετό ψαρικό στο κάρβουνο και 3-4 πιάτα κρέατος, της ώρας. Αν θυμάμαι καλά υπάρχουν και πιάτα ημέρας. Δεν είναι το μέρος που θα πας για να πάρεις το φαγκρί το δίκιλο, ούτε τη σφυρίδα. Ο προσανατολισμός είναι στο μεζέ –και πολύ καλά κάνει.

Η παραγγελία μας ήταν:
1. Ταμπουλέ: πολύ καλό, δροσερό, υπεραρκετή ποσότητα (€5,50)
2. Μελιτζανοσαλάτα: επίσης νόστιμη, σκορδάτη, από τις καλές, όχι από αυτές με φουλ μαγιονέζα(€4,50)
3. Πατάτες τηγανητές: μεγάλη επιτυχία –ξεροτηγανισμένες και χρυσαφένιες όπως μ’αρέσουν (€3,50)
4. Χόρτα εποχής -(€4,50) δε σχολιάζω, δε θυμάμαι κάτι
5. Σαρδέλλες φιλέτο (€7,50). Ανοιγμένες, στη θράκα, ξεκοκκαλισμένες και φρεσκότατες, έτσι όπως απλώνονται στο πιάτο διχοτομημένες φαίνονται πολλές σαν ποσότητα - όμως δεν είναι.
6. Κριθαρώτο γαρίδας(€10,50) έρχεται με το σκεύος, είναι νοστιμότατο και η γαρίδα είναι αρκετά παρούσα για να μην πω πανταχού.
7. Νερό εμφιαλωμένο (€1,50) (αυτό ήρθε από μόνο του, κλασσικά), κόκα κόλα (€2,50), και μπύρες Αλφα (€3.50) και Fisher (€3.50)
Το ψωμί (όχι κάτι το ιδιαίτερο) χρεώθηκε €0,5 /άτομο

Σύνολο €48,5 για 3 άτομα που είναι μια χαρά

Δε μου άρεσε το σέρβις, που ήταν κάπως αδιάφορο αν και 5 το απόγευμα δεν γινόταν ο χαμός από κόσμο –το αντίθετο. Επίσης δε μου άρεσε που ο λογαριασμός ήρθε με δελτίο παραγγελίας –η απόδειξη έφθασε κατόπιν δικής μας αιτήσεως.

Η συνολική εντύπωση πάντως, κυρίως χάρη στο φαγητό είναι θετικότατη,
Τι κι αν δεν υπάρχει η θάλασσα δίπλα για καλύτερο εφέ στην ψαροφαγία; Νομίζω πως το Σκουμπρί είναι από τα πιο συμπαθητικά μέρη για ούζο με ψαρομεζέ που υπάρχουν στο κέντρο.

20 Οκτ 2016

Έχω επισκεφτεί το Σκουμπρί, σε όλες τις εποχές κ σε όλες τις φάσεις (καθημερινές, ΣΚ, αργίες). Μου αρέσει τόσο το καλοκαιράκι έξω στον πεζόδρομο που έχεις την αίσθηση, όσο και το χειμώνα το εσωτερικό του μαγαζιού με την λιτή λευκή διακόσμηση που νομίζεις ότι φέρνει το καλοκαιράκι ένα βήμα πιο κοντά.

Η εξυπηρέτηση είναι πάντα καλή χωρίς ιδιαίτερες φιοριτούρες, ακόμα κ peak μέρες δεν μείναμε ποτέ παραπονεμένοι.

Στα του φαγητού, πάντα προτιμώ ψαρικά (έχω την εντύπωση το έχει κ κάποια πιάτα με κρέας).

Έχω δοκιμάσει αρκετά πιάτα. Για τα δικά μου γούστα το μαγαζί προσφέρεται για ουζομεζέδες. Καλό κ ελαφρύ τηγάνι (κολοκυθάκια, μπακαλιάρος, γαύρος), ωραίες σαρδέλες ψητές κ ριζότο με γαρίδες.

Οι τιμές θεωρώ είναι πολύ καλές, με ακριβότερα πιάτα τα ριζότο.

18 Οκτ 2016

Αποφασίσαμε να καθίσουμε σε αυτή την ψαροταβέρνα γιατί θέλαμε να ξεφύγουμε λίγο από την κρεατοφαγία. Ωραίο το περιβάλλον με τα τραπεζάκια στον πεζόδρομο της Δράκου, κόσμος αρκετός κυριακάτικα, πολύ καλός καιρός για Οκτώβρη, ίσα-ίσα που βρήκαμε τραπέζι έξω. Το μαγαζί είναι ωραίο σαν χώρος με όμορφα καθίσματα και χρώματα στο εσωτερικό που σε προδιαθέτουν ευχάριστα. Ανοιχτή κουζίνα που βλέπεις τα πάντα και πολύ καθαρές τουαλέτες. Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη και τα παιδιά ευγενικά. Το εμφιαλωμένο νερό προσγειώθηκε στο τραπέζι χωρίς να ερωτηθούμε (κακώς βεβαίως) 1.50 ευρώ και κουβέρ λίγες φέτες ψωμί (μέτριο) 1 ευρώ. Πήραμε μία φάβα Κορίνθου, όπως έλεγε ο κατάλογος, η οποία δυστυχώς ήταν τελείως άγευστη στα 4 ευρώ. Ταμπουλέ στα 5.50 ευρώ, αρκετά νόστιμο και δροσιστικό σε μεγάλη ποσότητα. Ένα λαβράκι σχάρας που από ότι μου είπε η γυναίκα μου ήταν μεν νόστιμο, αλλά τα χορταρικά που το συνόδευαν ήταν τελείως άγευστα, 12.5 ευρώ και για μένα, γαρίδες τηγανιτές, καλά τηγανισμένες μεν αλλά κάπως μεγάλες και όχι το ψηλό γαριδάκι που νόμιζα, στα 8.50 ευρώ. Μαζί με μισό κιλό λευκό κρασί ο λογαριασμός έφτασε στα 37.50 ευρώ, που νομίζω είναι μία καλή τιμή για αυτά που πήραμε.

23 Νοε 2015

Την προηγούμενη εβδομάδα επισκέφθηκα το εστιατόριο Σκουμπρί στο Κουκάκι γιατι ένας φίλος μας έκανε το τραπέζι για την καινούργια του επαγγελματική επιτυχία. Ήμασταν μία πολλή μεγάλη παρέα πράγμα που με άγχωσε λιγάκι γιατί πίστευα οτι θα αργήσουμε στην εξυπηρέτηση γιατι 14 άτομα δεν είναι και λίγα!

Τελικά νομίζω ότι είναι ένα από τα καλύτερα εστιατόρια και θα σας εξηγήσω παρακάτω τους λόγους.
Ας ξεκινήσουμε πρώτα από τον χώρο του μαγαζιού. Μικρό, δεν χάνεσαι μέσα στον χώρο και ζεστό γιατι το προσωπικό είναι πάντα δίπλα σου με χαμόγελο και καλή γρήγορη εξυπηρέτηση.

Στην αρχή παραγγείλαμε διάφορα ορεκτικά και σαλάτες. Εντύπωση μου έκανε η σαλάτα Σκουμπρί. Για κυρίος πιάτο εγώ πήρα ένα καινούργιο πίατο όπως μου ανέφερε ο σερβιτόρος Γλώσσα menier. Είναι μία γλώσσα φιλεταρισμένη με μια σάλτσα κρέμα γάλακτος, βούτυρο και λεμόνι. Πολύ νόστιμο και προσεγμένο πιάτο!
Οι τιμές πιστεύω είναι προσιτές για όλο τον κόσμο. Σας το προτείνω!

20 Νοε 2015

Ήρθαμε Σάββατο βραδάκι με παρεούλα μετά από συστάσεις φιλικού ζευγαριού. Καθίσαμε μέσα. Το μαγαζί διακοσμημένο σε στυλ που θυμίζει κυκλάδες. Πολύ όμορφος και ζεστός χώρος.

Πήραμε καβουρόσαλατα η οποία ήτανε φοβέρη, ακολούθησαν καρπάτσιο λαυρακι, ταραμοσαλάτα, κολοκυθάκια τηγανιτά(σούπερ), καλαμαράκια και το καταπληκτικό χταπόδι στην σχάρα. Ήπιαμε ουζάκι Βαρβαγιάννη και για τέλος φάγαμε λουκουμάδες με σοκολάτα (κολαση).

Γρήγορο και φιλικό σέρβις. Φανταστική βραδιά και επιτέλους βρήκαμε ένα στέκι για τις θαλασσινές μας γεύσεις τόσο προσιτό στις τιμές και τόσο ποιοτικό στο φαγητό. Θα το επισκεφτώ σιγουρα με την πρώτη ευκαιρία.

20 Νοε 2015

Κυριολεκτικά μας έβγαλε ο δρόμος κατηφορίζαμε από την Ακρόπολη κ πέσαμε πάνω στο Σκουμπρί.. Δοκιμάσαμε ντάκο, σαρδέλες ψητές, πατάτες τηγανιτές και κολοκυθάκια για αρχή ήταν πολύ νόστιμα μπορώ να πω.

Για κυρίως πήραμε λαβράκι στην σχάρα και μακαρονάδα του ψαρά και η μερίδα ήταν χορταστική. Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή όπως και οι τιμές για την ποιότητα και την ποσότητα! Σίγουρα θα το επισκεφτώ ξανά σύντομα!

ΤΣΑΤΣΑΡΑΚΙ
Το "Τσατσαράκι" μουσικ...