Ψαρικά

20 Νοε 2018

Ας ξεκινήσουμε με τη χρήσιμη πληροφορία της ημέρας: Το ΣΚΟΥΜΠΡΙ δε βρίσκεται στη Δράκου 12, όπως αναφέρεται στο site, αλλά στο νούμερο 14, πρέπει δηλαδή να περάσεις στην απέναντι πλευρά της οδού Δημητρακοπούλου. Δεδομένου ότι η Δράκου είναι αριστερά και δεξιά γεμάτη κάθε είδους μαγαζιά, εγώ ομολογώ ότι μπερδεύτηκα, νόμισα ότι το μαγαζί είχε κλείσει πριν προλάβω να το επισκεφθώ.
Η αρχική εντύπωση καθ’ όλα θετική. Φωτεινό τόσο όσο, με το λευκό να κυριαρχεί στα τραπέζια και το γκρι σιέλ στα καθίσματα και τους τοίχους. Διακόσμηση χωρίς πολλά πολλά, φροντισμένη. Χώρος στενόμακρος, μάλλον μεγάλος για κατάστημα που ειδικεύεται στο ψάρι, με την ανοικτή κουζίνα, χωρίς μυρουδιές, στο βάθος αριστερά, στην άλλη μεριά οι πολύ καθαρές τουαλέτες. Μου άρεσαν οι πάγκοι-καναπέδες αριστερά και δεξιά της αίθουσας, πραγματικά πολύ αναπαυτικοί. Έχει και κάποια τραπέζια έξω.
Υποδοχή, και ξεπροβόδισμα, όπως πρέπει, με το χαμόγελο. Η πελατεία λιγοστή, σε σύγκριση μάλιστα με τα γεμάτα νεολαία καταστήματα στα πέριξ η εντύπωση ήταν έως απογοητευτική. Το ΣΚΟΥΜΠΡΙ είναι σχετικά καινούριο σ’ αυτή την πολύχρωμη πιάτσα και η αλήθεια είναι πως φαντάζει λίγο σαν τη μύγα μες στο γάλα, είμαι περίεργος αν θα καταφέρει να σταθεί, ειδικά την περίοδο όπου ο αριθμός των τουριστών δεν είναι τόσο υψηλός.
Εξαιρετικά προσεγμένος ο κατάλογος. Μία σελίδα με τα φαγητά, από πίσω τα ποτά, επιλογές επαρκείς, επαρκέστατες θα έλεγα, σίγουρα δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Αμέσως νερό εμφιαλωμένο και καλαθάκι με ψωμί (φρέσκο, όμως μέτριας ποιότητας λευκό) στο τραπέζι, και η παραγγελία μας, τέσσερα πιάτα συνολικά, έφθασε σχετικά γρήγορα.
Το καρπάτσιο από λαβράκι έχασε κατά κράτος από το αντίστοιχο στα ΑΡΓΟΥΡΑ ή τους ΨΑΡΑΔΕΣ, δεν ήταν τόσο λεπτά κομμένο όπως πρέπει και σε κάποιες μπουκιές ένιωσα κάτι σκληρό σαν χόνδρο στον ουρανίσκο μου. Η σαλάτα Σκουμπρί που ακολούθησε ήταν ικανοποιητική, τόσο σε μέγεθος όσο και σε φρεσκάδα, το καπνιστό σκουμπρί που περιείχε δεν μπορούσε όμως να συγκριθεί με αυτό στο ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ. Το κριθαρότο με σουπιά μαγειρεμένο με το μελάνι της ήταν σε light εκδοχή, πού να βγάλει πέρα με αυτό που τρώμε στην ΤΡΑΤΑ της Θεμιστοκλέους. Όσο για τα καλαμαράκια, ήταν μάλλον το καλύτερο πιάτο, άψογα τηγανισμένα και πολύ καλή μερίδα. Το δείπνο συνοδεύτηκε με τσίπουρο Τσιλιλή και κόστισε συνολικά λίγο πάνω από 40 ευρώπουλα. Ακριβό δεν θα το έλεγα, μου κακοφάνηκε όμως η απουσία κεράσματος για το κλείσιμο (ούτε και στην αρχή ήρθε βέβαια τίποτα, αυτό δεν με ενόχλησε, αλλά μετά την ψαροφαγία επιβάλλεται). Ας είναι καλά το κοντινό περίπτερο και η ΙΟΝ αμυγδάλου που έχει γλυκάνει γενεές επί γενεών.
Όπως αντιλαμβάνεστε, δεν έχω λόγο να αναφωνήσω «Σπεύσατε! », ούτε όμως και να σας αποτρέψω. Αν σας φέρει ο δρόμος και τραβά η ορεξούλα σας ψάρι, give it a try.

04 Μαι 2019

Κριτική για το Σκουμπρί νούμερο 3, μιας και το επισκέφθηκα μετά από καιρό τη Μεγάλη Εβδομάδα. Ας δούμε λοιπόν τι άλλαξε και τι όχι σε σχέση με τις παλαιότερες κριτικές μου.
Για το χώρο ισχύουν όσα έχω γράψει, με την παρατήρηση ότι στην εσωτερική αίθουσα δεν διαπίστωσα αυτή τη φορά να καπνίζει κάποιος. Ο χώρος κατά τα λοιπά ειναι όμορφος με άμεση οπτική πρόσβαση στον πεζόδρομο της Δράκου, το λευκό χρώμα κυριαρχεί, ενώ και η καθαριότητα παίρνει καλό βαθμό.

Ως προς την εξυπηρέτηση, η αξιολόγηση μου θα είναι ελαφρώς ανεβασμένη. Πιο ευγενικό όλο το προσωπικό, πιο χαμογελαστό και φιλικό. Απόδειξη κόπηκε κανονικά εξαρχής, λάθη δεν έγιναν στην παραγγελία, όλα καλά. Ιδιαιτέρως θετική εντύπωση μου προξένησε το γεγονός ότι παρόλο που είχε αρκετό κόσμο το μαγαζί, μας πρότειναν, αν και 2 άτομα, να καθίσουμε σε ένα ευρύχωρο τραπέζι των 4 ατόμων. Μοναδικό αρνητικό σημείο και πάλι, η έλλειψη οποιουδήποτε κερασματος (ένα γλυκάκι ή μια μαστιχούλα θα ήταν ευπρόσδεκτη για να αλλάξει η γεύση).

Ως προς τη γεύση, χωρίς κάτι το αξιομνημόνευτο, γευτήκαμε κατά βάση νόστιμα πιάτα και πάλι. Η αρκετά πληθωρική παραγγελία μας περιελάμβανε:
- σαλάτα Σκουμπρί (7.50 €), πολύ νόστιμη με το σκουμπρί ωραία καπνισμένο και σε αρκετή ποσότητα.
- λευκή ταραμοσαλάτα (4,50 €), πολύ καλή.
- γαύρος μαρινατος (4,50 €), πολύ καλός, εάν και σε μικρότερη ποσότητα αυτήν τη φορά.
- μπακαλιαροκεφτέδες με σκορδαλιά (6,50 €), η μοναδική παραφωνία της παραγγελίας μας. Σου έβγαζαν έντονη τη γεύση από το αλεύρι, καθώς δεν είχαν τηγανιστεί σωστά. Η σκορδαλιά από την άλλη ελαφριά και νόστιμη.
- αχνιστα μύδια (8 €), πολύ νόστιμα και σε επαρκή ποσότητα. Ωραίο ζουμακι αρωματισμένο με πιπεριές και φινοκιο, μας ικανοποίησαν.
- κριθαροτο με γαρίδες (12 €). Ωραία χυλωμενο το κριθαράκι, συμπληρωνόταν από 4 μεσαίου μεγέθους γαρίδες.
- 1 λίτρο λευκό κρασί (10 €), στο μέσο όρο.

Για τα παραπάνω 6 πιάτα, το αρκετό κρασί, το αδιάφορο σχετικά ψωμάκι (1 €) και το εμφιαλωμένο νερο (1,50 €), ο λογαριασμός έφτασε στα 55 ευρώ. Μια νορμάλ παραγγελία θα περιελάμβανε 1-2 πιάτα λιγότερα, οπότε το κόστος της εξόδου θα κινούνταν σε πιο λογικά επίπεδα, ωστόσο μου φάνηκε σε κάθε περίπτωση ότι οι τιμές ήταν ελαφρώς ανεβασμένες.

Κλείνοντας, θα συμφωνήσω με το fratello, δεν έχω λόγο να σας πω να πάτε οπωσδήποτε, εάν ωστόσο βρεθείτε στην περιοχή και επιθυμείτε θαλασσινούς μεζέδες, μπορείτε άφοβα να το επισκεπτείτε.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.

19 Σεπ 2018

Τον πεζόδρομο της Βεϊκου τον ανακάλυψα μόλις φέτος το καλοκαίρι. Ομολογώ ότι τα τελευταία χρόνια ακούω και διαβάζω διαρκώς για μαγαζάκια εστίασης που έχουν ανοίξει εκεί, αλλά ποτέ ο δρόμος δεν με έφερε προς τα εκεί για φαγητό ή ποτό. Την τελευταία εβδομάδα όμως, έτυχε να βρεθώ δύο φορές, πρώτα στο Καλαμάκι Μπαρ ένα μεσημέρι, και την δεύτερη, βραδάκι Παρασκευής αυτή τη φορά, στο Σκουμπρί.

Για το Σκουμπρί είχα ακούσει ιδιαιτέρως κολακευτικά σχόλια από θείους καλοφαγάδες και λάτρεις των θαλασσινών, οι οποίοι το ανακάλυψαν τυχαία, μένοντας μερικά στενά πιο πάνω. Έκλεισα λοιπόν τραπέζι επι τούτου για τέσσερα άτομα.

Έχοντας διαβάσει πλέον τις πιο πρόσφατες κριτικές, δεν θέλω να αναλωθώ σε περιγραφή του χώρου και παρουσίαση του μενού. Ο χρήστης piperman είναι πολύ επεξηγηματικός και κατατοπιστικός σε όλα αυτά. Εγώ προτιμώ να συμπληρώσω στοιχεία από την εμπειρία μου, που δεν έχουν γραφτεί.

Ο χώρος παίρνει 2/4 από εμένα (2,5 αν μπορούσα), κυρίως για λόγους αντικειμενικούς και όχι υποκειμενικούς του καταστήματος:
- ναι μεν έχει την ησυχία του πεζόδρομου, όμως δεν παύει να είναι λίγο "χωμένο" ανάμεσα στις πολυκατοικίες (όπως και όλα τα υπόλοιπα μαγαζιά της περιοχής). Αποτέλεσμα είναι να έχει πολλή ζέστη, που επιτείνεται από την βραδινή κουφόβραση. Μιλάω για τον εξωτερικό χώρο. Ο εσωτερικος ενδεχομένως να κλιματίζεται.
- ως προς την διακόσμηση, είναι ο συνηθισμένος χώρος της νεο-ψαροταβέρνας, χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Πολυφορεμένο σκηνικό, λίγο βαρετό.
- τα τραπέζια των τεσσάρων ατόμων είναι μικρά.

Εν ολίγοις είναι η ταβέρνα που θα προτείνεις για το φαγητό και όχι για τον χώρο. Πάντως είναι πολύ εύκολο στην πρόσβαση, 5 λεπτά από τον σταθμό Συγγρού- Φιξ, με λεωφορείο ή με μετρό.

Η γεύση παίρνει άριστα, τουλάχιστον για ό, τι δοκιμάσαμε εμείς, που όλα ήταν νόστιμα και δεν βρήκαμε λάθη. Επειδή υπάρχουν πλέον πάρα πολλές νεο-ψαρο-ταβέρνες που όλες πάνω κάτω προσφέρουν τα ίδια, εκτιμώ πολύ αν δω κάτι ιδιαίτερο στον κατάλογο, μια γκουρμεδιά που με παραπέμπει λίγο σε... Βαρούλκο, κι ας μην έχει την ίδια φαντασία. Αρκεί η καλή γεύση. Ε, στο Σκουμπρί λοιπόν, πολύ χάρηκα που είδα πιάτα όπως "χέλι καπνιστό", " ταρτάρ σολωμού με αβοκάντο", " καρπάτσιο από λαυράκι", "κριθαρώτο σουπιάς με μελάνι" κτλ. Τσίμπησα αμέσως. Και δεν απογοητεύτηκα.

Εκτίμησα επίσης το ότι έχει εκεί στο τέλος- τέλος της καρτέλας 3-4 πιάτα κρεατικών, για εκείνους τους αμετανόητους που πάνε σε ψαροταβέρνα και ονειρεύονται μπριζόλα. Κι επειδή δεν μπορούν να την έχουν, παραγγέλνουν 3 μερίδες καλαμαράκια και τηγανιτές πατάτες, δυσκολεύοντας εμάς τους υπόλοιπους να παραγγείλουμε όλα αυτά τα παράξενα που μας αρέσουν. Εδώ λοιπόν, ένας στους 4, ο καλός μου, ανήκει σε αυτήν ακριβώς την κατηγορία. Με ακολουθεί σε κάθε ψαρομάγαζο, αλλά μένει στο καλαμαράκι. Αμαρτία... Το Σκουμπρί μας έσωσε με την μοσχαρίσια και το φιλέτο κοτόπουλο. Κι αυτό το θέτω ως σοβαρό προβληματισμό σε κάθε ψαρο- εστιατόριο. 2-3 πιατάκια ψητά της ώρας, κάπου εκεί στο τέλος του καταλόγου, χρειάζονται. Ακούστε που σας λέω, εκ πείρας.

- Πέραν της μοσχαρίσιας λοιπόν, η οποία ήταν και ζουμερότατη και τεραστία και συνοδευόταν από πολλές πατατούλες, η παραγγελία μας είχε τα κάτωθι:

- Ντάκος. Καλός. Συνηθισμένος. Χωρίς λάθη. Ό, τι πρέπει για τέσσερις.

- Χόρτα εποχής. Βλήτα. Ωραία βρασμένα. Φρέσκα, με αρκετό λαδάκι.

- Κολοκυθοκεφτέδες με ντιπ γιαουρτιού. Πολύ σωστοί, ζουμεροί και τραγανοί. Το ντιπ τους πήγαινε. Ένας για τον καθένα, εξαφανίστηκαν άμα τη εμφανίσει του πιάτου.

- Χέλι καπνιστό. Εδώ αρχίζει το ενδιαφέρον. Τέσσερα μεγαλούτσικα φιλέτα χελιού, σωστά καπνισμένου και όπως πρέπει μαλακού. Πολύ νόστιμο.

- Καρπάτσιο Λαυράκι: Σε μεγάλο, πλατύ πιάτο, αρκετή ποσότητα για τρία άτομα. Λίγο πιο έντονη η οξύτητα απ' όση θα ήθελα, αλλά αυτό δεν με εμπόδισε να καταβροχθίσω χωρίς αναστολές, όσο μου αναλογούσε.

- Αθερίνα τηγανιτή. Οι τηγανιτές πατάτες της θάλασσας. Το αγαπημένο μου μικρό ψαράκι. Πολύ το χάρηκα που είχε τηγανιστεί με κρεμυδάκι, όπως στο Αιγαίο. Το κρεμύδι του δίνει μια απίστευτη γλυκύτητα! Αλλά η ποσότητα του κρεμυδιού θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερη, γι' αυτή την γεμάτη πιατέλα που μας έφεραν.

- Γαρίδες σχάρας. Μεσαίου μεγέθους, σχαρο- καπνισμένες, πολύ νόστιμες, τις φάγαμε με συνοπτικές διαδικασίες.

Στην αρχή ήρθε φτωχό, ομολογώ, πανεράκι με ψωμάκια, και υποχρεωτικό εμφιαλωμένο νερό, το οποίο, αφού το ανανεώσαμε 2 φορές, το γυρίσαμε σε κανατούλα με κρύο νεράκι βρύσης. Ήπιαμε 2 μισόκιλα δικό τους λευκό, ξηρό κρασί και δοκιμάσαμε ένα ποτηράκι κόκκινο ημίγλυκο, το οποίο δεν πινόταν (σύμφωνα με τα γούστα μας, πάντα). Από 3 ευρώ το κάθε μισόκιλο, σύνολο 6, πολύ οικονομική τιμή για να πιουν 4 άτομα.

Συνολικά πληρώσαμε περίπου 20 ευρώ το άτομο, μαζί με το κατιτίς που αφήσαμε. Να τονίσω, μιας και το ανέφερε και ο φίλος piperman, ότι η πολιτική κεράσματος δεν έχει αλλάξει. Ούτε καλωσόρισμα στην αρχή, ούτε κερασματάκι στο τέλος. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, πιστεύω ότι ειδικά στις ψαροταβέρνες, ένα κέρασμα στο τέλος επιβάλλεται, για την αλλαγή της γεύσης. Έστω λίγα φρουτάκια.

Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή. Ένας νεαρός και μία κοπέλα έτρεχαν το τραπέζι μας, με κάποιες μικροκαθυστερήσεις, αλλά όχι σοβαρά προβλήματα. Τα πιάτα ήρθαν γρήγορα. Αυτό που λίγο με πείραξε ήταν, ότι, ενώ είχα κάνει κράτηση, παραλίγο να δώσουν το τραπέζι μας, γιατί ο πρώτος από εμάς κατέφθασε με 20 λεπτά καθυστέρηση, εμείς με 30. Συμφωνώ ότι αργήσαμε και ίσως έχουν δίκιο να θέλουν να το δώσουν (μεγάλη η ζήτηση από τουρίστες τέτοια εποχή), αλλά θα έπρεπε να μας κάνουν ένα τηλέφωνο πριν. Να τους ενημερώσουμε ότι ερχόμαστε.
(Απολογούμαι ότι στα αιώνια εκδοτήρια εισιτηρίων του μετρό σημειώθηκε η καθυστέρηση).

Συνολικά πάντως, εμένα το Σκουμπρί μου άφησε θετική γευστική εντύπωση, που καλύπτει τα υπόλοιπα φάουλ (της έλλειψης κεράσματος, του μικρού τραπεζιού, του πιεσμένου χώρου... ). Δεν αποκλείεται να ξαναπάω, για τρεις κυρίως λόγους:
- γιατί εντόπισα μεζεδο- νοστιμιές που πάνε ένα βήμα πέρα από τα κλασικά.
- γιατί ο πεζόδρομος είναι συμπαθητικός και μπορώ να φτάσω πολύ εύκολα με το μετρό.
- γιατί το vfm δεν μου φαίνεται κακό, σε σχέση με ίδιου τύπου (και ίσως χειρότερης ποιότητας) μεζεδοπωλεία θαλασσινών.

Για τους παραπάνω λόγους, και φυσικά για τη γεύση, θα το πρότεινα.

05 Αυγ 2017

Πέμπτη μεσημέρι 3 Αυγούστου, γύρω στις 3.30 μ. μ., βρίσκομαι με φίλο μου στο Κουκάκι στον πεζόδρομο της Δράκου και αποφασίζουμε να δοκιμάσουμε τους ψαρομεζέδες που προσφέρει το ΣΚΟΥΜΠΡΙ (Σ), εδώ και τέσσερα σχεδόν χρόνια.

Το μαγαζί, παρά τη ζέστη, ήταν μισογεμάτο, τόσο έξω όσο και στον εσωτερικό κλιματιζόμενο χώρο, όπου τελικά καθίσαμε. Λειτουργούν καθημερινά από 12 το μεσημέρι μέχρι τουλάχιστον τα μεσάνυχτα, δεν κλείνουν καθόλου τον Αύγουστο, ενώ έχουν δωδεκάωρη υπηρεσία delivery στα πέριξ, με τις ίδιες ουσιαστικά τιμές (μισό με ένα ευρώ λιγότερο έχουν κυρίως κάποια ποτά).

Οι ιδιοκτήτες νομίζω ότι έχουν επίσης και το μπαρ 14 (Fourteen), δίπλα ακριβώς στη γωνία με τη Βεϊκου, καθώς και το δημοφιλές Καλαμάκι μπαρ, που βρίσκεται απέναντι. Και τα τρία στέκια είναι πολυσύχναστα, γεγονός που σημαίνει ότι κατέχουν τον χώρο της εστίασης. Είναι όμως έτσι τα πράγματα;;

Το ΣΚΟΥΜΠΡΙ τουλάχιστον, που απευθύνεται σε κοινό κάπως μεγαλύτερης ηλικίας, έχει περισσότερες απαιτήσεις. Ας δούμε λοιπόν τώρα τα θέματα με τη σειρά τους.

Ο χώρος είναι άνετος και εντυπωσιακός, επικρατούν δε ανοιχτές αποχρώσεις λευκού και σιελ. Πάνω απ’ την είσοδο βλέπει κανείς το σήμα του καταστήματος, που προφανώς είναι ένα σκουμπρί μέσα σε μια πιατέλα! Μέσα υπάρχουν περί τα 20 τραπέζια για 50 περίπου άτομα, ενώ στον πεζόδρομο περί τα 12, για 30 άτομα. Ο εσωτερικός χώρος είναι περιποιημένος, με δυο χτιστούς καναπέδες με τις μαξιλάρες τους, κάποιους καθρέφτες, αλλά και διάφορα φωτιστικά δαπέδου ή περασμένα σε σχοινιά. Στην αριστερή πλευρά υπάρχουν ράφια με ποτήρια, ενώ γύρω απ’ τις κολόνες βλέπουμε τοποθετημένα σε ράφια τα μπουκάλια με τα αποστάγματα που προσφέρουν. Το δάπεδο έχει στο κέντρο μια πλακόστρωση χρώματος σιελ / μπλε με καμπύλα γεωμετρικά σχέδια που θυμίζουν λουλούδια.

Η μουσική απ’ τα μεγάφωνα, στη σωστή ένταση, ήταν ένας συνδυασμός ξένων ακουσμάτων, όπως Swing, Rock & roll, Latin και γενικότερα easy listening.

Στο βάθος της αίθουσας βρίσκεται η ανοιχτή κουζίνα, με τον σεφ Γιώργο επί το έργον, ενώ δεξιά της είναι ο χώρος με τις τουαλέτες (η μεγάλη γούρνα του νιπτήρα, και οι δύο τουαλέτες, ανδρών και γυναικών).

Και εδώ ακριβώς, το πρώτο και κυριότερο φάουλ!! Ενώ, με όσα προηγήθηκαν ο χώρος θα έπαιρνε τουλάχιστον 3 στα 4, τώρα θα βαθμολογηθεί επιεικώς με 2 στα 4, εξ αιτίας σχετικά ελλιπούς καθαριότητας της λεκάνης στην ανδρική τουαλέτα, και κυρίως λόγω του χαλασμένου και ξεβιδωμένου καλύμματος της λεκάνης, που χρειάζεται αντικατάσταση ή αποκατάσταση βλάβης…

Η εξυπηρέτηση απ’ τον νεαρό σερβιτόρο ήταν σε γενικές γραμμές καλή, σε πείσμα των προηγούμενων κριτικών, και γι’ αυτό θα την βαθμολογήσω με 3 στα 4. Ωστόσο, θα επισημάνω και εγώ ότι, ζητώντας τον λογαριασμό στο τέλος, έρχεται δελτίο παραγγελίας… Τους εξήγησα ότι θα εξοφλήσω με χρεωστική κάρτα, οπότε αναγκαστικά εκδόθηκε κανονικός λογαριασμός!!

Πάμε τώρα στα της γεύσης. Ο κατάλογός τους έχει πράγματι μεγάλη ποικιλία:

• 15 ορεκτικά, από 4-8.50 €: κολοκυθάκια τηγανιτά, λευκή ταραμοσαλάτα, σκουμπρί καπνιστό, χταπόδι ξυδάτο ή σχάρας (που ατυχώς δεν είχανε!! ), γαύρο μαρινάτο, ταλαγάνι σχάρας, ταρτάρ σολομού με αβοκάντο, κ. λπ.
• 10 σαλάτες, στα 4.50-7.50 €, κι ανάμεσά τους το ομώνυμο σκουμπρί, δηλ. μια ανάμεικτη πράσινη σαλάτα, με καπνιστό σκουμπρί & λαδολέμονο στα 7.50 €.
• Θαλασσινοί μεζέδες στη σχάρα ή το τηγάνι, 18 τον αριθμό (! ), από 8.50 € (καλαμαράκια τηγανιτά, μπακαλιάρος σκορδαλιά, κριθαρότο σουπιάς, αθερίνα), μέχρι 14 € για σολομό ή κουτσομούρα, 15 € για τσιπούρα, και 18 € για φαγκρί.
• Υπάρχουν ακόμη 3 κρεατικά (κοτόπουλο και μπιφτέκι 8 €, και μοσχαρίσια μπριζόλα 12 €).
• Αναφορικά με τα ποτά, σερβίρουν αποστάγματα 200 ml στα 6.50-11 €, 8 ελληνικές μπύρες, στα 3-4 €, κρασί χύμα, στα 9 το λίτρο, ενώ έχουν και 10 ετικέτες εμφιαλωμένων κρασιών, από 16-28 € (τιμή που αφορά το λευκό ή ροζέ ΒΙΒΛΙΑ ΧΩΡΑ). Θεωρώ κάποια κρασιά και αποστάγματα υπερτιμημένα…

Επιλέξαμε τα εξής πιάτα (ελλείψει χταποδιού):

• Μία μερίδα καλαμαράκια τηγανιτά, που ήταν νόστιμα και χορταστικά, αλλά ήρθαν με υποψία φέτας λεμονιού και αναγκαστήκαμε έτσι να πάμε στην κουζίνα και να τους ζητήσουμε κι άλλο… Τιμή 8.50 €.
• Πήρα μια μερίδα κριθαρότο γαρίδας που είχε 10.50 €. Ενώ ήταν νόστιμο πιάτο, είχε μια μεγαλούτσικη γαρίδα στο μέσον, αλλά στο υπόλοιπο πιάτο υπήρχαν μόνο 4-5 κομματάκια από καθαρισμένη μικρή γαρίδα. Προηγουμένως, υποψία λεμονιού και τώρα, υποψία γαρίδας!!
• Ο φίλος μου δοκίμασε μια μερίδα φρέσκου σολομού που ήτανε καλοψημένος και νόστιμος, συνοδεύονταν δε από βραστά λαχανικά, όπως μπρόκολο, καρότο, κολοκυθάκια και βραστές πατάτες. Αυτό ήταν ωραίο πιάτο, αλλά σαφώς υπερτιμημένο, αφού κόστιζε 14 €!!
• Στην αρχή, βέβαια, τα κλασικά: νερό εμφιαλωμένο (1.50 €), και λίγες φετούλες ψωμιού, στο 1 €…

Αρκεστήκαμε σ’ αυτά και πληρώσαμε συνολικά 35.50 €, (κατηγορία 17 / 25 € το άτομο). Το ποσό το θεωρώ υπερτιμημένο, σύμφωνα με όσα σας περιέγραψα, για ένα μεζεδοπωλείο θαλασσινών, και γι’ αυτό θα βαθμολογήσω το value for money με 2 στα 4.

Παρακαλώ να λάβετε υπόψη σας ότι δεν υπήρξε ίχνος κεράσματος, ούτε το παραμικρό ντιπ στην αρχή, ούτε καν ένα στοιχειώδες φρουτάκι εποχής ή έστω ένα λικεράκι στο τέλος, κόστους μεν κάτω του 1 €, αλλά με τον συμβολισμό της εκτίμησης στον πελάτη, ο οποίος έρχεται στην πιάτσα της Δράκου για να σε τιμήσει. Άσε που ο ευχαριστημένος πελάτης θα σου τιμήσει αύριο και το Καλαμάκι μπαρ σου αλλά και το 14!!!

Σας καλώ λοιπόν, εφόσον κάποιοι πάτε, να μας ενημερώσετε με τις δικές σας εντυπώσεις, έχοντας κατά νουν όσα ήδη σας ανάφερα. Προσωπικά, θα ξαναπάω μόνο αν έμπιστοι φίλοι χρήστες με πείσουν ότι αυτά βελτιώθηκαν ουσιαστικά…