Ελληνική κουζίνα και μαγειρευτά. Κάθε μέρα εκτός Δευτέρας 12.00-20.00

19 Μάρ 2014

Είμαι πολύ χαρούμενη που ανακάλυψα το συγκεκριμένο εστιατόριο και μπορώ να σας το συστήσω.

Κατ αρχάς να πω ότι είναι ένα μαγαζί παλαιάς κοπής που απευθύνεται στους ανθρώπους της γειτονιάς και των γύρω περιοχών. Λειτουργεί μόνο μεσημέρι και μέχρι τις 8 το βράδυ με μαγειρευτά και κάποια ψητά στη σχάρα. Θα το έλεγα μαγειρείο αλλά ο χώρος του είναι πιο μοντέρνος, οπότε μου φέρνει πιο πολύ σε αστικό εστιατόριο της γειτονιάς στο οποίο, σε παλαιότερες εποχές, θα έτρωγαν οι εργένηδες δημόσιοι υπάλληλοι και οι γύρω καταστηματάρχες. Η αλήθεια είναι ότι και τώρα τέτοιο περίπου κόσμο θα συναντήσετε.

Αυτό το μαγαζί συμμετείχε στην ελληνική εκδοχή του kitchen nightmares (το είχε πάρει το μάτι μου και μου είχε κάνει εντύπωση επειδή ήταν στο Παγκράτι αλλά περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω). Μετά έμεινε για πολύ καιρό κλειστό και το είδα να ανοίγει λίγους μήνες πριν. Περνώντας λοιπόν από μπροστά του κάθε μέρα, μου είχε κινήσει την περιέργεια να δω τι ήταν τελικά κι έτσι ένα Σάββατο που ήμουν ελεύθερη υποχρεώσεων, δε μου άρεσε το φαγητό που είχαμε στο σπίτι και πέρναγα από μπροστά, είπα να το δοκιμάσω. Σας πληροφορώ ότι και τα τρία επόμενα Σάββατα φρόντισα να μη μου αρέσει πάλι το φαγητό και επέστρεψα.

Το μαγαζί βρίσκεται σε ένα στενό, πολύ κοντά στην Υμηττού, λίγο μετά από το συντριβάνι (για όσους γνωρίζουν την περιοχή). Δεν θα δυσκολευτείτε να το βρείτε αλλά το πάρκινγκ θα έχει ένα βαθμό δυσκολίας.

Μπροστά το μαγαζί έχει τζαμαρία που ενώ δεν προσφέρει καμία θέα δίνει φωτεινότητα στο χώρο. Μπαίνοντας θα δείτε τη βιτρίνα με τα φαγητά και θα δώσετε την παραγγελία σας. Κατάλογος δεν υπάρχει παρά μόνο ένας μαυροπίνακας έξω, στον οποίο αναγράφονται τα φαγητά και οι τιμές τους.

Ο χώρος είναι άνετος, τα τραπέζια με απόσταση, καρέκλες αναπαυτικές και όσες φορές πήγα δεν είδα κάποιον να καπνίζει, ούτε τασάκια στα τραπέζια. Οι τοίχοι είναι στα χρώματα του πράσινου και ενώ σαν διακόσμηση δεν έχει κάτι ιδιαίτερο σου αφήνει μια ήρεμη αίσθηση ενός καθαρού χώρου.

Μόλις καθίσετε θα σας έρθει η κανάτα με το φρέσκο νεράκι και ένα πανεράκι με μπόλικο φρέσκο ψωμάκι, άσπρο και μαύρο. Ας πούμε και για το φαγητό τώρα. Αρχικά πρέπει να πω ότι τόσο μεγάλα πιάτα και μερίδες έχω δει μόνο στη μαμά μου!! Πως λέμε μερίδα εστιατορίου???.... καμία σχέση! Υπερχορταστικά, πράγμα που από μόνο του δε θα μου έλεγε τίποτα, αλλά και πολύ νόστιμα και καλομαγειρεμένα.

Έχω δοκιμάσει πανσέτες με σάλτσα ψητού (τρία ευμεγέθη κομμάτια, μαλακά, χωρίς πολλά λίπη και νόστιμα), τα οποία εγώ συνόδευσα με μακαρόνια, αλλά μπορείτε να διαλέξετε όποια γαρνιτούρα θέλετε (6.30 ευρώ)

Συκώτι ψητό. Με ρώτησαν πως το θέλω, τους είπα μέτριο και ήρθαν δύο μεγάλα κομμάτια, ψημένα καταπληκτικά και πεντανόστιμα συνοδευόμενα από ένα βουνό λεπτοκομμένες, φρέσκες, τηγανιτές πατατούλες. Ζήτησα και μια ντοματούλα και φέτα (ωραιότατα και τα δύο) και πλήρωσα 11 ευρώ νομίζω. Το συκώτι είναι το νοστιμότερο που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής στην Αθήνα.

Προβατίνα κοκκινιστή με χοντρό μακαρόνι. Ολα τα λεφτά! Το κρέας ήταν νοστιμότατο, μαλακό, χωρίς περιτά λίπηκαι καμμία απολύτως μυρωδιά, ενώ το χοντρό μακαρόνι ποτισμένο με το ζουμάκι ήταν να τρώει η μάνα και του παιδιού να μη δίνει.

Την τρίτη φορά νήστευα οπότε διάλεξα μια απλή μακαρονάδα, η οποία ήταν μια χαρά, αλλά τη διαφορά έκαναν τα κρεμμύδια από το στιφάδο που μου έβαλαν! Ήταν πραγματικά γλύκισμα οπότε φαντάζομαι ότι και το στιφάδο τους θα είναι κορυφαίο (4.30 ευρώ).

Γενικά το μαγαζί αυτό έχει αρκετή ποικιλία, θα βρείτε πάντα κάποιο όσπριο, κάποια σούπα και λαδερά, με καλές πρώτες ύλες, νόστιμα και καλομαγειρεμένα με λεπτομέρειες που το κάνουν να ξεχωρίζει. Για παράδειγμα, ένας κύριος ζήτησε φακές και του έφεραν μαζί ένα πιάτο με κρεμμύδι κομμένο και ελιές. Πολύ μου άρεσε σαν κίνηση!

Η εξυπηρέτηση είναι απλή και φιλική. Θα σας γεμίσουν το ποτήρι σας με νερό, θα σας ρωτήσουν αν σας άρεσε το φαγητό, θα σας μαλώσουν αν δεν το τελειώσετε. Μαζί με το φαγητό θα έρθει και η απόδειξη στο τραπέζι σας.

Στο vmf θα έβαζα 10, αν υπήρχε. Νοστιμότατο φαγητό σε τεράστιες μερίδες με τιμές σουβλατζίδικου. Το πιο ακριβό πιάτο που έχω δει είναι το ψάρι και μιλάμε για έναν ευμεγέθη φρέσκο μπακαλιάρο ο οποίος τιμάτο στα 9 ευρώ. Τα υπόλοιπα κυμαίνονται στα 3-5-7 ευρώ περίπου.

Αν λοιπόν είστε στην ευρύτερη περιοχή μεσημέρι...... δοκιμάστε το! Νομίζω ότι θα μείνετε ικανοποιημένοι αλλά θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω και τις δικές σας απόψεις!