EL CONVENTO DEL ARTE

Wine Restaurants

Bιργινίας Μπενάκη 7, Μεταξουργείο [Χάρτης]
  210 5200602
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Κάθε μέρα από τις 21:00, ενημερωθείτε τηλεφωνικά ή από το site μας www.elconvento.gr
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Το στοίχημά μας είναι να αισθανθεί κανείς αμέσως χαλαρά και οικεία, να αφεθεί στις μουσικές, να πιεί ή να φάει καλά και να παρακολουθήσει τις ανατρεπτικές προτάσεις μας στα show. Εδώ βάζουμε το δεύτερο στοίχημα: ανακαλύπτουμε και σας παρουσιάζουμε παραστάσεις που συνήθως δεν μπορείτε να δείτε αλλού. Καλλιτέχνες και συνθέσεις που ταιριάζουν απόλυτα στον «αλήτικο» χαρακτήρα του El Convento.

Γράψε τη δική σου κριτική

Wine Restaurants - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα

El Convento del arte ήτοι το μοναστήρι των τεχνών. Όταν κάποιος έχει προαποφασίσει και κατ΄ επέκταση συμφιλιωθεί και συμβιβαστεί με την ιδέα ότι θα επισκεφθεί το συγκεκριμένο εστιατόριο μόνο για το χώρο (το τονίζω αυτό γιατί πραγματικά είναι το μόνο που κατά τη γνώμη μου αξίζει) ή έστω για το «πρωτότυπο» θέαμα που μπορεί να δει (πράγμα εντελώς υποκειμενικό) τότε υπάρχουν πολλές πιθανότητες να περάσει καλά, αν μάλιστα αυτό συνδυαστεί και με την κατάλληλη παρέα.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη αποφάσισα με την παρέα μου να κάνω κράτηση για την Κυριακή, ημέρα κατά την οποία παρουσιάζεται το «Άγιο Έγκλημα» ή «Βρες το δολοφόνο». Πρόκειται για ένα θεατρικό δείπνο μυστηρίου με συγκεκριμένη είσοδο (25 ευρώ κατ΄ άτομο για φαγητό (με συγκεκριμένο μενού, χωρίς κρασί) και 15 για ποτό στο μπαρ).

Δεν έχω κάτι να πω για το χώρο, την ατμόσφαιρα και γενικότερα το ρομαντικό περιβάλλον του εστιατορίου, καθώς σε υποβάλλει και σε μεταφέρει τελείως αλλού. Ήταν πραγματικά συγκλονιστικό! Διάκοσμος με κηροπήγια, ρετρό πολυελαίους, στασίδια, μανουάλια, βαθυκόκκινες, πορφυρές βελούδινες κουρτίνες με επιρροές από μοναστήρι του μεσαίωνα (άλλωστε εκεί διαδραματίζεται και η υπόθεση).

Ακόμη και στο μπαρ αντί για σκαμπό είχε ψηλές βελούδινες καρέκλες. Η ατμόσφαιρα ήταν τελείως μυστηριακή: στην είσοδο σου δίνουν κερί για να συντονιστείς με το κλίμα που σε περιμένει στο εσωτερικό. Δεν θα μπω σε περαιτέρω λεπτομέρειες για το δρώμενο. Θα περιοριστώ να αναφέρω ότι είναι πρωτότυπο ανεξάρτητα από το αν κάποιοι το βρίσκουν ενδιαφέρον ή όχι.

Η εξυπηρέτηση αποτελεί άλλο ένα προβληματικό θα έλεγα σημείο του εστιατορίου: οι σερβιτόροι, κάποιοι από αυτούς ντυμένοι καθολικοί μοναχοί, περιφέρονται αλλά πραγματικά δεν ξέρουν ακριβώς το ρόλο τους και το πώς να συμπεριφερθούν στον πελάτη (αρκετά χύμα κάποιες φορές). Το αποκορύφωμα ήταν όταν διαπίστωσα ότι το προαναφερθέν ποσό είναι ακριβό για ό, τι μας προσφέρθηκε.

Να σημειώσω ότι δεν ήρθε καν ψωμί στο τραπέζι μας, ούτε αλατοπίπερο ούτε χαρτοπετσέτες και χρειάστηκε να ζητήσουμε. Αν λάβουμε υπόψη μας και το γεγονός ότι το φαγητό το επιμελείται γνωστός σεφ αντιλαμβανόμαστε πολύ καλά το περιεχόμενο της γνωστής παροιμίας «φύκια για μεταξωτές κορδέλες». Ως προς το φαγητό το μενού είναι όπως προανέφερα συγκεκριμένο:

-καλωσόρισμα σαλάτα (ατομική) ανάμεικτη (με κρουτόν, ντοματίνια, καρότο, καρύδια, ραπανάκι, αποξηραμένα σύκα, λιαστές ντομάτες, γραβιέρα και βινεγκρέτ βαλσάμικου ξυδιού), ενδιαφέρουσα ως γεύση, απλώς πρώτη φορά βλέπω για καλωσόρισμα σε εστιατόριο σαλάτα (! )

-κυρίως πιάτο ή το πιάτο της αμαρτίας ήταν κριθαρότο με κοτόπουλο και μανιτάρια του δάσους. Κατέφτασε αχνιστό, αρχικά μου φάνηκε λίγο σε ποσότητα αλλά τελικά ήταν χορταστικό και νόστιμο. Θα το προτιμούσα πιο al dente και λιγότερο χυλωμένο.

-επιδόρπιο ή το γλυκό της άφεσης, πανακότα βανίλια με άρωμα κονιάκ. Όμορφη παρουσίαση πιάτου αλλά μέχρι εκεί. Δεν με ενθουσίασε.

-1 μπουκάλι κόκκινο κρασί

-1 εμφιαλωμένο νερό

Ο λογαριασμός μαζί με το κρασί κυμαίνεται από 30-35 ευρώ το άτομο ανάλογα με το κρασί που θα διαλέξει κανείς. Γενικότερα είναι προτιμότερο αν είναι κάποιοι παρέα να παραγγείλουν μπουκάλι. Συμφέρει περισσότερο.

Να σημειώσω επίσης ότι δεν επιτρέπεται το κάπνισμα εντός του εστιατορίου κατά τη διάρκεια της «παράστασης» (αν και το εστιατόριο διαθέτει έναν συγκεκριμένο χώρο κοντά στις τουαλέτες για τους καπνίζοντες) αλλά μετά το πέρας της μπορείς να καπνίσεις κανονικά. Προφανώς απαγορεύεται για να μην ενοχλούνται οι ηθοποιοί οι οποίοι δεν παίζουν σε «σκηνή» αλλά δίπλα στους θεατές-γευματίζοντες.

Γενικότερα θα έλεγα ότι δεν με ενόχλησαν τόσο οι τιμές όσο ότι στη σχέση τους με την προσφερόμενη ποιότητα υπάρχει αναντιστοιχία. Ειδικά μάλιστα αν λάβουμε υπόψη ότι πληρώνεις αυτά τα λεφτά για συγκεκριμένο μενού για το οποίο δεν έχει προνοηθεί καν η δυνατότητα επιλογής μεταξύ 2 ή 3 διαφορετικών πιάτων (για όποιον δεν του αρέσει η συγκεκριμένη γεύση). Μήπως να το προσέξουν λίγο περισσότερο οι ιθύνοντες του εστιατορίου ειδικά αυτή την περίοδο της κρίσης που διανύουμε; Παρ΄ όλ΄ αυτά οφείλω να πω ότι το μαγαζί με αυτές τις τιμές (στην περιοχή του Μεταξουργείου) ήταν γεμάτο!

Wine Restaurants - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα

To τέως "Bandoneon" νυν "Convento del Arte" είναι ένας χώρος θεάματος, περισσότερο από εστιατόριο, κατά τη γνώμη μου.
Και για να μην παρεξηγηθώ, το φαγητό είναι πολύ εύγευστο, αλλά έρχεται σε δεύτερη μοίρα.

Κυρίαρχο πλάνο έχει η παράσταση (παλιότερα ο χορός). Εμείς επιλέξαμε το μυστήριο της μονής εσταυρωμένου και δεν απογοητευτήκαμε καθόλου.
Συμμετέχεις στην παράσταση, μαζεύοντας στοιχεία και βρίσκοντας το δολοφόνο μέσα στη μονή: ) Εξαιρετικό και κυρίως πρωτότυπο.

Οπως πρωτότυπη ήταν η προτροπή του κοινού (το οποίο όπως προανέφερα συμμετέχει στο δρώμενο με παρατηρήσεις, ερωτήσεις και ετυμηγορίες) να κεράσει το μαγαζί ένα δεύτερο γύρο από την φανταστική - έλιωνε στο στόμα - πανακότα.

Το κριθαρότο (υπήρχε μόνο η επιλογή menu λόγω παράστασης) ήταν επίσης εξαιρετικό αλλά περιορισμένο: )

Η τιμή είναι συζητήσιμη (μάλλον στα κατά του μέρους) αλλά και πάλι έχεις ένα show μπροστά στα μάτια σου.

Τραγούδι βραδιάς (για να θυμηθούμε και τα παλιά):

Gotan Project - Last Tango in Paris

https: //www. youtube. com/watch?v=VjH2EmWdSz4

Wine Restaurants - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα

Στο Μοναστήρι των τεχνών -convento αυτό σημαίνει- πήγα καλεσμένη από μια φίλη για να γιορτάσουμε τα γενέθλιά της. Βρίσκεται κοντά στην πλατεία Καραϊσκάκη, στο Μεταξουργείο.

Φοβούμενοι ότι δε θα βρούμε parking αφήσαμε το αυτοκίνητο κάπως μακριά. Νομίζω ότι μπορούσαμε να παρκάρουμε πιο κοντά.

Μπαίνοντας στο κτήριο πήραμε τα κουπόνια για το θέαμα από έναν γοητευτικό... ιερέα (μοναστήρι είπαμε) που βρισκόταν στον προθάλαμο! Μπήκαμε στην κυρίως αίθουσα, έναν μακρόστενο χώρο, μαύρου χρώματος, με μια μπάρα και μια σκηνή. Ο χώρος είναι ατμοσφαιρικός, για να πω την αλήθεια όμως μοναστήρι θύμιζαν μόνο τα τύπου βιτρώ παράθυρα. Πολύ καλό το ότι όλα τα τραπέζια έχουν θέα στη σκηνή.

Μία καμπάνα χτυπούσε αναγγέλλοντας την αρχή της παράστασης, κάτι σαν τα κουδούνια του θεάτρου.
Η παράσταση που είδαμε ήταν από μια ομάδα με εντυπωσιακά ακροβατικά, τραγούδια και στοιχεία από την comedia del arte. Κράτησε σχεδόν 2 ώρες. Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να ήταν πιο σύντομη. Αρκετά καλή, αλλά στο τέλος μας κούρασε.

Στα του φαγητού τώρα. Στο convento προτείνω να πάει κάποιος που ενδιαφέρεται πρωτίστως για το δρώμενο που φιλοξενεί και λιγότερο για να απολαύσει το φαγητό του, παρόλο που άκουσα ότι έχουν έναν "διάσημο" σεφ.

Και εξηγούμαι:
Ήμαστε παρέα 7 ατόμων.
Μόλις τακτοποιηθήκαμε μας έφεραν νερό βρύσης και δύο ντιπ με ποικιλία από ψωμάκια και κριτσίνια.

Παραγγείλαμε ένα κόκκινο σαμπανιζέ κρασί, το οποίο ήταν υπέροχο! Από τα καλύτερα που έχω πιει, άρεσε σε όλους! Μετά ήρθαν δύο σαλάτες με λαχανικά, που ήταν παρόμοιες. Δροσερές, αλλά ήταν του τύπου βάζουμε σε μια τεράστια σαλατιέρα μια χούφτα χορταρικό, λίγο μπαλσάμικο και να μια μοντέρνα σαλάτα...

Ένα πλατό τυριών με μαρμελάδες -μια από τις οποίες ήταν εξαιρετική βερίκοκο- συνόδεψε το κρασί μας. Τέλος μια ποικιλία κρεατικών (χοιρινή πανσέτα, λουκάνικο, κοτόπουλο και σεφταλιά, αν δεν κάνω λάθος) με πατάτες τηγανιτές, ήταν καλή, χωρίς κάτι το αξιομνημόνευτο.

Για όλα αυτά συν ένα ποτήρι κρασί επιπλέον η εορτάζουσα έδωσε 100€.

Στην εξυπηρέτηση θα έβαζα 4. Το προσωπικό μάς περιποιήθηκε με επαγγελματισμό. Δεν χρειάστηκε να τους ψάξουμε καθόλου. Έφερναν νερό, μόλις άδειαζε το μπουκάλι.

Δύο πράγματα στέρησαν τον 1 βαθμό:
< το κάπνισμα που, ενώ απαγορευόταν, επετράπη, μόλις τελείωσε η παράσταση! Μάλιστα μοιράστηκαν και τασάκια...

< η απόδειξη που δεν δόθηκε με την πληρωμή του λογαριασμού...

Συμπέρασμα: Αν υπάρχει κάποιο δρώμενο που σας ενδιαφέρει να δείτε, σπεύσατε. Το φαγητό είναι σε δεύτερο πλάνο και δεν είναι ο κύριος λόγος για να μπει κανείς στο... Μοναστήρι!