ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Λεωφόρος Καλυβίων Λαγονησιου 27, Καλύβια [Χάρτης]

Παροχές:
Έχει parking Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Παραδοσιακή ταβέρνα με πεντανόστιμα ψητά της ώρας. Διαθέτουμε παιδική χαρά για να χαρείτε ήρεμοι εσείς το φαγητό και τα παιδιά σας το παιχνίδι. Αίθουσα εκδηλώσεων για γάμους, βαφτίσεις και συνεστιάσεις.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα
Ιούλ
2017

Πρώτη φορά πήγα στη συγκεκριμένη ταβέρνα σαν καλεσμένη σε γάμο. Ηταν ένα παραδοσιακό γλέντι γάμου με DJ. Το μενού ήταν ιδιαίτερα πλούσιο και η εξυπηρέτηση ταχύτατη.

Μας άρεσε πολύ ο χώρος και αποφασίσαμε να τον ξανά επισκεφτούμε με οικογενειακούς φίλους πριν από λίγες μέρες μετά από θαλασσινό μας μπάνιο. Παρόλο που η θέση της ταβέρνας δεν προσφέρει κάποια θέα για να απολαύσει ο επισκέπτης ο χώρος που καθήσαμε ήταν ήσυχος, καλαίσθητος και όμορφα διακοσμημένος. Οι αίθουσες βρίσκονται χαμηλά και είχαμε άνετη πρόσβαση για τα καροτσάκια των παιδιών.

Ολα τα ψητά της ώρας που παραγγείλαμε ήταν πάρα πολύ νόστιμα και καλοψημένα, οι μερίδες ήταν μεγάλες, οι σαλάτες πολύ πλούσιες και το ψωμάκι ψημένο με λαδάκι και ρίγανη.

Επίσης στα συνοδευτικά τζατζίκι τυροκαυτερή κολοκυθάκια τηγανιτά ήταν πολύ νόστιμα και καλομαγειρεμένα. Οι τιμές ήταν πάρα πολύ καλές αν σκεφτεί κανείς ότι η μερίδα πατάτες που δεν τη λες μικρή είχε 3 ευρώ αντίστοιχα το τζατζίκι και η τυροκαυτερή 3 το κοκορέτσι 10 και τα αρνίσια παϊδάκια ήταν στα 30 ευρώ το κιλό.

Η παραγγελία που κάναμε ήταν ανάλογη με τα άτομα που ήμασταν αλλά στο τέλος φύγαμε με φαγητό σε πακέτο σε σκεύος από αλουμινόχαρτο

Λόγω μικρών παιδιών παραγγείλαμε και μπιφτέκια τα οποία τα παιδιά έφαγαν πάρα πολύ ευχάριστα και αν θυμάμαι καλά τα απλά μπιφτέκια είχαν 9 ευρώ και τα γεμιστά 11. Επιπλέον τα μικρα παίξανε στην παιδική χαρά όπου προσφέρει η ταβέρνα.
Η παιδική χαρά είναι αρκετά καλή για να παίξουν τα παιδάκια, και έχοντας ένα ιδιαίτερα ζωηρό παιδί πράγμα που δεν με αφήνει να ευχαριστηθώ την έξοδό μου σε όλα τα μέρη, εκεί ήμουνα αρκετά σίγουρη ότι ήταν ασφαλής. Ο χώρος της Παιδικής Χαράς δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, είναι μία παιδική χαρά όπως την ξέρουμε και εμείς από παιδιά με τα κλασικά παιχνίδια, σημαντικό είναι όμως ότι βρίσκεται σε περιφραγμένο χώρο κι αν κάτσεις στο κατάλληλο σημείο ελέγχεις τη μοναδική είσοδο και έξοδο. Σε παρόμοιες επιχειρήσεις της περιοχής δυστυχώς δεν είχα την πολυτέλεια αυτή.

Η εξυπηρέτηση ήταν ικανοποιητική και οι σερβιτόροι πολύ ευγενικοί. Η παραγγελία μας δεν καθυστέρησε και όταν τελειώσαμε μας πρόσφεραν και το επιδόρπιο γιαουρτάκι με μέλι ή γλυκό του κουταλιού ανάλογα με την επιθυμία μας. Περάσαμε πολύ όμορφα και πιστεύω ότι θα ξαναπάμε

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα
Ιούλ
2017

Μια πρόσφατη κυριακάτικη βόλτα σε φίλους της περιοχής που μας πήγαν για φαγητό στην ταβέρνα Παράδεισος είναι η αφορμή για την ανάρτηση αυτής της κριτικής. Ομολογώ πως παρότι επισκέπτομαι συχνά την περιοχή για φαγητό συνήθως επέλεγα μια από τις γνωστές ταβέρνες του κέντρου. Η επιλογή των φίλων μου πάντως ήταν μια ευχάριστη ανακάλυψη για εμένα.

Το φαγητό: χορτάσαμε με το παραπάνω και ευχαριστηθήκαμε. Η καλή ποιότητα των υλικών ήταν φανερή τόσο στην εμφάνιση όσο και τον ουρανίσκο. Πολύ νόστιμο το μπιφτέκι αλλά και τα ψητά της ώρας (χοιρινή μπριζόλα και προβατίνα στη σχάρα) ζουμερά και καλοψημένα. Τα έτοιμα ψητά (κοντοσούβλι κλπ) είχαν εξαντληθεί και δεν είχαμε άποψη πλην μιας μερίδας κοκορέτσι που προλάβαμε και που μας ικανοποίησε αρκετά ως εισαγωγικός μεζές. από τα υπόλοιπα συνοδευτικά Λουκάνικο. ελαφρώς πικάντικο, ότι πρέπει για το εξαιρετικό κατά γενική ομολογία ροζέ μοσχάτο κρασί που ήπιαμε... Πατάτες τηγανιτές. φρεσκοκομμένες και τηγανισμένες, τζατζίκι. Σπιτικά φτιαγμένο δροσιστικό και αρκετά διακριτικό στο σκόρδο ώστε να μην φοβάσαι να πλησιάσεις άνθρωπο. ήταν τέλειο συνοδευτικό για τα τηγανητά κολοκυθάκια.

Η χωριάτικη πολύ χορταστική με πλούσιο ελαιόλαδο για γευστικές βουτιές.
και το ψωμί φυσικά ψημένο στα κάρβουνα με λαδάκι και ρίγανη. Σχεδόν χορταίνεις πριν έρθουν τα ψητά..

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή με ευγένεια και διακριτικότητα χωρίς να χρειαστεί να περιμένουμε πολλή ώρα σε σχέση με την κίνηση του καταστήματος. Γενικά μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι.
Ο χώρος συνολικά μας ενθουσίασε όχι τόσο για το ντεκόρ (αρκετά ικανοποιητικό) αλλά για τις παροχές του. Τα παιδιά έπαιξαν ξέγνοιαστα στην στεγασμένη παιδική χαρά που διαθέτει το κατάστημα χωρίς να έχουμε συνεχώς τον νού μας στην ασφάλεια τους. Ο χώρος που καθήσαμε (έξω) ήταν άνετος στεγασμένος και δροσερός χωρίς βαβούρα και θόρυβο από αυτοκίνητα. Τα αυτοκίνητα μας χώρεσαν άνετα στην αυλή και το μεγάλο περιφραγμένο πάρκινγκ που βρίσκεται όπισθεν του καταστήματος. Η καθαριότητα σε όλους τους χώρους ήταν εμφανής. Ειδικά με ικανοποίησε η εικόνα της κουζίνας όταν κάποια στιγμή έψαξα τον ιδιοκτήτη. (Καθαριότητα-προσωπικό με σκούφο και ποδιά κλπ). Οι τουαλέτες ήταν πολύ καθαρές.
Γενικά ήταν μια πολύ ευχάριστη εμπειρία που μας ικανοποίησε σε όλα τα επίπεδα. όσο για τις τιμές με 15 ευρώ /άτομο χορταίνεις καλά, με 20ευρώ /ατομο μιλάμε πλέον για κρεπάλη. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!