ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ

Παρασκευή
Σάββατο
Κυριακή
13:00 - 18:00
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Σε έναν όμορφο, ζεστό και μοντέρνο χώρο οι ιδιοκτήτες στέγασαν το όνειρο τους για νόστιμο και ποιοτικό φαγητό! Το deal είναι ξεκάθαρο.. θα απολαύσεις φαγητά με αγνά και άριστης ποιότητας υλικά και σε απόλυτα λογική σχέση ποιότητας και τιμής! Παρείστικο το κλίμα, με τα παιδιά της εξυπηρέτησης να φροντίζουν για να νιώσεις άνετα και να περάσεις όμορφα! Καλή σας διασκέδαση!!

Πως θα το βρείτε
  Φιλικής Εταιρείας 39, Χαλάνδρι
  210 6819109
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Δέχεται πιστωτική κάρτα Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Γράψε τη δική σου κριτική

Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Η ονομασία του εστιατορίου είναι η πλέον ακριβής: πρόκειται για μια παλιά μονοκατοικία που έχει ανακαινιστεί στο εσωτερικό έχοντας όμως διατηρήσει όλα εκείνα τα ρετρό στοιχεία που την καθιστούν ελκυστική και την ομορφαίνουν. Βρίσκεται σε έναν ήσυχο δρόμο, πολύ κοντά στην Εθν. Αντιστάσεως του Χαλανδρίου για όσους γνωρίζουν την περιοχή.

Πανέμορφος χώρος και διακριτικά πολυτελής, περιποιημένος, καθαρός, με ωραίους χώρους και τραπεζοκαθίσματα απλωμένα και όχι στριμωχτά. Ουσιαστικά κάθε δωμάτιο του σπιτιού έχει μεταμορφωθεί σε τραπεζαρία με 3-4 τραπέζια. Κυριαρχεί η πέτρα και το τούβλο. Εμείς καθίσαμε στο χώρο με το τζάκι και πλάι στο παράθυρο σε μια θέση που είχε και καναπέδες εκτός από καρέκλες. Γενικά νιώθεις άνετα σαν στο σπίτι σου, αφού η ατμόσφαιρα είναι φιλόξενη και ζεστή.

Η Μονοκατοικία διαθέτει επίσης έναν πολύ όμορφο και δροσερό κήπο με ρομαντικό περιβάλλον και ωραία ατμόσφαιρα για τις ζεστές νύχτες του καλοκαιριού.

Η εξυπηρέτηση καταδεκτική, με χαμόγελο και απλότητα.

Ο κατάλογος είναι μικρός με 6-7 ορεκτικά, 4-5 σαλάτες, 6-7 κυρίως πιάτα μεταξύ των οποίων και 1-2 επιλογές με ψάρι και 3-4 γλυκά. Όλα τα πιάτα είναι gourmet και ιδιαίτερα. Την κουζίνα θα τη χαρακτήριζα δημιουργική, πειραγμένη και με φαντασία. Η παρουσίαση των πιάτων είναι απλή και συνάμα εντυπωσιακή. Όλα τα πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν εξαιρετικά γευστικά. Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι τις ονομασίες τους που ήταν ιδιαίτερες.

Ωστόσο δοκιμάσαμε κρεατικά όλων των ειδών, κοτόπουλο, χοιρινό, μπιφτέκι αλλά και ορεκτικό, κάτι σαν spring roll και γλυκό με μαστίχα και τριμμένο μπισκότο με φρούτα του δάσους.

Στα συν του εστιατορίου είναι σίγουρα το ζυμωτό ψωμί τους που το παρασκευάζουν οι ίδιοι, το νερό σε κανάτα που ανανεωνόταν συνεχώς και το δροσερό κόκκινο χύμα κρασί που δοκιμάσαμε.

Μείναμε όλοι ευχαριστημένοι. Οι τιμές κανονικές για την ποιότητα και την ποσότητα. Ίσως ένα τσικ ανεβασμένες αλλά το σύνολο του εστιατορίου το αξίζει.

Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Στό ατμοσφαιρικό αυτό εστιατόριο βρεθήκαμε λίγο κατά τύχη. Για αλλού ξεκινήσαμε με τη φίλη μου, ατυχήσαμε γιατί "το αλλού" ήταν κλειστό και εκείνη θυμήθηκε τη μονοκατοικία-φαγάδικο που είχε δει περαστική απο κει κοντά. Φτάσαμε βραδάκι καθημερινής και με την πρώτη ματιά αλλά και όσο περνούσαμε στα ενδότερα, διαπιστώναμε ότι αν μη τι άλο το μαγαζί εχει ποιότητα στη διακόσμηση. Είχε πολυ λίγο κόσμο με μονη εξαίρεση μια γιορτή(γεννέθλια? ονομαστική? δε γνωρίζω και δε χρειάζεται άλλωστε)που όμως είχε καταλάβει μονο ενα απο τα εσωτερικά δωματια. Ο εξυπηρετικος σερβιτόρος μας οδηγησε στην όμορφη αυλη και μας πρότεινε ενα άνετο τραπεζακι. Επειδή είχαμε διάθεση για κάτι όχι πολύ βαρυ αλλά και για οικονομία(θύματα των καιρών κι'εμείς)πήραμε μόνο τα εξής:

-Μια σαλάτα "Ανατολή". Πράσινη με βινεγρέτ εσπεριδοειδων. Προσωπικά ατύχησα Πλήρως! Η σαλάτα ήταν γλυκιά! Όχι κάπως γλυκιά-κανονικοτατα γλυκιά! Για να φανταστεις θα πω μόνο οτι αν εκλεινες τα μάτια και έτρωγες μια πιρουνιά μαλλον θα το θεωρούσες κανταίφι! Επιπλέον κόστιζε και 9 ολόκληρα ευρω.

-Ενα μπιφτέκι με πατάτες "βραχάκια"(τα περιγραφει ο καταλογος, προφανως λόγω των ακανόνιστων σχημάτων τους)και μια ελαφρια σος γιαουρτιου. Πόλυ νόστιμο, μεγαλούτσικο, οι πατάτες μια χαρά και η σος ταιριαστή. Στα 10 ευρω όμως η τιμή.

-Αλλο ένα απο το ίδιο μόνο που η φιλη το πήρε με τοματοσαλάτα για λόγους διαίτης. Άρα οτι και πριν, με μια συμπαθεστατη αγγουροντοματα στο πλάι.

-Μισό κιλό κρασάκι λευκο. δεν τραλαθηκα, ουτε και το απορριπτω.

Για καλοσόρισμα μας έφεραν τρεις φετούλες ψωμακι(νοστιμο αλλα λευκο)και ενα μπολάκι πολτο λιάστης ντομάτας, κατα την ταπεινη μας αποψη, απαραδεκτο. Δεν καταλαβαίνω γιατί το τρώνε αυτό. Στο τέλος για κέρασμα δύο υποβρυχια συμπαθητικούλικα. Αλλη μια σημαντικη παρατήρηση ειναι το στρώσιμο του τραπεζιού. Υπήχαν πάνω του μονο τα πιάτα και τα μαχαιροπιρουνα και τίποτα αλλο. Ούτε χαρτοπετσετες, ουτε αλατοπίπερο, ούτε λαδοξυδο. Ότι απ'αυτά χρειαστείς πρέπει να το ζητήσεις. Το σέρβις πάντως χαμογελαστό και πρόθυμο.

Ο λογαριασμός συνολικα έφτασε τα 37 ευρω. Με μια εκπτωσούλα που εδινε το σαιτ "πέσαμε" στα 33. Έχω να πω ότι ένα ποσόν κοντά στα 40 ευρω για δυο μπιφτέκια, μια σαλατα και λιγο κρασι ειναι πάραπολλα για σημερα και πάντως οχι ανάλογα της ποιότητας και ποσότητας.

Δε νομίζω να το ξαναεπισκεφτώ. Ούτε και το συνιστω σαν επιλογή. Όμορφη ατμόσφαιρα, πειραγμένες αλλα ατυχώς κατα τη γνώμη μου οι γεύσεις και ακριβές τιμές,

Όχι. Μια φορά αρκεί.

Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πέμπτη απόγευμα στον απόηχο του δεκαπενταύγουστου, νωρίς το απόγευμα, κατά τις 7 μμ, αποφασίσαμε με ένα ζευγάρι συναδέλφους να πάμε, οι τρεις μας να φάμε στην «Μονοκατοικία», πιο πολύ για να τα πούμε και λιγότερο επειδή πεινούσαμε. Η αλήθεια είναι ότι εγώ επέμενα να επισκεφθούμε το συγκεκριμένο μέρος επειδή είχα ακούσει τα καλύτερα από φίλους, το κριτήριο των οποίων εμπιστεύομαι απόλυτα, και εν τέλει δικαιώθηκαν.

Η Αθήνα άδεια ακόμη οπότε βρεθήκαμε αμέσως, από τους Αμπελοκήπους στο Χαλάνδρι και παρκάραμε έξω από το μαγαζί, που στεγάζεται σε μία όμορφα ανακαινισμένη, μονοκατοικία, κτισμένη μπορεί και προπολεμικά, αδιάφορου αρχιτεκτονικού χαρακτήρα (λανθάνων μεσογειακό bauhaus), από αυτές όπου στέγασαν τα όνειρά της μεσοαστικής πρωτευουσιάνικης οικογένειας. Αδιάφορη συμβατική κατασκευή, περιτριγυρισμένη όμως από το κηπάκι της, με τη συμπαθητική βεραντούλα, τους άνετους εσωτερικούς χώρους – που έχουν δεχθεί δραματικές επεμβάσεις και το διακοσμητικό concept των οποίων δεν μπόρεσα να αντιληφθώ ακριβώς λόγω της καλοκαιρινής αποδιοργάνωσης, και βέβαια την μεγάλη, κατάφυτη αυλή που κρύβεται στο πίσω μέρος του σπιτιού. Στη δροσερή αυλή κυριαρχεί άναρχη πανίδα και περίφραξη από χοντρά καλάμια – το μόνο στοιχείο που δεν μου άρεσε καθόλου και το βρήκα άσχετο με το όλο εγχείρημα, καθότι βούρλα και καλάμια θυμίζουν ταβέρνες του χωριού ή υποβαθμισμένων συνοικιών, επί ρεμάτων κ. λπ. υδροφόρων γαιολογικών σχηματισμών, της προπασοκικής περιόδου. Τα τραπεζοκαθίσματα παραδοσιακά σε υπόλευκο χρώμα, σωστά σερβίτσια και χρωματιστά χάρτινα σουπλά που φαντάζουν επί του λευκού μαρμάρου που είναι τοποθετημένα. Θα επικροτούσα την αφαίρεση του καλαμοφράχτη και την αντικατάστασή του με υπόλευκο καφασωτό, ή κάτι παρεμφερές, που θα προσθέσει φινέτσα στο χώρο.
Σμήνη κουνουπιών και παντός είδους πετούμενων ζωυφίων μας επιτέθηκαν μόλις καθίσαμε σε σημείο άκρως ενοχλητικό, τέτοιο ώστε αρχίσαμε να ξινόμαστε σαν μαχητές του αντάρτικου. Τέτοια εποχή χωρίς προηγούμενο πασάλλειμα με τις κατάλληλες ουσίες, ούτε που να το σκέφθεστε. Να το αντιμετωπίσει το θέμα και η διεύθυνση του καταστήματος - αποτελεί σοβαρό πρόβλημα για κάποιους. Θεμιτό σε ένα εστιατόριο είναι να φεύγουν χορτάτοι οι πελάτες και όχι τα κουνούπια που συχνάζουν εκεί.

Το ευχάριστο είναι ότι τα τραπέζια που είναι τοποθετημένα αραιά στο χώρο, έτσι ώστε κάθεσαι άνετα και να συζητάς ελεύθερα, χωρίς υποχρεωτικά ψιθυρίσματα ή να σε προσβάλλου πλαταγιάσματα κι άλλοι ανεπιθύμητοι θορύβοι τρίτων, σκουντήματα και λοιπά υποβιβαστικά οχλοειδή φαινόμενα.

Η εξυπηρέτηση, τέσσερεις παρέες ήμασταν βέβαια, γίνονταν από ένα νεαρό σερβιτόρο, άνθρωπο φιλικό, απαράμιλλης προθυμίας, ευγένειας και διάθεσης ενημέρωσης. Μας ρώτησε για τον επιθυμητό ρυθμό σερβιρίσματος, τον τρόπο ψησίματος των κρεάτων, άδειαζε τα τασάκια, ενδιαφέρονταν για τα ποτά. Μας έφερνε το νερό (βρύσης σερβιρισμένο σε ωραία κανάτα) μόλις πήγαινε να αδειάσει χωρίς να το ζητάμε. Πιάτα και μαχαιροπήρουνα αλλάζουν για το κυρίως πιάτο. Γενικά η αντιμετώπιση του πελάτη είναι πολιτισμικά άψογη. Η αξιοπρέπεια και η καθαριότητα κυριαρχούν σε αυτήν την επιχείρηση. Άριστα.

Επειδή δεν πεινάγαμε πολύ, η παραγγελία μας ήταν περιορισμένη και συνετή, οπότε επιφυλάσσομαι για την επόμενη φορά.

Μόλις καθίσαμε κατέφθασε δίλιτρη κανάτα με νερό βρύσης.

Με το κρασί ήρθε καλωσόρισμα καλαθάκι με νόστιμο, χειροποίητο ψωμί συνοδεία ντιπ λιαστής ντομάτας, εντάξει στο πλαίσιο της ευγένειας αλλά τίποτα το ιδιαίτερο, πολύ συνηθισμένο για ότι ακολουθεί.

Το μενού δεν είναι σταθερό, αλλάζει πολύ συχνά, οπότε ο κατάλογος δεν έχει πάρα πολλές επιλογές - νομίζω όσες πρέπει. Εμείς οι τρεις παραγγείλαμε:

Ορεκτικά:
- Σαλάτα ρόκα με κατσικίσιο τυρί και σάλτσα φράουλας, αξιοπρεπέστατη αλλά κοινότοπη γεύση απουσία της έκπληξης που υπόσχεται η ύπαρξη του μούρου

- Ελληνικά Spring rolls γεμιστά με λευκό τυρί (δεν θυμάμαι να σας πω αν πρόκειται για φέτα ή άλλο) και φέτα, πάρα πολύ ωραία και καλοφτιαγμένα, με υλικά που φωνάζουν την ποιότητά τους.

Κυρίως πιάτα:
- Μπούτι κοτόπουλο γεμιστό, συνοδευόμενο με φάβα, πεντανόστιμο πιάτο, ψητό ρολό κοτόπουλο, ζουμερό με ευχάριστα έντονη γεύση ελληνικής σπιτικής κουζίνας συνοδεύει μια ελαφριά φαβούλα. Εύστοχος συνδυασμός.

- Μπιφτέκι με πατάτες βραχάκια και σως γιαουρτιού. Καταπληκτικό μπιφτέκι originale γεύση μυρωδάτου μοσχαρίσιου κιμά, ψημένο όσο έπρεπε ώστε να μην στεγνώσει, οι πατάτες σε ευφάνταστο σχήμα βραχακίων και η σως άνοστη αλλά δροσερή, θα την ήθελα πιο πηχτή και διακριτικά αρωματισμένη με μυρωδικά (σινάπι, δυόσμο κάτι τέλως πάντων)

- Σκαλοπίνια με μια σκούρα σάλτσα (δεν θυμάμαι τα υλικά) και πουρέ πατάτας, πιάτο που στέκει άνετα σε καλό γαλλικό εστιατόριο. Άψογο ψήσιμο, το ψαρονέφρι τεμαχισμένο στο σωστό πάχος κρατούσε τους χυμούς του, η σάλτσα διακριτικά πικάντικη και γλυκειά, πάρα πολύ νόστιμη, ο σπιτικός πουρές αποτελεί το απόλυτο συνοδευτικό αυτού του κρέατος.

Ποτά:
- Ήπιαμε ένα κιλό λευκό παγωμένο κρασί του σπιτιού, μοσχοφίλερο - καθόλου αρωματικό ως τέτοιο, που συνόδευσε ευχάριστα τις επιλογές μας.

- Γλυκό δεν πήραμε και μας κέρασαν σφηνάκια υποβρύχιο.

Οι μερίδες είναι χορταστικές, το φαγητό παρουσιάζεται σερβιρισμένο με στυλ και φαντασία, σε φίνα σχήματα, χωρίς άσκοπες υπερβολές και επιδείξεις. Στην κουζίνα εργάζονται νέοι σεφ και είναι ευδιάκριτη - και ελπιδοφόρα - η φαντασία και το καλό γούστο, με απλά υλικά, που χαρακτηρίζει τις δημιουργίες των νέων αυτών ανθρώπων.

Τα παραπάνω μας στοίχισαν € 59 (η απόδειξη κατέφθασε σε ωραίο πιατάκι) ήτοι € 20 έκαστος, με γλυκό και ένα ορεκτικό επιπλέον ή δεν θα ξεπερνάει τα € 25. Εάν επιθυμείτε εμφιαλλωμένο κρασί θα φτάσει τα € 30. Πιστεύω ότι είναι λογικό για το συνολικό ποιοτικό επίπεδο του καταστήματος.
Συνοψίζοντας πρόκειται για εστιατόριο που προσφέρει ποιοτικές, κλασσικές γεύσεις εμπλουτισμένες με μοντέρνες πινελιές που τις καθιστούν ενδιαφέρουσες, αξιέπαινο σέρβις, ευχάριστο περιβάλλον, και όλα αυτά σε λογικές τιμές. Οι επιχειρηματίες δεν έχουν θυσιάσει την ποιότητα χώρου, φαγητού, εξυπηρέτησης χάριν του κέρδους και τέτοιες προσπάθειες τις επιδοκιμάζουμε και τις ενισχύουμε και παρακαλώ να πάτε όλοι και να κάνετε ο καθένας τα σχόλιά του.

Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πριν από λίγες μέρες, Παρασκευή βράδυ, παρέα τριών ατόμων, επισκεφτήκαμε τη "Μονοκατοικία". Μια φίλη που δίνει μεγάλη σημασία στην ατμόσφαιρα ενός εστιατορίου μας το είχε προτείνει από καιρό, καθώς είναι ένα από τα αγαπημένα της στέκια για φαγητό.

Πιστός στις συνήθειές μου, πριν την επίσκεψη στη "Μονοκατοικία" διάβασα τις κριτικές των φίλων χρηστών του ask4food. Τα όσα είχαν γράψει ο αγαπητός jim, οι συμπαθέστατες Rose_Tyler και underwater και η πολυγραφότατη evi με προετοίμασαν για το τι επρόκειτο να συναντήσω.

Φτάσαμε γύρω στις εννιάμιση το βράδυ και αντικρύσαμε μια μεγάλη μονοκατοικία, χτισμένη πιθανότατα τη δεκαετία του '70, με έναν πολύ όμορφο κήπο να την περιβάλλει. Ο κήπος είναι και το δυνατό σημείο του χώρου του εστιατορίου, γιατί, όταν ο καιρός είναι καλός, σερβίρουν έξω, στα αρκετά τραπέζια που απλώνονται στον ευρύχωρο κήπο, σε ένα σημείο του Χαλανδρίου πολύ ήσυχο, καμία σχέση με το πολύβουο εμπορικό πεζοδρομημένο κέντρο της περιοχής.

Και ο εσωτερικός χώρος, όμως, είναι προσεγμένος και πολύ όμορφα διακοσμημένος. Τα ευρύχωρα δωμάτια της μονοκατοικίας έχουν πλέον προσεγμένα τραπεζοκαθίσματα, διαμορφωμένα έτσι, ώστε οι πελάτες να κάθονται με άνεση, για να απολαύσουν το φαγητό τους. Στο πίσω μέρος υπάρχει ένας ημιυπαίθριος χώρος, διαμορφωμένος για όσους καπνίζουν και ναι, (σωστά μαντέψατε! ) η "Μονοκατοικία" είναι ένας μικρός παράδεισος για μας τους μη καπνιστές, καθώς δεν επιτρέπεται το κάπνισμα στον εσωτερικό χώρο.

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική και γρήγορη. Τα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν μας πρότειναν αμέσως τραπέζι να καθίσουμε, έφεραν πολύ σύντομα τους καταλόγους, πήραν γρήγορα την παραγγελία και γενικά ήταν stand by για ό, τι χρειαστούμε. Στα θετικά της εξυπηρέτησης να καταγραφούν η συνεχής ανανέωση της κανάτας με το νερό βρύσης που έφεραν στο τραπέζι μας μόλις καθίσαμε και οι διακριτικές ερωτήσεις τους σε τακτά χρονικά διαστήματα αν χρειαζόμασταν κάτι επιπλέον και αν μας άρεσαν όσα παραγγείλαμε.

Ας περάσουμε στα του φαγητού όμως! Ο κατάλογος είναι μικρός και συνεκτικός: Ελαφρά πειραγμένη ελληνική κουζίνα, 3-4 σαλάτες, 5-6 ορεκτικά, 5-6 κυρίως πιάτα και 3 γλυκά τον απαρτίζουν.
Παραγγείλαμε λοιπόν, και φυσικά δοκιμάσαμε, τα ακόλουθα:

- Ζυμωτό ψωμί, παραγωγής του εστιατορίου, απλά εξαιρετικό, θύμιζε τη γεύση του σπιτικού ψωμιού που ζυμώνουν γιαγιάδες σε χωριά.

- Πράσινη σαλάτα, με κύριο συστατικό τη ρόκα, φρεσκοκομμένη και εύγευστη.

- Χωνάκια κοτόπουλου, δηλαδή κομμάτια φιλέτου κοτόπουλου σερβιρισμένα σε αραβική πίτα με λαχανικά και σως μπάρμπεκιου (αν δεν κάνω λάθος), αρκετά καλά, χωρίς να μας ενθουσιάσουν κιόλας.

- Τάρτα με μανιτάρια του δάσους, παρμεζάνα και λάδι τρούφας: (ευχαριστούμε idis που το πρότεινες στην κριτική σου! ) Τέλεια γεύση, πραγματικά μας εντυπωσίασε αυτό το ορεκτικό.

- Χοιρινά σκαλοπίνια με βαλσάμικο και μέλι, κούκι και πουρέ ψητής πατάτας, Τα σκαλοπίνια ήταν από καλής ποιότητας κρέας, σωστά ψημένα και πολύ εύγευστα. Ο πουρές ψητής πατάτας δεν μας άρεσε, ήταν εντελώς άτονος γευστικά, σαν κάτι να του έλειπε...

- Μοσχαρίσια μπιφτέκια σερβιρισμένα με αρωματικό γιαούρτι και πατάτες ψημένες με τη φλούδα τους. Τα μπιφτέκια ήταν φτιαγμένα από πολύ καλό κιμά, ψημένα μέτρια, ακριβώς όπως τα ζητήσαμε και το αρωματικό γιαούρτι έδινε έναν τόνο δροσερής γεύσης. Οι πατάτες απλά συμπαθητικές.

Για επιδόρπιο πήραμε:
- Πανακότα σοκολάτας: Συμπαθητική γεύση, αλλά (όπως επισήμανε στην κριτική της και η Miss Marple) δεν 'δένει" ιδιαίτερα το σιρόπι καραμέλας που της βάζουν.

- Κρεμ μπρυλέ: Εύγευστη και σωστά παρασκευασμένη, άρεσε σε όλους μας.

Ήπιαμε και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο κρασί και ο λογαριασμός έφτασε στα 27 ευρώ το άτομο, "αλμυρούτσικος" για τη σημερινή εποχή. Βέβαια, για να είμαι δίκαιος, χωρίς το κρασί, το κόστος θα ανερχόταν γύρω στα 20 ευρώ το άτομο και πάλι, όμως, εκτιμώ ότι το value for money του εστιατορίου χρειάζεται λίγη βελτίωση...

Αναμφισβήτητα, η συνολική εικόνα είναι θετική! Θα προσθέσω τη δική μου άποψη στις κριτικές που προηγήθηκαν και περιγράφουν μια θετική γευστική εμπειρία. Εκτιμώ ότι αξίζει κάποιος να επισκεφτεί τη "Μονοκατοικία" και να δοκιμάσει τα φαγητά από τον μικρό, αλλά απ' ό, τι αντιλαμβάνομαι διαβάζοντας τις κριτικές στο ask4food, συχνά ανανεούμενο κατάλογο και δεν θα το μετανιώσει!

Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Αποφασιζοντας ενεκεν της ημερας του Αγ. Βαλεντινου να παμε καπου πιο ξεχωριστα με την γυναικα μου, μετα απο πολυωρη μελετη στο υποφαινομενο site, αποφασισα να δοκιμασουμε την Μονοκατοικια μια και οι κριτικες αγγιζαν για τα δεδομενα μου τις διθυραμβικες, με τους χρηστες που γενικως εμπιστευομαι να εχουν γραψει ως επι το πλειστον καλα λογια.

Πηγα με τις καλυτερες διαθεσεις και εφυγα με συναισθηματα αναμικτα, τα θετικα να υπερτερουν απ τα αρνητικα μεν, αλλα καποια αρνητικα να στροβιλιζουνε το μυαλο μου (ισως και λιγακι το στομαχι μου) κατα την διαρκεια της επομενης ημερας. Εξ ου και η κριτικη μου.

Κυριακη βραδακι, λοιπον, επισκευθηκαμε την Μονοκατοικια επειτα απο τηλεφωνικη κρατηση. Εχοντας διαβασει οτι υπαρχει τζακι ηταν το κερασακι στην τουρτα της απολαυσης που ειχα στο μυαλο μου οποτε και ειπα να μας βαλουν καπου κοντα. Μπαινοντας μεσα ειδα ενα ομορφο και λιτο εστιατορειο με αφαιρετικες διαθεσεις στην διακοσμηση του.

Ισως παραηταν αφαιρετικες, αφου το τζακι αντι για αναμενα ξυλα αποτελειτο απο 4 κερια. Οκ αυτο ειναι προσωπικη αποψη, το δεχομαι, αλλα τι πιο ρομαντικο απο ενα αναμενο τζακι. Το τζακι στολιζει αναμενο το χωρο και χανει πολυ οταν χρισημοποιειται για decor. Φυσικα οταν το εκλεισα δεν μπηκε κανεις στον κοπο να ενημερωσει οτι: "ξερεις φιλε, το τζακι δεν ειναι τζακι... ειναι κατι μεταξυ κορνιζας και θηκης κεριων, δεν το λερωνουμε με ξυλα και αλλα μη ευγενη υλικα". Χμ... Μαλλον λιγακι το παρατραβηξα.. Τελοσπαντων κανεις δεν ηταν υποχρεωμενος να με ενημερωσει αλλα πολλες φορες οταν το μυαλο φανταζεται κατι και του δινεις κατι αλλο, μουτρωνει και σου χαλαει η διαθεση.

Συνεχιζοντας λοιπον, τα τραπεζια ομορφα στημενα, η μουσικη ενα click πανω απ οτι θα επρεπε αλλα το προγραμμα επεσε τοσο μεσα στα ακουσματα μας που δεν ειχαμε κανενα προβλημα.

Οι σερβιτοροι καθ` ολη την διαρκεια της επισκεψης μας ηταν αψογοι. Τυπικοι αλλα χαμογελαστοι, οπως αρμοζει στο επιπεδο του εστιατορειου

Παμε τωρα στο δια ταυτα: Παραγγειλαμε 2 ορεκτικα και 2 κυριως πιατα. Δεν θα περιγραψω τι ηταν το καθενα διοτι ο καταλογος εχει ελαχιστα πιατα και εχουν καλυφθει ως επι το πλειστον απο παλαιοτερους συνομιλητες.

Χωνακι κοτοπουλο: Το καλυτερο εδεσμα που φαγαμε. Πολυ ωραια γεμιση. Νοστιμο και ζουμερο

Ανοιξιατικα ρολα: Ηταν πολυ νοστιμα επισης, με την μονη διαφορα οτι νιωθαμε οτι το πορτοκαλι υπερκαλυπτε ολα τα υπολοιπα συστατικα. Το φυλλο τραγανο και το ψησιμο σωστο.

Κυριως (και εδω καπου τα χαλασαμε): Παστιτσαδο: Το μοσχαρι ηταν πολυ σκληρο για να πεθανει οπως αποδειχτηκε. Δεν ειμαι σιγουρος βεβαια αν εφταιγε το μοσχαρι καθ αυτο ή το βρασιμο του, αλλα θα μπορουσε να ηταν πολυ καλυτερο. Το μακαρονι aldente και σωστα βρασμενο και το πιατο στην ολοτητα του αρκετα βαρυ. Κατανοω φυσικα οτι το παστιτσαδο απο μονο του χαρακτηριζεται στα βαρεα και ανθυγιεινα, αλλα αυτο το ενιωσα (κυριως την επομενη μερα) ενα τονο πιο βαρυ απ οτι θα επρεπε. Στα συν βεβαια ηταν οτι η μεριδα ηταν μεγαλη και χορταστικη.

Μπιφτεκι: Σωστα ψημενο και το κρεας καλο και εδω τελειωνουν τα καλα... Θεωρω οτι η σως γιαουρτιου που το συνοδευε ηταν εντελως ανευρη και το μπιφτεκι καθ αυτο στεγνο. Σαν συνδυασμος υλικων, για μενα παντα, το αποτελεσμα ηταν ενα ημιαδιαφορο μπιφτεκι, με ενα εντελως αδιαφορο dressing. Μεριδα κανονικη προς μικρη.

Μαζι με μισο κιλο κρασι (ασκος) το οποιο μου αρεσε πολυ και το συνολο ανηλθε στα 40 ευρω. Οχι οτι πηραμε πολλα αλλα το value for money για ενα τετοιου ειδους εστιατορειο δεν μου φανηκε πολυ κακο. Το θεωρω εν μερη λογικο γιατι στο σημειο που ειναι στημενο, τα λειτουργικα και τα παγια εξοδα του πρεπει να ειναι πολυ χαμηλα αλλα και παλι ειναι προς τιμην του.

Θα ξαναπηγαινα?
Ειμαι εξαιρετικα διχασμενος. Ισως να περιμενα περισσοτερα για τους λογους που εξηγησα παραπανω. Ισως επειδη το μενου ηταν μικρο να περιμενα πιατα που αγγιζαν την τελειοτητα. Η ουσια ομως ειναι μια: Η γευστικη υποκειμενικοτητα σε εστιατορεια που γενικως πειραματιζονται με τις γευσεις και πειραζουν τα πιατα, παιζει πολυ μεγαλο βαθμο στον ουρανισκο του καθε ανθρωπου. Οποτε μπορω να χρησιμοποιησω την μισητη για μενα ατακα "δεν ηταν στις γευσεις μου" και να προχωρησω.

Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Μετά από ένα εορταστικό διάλειμμα ξανά στις επάλξεις. Χρόνια πολλά σε όλους τους φίλους του site γνωστούς και άγνωστους αλλά και στους owners του, γα τις Άγιες μέρες που πέρασαν.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για την γευστική βραδιά που περάσαμε στο ‘’Ε/Γ Ταξιδεύοντας’’, στους διοργανωτές αλλά και στο προσωπικό του. Ξεκίνησα να γράφω κριτική για το Ε/Γ αλλά με πρόλαβαν και με κάλυψαν καλοί φίλοι που γνώρισα εκεί, αλλά και φίλοι της πρώτης βραδιάς, οπότε επιφυλάσσομαι για κριτική σε μελλοντική επίσκεψη μου.

Σήμερα θα ασχοληθώ με έναν αδικημένο κατ’ εμέ χώρο. Ειλικρινά θλίβομαι όταν βλέπω μαγαζιά που σε εντυπωσιάζουν από κάθε άποψη να έχουν –όσες φορές το επισκέφτηκα- λίγο κόσμο και άλλα που πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες να σφύζουν από κόσμο. Επιβεβαιώνομαι για πολλοστή φορά, πιστεύοντας ότι ο Έλληνας αδικεί τον εαυτό του, στη επιλογή του φαγητού.

Αποκομμένο από το πολύβουο κέντρο του Χαλανδρίου, 150 μ. από ένα από τα εναπομείναντα Mac Donald’s και στον ίδιο δρόμο με τον Κίτσουλα, βρίσκεται η Μονοκατοικία. Συνεχιστής της θαλασσινής ‘’Αλμύρας’’, κινείται στον χώρο του μοντέρνου εστιατόριου με αρκετές πινελιές bar.

Όταν το αντίκρισα για πρώτη φορά εξωτερικά, στο μυαλό μου ήρθαν μνήμες του παρελθόντος, όταν πηγαίναμε κάθε Κυριακή μεσημέρι μαζί με τα ξαδέρφια μου, στο σπίτι της γιαγιάς για φαγητό. Παλιά μονοκατοικία του Χαλανδρίου, ανακαινισμένη, φρεσκοβαμμένη, με τα ξύλινα τετράφυλλα πατζούρια, τα μαρμάρινα σκαλάκια και ένα μικρό κήπο μπροστά να συμπληρώνει το κάδρο.

Μπαίνοντας στο εσωτερικό, ο χώρος χωρίζεται σε δωμάτια με κυρίαρχα στοιχεία τα τούβλα, την πέτρα και τις γήινες αποχρώσεις, τα οποία σε συνδυασμό με το minimal τζάκι και την ξύλινη μπάρα θυμίζουν έντονα bar. Σε αυτό συνηγορεί και η μουσική που συνοδεύει το φαγητό ή το ποτό, η οποία κινείται σε ροκ ρυθμούς. Τα τραπέζια κλασικά ξύλινα με μαρμάρινη επιφάνεια και οι καρέκλες ξύλινες με ψάθα.

Διασχίζοντας το εσωτερικό και κινούμενος προς την πίσω αυλή, αλλάζει κατευθείαν η διάθεση. Ειλικρινά δεν ξέρω αν έχω επηρεαστεί από τις αναμνήσεις του σπιτιού της γιαγιάς, αλλά θεωρώ ότι η ‘’μονοκατοικία’’ διαθέτει έναν από τους καλύτερους κήπους των Αθηνών και σίγουρα τον καλύτερο του Χαλανδρίου. Καλαμιές, δένδρα όλων των ειδών πέριξ και εντός του κήπου, τριανταφυλλιές και όλων των ειδών τα φυτά είτε στο φυσικό τους περιβάλλον είτε σε γλάστρες, με τσιμεντένια δρομάκια ανάμεσα να οδηγούν στα τραπέζια, εικόνα η οποία σίγουρα διεγείρει όλες τις αισθήσεις.

Είναι αυτό το ατημέλητα περιποιημένο που σε κάνει να αισθάνεσαι ότι βρίσκεσαι σε οικείο περιβάλλον το οποίο ενισχύεται από το προσωπικό της ‘’Μονοκατοικίας’’. Μοναδική παραφωνία το δίχτυ παραλλαγής ερήμου, που απλώνεται σε κάποια σημεία που τα πιάνει ο ήλιος. Σίγουρα υπάρχουν καλύτερες επιλογές.

2 νεαρές κοπέλες είναι στο πήγαινε έλα της αυλής, χαμογελαστές, επεξηγηματικές και προπαντός αέρινες. Όταν χρειάστηκε ήταν εκεί, να φέρουν το νερό και να το ανανεώσουν, να φέρουν τα πιάτα στη σωστή σειρά, να μαζέψουν, να προτείνουν, να ευχαριστήσουν.

Η κουζίνα είναι ελληνική, ελαφρά πειραγμένη με φαντασία και σίγουρα γευστική. Ο κατάλογος μικρός μια λευκή σελίδα με το όνομα του μαγαζιού σε γαλάζιο φόντο, περιέχει 4 σαλάτες, αρκετά ορεκτικά, κάποια κυρίως και γλυκά. Η όμορφη σερβιτόρα σου λέει και τα πιάτα ημέρας.

Το ψωμί, δικής τους παραγωγής που έρχεται στην αρχή έπειτα από ερώτηση αν θα χρειαστούμε, συνοδεύεται από λαδάκι, πάστα ελιάς και ελίτσες.
Η μέρα της τελευταίας επίσκεψης αρκετά ζεστή οπότε κινηθήκαμε σε πιάτα δροσερά στη μέση.

Σαλάτα ρόκα, τοματίνια, ξυνομυζήθρα και sauce βασιλικού ότι χρειαζόταν για αρχή με τον βασιλικό να δίνει ένα υπέροχο άρωμα στο πιάτο.
Ρολάκια κολοκυθιού με μους τυριών, ρόκα, λιαστή τομάτα και λάδι χλωροφύλλης το καλύτερο πιάτο. Δεν είχα ξαναδοκιμάσει τα κολοκυθάκια σε αυτή την παραλλαγή. Ήταν όσο χρειαζόταν ψημένα για να μην γίνουν crispy, έτσι ώστε να μπορέσουν να γίνουν ρολάκια και να κλείσουν μέσα τους μια μίξη μαλακών τυριών και λιαστή ντομάτα. Το πιάτο έδενε άριστα με την ρόκα και τις κηλίδες λαδιού.

Πατάτες κομμένες χοντρά -εξ ου και η ονομασία βραχάκια πατάτας- με άπλετη τριμμένη φέτα από πάνω, χωρίς ίχνος λαδίλας, όπως τις έτρωγα μικρός στη γιαγιά.

Χοιρινή τηγανιά με σάλτσα μουστάρδας αρκετά καλή -αν και θα προτιμούσα την κλασική Θεσσαλική πρασοτηγανιά-, μικρά κομμάτια χοιρινού περασμένα πρώτα από την κατσαρόλα και στη συνέχεια στο τηγάνι για να πάρουν χρώμα, αρωματισμένα χωρίς να χάσουν την γεύση τους με την σάλτσα μουστάρδας.

Ψαρονέφρι μελωμένο με έντονη τη γεύση, αρκετά καλό σε ψήσιμο και σε ποσότητα συνοδεία λαχανικών και διαφόρων μυρωδικών, πιάτο που απλά φαγώθηκε.

Πανσέτα μαριναρισμένη σε ρούμι και lime, πάνω σε σαλάτα mojito Γευστικά υπέροχα κομμάτια χοιρινής πανσέτας, άψογα μαριναρισμένα αφού ακουγόταν και το ρούμι και το lime, με ελάχιστο λιπάκι, ακουμπισμένα πάνω σε δροσερή σαλάτα –έμοιαζε με colsaw αλλά με γεύση mojito-, ήταν όλα τα λεφτά είτε προτιμάς είτε όχι γευστικά το mojito.

Όλα αυτά τα συνοδεύσαμε με λευκό κρασί δικό τους φρουτώδες, αρκετά καλό.
Για το τέλος πάβλοβα με χειροποίητες μαρέγκες βανίλιας, φράουλες και sauce φράουλας με ροζ πιπέρι. Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασαν οι μαρέγκες και φυσικά δεν περίμενα και δεν ακουγόταν το ροζ πιπέρι στη sauce φράουλας.

Εκείνο που με εξώθησε σε αμαρτωλά μονοπάτια ήταν – παρότι δεν τρώω μπακλαβά- ο αλλιώτικος μπακλαβάς με τραγανά φύλλα μπαχαρικών, καραμελωμένο φιστίκι Αιγίνης, παγωτό βανίλια και σάλτσα καραμέλας βουτύρου. Γεύση αλλιώτικη, περίτεχνη, εύθραυστη κατασκευή, γλυκό χωρίς να σε λιγώνει αλλά γλυκό.

Οι τιμές κυμαίνονται για τα ορεκτικά από 2 έως 7,5 ευρώ, τα κυρίως 9 έως 14, σαλάτες 5,5 έως 11 και γλυκά 4 έως 6, όλα τα πιάτα σε ικανοποιητικές ποσότητες. Ακριβό σίγουρα δεν το λες αλλά ποτέ δεν ξέρεις πώς σκέφτεται ο Έλληνας.

Στο δια ταύτα, θεωρώ όπως προείπα ότι τέτοια μαγαζιά έπρεπε να γεμίζουν για πλάκα κόσμο. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, σίγουρα δεν φταίει η ποιότητα και η πρώτη ύλη των φαγητών, ούτε ο χώρος, ούτε φυσικά το service.
Ούτε το γεγονός ότι είναι εκτός κέντρου Χαλανδρίου, μιας και ο Κίτσουλας με ποιότητα κατώτερη σε όλα, είναι πάντα γεμάτος.

Σίγουρα θα πρέπει να προβληματιστούν οι ιδιοκτήτες και να ψάξουν για λύση.

Σίγουρα θα ξαναπάω για την αυλή του και μόνο.

Υ. Γ. Rose Tyler και Underwater, μιας και εγώ κατέβηκα στο Ν. Χαλάνδρι είναι καιρός και εσείς να ανεβείτε στο Βόρειο.

Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Λοιπόν, μετά από κάποιες εξόδους σε μαγαζιά που έχω ξαναπάει και είναι στανταράκια, η παρέα αποφάσισε να βγούμε σε κάτι καινούργιο. Και αφού το μελετάγαμε καιρό, μιας και ήμασταν πελατάκια στην Αλμύρα(όπως λεγόταν πριν το μαγαζί), καταλήξαμε στην Μονοκατοικία ημέρα Παρασκευή 29/05/2015.

Μια παλιά μονοκατοικία μακριά απ το πολύβουο κέντρο του Χαλανδρίου που σε παραπέμπει (τουλάχιστον εμένα) σε νησί. Ανεβαίνοντας τα μαρμάρινα σκαλάκια και μπαίνοντας στο εσωτερικό πέφτεις σε ένα διάδρομο που χωρίζει το μαγαζί σε 4 δωμάτια, που το καθένα το πολύ να χωράει 4-5 τραπέζια, σχετικά κοντά το ένα με το άλλο, στο ένα υπάρχει και τζάκι που θα ναι πολύ ωραία τον χειμώνα, το ακριβώς δίπλα έχει και ένα μπαράκι για όποιον θέλει να πιει το ποτάκι του, γενικά ο χώρος είναι σχετικά απλός με λιτή διακόσμηση. Περνώντας τον διάδρομο βγαίνεις στην πίσω αυλή, που είναι πραγματικά φοβερή, ξεχνάς ότι είσαι στην Αθήνα, αξίζει να πας σε αυτό το μαγαζί μόνο και μόνο για την αυλή του.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ φιλική και γρήγορη από ένα κοριτσάκι που μας εξυπηρετούσε δεν είδα και κανέναν άλλο η αλήθεια είναι να σερβίρει και το μαγαζί ήταν γεμάτο, όταν μπήκαμε μας υποδέχτηκε ένας κύριος και μας έβαλε στο τραπέζι που είχαμε κλείσει (δυστυχώς έκανε κρύο εκείνες τις μέρες και κάτσαμε μέσα, εγώ την πάλευα και έξω αλλά μιας και ήμουν με 3 κορίτσια καταλαβαίνεται ότι υπερίσχυσε η γνώμη τους). Όταν παραγγείλαμε ρώτησα μια διευκρίνιση τι είναι τα λαχανικά της θάλασσας που περιέχονταν σε ένα πιάτο, αλλά τελικά δεν έμαθα γιατί η κοπελιά δεν ήξερε και όταν ρώτησε τον μάγειρα, της είπε ότι είναι έκπληξη για όποιον πάρει το πιάτο, φυσικά δεν το πείρα γιατί θέλω να ξέρω τι τρώω..

Στα του φαγητού τώρα, ενώ η αρχή ήταν φανταστική μετά χάλασε και ξηγιέμαι τι εννοώ. Ήμασταν 4 άτομα και πήραμε τα παρακάτω.

Σαλάτα Πράσινη με κοτόπουλο μαριναρισμένο με εσπεροειδή, φράουλες, μοτσαρέλα και βινεγκρέτ βαλσάμικου, πάρα πολύ ωραία σαλάτα, την σκουπίσαμε, αλλά ρε παιδιά 10€ μια σαλάτα; (3/4)

Ανοιξιάτικα ρολά με κρέμα μαλακών τυριών, σέσκουλα και ανθόμελο πορτοκαλιάς, φανταστείτε την φέτα με μέλι που φτιάχνουν άλλα εστιατόρια αλλά σε άλλο επίπεδο, μοναδική γεύση, φοβερή. (4/4) (6€)

Τάρτα με μανιτάρια του δάσους, παρμεζάνα και λάδι τρούφας, πεντανόστιμη με όλη την σημασία της λέξης, παλεύαμε με τα πηρούνια αλλά δυστυχώς μικρή μερίδα (4/4) (6€)

Οι 2 της παρέας πήραν Κοτόπουλο Μουσελίνα, γεμιστό με μετσοβόνε, λαχανικά εποχής, αποξηραμένο σύκο, φιστίκια Αιγίνης και στο πλάι πράσινη σαλάτα. Στα κορίτσια δεν άρεσε σχεδόν καθόλου, η μια δεν έτρωγε μπούτι και της φαινόταν πολύ μαλακό και οι αλλές 2 το είπαν αδιάφορο, εγώ που τα έφαγα τελικά όλα δεν με χάλασε κάτι το βρήκα αρκετά καλό αλλά όχι κάτι να ενθουσιαστείς (2/4 τα κορίτσια μου είπαν να βάλω 1, αλλά δεν θα τις ακούσω) (11€)

Η άλλη κοπέλα της παρέας έφαγε Σκαλοπίνι με γλάσο από βαλσάμικο και μέλι, κούκι, σουσάμι και πουρέ ψητής πατάτας, σε όλους μας φάνηκε τελείως αδιάφορο και άγευστο και το κρέας και ο πουρές (1/4) (12€)

Και εγώ έφαγα Μοσχαρίσια Ταλιάτα με baby ρόκα, νεροκάρδαμο, καραμελωμένα τοματίνια, aioli, romesco και τσάτνεϊ ροδάκινου, στην αρχή ρωτήθηκα πως το θέλω ψημένο και φυσικά είπα χωρίς αίμα καλοψημένο, ήρθε ένα λεπτό κομμάτι μοσχάρι κομμένο φιλετάκια με 2 τοματίνια κομμένα στη μέση εγώ δεν κατάλαβα το καραμέλωμα και δίπλα είχε μαρουλοσαλάτα με 2 ιδέες από το τσάτνεϊ ροδάκινου και την ρομέσκο. Χωρίς υπερβολή άγευστο και άνευρο, κρίμα.. (1/4) (16€)

Και από γλυκά πήραμε το Προφιτερόλ με κρέμα βουτύρου, φράουλα, σοκολάτα Vahlorna και κροκάν αμυγδάλου.. μάπα μέγιστη και το προφιτερόλ είναι το αγαπημένο μου γλυκό (0/4) (8€) και τάρτα με κρέμα λεμονιού και lime και από πάνω καμμένη μαρέγκα, αυτό κάτι έλεγε, ήταν ξινό αλλά άρεσε (2/4) (4€)

Ήπιαμε και ενάμιση λίτρο κρασί πάρα πολύ καλό, εκ των οποίων το ένα μισό κεράστηκε(4/4) (10€)

Και στο τέλος ήρθε η απόδειξη 98€.. πολλά και δυστυχώς δεν φάγαμε τόσο καλά ώστε να δικαιολογείται, μέχρι τα ορεκτικά τα πηγαίναμε καλά αλλά όλα τα κυρίως και τα γλυκά ήταν κάτω του μετρίου έως κακά, πρέπει να διορθωθούν, δεν ξέρω αν φταίει ότι το μενού αυτό ήταν καινούργιο μιας και όπως μας ενημέρωσαν το είχαν βγάλει εκείνη την μέρα αλλά κάτι πρέπει να γίνει.. Μακάρι την επόμενη φορά να είναι καλύτερα τα πράγματα γιατί είναι κρίμα να μην ξαναδούμε την αυλή του.

Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Γλυκούλι και υπερ-χαριτωμένο μαγαζί η Μονοκατοικία, έχω βρεθεί δύο φορές από το φθινόπωρο στο φιλόξενο χώρο της, έχω μείνει με τις καλύτερες εντυπώσεις και θέλω πολύ να τις μοιραστώ μαζί σας. Η πρώτη φορά ήταν ένα κυριακάτικο, ηλιόλουστο, φθινοπωρινό μεσημέρι, λίγο πριν χαλάσει ο καιρός κι αρχίσουν τα πρώτα μεγάλα κρύα. Είχαμε λοιπόν την ευκαιρία να απολαύσουμε τη χαλαρή κι ωραία της αυλή. Την έξοδο εκείνη την είχαμε μοιραστεί με την underwater, στην κριτική της οποίας σας παραπέμπω, μιας και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη.

Καμιά δεκαριά μέρες πιο πριν, βράδυ Παρασκευής, ξαναβρέθηκα στη Μονοκατοικία με φαγανή φίλη και αυτήν τη φορά κάτσαμε μέσα (προφανώς, Γενάρης φουλ, βλέπεις). Όσο μου είχε αρέσει η αυλή κι αυτή η χαλαρότητα που εξέπεμπε, τόσο και περισσότερο ενθουσιάστηκα με τον εσωτερικό χώρο. Χαρακτηρίζεται από μια μπαρίστικη θα έλεγα αισθητική, στην οποία συντελεί βέβαια και η μπάρα όπως μπαίνεις δεξιά. Είναι αρκετά μινιμάλ, με την καλή έννοια, κι έχει ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες, όπως τα τούβλα στους τοίχους, ή τα ψηλά τοποθετημένα ραφάκια με βιβλία.

Προσωπικά μ’ αρέσει πολύ η αισθητική του και βρίσκω το χώρο πολύ φροντισμένο, περιποιημένο και με προσωπικότητα. Μ’ αρέσουν επίσης οι μουσικές που παίζουν στη σωστή ένταση, μ’ αρέσουν οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών, μ’ αρέσει η ατμόσφαιρα κι ο φωτισμός και λίγο πολύ από πλευράς χώρου, όλα μ’ αρέσουν.

Το βράδυ που πήγαμε δυστυχώς δεν είχε πολύ κόσμο κι έτσι τις ανάγκες των λιγοστών πελατών είχε αναλάβει και κάλυπτε μια κοπέλα, η οποία ήταν συμπαθέστατη κι ευγενέστατη. Χαμογελαστή και πρόσχαρη, μας φρόντισε και μας εξυπηρέτησε σε πολύ σωστούς χρόνους, μείναμε πολύ ικανοποιημένες. Δεν θα μας χάλαγε βέβαια νά ‘παιζε και κανένα κερασματάκι, είτε στην αρχή για το καλώς ήρθατε, είτε στο κλείσιμο, μια τέτοια κίνηση δίνει πάντα τρελούς πόντους σ’ ένα μαγαζί, αλλά εντάξει, το προσπερνώ αβίαστα.

Η Μονοκατοικία, λοιπόν, αφού σου δημιουργήσει τις πρώτες πολύ καλές εντυπώσεις με την ωραία της χαλαρωτική ατμόσφαιρα και τους συμπαθητικούς της ανθρώπους, θα σε κερδίσει στη συνέχεια ολοκληρωτικά με τις νόστιμες γεύσεις της. Οι επιλογές δεν είναι πάρα πολλές και χωράνε στη μία σελίδα του ωραία παρουσιασμένου της καταλόγου, αλλά αρκούν και είναι νοστιμότατες.

Αρχικά έρχεται δικό τους ψωμί, νόστιμο και φρέσκο, με λαδάκι και πάστα ελιάς, το οποίο χρεώνεται. Όντως, μάλλον δεν το ζυμώνουν οι ίδιοι το ψωμί, αλλά το παρασκευάζουν σε αρτοποιητή, πάντως είναι πολύ ωραίο, όπως και νά ‘χει. Και το γεγονός ότι κάνουν αυτήν την έξτρα προσπάθεια, είναι φρονώ πολύ θετικό.

Εμείς για αρχή πήραμε δύο βελουτέ κολοκυθόσουπες, οι οποίες ήταν μούρλια. Γλυκιά κολοκύθα και στη μέση γιαούρτι, πολύ ταιριαστό, και κρουτόν, που στον κατάλογο ανέφεραν ότι ήταν φτιαγμένο από τσουρέκι. Πάρα πολύ νόστιμες και πολύ χορταστικές.

Για τη συνέχεια αποφασίσαμε να κινηθούμε με πιάτα για τη μέση κι έτσι δεν δοκιμάσαμε κάποια από τις επιλογές στα κυρίως. Πήραμε λοιπόν τη χοιρινή τηγανιά, την οποία είχα δοκιμάσει και την προηγούμενη φορά και μου είχε αρέσει πάρα πολύ, οπότε θέλησα να την ξανατιμήσω. Ήταν και πάλι πολύ λαχταριστή και ζουμερή, αν και η φίλη μου προέβαλλε την ένσταση ότι δεν είχε πολύ σαλτσούλα για ψωμοβούτες, όπως ενδείκνυται. Δίκιο είχε, να το έχετε στα υπόψιν.

Πεντανόστιμη ήταν και η τάρτα με χόρτα τσιγαριστά και ξινομυζήθρα, παρόλο που βασικά επρόκειτο για τάρτα χορταρικών, καθώς την ξινομυζήθρα δεν την καταλάβαινες καθόλου γευστικά. Πάντως και η ζύμη την τάρτας ήταν πολύ πετυχημένη και καλοψημένη και η γέμιση (χορταρικών) πλούσια και γευστική.

Πήραμε και ταλαγάνι στη σχάρα, νόστιμο κι αυτό και σε γενναία ποσότητα (δύο μεγαλούτσικα κομμάτια). Και πήραμε και τις πατάτες –βραχάκια με φέτα, ένα ακόμη πιάτο που είχα ξαναδοκιμάσει και πολύ μου άρεσε, οπότε το πήραμε και τις προάλλες και ήταν εξίσου καλό- νόστιμες και καλοτηγανισμένες οι (φρέσκιες) πατάτες και μπόλικη και γευστική η φέτα από πάνω.

Για τα παραπάνω πιάτα και χωρίς να πιούμε τίποτε άλλο πέρα από νερό (που κατέφθασε σε κανατούλα και ανανεώθηκε πολλάκις) πληρώσαμε συνολικά 34 ευρώ, τιμή συμπαθητική, αλλά με περιθώρια προς τα κάτω, νομίζω.

Σας την προτείνω τη Μονοκατοικία με τα χίλια, πάντως, πιστεύω πραγματικά ότι αξίζει να της δώσετε μια ευκαιρία, συνδυάζει τόσες αρετές και είναι να απορείς που δε γίνεται χαμος από την προσέλευση εκεί μέσα. Να επισημάνω κιόλας ότι δεν βρίσκεται στο μέινστριμ κεντρικό Χαλάνδρι, αλλά σε ήσυχη γειτονιά του Κάτω Χαλανδρίου, οπότε δεν θα φάτε και μαύρη ταλαιπωρία για να παρκάρετε. Να πάτε, να πάτε.

Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πηγαμε τυχαια ημερα Σαββατο καθοτι τα παντα ηταν κλεισμενα σε ολες τις κεντρικες ταβερνες του Χαλανδριου.

Προκειται για ενα σπιτι μονοκατοικια με υπεροχο κηπο κ αρκετη δροσια.
Ειναι στις ακρες του Χαλανδρίου μακρια απο την κλειστη γνωστη κοσμοσυρροή.
Η Κουζινα του ειναι γκουρμε κ οι μεριδες το ιδιο.

Γευση καλη εμενα προσωπικα δεν με ενθουσιασε κατι λογω του οτι κλεινω στην παραδοσιακη ελληνικη τανερνα... δεν υπηρχαν τζατζικι παιδάκια αυτο που λεμε παμε να φαμε παραδοσιακα.
Δεν θα ξαναπαω αλλα νομιζω οτι ειναι καλο ταβερνακι για γιαπηδες κ κυριλλε τυπακους.

Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Ειχα διαβάσει πολλές κριτικές για το συγκεκριμένο εστιατόριο και αποφάσισα μιας και μένω διπλα να το τιμήσω.. ειχα διαβάσει μονο καλές κριτικές.. ο χώρος ηταν οπως το περιγράφει η ονομασία του εστιατορίου.. απλός χώρος λιτός χωρίς κατι το ιδιαίτερο που να μην ειχα ξαναδεί με υπαίθρια τραπεζάκια και καθαριότητα..

η αληθεια ειναι οτι ξεγελαστήκαμε με την γυναικα μου απο τα ορεκτικά και την σαλάτα.. και μπαίνω στο θεμα.. παραγγείλαμε στα ευγενέστατα γκαρσον μια σαλάτα μαύρη ρόκα στα 11 ευρώ πολυ νόστιμη και σε καλη ποσότητα με διαφορά λαχανικά παρμεζάνα ντοματίνια κούναγε κούτα και ωραία σως... τα ορεκτικά ηταν τάρτα μανιταριών εξαιρετική τη συστήνω και ρόλο τυριών με κρέμα σε σφολιάτα με σουσάμι και μέλι, οχι κατι που δεν εχω ξαναφάει.. ενα απλό ορθογώνιο τυροκροκετακι με μέλι.. μέτριο.. πάμε τωρα στα κυρίως.. εκει απογοητεύτηκα με.. δυο πιάτα το ενα κοτόπουλο φιλέτο μετσοβονε με πιπεριά Φλώρινας και τυρί.. το κοτόπουλο άψητα το τυρί ανύπαρκτο και η πιπεριά ξεχώριζε ανάμεσα στο κοτοπουλάκια.. το ρύζι που το συνόδευε υπέροχο με σταφίδα τον ζωμό του κορεάτικου και Κούρκουμα..

το ρύζι νόστιμο πολυ.. το πιάτο τωρα της γυναίκας μου.. παραγγείλαμε ενα πιάτο που μας σύστησαν εκτος μενού λιγκουινι με χταπόδι με σάλτσα ντομάτας και μαϊντανό.. ξερετε τι μας έφεραν?αντι για χταπόδι ειχε πιο πολυ θρύψαλα και λιγοστό χταπόδι.. ο σερβιτόρος δικαιολογήθηκε οτι εχει και λιγο θραψαλο αλλα ηταν λιγκουινι με θραψαλο και ελάχιστο χταπόδι ουσιαστικά το πιάτο.. μέτριο και ολίγον άνοστο.. ο σερβιτόρος οταν μάς ρώτησε για τα πιάτα του ειπα οτι ηταν απαράδεκτα τα κυρίως..

τα ορεκτικά και η σαλάτα πολυ καλα.. προσφέρθηκε να μας τα αλλάξει αλλα δεν θελήσαμε απο ευγένεια.. στο τελος για κέρασμα τι μας πρόσφεραν?στην μύτη ενός γλυκού του κουταλιού τσίμπησαν λίγη βανίλια, το λεγόμενο υποβρύχιο για κέρασμα.. εγω ξενέρωσα και το βρήκα προσβλητικό.. τουλάχιστον μπορούσαν να πιάσουν μια κουτάλια γεμάτη απο το ευτελές αυτο κέρασμα.. δεν θα ξαναπάω στο εστιατόριο αυτο...