Σε έναν όμορφο, ζεστό και μοντέρνο χώρο οι ιδιοκτήτες στέγασαν το όνειρο τους για νόστιμο και ποιοτικό φαγητό! Το deal είναι ξεκάθαρο.. θα απολαύσεις φαγητά με αγνά και άριστης ποιότητας υλικά και σε απόλυτα λογική σχέση ποιότητας και τιμής! Παρείστικο το κλίμα, με τα παιδιά της εξυπηρέτησης να φροντίζουν για να νιώσεις άνετα και να περάσεις όμορφα! Καλή σας διασκέδαση!!

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

14 Ιαν 2018

Με την επίσκεψή μου στη ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ συμπλήρωσα, έχοντας γνωρίσει ήδη το ΠΑΛΙΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ και το ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΗΠΟ, μια τριάδα ισάξιων αξιόλογων χώρων εστίασης στο Χαλάνδρι, τρία μέρη με εσωτερικό χώρο χωρισμένο σε δωμάτια και άνετο κήπο ή αυλή, πείτε το όπως θέλετε, και – κυρίως – καλό φαγητό, καλή εξυπηρέτηση και σωστές τιμές.

Αυτές οι γενικές ομοιότητες δε σημαίνουν βέβαια ότι παντού είναι τα πάντα ίδια (άσε που είμαι σίγουρος, και ο φίλος jim πιστεύω πως θα μου δώσει δίκαιο, ότι the great city of Halandri διαθέτει αρκετά ακόμα μαγαζιά του ίδιου τύπου), οι λεπτές διαφορές είναι αυτές που θα σας κάνουν να εκτιμήσετε ιδιαίτερα το ένα ή το άλλο εδεσματοπωλείο.

Μιλώντας για τη ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ, έχει σαφώς πιο ωραία εξωτερική εμφάνιση, είναι ακριβώς αυτό που δείχνει και λέγεται: μια μονοκατοικία από την εποχή που το Χαλάνδρι ήταν ακόμα ένα πραγματικό προάστιο της Αθήνας. Λίγα μέτρα πρασιά μπροστά και λίγα σκαλιά που σε οδηγούν στην είσοδο του σπιτιού, το οποίο διαθέτει, αν μέτρησα σωστά πέντε, έξι δωμάτια και βοηθητικούς χώρους. Το κλου της υπόθεσης είναι βέβαια ο ειδυλλιακός, καταπράσινος κήπος στο πίσω μέρος, αυτό που εκείνα τα χρόνια ήταν ο κύριος λόγος για να χτίσεις σπίτι σ’ αυτή την περιοχή.

Η ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ βρίσκεται σε ένα πολύ ήσυχο δρόμο κάθετο προς τη Λεωφόρο Εθνικής Αντιστάσεως, είναι δηλαδή ευτυχώς μακριά από τον άξονα Χαλανδρίου – Αγίας Παρασκευής με τα αναρίθμητα μαγαζιά και το θόρυβο που συνεπάγονται. Ένα σας λέω, παρκάραμε με σχετική ευκολία (5,5 στα 10) στον πρώτο παράλληλο δρόμο, πέντε λεπτά walking distance από το στόχο μας. Σπουδαία υπόθεση να φθάνεις εκεί που θέλεις να πας χωρίς να βλαστημήσεις την ώρα και τη στιγμή που διάλεξες αυτό το μέρος και να καταφύγεις θέλοντας και μη σε πληρωμένο χώρο στάθμευσης. Μου έκανε βέβαια ομολογώ εντύπωση ότι το μαγαζί από τις 21.30 που πήγαμε μέχρι μετά τα μεσάνυκτα που φύγαμε δεν γέμισε. Πληρότητα 60-70% Σάββατο βράδυ, με κάθε είδους παρέες, τόσο από πλευράς μεγέθους όσο και από πλευράς ηλικίας, ίσως αυτό να οφείλεται στην ελαφρώς απόμερη θέση όπου βρίσκεται.

Όσον αφορά διαρρύθμιση και διακόσμηση δεν έχω να πω πολλά. Μου άρεσε ο τοίχος απέναντί μου με το γυμνό τούβλο, βρήκα μάλλον αναμενόμενα τα διακοσμητικά στοιχεία τύπου βαζάκια, μπακίρια, κάδρα και τα συναφή. Τραπέζια σε σωστό μέγεθος, ίσως μια ιδέα πιο πυκνά τοποθετημένα από το σωστό (αλλά, όπως είπα, το μαγαζί δε γέμισε), χάρτινα σουπλά, καλής ποιότητας και κυρίως πεντακάθαρα σερβίτσια.

Το ίδιο προσεγμένες οι τουαλέτες, με μόνο φάουλ τον κοινό νιπτήρα για άνδρες και γυναίκες. Προς το τέλος της βραδιάς ανέβηκε η ένταση της μουσικής, ωραία ελληνική από διάφορες εποχές.

Το πρόσημο στους παράγοντες εξυπηρέτηση, κουζίνα και τιμές είναι σαφώς θετικό. Αρχίζοντας με την εξυπηρέτηση που είναι άριστα οργανωμένη και έχει ανατεθεί σε μια ομάδα νέων παιδιών με σαφώς διακριτούς ρόλους που λειτουργούν σαν καλοκουρδισμένο ρολόι. Τα πιάτα έφθασαν στο τραπέζι μας με σωστή σειρά, αποσύρονταν όταν άδειαζαν, για να κάνουν χώρο για τα επόμενα, οτιδήποτε ζητήσαμε έξτρα εκτελέστηκε αμέσως με χαμόγελο. Εδώ το Χαλάνδρι παίρνει με το σπαθί του πολύ υψηλή βαθμολογία, άξιο το φιλοδώρημά τους.

Να επαινέσω το γεγονός ότι η απαγόρευση καπνίσματος τηρείται ευλαβικά, είναι άλλωστε τόσο εύκολο να πας για ένα τσιγαράκι στη βεράντα της εισόδου.

Η κουζίνα βαθμολογείται με 3,5 στα 4, με το μισό υπέρ του μαθητή, δεδομένου ότι η τετραμελής παρέα μας δοκίμασε αρκετά πιάτα και τίποτε δεν μας απογοήτευσε. Έχοντας έτοιμο το σκονάκι στην τσέπη μου (δεν κυκλοφορούν τζάμπα τόσοι φίλοι του a4f ανά το λεκανοπέδιο) κινήθηκα στη λογική του «όλα στη μέση» και τίποτε δεν μας απογοήτευσε. Αν είχα μια γενική παρατήρηση, αυτή θα είχε να κάνει με το μέγεθος των μερίδων, κάθε πιάτο έφθανε ίσα ίσα για ένα ευπρεπές σερβίρισμα στον καθένα.

Από πλευράς ποιότητας μας άρεσε ιδιαίτερα η ψητή γραβιέρα με κρούστα από φιστίκι Αιγίνης. Ήρθε φρεσκοψημένη σε σαγανάκι και την περιέχυσε στο τραπέζι με ζεστό ρακόμελο από ένα παραδοσιακό μπρίκι η επιδέξια σερβιτόρα. Στη δεύτερη θέση βάζω το κοντοσούβλι με μεγάλα κομμάτια μαλακού, εξαιρετικά μαριναρισμένου κρέατος, σερβιρισμένο πάνω σε πέτρινη πλάκα με ένα βουναλάκι φρεσκοτηγανισμένες πατάτες.

Η πίτα με τα πολλά τυριά και τη ντομάτα ήρθε καυτή σε πήλινο και ήταν νόστιμη, ακριβώς αυτό που περίμενα, όπως και τα αυγά με κασέρι, παστουρμά (όντως χωρίς τσιγκουνιές) και νιφάδες πατάτας, όπου θα προτιμούσα τα αυγά να είναι μελάτα για να απογειωθεί το πιάτο. Καλομαγειρεμένο το μοσχαρίσιο συκώτι με φρέσκο κρεμμυδάκι και πεντανόστιμη σάλτσα τεντούρα, πολύ καλή η πολίτικη σαλάτα (η αγαπημένη μου) αρτυμένη με σαφράν, ήθελε απλώς μια σταλιά ξυδάκι να γαργαλήσει τον ουρανίσκο.

Το νερό κρύο σε γυάλινη κανάτα, ανανεώθηκε τρεις φορές χωρίς να προλάβουμε να το ζητήσουμε. Ήπιαμε χύμα λευκό (μαλαγουζιά), σε σωστή θερμοκρασία και χωρίς παρενέργειες. Με το πρώτο πανεράκι με ψωμί, που ανανεώθηκε στη συνέχεια, ήρθε ένα μπολ με ελιές, ενώ μαζί με το λογαριασμό κέρασαν υποβρύχιο. Εμείς βέβαια είχαμε αφήσει επίτηδες λίγο χώρο για επιδόρπιο, μοιραστήκαμε λοιπόν κάτι σαν λεμονόπιτα και μια μους χαλβά με παγωτό βανίλια, συνδυασμός απόλυτα κατάλληλος για να αλλάξεις γεύση.

Η λυπητερή: 60 ευρώ για τα φαγητά και 15 για τα ποτά, ποσό που συνυπολογιζόμενου του μεγέθους των μερίδων οδηγεί το vfm στις τρεις ντοματούλες, μικρό το κακό. Κλείνοντας είναι σαφές ότι έχω κάθε λόγο να σας προτείνω τη ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ, ίσως μάλιστα να τη βάλετε στα υπόψη για άνοιξη, καλοκαίρι, αυτός ο κήπος φαίνεται εντελώς αλλιώτικος.

11 Δεκ 2017

Αυτό το εστιατόριο είναι αυτό που υποδηλώνει το όνομά του.
Μια παλιά μονοκατοικία, χωρίς κάποια τροποποίηση για να θυμίζει εστιατόριο.
Τα παράθυρα είναι τα κλασσικά, παλιά ξύλινα, ενώ οι πελάτες τρώνε στους χώρους που ήταν παλιά τα δωμάτια του σπιτιού.
Το αποτέλεσμα είναι να κάθεται κάποιος σχετικά στριμωχτά, ενώ η έλλειψη κάποιας διακόσμησης στο χώρο εστίασης προκαλεί μια όχι ευχάριστη ατμόσφαιρα.

Μας έφεραν για αρχή ψωμί με πράσινες ελιές και μια κανάτα νερό.

Ξεκινήσαμε με πράσινη σαλάτα με μαρούλι, ρόκα, παρμεζάνα και φέτες ξινόμηλου.
Το τελευταίο έδενε πολύ καλά με τα υπόλοιπα υλικά και έκανε τη διαφορά σε μια πολύ συνηθισμένη σαλάτα.

Συνεχίσαμε με πλευρώτους σχάρας με σάλτσα μπαλσάμικου.
Ίσως λίγο παραπάνω ψημένοι, ήρθαν όμως σε μεγάλη ποσότητα.

Η τηγανιά κοτόπουλου ήταν μαγειρεμένη όπως τη θέλαμε.
Με πράσο, πράσινη και κόκκινη πιπεριά και τριμμένη φέτα.
Την προτείνω!

Η "παρατού", δηλ γραβιέρα Νάξου, λουκάνικο, κόκκινη πιπεριά και πατάτα ψημένη στο πήλινο, ήταν ένα εξαιρετικό, όσο και πρωτότυπο πιάτο. ην παραλείψετε να τη δοκιμάσετε..

Επόμενο πιάτο ήταν τα σουτζουκάκια γιαουρτλού.
Κι εδώ, δεν είχαμε κάποιο παράπονο.
Μεγάλη μερίδα και τα σουτζουκάκια, καλομαγειρεμένα, χωρίς να είναι βαριά.

Τελευταίο πιάτο ήταν οι μπουκιές τηγανητού μοσχαριού.
Ψιλοκομμένο και παναρισμένο τηγανητό μοσχαράκι, με σως μαγιονέζας και κομματάκια καυτερής κόκκινης πιπεριάς, σερβιρισμενα σε ξύλινο δίσκο.
Το πανάρισμα ήταν υπερβολικό και έτσι δεν καταλάβαινες και πολύ τη γεύση του κρέατος, ενώ η σάλτσα μαγιονέζας δεν έδενε με το κρέας.
Θα ήταν καλύτερο να είχαν μια γλυκόξινη σάλτσα, ή μια πικάντικη καπνιστή, που σίγουρα θα πήγαινε καλύτερα με το κρέας.

Το κέρασμα για το τέλος ήταν σφηνάκια οινόμελου.

3 άτομα φάγαμε πολύ καλά και με μισό λίτρο κόκκινο κρασί, πληρώσαμε 55€.

Θεωρώ την κουζίνα της "Μονοκατοικίας" εξαιρετική και αρκετά πρωτότυπη.
Αλλά και οι τιμές είναι αρκετά λογικές, για την ποσότητα και την ποιότητα που προσφέρουν.
Λίγη προσοχή μόνο να δώσουν στη φροντίδα του εσωτερικού χώρου, καθώς και στη διακόσμηση και το εστιατόριο αυτό δεν θα έχει σχεδόν καμία έλλειψη..

27 Σεπ 2017

Στη Μονοκατοικία πήγαμε χθες βράδυ, Σάββατο, μετά από κράτηση φυσικά. Είχαμε πάει παλαιότερα στο "Αλμύρα" που στεγαζόταν στον ίδιο χώρο (ακριβό αλλά καλό εστιατόριο για ψάρι). Τώρα έγινε κομψό μεζεδοπωλείο, με μικρή ποικιλία στο φαγητό, κυρίως κρεατικά (κοτόπουλο, χοιρινό και μοσχάρι) σε μεσαίες τιμές...

Μάς άρεσε πάρα πολύ ο κήπος, ο ωραιότερος στο Χαλάνδρι θεωρώ, με αρκετά πυκνή βλάστηση, όμορφο χαμηλό φωτισμό και διακριτική διακόσμηση. Δεν έβλεπα καθόλου πολυκατοικίες ή άλλα κτήρια παρόλο που είναι σε κανονικά κατοικημένη περιοχή, τόσο καλό σχεδιασμό έχει!
Γεμάτη και η αυλή και το μπαλκόνι, κόσμος όλων των ηλικιών, ζευγάρια, παρέες που γιόρταζαν...
Η εξυπηρέτηση ήταν καλή από νεαρά άτομα, με χαμόγελο και σβελτάδα. Μόνο λάθος όταν επισημαναμε ότι δε θέλουμε κρεμμύδι πουθενά ο σερβιτόρος μάς ενημέρωσε μόνο για το κρεμμύδι που ήταν ήδη περασμένο στο κοντοσούβλι αλλά μάς διαβεβαίωσε ότι η σαλάτα δεν είχε (στον κατάλογο δεν αναφερόταν το κρεμμύδι), τελικά είχε αρκετό...
Πήραμε ένα μπουκάλι "Σαμαρόπετρα" κυρ-Γιάννη (16 ευρώ, καλή τιμή) από την εξαιρετικά μικρή λίστα κρασιών. Το καλαθάκι με το χειροποίητο ψωμάκι και παξιμαδάκια χαρουπιού (μικρή ποσότητα, 1 ευρώ κατ'άτομο) ήρθε με βαζάκι ελιές και το νερό σε κανάτα ανανεωνόταν πριν το καταναλώσουμε για να είναι πάντα δροσερό.

Τα μεζεδάκια μας: σαλάτα με κολοκυθάκι σε λεπτές φέτες-φαγόπυρο-γκερεμέζι (7,80), πίτα σκεπαστή (7), μανιτάρια πλευρώτους ψητά με πετιμέζι (4,80) και κοντοσούβλι χοιρινό (9,80) το οποίο ήταν σουβλάκι ψαρονέφρι περαστό με χαλούμι (?)-κόκκινη πιπεριά-κρεμμύδι και πολλές τηγανιτές πατάτες. Όλα τα πιάτα ήταν γευστικά (δεν αφήσαμε μπουκιά! μόνο το κρεμμύδι που δεν το συμπαθούμε). Η πίτα σε πήλινο δεν είχε και πολύ φύλλο, ήταν κυρίως κίτρινα τυριά λιωμένα με πιπεριά φλωρίνης όπως αναφερόταν. Θα ήθελα περισσότερο φύλλο... Χωρίς αρκετό φύλλο έμοιαζε με μπουγιουρντί όχι καυτερό.

Ο λογαριασμός μας ήταν ~47 ευρώ. Θα ξαναπάμε και χειμώνα στον εσωτερικό χώρο, που είναι μικρότερος από τον εξωτερικό (πρόκειται για κανονική μονοκατοικία).

18 Ιαν 2017

Αν θυμάμαι καλά, στις παλαιότερες κριτικές για τη Μονοκατοικία οι χρήστες δεν έμεναν και πολύ ικανοποιημένοι. Τιμές και ποιότητα φαγητού δεν ήταν και στα φόρτε τους. Αφού θα ανεβαίναμε μεγάλη παρέα προς τα ΒΠ, που άνετα κατεβαίναμε και παίζαμε αγώνα βόλευ, ποιός είναι το ευαγγέλιο για να μου πει που θα πάω;Μόνο για το Δράμι είχε διαφορετική άποψη αλλά γούστα είναι αυτά...

"Δημήτρη καλημέρα, Μπεμπέκα ή Μονοκατοικία;"...

Η απάντηση του δεν σήκωνε αμφισβήτηση... Για διάφορους λόγους Μονοκατοικία. Τσέκαρα και Μπακαλοταβέρνα αλλά δεν έχει καν τηλέφωνο, σκέφτηκα και πιο βόρεια προς Sasi's αλλά καλά να είμαστε, θα πάμε και σε αυτά. Κλείνω και με e-table για μια συμβολική έκπτωση 10%, όχι ότι θα γλιτώναμε πολλά,1-2 ευρώ/άτομο το πολύ.

Φτάνουμε με δόσεις κατά τις 22.00, τώρα πως ακριβώς πήγαμε θα σας γελάσω γιατί ο Άλεξ μένει σε εκείνα τα μέρη και ήξερε να με καθοδηγήσει. Δεν ήταν πάντως κοντά στην πλατεία. Παρκάραμε στο παραδιπλανό mini market και όλα καλά. Στην είσοδο σκέφτηκα να κάνω παράφραση της ονομασίας του μαγαζιού. Μονογατοικία... Αρκετές γάτες περιτριγύριζαν το μαγαζί, σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι σπόντα για τις συνθήκες υγιείνης που επικρατούν στην επιχείρηση. Κάθε άλλο.

Ο χώρος δεν είναι το φόρτε μου για να περιγράψω. Όπως ανέφεραν οι προηγούμενοι χρήστες, πρόκειται για παλιό σπίτι που έχει διαμορφωθεί κατάλληλα ως ένα μοντέρνο μεζεδοπωλείο. Ας ξεκινήσω από τα βασικά. Πεντακάθαρη τουαλέτα και γενικότερα ο χώρος περιποιημένος. Σουπλά στα τραπέζια, απλωμένα ποτήρια για νερό και κρασί. Εμεις καθίσαμε στον καναπέ. Ίσως λιγάκι στριμωχτά λόγω των πολλών ατόμων αλλά όλα καλά! Η παρέα μετράει! Και σημαντικό πως δεν κρυώσαμε ούτε δευτερόλεπτο. Περίεργη εντύπωση μου έκανε ο τοίχος με τα γυμνά τούβλα. Είναι μια άποψη και αυτή. Το τζάκι ενώ ήταν κυριολεκτικά απέναντι μου, δεν το είδα! Ίσως φταίει ο Άλεξ που είναι 2μετρος. Υπάρχουν και διάφορα αντικείμενα για να σπάει η μονοτονία στον χώρο, νομίζω όμως το καλοκαίρι η ατμόσφαιρα θα είναι ακόμα πιο χαλαρωτική.

Η εξυπηρέτηση ευγενέστατη από τα παιδιά, με υπομονή μέχρι να παραγγείλουμε και με φρένο για να μην πάρουμε περισσότερα από όσα χρειάζονται. Γνώστες του μενού, τυπικοί με τις αποδείξεις και ενώ οι υπόλοιπες παρέες είχαν πολύ πολιτισμένο επίπεδο στον χώρο και ήταν αρκετά διακριτικές, εμείς λειτουργήσαμε σαν κάφροι στο γήπεδο κάποιες στιγμές! Τι να κάνουμε, περάσαμε πολύ καλά και αυτό αποτυπώνεται και στη βαθμολογία μου. Μην ξεχάσω πως στο τέλος προσέφεραν και ένα μπουκαλάκι (από αυτά του ούζου) στον φίλο που μπαίνει στρατό αυτές τις μέρες. Για τις δύσκολες ώρες του είπαν...

Είχα τσεκάρει από πριν τον κατάλογο με τις πιθανές επιλογές και πίστευα πως όλοι θα έμεναν ικανοποιημένοι. Η μεγάλη παραγγελία μας ήταν η εξής:

- Ψωμάκια και παξιμαδάκια από χαρούπι με κάποια σως. Τα τίμησε η παρέα.

- Σαλάτα ανάμεικτη με μανούρι, καβουρδισμένο καρύδι και ντρέσινγκ λιαστής τομάτας στα 6.8 ευρώ. Δροσερή, δεν έμεινε καθόλου ούτε αυτή ούτε η άλλη. Πόλυ καλή ποιότητα υλικών, ήρθε ισόπαλη με την άλλη. Σε κάποιους άρεσε περισσότερο η μία, σε κάποιους άλλους η άλλη.

- Σαλάτα εποχής με κοτόπουλο, φυστίκι Αιγίνης, κατίκι Δομοκού, φιλέτο πορτοκάλι και ντρέσινγκ πορτοκαλιού στα 9 ευρώ. Μου άρεσε πολύ το κατίκι που ήταν φρεσκότατο και "αγκάλιαζε" τα υπόλοιπα υλικά. Σημειώνω πως υπήρχε και ραπανάκι σαν υλικό. Δεν μπορώ να αποφασίσω ποια ήταν καλύτερη, σίγουρα όμως τα υλικά ήταν πολύ καλής ποιότητας και φρέσκα. Και μου άρεσαν πολύ τα ξηροκάρπια που "παίζουν".

- Γραβιέρα ψητή με ξηρούς καρπούς και σάλτσα ρακόμελο στα 7 ευρώ. Ένα μεγάλο κομμάτι μέσα σε σαγανάκι. Μιλάμε για γραβιέρα Νάξου και υπέροχη κρούστα, τραγανιστή και παιχνιδιάρικη. Φάτε το ζεστό. Πολύ καλή χειμωνιάτικη επιλογή.

- Αυγά μάτια με τομάτα, παστουρμά και πατατάκι στα 7.5 ευρώ. Πληθωρικό πιάτο με χοντρά κομμάτια παστουρμά ως βάση, πλούσια σε ποσότητα. Το τοματάκι έβγαζε μια ωραία γλύκα και το πατατάκι ήταν στην κορυφή πολύ λεπτοκομμένο και τραγανό, σαν πούδρα. Υπέροχο αποτέλεσμα.

- Πίτα σκεπαστή με 4 τυριά και πιπεριά Φλωρίνης. Έρχεται καυτή και φρέσκια. Μόλις τη δεις σου έρχονται στο μυαλό εικόνες από ορεινό χωριό, να τρως και να πίνεις δίχως αύριο και έξω να χιονίζει. Έγινε μάχη στη μοιρασιά, φοβερό φύλλο. Είμαι σίγουρος πως θα κάψετε τη γλώσσα σας από την απομονησία!

- Πατάτες τηγανιτές με φέτα και ρίγανη στα 5.2 ευρώ επί 2. Τεράστια ποσότητα που και μία να παραγγέλναμε θα μας ήταν αρκετή σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα πιάτα. Φρεσκότατες και πολύ καλή εντύπωση μου έκανε η ποσότητα φέτας αφού δεν τελείωνε ποτέ!

- Συκωτάκι μοσχαρίσιο με σάλτσα από τεντούρα Πατρών στα 7.2 ευρώ. Μπόλικη ποσότητα με ωραία σαλτσούλα χωρίς να καλύπτει την ποιότητα του κρέατος που... όσα κομμάτια δοκίμασα ήταν ζουμερά και χωρίς ίνες.

- Απάκι με μέλι και σουσάμι στα 6.2 ευρώ επί 2. Φιλόδοξη συνταγή που υπερκαλυπτόταν από το μέλι και σε δεύτερο βαθμό το σουσάμι. Δεν με χάλασε το κόνσεπτ αλλά... το απάκι ήρθε ένα κλικ πιο μαγειρεμένο για τα γούστα μου. Στην κορυφή υπήρχε φρέσκο κρεμμύδι.

- Κόκκορα τηγανιτό με τον τρόπο του Kentucky στα 9 ευρώ. 5 τραγανά και ζουμερά τεμάχια οπτικά όπως παίρνεις το κοτόπουλο από τα KFC. Ωραιότατη κρούστα, ζουμερό κρέας. Το τσάτνευ γλυκοξινούτσικο, κυδώνι αν θυμάμαι καλά. Δικής τους παραγωγής σίγουρα!

- Το φαί του παππού μας Διομήδη. Μακαρόνια με σάλτσα τομάτας και αυγά στα 9 ευρώ. Σπάστε του κρόκους, μόνο αυτό λέω. Τόσο απλές συνταγές που είναι τόσο νόστιμες και εμείς κολλάμε στις καρμπονάρες με μπόλικη κρέμα γάλακτος. Μου θύμισε σαν σκέψη ένα πιάτο στο Μάνη-Μάνη που το έφτιαξα και στο σπίτι μου με καλά αποτελέσματα. Να μια καλή ιδέα να δοκιμάσω και αυτό!

- Πανσέτα μελωμένη, τελειωμένη στη σχάρα, με πατάτες τηγανιτές στα 9 ευρώ. Μπόλικες πατάτες,4 τεμάχια κρέας. Στους φίλους άρεσε πολύ σε γενικές γραμμές, κάποια κοπέλα της παρέας βρήκε αρκετό λιπάκι αλλά γενικότερα και το ψήσιμο και ή ποιότητα διατήρησαν τα καλά επίπεδα του μαγαζιού.

- Πήραμε 5-6-7 μπύρες Βεργίνα προς 3 ευρώ.
- Κρασί δικό τους 1 ή 1 1/2 λίτρο προς 4.5 ευρώ αν θυμάμαι τα 500 μλ. Άρεσε.

- Για γλυκά πήραμε και τα 3 που μας πρότειναν.

- Μπράουνι με παγωτό μερέντα(?) ή κάτι τέτοιο. Το μπράουνι φάνηκε μπαγιάτικο αλλά δεν ήταν. Ήταν πολύ τραγανιστό, εμένα μου άρεσε ως γεύση αλλά για να το έτρωγα μόνος μου μάλλον θα ήταν υπερβολή.

- Μιλφέιγ με σορμπε μανταρίνι (αν θυμάμαι σωστά καθώς δεν αναγράφονται τα γλυκά στον κατάλογο). Πολύ ωραία κρέμα με έντονη βανίλια για τα γούστα μου.

- Μους γιαουρτιού ή κάτι τέτοιο με μαρμελάδα βατόμουρο. Συγχωρείστε με για τις περιγραφές! Αρκετά ξινό, το μόνο που έμεινε στο πιάτο αν και η ποσότητα ήταν αρκετή!

Σύνολο στα 125 ευρώ, με την εκπτωσούλα στα 112.5...

Με το που κάνουμε τους υπολογισμούς και μας βγαίνουν 14 ευρώ το άτομο, κοιταζόμαστε καλά-καλά. Μας ήρθε πιο οικονομικά και από το να τρώγαμε σε σουβλατζίδικο. ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ! Εκτός αυτού, μιλάμε για ένα πληρέστατο δείπνο, σε πολιτισμένο περιβάλλον όπου δεν έλειψε ούτε το πιώμα. Βάλτε και την παρέα στην εξίσωση και τις μεταγραφικές συζητήσεις στο τραπέζι και το γλυκό δένει.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως προτείνω με χίλια τη Μονοκατοικία. Ανταγωνιστικές τιμές αλλά κυρίως πολύ καλή ποιότητα υλικών και νόστιμα πιάτα. Ίσως άργησαν να βρουν τη συνταγή αλλά νομίζω πως το ψάχνουν αρκετά στα πιάτα τους και το τρένο έχει αρχίσει να μπαίνει στις ράγες. Μακάρι να αποκτήσει φανατικό κοινό σαν της Φυσαρμόνικας.

Οι φίλοι ήδη άρχισαν να το προτείνουν σε γονείς και γνωστούς. Με τη σειρά μου και εγώ προτείνω το ίδιο σε εσάς. Δεν έχει αναδειχθεί όπως πρέπει!

10 Ιούλ 2017

Γράφω μετά από ένα χρόνο, για έναν χώρο, οι ιδιοκτήτες του οποίου προφανώς έλαβαν τα αρνητικά μηνύματα και έκαναν τις απαραίτητες διορθωτικές κινήσεις.

Όπως είχα γράψει σε παλαιότερη κριτική μου, η τότε επίσκεψη ήταν πραγματικά μια αποτυχία. Όμως ήθελα να δώσω άλλη μία ευκαιρία..

Από τότε πήγαμε και άλλες τρεις φορές, συνολικά δηλ. τέσσερις, και σίγουρα θα ξαναπάμε.

Ο λόγος απλούστατα είναι η ουσιαστική βελτίωση όλων των σημαντικών παραμέτρων που καθιστούν μια επιχείρηση εστίασης αξιόπιστη: καλό φαγητό, καλά υλικά, εξυπηρέτηση, χώρος, τιμές.

Δεν θα αναφερθώ επιμέρους στα φαγητά, τόσο οι σαλάτες όσο και τα ορεκτικά αλλά και τα κυρίως, δεν έχουν καμία πλέον σχέση με το παρελθόν: είναι θεαματικά βελτιωμένα..

Η αυλή, ειδικά τέτοια εποχή, όπως και παλιότερα, υπέροχη..

Μπράβο λοιπόν στην επιχείρηση, προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν σε αυτήν όμως ξανατονίζω ότι είναι από αυτές που αφουγκράζονται τον παλμό και διορθώνουν με επιτυχία..

Σπάνιο αλλά γίνεται..

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη healer.

12 Ιουν 2016

Στό ατμοσφαιρικό αυτό εστιατόριο βρεθήκαμε λίγο κατά τύχη. Για αλλού ξεκινήσαμε με τη φίλη μου, ατυχήσαμε γιατί "το αλλού" ήταν κλειστό και εκείνη θυμήθηκε τη μονοκατοικία-φαγάδικο που είχε δει περαστική απο κει κοντά. Φτάσαμε βραδάκι καθημερινής και με την πρώτη ματιά αλλά και όσο περνούσαμε στα ενδότερα, διαπιστώναμε ότι αν μη τι άλο το μαγαζί εχει ποιότητα στη διακόσμηση. Είχε πολυ λίγο κόσμο με μονη εξαίρεση μια γιορτή(γεννέθλια? ονομαστική? δε γνωρίζω και δε χρειάζεται άλλωστε)που όμως είχε καταλάβει μονο ενα απο τα εσωτερικά δωματια. Ο εξυπηρετικος σερβιτόρος μας οδηγησε στην όμορφη αυλη και μας πρότεινε ενα άνετο τραπεζακι. Επειδή είχαμε διάθεση για κάτι όχι πολύ βαρυ αλλά και για οικονομία(θύματα των καιρών κι'εμείς)πήραμε μόνο τα εξής:

-Μια σαλάτα "Ανατολή". Πράσινη με βινεγρέτ εσπεριδοειδων. Προσωπικά ατύχησα Πλήρως! Η σαλάτα ήταν γλυκιά! Όχι κάπως γλυκιά-κανονικοτατα γλυκιά! Για να φανταστεις θα πω μόνο οτι αν εκλεινες τα μάτια και έτρωγες μια πιρουνιά μαλλον θα το θεωρούσες κανταίφι! Επιπλέον κόστιζε και 9 ολόκληρα ευρω.

-Ενα μπιφτέκι με πατάτες "βραχάκια"(τα περιγραφει ο καταλογος, προφανως λόγω των ακανόνιστων σχημάτων τους)και μια ελαφρια σος γιαουρτιου. Πόλυ νόστιμο, μεγαλούτσικο, οι πατάτες μια χαρά και η σος ταιριαστή. Στα 10 ευρω όμως η τιμή.

-Αλλο ένα απο το ίδιο μόνο που η φιλη το πήρε με τοματοσαλάτα για λόγους διαίτης. Άρα οτι και πριν, με μια συμπαθεστατη αγγουροντοματα στο πλάι.

-Μισό κιλό κρασάκι λευκο. δεν τραλαθηκα, ουτε και το απορριπτω.

Για καλοσόρισμα μας έφεραν τρεις φετούλες ψωμακι(νοστιμο αλλα λευκο)και ενα μπολάκι πολτο λιάστης ντομάτας, κατα την ταπεινη μας αποψη, απαραδεκτο. Δεν καταλαβαίνω γιατί το τρώνε αυτό. Στο τέλος για κέρασμα δύο υποβρυχια συμπαθητικούλικα. Αλλη μια σημαντικη παρατήρηση ειναι το στρώσιμο του τραπεζιού. Υπήχαν πάνω του μονο τα πιάτα και τα μαχαιροπιρουνα και τίποτα αλλο. Ούτε χαρτοπετσετες, ουτε αλατοπίπερο, ούτε λαδοξυδο. Ότι απ'αυτά χρειαστείς πρέπει να το ζητήσεις. Το σέρβις πάντως χαμογελαστό και πρόθυμο.

Ο λογαριασμός συνολικα έφτασε τα 37 ευρω. Με μια εκπτωσούλα που εδινε το σαιτ "πέσαμε" στα 33. Έχω να πω ότι ένα ποσόν κοντά στα 40 ευρω για δυο μπιφτέκια, μια σαλατα και λιγο κρασι ειναι πάραπολλα για σημερα και πάντως οχι ανάλογα της ποιότητας και ποσότητας.

Δε νομίζω να το ξαναεπισκεφτώ. Ούτε και το συνιστω σαν επιλογή. Όμορφη ατμόσφαιρα, πειραγμένες αλλα ατυχώς κατα τη γνώμη μου οι γεύσεις και ακριβές τιμές,

Όχι. Μια φορά αρκεί.

08 Σεπ 2016

Πέμπτη απόγευμα στον απόηχο του δεκαπενταύγουστου, νωρίς το απόγευμα, κατά τις 7 μμ, αποφασίσαμε με ένα ζευγάρι συναδέλφους να πάμε, οι τρεις μας να φάμε στην «Μονοκατοικία», πιο πολύ για να τα πούμε και λιγότερο επειδή πεινούσαμε. Η αλήθεια είναι ότι εγώ επέμενα να επισκεφθούμε το συγκεκριμένο μέρος επειδή είχα ακούσει τα καλύτερα από φίλους, το κριτήριο των οποίων εμπιστεύομαι απόλυτα, και εν τέλει δικαιώθηκαν.

Η Αθήνα άδεια ακόμη οπότε βρεθήκαμε αμέσως, από τους Αμπελοκήπους στο Χαλάνδρι και παρκάραμε έξω από το μαγαζί, που στεγάζεται σε μία όμορφα ανακαινισμένη, μονοκατοικία, κτισμένη μπορεί και προπολεμικά, αδιάφορου αρχιτεκτονικού χαρακτήρα (λανθάνων μεσογειακό bauhaus), από αυτές όπου στέγασαν τα όνειρά της μεσοαστικής πρωτευουσιάνικης οικογένειας. Αδιάφορη συμβατική κατασκευή, περιτριγυρισμένη όμως από το κηπάκι της, με τη συμπαθητική βεραντούλα, τους άνετους εσωτερικούς χώρους – που έχουν δεχθεί δραματικές επεμβάσεις και το διακοσμητικό concept των οποίων δεν μπόρεσα να αντιληφθώ ακριβώς λόγω της καλοκαιρινής αποδιοργάνωσης, και βέβαια την μεγάλη, κατάφυτη αυλή που κρύβεται στο πίσω μέρος του σπιτιού. Στη δροσερή αυλή κυριαρχεί άναρχη πανίδα και περίφραξη από χοντρά καλάμια – το μόνο στοιχείο που δεν μου άρεσε καθόλου και το βρήκα άσχετο με το όλο εγχείρημα, καθότι βούρλα και καλάμια θυμίζουν ταβέρνες του χωριού ή υποβαθμισμένων συνοικιών, επί ρεμάτων κ. λπ. υδροφόρων γαιολογικών σχηματισμών, της προπασοκικής περιόδου. Τα τραπεζοκαθίσματα παραδοσιακά σε υπόλευκο χρώμα, σωστά σερβίτσια και χρωματιστά χάρτινα σουπλά που φαντάζουν επί του λευκού μαρμάρου που είναι τοποθετημένα. Θα επικροτούσα την αφαίρεση του καλαμοφράχτη και την αντικατάστασή του με υπόλευκο καφασωτό, ή κάτι παρεμφερές, που θα προσθέσει φινέτσα στο χώρο.
Σμήνη κουνουπιών και παντός είδους πετούμενων ζωυφίων μας επιτέθηκαν μόλις καθίσαμε σε σημείο άκρως ενοχλητικό, τέτοιο ώστε αρχίσαμε να ξινόμαστε σαν μαχητές του αντάρτικου. Τέτοια εποχή χωρίς προηγούμενο πασάλλειμα με τις κατάλληλες ουσίες, ούτε που να το σκέφθεστε. Να το αντιμετωπίσει το θέμα και η διεύθυνση του καταστήματος - αποτελεί σοβαρό πρόβλημα για κάποιους. Θεμιτό σε ένα εστιατόριο είναι να φεύγουν χορτάτοι οι πελάτες και όχι τα κουνούπια που συχνάζουν εκεί.

Το ευχάριστο είναι ότι τα τραπέζια που είναι τοποθετημένα αραιά στο χώρο, έτσι ώστε κάθεσαι άνετα και να συζητάς ελεύθερα, χωρίς υποχρεωτικά ψιθυρίσματα ή να σε προσβάλλου πλαταγιάσματα κι άλλοι ανεπιθύμητοι θορύβοι τρίτων, σκουντήματα και λοιπά υποβιβαστικά οχλοειδή φαινόμενα.

Η εξυπηρέτηση, τέσσερεις παρέες ήμασταν βέβαια, γίνονταν από ένα νεαρό σερβιτόρο, άνθρωπο φιλικό, απαράμιλλης προθυμίας, ευγένειας και διάθεσης ενημέρωσης. Μας ρώτησε για τον επιθυμητό ρυθμό σερβιρίσματος, τον τρόπο ψησίματος των κρεάτων, άδειαζε τα τασάκια, ενδιαφέρονταν για τα ποτά. Μας έφερνε το νερό (βρύσης σερβιρισμένο σε ωραία κανάτα) μόλις πήγαινε να αδειάσει χωρίς να το ζητάμε. Πιάτα και μαχαιροπήρουνα αλλάζουν για το κυρίως πιάτο. Γενικά η αντιμετώπιση του πελάτη είναι πολιτισμικά άψογη. Η αξιοπρέπεια και η καθαριότητα κυριαρχούν σε αυτήν την επιχείρηση. Άριστα.

Επειδή δεν πεινάγαμε πολύ, η παραγγελία μας ήταν περιορισμένη και συνετή, οπότε επιφυλάσσομαι για την επόμενη φορά.

Μόλις καθίσαμε κατέφθασε δίλιτρη κανάτα με νερό βρύσης.

Με το κρασί ήρθε καλωσόρισμα καλαθάκι με νόστιμο, χειροποίητο ψωμί συνοδεία ντιπ λιαστής ντομάτας, εντάξει στο πλαίσιο της ευγένειας αλλά τίποτα το ιδιαίτερο, πολύ συνηθισμένο για ότι ακολουθεί.

Το μενού δεν είναι σταθερό, αλλάζει πολύ συχνά, οπότε ο κατάλογος δεν έχει πάρα πολλές επιλογές - νομίζω όσες πρέπει. Εμείς οι τρεις παραγγείλαμε:

Ορεκτικά:
- Σαλάτα ρόκα με κατσικίσιο τυρί και σάλτσα φράουλας, αξιοπρεπέστατη αλλά κοινότοπη γεύση απουσία της έκπληξης που υπόσχεται η ύπαρξη του μούρου

- Ελληνικά Spring rolls γεμιστά με λευκό τυρί (δεν θυμάμαι να σας πω αν πρόκειται για φέτα ή άλλο) και φέτα, πάρα πολύ ωραία και καλοφτιαγμένα, με υλικά που φωνάζουν την ποιότητά τους.

Κυρίως πιάτα:
- Μπούτι κοτόπουλο γεμιστό, συνοδευόμενο με φάβα, πεντανόστιμο πιάτο, ψητό ρολό κοτόπουλο, ζουμερό με ευχάριστα έντονη γεύση ελληνικής σπιτικής κουζίνας συνοδεύει μια ελαφριά φαβούλα. Εύστοχος συνδυασμός.

- Μπιφτέκι με πατάτες βραχάκια και σως γιαουρτιού. Καταπληκτικό μπιφτέκι originale γεύση μυρωδάτου μοσχαρίσιου κιμά, ψημένο όσο έπρεπε ώστε να μην στεγνώσει, οι πατάτες σε ευφάνταστο σχήμα βραχακίων και η σως άνοστη αλλά δροσερή, θα την ήθελα πιο πηχτή και διακριτικά αρωματισμένη με μυρωδικά (σινάπι, δυόσμο κάτι τέλως πάντων)

- Σκαλοπίνια με μια σκούρα σάλτσα (δεν θυμάμαι τα υλικά) και πουρέ πατάτας, πιάτο που στέκει άνετα σε καλό γαλλικό εστιατόριο. Άψογο ψήσιμο, το ψαρονέφρι τεμαχισμένο στο σωστό πάχος κρατούσε τους χυμούς του, η σάλτσα διακριτικά πικάντικη και γλυκειά, πάρα πολύ νόστιμη, ο σπιτικός πουρές αποτελεί το απόλυτο συνοδευτικό αυτού του κρέατος.

Ποτά:
- Ήπιαμε ένα κιλό λευκό παγωμένο κρασί του σπιτιού, μοσχοφίλερο - καθόλου αρωματικό ως τέτοιο, που συνόδευσε ευχάριστα τις επιλογές μας.

- Γλυκό δεν πήραμε και μας κέρασαν σφηνάκια υποβρύχιο.

Οι μερίδες είναι χορταστικές, το φαγητό παρουσιάζεται σερβιρισμένο με στυλ και φαντασία, σε φίνα σχήματα, χωρίς άσκοπες υπερβολές και επιδείξεις. Στην κουζίνα εργάζονται νέοι σεφ και είναι ευδιάκριτη - και ελπιδοφόρα - η φαντασία και το καλό γούστο, με απλά υλικά, που χαρακτηρίζει τις δημιουργίες των νέων αυτών ανθρώπων.

Τα παραπάνω μας στοίχισαν € 59 (η απόδειξη κατέφθασε σε ωραίο πιατάκι) ήτοι € 20 έκαστος, με γλυκό και ένα ορεκτικό επιπλέον ή δεν θα ξεπερνάει τα € 25. Εάν επιθυμείτε εμφιαλλωμένο κρασί θα φτάσει τα € 30. Πιστεύω ότι είναι λογικό για το συνολικό ποιοτικό επίπεδο του καταστήματος.
Συνοψίζοντας πρόκειται για εστιατόριο που προσφέρει ποιοτικές, κλασσικές γεύσεις εμπλουτισμένες με μοντέρνες πινελιές που τις καθιστούν ενδιαφέρουσες, αξιέπαινο σέρβις, ευχάριστο περιβάλλον, και όλα αυτά σε λογικές τιμές. Οι επιχειρηματίες δεν έχουν θυσιάσει την ποιότητα χώρου, φαγητού, εξυπηρέτησης χάριν του κέρδους και τέτοιες προσπάθειες τις επιδοκιμάζουμε και τις ενισχύουμε και παρακαλώ να πάτε όλοι και να κάνετε ο καθένας τα σχόλιά του.

25 Απρ 2017

Επισκέφτηκα Σάββατο βράδυ το εστιατόριο έχοντας κάναι κράτηση από το e-table.
Μας οδήγησαν βάθος... σε κάποιο στενόμακρο μπαλκόνι κλεισμένο με πλαστικό. Ο χώρος απαράδεκτος. Μόλις μας πάνε εκεί λέω στο παιδί οτι είχα γράψει στο e-table οτι επιθυμώ χώρο μη καπνιστών και μου είπε οτι είναι χώρος μη καπνιστών και οτι ο κύριος που έβλεπα να βγάζει καπνούς ήταν από ηλεκτρονικό τσιγάρο. Περνώντας να πάμε στο βάθος σαν παραπεταμένοι, είδα οτι έχει μικρές αιθουσούλες των 4 τραπεζιών κάπως στιμωχτά μου φάνηκαν και είχε έντονη οχλοβοή. Μετά από αρκετή ώρα μας φέραν νερό βρύσης και περιμέναμε για πολλή ώρα ακόμα μέχρι να φωνάξω κάποιον να μας φέρει τον κατάλογο...

Μας φέραν λοιπόν τον κατάλογο (ούτε delivery τέτοιον κατάλογο από αισθητικής άποψης) με λίγες επιλογές.

Πήραμε Σαλάτα Σαν Καίσαρα με απάκι 8 ευρώ, φάβα, πλευρώτους και κυρίως το κοτόπουλο και την πανσέτα. Γευστικά ήταν όλα καλά. Ειδικά η Σαλάτα ήταν καταπληκτική. Το λιγότερο καλό ήταν η πανσέτα.
Πήραμε και ροζέ κρασί και ήταν καλό.

Ψωμί δεν θέλαν. Το φέραν χωρίς να ρωτήσουν και τους έιπαμε να το πάρουν πίσω. Επιμέναν.... δεν κατάλαβα το λόγο. Οτι είναι και καλά δικό τους και να το δοκιμάσουμε...2 ευρώ να δίναμε για ψωμί που δεν θέλαμε γιατί; Ευτυχώς το πήραν πίσω και δεν το χρεώσαν.

Τα κυρίως αργήσαν πάρα πάρα πολύ. Μας είπαν οτι θα καθυστερίσουν και ζητήσαν συγνώμη.

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική.

Πληρώσαμε 45 ευρώ κάτι που θεωρώ αρκετό γι αυτό που φάγαμε και κυρίως για το περιβάλλον. Όσο είμασταν εκεί έσκασε μια κράτηση και όταν είδαν οτι τους βάλαν εκεί ζητήσαν να τους αλλάξουν. Η κυρία έλεγε οτι εδώ είναι σαν εξωτερικός χώρος και σαν χώρος καπνιστών. Είχα ακριβώς την ίδια αίσθηση. Κρύο πάντως δεν έκανε, είχαν σόμπα. Δεν θα ξαναπήγαινα για κανένα λόγο.

17 Μάρ 2017

Πολύ όμορφο και παρεϊστικο μαγαζί. Από τα καλύτερα που έχουμε επισκεφτεί τώρα τελευταία, μια όμορφη μονοκατοικία μακριά από τον συνωστισμό του Χαλανδρίου, ενώ είναι εύκολο και το παρκινγκ εκεί.

Κάτσαμε δίπλα στο τζάκι, ενώ πολύ ωραία πρέπει να είναι και το καλοκαίρι στην αυλή, έχει ωραία ποικιλία από ελληνικούς μεζέδες. Άλλοι πιο απλοί, άλλοι πιο δημιουργικοί και με πολύ καλές πρώτες ύλες.

Το service πολύ φιλικό, εξυπηρετικό και άμεσο.

Όλα τα πιάτα του ήταν πολύ προσεγμένα. Καλές μερίδες, όχι πολύ μεγάλες.

Για αρχή φάγαμε το εκπληκτικό ψητό ταλαγάνι υπέροχη υφή και πολύ σωστά ψημένο (κάπου 6€) που άρεσε σε όλους και σαλάτα ανάμικτη που ήταν αρκετά δροσερή (6,80€)
Για κυρίως πανσέτες μελωμένες με πατάτες τηγανητές που έλιωναν στο στόμα (9€) και Τηγανιά κοτόπουλου με μπέϊκον, μανιτάρια και πιπεριές που ήταν με κόκκινη σάλτσα αρκετά νόστιμη αλλά λίγο βαριά για το δικό μου το στομάχι (6,80€). Πήραμε και χύμα κρασί που ήταν αρκετά καλό. Θα το επισκεφθούμε ξανά με την πρώτη ευκαιρία να δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα πιάτα. Με 35 ευρώ που δώσαμε ήταν super!

22 Φεβ 2016

Αποφασιζοντας ενεκεν της ημερας του Αγ. Βαλεντινου να παμε καπου πιο ξεχωριστα με την γυναικα μου, μετα απο πολυωρη μελετη στο υποφαινομενο site, αποφασισα να δοκιμασουμε την Μονοκατοικια μια και οι κριτικες αγγιζαν για τα δεδομενα μου τις διθυραμβικες, με τους χρηστες που γενικως εμπιστευομαι να εχουν γραψει ως επι το πλειστον καλα λογια.

Πηγα με τις καλυτερες διαθεσεις και εφυγα με συναισθηματα αναμικτα, τα θετικα να υπερτερουν απ τα αρνητικα μεν, αλλα καποια αρνητικα να στροβιλιζουνε το μυαλο μου (ισως και λιγακι το στομαχι μου) κατα την διαρκεια της επομενης ημερας. Εξ ου και η κριτικη μου.

Κυριακη βραδακι, λοιπον, επισκευθηκαμε την Μονοκατοικια επειτα απο τηλεφωνικη κρατηση. Εχοντας διαβασει οτι υπαρχει τζακι ηταν το κερασακι στην τουρτα της απολαυσης που ειχα στο μυαλο μου οποτε και ειπα να μας βαλουν καπου κοντα. Μπαινοντας μεσα ειδα ενα ομορφο και λιτο εστιατορειο με αφαιρετικες διαθεσεις στην διακοσμηση του.

Ισως παραηταν αφαιρετικες, αφου το τζακι αντι για αναμενα ξυλα αποτελειτο απο 4 κερια. Οκ αυτο ειναι προσωπικη αποψη, το δεχομαι, αλλα τι πιο ρομαντικο απο ενα αναμενο τζακι. Το τζακι στολιζει αναμενο το χωρο και χανει πολυ οταν χρισημοποιειται για decor. Φυσικα οταν το εκλεισα δεν μπηκε κανεις στον κοπο να ενημερωσει οτι: "ξερεις φιλε, το τζακι δεν ειναι τζακι... ειναι κατι μεταξυ κορνιζας και θηκης κεριων, δεν το λερωνουμε με ξυλα και αλλα μη ευγενη υλικα". Χμ... Μαλλον λιγακι το παρατραβηξα.. Τελοσπαντων κανεις δεν ηταν υποχρεωμενος να με ενημερωσει αλλα πολλες φορες οταν το μυαλο φανταζεται κατι και του δινεις κατι αλλο, μουτρωνει και σου χαλαει η διαθεση.

Συνεχιζοντας λοιπον, τα τραπεζια ομορφα στημενα, η μουσικη ενα click πανω απ οτι θα επρεπε αλλα το προγραμμα επεσε τοσο μεσα στα ακουσματα μας που δεν ειχαμε κανενα προβλημα.

Οι σερβιτοροι καθ` ολη την διαρκεια της επισκεψης μας ηταν αψογοι. Τυπικοι αλλα χαμογελαστοι, οπως αρμοζει στο επιπεδο του εστιατορειου

Παμε τωρα στο δια ταυτα: Παραγγειλαμε 2 ορεκτικα και 2 κυριως πιατα. Δεν θα περιγραψω τι ηταν το καθενα διοτι ο καταλογος εχει ελαχιστα πιατα και εχουν καλυφθει ως επι το πλειστον απο παλαιοτερους συνομιλητες.

Χωνακι κοτοπουλο: Το καλυτερο εδεσμα που φαγαμε. Πολυ ωραια γεμιση. Νοστιμο και ζουμερο

Ανοιξιατικα ρολα: Ηταν πολυ νοστιμα επισης, με την μονη διαφορα οτι νιωθαμε οτι το πορτοκαλι υπερκαλυπτε ολα τα υπολοιπα συστατικα. Το φυλλο τραγανο και το ψησιμο σωστο.

Κυριως (και εδω καπου τα χαλασαμε): Παστιτσαδο: Το μοσχαρι ηταν πολυ σκληρο για να πεθανει οπως αποδειχτηκε. Δεν ειμαι σιγουρος βεβαια αν εφταιγε το μοσχαρι καθ αυτο ή το βρασιμο του, αλλα θα μπορουσε να ηταν πολυ καλυτερο. Το μακαρονι aldente και σωστα βρασμενο και το πιατο στην ολοτητα του αρκετα βαρυ. Κατανοω φυσικα οτι το παστιτσαδο απο μονο του χαρακτηριζεται στα βαρεα και ανθυγιεινα, αλλα αυτο το ενιωσα (κυριως την επομενη μερα) ενα τονο πιο βαρυ απ οτι θα επρεπε. Στα συν βεβαια ηταν οτι η μεριδα ηταν μεγαλη και χορταστικη.

Μπιφτεκι: Σωστα ψημενο και το κρεας καλο και εδω τελειωνουν τα καλα... Θεωρω οτι η σως γιαουρτιου που το συνοδευε ηταν εντελως ανευρη και το μπιφτεκι καθ αυτο στεγνο. Σαν συνδυασμος υλικων, για μενα παντα, το αποτελεσμα ηταν ενα ημιαδιαφορο μπιφτεκι, με ενα εντελως αδιαφορο dressing. Μεριδα κανονικη προς μικρη.

Μαζι με μισο κιλο κρασι (ασκος) το οποιο μου αρεσε πολυ και το συνολο ανηλθε στα 40 ευρω. Οχι οτι πηραμε πολλα αλλα το value for money για ενα τετοιου ειδους εστιατορειο δεν μου φανηκε πολυ κακο. Το θεωρω εν μερη λογικο γιατι στο σημειο που ειναι στημενο, τα λειτουργικα και τα παγια εξοδα του πρεπει να ειναι πολυ χαμηλα αλλα και παλι ειναι προς τιμην του.

Θα ξαναπηγαινα?
Ειμαι εξαιρετικα διχασμενος. Ισως να περιμενα περισσοτερα για τους λογους που εξηγησα παραπανω. Ισως επειδη το μενου ηταν μικρο να περιμενα πιατα που αγγιζαν την τελειοτητα. Η ουσια ομως ειναι μια: Η γευστικη υποκειμενικοτητα σε εστιατορεια που γενικως πειραματιζονται με τις γευσεις και πειραζουν τα πιατα, παιζει πολυ μεγαλο βαθμο στον ουρανισκο του καθε ανθρωπου. Οποτε μπορω να χρησιμοποιησω την μισητη για μενα ατακα "δεν ηταν στις γευσεις μου" και να προχωρησω.