Σε έναν όμορφο, ζεστό και μοντέρνο χώρο οι ιδιοκτήτες στέγασαν το όνειρο τους για νόστιμο και ποιοτικό φαγητό! Το deal είναι ξεκάθαρο.. θα απολαύσεις φαγητά με αγνά και άριστης ποιότητας υλικά και σε απόλυτα λογική σχέση ποιότητας και τιμής! Παρείστικο το κλίμα, με τα παιδιά της εξυπηρέτησης να φροντίζουν για να νιώσεις άνετα και να περάσεις όμορφα! Καλή σας διασκέδαση!!

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

15 Φεβ 2019

Το Χαλάνδρι είναι "φωλιά" των μεζεδοπωλείων και οι επιλογές πολλές. Αν και λίγο εκτός του σκληρού πυρήνα (χωροταξικώς), η Μονοκατοικία είναι μια γνωστή πρόταση, που όμως δεν είχα ποτέ επιλέξει. Οπότε ένα απόγευμα Παρασκευής με ένα φιλικό ζευγάρι, οδηγηθήκαμε στα σκαλιά της.

Τα παιδιά του service μας υποδέχτηκαν και μας οδήγησαν στο τραπέζι μας, και μας έφεραν άμεσα ψωμάκια (εξαιρετικά, συνοδεία από ένα βαζάκι με μικρές ελιές), νερό βρύσης (που ανανεώνονταν συνεχώς και χωρίς να χρειαστεί να το ζητήσουμε) και τον κατάλογο. Τα πιάτα που επιλέξαμε ήταν:

Από Ορεκτικά
Μανιτάρια πλευρώτους (7/10). Αξιόλογο και ως γεύση και ως ποσότητα.
Πατατού (8/10). Ένα πήλινο με λιωμένη γραβιέρα και μυρωδικά. Καλή γεύση, μέτρια ποσότητα.
Σουτζουκάκια σχάρας (8/10). Πλούσιο πιάτο, με πέντε ωραία κομμάτια, πικάντικα και εύγευστα. Θα το έβαζα στα κυρίως πιάτα.
Πίτα σκεπαστή με 4 τυριά(8/10). Η περιγραφή τα λέει όλα. Περιέχει ακόμα ντοματούλα και πιπεριά Φλωρίνης. Αξίζει να το δοκιμάσεις.
Σταμναγκάθι βραστό (7/10). Για όσους τους αρέσουν τα βραστά λαχανικά είναι μια καλή επιλογή.

Κυρίως
Κοντοσούβλι (9/10). Ένα απολαυστικό πιάτο, μαλακό κρέας και πολύ γευστικό. Ωραία μερίδα με συνοδεία από πατάτες τηγανητές.

Το κόκκινο κρασάκι συμπαθές. Διαθέτουν και μπύρα άνευ αλκοόλ.

Στο τέλος για κέρασμα μας έφεραν οινόμελο. Ενδιαφέρουσα πρόταση.

Γενικά οι γεύσεις ήταν πολύ καλές και οι μερίδες σε όλα τα πιάτα είναι ικανοποιητικές.

Εξυπηρέτηση:
Πολύ καλή και γρήγορη. Επαγγελματίες.

Χώρος:
Το μαγαζί είναι μια απλή μονοκατοικία που τα δωμάτιά της έχουν γίνει χώροι για να καθίσεις. Τα τραπεζάκια είναι αρκούντως ευρύχωρα, η απόσταση από το διπλανό μικρή αλλά όχι ενοχλητική και η φασαρία από ένα σημείο και μετά μπορεί να γίνει ενοχλητική μεν, ανεκτή δε.
Το πάρκινγκ μπορεί να γίνει δύσκολη υπόθεση (συνήθως γίνεται).

Χώρος ΜΗ Καπνιζόντων: Με το που μπήκαμε στο μαγαζί μια ελαφριά μυρωδιά από τσιγάρο έγινε αντιληπτή. Οι χώροι έχουν χωριστεί σε καπνιζόντων και μη, και πράγματι ο διαχωρισμός τηρείται. Ενώ όση ώρα είμασταν στο μαγαζί ο καπνός δεν ήταν αντιληπτός, φεύγοντας τα ρούχα μας είχαν μια πολύ ελαφρά μυρωδιά καπνού. Γενικά όμως το μαγαζί πέρασε άνετα το σχετικό τέστ τσιγάρου.

Τιμές:
Κανονικές. Για τα ανωτέρω 52 ευρώ (πάντα με απόδειξη). Ίσως θα ήταν πιο λογικό να έπρεπε να πάρουμε άλλο ένα πιάτο, οπότε η τιμή χωρίς ποτά οδηγείται μάλλον 20-24 ευρώ ανά ζευγάρι, που είναι πολύ καλή τιμή.
Πρόταση: Σουτζουκάκια, κοντοσούβλι, πίτα σκεπαστή, πατατού.

02 Ιουν 2018

Σάββατο βράδυ 4 ενήλικες και 2 παιδιά επισκεφθήκαμε επιτέλους και την Μονοκατοικία για την οποία ειχαμε διαβάσει πολύ καλές κριτικές.

Χώρος (4/4):

Μια μονοκατοικία έξω απο το κέντρο με πολύ ωραίο ανακαινισμένο εσωτερικό χώρο -δωμάτια. Ο κήπος όμως είναι όλα τα λεφτά, προσεγμένος με δέντρα και θάμνους ωραίο χαμηλό φωτισμό και μικρά διάσπαρτα παρτέρια που δημιουργούν μικρές γωνίες στα τραπέζια.

Γεύση (3/4):

Δοκιμάσαμε όλα τα πιάτα στην μέση:

Σαλάτα Ελληνική- Χωριάτικη (6.5/10)

Φάβα Φενεού (6/10)

Πατάτες τηγανιτές με τριμμένη φέτα και ρίγανη (7/10)

Αυγά με παστουρμά και κασέρι (7/10)

Πήλινο με φύλλο και γέμιση 4 τυριά (7/10)

Φωλιά του κλέφτη (7.5/10)

Πικάντικο κοτόπουλο με κουρκούτι τηγανητό (8/10)

Σουτζουκάκια στην σχάρα (8.5/10)

Κοντοσούβλι χοιρινό σε βέργα (7.5/10)

1 τσιζ κέικ (7/10)

1 banoffee με μπαλα παγωτού (5/10)

Τα κρεατικά συνοδεύονταν απο πατάτες τηγανιτές και διάφορες σάλτσες.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Άψογη εξυπηρέτηση απο τα ευγενικά νεαρά παιδιά σε ολα τα επίπεδα. Πιο αναλυτικά ευγένια απο την 1η στιγμή, βοήθεια στην επιλογή κατα την παραγγελία, ιδιαίτερη μνεία για το φαγητό των παιδιών, άμεση προσέλευση των πιάτων με πολύ ωραία εμφάνιση, γέμισμα της κανάτας νερού συνεχώς κτλ.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με 1 κιλό κρασί κόκκινο χύμα, 1 κοκα κόλα και 2 υποβρύχια κέρασμα για τα παιδιά στο τέλος και οινόμελο για τους μεγάλους πληρώσαμε 86 ευρώ.

Συμπέρασμα:

Ένα πολύ ωραίο εστιατόριο σαν χώρος, με πολύ καλή εξυπηρέτηση, με ψαγμένες γεύσεις και πολύ καλα λεφτά. Νομίζω οτι αξίζει την επίσκεψη σας.

Εν μέσω κυκλώνα, τυφώνα και επικίνδυνων καιρικών φαινομένων -που πολύ θα ήθελα να μάθω ποιος είναι ο νονός και από που εμπνέεται ώστε να δώσει το όνομα "ΖΟΡΜΠΑΣ"- κλείνω τραπέζι στη Μονοκατοικία μιας και δε μασάω από τις γεμάτες τρόμο, φόβο και απειλές/οδηγίες " τα κεφάλια μέσα".

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι εκείνο το Σάββατο κατά τόπους στην Αθήνα έβρεχε δυνατά και φυσικά αυτό το φαινόμενο συνεχίστηκε όλο το βράδυ, με αποτέλεσμα να φτάσω στην εξώπορτα της Μ με βρεγμένα πατζάκια και κατσιασμένο μαλλί. Δεν πειράζει, μικρό το κακό....
Η καταρρακτώδης βροχή δε μου άφησε περιθώριο να ρίξω ούτε μία ματιά στον εξωτερικό χώρο της Μ (και σας παραπέμπω στις περιγραφές των άλλων χρηστών) αλλά ο εσωτερικός μου άρεσε πολύ.
Λιτός χώρος με φωτεινά χρώματα, ενδιαφέρουσα η άποψη τμήμα τοιχοποιίας να είναι απλώς πέτρα και τα τούβλα, με τα τραπέζια ανά δωμάτιο σε σχετικά μικρή απόσταση μεταξύ τους, οπότε η ιδιωτικότητα συζητήσεων πάει περίπατο (εξ ου και οι 3/4 ντοματούλες)

Υποδοχή ευγενική, τακτοποίηση στο τραπέζι μας, αμέσως ήρθε νερό βρύσης και ο περιορισμένος σε έκταση κατάλογος (που για μένα είναι θετικό, μιας και όταν βγαίνω έξω δε θέλω να μελετάω εγκυκλοπαίδεια ούτε να ξεχνάω τι έχω διαβάσει στην 1η σελίδα όταν έχω φτάσει στην 3η).
Στα αρνητικά η δυνατή μουσική που δυσκόλευε τις συζητήσεις μας για αυτό τους παρακαλέσαμε (2 φορές) να χαμηλώσουν την ένταση.
Οι αποφάσεις λοιπόν γρήγορες, το ίδιο σβέλτος και ο νεαρός που είχε αναλάβει την εξυπηρέτησή μας.

Σαλάτα ντάκος, ωραίο τραγανό παξιμάδι με γλυκιά τριμμένη ντομάτα και τυρί σε μορφή αλοιφής. Χρειαζόταν όμως λίγο επιπλέον λαδάκι και κάτι ακόμη όπως κάππαρη για να γίνει τέλειο πιάτο.

Σουτζουκάκια πεντανόστιμα και ζουμερά, με όλα τους τα μυρωδικά (κυρίως το κύμινο που ακουγόταν τόσο-όσο) εκπληκτική γεύση.

Φιλέτο κοτόπουλο με κρέμα γάλακτος - ωραία μεγάλη μερίδα, τρυφερά φιλέτα που κρατούσαν τους χυμούς τους, συνοδεύονται από τραγανές τηγανητές πατατούλες
Πιάτο ημέρας: σκιουφιχτά με ρόδι και κομματάκια κολοκύθας, το οποίο μας εντυπωσίασε όταν το ακούσαμε, μας απογοήτευσε όταν το δοκιμάσαμε. Σχετικά αδιάφορο πιάτο, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο σε γεύση, ίσως το πιο αδύναμο πιάτο της βραδιάς.
Το γεύμα μας συμπληρώθηκε από καλαθάκι με ψωμάκι και παξιμαδάκια χαρουπιού (τα οποία τίμησα δεόντως)

Κρασάκι λευκό μαλαγουζιά (χύμα), καλής ποιότητας και γεύσης.

Κέρασμα ρακόμελο στο τέλος

Λογαριασμός στα € 66,00 περίπου 16,00/άτομο - να σημειωθεί όμως ότι δεν είμασταν ιδιαίτερα πεινασμένοι, οπότε η παραγγελία μας ήταν συγκρατημένη.
Σε κάθε περίπτωση προτείνεται, είναι vfm από όλες τις απόψεις.

14 Ιαν 2018

Με την επίσκεψή μου στη ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ συμπλήρωσα, έχοντας γνωρίσει ήδη το ΠΑΛΙΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ και το ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΗΠΟ, μια τριάδα ισάξιων αξιόλογων χώρων εστίασης στο Χαλάνδρι, τρία μέρη με εσωτερικό χώρο χωρισμένο σε δωμάτια και άνετο κήπο ή αυλή, πείτε το όπως θέλετε, και – κυρίως – καλό φαγητό, καλή εξυπηρέτηση και σωστές τιμές.

Αυτές οι γενικές ομοιότητες δε σημαίνουν βέβαια ότι παντού είναι τα πάντα ίδια (άσε που είμαι σίγουρος, και ο φίλος jim πιστεύω πως θα μου δώσει δίκαιο, ότι the great city of Halandri διαθέτει αρκετά ακόμα μαγαζιά του ίδιου τύπου), οι λεπτές διαφορές είναι αυτές που θα σας κάνουν να εκτιμήσετε ιδιαίτερα το ένα ή το άλλο εδεσματοπωλείο.

Μιλώντας για τη ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ, έχει σαφώς πιο ωραία εξωτερική εμφάνιση, είναι ακριβώς αυτό που δείχνει και λέγεται: μια μονοκατοικία από την εποχή που το Χαλάνδρι ήταν ακόμα ένα πραγματικό προάστιο της Αθήνας. Λίγα μέτρα πρασιά μπροστά και λίγα σκαλιά που σε οδηγούν στην είσοδο του σπιτιού, το οποίο διαθέτει, αν μέτρησα σωστά πέντε, έξι δωμάτια και βοηθητικούς χώρους. Το κλου της υπόθεσης είναι βέβαια ο ειδυλλιακός, καταπράσινος κήπος στο πίσω μέρος, αυτό που εκείνα τα χρόνια ήταν ο κύριος λόγος για να χτίσεις σπίτι σ’ αυτή την περιοχή.

Η ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ βρίσκεται σε ένα πολύ ήσυχο δρόμο κάθετο προς τη Λεωφόρο Εθνικής Αντιστάσεως, είναι δηλαδή ευτυχώς μακριά από τον άξονα Χαλανδρίου – Αγίας Παρασκευής με τα αναρίθμητα μαγαζιά και το θόρυβο που συνεπάγονται. Ένα σας λέω, παρκάραμε με σχετική ευκολία (5,5 στα 10) στον πρώτο παράλληλο δρόμο, πέντε λεπτά walking distance από το στόχο μας. Σπουδαία υπόθεση να φθάνεις εκεί που θέλεις να πας χωρίς να βλαστημήσεις την ώρα και τη στιγμή που διάλεξες αυτό το μέρος και να καταφύγεις θέλοντας και μη σε πληρωμένο χώρο στάθμευσης. Μου έκανε βέβαια ομολογώ εντύπωση ότι το μαγαζί από τις 21.30 που πήγαμε μέχρι μετά τα μεσάνυκτα που φύγαμε δεν γέμισε. Πληρότητα 60-70% Σάββατο βράδυ, με κάθε είδους παρέες, τόσο από πλευράς μεγέθους όσο και από πλευράς ηλικίας, ίσως αυτό να οφείλεται στην ελαφρώς απόμερη θέση όπου βρίσκεται.

Όσον αφορά διαρρύθμιση και διακόσμηση δεν έχω να πω πολλά. Μου άρεσε ο τοίχος απέναντί μου με το γυμνό τούβλο, βρήκα μάλλον αναμενόμενα τα διακοσμητικά στοιχεία τύπου βαζάκια, μπακίρια, κάδρα και τα συναφή. Τραπέζια σε σωστό μέγεθος, ίσως μια ιδέα πιο πυκνά τοποθετημένα από το σωστό (αλλά, όπως είπα, το μαγαζί δε γέμισε), χάρτινα σουπλά, καλής ποιότητας και κυρίως πεντακάθαρα σερβίτσια.

Το ίδιο προσεγμένες οι τουαλέτες, με μόνο φάουλ τον κοινό νιπτήρα για άνδρες και γυναίκες. Προς το τέλος της βραδιάς ανέβηκε η ένταση της μουσικής, ωραία ελληνική από διάφορες εποχές.

Το πρόσημο στους παράγοντες εξυπηρέτηση, κουζίνα και τιμές είναι σαφώς θετικό. Αρχίζοντας με την εξυπηρέτηση που είναι άριστα οργανωμένη και έχει ανατεθεί σε μια ομάδα νέων παιδιών με σαφώς διακριτούς ρόλους που λειτουργούν σαν καλοκουρδισμένο ρολόι. Τα πιάτα έφθασαν στο τραπέζι μας με σωστή σειρά, αποσύρονταν όταν άδειαζαν, για να κάνουν χώρο για τα επόμενα, οτιδήποτε ζητήσαμε έξτρα εκτελέστηκε αμέσως με χαμόγελο. Εδώ το Χαλάνδρι παίρνει με το σπαθί του πολύ υψηλή βαθμολογία, άξιο το φιλοδώρημά τους.

Να επαινέσω το γεγονός ότι η απαγόρευση καπνίσματος τηρείται ευλαβικά, είναι άλλωστε τόσο εύκολο να πας για ένα τσιγαράκι στη βεράντα της εισόδου.

Η κουζίνα βαθμολογείται με 3,5 στα 4, με το μισό υπέρ του μαθητή, δεδομένου ότι η τετραμελής παρέα μας δοκίμασε αρκετά πιάτα και τίποτε δεν μας απογοήτευσε. Έχοντας έτοιμο το σκονάκι στην τσέπη μου (δεν κυκλοφορούν τζάμπα τόσοι φίλοι του a4f ανά το λεκανοπέδιο) κινήθηκα στη λογική του «όλα στη μέση» και τίποτε δεν μας απογοήτευσε. Αν είχα μια γενική παρατήρηση, αυτή θα είχε να κάνει με το μέγεθος των μερίδων, κάθε πιάτο έφθανε ίσα ίσα για ένα ευπρεπές σερβίρισμα στον καθένα.

Από πλευράς ποιότητας μας άρεσε ιδιαίτερα η ψητή γραβιέρα με κρούστα από φιστίκι Αιγίνης. Ήρθε φρεσκοψημένη σε σαγανάκι και την περιέχυσε στο τραπέζι με ζεστό ρακόμελο από ένα παραδοσιακό μπρίκι η επιδέξια σερβιτόρα. Στη δεύτερη θέση βάζω το κοντοσούβλι με μεγάλα κομμάτια μαλακού, εξαιρετικά μαριναρισμένου κρέατος, σερβιρισμένο πάνω σε πέτρινη πλάκα με ένα βουναλάκι φρεσκοτηγανισμένες πατάτες.

Η πίτα με τα πολλά τυριά και τη ντομάτα ήρθε καυτή σε πήλινο και ήταν νόστιμη, ακριβώς αυτό που περίμενα, όπως και τα αυγά με κασέρι, παστουρμά (όντως χωρίς τσιγκουνιές) και νιφάδες πατάτας, όπου θα προτιμούσα τα αυγά να είναι μελάτα για να απογειωθεί το πιάτο. Καλομαγειρεμένο το μοσχαρίσιο συκώτι με φρέσκο κρεμμυδάκι και πεντανόστιμη σάλτσα τεντούρα, πολύ καλή η πολίτικη σαλάτα (η αγαπημένη μου) αρτυμένη με σαφράν, ήθελε απλώς μια σταλιά ξυδάκι να γαργαλήσει τον ουρανίσκο.

Το νερό κρύο σε γυάλινη κανάτα, ανανεώθηκε τρεις φορές χωρίς να προλάβουμε να το ζητήσουμε. Ήπιαμε χύμα λευκό (μαλαγουζιά), σε σωστή θερμοκρασία και χωρίς παρενέργειες. Με το πρώτο πανεράκι με ψωμί, που ανανεώθηκε στη συνέχεια, ήρθε ένα μπολ με ελιές, ενώ μαζί με το λογαριασμό κέρασαν υποβρύχιο. Εμείς βέβαια είχαμε αφήσει επίτηδες λίγο χώρο για επιδόρπιο, μοιραστήκαμε λοιπόν κάτι σαν λεμονόπιτα και μια μους χαλβά με παγωτό βανίλια, συνδυασμός απόλυτα κατάλληλος για να αλλάξεις γεύση.

Η λυπητερή: 60 ευρώ για τα φαγητά και 15 για τα ποτά, ποσό που συνυπολογιζόμενου του μεγέθους των μερίδων οδηγεί το vfm στις τρεις ντοματούλες, μικρό το κακό. Κλείνοντας είναι σαφές ότι έχω κάθε λόγο να σας προτείνω τη ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ, ίσως μάλιστα να τη βάλετε στα υπόψη για άνοιξη, καλοκαίρι, αυτός ο κήπος φαίνεται εντελώς αλλιώτικος.

09 Νοε 2018

Τον Οκτώβρη, μετά από απουσία μου στην επαρχία επισκέφθηκα με μια φίλη στο Χαλάνδρι την ταβέρνα Μονοκατοικία. Ήταν βραδάκι καθημερινής γύρω στις 9 η ώρα και το μέρος ήταν μισογεμάτο. Φίλοι μου καλοφαγάδες, δεν το μετάνιωσα καθόλου, μιας και απολαύσαμε πεντανόστιμα μαγειρεμένο φαγητό σε τιμές λογικές για ό, τι προσφέρουν.

Η Μονοκατοικία, όνομα και πράμα, αφορά μια όμορφη και περιποιημένη εξοχική βιλίτσα, από την εποχή που το μεταπολεμικό Χαλάνδρι ήτανε ακόμα ένα ήσυχο Αθηναϊκό προάστιο. Η ταβέρνα βρίσκεται στην οδό Φιλικής Εταιρίας, που μάλιστα εκατέρωθεν της γειτονικής Εθνικής Αντιστάσεως στεγάζει τον επίσης ξακουστό Κίτσουλα, με τις πολύ καλές κριτικές φίλων μου, που επίσης σχεδιάζω να επισκεφθούμε μελλοντικά.

Λόγω σχετικής δροσιάς και υγρασίας προτιμήσαμε να κάτσουμε μέσα, σε ένα από τα 4-5 δωμάτια, όπου εντυπωσιάζουν η πέτρα και το τούβλο. Έτρωγαν τριγύρω μας αρκετοί θαμώνες κάθε ηλικίας, ενώ ακούγαμε ωραία ελληνική μουσική και τραγούδια, σε κάποια βέβαια ένταση...

Υπήρχαν αρκετοί ευγενικοί νεαροί, εξοικειωμένοι με το σερβίρισμα σε σωστούς χρόνους.
Στην αρχή μάς έφεραν ψωμάκια και κρύο νερό βρύσης μέσα σε μια γυάλινη κανάτα.

Φάγαμε, την παραδοσιακή μας χωριάτικη σαλάτα, χορτασστική και νόστιμη, μια φάβα Φενεού Κορινθίας που μας άρεσε επίσης, μία μερίδα αυγά μάτια με μπόλικο παστουρμά, ντομάτα και κασέρι, μια πίτα σκεπαστή με διάφορα τυριά, ντομάτα και πιπεριά Φλωρίνης, μια θαυμάσια μερίδα σουτζουκάκια μαγειρεμένα με μπαχαρικά που μας άρεσαν γευστικά, και πολύ πιθανόν θα είχαν μέσα κύμινο!

Συνοδέψαμε το φαί με μισό λίτρο κόκκινο κρασί χύμα, που ήταν κι αυτό καλό.

Πηρώσαμε 40 € (17/25 € κατηγορία τιμής), που πιστεύω πως ανταποκρίνονταν στη συγκεκρικμένη παραγγελία μας.

Μας κέρασαν ρακόμελο, μας ικανοποίησαν γευστικά αλλά και σαν συνολική εμπειρία, οπότε λέμε να ξαναπάμε τον χειμώνα, που τα μεζεδάκια τους θα ταιριάζουν με τον κρύο καιρό.

Μια ταβέρνα σαν τη Μονοκατοικία, που είναι ό, τι πρέπει σε φαγητό, περιβάλλον και τιμές, φυσικά και τη συστήνουμε στους καλοφαγάδες που δεν την έχουν ακλομα τιμήσει!

11 Δεκ 2017

Αυτό το εστιατόριο είναι αυτό που υποδηλώνει το όνομά του.
Μια παλιά μονοκατοικία, χωρίς κάποια τροποποίηση για να θυμίζει εστιατόριο.
Τα παράθυρα είναι τα κλασσικά, παλιά ξύλινα, ενώ οι πελάτες τρώνε στους χώρους που ήταν παλιά τα δωμάτια του σπιτιού.
Το αποτέλεσμα είναι να κάθεται κάποιος σχετικά στριμωχτά, ενώ η έλλειψη κάποιας διακόσμησης στο χώρο εστίασης προκαλεί μια όχι ευχάριστη ατμόσφαιρα.

Μας έφεραν για αρχή ψωμί με πράσινες ελιές και μια κανάτα νερό.

Ξεκινήσαμε με πράσινη σαλάτα με μαρούλι, ρόκα, παρμεζάνα και φέτες ξινόμηλου.
Το τελευταίο έδενε πολύ καλά με τα υπόλοιπα υλικά και έκανε τη διαφορά σε μια πολύ συνηθισμένη σαλάτα.

Συνεχίσαμε με πλευρώτους σχάρας με σάλτσα μπαλσάμικου.
Ίσως λίγο παραπάνω ψημένοι, ήρθαν όμως σε μεγάλη ποσότητα.

Η τηγανιά κοτόπουλου ήταν μαγειρεμένη όπως τη θέλαμε.
Με πράσο, πράσινη και κόκκινη πιπεριά και τριμμένη φέτα.
Την προτείνω!

Η "παρατού", δηλ γραβιέρα Νάξου, λουκάνικο, κόκκινη πιπεριά και πατάτα ψημένη στο πήλινο, ήταν ένα εξαιρετικό, όσο και πρωτότυπο πιάτο. ην παραλείψετε να τη δοκιμάσετε..

Επόμενο πιάτο ήταν τα σουτζουκάκια γιαουρτλού.
Κι εδώ, δεν είχαμε κάποιο παράπονο.
Μεγάλη μερίδα και τα σουτζουκάκια, καλομαγειρεμένα, χωρίς να είναι βαριά.

Τελευταίο πιάτο ήταν οι μπουκιές τηγανητού μοσχαριού.
Ψιλοκομμένο και παναρισμένο τηγανητό μοσχαράκι, με σως μαγιονέζας και κομματάκια καυτερής κόκκινης πιπεριάς, σερβιρισμενα σε ξύλινο δίσκο.
Το πανάρισμα ήταν υπερβολικό και έτσι δεν καταλάβαινες και πολύ τη γεύση του κρέατος, ενώ η σάλτσα μαγιονέζας δεν έδενε με το κρέας.
Θα ήταν καλύτερο να είχαν μια γλυκόξινη σάλτσα, ή μια πικάντικη καπνιστή, που σίγουρα θα πήγαινε καλύτερα με το κρέας.

Το κέρασμα για το τέλος ήταν σφηνάκια οινόμελου.

3 άτομα φάγαμε πολύ καλά και με μισό λίτρο κόκκινο κρασί, πληρώσαμε 55€.

Θεωρώ την κουζίνα της "Μονοκατοικίας" εξαιρετική και αρκετά πρωτότυπη.
Αλλά και οι τιμές είναι αρκετά λογικές, για την ποσότητα και την ποιότητα που προσφέρουν.
Λίγη προσοχή μόνο να δώσουν στη φροντίδα του εσωτερικού χώρου, καθώς και στη διακόσμηση και το εστιατόριο αυτό δεν θα έχει σχεδόν καμία έλλειψη..

27 Σεπ 2017

Στη Μονοκατοικία πήγαμε χθες βράδυ, Σάββατο, μετά από κράτηση φυσικά. Είχαμε πάει παλαιότερα στο "Αλμύρα" που στεγαζόταν στον ίδιο χώρο (ακριβό αλλά καλό εστιατόριο για ψάρι). Τώρα έγινε κομψό μεζεδοπωλείο, με μικρή ποικιλία στο φαγητό, κυρίως κρεατικά (κοτόπουλο, χοιρινό και μοσχάρι) σε μεσαίες τιμές...

Μάς άρεσε πάρα πολύ ο κήπος, ο ωραιότερος στο Χαλάνδρι θεωρώ, με αρκετά πυκνή βλάστηση, όμορφο χαμηλό φωτισμό και διακριτική διακόσμηση. Δεν έβλεπα καθόλου πολυκατοικίες ή άλλα κτήρια παρόλο που είναι σε κανονικά κατοικημένη περιοχή, τόσο καλό σχεδιασμό έχει!
Γεμάτη και η αυλή και το μπαλκόνι, κόσμος όλων των ηλικιών, ζευγάρια, παρέες που γιόρταζαν...
Η εξυπηρέτηση ήταν καλή από νεαρά άτομα, με χαμόγελο και σβελτάδα. Μόνο λάθος όταν επισημαναμε ότι δε θέλουμε κρεμμύδι πουθενά ο σερβιτόρος μάς ενημέρωσε μόνο για το κρεμμύδι που ήταν ήδη περασμένο στο κοντοσούβλι αλλά μάς διαβεβαίωσε ότι η σαλάτα δεν είχε (στον κατάλογο δεν αναφερόταν το κρεμμύδι), τελικά είχε αρκετό...
Πήραμε ένα μπουκάλι "Σαμαρόπετρα" κυρ-Γιάννη (16 ευρώ, καλή τιμή) από την εξαιρετικά μικρή λίστα κρασιών. Το καλαθάκι με το χειροποίητο ψωμάκι και παξιμαδάκια χαρουπιού (μικρή ποσότητα, 1 ευρώ κατ'άτομο) ήρθε με βαζάκι ελιές και το νερό σε κανάτα ανανεωνόταν πριν το καταναλώσουμε για να είναι πάντα δροσερό.

Τα μεζεδάκια μας: σαλάτα με κολοκυθάκι σε λεπτές φέτες-φαγόπυρο-γκερεμέζι (7,80), πίτα σκεπαστή (7), μανιτάρια πλευρώτους ψητά με πετιμέζι (4,80) και κοντοσούβλι χοιρινό (9,80) το οποίο ήταν σουβλάκι ψαρονέφρι περαστό με χαλούμι (?)-κόκκινη πιπεριά-κρεμμύδι και πολλές τηγανιτές πατάτες. Όλα τα πιάτα ήταν γευστικά (δεν αφήσαμε μπουκιά! μόνο το κρεμμύδι που δεν το συμπαθούμε). Η πίτα σε πήλινο δεν είχε και πολύ φύλλο, ήταν κυρίως κίτρινα τυριά λιωμένα με πιπεριά φλωρίνης όπως αναφερόταν. Θα ήθελα περισσότερο φύλλο... Χωρίς αρκετό φύλλο έμοιαζε με μπουγιουρντί όχι καυτερό.

Ο λογαριασμός μας ήταν ~47 ευρώ. Θα ξαναπάμε και χειμώνα στον εσωτερικό χώρο, που είναι μικρότερος από τον εξωτερικό (πρόκειται για κανονική μονοκατοικία).

10 Ιούλ 2017

Γράφω μετά από ένα χρόνο, για έναν χώρο, οι ιδιοκτήτες του οποίου προφανώς έλαβαν τα αρνητικά μηνύματα και έκαναν τις απαραίτητες διορθωτικές κινήσεις.

Όπως είχα γράψει σε παλαιότερη κριτική μου, η τότε επίσκεψη ήταν πραγματικά μια αποτυχία. Όμως ήθελα να δώσω άλλη μία ευκαιρία..

Από τότε πήγαμε και άλλες τρεις φορές, συνολικά δηλ. τέσσερις, και σίγουρα θα ξαναπάμε.

Ο λόγος απλούστατα είναι η ουσιαστική βελτίωση όλων των σημαντικών παραμέτρων που καθιστούν μια επιχείρηση εστίασης αξιόπιστη: καλό φαγητό, καλά υλικά, εξυπηρέτηση, χώρος, τιμές.

Δεν θα αναφερθώ επιμέρους στα φαγητά, τόσο οι σαλάτες όσο και τα ορεκτικά αλλά και τα κυρίως, δεν έχουν καμία πλέον σχέση με το παρελθόν: είναι θεαματικά βελτιωμένα..

Η αυλή, ειδικά τέτοια εποχή, όπως και παλιότερα, υπέροχη..

Μπράβο λοιπόν στην επιχείρηση, προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν σε αυτήν όμως ξανατονίζω ότι είναι από αυτές που αφουγκράζονται τον παλμό και διορθώνουν με επιτυχία..

Σπάνιο αλλά γίνεται..

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη healer.

25 Απρ 2017

Επισκέφτηκα Σάββατο βράδυ το εστιατόριο έχοντας κάναι κράτηση από το e-table.
Μας οδήγησαν βάθος... σε κάποιο στενόμακρο μπαλκόνι κλεισμένο με πλαστικό. Ο χώρος απαράδεκτος. Μόλις μας πάνε εκεί λέω στο παιδί οτι είχα γράψει στο e-table οτι επιθυμώ χώρο μη καπνιστών και μου είπε οτι είναι χώρος μη καπνιστών και οτι ο κύριος που έβλεπα να βγάζει καπνούς ήταν από ηλεκτρονικό τσιγάρο. Περνώντας να πάμε στο βάθος σαν παραπεταμένοι, είδα οτι έχει μικρές αιθουσούλες των 4 τραπεζιών κάπως στιμωχτά μου φάνηκαν και είχε έντονη οχλοβοή. Μετά από αρκετή ώρα μας φέραν νερό βρύσης και περιμέναμε για πολλή ώρα ακόμα μέχρι να φωνάξω κάποιον να μας φέρει τον κατάλογο...

Μας φέραν λοιπόν τον κατάλογο (ούτε delivery τέτοιον κατάλογο από αισθητικής άποψης) με λίγες επιλογές.

Πήραμε Σαλάτα Σαν Καίσαρα με απάκι 8 ευρώ, φάβα, πλευρώτους και κυρίως το κοτόπουλο και την πανσέτα. Γευστικά ήταν όλα καλά. Ειδικά η Σαλάτα ήταν καταπληκτική. Το λιγότερο καλό ήταν η πανσέτα.
Πήραμε και ροζέ κρασί και ήταν καλό.

Ψωμί δεν θέλαν. Το φέραν χωρίς να ρωτήσουν και τους έιπαμε να το πάρουν πίσω. Επιμέναν.... δεν κατάλαβα το λόγο. Οτι είναι και καλά δικό τους και να το δοκιμάσουμε...2 ευρώ να δίναμε για ψωμί που δεν θέλαμε γιατί; Ευτυχώς το πήραν πίσω και δεν το χρεώσαν.

Τα κυρίως αργήσαν πάρα πάρα πολύ. Μας είπαν οτι θα καθυστερίσουν και ζητήσαν συγνώμη.

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική.

Πληρώσαμε 45 ευρώ κάτι που θεωρώ αρκετό γι αυτό που φάγαμε και κυρίως για το περιβάλλον. Όσο είμασταν εκεί έσκασε μια κράτηση και όταν είδαν οτι τους βάλαν εκεί ζητήσαν να τους αλλάξουν. Η κυρία έλεγε οτι εδώ είναι σαν εξωτερικός χώρος και σαν χώρος καπνιστών. Είχα ακριβώς την ίδια αίσθηση. Κρύο πάντως δεν έκανε, είχαν σόμπα. Δεν θα ξαναπήγαινα για κανένα λόγο.