MEZZE GLYFADA

Μεζεδοπωλεία

Φοίβης 11, Γλυφάδα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Ψαρομεζέδες και κρεατομεζέδες.
Γράψε τη δική σου κριτική

Μεζεδοπωλεία - Γλυφάδα, Αθήνα

Back to life, back to reality, back to the present time, back from a fantasy, μερικοί από τους στίχους της τραγουδάρας Back to Life, από το Βρετανικό R&B συγκρότημα Soul II Soul. Ένας πραγματικός ‘’ύμνος’’ στα τέλη των 80’s, που με τον τρόπο του χάραξε τις εξελίξεις έως και τα σημερινά μουσικά δρώμενα.

Κάπως έτσι τα έλεγαν οι Βρετανοί Soul II Soul, οι Ελληνάρες πάλι συνηθίζουν φράσεις όπως, ‘’διακοπές τέλος, τα κεφάλια μέσα’’, ‘’επιστροφή στα θρανία’’, ‘’επιστροφή στην δουλειά’’, ‘’κάθε κατεργάρης στον πάγκο του’’ και πολλές άλλες, που σηματοδοτούν την επιστροφή στην ρουτίνα, την καθημερινότητα και την τάξη. Επιστροφή λοιπόν στις γαστρονομικές κριτικές και για τα μέλη του ask4food, που απείχαν όπως και εγώ, κάποιους από τους καλοκαιρινούς μήνες λόγω διακοπών.

Κάνοντας μια αποτίμηση της περσινής γαστρονομικής σεζόν, θα καταλήξω πως από αριθμό κριτικών τα πήγα καλά. Εντάξει δεν είμαι και το πιο ‘’fast gun’’ του site, υπάρχουν άλλοι για αυτό τον ρόλο. Τώρα από πλευράς απόδοσης των εστιατορίων υπήρξαν επιτυχίες, μετριότητες και βεβαίως αποτυχίες. Οι τελευταίες είναι στατιστικά βέβαιο ότι θα συνεχίσουν να υπάρχουν, όσο καλά ‘’διαβασμένος’’ και αν θεωρήσει κάποιος ότι είναι. Thank God, η τελική αποτίμηση των επισκέψεων μου της περσινής σεζόν, θα κλείσει προς το μέρος των επιτυχιών. Ξεχώρισα 2 εστιατόρια ως τους νικητές των νικητών, λαμβάνοντας υπόψη και την πορεία που αυτά έχουν γράψει στο site έως σήμερα. Θα προτιμήσω να μην τα μνημονεύσω, δεν θα ήθελα να θεωρηθεί εκ μέρους μου ως promo.

Θα αρχίσω όπως και την περσινή σεζόν με τις λίγες οφειλόμενες κριτικές μου, αυτές που μπήκαν σε φάση pause, είτε λόγω βαρεμάρας, είτε λόγω έλλειψης χρόνου, λίγο πριν την έναρξη των διακοπών μου. Πέμπτη 28 Ιουλίου 2016, ώρα 18:00, άτομα 2, μετά από μια πολύ όμορφη μέρα στην θάλασσα στην περιοχή της Αγίας Μαρίνας, ψάχναμε κάπου βολικά (στο δρόμο επιστροφής για το σπίτι), για να στεγάσουμε την πείνα μας. Οι επιλογές πρακτικά άπειρες, ψάχναμε όμως κάτι δοκιμασμένο, που δεν θα διακυβεύονται περίεργες και συνήθως αρνητικές εκπλήξεις.

Τελική μας επιλογή τo Mezze Glyfada, το οποίο μαζί με το διπλανό Ramino είναι τα δύο τελευταία αποκτήματα του Ομίλου Καστελόριζο, μιας πολύπειρης επιχείρησης εστίασης, η οποία εκτιμώ ότι είναι ιδιαίτερα δημοφιλής στους Αθηναίους, χρήστες και μη του ask4food. Κρίνω σκόπιμο να μνημονεύσω ότι είναι η δεύτερη επίσκεψη μου στο εστιατόριο και από την πρώτη μου επίσκεψη τον Νοέμβριο του 2014 είχα φύγει με πολύ θετικές εντυπώσεις. Δυστυχώς τότε λόγω πολυάριθμων επαγγελματικών υποχρεώσεων, δεν βρήκα τον χρόνο για να γράψω κριτική.

H ομάδα που επιμελήθηκε τον αρχιτεκτονικό σχεδιασμό του χώρου, εστίασε την προσπάθειά της στη δημιουργία ενός φρέσκου και ταυτόχρονα διαχρονικού χώρου, εμπλουτισμένου με πρωτότυπες και φρέσκιες ιδέες, πινελιές και χρώματα. Το πιο αναγνωρίσιμο στοιχείο του χώρου είναι η minimal country style αισθητική, η οποία θυμίζει αυλή παλιού σπιτιού και η εντυπωσιακή τζαμαρία που τον πλαισιώνει. Οι πολύχρωμες (διαφορετικές μεταξύ τους) καρέκλες και οι καλαίσθητοι καναπέδες, είναι από τα πρώτα στοιχεία που θα προσελκύσουν την προσοχή σας. Τα υπόλοιπα υλικά που επιλέχθηκαν είναι υψηλής αισθητικής, με νοσταλγικές αναφορές στα ελληνικά παραδοσιακά σπίτια της δεκαετίας του ’50. Το μασίφ ξύλο, το τσιμεντοκονίαμα, τα ξύλινα παραθυρόφυλλα (μιας άλλης εποχής) και τέλος τα ποικίλα, παραδοσιακά σκαλιστά κάγκελα στο ταβάνι (περίπου σαν ‘’ταπετσαρία’’), δίνουν το απαραίτητο ύφος, ώστε να αποδοθεί η ατμόσφαιρα του οικείου, με παράλληλη ανάδειξη μοντέρνων στοιχείων. Στον εσωτερικό χώρο οι προσεκτικά τοποθετημένες βιτρίνες, περιέχουν σερβίτσια και κουζινικά σκεύη αντίκες, δείγματα μιας εποχής που έφυγε. Κάθε επιμέρους τμήμα έχει μια λειτουργική και αισθητική συνοχή και επάξια συγκαταλέγεται στα μεζεδοπωλεία με ιδιαίτερο χαρακτήρα, συνδυάζοντας μαζί ατμόσφαιρα και ποιότητα. Ένας πολύ ζεστός και φιλόξενος χώρος, που αποπνέει παρεΐστικo κλίμα και ταυτόχρονα προδιαθέτει για κέφι και χαλάρωση. Εξίσου περιποιημένος είναι και ο εξωτερικός στεγαζόμενος χώρος, που σου επιτρέπει να χαζεύεις την περατζάδα της Μεταξά, το διερχόμενο τραμ και τα αυτοκίνητα. Η τελική εντύπωση που αποκομίζει ο πελάτης είναι ότι το Mezze Glyfada, έρχεται πολύ έξυπνα να τοποθετηθεί, μεταξύ ενός casual και ενός κυριλέ (νέο)μεζεδοπωλείου.

Από το service, χωρίς να είναι απογοητευτικό, περίμενα απόδοση ανάλογη της φήμης του Ομίλου Καστελόριζο. Το service γενικά ‘’ανδροκρατείται’’ και σε γενικές γραμμές είναι ευγενικό και εξυπηρετικό. Εκεί που υστερεί χαρακτηριστικά είναι στην αποστασιοποίηση από τον πελάτη και την υπερβολική σοβαρότητα. Δεν εννοώ ότι θα τους ήθελα και ‘’χαζοχαρούμενους’’, με ένα χαμόγελο μόνιμο καρφιτσωμένο, αλλά ότι θα τους ήθελα πιο διαδραστικούς με τον πελάτη, ανάλογα με το concept της επιχείρησης.

Θα σημειώσω επίσης δύο ακόμη θέματα που με ενόχλησαν και έχουν σχέση με το κέρασμα και τον λογαριασμό. Την πρώτη φορά μας κέρασαν ένα εξαιρετικό παγωτό, με γλυκό του κουταλιού καρότο, που πραγματικά με είχε ενθουσιάσει. Αυτή τη φορά παρέλασαν κεράσματα πλάι μας σε κάποια άλλα τραπέζια και διαβάζω στις κριτικές της ram και του Pathfinder ότι το ίδιο κέρασμα συνεχίζει να προσφέρεται, πλην όμως σε εμάς δεν προσφέρθηκε κάτι. 1ο Φάουλ λοιπόν πολύ σημαντικό, όταν οι πελάτες διαχωρίζονται σε κάποιους και κάποιους άλλους. 2ο Φάουλ στον λογαριασμό, όπου πληρώσαμε μετρητά και αποχωρήσαμε με ένα ωραιότατο ανώνυμο ‘’δελτίο ανάλυσης λογαριασμού’’ και όχι ένα επώνυμο και νόμιμο δελτίο λιανικής πωλήσεως. Το αντιλήφθηκα στο σπίτι, αλλά δυστυχώς τότε ήταν αργά. Το 1ο Φάουλ άντε πες ότι το έκανα γαργάρα, όμως στο 2ο Φάουλ λυπάμαι Mezze Glyfada, αλλά ο πέλεκυς θα είναι βαρύς και ασήκωτος και οι 2 ντοματούλες θα είναι η πολύ επιεικής ετυμηγορία μου.

Δοκιμάσαμε:

-Για καλωσόρισμα ψωμάκι, όχι και τόσο προσεκτικά ψημένο, με ελίτσες και ένα μπολάκι με ξύγαλο. Δεν ερωτηθήκαμε αν το επιθυμούμε ή όχι, κρίνω όμως σκόπιμο να μνημονεύσω το υπερβολικό κόστος των 1,30€ το άτομο.

-Σαλάτα αρμύρα στα 5,50€, νορμάλ και φυσιολογική ποσότητα, όπως σερβίρεται παντού.

-Ντοματοπιτάκια με σάλτσα φάβας στα 5,80€. Μπορεί να είναι στο τμήμα των ορεκτικών, αλλά η ποσότητα του κρίνεται ως μέτρια και γευστικά δεν έχω να συγκρατήσω κάτι το αξιομνημόνευτο για αυτό το πιάτο.

-Τηγανιά μανιταριών με γραβιέρα Κρήτης στα 7,50€. Πιάτο εξαιρετικό και καλοεκτελεσμένο, που είχα δοκιμάσει και στην πρώτη επίσκεψη. Σημεία που με ικανοποίησαν ήταν οι διαφορετικοί τύποι των ζουμερών μανιταριών, αρμονικά παντρεμένα με πολύ ωραία μυρωδικά και την γραβιέρα. Η γραβιέρα θα μπορούσε να είναι σε μεγαλύτερη ποσότητα.

-Σούβλα ‘’mezze’’ κοτόπουλο για 2 άτομα στα 18,80€. Συνοδεύεται από άφθονες εξαιρετικές τηγανιτές πατάτες σχήματος πολυγωνικού ή κύβου και ένα κόκκινο μπρικάκι, που περιέχει μια συμπαθητική sauce για dipping, εάν το επιθυμείτε. Το κρέας είναι όντως αρκετό για 2 άτομα ή ακόμη και για 3 άτομα, αν είναι λιτοδίαιτα και είναι πολύ σωστά μαριναρισμένο, ψημένο και παρουσιασμένο στην σούβλα αλα κοντοσούβλι. Κρίνω σκόπιμο να μνημονεύσω ότι ψήνεται a la minute και όπως μας ενημέρωσε ο σερβιτόρος, θέλει περίπου 35 λεπτά για να ετοιμασθεί. Είναι μάλλον με διαφορά το signature πιάτο του εστιατορίου, ειδικά αν λάβω υπόψη ότι αποτελούσε τμήμα της παραγγελίας, των 3 εκ των 6 τραπεζιών, την ώρα της επίσκεψής μας.

-Μισό κιλό αποδεκτό λευκό κρασί, σερβιρισμένο σε μια πρωτότυπη ψιλόλιγνη κανάτα, στα 6€. Δηλαδή 12€ το κιλό!! Κύριοι μάλλον κάτι δεν πάει καλά και κάπου τα έχετε μπερδέψει!!

Check please

Στα 46,20€ με μια ωραιότατη ‘’ανάλυση λογαριασμού’’, όπως μνημονεύτηκε παραπάνω.

Κατέληξα ότι:

Αποτελεί μια ακόμη ολοκληρωμένη πρόταση του Ομίλου Καστελόριζο, προσπαθώντας να ξεφύγει από το κύριο concept αυτού, που όπως είναι γνωστό εστιάζει στις ψαροθαλασσινές προτάσεις.

Pros: Ο εξαιρετικός χώρος και το σε γενικές γραμμές αρκετά καλό φαγητό, με ισορροπημένη και επαρκή ποικιλία μεζεδοπροτάσεων.

Cons: Οι αρκετά τσιμπημένες τιμές (πιθανόν λόγω Γλυφάδας και brand name επιχείρησης) και το service, που με μεγάλη έκπληξη διαπίστωσα ότι έχει τα θεματάκια του.

Back to reality λοιπόν αγαπητοί μου φίλοι. Σας εύχομαι να απολαύσετε μια ενδιαφέρουσα γαστρονομική σεζόν, με το ισοζύγιο στο τέλος αυτής, να γέρνει σαφώς προς τις επιτυχίες. Το αντίθετο, προσωπικά δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι.

Μεζεδοπωλεία - Γλυφάδα, Αθήνα

Και πάνω που μπαίνω να γράψω κριτική για το Mezze, απ' όπου μόλις έχω επιστρέψει, βλέπω αναλυτικότατη, πρόσφατη κριτική από τον φίλο Pathfinder, η οποία μάλιστα με εκφράζει στα περισσότερα σημεία. Οπότε δεν έχω να πω πολλά... ή μήπως έχω; Θα δείξει.

Στο Mezze έχω πάει 2 φορές. Η μία ήταν όταν πρωτοάνοιξε και η άλλη χθες. Και τις δύο, η εποχή ήταν κοντά στο καλοκαίρι, οπότε δεν έχω γνώμη για το πώς είναι ο χώρος τον χειμώνα που κάνει κρύο. Συνολικά, πιστεύω ότι είναι ωραίος έτσι όπως είναι τώρα, με το ημιανοιχτό εσωτερικό τμήμα που επικοινωνεί με την αυλή.

Βρίσκεται επί της Μεταξά, κατά μήκος των γραμμών του τραμ, διαγώνια με το κολυμβητήριο της Γλυφάδας. Εκεί δηλαδή που έχει μεταφερθεί το νέο κέντρο φαγητού- διασκέδασης της περιοχής. Το καλό βέβαια με την Γλυφάδα- παρένθεση- είναι ότι έχει ανοιχτούς χώρους και μεγάλα πεζοδρόμια και στα περισσότερα εστιατόρια- καφετέριες κτλ, δεν αισθάνεσαι ότι ασφυκτιάς ή ότι "τρως" πάνω στο πεζοδρόμιο. Το σημείο βέβαια του Mezze και πάνω στο δρόμο είναι, και αυτοκίνητα περνούν και κίνηση θα δεις, αλλά υπάρχει η ωραία οριοθετημένη αυλή του.

Η διακόσμηση, αν και λιτή, είναι πολύ προσεγμένη και προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ. Παλ χρώματα, ήρεμοι τόνοι, νοσταλγικές αναφορές με έπιπλα παλαιότερων εποχών, στρογγυλά τραπέζια με countrystyle καθίσματα, παρτέρια με μικρά λουλούδια στην αυλή, όλα μου θυμίζουν αυτό το αγγλικό, ελαφρύ countryside ρυθμό. Δεν λείπουν βεβαίως και αναφορές στο δικό μας ναυτικό στιλ.

Εξάλλου το εστιατόριο είναι μέλος του ομίλου Καστελόριζο, δηλαδή ειδικεύεται στο ψάρι και τα θαλασσινά. Ένα το κρατούμενο, που πρέπει να έχετε υπόψη πριν διαβείτε την θύρα του. Δηλαδή ναι μεν υπάρχουν κάποιες επιλογές κρεατικών, αλλά περισσότερο ως μεζεδες (λουκάνικο, κεφτεδάκια, πιτάκια με παστουρμά). Και φυσικά οι σούβλες. Ενώ στα θαλασσινά θα βρεις και μεζέδες και ψάρια και ζυμαρικά.

Το δεύτερο κρατούμενο είναι ότι ο κατάλογος είναι προσανατολισμένος περισσότερο στα μεζεδάκια. Το λέει και το όνομα. Ορεκτικά- σαλάτες- κρεατικά-θαλασσινά είναι οι κατηγορίες του καταλόγου, όπου δεν είναι ευδιάκριτο αν κάποια είναι κυρίως ή όλα πάνε στη μέση.

Επειδή στην τελευταία μας επίσκεψη, πήγαμε πεινασμένοι και μας ενδιέφεραν οι μερίδες, προσπάθησα να καταλάβω ποια πιάτα είναι πιο "μεγάλα". Κατέληξα ότι μόνο οι σούβλες κι ένα πιάτο με πιλάφι και κάποιο θαλασσινό (μύδια, αν θυμάμαι καλά) μπορούν να θεωρηθούν "μερίδες". Κι εννοείται διάφορα ψάρια (π. χ. λαυράκι) μπορούν να γίνουν ατομική μερίδα.

Οι σούβλες τώρα είναι δύο ειδών και απευθύνονται σε δύο άτομα. Η μία με black angus μοσχάρι, η άλλη με κοτόπουλο. Πρόκειται για δυο δίσκους πάνω στους οποίους ισορροπούν δύο μέτριες σούβλες με περασμένο το κρεατικό και κάτω συνοδεύονται από τηγανιτές πατάτες (και λαχανικά το μοσχάρι) και μία σος μέσα σε μπρικάκι, που περιχύνεται πάνω στο κρέας, αν θες.

Στα ορεκτικά οι επιλογές είναι πολλές, εξάλλου αυτός είναι και ο στόχος του εστιατορίου. Ψαγμένες γεύσεις, πιο γκουρμέ εκδοχές παραδοσιακών συνταγών, ελληνική πρώτη ύλη, παντρεμένη με κρέας και θαλασσινά. Και στα ποτά, πολλά ελληνικά αποστάγματα με έμφαση σε τσίπουρα, ρακή κτλ. Γενικά ο κατάλογος είναι πολλά υποσχόμενος και ανοίγει την όρεξη. Αλλά δεν ξέρω πόσο τελικά εκπληρώνει τις υποσχέσεις.

Και τις δύο φορές που πήγα, άλλα πιάτα μου άρεσαν, άλλα όχι και τόσο. Στην πρώτη μου επίσκεψη δεν θα αναφερθώ αναλυτικά, γιατί πέρασε καιρός. Θυμάμαι μόνο ένα πιάτο με μελιτζάνα και τυρί, μέσα σε τηγανάκι, δεν ενθουσίασε, το πιάτο με τα μανιτάρια και αυτό με τα κεφτεδάκια, νόστιμα και τα δύο, αλλά συνηθισμένα. Περίμενα να δοκιμάσω κάτι πιο πρωτότυπο από ένα εστιατόριο αυτού του είδους και ονόματος. Ίσως αυτός ήταν κι ο λόγος που άργησα να ξαναπάω, παρόλο που περνούσα συχνά απέξω και ο χώρος του μου αρέσει, όπως είπα.

Στην χθεσινή μας βόλτα όμως στη Γλυφάδα, η φίλη μου ήθελε να φάει κρέας, εγώ δεν ήθελα με τίποτα σουβλάκια κι έτσι σκέφτηκα τις σούβλες του Mezze. Να η ευκαιρία!

Μπήκαμε, εξυπηρετηθήκαμε πολύ γρήγορα από τους πολύ ευγενικούς σερβιτόρους και καθίσαμε σε ένα τραπέζι στο μεταίχμιο εσωτερικού- εξωτερικού χώρου, όπου δεν επιτρεπόταν το κάπνισμα. Η ώρα ήταν περίπου 9, δεν είχε κόσμο ακόμα. Το περιβάλλον ήταν πολύ ευχάριστο. Ο φωτισμός όσο έπρεπε χαμηλός, οι αποστάσεις των τραπεζιών ιδανικές, η μουσική διασκευές ελληνικών ρεμπέτικων/ λαϊκών σε μοντέρνους ήχους. Γενικά αισθανθήκαμε πολύ άνετα και η όρεξη μας άνοιξε περισσότερο.

Ερωτηθήκαμε αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης και μαζί μ' αυτό ήρθε και το καλωσόρισμα: φετούλες ψωμί, ψημένες, με λάδι και ρίγανη (ίσως κάπως παραψημένες) με ένα μπολάκι ντιπ σαν τυροσαλάτα (ξύγαλο έγραφε η απόδειξη), το οποίο, όπως καταλαβαίνετε χρεώθηκε σαν κουβέρ. Μας άρεσε όμως, και το φάγαμε όλο, γιατί πεινούσαμε.

Στη συνέχεια παραγγείλαμε:

1. ελληνική σαλάτα
2. μπρουσκέτες με σαρδέλες παντρεμένες, για να τις δοκιμάσω εγώ
3. μία σούβλα κοτόπουλο

1. Η σαλάτα ήταν, ας πούμε, "πειραγμένη" χωριάτικη. Με την φέτα σε κυβάκια, με παξιμάδι και με ροδέλες αγγουριού να στολίζουν το πιάτο περιμετρικά. Τα λαχανικά φρέσκα. Το σερβίτσιο εμαγέ. Η ποσότητά της μικρή, ή, πιο σωστά, μικρή για τα 6,5 ευρώ που κόστιζε.

2. Οι μπρουσκέτες σαρδέλας δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα. Γενικά η σαρδέλα είναι το αγαπημένο μου μικρό ψάρι και απολαμβάνω σχεδόν όλα τα πιάτα που την περιέχουν. Όμως, εδώ ήταν μαρινάτη, που δεν είναι η αγαπημένη μου εκδοχή. Επίσης, όταν διάβασα "Παντρεμένες", το μυαλό μου πήγε σε ψητά φιλετάκια, με σκορδάκι... σε κάτι πιο μυρωδάτο. Κι έτσι δεν ενθουσιάστηκα όταν διαπίστωσα ότι ο μεζές ήταν κρύος... Όσο για την μπρουσκέτα, τελικά πρέπει να ρωτάω περί τίνος πρόκειται, όταν την βλέπω σε κατάλογο. Αλλοι φέρνουν κανονικές φετούλες ψωμί, άλλοι παξιμαδάκια, άλλοι λεπτές, τραγανές φέτες... Εδώ μου έφεραν πίτα από σουβλάκι ως βάση. Ούτε αυτό μου άρεσε. Και πάνω κυβάκια ντοματούλας, λαδάκι και μια σαρδέλα καθαρισμένη από το κοκαλάκι της. Οκ, σαν σύνολο ευχάριστη στη γεύση, αλλά όχι αυτό που θα ήθελα. Η φίλη δεν δοκίμασε καθόλου, γιατί περιμενε το κοτόπουλο. Βαθμολογώ 2/4.

3. Και το highlight, η σούβλα κοτόπουλο, ήρθε λαχταριστή κι εντυπωσιακή. Ο σερβιτόρος μας υπενθύμισε ότι υπάρχει και σος, και όταν μας είδε να ζοριζόμαστε στο κόψιμο, προσφέρθηκε να την "κατεβάσει" εκείνος από την σούβλα, διευκολύνοντάς μας. Ως προς την γεύση ήταν πολύ μαλακό και καθαρό το κρέας. Ως προς την ποσότητα, εμάς μας έφτασε και με το παραπάνω. Πήραμε και πακετάκι για το σπίτι. Επειδή όμως η όρεξη είναι κάτι σχετικό, ίσως σε άλλους φανεί απλά ικανοποιητική. Οι πατάτες θα μπορούσαν να είναι περισσότερες, και θα ήθελα κι εγώ, φίλε Pathfinder, κάτι ακόμα μέσα στο δίσκο (λίγα λαχανικά ίσως;)

Για την τιμή του βέβαια, 18,5ευρώ, είναι άριστο vfm. Δεν ξέρω αν θα έλεγα το ίδιο και για την σούβλα black angus, που κάνει 29 ευρώ. Είδα μία που πέρασε πάνω απ' το κεφάλι μας και μου φάνηκε πιο "μαζεμένη" και πιο ξεροψημένη απ' το κοτόπουλο. Ίσως έτυχε.

Οι σερβιτόροι ήταν πολύ καλοί, χαμογελαστοί κι ευγενικοί. Όμως κάτι με κρατάει απ' το να βάλω το απόλυτο 4αρι. Ίσως ότι τους χάσαμε λίγο όταν ήρθε κι άλλος κόσμος, ίσως ότι πέρασε ένας δίπλα μου κι έριξε κάτω μια καρέκλα. Εν πάση περιπτώσει, ίσως τους αδικώ λίγο, αλλά πάντα κρατάω μια επιφύλαξη όταν δεν έχω τσεκάρει ένα μαγαζί πολλές φορές. Και το τέλειο πρέπει να αποδίδεται όταν φαίνεται αμέσως. Τουλάχιστον κατά τα δικά μου κριτήρια.

Στο τέλος μας κέρασαν ένα πολύ δροσερό παγωτό με γλυκό κουταλιού, το οποίο θα μπορούσε άνετα να είναι ένα από τα γλυκά του καταλόγου. Διαβάζω εδώ ότι το γλυκό κουταλιού ήταν καρότο. Πραγματικά ιδιαίτερο και μελωμένο όσο πρέπει. Μην το αρνηθείτε, αν σας το προτείνουν (γλυκάκι να φέρω;).

Ο λογαριασμός ήταν στα 36 ευρώ γι αυτά τα τρία πιάτα και μια κόκα κόλα. Νομίζω ότι με λιγότερο από 20 ευρώ το άτομο, δύσκολα θα φύγεις. Αν πάρεις και ψάρι ή πιάτα με θαλασσινά, ο λογαριασμός ανεβαίνει επικίνδυνα. Όμως νομίζω ότι αξίζουν. Ίσως σε κάποια μεζεδάκια οι τιμές θα έπρεπε να είναι πιο χαμηλές, από την στιγμή που δεν μπορείς να πάρεις κυρίως.

Το vfm ισορροπεί μεταξύ 2 και 3. Λόγω τιμών θα βάλω τελικά 2.

Μέρες και ώρες αιχμής είναι τα μεσημέρια Σαββάτου- Κυριακής με καλό καιρό, που η Γλυφάδα έχει πολύ κόσμο. Τότε μια κράτηση μάλλον επιβάλλεται. Τις υπόλοιπες μέρες μπορείτε να εξυπηρετηθείτε πιο άνετα.

Μεζεδοπωλεία - Γλυφάδα, Αθήνα

To Μezze στη Γλυφάδα το είχα από καιρό βάλει στη λίστα των μελλοντικών επισκέψεών μου, αλλά όλο κάτι άλλο ανέκυπτε και πάντα το ανέβαλλα για σχεδόν 1 χρόνο τώρα.

Το Σάββατο 14/5, πήρα όμως τη μεγάλη απόφαση.
Μετά από βόλτα στην ευρύτερη περιοχή της Γλυφάδας, καταλήξαμε δύο άτομα, σχετικά νωρίς (γύρω στις 21:00), στο εστιατόριο αναζητώντας την τύχη μας και νέες γευστικές εμπειρίες.
Εκείνη την ώρα στο εστιατόριο βρίκσονταν γύρω στις 3 παρέες στον εξωτερικό (κλειστό με πέργκολα) χώρο του, και άλλες 2 στον εσωτερικό(κυρίως) χώρο του.
Ενας από τους σερβιτόρους μας αντιλήφθηκε άμεσα και μας ρώτησε πρώτα απ όλα εαν είχαμε κράτηση και αμέσως μετά εαν θέλαμε τραπέζι στους καπνίζοντες ή μη.

Μέχρι εδώ καλά σκεφτήκαμε, γιατί κατευθυνθήκαμε στον εσωτερικό χώρο του καταστήματος που προορίζεται γαι τους μη καπνίζοντες, πράγμα που διαπιστώσαμε μάλιστα κατά την παραμονή μας στο κατάστημα.
Παρά το γεγονός οτι είμασταν δύο, μας πρότεινε και μεγαλύτερο τραπέζι των 5 ατόμων, γεγονός που μας χαροποίησε, δείχνοντας με τον τροπο αυτό τον επαγγελματισμό του, μια και η ώρα και η πληρότητα του καταστήματος, επέτρεπε να πάρει τέτοια πρωτοβουλία, γεγονός που μας χαροποίησε περισσότερο.
Ο εσωτερικός χώρος είναι ζεστός, με χαμηλό σχετικά φωτισμό.
Παντού κυριαρχούν ως βασικό συστατικό της διακόσμησης του χώρου, παλιά αντικείμενα, όπως παλιές πόρτες, παντζούρια, σούστες από παλιά κρεβάτια, καλάθια κλπ, τα οποία είναι τοποθετημένα είτε στους τοίχους, είτε στα ταβάνια, συνθέτοντας ένα πολύ διαφορετικό τοπίο στη διακόσμηση, αρκετά πρωτότυπο και διαφορετικό.

Τα φωτιστικά, απαρτίζονται από στρογγυλές τάβλες, από τις οποίες αναρτώνται ανεστραμμένα βάζα, όπου μέσα υπάρχει το κατάλληλο φωτιστικό.
Γενικά όλος ο χώρος αποπνέει, μαι ιδιαίτερη αίσθηση.
Ο εξωτερικός χώρος, που απευθύνεται στους καπνιστές, είναι εξ ορισμού λιγότερο πρωτότυπος, μια και πρόκειται γαι επέκταση καλαίσθητης πέργκολας, που δεν επιτρέπει βεβαια ιδιαίτερες παρεμβάσεις. Είναι όμως και αυτός αρκετά ζεστός και με θέα επί της οδού Αγγ. Μεταξά, όπου βρίσκεται το εστιατόριο.
Το κατάστημα είναι γωνιακό (Μεταξά και Φοίβης), στο κομάτι της Γλυφάδας που έχει αναπτυχθεί κυρίως τα τελευταία χρόνια, προς την περιοχή του Κολυμβητηρίου, κέντρο απόκεντρο, ώστε να μην είσαι μέσα στη βαβούρα της οδού Ζησιμοπούλου, αλλά και πάρα πολύ κοντά της, εαν θελήσεις να περάσεις και από εκεί.
Οι τουαλέτες ολοκάθαρες και με όλα τα χρηστικά.

Μια πρωτη γεύση έδωσα ήδη για τους σερβιτόρους, που αποδείχθηκαν πολύ ευγενικοί, επαγγελματίες και με μεγάλη ανταποκριτικότητα.
Ρωτηθήκαμε εαν θέλουμε εμφιαλωμένο ή νερό βρύσης, πράγμα που και αυτό μας άρεσε και εντός ολίγου κατέφθασε το νερό (το οποίο ανανώθηκε κατά τη διάρκεια της παραμονής μας μάλιστα χωρίς καν να το ζητήσουμε), καθώς και μια ντιπ με βάση το γιαούρτι και μερικές φέτες ψωμιού, ελαφρά ψημένες, ώστε να είναι ζεστές.
Οι κατάλογοι, ξύλινοι, καλαίσθητοι, στην ουσία αποτελούνται από μια σέλίδα με τα απολύτως απαραίτητα, χωρισμένα σε δύο βασικές κατηγορίες, κρεατικών και ψαροειδών.
Θα έλεγα, οτι το κατάστημα δεν έχει σαφή προσανατολισμό στην κατηγορία του φαγητού και αν και ανήκει στον όμιλο του Καστελόριζου, ο βασικός προσανατολισμός του νομίζω ότι είναι μάλον περισσότερο στο κρέας, επιτρέποντας όμως στους πελάτες να μην ξεχνούν τις βασικές καταβολές της ιδιοκτησίας και να δίνουν την ευκαιρία να γευτούν και επιλεγμένες γεύσεις θάλασσας.

Γενικά το μενού θα έλεγα οτι είναι λιτό όσο πρέπει, με αρκετά ορεκτικά και αναλογικά λίγα κυρίως πιάτα.
Επιλέξαμε ως ορεκτικό μια μανιτάρια με γραβιέρα, που ομολογουμένως ήταν πολύ καλό, σερβιρισμένο σε μικρό κατσαρολάκι, με ωραία μυρωδικά. Το μόνο φάουλ ήταν οτι η ποσότητα της γραβιέρας ήταν εξαιρετικά μικρή. Κόστος στα 7 ευρώ. Ποσότητα ικανοποιητική για το κόστος του πιάτου.

Ως κυρίως, επιλέξαμε μια σούβλα κοτόπουλου για δύο άτομα, σερβιρισμένη σε μια πιατέλα μεταλλική, με τη σούβλα από πάνω αναρτημένη, συνοδευόμενη από φρέσκιες πατάτες, λεπτοκομένες. Η γεύση ήταν καλή, εύγεστο ως κρέας, οι πατάτες όμως ήταν αναλογικά λίγες για διπλή μερίδα. Επίσης η πιατέλα, αν και εντυπωσιακή, ήρθε εντελώς στεγνή. Θα περίμενα να έχει έστω μια πίτα μαζί με τις πατάτες, ή έστω ένα ίχνος σαλατικού, τύπου ντομάτας κλπ. Η ποσότητα του κρέατος ήταν ικανοποιητικότατη για δύο άτομα. Κόστος στα 18,5 ευρώ, λογικό value for money, με μόνη παραφωνία την παρτήρηση για τα συνοδευτικά.
Μια μπύρα των 500 ml που πήραμε χρεώθηκε στα 3 ευρώ, το δε κουβέρ που ανέφερα στην αρχή, χρεώθηκε 1,3 για κάθε άτομο δηλ 2,6 συνολικά (εδώ ήταν το μόνο φάουλ του καταστήματος δεδομένου οτι το κόστος για τις 6 φετούλες ψωμί μαζί με τη ντιπ το θεωρώ μάλον προς το αρκετά ακριβό), χωρίς να δικαιολογείται από κάτι ιδιάιτερο είτε ως γεύση είτε ως πρωτοτυπία.

Σύνολο λογαριασμού στα 31,1 ευρώ μαζί με τα ποτά, ή εαν προτιμάτε 28,1 χωρίς τα ποτά κατατάσσοντας το εστιατόριο στην κατηγορία 10-16. Βέβαια, εαν επιλέγαμε άλλα κυρίως ή περισσότερα ορεκτικά, μάλον το εστιατόριο μπορεί σχετικά εύκολα να ταξινομηθεί στην αμέσως επόμενη κατηγορία.
Για το τέλος, μας προσφέρθηκε κέρασμα παγωτό με γλυκό καρότο, σωστή κίνηση, αφού μάλιστα προηγουμένως ο σερβιτόρος που μάζεψε το τραπέζι, μας ρώτησε και ενδαιφέρθηκε εαν όλα ήταν καλά.
Πληρωμή με κάρτα και απόδειξη (πάντα το συγκαταλέγω στα θετικά), οι δε χρόνοι του σερβιρίσματος και η αλληλουχία και σειρά των πιάτων ήταν εξαιρετική.

Κατά την έξοδο μας χαιρέτησαν ευγενικά, παρά το γεγονός οτι εκείνη την ώρα το εστιατόριο ήταν ασφυκτικά γεμάτο και μέσα και έξω.
Συμπερασματικά, 3 ντοματούλες στη γεύση, 3 στο χώρο, 4 στην εξυπηρέτηση γιατι ομολογουμένως ήταν υποδειγματική(και με χαμόγελο), 3 στο vfm.
Το θεωρώ μια τίμια πρόταση για το περιβάλλον που προσφέρει σε συνδυασμό με το φαγητό και την κατηγορία τιμής και τολμώ να το συστήσω στην κοινότητα του ask4f.

ΥΓ 1 Για κρατήσεις μέσω etable το εστιατόριο προσφέρει εκπτώσεις 10% όλες τις μέρες εκτός Σαββάτου
YΓ 2 Δίπλα του ακριβώς έχει σχετικά πρόσφατα ανοίξει το καινούργιο ιταλικό Ramino, συμφερόντων και αυτό του ιδίου ομίλου, το οποίο επιφυλάσσομαι να επισκεφθώ εν ευθέτω χρόνω.

Αυγ

Τελευταία επίσκεψη την Παρασκευή 31/07 από 2 άτομα.

Ο χώρος πολύ όμορφος (το 3/4 οφείλεται στην αποπνικτική και μόνο ατμόσφαιρα λόγω υγρασίας) και η εξυπηρέτηση ΑΨΟΓΗ! Οι σερβιτόροι φιλικοί και άμεσοι!

Στα κυρίως τώρα, πήραμε:

1 Τριλογία τζατζικιού: Αυτό με το κάρι ήταν το καλύτερο, σε όλα όμως καθόλου έντονη η γεύση του σκόρδου!

1 Τυροκαυτερή, η οποία ήταν πολύ φρέσκια και αρκετά καυτερή!

1 Τηγανιά Μανιταριών με γραβιέρα με τη μόνη ένσταση ότι η γραβιέρα ήταν λίγη,

1 Μερίδα Τυροκροκέτες, όχι κάτι το εντυπωσιακό, αλλά άφησε καλές εντυπώσεις το γεγονός ότι δεν είχαν την κλασική σε τέτοιες περιπτώσεις λαδίλα και τέλος

1 Σούβλα black angus, το οποίο ήταν εξαιρετικό και συνοδεύονταν από ψητά λαχανικά και πατάτες τηγανιτές (όχι προκάτ). Η μόνη ένσταση ότι θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλύτερο, αλλά ΟΚ.

Όλα αυτά συνοδεύτηκαν από 4 αναψυκτικά και δώσαμε 57 €.

Τέλος, ήρθε το κέρασμα από κρύο καρπουζάκι!

Μια χαρά, συστείνεται ανεπιφύλακτα!

Μεζεδοπωλεία - Γλυφάδα, Αθήνα

Παρασκευη βράδυ νωρίς εγώ ο σύζυγος και η 3χρονη κόρη μας.
Το μαγαζί πολύ όμορφο. Ωραίος χώρος, ωραία διακόσμηση, όλα ωραία.
Εκτός από το φαγητό.

Ψωμάκι με ντιπ
1 μερίδα πατάτες
1 σαλατα χωριάτικη
1 μερίδα κεφτεδάκια φουρνιστά με σως φέτας
1 μερίδα μπριζολάκια χοιρινά
2 μπύρες

Οι πατάτες και η σαλάτα τραγικά αλμυρές. Και το λεει κάποια που πάντα τιγκάρει τα φαγητά με εξτρα αλάτι.
Η σαλάτα είχε μετρημένα 4 κομμάτια αγγούρι. Τα μετρησα επειδή ειναι το μόνο σαλατικό που τρωει η κόρη μου.
Τα κεφτεδάκια έτσι κ έτσι. Στο τραπέζι έφτασαν κρύα.
Τα μπριζολάκια λάστιχο.

Πραγματικά θεωρώ ότι σπαταλήσαμε άδικα 40€ και ότι στις μέρες μας θα έπρεπε να προσέχουν τα εστιατόρια περισσότερο την ποιότητα του φαγητού που προσφέρουν.

Τέλος να αναφέρω ότι δεν μας έφεραν νερό, ενώ ζητήσαμε στην αρχή (που δεν θα έπρεπε καν να το ζητήσουμε... ) ξαναζήτησα στο τέλος με το λογαριασμό και έφεραν. Ακόμη ενώ στο δίπλα τραπέζι από μας, επίσης 2 ενήλικες με το παιδί τους ρώτησαν αν θέλουν να τους κερασουν ένα γλυκό ή λίγο καρπούζι, σε εμάς δεν είπαν τίποτα. Φαντάζομαι λόγω ύψους λογαριασμού... κρίμα.

Μεζεδοπωλεία - Γλυφάδα, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο σήμερα το μεσημέρι, δύο άτομα!
Κατά την είσοδό μας, μας καλωσόρισαν ευγενικά, μας υπόδειξαν τραπέζια για να διαλέξουμε εμείς! Ο χώρος ιδιαιτέρως προσεγμένος, ομολογουμένως μεγάλος με αρκετά και άνετα τραπέζια! Η διακόσμηση υπέροχη με όμορφα χρώματα!

Το προσωπικό ευγενέστατο και εξυπηρετικό, πάντα χωρίς υπερβολές! Η ταχύτητά τους, πραγματικά μας εντυπωσίασε! Όλα πολύ γρήγορα μας τα σέρβιραν!

Απ΄τον κατάλογο επιλέξαμε: Κολοκυθάκια τηγανιτά με παρμεζάνα, φιλετάκια τσιπούρας με μαραθόριζα, σαλάτα με κους κους και μαστέλο Χίου, μικρό ψάρι εποχής τηγανιτό, χταπόδι στη σχάρα, μία μπύρα, ένα νερό εμφιαλωμένο, και μια υγρή σοκολατόπιτα. Μας έφεραν ψωμάκι στη σχάρα με λαδορίγανη, και ένα ντιπ. Οι γεύσεις σε ΟΛΑ όσα παραγγείλαμε ήταν μοναδικές! Στο κάθε πιάτο όλα τα υλικά έδεναν μεταξύ τους, όλα τα μπαχαρικά που χρησιμοποιήθηκαν ήταν στη σωστή αναλογία και σου άφηναν μια τέλεια αίσθηση! Προφανώς, και φαίνεται ότι ο σεφ ¨μεγαλουργεί"!

Όλα τα παραπάνω κόστισαν περίπου 48 ευρώ! Συγκρίνοντας άλλα μαγαζιά του είδους, αλλά και λόγω της περιοχής, ήταν το απόλυτο VfM!

Σίγουρα το συστήνουμε! Και σίγουρα θα το ξαναεπισκεφτούμε να δοκιμάσουμε και άλλες λιχουδιές!

Αυγ

Στο ΜΕΖΕ εχω παει μονο μια φορα για να φαω ψαροφαι, μιας και το μαγαζι συνδιαζει και κουζινα ψαροφαγιας & κρεατοφαγιας.

Εχω να πω οτι διστασα πολυ να επισκεφτω το μαγαζι καθως ο συνδιασμος κρεατικου-ψαρικου δεν μου γεμιζει το ματι... παραυτα τολμησα να κανω το βημα.

Ηταν πολυ ευχαριστη εκπληξη πως ολα τα πιατα που πηραμε ηταν εξαιρετικα. Ακομη και το ψαρι (Τσιπουρα) που πηραμε για τα παιδια, ηταν εξαιρετικα καλοψημενο και ευγεστο. Η σαλατα, τα μυδια και το κριθαροτο με γαριδες ηταν εξαιρετικα (με το τελευταιο να δινει ρεστα).

Ηταν ενα τραπεζι που το ευχαριστηθηκαμε, παραυτα ελαφρα πιο ακριβος απο τον ανταγωνιστη του στην απεναντι γωνια, ο οποιος ειναι και εξειδικευμενος στο ψαρι.

Μου αφησε ΠΟΛΥ θετικες εντυπωσεις, αν και δεν τιναξε την μπανκα στον αερα, θα ψαναπαω σιγουρα να δοκιμασω και τα κρεατικα (αν και εχω αδυναμια στα ψαρικα).

Αυγ

Σάββατο μεσημέρι, για δουλειές στη Γλυφάδα και είπα να δοκιμάσουμε το όμορφο, γωνιακό μαγαζάκι με το... ψιλοσυνηθισμένο όνομα ''Μεζέ".

Ο χώρος είναι αξιοπρεπέστατος και αρκετά προσεγμένος, όμως το σημείο (πάνω στην Ι. Μεταξά) κατά τη γνώμη μου, του βάζει ταβάνι στη βαθμολογία που δε μπορεί να είναι πάνω από 2.5/4.

Στα του φαγητού, αρχικά ήρθε ένα βαζάκι με ξινομυζήθρα και γιαούρτι (3/4) και ψημένο ψωμί.

Παραγγείλαμε:
Χωριάτικη (3/4). Φρέσκια τομάτα, πολύ λίγη φέτα.
Τριλογία τζατζικιού (3/4). Έρχονται τρεις, σχεδόν, μερίδες τζατζίκι. Η μια κλασικο (3/4), η άλλη με τζίντζερ (2/4), αφού ως ιδέα είναι καλή, αλλά στην πράξη νομίζω πως η έντονη γεύση της πιπερόριζας καλύπτει κάθε άλλη και η τρίτη με παντζάρι (3,5/4), το οποίο ταίριαζε πολύ και έδινε μια πιο ιδιαίτερη γεύση.

Σούβλα black angus (0/4). Με υψηλές προσδοκίες και αρκετή όρεξη, περιμέναμε μία ώρα να έρθει το πιάτο, το οποίο όπως ενημερωθήκαμε κατά τη στιγμή της παραγγελίας, ψήνεται medium.

Αν και είμαι πιο κοντά στο rare, είπα να ακολουθήσω τη συμβουλή του chef και να το πάρω όπως το προτείνει. Το αποτέλεσμα ήταν προσβλητικό για τον πελάτη, καθώς ήρθε μια σούβλα με 4 κομμάτια καμένο μοσχάρι (περίπου 600 γρμ), μεταξύ των οποίων παρεμβάλοταν κάποια μανιτάρια πλευρώτους και πιπεριές. Είναι η πρώτη φορά που διαμαρτύρομαι για πιάτο που μου σερβίρεται, αν και ίσως θα μπορούσα να το έχω κάνει και άλλες φορές. Το γεγονός αναγνωρίστηκε και από το προσωπικό, όμως θεωρώ πως μια τόσο εξώφθαλμη αστοχία, δεν πρέπει να φτάνει στο τραπέζι.

Η εξυπηρέτηση ήταν φιλική και άμεση (3,5/4), και το μοσχάρι δεν χρεώθηκε (χωρίς να το ζητήσω).

Για τα παραπάνω συν 100ml ρακί (πολύ καλή), η χρέωση ήταν 43,50, αν και τελικά αφαιρέθηκαν 28,50 του black angus. Η τιμή για αυτά που πήραμε κρίνεται φυσιολογική προς υψηλή (2,5/4). Η απόδειξη παραδόθηκε κανονικότατα.

Είναι σχεδόν βέβαιο, ότι αν ξαναδώσω στο "Μεζε" μια ευκαιρία, η... ετυμηγορία θα είναι καλύτερη, όμως είναι επίσης σχεδόν βέβαιο ότι κάτι τέτοιο δε θα γίνει. Όταν επιλέγεις να βγεις, είναι προτιμότερο να δοκιμάσεις κάτι νέο, παρά να διακινδυνέψεις το ενδεχόμενο να επαναλάβεις κάποιο λάθος.

Μεζεδοπωλεία - Γλυφάδα, Αθήνα

Ειχαμε παει προ ημερων ενα μεσημερι μια παρεα 3 ατομων, βρηκαμε ευκολα τραπεζι, ειχε αρκετα αδεια τραπεζια μεσημεριατικο...... πηραμε διαφορους μεζεδες και θαλασσινους και με κρεατικα....

μπορω να πω οτι ολοι τους ηταν πολυ γευστικοι και ιδιαιτερες γευσεις.... επισης το προσωπικο ηταν πολυ εξυπηρετικο..... και απο τις τιμες αρκετα λογικες-καμια σχεση με αλλα μαγαζια που βαρανε στο κεφαλι..... θα το συνιστουσα να πατε.... αρκετα καλο.....

Χρήσιμη;