Ένα γλυκύτατο μικρό οινομαγειρείο που μετατρέπει ένα δύσκολο οδοιπορικό σε έναν γευστικό δρόμο, αρωματισμένο με μπαχαρικά και πασπαλισμένο με προσωπικό μεράκι. Όταν το σπίτι της γιαγιάς Τριανταφυλλιάς στην Καισαριανή μετατράπηκε σε 'Μικρασιατικές Γεύσεις Βουρλιωτίνα', κράτησε..χαρακτήρα. Και τη διακριτική παρουσία των αναμνήσεων: στους τοίχους θα δείτε τα Βούρλα,αλλά και τα προσφυγικά της Καισαριανής,ένα έγγραφο της 'Ενώσεως των εκ Τουρκίας Ελλήνων' και σε ένα ντουλαπάκι, το Ευαγγέλιο και το εικόνισμα που κουβαλούσε μαζί της η γιαγιά. Η κυρία Τριανταφυλλιά η νεότερη,με την κουζίνα της,αποφάσισε να μας φέρει σε επαφή με μια γευστική παράδοση που εμμένει στις συνήθειές της,σε μια κουζίνα φορτισμένη συναισθηματικά. Ενός χώρου έντιμου και αληθινού που μιλάει απλά. Και ξάστερα..

Tρίτη εώς Σάββατο όλη μέρα ανοιχτό(13:00 μέχρι αργά το βράδυ). Κυριακη μόνο μεσημέρι (εως τις 18:00). Δευτέρα κλειστά.

Κάνει delivery
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος

23 Απρ 2018

Στη βουρλιωτινα μας άρεσε ο χώρος, τα σερβίτσια και όλο το στήσιμο του μαγαζιού.

Στην ουσία τώρα, ο κατάλογος είχε πολλές επιλογές και δυσκολευτηκαμε να καταλήξουμε.

Πρώτα στο τραπέζι μας ήρθε ψωμί με δύο μικροσκοπικα μπαλάκια τυριού, με χρέωση 2 ευρώ το άτομο... τραγικό!

Η σαλάτα με τα μαυρομάτικα ήταν πνιγμένη στο μαϊντανό. Όχι κάτι ιδιαίτερο..
Τα τυροπιτάκια αρκετά νοστιμα, ίσως το καλύτερο πιάτο του τραπεζιού.
Το μαντι (ρυζι με κιμά αρνίσιο και σταφίδες) ανοστο και μικρή μερίδα.
Το καΐσι, πρόταση της μαγείρισσας, απογοητευτικό. Το αρνί ήταν μόνο κόκκαλα και τα βερίκοκα εντελώς στεγνά.
Το κρασί, αν και χύμα, ήταν ακριβό στα 12€/λίτρο και μας χρεώθηκε ακόμα ακριβότερα, αλλά το είδαμε αφού είχαμε φύγει, δηλαδή το φιλοδώρημα το είχαν ήδη βγάλει από μόνοι τους!
Το κέρασμα ήταν μαλεμπι (κρέμα αρωματισμένη με μαστίχα) μικροσκοπικό και η σως τριανταφυλλο μια σταγόνα.

Ο λογαριασμός όταν ήρθε ζαλιστηκαμε. Λες και φάγαμε σε πολυτελές ρεστοράν.
Γενικά δε θα το συστηναμε και το γεγονός ότι δεν έχει καθόλου κόσμο δεν είναι τυχαίο.
Στα αρνητικά συγκαταλέγεται ο σερβιτόρος, που πηγαινοερχόταν συνέχεια προσποιουμενος ότι διορθώνει τα σερβίτσια του πίσω (άδειου) τραπεζιού, σε σημείο που έγινε ενοχλητικός.

Ωστοσο ο λογαριασμός ήρθε σ ενα όμορφο κουτάκι, για τους λάτρεις της λεπτομέρειας.

22 Μάρ 2018

Επισκεψη Κυριακη μεσημερι. Το περιβαλον εντυπωσιακο, ταξιδι στο χρονο θα ελεγα. Σε προδιαθετει σαν μια επισκεψη σε σπιτικο στη Σμυρνη για φαγητό. Η εξυπηρετηση πολυ καλη. Γνωρισαμε και την ιδια την μαγειρισα, η γιαγια της οποιας ηταν η βουρλιωτινα. Η οικογενεια εχει μεγαλωσει εκει απο οτι μαθαμε. Στοιχεια αλοτε εποχης κοσμουν το χωρο και το ομορφαινουν πολύ!

Δοκιμασα λογω νηστειασ παστιτσιο θαλασινων. Εκπληκτικο. Επισης πολυ καλη η σαλατα με φασολια και μαιντανο! πατατες και μπιφτεκια για την μικρη μας σπιτικα φτιαγμενες! Η γυναικα μου δοκιμασε μακαρονια χειρος με ασπρη κρεμα. Στο τελος λαβαμε και κερασμα καζαν ντιμπι, πολυ νοστιμο.

Συνολικα μειναμε πολυ ικανοποιημενοι. Θα το ξαναεπισκεφτομε σιγουρα!

Βασ. Αλεξάνδρου 10 & Υμηττού, Καισαριανή