Βόρειο ευρωπαϊκή κουζίνα με κάποια ελληνικά στοιχεία. Πέντε βαρέλια Μπύρας και πάνω από 50 ετικέτες σε μπουκάλι.

www.bock.gr Ώρες λειτουργίας: Τετάρτη έως Σάββατο 17:00-2:00 Κυριακή 13:00-24:00

Φιλικό προς χορτοφάγους
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

28 Φεβ 2018

Ένα εστιατόριο-μπυραρία με θαυμάσιο χώρο, πρώτα απ'όλα ΑΚΑΠΝΟ και με πολύ όμορφη διακόσμηση! Το μπαρ είναι εντυπωσιακό, τα τουβλάκια στους τοίχους και τα κρεμαστά φωτάκια-μπαλίτσες στην τζαμαρία δημιουργούν ατμόσφαιρα, τα τραπέζια φαγητού είναι μεγάλα (με καναπέδες τα πιο πολλά) ενώ υπάρχουν και ψηλά τραπέζια με σκαμπώ στο χώρο του μπαρ για όσους θέλουν απλώς μια μπύρα...

Οι τουαλέτες είναι πολύ καλές με αυτή των γυναικών να είναι πολύ ευρύχωρη και με αλλαξιέρα για μωρά (με αρκετές πάνες παρακαλώ για τις ξεχασιάρες μάνες)...

Πήγαμε Κυριακή βραδυ με 10% έκκπτωση από e-table, ήπιαμε και φάγαμε του σκασμού και πληρώσαμε ~43€ δύο άτομα. Αρκετές τιμές μειώθηκαν σε σχέση με τον κατάλογο που έχουν στην ιστοσελίδα τους (μπύρες κυρίως, καθώς ο κατάλογος φαγητού είναι γενικά αλλαγμένος).

Πήραμε παστουρμαδοπιτάκια με μαρμελάδα ντομάτας (ήρθαν 4 καυτά τριγωνάκια με πλούσια γέμιση), σαλάτα "Πανδαισία" (πρασινάδες με παρμεζάνα, κράνμπερις και ξηροκάρπια), σνίτσελ (2 μεγάλα κομμάτια) με πουρέ πατάτας και σάλτσα μανιταριών, γκούλας μοσχάρι (σε σαγανάκι με αραιή σάλτσα με πολλά κρεμμύδια, αλλα καλομαγειρεμένο και νόστιμο, όχι καυτερό) με τηγ. πατάτες. Η χαρωπή σερβιτόρα μάς κέρασε 2 ζεστές πατατόσουπες στην αρχή!

Ήπιαμε μια Grand Prestige Jan Hertog 500ml (11€, πολύ καλή τιμή αφού κοστίζει 7€ στις κάβες ΑΝ τη βρεις... ) υπέροχη γεύση, αλλά αφού δεν υπήρχε δεύτερη συνεχίσαμε με μια Primator doube bock 500ml (6€) και οι δυο πολύ δυνατές σε αλκοόλ (10%). Νεράκι σε κανάτα και κέρασμα φρουτώδη σφηνάκια με μαστίχα στο τέλος!

Αρνητικό το γεγονός ότι δεν υπολόγισαν την έκπτωση από μόνοι τους και δενέφεραν απόδειξη.........

28 Μαι 2016

Πήγαμε στο Bock μία καθημερινή βράδυ τον Μάιο.
Ο χώρος είναι πολύ όμορφος, δε θυμίζει τόσο κλασσική μπυραρία, αλλά η διακόσμηση είναι πολύ καλόγουστη και γενικώς το περιβάλλον είναι οπωσδήποτε μεγάλο πλεονέκτημα στο συγκεκριμένο μαγαζί.

Πήραμε σουβλάκια λαχανικών, ριζότο ρόκας, κλασσικό μπεργκερ και πατατοσαλάτα. Επίσης στην αρχή μας κέρασαν μία καλοκαιρινή (κρύα) σούπα λαχανικών. Η σούπα ήταν συμπαθητική. Τα σουβλάκια λαχανικών ήταν πάρα πολύ ωραία, τα λαχανικά ψημένα όπως πρέπει και συνοδεύονταν από πιτούλες και σως γιαουρτιού. Το ριζότο ρόκας ήταν μέτριο. Ήταν λίγο πιο αλμυρό απ΄ότι θα θέλαμε και επίσης δεν είχε υφή ριζότου αφού δεν ήταν χυλωμένο και θυμίζει περισσότερο ρύζι. '

Ήταν όμως αρκετά γευστικό και πιστεύω ότι με λίγες βελτιώσεις θα γίνει ένα ωραίο πιάτο. Το κλασσικό μπέργκερ ήταν πολύ καλό, το μπιφτέκι νόστιμο και καλοψημένο (όπως το επιλέξαμε) και συνολικά ήταν ένα πολύ γευστικό πιάτο. Η πατατοσαλάτα δε μας άρεσε, τη βρήκαμε ξινή και αδιάφορη.

Έχει εκτεταμένο κατάλογο από μπύρες και είχαμε πολλές επιλογές. Επίσης μία που μας σύστησε το παιδί που μας σέρβιρε ήταν πολύ καλή.
Το σέρβις του ήταν μια χαρά, ήταν γρήγορο (βέβαια δεν είχε πολύ κόσμο όταν πήγαμε, δεν ξέρω αν είναι γεμάτο τι γίνεται) και ο νεαρός πραγματικά πολύ ευγενικός.

Μία παρατήρηση μόνο: στο μαγαζί δούλευε στο μπαρ μία κυρία η οποία, ίσως λόγω του ότι είχε ελάχιστους πελάτες, αστειευόταν και μιλούσε πολύ δυνατά σε σημείο που ακούγαμε πεντακάθαρα τι έλεγε και γενικώς δε συμπεριφερόταν σαν εργαζόμενη που σέβεται τον πελάτη, αλλά σαν θορυβώδης πελάτισσα.

Σε κάθε περίπτωση συνολικά μας άρεσε το μαγαζί και θα ξαναπάμε για τον χαλαρό και όμορφο χώρο και για να δοκιμάσουμε και άλλες γεύσεις τους.