Ο ΨΗΤΟΣ ΜΠΑΚΑΛΙΑΡΟΣ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Θράκης 2 & Φιλικής Εταιρείας, Ηράκλειο [Χάρτης]

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ηράκλειο, Αθήνα

Ο ορισμός του value for money.
Τέλη Φλεβάρη επισκεφτήκαμε για ακόμα μια φορά τον ψητό μπακαλιάρο.
Με 13 ευρώ το άτομο τρως και πίνεις όσο θες (με εξαίρεση το εμφιαλωμένο αλκοόλ και το χταπόδι σχάρας).

Έχει ένα μικρό κατάλογο με 4 επιλογές για σαλάτα, γύρω στα 10 ορεκτικά, 6-7 ψαρικά συν τα ψαρικά ημέρας.

Σ' αυτό το μαγαζί έχω φάει μια από τις καλύτερες ψητές σαρδέλες της Αθήνας, θράψαλο πεντανόστιμο, γαρίδες ψητές ζουμερές και λαχταριστές, καλαμαράκια τηγανητά πολύ αφράτα, ψητό μπακαλιάρο σωστά ψημένο αλλά και μύδια λάστιχο, μυδοπίφαλο αδιάφορο, τυροκαυτερή μετριότατη και μια πολίτικη σαλάτα που ουσιαστικά δεν τρωγόταν.

Σε γενικές γραμμές οι γεύσεις είναι πολύ ικανοποιητικές (με κάποιες εξαιρέσεις) ενώ σε οποιοδήποτε άλλο μαγαζί θα δίναμε για τα ίδια πιάτα (και την ίδια ποιότητα) τουλάχιστον τα διπλάσια λεφτά. Η σταθερότητα της ποιότητας ίσως να είναι ένα θέμα. Έχω φάει όλες τις φορές ικανοποιητικά στον ψητό μπακαλιάρο, αλλά κάποιες φορές ήταν απλά καλά, άλλες ήταν θεϊκά. Τις περισσότερες ήταν πολύ καλά. Αυτό για μένα είναι το σημαντικότερο ζήτημα. Αν ένα εστιατόριο δεν έχει σταθερή ποιότητα, ο πελάτης δεν ξέρει τι να περιμένει κάθε φορά. Δεν με πειράζει ένα πιάτο να είναι απλά καλό και όχι θεσπέσιο, αρκεί να είναι ΠΑΝΤΑ καλό.

Ο χώρος μέσα είναι αδιάφορος έως κακόγουστος. Έξω είναι πιο συμπαθητικά. Ευτυχώς τελευταία έχει βελτιωθεί και η μουσική.

Η εξυπηρέτηση άψογη και σε καμία περίπτωση δεν αισθανθήκαμε δυσαρέσκεια από τη μεριά του καταστήματος, για τα 8-9 πιάτα που παραγγείλαμε για 2 άτομα.

Στα μείον του μαγαζιού η πολυκοσμία και η βαβούρα. Μην διανοηθείτε να πάτε Κυριακή μεσημέρι χωρίς κράτηση. Και προτιμήστε ώρες που δεν είναι αιχμής

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ηράκλειο, Αθήνα

Γενικά δεν είμαι άνθρωπος περίεργος, μάλλον εύκολος, θα έλεγα, ειδικά σε ότι έχει σχέση με το φαγητό!

Ότι μου βάλεις μπροστά θα το φάω είτε από ευγένεια είτε λόγω του ενστίκτου της αυτοσυντήρησης! Όλα μέχρι ενός ορίου βέβαια! Δεν είμαι σαβουροφάγος και απεχθάνομαι το junk food ιδιαίτερα όταν πλασάρεται ως τίμιο και απλό φαγητό σε τιμή κρίσης! Να πω όμως ότι γενικά είμαι ιδιαίτερα δύσπιστη σε προσφορές τύπου "ότι φας και ότι πιεις... τόσο! " Αμέσως το πρώτο που σκέφτομαι είναι "κάποιο λάκκο έχει η φάβα! "

Θα μου πείτε τώρα αφού είναι έτσι τί ήθελες και πήγες; Τί ήθελα; Απλώς ήταν Σάββατο μεσημέρι είχα ξεπατωθεί στις δουλειές και δεν είχα μαγειρέψει! Άλλωστε είχαμε πει με τον άντρα μου να κάτσουμε κάπου να φάμε διότι ως μικρογονείς και μάλιστα δύο τέκνων οι ευκαιρίες είναι σπάνιες! Και έτσι μου πετάει την ιδέα! Δεν πάμε να δοκιμάσουμε τον "Ψητό μπακαλιάρο"; Έτσι ακολουθώντας τη συμβουλή του πατέρα μου που μου έλεγε πάντα μην απορρίπτεις κάτι χωρίς πρώτα να το δοκιμάσεις δέχτηκα κρατώντας τις όποιες ενστάσεις για τον εαυτό μου! Για να πω την αλήθεια έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι είναι αρκετά κοντά στο σπίτι μας και είπα ας το δοκιμάσουμε μπας και έχουμε μια πιο οικονομική καβάτζα για ψάρι και θαλασσινά!

Φτάνουμε λοιπόν στο εστιατόριο και η πρώτη εντύπωση είναι πολύ καλή! Μπορεί ο χώρος να μην φημίζεται για την πρωτοτυπία του, άλλη μία ψαροταβέρνα με ντεκόρ κυκλαδίτικου σπιτιού, ήταν όμως πεντακάθαρη και ταχτοποιημένη! Ο πολύ μικρός σε έκταση κατάλογος βρισκόταν πάνω σε κάθε τραπέζι και τα πάντα ακόμα και τα χάρτινα τραπεζομάντηλα, σε γαλάζιο και μπλε χρώμα, άψογα στημένα!

Μας υποδέχθηκε μία πολύ ευγενική, αν και εξαιρετικά αγχώδης, κοπέλα η οποία μας κατατόπισε στα του μενού και μας τόνισε αρκετές φορές πως ότι παραγγείλουμε και όσες φορές το κόστος θα ήταν 13 ευρώ το άτομο! Τα μόνα που χρεώνονται έξτρα είναι κάποια λίγα εμφιαλωμένα ούζα και τσίπουρα στα 5 ευρώ, το ψητό χταπόδι στα 10 ευρώ καθώς και το ψητό ψάρι ημέρας σε τιμή που δεν διευκρινίζεται καθώς αυτή διαμορφώνεται με βάση το είδος του ψαριού.
Μέχρι εδώ όλα καλά! Αλλά κάπου εδώ αρχίζει το αλλά....!!!!!!!

Δίνουμε τη παραγγελία μας και αναμένουμε! Το ότι τα πιάτα έφτασαν με άναρχη σειρά και οι μερίδες εξαιρετικά μικρές, είναι πταίσματα μπροστά στη γευστική απογοήτευση που ακολούθησε! Άλλωστε ποιος νοιάζεται για το μέγεθος της μερίδας όταν μπορείς να παραγγείλεις απεριόριστα; Κανείς και για αυτό δεν το κάνω και θέμα! Είναι όμως θέμα η ποιότητα και το γευστικό αποτέλεσμα του φαγητού!

Για να εξηγούμε εκ των προτέρων τα μόνα πιάτα που άξιζαν τον κόπο ήταν ο ομώνυμος ψητός μπακαλιάρος, πολύ καλό αντίβαρο στον αντίστοιχο τηγανητό που είναι εξαιρετικά βαρύς, για τον οποίο ζητήσαμε επανάληψη. Μόνο που τη δεύτερη φορά ήρθε πνιγμένος στο λάδι και χωρίς λεμόνι για να στύψουμε! Το δεύτερο πιάτο ήταν η χωριάτικη σαλάτα που ήρθε πρώτη, ήταν φρεσκοκομμένη και γευστική με καλή φέτα κομμένη σε κυβάκια!
Και κάπου εδώ τέλος τα καλά! Η συνέχεια είναι απλώς τραγική! Έχουμε λοιπόν και λέμε!

1) Φάβα Σαντορίνης: Δε χρειάζεται βέβαια να πω ότι δεν ήταν Σαντορίνης αλλά κονσέρβα Τουρκίας γαρνιρισμένη με ξερό κρεμμύδι, περασμένη από το φούρνο μικροκυμμάτων μπας και τσιμπήσει ο αδαής πελάτης ότι φτιάχνεται εκείνη την ώρα! Έλα μου όμως που είναι ζεστή απ΄ έξω και κρύα μέσα!
2) Πατατοσαλάτα παραδοσιακή: Ή αλλιώς βραστή πατάτα με ξερό κρεμμύδι, το ίδιο με της φάβας, και ελαιόλαδο! Αδιάφορη παντελώς!
3) Φέτα ψητή: Αδιάφορη και αυτή! Για να μην πω κακή! Ακόμα ψάχνω να βρω τί χρειαζόταν το τριμμένο κεφαλοτύρι που υπήρχε από πάνω!
4) Μύδια αχνιστά: Ή αλλιώς πώς μπορείς να καταστρέψεις μια πολύ καλή πρώτη ύλη! Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι τα μύδια είναι φρέσκα και φρεσκοαχνισμένα αλλά βρε παιδιά τι στοιχίζει λίγη μουστάρδα να δώσει λίγη γεύση;

5) Γαρίδες ψητές: Απλώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ! Τόσο ψημένες που πλέον δεν υπήρχε καμία γεύση! Το θέμα είναι όμως ότι κρίνοντας τόσο από την εμφάνιση τους, από τη θερμοκρασία στην οποία σερβιρίστηκαν, όσο και από το γεγονός ότι δεν μπορούσαμε να τις καθαρίσουμε καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι μάλλον ήταν φτιαγμένες ώρα πριν! Το ότι ήταν καταψυγμένες κάκιστης ποιότητας απλώς εννοείται!
6) Χταπόδι ψητό: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ επίσης! Σόλα από το πολύ ψήσιμο, άνοστο και κακής ποιότητας κατεψυγμένο! Το ότι ήταν μεγάλη μερίδα δεν έσωζε την παρτίδα! Η θερμοκρασία σερβιρίσματος επίσης έδινε την εντύπωση ότι είχε ετοιμαστεί ώρα πριν! Το θέμα όμως εδώ είναι ότι χρεώθηκε έξτρα στα 10 ευρώ, χρήματα που σαφώς δεν άξιζε σε καμία περίπτωση!

Ήπιαμε εμφιαλωμένο νερό, σόδα και 1/2 κιλό κρασί, που όλα περιλαμβάνονταν στην τιμή! Φυσικά, όπως εύκολα αντιλαμβάνεται κάποιος το κρασί ήταν ΆΘΛΙΟ! Ο χαρακτηρισμός "κακής ποιότητας" χύμα είναι λίγος! Πιο "μπόμπα" δεν υπάρχει! Μισό κιλό ήπιαμε και είχαμε πονοκέφαλο όλη μέρα! Και να πεις ότι είμαστε τίποτα άμαθοι στο ποτό....!

Θέλετε τώρα να μιλήσουμε για σχέση ποιότητας- τιμής! Άστο καλύτερα μία ντοματούλα και αυτό γιατί δεν μπορώ να βάλω μηδέν! Και αυτό γιατί σε εστιατόριο πάμε για να φάμε και όχι για να δούμε το χώρο! Μετράει βέβαια και αυτό αλλά το φαγητό έχει πρωταρχική σημασία! Αν αυτό δεν είναι καλό τότε όλα απλώς δε μετράνε!

Τί έμαθα από την επίσκεψή μου στον "Ψητό μπακαλιάρο"; Ότι δυστυχώς οι λίγες εμμονές που έχω δυστυχώς βγαίνουν σχεδόν πάντα αληθινές! Όχι πάντα αλλά τις περισσότερες φορές! Τα όποια περιθώρια λάθους είναι απλά για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα!
Αν θα ξαναπάμε; Φυσικά και κατηγορηματικά ΌΧΙ!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ηράκλειο, Αθήνα

Σάββατο 17 Οκτωβρίου και με πρόταση φίλης κλείσαμε 4 άτομα στον ΨΗΤΟ ΜΠΑΚΑΛΙΑΡΟ.
Το συγκεκριμένο μαγαζί έχει προσφορά ότι φας και ότι πιεις στα Euro 13.00/άτομο (η αλήθεια είναι ότι όταν μου το είπε η Φίλη, δυσκολεύτηκα να το πιστέψω και μέσα στο μυαλό μου έφτιαξα το σενάριο "κάποιο λάκο έχει η φάβα")

Ο χώρος δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο, εμείς καθίσαμε στο κάτω τμήμα του μαγαζιού -κάτι σαν τζαμαρία- η διακόσμηση στο χώρο προσπαθεί να παραπέμψει σε ψαροταβέρνα, τραπεζοκαθίσματα με σχετικό στρίμωγμα (σημειώνω ότι το μαγαζί ήταν γεμάτο και είναι φυσικό με την προσφορά που έχει{) και πολύ οχλοβοή...

Μόλις καθίσαμε ήρθε μία κοπελίτσα να μας πάρει παραγγελία -ευγενική και διεκπαιρεωτική -η οποία μαζί με το συνάδελφό της έτρεχε κυριολεκτικά μέσα στο μαγαζί για να προλάβει να εξυπητερήσει.

Πήραμε μία σαλάτα πολίτικη (ήρθε σε ένα πιατάκι ρηχό του φρούτου!!! ??? και αναρωτιέμαι για ποιο λόγο αφού ο πελάτης μπορεί να παραγγείλει απεριόριστα.
Η γεύση της δε μας ενθουσίασε -είναι κομμένη από νωρίς το απόγευμα με αποτέλεσμα όταν σερβίρεται να μην είναι ότι καλύτερο.

Μία γαριδοσαλάτα (σε ακόμη ένα μικρό πιατάκι του φρούτου).

Μύδια αχνιστά-Ίσως το χειρότερο πιάτο που δοκιμάσαμε και το χειρότερο μύδι αχνιστό που έχω δοκιμάσει γενικώς..... Υποθέτω ότι τα μύδια είχαν μεν βραστεί στον ατμό αλλά χωρίς κανένα μυρωδικό, κρασί, μουστάρδα κλπ. για να προσθέσει γεύση...
Μυδοπίλαφο, νοστιμο

Μπακαλιάρος ψητός -πολύ νόστιμο πιάτο και οι άντρες της παρέας μόλις δοκίμασαν ζήτησαν ακόμη μία επανάληψη παραγγελίας. Ο μπακαλιάρος ξαλμυρισμένος και ψητός όσο πρέπει, λιώνει στο στόμα γευστικότατος, Ε, είναι και το όνομα του μαγαζιού....

Γαρίδες ψητές. Ψημένες όσο πρέπει, νόστιμο πιατο.
Και παρόλο που είχαμε σκάσει από το φαγητό, παραγγείλαμε και μία καλαμαράκια τηγανητά (να δοκιμάσουμε) τα οποία τα βρήκα πολύ νόστιμα, αφράτα, χωρίς να αφήνουν τη γνωστή τηγανήλα...
Ήπιαμε λευκό χύμα κρασί (μέσα στην τιμή).
Φυσικά δεν υπάρχει κέρασμα (μην είμαστε υπερβολικοί).

Σημειώνω -γιατί μου έκανε τρομερή εντύπωση- το εμφιαλωμένο μπουκάλι νερό που προσγειώθηκε στο τραπέζι μας και συμπεριλαμβανόταν στην προσφροά των euro 13,00.

Απολογισμός βραδιάς: Για τα χρήματα που δώσαμε (euro 13,00/άτομο) μπορώ να πω ότι είναι ένα τίμιο φαγητό (με θαλασσινά που σνήθως είναι και ακριβά) και ίσως δε θα πρεπε να έχω απαίτηση για καλύτερα σερβίτσια, τραπεζομάντηλα, προετοιμασία σαλατικών κλπ. ή μήπως όχι?

Μην ξεχνάμε σε πόσα -κατά πολύ ακριβότερα- αντίστοιχα μαγαζιά έχουμε όλοι πάει και με το ίδιο service πληρώνουμε πενταπλάσια....