10 Ιαν 2017

Δυστυχώς ήταν η τελευταία φορά που επισκεφθήκαμε το μαγαζί. Χρόνια πελάτες ειδικά με το standard menu των 13€, το μαγαζί είχε αρκετά καλή ποιότητα στο φαγητό.

Κλείσαμε τραπέζι κ μας ενημέρωσαν ότι πλέον το μενού καταργήθηκε (ακόμα βέβαια το διαφημίζουν στην κεντρική φωτογραφία της σελίδα τους) όμως έχουν κανονικές μερίδες σε τιμές 2-6€. Ενώ ήταν μέρα αργίας (Φώτα) το μαγαζί δεν είχε περισσότερα από 8 τραπέζια (14:30μμ) ενώ άλλες φορές ήταν γεμάτο.

Άρχισαν να έρχονται τα πιάτα.. καβουροσαλάτα πατικωμένη με πιρούνι για να φαίνεται απλωμένη, πατατοσαλάτα από σκέτα κομματάκια βραστή πατάτα με γαρνίρισμα μια κουταλιά γλυκού ξερό κρεμμύδι - χωρίς αρωματικά η κάποια άλλη σάλτσα, χόρτα εντελώς άνοστα κ παραβρασμένα, κ ψητή σαρδέλα με γεύση βραστής που έπρεπε να αλατίσεις!... κ ενώ είχαμε ήδη απογοητευτεί, μας φέρνουν την σπεσιαλιτέ τους τον μπακαλιάρο.. ένα κομμάτι το οποίο ήταν το τέλος της ουράς, μόνο κόκκαλο χωρίς ψαχνό ούτε πάνω ούτε κάτω. Το δείχνουμε στον σερβιτόρο, μας ζητάει συγγνώμη(!! ) κ το παίρνει πίσω.
Επιστρέφει με το ίδιο πιάτο κ μας λέει.. "ΔΥΣΤΥΧΩΣ, αυτός είναι ο αυθεντικός μπακαλιάρος κ δεν έχουμε πλέον τον μπακαλιάρο φιλέτο που είχαμε. Αναρωτιέμαι.. τόσα χρόνια στο μαγαζί "Ψητός Μπακαλιάρος" μας πουλούσαν δηλαδή μπακαλιάρο μαϊμού; Κ τουλάχιστον από τον "Αυθεντικό" πλέον μπακαλιάρο δεν μπορούσαν να μας δώσουν ένα κομμάτι έστω με λίγο ψαχνό;;; Οι απαντήσεις δίνονταν από τον σερβιτόρο κ προέρχονταν πάντα από τον μάγειρα!! Κανένας υπέυθυνος για να μας απαντήσει! Φυσικά κ δεν το δεχθήκαμε όπως το ίδιο έκανε κ άλλο τραπέζι.

ΟΛΑ τα πιάτα τα είχαμε δοκιμάσει στο πρόσφατο παρελθόν κ όλα είχαν αλλάξει προς το χειρότερο. Το συμιακό γαριδάκι που ήταν ανάμεικτο με κοινού τύπου γαρίδες πολύ μεγαλύτερου μεγέθους, ήρθε μαζί με τον λογαριασμό, και τα παράπονα από τα διπλανά τραπέζια επιβεβαίωναν ότι το μαγαζί δυστυχώς δεν νοιάζεται πλέον καθόλου για τους πελάτες του. Κρίμα!

23 Δεκ 2016

Μετά από πολύ καιρό είπα να γράψω μία κριτική. Οι γεύση είναι μυστήριο θέμα και σίγουρα υποκειμενική οπότε μπορεί να κάποιος να παρασυρθεί σε κάτι αλλά τέλος πάντων θα βγει μία άκρη για κάθε μαγαζί αν οι κριτικές είναι αρκετές.
Σε αυτήν την κριτική δεν είναι θέμα γεύσης, είναι θέμα ποιότητας.
Έχω επισκεφθεί πολλά σημεία εστίασης από "κάτι στο χέρι" μέχρι πολύ καλά εστιατόρια με αστέρια Μichelin γιατί το επάγγελμα μου το επιβάλλει για τις δημόσιες σχέσεις της εταιρείας μου (η οποία πληρώνει κι όλας οπότε είμαι τυχερός).
Κάθε κριτική και βαθμολογία που κάνω είναι σε σύγκριση με αντίστοιχα μαγαζιά γιατί δεν μπορεί να βαθμολογήσεις με τα ίδια κριτήρια ένα μεζεδοπωλείο στο Καρπενήσι με ένα bistro στο Παρίσι.
Αυτός ο πρόλογος απαραίτητος για να καταλάβετε την συνέχεια.
Με κάλεσε φίλος εκεί για την γιορτή του μαζί με πολλά άλλα άτομα πεερίπου 20.
Δεν χωράει κριτική.
Ότι φάγαμε ήταν κακό από ποιότητα υλικών μέχρι σερβίρισμα.
Μικρές μερίδες οι γαρίδες κακή ποιότητα με πολυτηγανισμένα λάδια, η καβουροσαλάτα δείγμα, πολύ πηχτή σαν στόκος η σαλάτα ντομάτα τραγική, οι ντομάτες δεν κάνανε ούτε για γεμιστά.
Καλαμαράκια πατάτες χόρτα γαύρος μαρινάτος και ότι αλλο τα ίδια
Με 13 € τρώς όσο θες (κάτι λέει και αυτό) αλλά δεν τρώγονται.
Μπορεί να έτυχε αλλά δεύτερη ευκαρία δεν έχει.
Αν δεν αλλάξουν νοοτροπία αντιμετώπισης άσχετα αν θα πρέπει να αλλάξουν και τιμές κάποια στιγμή δεν θα πατάει άνθρωπος