Πίτσα, καλτσόνε, ζυμαρικά, της ώρας και burger. Ανοιχτά 18:00 με 01:00.

03 Νοε 2018

Σάββατο βράδυ Οκτωβρίου και μετά από παιδική παράσταση ψάχναμε πού θα μπορούσαμε να πάμε για πίτσα.

Πάντα τα τελευταία χρόνια περνούσαμε μπροστά από την εν λόγω πιτσαρία και αναρωτιώμασταν για τις γεύσεις της όμως πάντα διστάζαμε να δοκιμάσουμε μέχρι που τους τελευταίους μήνες όλο και πιο πολλά άτομα μιλούσαν για την κλασσική αυτή πιτσαρία.
Και επειδή έχουμε πραγματικά νοσταλγήσει την κλασσική πίτσα που τρώγαμε μικρά, αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το εν λόγω εστιατόριο που παραμένει, εξωτερικά τουλάχιστο, ίδιο τόσα χρόνια.
20:00 και ήταν σχεδόν γεμάτο με τα υπόλοιπα τραπέζια να είναι σε κράτηση. Ευτυχώς είχα προνοήσει λίγο νωρίτερα και είχα κάνει κράτηση.

Καθαρός χώρος με άνετα τραπεζοκαθίσματα, χαμηλός όσο πρέπει ο φωτισμός και με τον φούρνο να είναι εμφανής πίσω από πάσο σερβιρίσματος, με το ξύλο να επικρατεί παντού.
Παρέα με 3 ενήλικες και 2 μικρά παιδιά, προτιμήσαμε να είμαστε στη γωνία και όχι στο κέντρο που μας είχαν αρχικά υποδείξει, εφόσον γινόταν βέβαια, για ευνόητους λόγους.
Οι κύριοι στο σέρβις πολύ καλοί, εξυπηρετικοί, με χαμόγελο και διάθεση παιχνιδιάρικη για τα παιδάκια της παρέας. Το ίδιο και η νεαρή κοπέλα που ανέλαβε να μας φέρει το νερό κανάτας και τα ζεστά ψωμάκια, αφού πρώτα μας ρώτησαν.
Άμεση εξυπηρέτηση και γρηγορη.
Το μενού αναλυτικό, να κυμαίνεται από πεϊνιρλί και πίτσες, μέχρι τις κλασσικές σαλάτες, μπέργκερ και μακαρονάδες φούρνου.
Οι μυρωδιές στο χώρο ήδη κατά την είσοδό μας, μας είχαν προδιαθέσει για κάτι νόστιμο και όντως αυτό ήταν.

Παραγγείλαμε:
- 1 σαλάτα του σεφ, ώστε να θυμηθούμε πραγματικά τα χρόνια στο Λύκειο. (4/5). Δροσερή σαλάτα, σε κανονική ποσότητα όλα τα κλασσικά υλικά, που της έλειπε λίγο λάδι κατά τη γνώμη μου, καθώς τη βρήκα στεγνή κάτω από τη σως,

- 1 μακαρονάδα σπέσιαλ φούρνου (5/5). Πραγματικά η παλιά, κλασσική μακαρονάδα φούρνου με πλούσια υλικά και καλής ποιότητας ζαμπόν. Περιείχε επίσης, πιπεριές, μανιτάρια και πλούσια επικάλυψη τυριού. Η σάλτσα ντομάτας απίθανη και το ψήσιμο όπως έπρεπε. Νοστιμότατο πιάτο που το τιμήσαμε μικρή και μεγάλοι.

- 1 πίτσα μαργαρίτα (5/5). Όλοι όσοι νωρίτερα μας είχαν προτείνει την εν λόγω πιτσαρία, μιλούσαν για τη συγκεκριμένη πίτσα. Δεν είχαν άδικο. Λεπτή, κλασσική ζύμη πίτσας, που θυμίζει όντως την παλιά κλασσική, με απόλυτη αρμονία σάλτσας και τυριού. Τα τυριά καθόλου λιπαρά, καλής ποιότητας, και η μεν σάλτσα τόσο γλυκιά, η δε ρίγανη έντονη όσο πρέπει, και όλα μαζί χαροποιούσαν ευχάριστα τον ουρανίσκο μας, που αποζητούσε συνέχεια και άλλο κομμάτι.

- 1 πίτσα σπέσιαλ (5/5). Και εδώ η κλασσική ζύμη, τραγανή και σε πάχος κανονικό, καθόλου λιπαρή με πλούσια υλικά. Η μόνη μου ένσταση είναι το μπέικον, ωστόσο επειδή εμένα δεν μου αρέσει, δεν μπορώ να είμαι και αντικειμενική.

Για όλα αυτά, μαζί με 1 λίτρο δικό τους λευκό κρασί, τίμιο και με -10% έκπτωση λόγω κράτησης μέσω e-table, ο λογαριασμός ανήλθε μόλις στα 36.50 Ευρώ.

Εαν θα ξαναπάμε; Σίγουρα και για οικονομικούς λόγους, αλλά κυρίως για να γευτούμε την τόσο καλή, κλασσική ζύμη και ποιότητα πίτσας.

18 Φεβ 2017

Πιτσαρία που σε παραπέμπει σε άλλες εποχές.
Ο χώρος δείχνει λίγο τα χρόνια του και το χειρότερο (ίσως για κάποιους το καλλίτερο) είναι ότι όπου και να κάτσεις θα βλέπεις και μια τηλεόραση!

Η εξυπηρέτηση όχι και η πιο γρήγορη, χωρίς να είναι προβληματική.
Από φαγητά ορεκτικά, σαλάτες, πίτσες, πεϊνιρλί, μακαρόνια και της σχάρας. Η πίτσα με μέτριου πάχους ζύμη και χαρακτηριστικό το υπερβολικά πολύ (και παραπάνω αλμυρό και λιπαρό από τα συνηθισμένα) τυρί που καλύπτει κάθε άλλο υλικό!!! Καλές οι μακαρονάδες, ιδιαίτερα του φούρνου, αν δεν είναι κάποιος ιδιαίτερα απαιτητικός.

Στα μείον οι πράσινες σαλάτες: μεγάλα φύλλα και άνοστες και οι μπύρες σε μπουκάλι, που έρχονται συχνά υπερβολικά υπερβολικά παγωμένες.
Από τιμές σαλάτες στα 7€, πίτσες στα 11-12€, μακαρονάδες στα 7-8€.