ΑΠΟΘΗΚΗ
Beer Restaurants

Βριλήσσια

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό. Δείτε άλλες καταχωρίσεις με το ίδιο όνομα/τηλέφωνο: TALK `N` ALE, Beer Restaurants, Βριλήσσια

Ένας διαμορφωμένος χώρος σε industrial wooden στυλ με τεράστια ποικιλία σε ελληνικές και ξένες μπύρες με πάνω από 48 ετικέτες και 2 Draught. Burgers από φρεσκο μοσχαρίσιο κιμά. Beer-Burger-Bar για όλες τις ώρες της ημέρας! Και 17:00-19:00 HAPPY HOUR (πιείτε μία βαρελίσια μπύρα και σας κάνουνε δώρο τη δεύτερη)!!! Ανοιχτά καθημερινά από το πρωί για να απολαύσετε καφέ μέχρι αργά το βράδυ!

27 Φεβ 2017

Τον τελευταίο καιρό τυχαίνει να είμαι φίλαθλος της γυναικείας ομάδας βόλευ του ΓΣ Χαλανδρίου, ομάδας της Α2 εθνικής κατηγορίας. Ομάδα που παραπαίει φέτος και δεν πρόκειται να σώσει την κατηγορία. Αυτό δεν πολυενδιαφέρει εσάς αλλά και εγώ από το καλοκαίρι ίσως ασχοληθώ με άλλη ομάδα. Τυχαίνει να είναι το γήπεδο της πάνω από την Αττική οδό, ακριβώς στην έξοδο της στη λεωφόρο Πεντέλης. Εκεί λοιπόν κοντά βρίσκονται και διάφορες επιχειρήσεις. Από φούρνους (Απολλώνιον) έως ζαχαροπλαστεία και σοκολατάδικα (Leonidas, Amadeus, Νανά Γιώτη κλπ). Σε επιχειρήσεις εστίασης θυμάμαι το Χειροποίητο σουβλάκι, το Barbara Que που θα κάνω επίσκεψη, το Meat Meat Meat και την Αποθήκη συν 1-2 ακόμα επιλογές. Αυτά όλα σε απόσταση πολύ κοντινή από το γήπεδο.

Ξεκινάω με την Αποθήκη και τις 2 επισκέψεις που έχουμε κάνει μετά από αγώνες της ομάδος. Βρίσκεται πολύ κοντά σε μια μεγάλη πλατεία, ήρεμη και χαλαρή γενικώς περιοχή. Σαν χώρος δεν θα σας ξετρελάνει ούτε όμως θα σας απογοητεύσει. Καφάσια μπύρας για φωτιστικά, ξύλινος διάκοσμος γενικά, με καδράκια που παραπέμπουν σε μπύρες. Υπάρχουν και μοναστηριακά τραπέζια. Γενικότερα ικανοποιητικός χώρος που μπορείς να παρακολουθήσεις και αθλητικούς αγώνες στην τηλεόραση τους ή να παίξεις και darts! Σε εμάς πχ έτυχε να παίζει ο αγώνας ΑΕΚ-Ολυμπιακός για το ποδόσφαιρο.20 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα δεν υπήρχε ψυχή στο μαγαζί και μετά μαζεύτηκε κόσμος! Μου θύμισε κάτι από pub! Oι τουαλέτες επίσης καθαρές.

Η εξυπηρέτηση καλή και ευγενική. Την πρώτη φορά είχαμε πάει 8-9 άτομα και είχαμε όρεξη μόνο να πιούμε. Περιοριστήκαμε σε 3 λίτρα μπύρα και 2 ποτήρια κρασί. Προς τιμήν τους και μας έκανε ιδιαίτερα θετική εντύπωση αυτό, μας προσφέρθηκε ποικιλία ορεκτικών χωρίς να μας χρεωθεί. Κίνηση που δεν την περιμέναμε. Σε δεύτερη επίσκεψη, επίσης η εξυπηρέτηση ήταν μια χαρά απλώς πρέπει να δώσουν έμφαση σε κάποιες μικρολεπτομέρειες. Ναι, η τουαλέτα ήταν καθαρή αλλά το σαπούνι;Έπρεπε να το έχουν παρατηρήσει ότι έχει τελειώσει. Όλα καλά πάντως! Παρατηρώ επίσης πως κάνουν κάποια events τύπου beer pong ή stand up comedy.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει αρκετές μπύρες, υπάρχουν και Ελληνικές αλλά ακόμα και με κάνναβη. Θα βρείτε καλές επιλογές αλλά και ένα αξιοπρεπές μενού με μπέργκερ, σαλάτες, αρκετά ορεκτικά αλλά και κρεατικά.

- Μπύρα Konig Ludwig στα 14 ευρώ το 1.5 λίτρο. Παγωμένη και με τα ποτήρια της. Η σίγουρη επιλογή μου και τις 2 φορές που πήγα. Ανήκει στις βαρελίσιες επιλογές και είναι η μόνη weiss. Δεν την βρίσκεις συχνά σε άλλα μαγαζιά!

- Μοτσαρέλα στικς στα 5 ευρώ. Τραγανά μπαστουνάκια, ετοιματζίδικα αλλά νόστιμα. Συνοδεύονται από sweet chili σος του εμπορίου. Από αυτές των Κινέζικων. Θα πρότεινα κάποια άλλη σος...

- Μπέργκερ Αποθήκη στα 7.5 ευρώ. Μοσχαρίσιο μπιφτέκι, τυρί γκούντα, μπέικον, μαρούλι, τομάτα, αυγό τηγανιτό και σως μουστάρδας συνοδευόμενο με πατάτες τηγανιτές τύπου country. Χορταστικό και ικανοποιητικό πιάτο σε γεύση. Το μπιφτέκι αρκετά κρεατένιο, θα το ήθελα λίγο πιο ανάλαφρο. Οι πατατούλες καλοψημένες ενώ και τα υπόλοιπα υλικά ήταν ικανοποιητικά και αρμονικά συνδυασμένα χωρίς να υπερισχύει κάποιο σε βάρος κάποιου άλλου..

- Μπέργκερ Jack στα 8.5 ευρώ. Μοσχαρίσιο μπιφτέκι, μανιτάρια, μαρούλι, τυρί γκούντα. Στο ίδιο επίπεδο όπως και το μπέργκερ Αποθήκη κυμάνθηκε, ικανοποιητικό και γευστικό. Και τα 2 τα φάγαμε σχετικά εύκολα αν και χορταστικά στο μάτι.

- Μας είχε προσφερθεί ποικιλία ορεκτικών με onion rings (νομίζω λίγο καλύτερα από ενός μέσου μαγαζιού), λουκανικάκια (νομίζω και λευκό), πιτούλες και πατατούλες country, κάποιες σως και νομίζω μπιφτεκάκια (οκ). Δεν θυμάμαι την τιμή καταλόγου δυστυχώς.

Συμπερασματικά: Πρόκειται για μια καλή λύση στην περιοχή, ιδιαίτερα γι'αυτούς που ασχολούνται με τα αθλητικά δρώμενα. Πρόκειται για παρεϊστικο μαγαζί, με σχετικά καλές τιμές και γενικότερα ένα τίμιο VfM. Δεν γνωρίζω τον ανταγωνισμό με το μαγαζί ακριβώς απέναντι του (Barbara Que), πιθανότατα όμως μέχρι το Πάσχα θα κάνω και εκεί την επίσκεψη μου για να συγκρίνω. Προς το παρόν, πρόκειται για μια καλή λύση!

09 Νοε 2016

Το εστιατόριο βρίσκεται σε μια μεγάλη πλατεία οπου είναι συγκεντρωμένα πολλά μαγαζιά, διαφόρων κατηγοριών..
Πολύς ο κόσμος και καταπράσινη η πλατεία, οπου απαγορεύονται τα τροχοφόρα.

Η "Αποθήκη", δεν έχει κάποια φωτεινή ταμπέλα να τραβάει την προσοχή, γι'αυτό θα πρέπει να είσαι λίγο παρατηρητικός.
Βοηθάει βέβαια και το εξωτερικό της μπυραρίας, κατασκευασμένο απο ξύλο και κάποιες μάρκες απο γνωστές μπύρες, αναρτημένες σε ξύλινο πίνακα στην είσοδο του μαγαζιού.
Στον εσωτερικό χώρο κυριαρχεί η πέτρα και το ξύλο και κάποιες πρωτότυπες συνθέσεις στα φωτιστικά, τις οποίες βρήκα άκρως επιτυχημένες.

Ο κατάλογος, λιτός, κυριαρχούν τα burgers, τα λουκάνικα, τα μπριζολάκια και διάφορα ορεκτικά.
Δεν μας έφεραν κάτι ως καλωσόρισμα, ούτε ψωμί.
Μόνο μαχαιροπήρουνα.
Ο σερβιτόρος πάντως ήταν ευγενέστατος.

Παραγγείλαμε μια σαλάτα με μαρούλι, ρόκκα, παρμαζάνα και λιαστή τομάτα με σως μπαλσάμικου.
Όχι κάτι ιδιαίτερο.. απλά καλή.
Για ορεκτικό πήραμε μπουτάκια και φτερούγες κοτόπουλου περιχυμένες με σως μπάρμπεκιου..
Θα θέλαμε τη σως πιο πυκνή, πιο " δεμένη" και, γιατί όχι, να μας έφερναν και άλλη μια σως σε πιατάκι, ώστε να έχουμε ακόμη μια επιλογή.

Για κυρίως παραγγείλαμε ένα jack burger(σως καπνιστή, τομάτα, μπέϊκον, μανιτάρια) και ένα burger με σάλτσα ροκφόρ(τσένταρ, τομάτα και μπέϊκον)..

Και τα δυο μας άρεσαν, σε γενικές γραμμές και δεν είχαμε κάποιο παράπονο.
Τα μπιφτέκια ήταν μεγάλα, καλοψημένα και σφιχτά.
Απο γεύση, μάλλον ουδέτερη.
Ούτε πικάντικα, ούτε αλμυρά, ούτε λιπαρά..
Ήπιαμε δυο ΒΕΡΓΙΝΑ weiss, κατα τη γνώμη μου, απο τις κορυφαίες..

Κέρασμα στο τέλος, δεν είχε κάτι.

Πληρώσαμε 25€, λόγω της έκπτωσης 35% που είχε εκείνη την ημέρα το μαγαζί.

Συμπέρασμα;
Αρκετά καλό, την επόμενη φορά θα δοκιμάσουμε τις ποικιλίες κρεατικών.