ΑΠΟΘΗΚΗ

Beer Restaurants
ΑΝΕΝΕΡΓΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ

Εθνικής Αντιστάσεως 30, Βριλήσσια [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.
Δείτε άλλες καταχωρίσεις με το ίδιο όνομα/τηλέφωνο:
TALK `N` ALE, Beer Restaurants, Βριλήσσια
Ένας διαμορφωμένος χώρος σε industrial wooden στυλ με τεράστια ποικιλία σε ελληνικές και ξένες μπύρες με πάνω από 48 ετικέτες και 2 Draught. Burgers από φρεσκο μοσχαρίσιο κιμά. Beer-Burger-Bar για όλες τις ώρες της ημέρας! Και 17:00-19:00 HAPPY HOUR (πιείτε μία βαρελίσια μπύρα και σας κάνουνε δώρο τη δεύτερη)!!! Ανοιχτά καθημερινά από το πρωί για να απολαύσετε καφέ μέχρι αργά το βράδυ!

2017

Τον τελευταίο καιρό τυχαίνει να είμαι φίλαθλος της γυναικείας ομάδας βόλευ του ΓΣ Χαλανδρίου, ομάδας της Α2 εθνικής κατηγορίας. Ομάδα που παραπαίει φέτος και δεν πρόκειται να σώσει την κατηγορία. Αυτό δεν πολυενδιαφέρει εσάς αλλά και εγώ από το καλοκαίρι ίσως ασχοληθώ με άλλη ομάδα. Τυχαίνει να είναι το γήπεδο της πάνω από την Αττική οδό, ακριβώς στην έξοδο της στη λεωφόρο Πεντέλης. Εκεί λοιπόν κοντά βρίσκονται και διάφορες επιχειρήσεις. Από φούρνους (Απολλώνιον) έως ζαχαροπλαστεία και σοκολατάδικα (Leonidas, Amadeus, Νανά Γιώτη κλπ). Σε επιχειρήσεις εστίασης θυμάμαι το Χειροποίητο σουβλάκι, το Barbara Que που θα κάνω επίσκεψη, το Meat Meat Meat και την Αποθήκη συν 1-2 ακόμα επιλογές. Αυτά όλα σε απόσταση πολύ κοντινή από το γήπεδο.

Ξεκινάω με την Αποθήκη και τις 2 επισκέψεις που έχουμε κάνει μετά από αγώνες της ομάδος. Βρίσκεται πολύ κοντά σε μια μεγάλη πλατεία, ήρεμη και χαλαρή γενικώς περιοχή. Σαν χώρος δεν θα σας ξετρελάνει ούτε όμως θα σας απογοητεύσει. Καφάσια μπύρας για φωτιστικά, ξύλινος διάκοσμος γενικά, με καδράκια που παραπέμπουν σε μπύρες. Υπάρχουν και μοναστηριακά τραπέζια. Γενικότερα ικανοποιητικός χώρος που μπορείς να παρακολουθήσεις και αθλητικούς αγώνες στην τηλεόραση τους ή να παίξεις και darts! Σε εμάς πχ έτυχε να παίζει ο αγώνας ΑΕΚ-Ολυμπιακός για το ποδόσφαιρο.20 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα δεν υπήρχε ψυχή στο μαγαζί και μετά μαζεύτηκε κόσμος! Μου θύμισε κάτι από pub! Oι τουαλέτες επίσης καθαρές.

Η εξυπηρέτηση καλή και ευγενική. Την πρώτη φορά είχαμε πάει 8-9 άτομα και είχαμε όρεξη μόνο να πιούμε. Περιοριστήκαμε σε 3 λίτρα μπύρα και 2 ποτήρια κρασί. Προς τιμήν τους και μας έκανε ιδιαίτερα θετική εντύπωση αυτό, μας προσφέρθηκε ποικιλία ορεκτικών χωρίς να μας χρεωθεί. Κίνηση που δεν την περιμέναμε. Σε δεύτερη επίσκεψη, επίσης η εξυπηρέτηση ήταν μια χαρά απλώς πρέπει να δώσουν έμφαση σε κάποιες μικρολεπτομέρειες. Ναι, η τουαλέτα ήταν καθαρή αλλά το σαπούνι;Έπρεπε να το έχουν παρατηρήσει ότι έχει τελειώσει. Όλα καλά πάντως! Παρατηρώ επίσης πως κάνουν κάποια events τύπου beer pong ή stand up comedy.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει αρκετές μπύρες, υπάρχουν και Ελληνικές αλλά ακόμα και με κάνναβη. Θα βρείτε καλές επιλογές αλλά και ένα αξιοπρεπές μενού με μπέργκερ, σαλάτες, αρκετά ορεκτικά αλλά και κρεατικά.

- Μπύρα Konig Ludwig στα 14 ευρώ το 1.5 λίτρο. Παγωμένη και με τα ποτήρια της. Η σίγουρη επιλογή μου και τις 2 φορές που πήγα. Ανήκει στις βαρελίσιες επιλογές και είναι η μόνη weiss. Δεν την βρίσκεις συχνά σε άλλα μαγαζιά!

- Μοτσαρέλα στικς στα 5 ευρώ. Τραγανά μπαστουνάκια, ετοιματζίδικα αλλά νόστιμα. Συνοδεύονται από sweet chili σος του εμπορίου. Από αυτές των Κινέζικων. Θα πρότεινα κάποια άλλη σος...

- Μπέργκερ Αποθήκη στα 7.5 ευρώ. Μοσχαρίσιο μπιφτέκι, τυρί γκούντα, μπέικον, μαρούλι, τομάτα, αυγό τηγανιτό και σως μουστάρδας συνοδευόμενο με πατάτες τηγανιτές τύπου country. Χορταστικό και ικανοποιητικό πιάτο σε γεύση. Το μπιφτέκι αρκετά κρεατένιο, θα το ήθελα λίγο πιο ανάλαφρο. Οι πατατούλες καλοψημένες ενώ και τα υπόλοιπα υλικά ήταν ικανοποιητικά και αρμονικά συνδυασμένα χωρίς να υπερισχύει κάποιο σε βάρος κάποιου άλλου..

- Μπέργκερ Jack στα 8.5 ευρώ. Μοσχαρίσιο μπιφτέκι, μανιτάρια, μαρούλι, τυρί γκούντα. Στο ίδιο επίπεδο όπως και το μπέργκερ Αποθήκη κυμάνθηκε, ικανοποιητικό και γευστικό. Και τα 2 τα φάγαμε σχετικά εύκολα αν και χορταστικά στο μάτι.

- Μας είχε προσφερθεί ποικιλία ορεκτικών με onion rings (νομίζω λίγο καλύτερα από ενός μέσου μαγαζιού), λουκανικάκια (νομίζω και λευκό), πιτούλες και πατατούλες country, κάποιες σως και νομίζω μπιφτεκάκια (οκ). Δεν θυμάμαι την τιμή καταλόγου δυστυχώς.

Συμπερασματικά: Πρόκειται για μια καλή λύση στην περιοχή, ιδιαίτερα γι'αυτούς που ασχολούνται με τα αθλητικά δρώμενα. Πρόκειται για παρεϊστικο μαγαζί, με σχετικά καλές τιμές και γενικότερα ένα τίμιο VfM. Δεν γνωρίζω τον ανταγωνισμό με το μαγαζί ακριβώς απέναντι του (Barbara Que), πιθανότατα όμως μέχρι το Πάσχα θα κάνω και εκεί την επίσκεψη μου για να συγκρίνω. Προς το παρόν, πρόκειται για μια καλή λύση!

Beer Restaurants - Βριλήσσια, Αθήνα

Το εστιατόριο βρίσκεται σε μια μεγάλη πλατεία οπου είναι συγκεντρωμένα πολλά μαγαζιά, διαφόρων κατηγοριών..
Πολύς ο κόσμος και καταπράσινη η πλατεία, οπου απαγορεύονται τα τροχοφόρα.

Η "Αποθήκη", δεν έχει κάποια φωτεινή ταμπέλα να τραβάει την προσοχή, γι'αυτό θα πρέπει να είσαι λίγο παρατηρητικός.
Βοηθάει βέβαια και το εξωτερικό της μπυραρίας, κατασκευασμένο απο ξύλο και κάποιες μάρκες απο γνωστές μπύρες, αναρτημένες σε ξύλινο πίνακα στην είσοδο του μαγαζιού.
Στον εσωτερικό χώρο κυριαρχεί η πέτρα και το ξύλο και κάποιες πρωτότυπες συνθέσεις στα φωτιστικά, τις οποίες βρήκα άκρως επιτυχημένες.

Ο κατάλογος, λιτός, κυριαρχούν τα burgers, τα λουκάνικα, τα μπριζολάκια και διάφορα ορεκτικά.
Δεν μας έφεραν κάτι ως καλωσόρισμα, ούτε ψωμί.
Μόνο μαχαιροπήρουνα.
Ο σερβιτόρος πάντως ήταν ευγενέστατος.

Παραγγείλαμε μια σαλάτα με μαρούλι, ρόκκα, παρμαζάνα και λιαστή τομάτα με σως μπαλσάμικου.
Όχι κάτι ιδιαίτερο.. απλά καλή.
Για ορεκτικό πήραμε μπουτάκια και φτερούγες κοτόπουλου περιχυμένες με σως μπάρμπεκιου..
Θα θέλαμε τη σως πιο πυκνή, πιο " δεμένη" και, γιατί όχι, να μας έφερναν και άλλη μια σως σε πιατάκι, ώστε να έχουμε ακόμη μια επιλογή.

Για κυρίως παραγγείλαμε ένα jack burger(σως καπνιστή, τομάτα, μπέϊκον, μανιτάρια) και ένα burger με σάλτσα ροκφόρ(τσένταρ, τομάτα και μπέϊκον)..

Και τα δυο μας άρεσαν, σε γενικές γραμμές και δεν είχαμε κάποιο παράπονο.
Τα μπιφτέκια ήταν μεγάλα, καλοψημένα και σφιχτά.
Απο γεύση, μάλλον ουδέτερη.
Ούτε πικάντικα, ούτε αλμυρά, ούτε λιπαρά..
Ήπιαμε δυο ΒΕΡΓΙΝΑ weiss, κατα τη γνώμη μου, απο τις κορυφαίες..

Κέρασμα στο τέλος, δεν είχε κάτι.

Πληρώσαμε 25€, λόγω της έκπτωσης 35% που είχε εκείνη την ημέρα το μαγαζί.

Συμπέρασμα;
Αρκετά καλό, την επόμενη φορά θα δοκιμάσουμε τις ποικιλίες κρεατικών.

Beer Restaurants - Βριλήσσια, Αθήνα

Επειτα απο αρκετο καιρο για τα δεδομενα μου, γαστρονομικης απαθειας και αλκοολικης ανομβριας αποφασισαμε Σαββατο 9/4 να το ριξουμε εξω και να επισκεφθουμε την ομορφη περιοχη των Βριλησσιων οπου εχει ανεβει αρκετα επιπεδα τα τελευταια χρονια και ειναι μια πολυ καλη και κοντινη μας επιλογη την οποια αρχιζουμε δειλα δειλα να εξερευνουμε. Εκανα λοιπον το καθιερωμενο -πλεον- research σε επιπεδο διατριβης σε πτυχιακη εργασια, στο a4f, σταμπαρα 3-4 επιλογες και κατευθυνθηκα αγκαλια με την συζυγο και τον κολλητο-κουμπαρο μου για ποτακι και οτι ηθελε προκυψει.

Παρκαροντας -ευκολα- απο την κατω μερια της πλατειας Αναληψεως, ανηφορησαμε σιγα σιγα προς τα πανω και λιγο πριν καταληξουμε στην πλατεια το ματι μας επεσε σε εναν φοβερο για τα γουστα μας χωρο. Ξυλινος απο πανω μεχρι κατω. Τραπεζια - παγκοι ανοιχτο ξυλο, ενα πολυ ομορφο ντεκορ στα φωτιστικα με μια πρωτοτυπη και προφανως χειροποιητη εκ των ιδιοκτητων (?) κατασκευη με συρμα και μανταλακια και μετα απο ενα αστραπιαιο εντεχνο βλεφαρισμα στις κρυφες μου σημειωσεις "μπυραρια ckecked - rock music checked - user in trust commented checked" αποφασισαμε χωρις δισταγμο να καθησουμε. Τωρα το γιατι μπηκε 3 στον χωρο (και δη 2,5 επακριβως) θα το εξηγησω στην ροη παρακατω.

Μπαινοντας λοιπον στον χωρο απορησαμε γιατι ενω τα περισσοτερα μαγαζια ηταν γεματα αυτο απαρτιζοτανε απο 3 παρεες. Η αληθεια ειναι οτι φτασαμε αργα (γυρω στις 23. και κατι) αλλα και παλι οι μπυραριες αυτην την ωρα ανθιζουνε. Πριν κατσουμε, λοιπον, μας παραλαμβανει μια συμπαθεστατη μεν σερβιτορα με ενα βαθυτατο δε ντεκολτε και μας εξηγει οτι βρισκονται σε φαση αλλαγης και μερικες ετικετες μπυρας στον καταλογο που προκειται να μας φερει δεν υπαρχουνε. Κατσαμε εις γνωση μας, λοιπον και καναμε ενα 5λεπτο review στον καταλογο οπου απαρτιζοτανε απο 2 σελιδες μπυρες, αρκετες εκ των οποιων εγχωριες, τιποτα το πολυ ψαγμενο αλλα σαν ολοτητα αξιοπρεπης και με μερικες επιλογες απο american style φαγητο δλδ burgers, hot dogs και τις κλασσικες ποικιλιες.

Μετα απο 4-5 αποτυχημενες αποπειρες επιλογης μπυρας και αντιλαμβανομενοι οτι το "μερικες ετικετες μπυρας" "σημαινε "αρκετα πανω απο τον μισο καταλογο" καταληξαμε στα παρακατω ροφηματα και εδεσματα τα οποια θα παρουσιασω παρακατω αμφοτερα μια και οταν μιλαμε για μπυραριες κατα την γνωμη μου χριζουν αναλυσης τοσο τα φαγητα οσο και τα ποτα.

Απο μπυρες:

Μια Volcan για μενα. Ξανθια Σαντοριναια μπυρα με μελι. Πολυ γευστικη.
Μια Weiss εις διπλουν για τον φιλο μου. Δεν την θυμαμαι, ουτε αλλωστε μπορεσα να την δοκιμασω
Μια μπυρα χωρις αλκοολ για την γυναικα μου που δεν την θυμαμαι μεν αλλα θυμαμαι οτι ηταν η μοναδικη στον καταλογο.
Μια μπυρα βαρελι μετα την Volcan για μενα, μετα απο προτροπη και εκθειασμο της σερβιτορας η οποια ηταν οπως λεει και ενας μεγιστος τραγουδοποιος νερο αλκοολουχο. Αγευστη και νερουλη.

Απο φαγητα:
Ενα hot-dog για την γυναικα μου και μια ποικοιλια 2 ατομων για εμενα και τον κολλητο η οποια αποτελειτο απο λουκανικο, παναρισμενο κοτοπουλο, φτερουγες κοτοπουλου, mozarella sticks, πατατες τηγανιτες και onion rings και μια μεριδα onion rings και πατατες στην μεση.

Απο το παρουσιαστικο τους και τον τροπο σερβιρισματος τους ενθουσιαστηκα αλλα ειλικρινα αυτο που βιωσα με την γευση τους δεν το εχω ξαναζησει πουθενα. Οτι και αν ετρωγα (ειτε λουκανικο, ειτε κοτοπουλο, ειτε τα μοτσαρελακια) μου εβγαζε ακριβως την ιδια -μη- γευση. Λυπαμαι αλλα δεν εχω αλλον τροπο να το περιγραψω. Λες και τα βαλανε ολα σε ενα καζανι, τα κανανε ζωμο και μετα πηρανε αυτα τα παιχνιδια που εχουν τα μωρακια και τα βγαζανε σε διαφορα σχηματα. Τα onion rings δεν μυριζαν καν κρεμμυδι και οι πατατες δεν μπορουσα να καταλαβω αν ηταν χειροποιητες ή προκατ αλλα λιγη σημασια ειχε αφου επισης ηταν αγευστες.

Καπου εδω θα κανω ειδικη μνεια σε καποια πραγματα που με ενοχλησαν και θα δικαιολογησω τις ντοματουλες μου.

Το σκορ στον χωρο επεσε πολυ απο 2 πραγματα. Εβαλα 3εις αλλα αν υπηρχε η επιλογη θα εβαζα 2,5

α) Αντιθετως απο ενα εστιατορειο-ταβερνα, στην επιλογη μια μπυραριας σημαντικο κομματι παιζει και η μουσικη η οποια αν και κινηθηκε σε συμπαθητικα επιπεδα για τα ακουσματα μας, υπεπεσε σε φαουλ. Οταν πας εξω αυτο που θες να ακουσεις ειναι επιλογες απο διαφορα συγκροτηματα. Οταν ακους ενα συγκροτημα για 1.30 ωρα (ακομα και οταν αυτο ειναι οι guns 'n' roses) κατανταει το λιγοτερο κουραστικο. Μετα το εριξαν στο stoner οποτε καπου σωθηκε απο μενα η μπαλα. Στις επιλογες του ηχου εκαναν παιχνιδι η dj σερβιτορα με τον dj μαγειρα και αλλη μια κυρια (πιθανως η αφεντικινα(?) που οπου τους εβρισκες και οπου τους εχανες ηταν κολλημενοι στο lap top και πιθανως βλεπανε τα video clips. Μα ενας απο αυτους δεν σκεφτηκε να βαλει κατι αλλο? Αντιλαμβανομαι οτι το μαγαζι δεν ειχε κοσμο και κατι τετοιες στιγμες ισως θες να κανεις το κεφι σου, αλλα αλοιμονο, σαββατοβραδο να μην εισαι λιγο πιο προσεκτικος. Η ενταση παντως κινηθηκε σε πολυ καλα επιπεδα. Μπορουσες ανετα τοσο να συζητησεις οσο και να απολαυσεις τα αγαπημενα σου ακουσματα.

β) Η ιδεα της ανοιχτης κουζινας σε ενα εστιατορειο συνηθως ειναι κατα την αποψη μου στα πολυ συν. Αρκει φυσικα να τηρουνται και οι απαραιτητες συνθηκες υγιεινης. Το να βλεπεις τους μαγειρους να μπαινουν στην κουζινα, να ετοιμαζουν τα φαγητα, μεχρι να ψηθουν να φευγουν, να καθονται στο λαπτοπ που προανεφερα, να πηγαινουν τουαλετα και να ξαναμπαινουν στην κουζινα να ολοκληρωσουνε και να μην εχουνε χρησιμοποιησει ιχνος γαντιου... ε δεν το λες ουτε επαγγελματικο, ουτε καθαρο.

Το σκορ στην εξυπηρετηση επεσε απο κατι λαθακια της σερβιτορας. Τιποτα το πολυ μεμπτο. Απλα φανηκε σαν να βιαζοτανε να τελειωσει σε ενα σημειο. Μας ρωτησε αν ειχαμε τελειωσει ενω ακομα τρωγαμε μεζε και πιναμε μπυριτσα δυο φορες, το οποιο την πρωτη φορα το δικαιολογεις, την δευτερη ομως και σε συνδυασμο με την νερουλη μπυρα την κοβεις την ντοματιτσα. Δεν μου φανηκε και ιδιαιτερα καινουργια απο τον τροπο που κινιοταν στον χωρο για να πεις οτι ειναι rookie mistake.

Λογαριασμος 41.50 Ε με κερασμα σουφλε μπισκοτο αν δεν κανω λαθος στο τελος. Νοστιμοτατο και φυσικα ενα κερασμα παντα εκτιμαται αλλα εννοειται πως δεν φτανει στο να καλυψει τις υπολοιπες αδυναμιες. Την τιμη την θεωρω νορμαλ για την περιοχη και το ειδος αλλα επειδη η αξια συναδει και με την ποιοτητα νομιζω οτι ενα 1,5 (χαριστικα 2) ειναι αρκετα εντιμο απο μερους μου.

Θα ξαναπηγαινα αποκλειστικα και μονο για εμφιαλωμενη μπυρα. Αν θελετε να το συνδυασετε με φαγητο, για μενα, υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες στην ευρυτερη περιοχη.