ΑΠΟΘΗΚΗ

Beer Restaurants

Εθνικής Αντιστάσεως 30, Βριλήσσια [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Ένας διαμορφωμένος χώρος σε industrial wooden στυλ με τεράστια ποικιλία σε ελληνικές και ξένες μπύρες με πάνω από 48 ετικέτες και 2 Draught. Burgers από φρεσκο μοσχαρίσιο κιμά. Beer-Burger-Bar για όλες τις ώρες της ημέρας! Και 17:00-19:00 HAPPY HOUR (πιείτε μία βαρελίσια μπύρα και σας κάνουνε δώρο τη δεύτερη)!!! Ανοιχτά καθημερινά από το πρωί για να απολαύσετε καφέ μέχρι αργά το βράδυ!
Γράψε τη δική σου κριτική

Beer Restaurants - Βριλήσσια, Αθήνα

Το εστιατόριο βρίσκεται σε μια μεγάλη πλατεία οπου είναι συγκεντρωμένα πολλά μαγαζιά, διαφόρων κατηγοριών..
Πολύς ο κόσμος και καταπράσινη η πλατεία, οπου απαγορεύονται τα τροχοφόρα.

Η "Αποθήκη", δεν έχει κάποια φωτεινή ταμπέλα να τραβάει την προσοχή, γι'αυτό θα πρέπει να είσαι λίγο παρατηρητικός.
Βοηθάει βέβαια και το εξωτερικό της μπυραρίας, κατασκευασμένο απο ξύλο και κάποιες μάρκες απο γνωστές μπύρες, αναρτημένες σε ξύλινο πίνακα στην είσοδο του μαγαζιού.
Στον εσωτερικό χώρο κυριαρχεί η πέτρα και το ξύλο και κάποιες πρωτότυπες συνθέσεις στα φωτιστικά, τις οποίες βρήκα άκρως επιτυχημένες.

Ο κατάλογος, λιτός, κυριαρχούν τα burgers, τα λουκάνικα, τα μπριζολάκια και διάφορα ορεκτικά.
Δεν μας έφεραν κάτι ως καλωσόρισμα, ούτε ψωμί.
Μόνο μαχαιροπήρουνα.
Ο σερβιτόρος πάντως ήταν ευγενέστατος.

Παραγγείλαμε μια σαλάτα με μαρούλι, ρόκκα, παρμαζάνα και λιαστή τομάτα με σως μπαλσάμικου.
Όχι κάτι ιδιαίτερο.. απλά καλή.
Για ορεκτικό πήραμε μπουτάκια και φτερούγες κοτόπουλου περιχυμένες με σως μπάρμπεκιου..
Θα θέλαμε τη σως πιο πυκνή, πιο " δεμένη" και, γιατί όχι, να μας έφερναν και άλλη μια σως σε πιατάκι, ώστε να έχουμε ακόμη μια επιλογή.

Για κυρίως παραγγείλαμε ένα jack burger(σως καπνιστή, τομάτα, μπέϊκον, μανιτάρια) και ένα burger με σάλτσα ροκφόρ(τσένταρ, τομάτα και μπέϊκον)..

Και τα δυο μας άρεσαν, σε γενικές γραμμές και δεν είχαμε κάποιο παράπονο.
Τα μπιφτέκια ήταν μεγάλα, καλοψημένα και σφιχτά.
Απο γεύση, μάλλον ουδέτερη.
Ούτε πικάντικα, ούτε αλμυρά, ούτε λιπαρά..
Ήπιαμε δυο ΒΕΡΓΙΝΑ weiss, κατα τη γνώμη μου, απο τις κορυφαίες..

Κέρασμα στο τέλος, δεν είχε κάτι.

Πληρώσαμε 25€, λόγω της έκπτωσης 35% που είχε εκείνη την ημέρα το μαγαζί.

Συμπέρασμα;
Αρκετά καλό, την επόμενη φορά θα δοκιμάσουμε τις ποικιλίες κρεατικών.

Beer Restaurants - Βριλήσσια, Αθήνα

Επειτα απο αρκετο καιρο για τα δεδομενα μου, γαστρονομικης απαθειας και αλκοολικης ανομβριας αποφασισαμε Σαββατο 9/4 να το ριξουμε εξω και να επισκεφθουμε την ομορφη περιοχη των Βριλησσιων οπου εχει ανεβει αρκετα επιπεδα τα τελευταια χρονια και ειναι μια πολυ καλη και κοντινη μας επιλογη την οποια αρχιζουμε δειλα δειλα να εξερευνουμε. Εκανα λοιπον το καθιερωμενο -πλεον- research σε επιπεδο διατριβης σε πτυχιακη εργασια, στο a4f, σταμπαρα 3-4 επιλογες και κατευθυνθηκα αγκαλια με την συζυγο και τον κολλητο-κουμπαρο μου για ποτακι και οτι ηθελε προκυψει.

Παρκαροντας -ευκολα- απο την κατω μερια της πλατειας Αναληψεως, ανηφορησαμε σιγα σιγα προς τα πανω και λιγο πριν καταληξουμε στην πλατεια το ματι μας επεσε σε εναν φοβερο για τα γουστα μας χωρο. Ξυλινος απο πανω μεχρι κατω. Τραπεζια - παγκοι ανοιχτο ξυλο, ενα πολυ ομορφο ντεκορ στα φωτιστικα με μια πρωτοτυπη και προφανως χειροποιητη εκ των ιδιοκτητων (?) κατασκευη με συρμα και μανταλακια και μετα απο ενα αστραπιαιο εντεχνο βλεφαρισμα στις κρυφες μου σημειωσεις "μπυραρια ckecked - rock music checked - user in trust commented checked" αποφασισαμε χωρις δισταγμο να καθησουμε. Τωρα το γιατι μπηκε 3 στον χωρο (και δη 2,5 επακριβως) θα το εξηγησω στην ροη παρακατω.

Μπαινοντας λοιπον στον χωρο απορησαμε γιατι ενω τα περισσοτερα μαγαζια ηταν γεματα αυτο απαρτιζοτανε απο 3 παρεες. Η αληθεια ειναι οτι φτασαμε αργα (γυρω στις 23. και κατι) αλλα και παλι οι μπυραριες αυτην την ωρα ανθιζουνε. Πριν κατσουμε, λοιπον, μας παραλαμβανει μια συμπαθεστατη μεν σερβιτορα με ενα βαθυτατο δε ντεκολτε και μας εξηγει οτι βρισκονται σε φαση αλλαγης και μερικες ετικετες μπυρας στον καταλογο που προκειται να μας φερει δεν υπαρχουνε. Κατσαμε εις γνωση μας, λοιπον και καναμε ενα 5λεπτο review στον καταλογο οπου απαρτιζοτανε απο 2 σελιδες μπυρες, αρκετες εκ των οποιων εγχωριες, τιποτα το πολυ ψαγμενο αλλα σαν ολοτητα αξιοπρεπης και με μερικες επιλογες απο american style φαγητο δλδ burgers, hot dogs και τις κλασσικες ποικιλιες.

Μετα απο 4-5 αποτυχημενες αποπειρες επιλογης μπυρας και αντιλαμβανομενοι οτι το "μερικες ετικετες μπυρας" "σημαινε "αρκετα πανω απο τον μισο καταλογο" καταληξαμε στα παρακατω ροφηματα και εδεσματα τα οποια θα παρουσιασω παρακατω αμφοτερα μια και οταν μιλαμε για μπυραριες κατα την γνωμη μου χριζουν αναλυσης τοσο τα φαγητα οσο και τα ποτα.

Απο μπυρες:

Μια Volcan για μενα. Ξανθια Σαντοριναια μπυρα με μελι. Πολυ γευστικη.
Μια Weiss εις διπλουν για τον φιλο μου. Δεν την θυμαμαι, ουτε αλλωστε μπορεσα να την δοκιμασω
Μια μπυρα χωρις αλκοολ για την γυναικα μου που δεν την θυμαμαι μεν αλλα θυμαμαι οτι ηταν η μοναδικη στον καταλογο.
Μια μπυρα βαρελι μετα την Volcan για μενα, μετα απο προτροπη και εκθειασμο της σερβιτορας η οποια ηταν οπως λεει και ενας μεγιστος τραγουδοποιος νερο αλκοολουχο. Αγευστη και νερουλη.

Απο φαγητα:
Ενα hot-dog για την γυναικα μου και μια ποικοιλια 2 ατομων για εμενα και τον κολλητο η οποια αποτελειτο απο λουκανικο, παναρισμενο κοτοπουλο, φτερουγες κοτοπουλου, mozarella sticks, πατατες τηγανιτες και onion rings και μια μεριδα onion rings και πατατες στην μεση.

Απο το παρουσιαστικο τους και τον τροπο σερβιρισματος τους ενθουσιαστηκα αλλα ειλικρινα αυτο που βιωσα με την γευση τους δεν το εχω ξαναζησει πουθενα. Οτι και αν ετρωγα (ειτε λουκανικο, ειτε κοτοπουλο, ειτε τα μοτσαρελακια) μου εβγαζε ακριβως την ιδια -μη- γευση. Λυπαμαι αλλα δεν εχω αλλον τροπο να το περιγραψω. Λες και τα βαλανε ολα σε ενα καζανι, τα κανανε ζωμο και μετα πηρανε αυτα τα παιχνιδια που εχουν τα μωρακια και τα βγαζανε σε διαφορα σχηματα. Τα onion rings δεν μυριζαν καν κρεμμυδι και οι πατατες δεν μπορουσα να καταλαβω αν ηταν χειροποιητες ή προκατ αλλα λιγη σημασια ειχε αφου επισης ηταν αγευστες.

Καπου εδω θα κανω ειδικη μνεια σε καποια πραγματα που με ενοχλησαν και θα δικαιολογησω τις ντοματουλες μου.

Το σκορ στον χωρο επεσε πολυ απο 2 πραγματα. Εβαλα 3εις αλλα αν υπηρχε η επιλογη θα εβαζα 2,5

α) Αντιθετως απο ενα εστιατορειο-ταβερνα, στην επιλογη μια μπυραριας σημαντικο κομματι παιζει και η μουσικη η οποια αν και κινηθηκε σε συμπαθητικα επιπεδα για τα ακουσματα μας, υπεπεσε σε φαουλ. Οταν πας εξω αυτο που θες να ακουσεις ειναι επιλογες απο διαφορα συγκροτηματα. Οταν ακους ενα συγκροτημα για 1.30 ωρα (ακομα και οταν αυτο ειναι οι guns 'n' roses) κατανταει το λιγοτερο κουραστικο. Μετα το εριξαν στο stoner οποτε καπου σωθηκε απο μενα η μπαλα. Στις επιλογες του ηχου εκαναν παιχνιδι η dj σερβιτορα με τον dj μαγειρα και αλλη μια κυρια (πιθανως η αφεντικινα(?) που οπου τους εβρισκες και οπου τους εχανες ηταν κολλημενοι στο lap top και πιθανως βλεπανε τα video clips. Μα ενας απο αυτους δεν σκεφτηκε να βαλει κατι αλλο? Αντιλαμβανομαι οτι το μαγαζι δεν ειχε κοσμο και κατι τετοιες στιγμες ισως θες να κανεις το κεφι σου, αλλα αλοιμονο, σαββατοβραδο να μην εισαι λιγο πιο προσεκτικος. Η ενταση παντως κινηθηκε σε πολυ καλα επιπεδα. Μπορουσες ανετα τοσο να συζητησεις οσο και να απολαυσεις τα αγαπημενα σου ακουσματα.

β) Η ιδεα της ανοιχτης κουζινας σε ενα εστιατορειο συνηθως ειναι κατα την αποψη μου στα πολυ συν. Αρκει φυσικα να τηρουνται και οι απαραιτητες συνθηκες υγιεινης. Το να βλεπεις τους μαγειρους να μπαινουν στην κουζινα, να ετοιμαζουν τα φαγητα, μεχρι να ψηθουν να φευγουν, να καθονται στο λαπτοπ που προανεφερα, να πηγαινουν τουαλετα και να ξαναμπαινουν στην κουζινα να ολοκληρωσουνε και να μην εχουνε χρησιμοποιησει ιχνος γαντιου... ε δεν το λες ουτε επαγγελματικο, ουτε καθαρο.

Το σκορ στην εξυπηρετηση επεσε απο κατι λαθακια της σερβιτορας. Τιποτα το πολυ μεμπτο. Απλα φανηκε σαν να βιαζοτανε να τελειωσει σε ενα σημειο. Μας ρωτησε αν ειχαμε τελειωσει ενω ακομα τρωγαμε μεζε και πιναμε μπυριτσα δυο φορες, το οποιο την πρωτη φορα το δικαιολογεις, την δευτερη ομως και σε συνδυασμο με την νερουλη μπυρα την κοβεις την ντοματιτσα. Δεν μου φανηκε και ιδιαιτερα καινουργια απο τον τροπο που κινιοταν στον χωρο για να πεις οτι ειναι rookie mistake.

Λογαριασμος 41.50 Ε με κερασμα σουφλε μπισκοτο αν δεν κανω λαθος στο τελος. Νοστιμοτατο και φυσικα ενα κερασμα παντα εκτιμαται αλλα εννοειται πως δεν φτανει στο να καλυψει τις υπολοιπες αδυναμιες. Την τιμη την θεωρω νορμαλ για την περιοχη και το ειδος αλλα επειδη η αξια συναδει και με την ποιοτητα νομιζω οτι ενα 1,5 (χαριστικα 2) ειναι αρκετα εντιμο απο μερους μου.

Θα ξαναπηγαινα αποκλειστικα και μονο για εμφιαλωμενη μπυρα. Αν θελετε να το συνδυασετε με φαγητο, για μενα, υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες στην ευρυτερη περιοχη.

Beer Restaurants - Βριλήσσια, Αθήνα

Παρασκευή βράδυ και κατά τις 12 τα μεσάνυχτα διψάσαμε, και θέλαμε και κάτι πρόχειρο και ελαφρύ να τσιμπήσουμε.

Ευκαιρία να πάμε και εμείς οι Βόρειοι πλατεία, όχι μόνο οι Νεοσμυρνιώτες.
Πλατεία Αναλήψεως στα Βριλήσσια, το hot point των ΒΑ μετά το Χαλάνδρι.
Ψάξαμε την Αποθήκη που είχαμε ακούσει καλά λόγια για το burger της.
Άφιξη 12.40 πμ. ευτυχώς το μαγαζί κρατάει έως αργά και δεν υπήρχε πρόβλημα με την κουζίνα.

Η πρώτη εντύπωση είναι απόλυτα θετική με τους μεγάλους ξύλινους πάγκους να κυριαρχούν και το μεγάλο μπαρ στον εσωτερικό χώρο. Στον ένα τοίχο μάλιστα υπάρχει αρκετός χώρος για να πιείς την μπύρα σου όρθιος και να παίξεις βελάκια.
Δυό νεαρά άτομα εξυπηρετούσαν τον χώρο και τα πέντε κατειλημμένα τραπέζια.
Βολευτήκαμε άνετα και μετά μας κέρδισαν οι επιλογές της rock μουσικής του.
Τα ακούσματα ήταν τόσο ψαγμένα, που ήταν αδύνατο να μην επιστρέψουμε στα νεανικά μας χρόνια. Από Dire Straits σε Fleedwood Mac και από Eloy σε Janis Joplin. Η γειτονιά μπορεί να έχει πρόβλημα, εμείς όμως την λατρέψαμε.

Στο μαγαζί θα μπορούσαν κάλλιστα να συχνάζουν φρικιά και heavymetalάδες (ποιά greeklish τους έφαγα) αλλά δεν συμβαίνει αυτό, νεαρόκοσμος αλλά όχι μόνο, δεν νιώσαμε άβολα.

Έρχονται οι κατάλογοι. Οι επιλογές είναι burgers και καμιά μικρή ποικιλία ή λίγα ορεκτικά με φτερούγες κοτόπουλου πχ, ή τρείς τέσσερις σαλάτες. Πάλι καλά, τα burgers καταλαμβάνουν δύο σελίδες, με επιλογές και σε κοτόπουλο ή veggie.
Από ποτά μόνο μπύρες, τρείς σελίδες ετικέτες και δύο καλές draft.
Guinness και Konig Ludwig. Πολύ καλές επιλογές.

Η πρώτη σελίδα μας παρουσιάζει μπύρες από τον Ελληνικό ζυθικό χάρτη.
Ζέος από Άργος, Septem από Αυλωνάρι Ευβοίας, Βεργίνα από Κομοτινή, Fix dark από Αταλάντη, Ionian red ale αγαπημένη Κερκυραία, μα και τόσες ακόμα.
Μετά Γερμανικές, Βέλγικες, Ολλανδικές, μοναστηριακές, μα και Αγγλικές ή Ιρλανδικές με υψηλή αλκοόλη.

Λοιπόν, έχουμε ένα ευχάριστο χώρο, με ατού την καλή του μουσική, πολύ καλό κατάλογο για μπύρες, αν και το φαί του είναι καλό, γιατί να μην γίνει στέκι?
Ας περάσουμε όμως στην παραγγελία μας.

Για πρώτες παραγγείλαμε, εγώ την Kozel, σκούρα lager Τσεχίας, στα 5,1€ και ή σύζυγος μιά μικρή draft Konig Ludwig, στα 3,3€ με ένα special burger με μπέικον μαρούλι bbq σως, όχι τίποτα εντυπωσιακό για special, με πατάτες crispy.
Εγώ πάλι που προτιμώ τα μαχαιροπήρουνα, το μοσχαρίσιο μπιφτέκι σε μερίδα, με περίπου ίδιο ντεκόρ, τις πολύ καλές, τραγανές, με την φλούδα τους πατάτες, και λίγη σαλάτα. Αμφότερα στα 6,80€ και 7,50€.
Ήρθε και η ώρα να γκρινιάξω λίγο.

Το μπιφτέκι μου ήταν απαράδεκτο, σκληρό και τόσο κρεατένιο που σε μπούχτιζε.
Ήταν αδύνατο να κοπεί με το μαχαίρι χωρίς να διαλύσει και να γίνει σαν κιμάς.
Χωρίς να έχω γνώσεις μαγειρικής, μπιφτέκι με 100% κιμά άπαχο χωρίς ψωμί ή έστω φρυγανιά δεν γίνεται.

Υπάρχουν στην αγορά κιμάδες που έχουν 20% ή 30% λιπάκι. Κάνε τις δοκιμές σου, δες τι σου ταιριάζει και προχώρα.

Μαγαζί που πουλά κατά 80% μπιφτέκια, και βγάζει αυτό, που έβγαλε σε μας, είναι σαν να πας σε σουβλατζίδικο και να μην ξέρουν να τυλίγουν την πίτα.
Δοκίμασα και από το burger, που δεν ξέρω από τι κιμά ήταν φτιαγμένο ( δεν αναφέρεται ) και ήταν καλύτερο, δηλ. δαγκώνονταν χωρίς να διαλυθεί, αλλά από γεύση sorry.
Κρίμα, αλλά αν δεν τα πω, δεν θα υπάρχει και καμιά βελτίωση.
Ζητήσαμε και άλλη μια μπύρα, για να σπρώξουμε το φαγητό στα ήδη ταλαιπωρημένα στομάχια μας.

Ζέος Pilsner 1000ml στα 6,50€. Πολύ καλό vfm.
Αφήσαμε στην άκρη τα πιάτα μας, και απολαύσαμε μουσικούλα με την πικρούτσικη μπύρα μας.

Υπήρχαν και εποχές που δεν με ένοιαζε τι τρώω, αρκεί να χορτάσω.
Πλέον δεν βγαίνεις για να χορτάσεις, βγαίνεις για την εμπειρία της εξόδου.
Θα ξαναπάω, αλλά όχι για φαγητό. Μπύρα με κανένα απλό μεζεδάκι όμως, γιατί όχι.
Έτσι και αλλιώς αργεί το Rockwave.

Beer Restaurants - Βριλήσσια, Αθήνα

Είναι κρίμα πολλές φορές πώς μερικά εστιατόρια κατέχουν ελάχιστη έως και μηδαμινή αναγνώριση, τη στιγμή που πραγματικά αξίζουν όχι μία, αλλά συχνές επισκέψεις! Στο συγκεκριμένο μαγαζί ο χώρος εσωτερικά είναι πολύ όμορφος, με ξύλινα τραπέζια και καρέκλες που σε βάζουν αμέσως στο mood για μπύρα. Ίσως ο λόγος που παραμένει άγνωστο σε πολλούς να είναι πως εξωτερικά στέκεται τόσο διακριτικό, που το προσπερνάς!

Μπαίνοντας στο μαγαζί, μας καλωσόρισε η ιδιοκτήτρια, που ήταν ιδιαίτερα ευγενική, αλλά και εξυπηρετική, αφού μας βοήθησε να επιλέξουμε μπύρες κι ό, τι άλλο θέλαμε. Υπόψιν ότι καθημερινά 6-8 υπάρχει HAPPY HOUR και ΟΙ ΜΠΥΡΕΣ ΒΑΡΕΛΙΩΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΙ 1+1 ΔΩΡΟ!!!

Λοιπόν, ήμασταν 2 άτομα, και παραγγείλαμε μία φρουτώδη βαρελίσια και μια ελληνική μπύρα (δεν θυμάμαι τα ονόματα), που ήταν πολύ ωραίες.

Τώρα, όσον αφορά το φαγητό: (να πω ότι θεωρούμαι και ιδιότροπη στις γεύσεις)

- Πήρα εγώ ένα burger Rings με μπέικον, το οποίο ήρθε με πατάτες ωραία κομμένες και ξεροψημένες. Μπορώ να πω πως η μερίδα ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ, και το μπιφτέκι μεγάλο και πολύ νόστιμο, χωρίς καμία γεύση κρεατίλας! (Φρέσκος ο κιμάς του). Το μόνο που θα μπορούσα να παρατηρήσω είναι πως το ψωμί του burger ήταν κάπως ξενέρωτο, αλλά ελάχιστο το κακό. Τιμή γύρω στα 6 € το πολύ. (!! )

- Η συνδαιτυμόν πήρε μια ποικιλία λουκάνικων (2 τεμάχια) να δοκιμάσουμε. Το πιάτο περιείχε πατάτες, μερικές πίτες, μουστάρδα και κέτσαπ, καθώς και ξινολάχανο με καραμελωμένα κρεμμύδια. Ήταν νόστιμο, πολύ προσεγμένο, και δεν υστερούσε σε τίποτα μπροστά σε αυτά άλλων μπυραριών που έχω πάει, δημοφιλέστερων. Τιμή 6,5€. Μόνο.

- Πήραμε και μια σαλάτα, πράσινη με καρύδια, πορτοκάλι και γλυκόξινη σως από μέλι και πορτοκάλι, δεν θυμάμαι ακριβώς. Ήταν υπέροχη, καμία σχέση με τις άγευστες σαλάτες στα περισσότερα εστιατόρια.

Εν τω μεταξύ, μας έφεραν και τις δεύτερες μπύρες λόγω happy hour. Not bad, έτσι; Όλα μαζί έκαναν 24,50 € νομίζω. Περιττό να πω δύο πράγματα: πρώτον, μείναμε πλήρως ευχαριστημένοι και δεύτερον, δεν καταφέραμε να τα φάμε όλα! Α ναι, και κάτι τελευταίο: θα ξαναπάμε!