18 Ιαν 2016

Επιδίωξη μου είναι σταθερά να δοκιμάζω νέες γαστρονομικές προτάσεις, με επισκέψεις σε εστιατόρια για πρώτη φορά (για να έχω την ευκαιρία να προχωρώ και στην αντίστοιχη κριτική στο ask4food: ) ).

Υπάρχουν ωστόσο 3 με 4 σταθερές επιλογές για τις οποίες κάνω εξαίρεση. Σε αυτές συγκαταλέγεται και το mandaloun (μαζί με Άνετον, Cozy's κτλ). Και αυτό γιατί γνωρίζω ότι όλα τα πιάτα που θα επιλέξω θα πληρούν πάντα τα αυστηρότερα κριτήρια που θα θέσω: Καλομαγειρεμένα, ευφυής δημιουργική κουζίνα, μεγάλες μερίδες.

Αυτή τη φορά με εντυπωσίασε το κοκκοράκι tajim που αν και το δεντρολίβανο δέσποζε στο πιάτο, ωστόσο το συνολικό αποτέλεσμα υπερβολικά εντυπωσιακό.
Σταθερή αξία και όλα τα πιάτα με μοσχάρι, κάθε φορά διαλέγουμε και κάτι διαφορετικό, αυτή τη φορά σειρά είχε το μοσχάρι σούβλας, εξαιρετικό και αυτή τη φορά.

Η ατμόσφαιρα, όπως πάντα, θυμίζε Μεγάλη Βρετανία με τις κυρίες άνω των 70 να έχουν βρει το ιδανικό μέρος για να σουλατσάρουν: ) Ακόμη, και έτσι η διάθεση μου είναι πάντα τόσο καλή οπότε πάντα θεωρώ ιδανικές τις συνθήκες ( plus το εύκολο παρκάρισμα).

Το service επαγγελματικό και οι τιμές στο όριο, πέρα από το οποίο θα ξόδευα τουλάχιστον μια παράγραφο αναλύοντας τους λόγους για τους οποίους θα είχα βαθμολογήσει χαμηλότερα το value for money ( 28 με 30 ευρώ το άτομο χωρίς κρασί).

Τραγούδι για την Κυριακή Μεσημέρι

Salif Keita & Cesaria Evora: Yamore

https: //www. youtube. com/watch?v=A1Se-S1BiEA

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ValueSeeker.

19 Μάρ 2016

Την Τρίτη το βράδυ πήγα με μια φίλη για να δοκιμάσουμε κουζίνα της Μέσης Ανατολής στο mandaloun, που βρίσκεται στον παράδρομο της Κηφισίας, στα όρια μεταξύ Χαλανδρίου και Ψυχικού. Το μέρος είναι εντάξει, αλλά υπάρχει θόρυβος από το traffic τριγύρω. Το μαγαζί λειτουργεί δύο χρόνια, με διαλεχτούς Λιβανέζους κι άλλους chef, που μάθαμε ότι διάλεξε ο επιχειρηματίας από το Κατάρ που έχει την ιδιοκτησία του mandaloun. Είναι ανοιχτά από 13.00-00.00, εκτός Δευτέρας που ανοίγουν στις 6 το απόγευμα. Έχουνε και delivery service από 14.00-23.00, για Ψυχικό, Φιλοθέη και Χαλάνδρι.

Μας άρεσε η διαμόρφωση του ψηλοτάβανου και φωτεινού χώρου, ο συνδυασμός του λευκού, κόκκινου και μαύρου χρώματος, τα ψηφιδωτά πλακάκια δαπέδου, το κολλάζ των εφημερίδων, οι μαξιλάρες στα μπροστά καθίσματα, οι πάγκοι και τα βάζα με τα μπαχαρικά, τα καλάθια με τα ζαρζαβατικά, οι ζαρντινιέρες με τα φυτά και τα άνθη. Επίσης, η κουζίνα είναι ανοιχτή και βλέπαμε μέσα να δουλεύουνε οι μάγειροι και να ψήνουνε στον εντυπωσιακό ξυλόφουρνο.

Το προσωπικό, νεαρά παιδιά, ευγενικό και well trained! H μουσική, easy listening με ευρωπαϊκά κυρίως κομμάτια. Από τους καταλόγους είδαμε ποικιλίες ορεκτικών, κυρίως πιάτων, σαλάτες, σάντουιτς και ανατολίτικα σιροπιαστά γλυκά. Οι τιμές σε όλα αυτά, αρκετά reasonable, δηλαδή ανάμεσα 5 και 15 €, για τα κυρίως πιάτα τους.

Η λίστα των ποτών, είχε από 6 λευκά και κόκκινα κρασιά και 1 ροζέ, από 18-35 € (a bit expensive, as usual), καθώς και κάποια γλυκά και αφρώδη κρασιά. Επίσης reasonable glass of house wine (Μακρύ Λιθάρι), στα 5.50 €.

Εμείς στο τέλος διαλέξαμε το πιο κάτω μενού:
Φαλάφελ, χούμους, πεϊνιρλί με κιμά και τυρί, αρνί tajine (κότσι με κους-κους), και γλυκό κιουνεφέ. Επίσης ήπιαμε 2 ποτήρια το πιο πάνω house wine κόκκινο, που ταίριαζε με τα φαγητά μας. Στην αρχή μας φέρανε πίτες ψωμάκι, όπως και νερό mineral. O λογαριασμός ήταν 52 € (χωρίς το κρασί στα 20.50 € each, price range of our site 17-25 €).

Το mandaloun είναι ένα μέρος ικανοποιητικό για μεσημέρι ή βράδυ. It’s a nice experience of Middle East gastronomy, the area of constant tension!!

12 Νοε 2015

Κυριακη μεσημερι αποφασισαμε να παμε για φαγητο με τον συζυγο μου και παραγγειλαμε μια σαλατα φατους κεμπε φαλαφελ πιτα μανταλουν και μια μεριδα γκριλ με κεμπαμπ κοτοπουλο και κρεας.

Ηρθε το φατους με λιωμενες ντοματες και δεν ειχε καμια σχεση με φατους. Το κεμπε απαραδεχτο το φαλαφελ η πιτα απαραδεκτη το κρεας απαισιο. ξεχασα να σας πω το ποιο σημαντικο ειμαι Λιβανεζα και μπορω να κρινω τα πιατα διαφορετικα.

Οταν ρωτησα γιατι τα πιατα ειναι με παραλαγες μου ειπαν οτι τα κανουν λιγο διαφορετικα για να ειναι πιο κοντα στις Ελληνικες γευσεις αρα δεν ειναι λιβενεζικη κουζινα. Μας κερασαν ενα γλυκο εκμεκ μικρο αλλα οταν με ρωτησαν αν μας αρεσε δεν απαντησα ζητησα μονο τον λογαριασμο. Λυπαμαι πολυ.