02 Φεβ 2018

Το Mandaloun κατά την άποψη μου είναι ένα "αδικημένο" εστιατόριο του Ask4food, που μάλλον αξίζει περισσότερης προσοχής σε σχέση με τις έως τώρα κριτικές. Σκέφτομαι πως πιθανότατα αυτό γίνεται λόγω του ύφους του (φαντάζει ψιλοκυριλέ) και λόγω μη διάθεσης για διαφήμιση. Παρ'όλα αυτά, μια κρύα Πέμπτη του Γενάρη με 4 βαθμούς Κελσίου και λόγω E-table, είπαμε να δώσουμε μια ευκαιρία. Για να πω την αλήθεια μου, μόνο μια κριτική του Φρατ θυμόμουν, χωρίς να μπω στον πειρασμό να τη διαβάσω πριν κάνω την επίσκεψη.

Ζυγίζω τα θετικά και τα αρνητικά και συμπεραίνω πως δεν θυμάμαι κάτι να με δυσαρέστησε.

Θα το βρείτε πάνω στην λεωφόρο Κηφισιάς, εμείς σταθήκαμε πολύ τυχεροί και παρκάραμε απ'έξω. Για τη συγκεκριμένη βραδιά, υπήρξαν 7-8 τραπέζια με κόσμο, η σάλα χωρίζεται σε 2 χώρους. Η "εξωτερική" περιβάλλεται με τζαμαρία, ενώ η εσωτερική είναι πιο φωτεινή με ανοικτή θέα στον ξυλόφουρνο. Αρκετά όμορφο θέαμα να βλέπεις τους μάγειρες να δημιουργούν. Όμορφη μπάρα με ποτά, ωραία τραπεζοκαθίσματα με πεντακάθαρα και καλής ποιότητας σερβίτσια, ίσως και το 4άρι να άξιζε στον χώρο. Αναλόγως τι οπτική έχεις επί του θέματος.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Είχαμε και το κέρασμα της σούπας λαχανικών στην αρχή για να μπούμε στο κλίμα (νόστιμη η άτιμη), ενώ στο τέλος μας κέρασαν και τσάι. Τα παιδιά στο σέρβις καλοντυμένα, με γνώση του καταλόγου και αρκετή ευγένεια όταν χρειάστηκε να εξηγήσουν στο διπλανό τραπέζι ποιο λάθος είχε γίνει στην παραγγελία. Για να γίνω και λίγο κακός, θα πω πως, όλα τα λεφτά ήταν οι κλεφτές ματιές της κυρίας στα πιάτα μας!

Αφού ρε μεγάλε έγινε λάθος, τι φωνάζεις! Στην τελική πάρε 2 πιάτα ακόμη, δεν θα αργούσαν.

Πιθανότατα την επόμενη μέρα να χρειάστηκαν επίσκεψη σε οφθαλμίατρο....

Για να κλείσω και το κεφάλαιο του σέρβις, θα πω πως το μόνο λάθος που έγινε, ήταν η μη έκπτωση του 20%, όμως και αυτό διορθώθηκε μέσα σε 5 λεπτά.

Το φαγητό από κάθε άποψη κρίνεται νόστιμο και καλομαγειρεμένο. Δεν δοκιμάσαμε τίποτα κακό, ούτε καν μέτριο. Μάλιστα σε 2 από τα μέλη της παρέας μας, τους έφερε αναμνήσεις από παλιότερο ταξίδι.

Ξεκινήσαμε με την πίτα του μαγαζιού (χωρίς να την παραγγείλουμε) στα 7.2 ευρώ. Αν είστε φαν του Ινσταγκραμ, πρέπει να την φωτογραφίσετε. Τεράστια και φουσκωτή, χωρίς όμως γευστικά να εντυπωσιάσει μιας και ήταν κριτσανιστή και όχι όσο ζυμαρένια φάνταζε. Η πίτα Mandaloun στα 7.5 είναι ένα αντίστοιχο λεχματζούν, με πολύ ζουμερό και γλυκό κιμά. Αφράτη και με 2-3 σταγόνες λεμονιού, τρώγεται σε χρόνο dt. Tο πεινιρλί με σουτζόυκι, αυγό και λαχανικά ξεχώριζε λόγω των χορταρικών που έδιναν μπόλικο άρωμα και γευστικά ήταν αξιοπρεπέστατο. Ευτυχώς όχι πολύ ζυμαρένιο, ίσως λίγο πιο υγρό όμως λόγω των υλικών (7.5 ευρώ).

Η σαλάτα σαν καπρέζε, είχε φρεσκότατα υλικά. Πολύ ζουμερά τοματίνια, μοτσαρέλα κομένη στα 4 (8 ευρώ). Τα ρακακάτ ξεχώρισαν λόγω φύλλου (6.2 ευρώ) όπου είναι 5 τεμάχια με 2 είδη τυριών και συνοδεύονται με πικάντικη σάλτσα σύκου. Καυτά, με 2 μπουκιές τα έχεις καταπιεί.

Το βαρύ πυροβολικό του είναι το γιαουρτλού κεμπάπ με σάλτσα μελιτζάνας (12.5 ευρώ). Εξαιρετικό κρέας, γλυκιά σάλτσα τομάτας και πραγματικά πολύ ελαφρύ. Δεν έβγαζε αυτή τη λαδίλα που δυστυχώς έχω φάει αλλού. Το μοσχάρι tajine στα 14 ευρώ έρχεται καμαρωτό καμαρωτό και εκτός του ότι ήταν χορταστικό για να δοκιμάσουν 4 άτομα, συνοδευόταν από μανέστρα, ξηρούς καρπούς και αποξηραμένα φρούτα. Πολλά υλικά, πολλές γεύσεις, όμορφο αποτέλεσμα.

- Νεράκι σε μπουκάλι στα 1.9 ευρώ.
- Μπουκάλι κρασί Δρυόπη στα 25 ευρώ.

Και σιγά που δεν θα τρώγαμε και γλυκά. Το εκμέκ με παγωτό (6.8 ευρώ ευρώ με την έκπτωση) μου φάνηκε αρκετά συμπαγές και όχι ανάλαφρο, σε αντίθεση με το κιουνεφέ με γέμιση μοτσαρέλας που ήταν καυτό, χωρίς περιττά σιρόπια που δεν θα αναδείκνυαν τη γεύση του. Ίσως λίγη γέμιση ακόμη να το απογείωνε (9 ευρώ).

Συμπερασματικά, με την έκπτωση πληρώσαμε 21.20 ευρώ το άτομο και περάσαμε 2 όμορφες ώρες ακούγοντας και live μουσική από μια καλλίφωνη κυρία (αν δεν κάνω λάθος, έπαιζε και πιάνο).

Για τους λάτρεις του Ask4food, θα πω πως η επίσκεψη άξιζε. Πιο vfm έξοδο με όλα τα παραπάνω δεν μπορούσαμε να έχουμε και πραγματικά αξίζει έστω μια επίσκεψη. Αν η κουζίνα του δεν ήταν "περίεργη", σίγουρα θα είχε αγαπηθεί από περισσότερο κόσμο στο σάιτ. Πιθανολογώ, γι'αυτό και οι λίγες κριτικές.

Μπορεί να αναρριχηθεί υψηλότερα!

19 Μάρ 2016

Την Τρίτη το βράδυ πήγα με μια φίλη για να δοκιμάσουμε κουζίνα της Μέσης Ανατολής στο mandaloun, που βρίσκεται στον παράδρομο της Κηφισίας, στα όρια μεταξύ Χαλανδρίου και Ψυχικού. Το μέρος είναι εντάξει, αλλά υπάρχει θόρυβος από το traffic τριγύρω. Το μαγαζί λειτουργεί δύο χρόνια, με διαλεχτούς Λιβανέζους κι άλλους chef, που μάθαμε ότι διάλεξε ο επιχειρηματίας από το Κατάρ που έχει την ιδιοκτησία του mandaloun. Είναι ανοιχτά από 13.00-00.00, εκτός Δευτέρας που ανοίγουν στις 6 το απόγευμα. Έχουνε και delivery service από 14.00-23.00, για Ψυχικό, Φιλοθέη και Χαλάνδρι.

Μας άρεσε η διαμόρφωση του ψηλοτάβανου και φωτεινού χώρου, ο συνδυασμός του λευκού, κόκκινου και μαύρου χρώματος, τα ψηφιδωτά πλακάκια δαπέδου, το κολλάζ των εφημερίδων, οι μαξιλάρες στα μπροστά καθίσματα, οι πάγκοι και τα βάζα με τα μπαχαρικά, τα καλάθια με τα ζαρζαβατικά, οι ζαρντινιέρες με τα φυτά και τα άνθη. Επίσης, η κουζίνα είναι ανοιχτή και βλέπαμε μέσα να δουλεύουνε οι μάγειροι και να ψήνουνε στον εντυπωσιακό ξυλόφουρνο.

Το προσωπικό, νεαρά παιδιά, ευγενικό και well trained! H μουσική, easy listening με ευρωπαϊκά κυρίως κομμάτια. Από τους καταλόγους είδαμε ποικιλίες ορεκτικών, κυρίως πιάτων, σαλάτες, σάντουιτς και ανατολίτικα σιροπιαστά γλυκά. Οι τιμές σε όλα αυτά, αρκετά reasonable, δηλαδή ανάμεσα 5 και 15 €, για τα κυρίως πιάτα τους.

Η λίστα των ποτών, είχε από 6 λευκά και κόκκινα κρασιά και 1 ροζέ, από 18-35 € (a bit expensive, as usual), καθώς και κάποια γλυκά και αφρώδη κρασιά. Επίσης reasonable glass of house wine (Μακρύ Λιθάρι), στα 5.50 €.

Εμείς στο τέλος διαλέξαμε το πιο κάτω μενού:
Φαλάφελ, χούμους, πεϊνιρλί με κιμά και τυρί, αρνί tajine (κότσι με κους-κους), και γλυκό κιουνεφέ. Επίσης ήπιαμε 2 ποτήρια το πιο πάνω house wine κόκκινο, που ταίριαζε με τα φαγητά μας. Στην αρχή μας φέρανε πίτες ψωμάκι, όπως και νερό mineral. O λογαριασμός ήταν 52 € (χωρίς το κρασί στα 20.50 € each, price range of our site 17-25 €).

Το mandaloun είναι ένα μέρος ικανοποιητικό για μεσημέρι ή βράδυ. It’s a nice experience of Middle East gastronomy, the area of constant tension!!

Έκπτωση μέχρι 20%

Λεωφόρος Κηφισίας 226, Χαλάνδρι