3 ΑΣΤΕΡΙΑ

Μέση Ανατολή

Μαραγκού 4, Γλυφάδα [Χάρτης]

Μέση Ανατολή - Γλυφάδα, Αθήνα

Η Γλυφάδα πριν καμιά 20αριά χρόνια λεγόταν και μπιφτεκούπολη. Τώρα άνετα μπορούμε να την ονομάσουμε και κεμπαπούπολη. Η νέα μόδα αυτή την εποχή έχει στρέψει τους επίδοξους επιχειρηματίες στο να ανοίγουν μαγαζιά τέτοιου είδους. Άλλωστε είναι πιο οικονομικά (με 2 ευρώ μπορείς να πάρεις ένα τυλιχτό), με ένα είδος που είναι αρεστό σε όλον τον κόσμο. Θεωρητικά λοιπόν μια έξοδος που είναι για περισσότερα βαλάντια, ακόμα και για φοιτητές.

Η άποψη μου αυτή ενισχύθηκε κατά την επίσκεψη μας την Παρασκευή 17 Οκτωβρίου 2014, γύρω στις 9μιση το βράδυ. Όσο ψάχναμε το μαγαζί αλλά και να παρκάρουμε παρατήρησα πως το Παραδοσιακό της Λάρισας έχει ονομαστεί σε Γύρω γύρω όλοι (αν θυμάμαι σωστά), το Λάδι και Ρίγανη σε κεμπαπτσίδικο Παλλάς, άλλο ένα που δεν θυμάμαι ονομασία. Διαβάζω επίσης πως υπάρχει ο Κυρ Αρίστος αλλά σίγουρα και άλλα παρόμοια. Ακόμα και το Λεμόνι προσφέρει τέτοιου είδους εδέσματα.

Τα 3 αστέρια από όσα διάβασα υπάρχουν από το 1986 και μετακόμισαν από τη Νεά Σμύρνη στη Γλυφάδα πριν κάνα χρόνο περίπου. Ίσως έκαναν σωστά, ίσως και λάθος. Περισσότερη εν δυνάμει πελατεία αλλά και περισσότερος ανταγωνισμός.

Θα το βρείτε εύκολα, καθώς είναι στο κέντρο της Γλυφάδας, σχεδόν απέναντι από το Pasta viva, στο στενό που γωνιακά θα δείτε τα Everest. Δεν δυσκολευτήκαμε να παρκάρουμε αλλά μάλλον γιατί ήταν ακόμα νωρίς. Όταν γύρω στις 11 φεύγαμε είδαμε αρκετούς να ψάχνουν και να κάνουν κύκλους. Και σαν έξτρα τιπ στο επόμενο στενό είδαμε ένα αναποδογυρισμένο Smartάκι έξω από το Casa di Giorgino. Είναι και πολύ πρόσφατη η ιστορία με τον δολοφόνο με το ίδιο αυτοκίνητο στην Πέτρου Ράλλη. Τέλος πάντων, ξέφυγα.

Το κατάστημα θα το χαρακτήριζα ως μοντέρνο ψητοπωλείο καθώς έχεις οπτική επαφή με την κουζίνα (που μοιάζει με σουβλατζίδικου). Ο μέσα χώρος μου φαίνεται υπερβολικά μικρός και οι φωτογραφίες στο διαδίκτυο ίσως σας παραπλανήσουν). Ο εξωτερικός (ή έστω ημιεξωτερικός) μπορεί να φιλοξενήσει 10-12 παρέες. Τα τραπέζια είναι σχετικά άνετα, ενώ μέσα υπάρχουν ραφάκια με προϊόντα (που μάλλον δεν είναι προς πώληση). Καθαρό μαγαζί και με ωραία χρώματα. Θετική η λεπτομέρεια με το κουτάκι που είχε μέσα πάπρικα, αλάτι και κανέλα. Τα μαχαιροπίρουνα ερχόντουσαν σε συσκευασία.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή αν και αργή. Ευγενική αλλά σε ένα μαγαζί μισοάδειο (περίπου 40% πληρότητα) το τέταρτο κυρίως πιάτο ήρθε αφού σχεδόν ολοκληρώσαμε οι υπόλοιποι 3 τα δικά μας. Στην αρχή έρχεται δίσκος με τα κρύα ορεκτικά και τη σαλάτα, ενώ μας παρουσιάζουν και δείγμα από ζεστά ορεκτικά που τα φτιάχνουν μετέπειτα. Οι αποδείξεις έρχονται με κάθε παραγγελία αλλά το πιο λογικό στην αρχή της παραγγελίας θα ήταν να μας έρθει και λίγο νεράκι, ειδικά σε μαγαζί που κυριαρχούν τα μπαχαρικά και τα πικάντικα εδέσματα. Δεν προσγειώθηκε ούτε καν εμφιαλωμένο νερό.

Επίσης αρνητικό στοιχείο πως θα έπρεπε να κατεβάσουν τις τέντες ώστε να μην μας χτυπάει ο αέρας και η ψυχρούλα που υπήρχε. Αναγκαστήκαμε να τρώμε "ενισχυμένοι".

Ο κατάλογος είναι σε καλό επίπεδο για να μπορεί να υποστηρίξει σωστά τα πιάτα. Χωρίς υπερβολές. Οι εντυπώσεις μας μέτριες ομως.

4 άτομα παραγγείλαμε:

- Πίτες σουβλακιού, αν και νομίζω πως δεν ήταν επιλογή μας. Αναγράφονται με 0.50 ευρώ. Δεν παρατήρησα αν ήταν κατ'άτομο.

- Ατζιλί ψιλοκομμένα λαχανικά στα 3 ευρώ. Πικάντικο πιάτο με κυρίαρχη την τομάτα. Στο Ασία το θυμάμαι πιο νόστιμο. Για συνοδευτικό με καμιά πιτούλα είναι μια χαρά.

- Μελιτζανοσαλάγα καπνιστή στα 4 ευρώ. Να ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι φαν της μελιτζάνας. Δοκίμασα και μου φάνηκε λάιτ και χωρίς σκόρδο. Ούτε την αίσθηση του καπνιστού μου άφησε.

- Τζατζίκι παραδοσιακό στα 3 ευρώ. Αρκετά δροσερό και όχι μπόμπα για να μυρίζει μετά από 3 ημέρες.

- Σαγανάκι αυγό-παστουρμά-σουτζούκι στα 6.5 ευρώ. Αρκετά νόστιμο, με 3 κρόκους αυγού. Ψιλοκομμένο το σουτζούκι και νόστιμος ο παστουρμάς. Ισως το καλύτερο πιάτο της βραδιάς.

- Ινεγκέλ κεμπάπ μοσχάρι στα 8 ευρώ.7 μικρά κεμπαπάκια με συνοδεία αραβικής πίτας, κοκκινιστού πληγουριού που ήταν νοστιμότατο ως συνοδευτικό, ψητής τομάτας επίσης καλής για να "υγραθεί" το κρέας, ψητής πιπεριάς και κρεμμυδιού. Θεώρησα ότι ίσως γευόμουν κάτι παρόμοιο με τα βομβίδια στη Θεσσαλονίκης αλλά έπεσα αρκετά έξω. Τα κεμπαπάκια ήταν λαδερά και κάποια σχετικά ξερά. Δεν μου φάνηκαν σπιρτόζικα. Θα έπρεπε έστω να υπήρχε μια συνοδευτική σως στο πιάτο μπας και το συμμαζέψει.

- Γιαουρτλού κεμπάπ στα 9 ευρώ.2 μεγάλα τεμάχια κεμπάπ, αρκετά πιο γευστικά από τα κεμπαπάκια. Το γιαούρτι δεν λάσπωνε με την πίτα, ΟΚ πιάτο με περιθώρια βελτίωσης. Πιο αρωματικό από τα υπόλοιπα.

- Ούρφα κεμπάπ μοσχάρι-αρνί στα 8 ευρώ. Συνοδευόταν απο πίτα, κρεμμύδι, ψητή τομάτα, πλιγούρι και ψητή πιπεριά. Σχετικά αρωματικό με εμφανή την παρουσία του αρνιού.2 μεγάλα τεμάχια κεμπάπ. Σε γενικές γραμμές νόστιμο πιάτο.

- Μοσχαρίσιο ντονέρ στα 8 ευρώ. Τα ίδια συνοδευτικά με τις άλλες μερίδες αλλά ήταν το πιάτο που λογικά θα έπρεπε να είναι σήμα κατατεθέν του μαγαζιού. Αντ'αυτού εκτός ότι άργησε υπερβολικά να έρθει, μας παρουσιάστηκε ένα πιάτο με ξερά κομμάτια, χωρίς αρώματα. Η απογοήτευση της βραδιάς. Και επειδή ήταν και η τελευταία εντύπωση, αυτός που το έφαγε μας είπε ότι του άφησε δυσάρεστη γεύση στο τέλος.

- 2 μπύρες 500άρες Καιζερ στα 6.4 - 6.5 ευρώ

- 1 βαρελίσια ποτήρι Άλφα στα 2 ευρώ (μικρό ποτήρι)

- 3 Κόκα κόλες 330άρες στα 6 ευρώ

ΣΥΝΟΛΟ 65.6 ευρώ. Οι μερίδες είναι σε νορμάλ ποσότητα.

Τιμή όχι άσχημη αλλά με βάση τον ισχυρό ανταγωνισμό της περιοχής και τα μέτρια πιάτα που δοκιμάσαμε νομίζω πως θα δυσκολευτεί να σταθεί στα πόδια του. Δεν έχει διαφημιστεί αρκετά, σαν κάτι να του λείπει. Μπορεί να φταίει και ο μικρός χώρος παρασκευής των προϊόντων του.

Εύχομαι να μην κάνω λάθος και το κασερλί και φυστικλί κεμπάπ του να είναι πιο καλά από αυτά που δοκίμασα. Αν το ξαναεπισκεπτόμουν θα ήταν μάλλον για να δώσω μια ευκαιρία στα τυλιχτά του.