όταν επισκεφθείς τη ψαροκασέλα, νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε νησί του αιγαίου και όχι στην πόλη. Τα πιάτα με θαλασσινούς μεζέδες είναι πολλά, αλλά υπάρχουν και λίγα κρεατικά. Αξίζει να δοκιμάσεις τη γαριδομακαρονάδα, το ψητο χταπόδι, τα τηγανιτά καλαμαράκια, το γαύρο μαρινάτο, τη ψητή σαρδέλα και τη φάβα σαντορίνης. Επίσης υπάρχει το μενού προσφοράς που ισχύει καθημερινά και μπορείς να φας και να πιεις όσο θες με 13 ευρω το άτομο.

Κάθε μέρα ανοικτά απο 12 το μεσημέρι έως αργά το βράδυ. Δευτέρα κλειστά.

Κάνει delivery
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

23 Σεπ 2016

Πω πω πω τι ανακάλυψα πάλι? Κι αν με ρωτήσετε πως το ανακάλυψα, δεν θυμάμαι καν να σας πω! Εντελώς τυχαία, ψάχνοντας για κάτι άλλο στο ίντερνετ, έπεσα πάνω στην Ψαροκασέλα. Και τι καλά που έκανα!

Σάββατο βράδυ, που λέτε, αρχές Σεπτέμβρη, αριβάρουμε στην Ψαροκασέλα λίγο πριν τις 10. Είναι κάνα πεντάλεπτο περπάτημα από το μετρό του Αγίου Αντωνίου, αρκεί να προσανατολιστείτε προς τα που πρέπει να πάτε.

Έχουν προσφορά, 13 ευρώ το άτομο όσο φας και όσο πιεις, από ένα μενού που θα ικανοποιήσει κρεατοφάγους και ψαροφάγους, καθώς και έξτρα επιλογές με έξτρα χρέωση. Το μενού της προσφοράς έχει ορεκτικά (τυροκαφτερή, τζατζίκι, γαύρο μαρινάτο, ταραμοσαλάτα κ. α. ), πατάτες, σαλάτες, κρεατικά (πανσετακια, μπριζολάκια, κεμπάπ κ. α. ) και ψαροθαλασσινά (μύδια σαγανάκι, γαρίδες τηγανητές, γαύρο τηγανητο, καλαμαράκια, σαρδέλες ψητές κ. α. ). Στα έξτρα θυμάμαι να είδα γαρίδες σαγανάκι, τυρί σαγανάκι, γαριδομακαρονάδα, χταπόδι στα καρβουνα κ. α.

Εμείς πήραμε περίπου το μισό μενού της προσφοράς.

-Πατάτες τηγανητές. Αληθινές πατάτες, καλοτηγανισμένες, χωρίς λαδίλα, με μπόλικη ριγανίτσα.
-Τυροκαφτερή. Σπιτική, αρωματική, πικαντική και νόστιμη.
-Γαύρο μαρινάτο. Αν και είχε μείνει λίιιιγο παραπάνω στο ξύδι ήταν πολύ νόστιμος. Είχε μπόλικο σκορδάκι και τριμένο καρότο το οποίο είχε γίνει ελαφρώς τουρσί μαζί με το ξυδάκι και ήταν πολύ ενδιαφέρουσα προσθήκη στην συνηθισμένη συνταγή. Θα το δοκιμάσω και στο σπίτι.
-Πανσετάκια στα κάρβουνα. Δεν ήταν δική μου επιλογή αλλά δοκίμασα μια μπουκιά για να ξέρω τι να σας γράψω και τελικά τσάκισα μια πανσέτα ολόκληρη. Φανταστική! Ξεροψημένη, τραγανιστή αλλά ζουμερή... Πεντανόστιμη σας λέω. Μάστορας ο ψήστης και μπράβο του.
-Γαύρο τηγανητό. Πολύ φρέσκος και νόστιμος αν και ήθελε ένα τσακ παραπάνω στο τηγάνι να κρατσανίσει λιγάκι (έχω ένα θέμα με τα ξεροψημένα, μην με παρεξηγείτε).
-Γαρίδες τηγανητές. Εδώ θα υποκλιθώ. Μεγαλούτσικες, ελαφρώς αλευρωμένες (πιθανολογώ σε καλαμποκάλευρο) και αλατισμένες, τηγανισμένες τόσο όσο να γίνουν τραγανές απ'έξω αλλά να παραμείνουν ζουμερές από μέσα. 4-5 στην μερίδα, γαρνιρισμένες με ελάχιστο μαϊντανό που εκανε όμως διαφορά στη γεύση. Από τις καλύτερες γαρίδες που έχω φάει.
-Καλαμαράκι τηγανητό. Εδώ μια λυπη την πήρα, γιατί ήταν γόνος. Δεν θα πω ψέματα, και τον εφαγα και ήταν νοστιμότατος αλλά γιατί ρε παιδιά? Κριμα να ξεκληρίζουμε ολόκληρες καλαμαροοικογένειες...

Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν με μπόλικο ψωμάκι σουσαμένιο και φρέσκο, και μπόλικο χύμα ούζο, πολύ καλής ποιότητας μιας που την αλλη μέρα σηκώθηκα χαρτί κι ας είχα κατεβασει πάνω από 300ml.

Παρόλο που το φαγητό ήταν τέλειο, υπήρχε και καλύτερο: Το σέρβις. Τι να σας λέω, ό, τι και να πω λίγο θα είναι. Δυο νέα παιδιά, ένα παλικάρι και μια κοπέλα, ευγενέστατα και πιο γρήγορα από τον άνεμο. Δεν προλάβαινες να ζητήσεις κάτι και στο φέρνανε. Αφού σε κάποια φάση δοκίμασα να ζητησω ένα εκατομμύριο ευρω μπας και το φέρουν κι αυτό σε τριάντα δευτερόλεπτα αλλά δεν το έφεραν. Μάλλον θα το ξέχασαν... Δεν πειράζει, την επόμενη φορά θα ξαναδοκιμάσω. Ακόμα κι όταν παραγγείλαμε και δεύτερη και τρίτη φορά, όχι μόνο δεν "στράβωσαν", αλλά χάρηκαν κιόλας γιατί τους είπαμε πόσο μας άρεσε το φαγητό.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 13 ευρώ το άτομο, χωρίς έξτρα χρεώσεις για ψωμί, κουβέρ κλπ. Κέρασμα δεν είχε αλλά πληρώσαμε αφού ουσιαστικά είχε κλείσει το κατάστημα. Ναι, τόσο καλά περάσαμε!

Το μόνο αρνητικό του μαγαζιού ήταν η μουσική. Πολύ δυνατή και πολύ λαϊκή. Φουλ του μπουζουκιού με μπόλικα σκυλάδικα. Ευτυχώς εμεις είχαμε κλείσει έξω λόγω ζέστης (έχουν 4-5 τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο αλλά ο δρόμος δεν έχει πολλή κίνηση και δεν έχει καθόλου φασαρία) αλλά να σκεφτείτε πως και πάλι η μουσική ακουγόταν αρκετα δυνατά και σε εμάς που δεν αρέσει αυτό το είδος ήταν έως και ενοχλητική. Να σημειώσω πως δεν τους ζητήσαμε να τη χαμηλώσουν, μιας που οι υπόλοιποι φαινόταν να το διασκεδάζουν.

Συμπέρασμα: Εννοείται πως θα ξαναπάω, απλά πριν χαλάσει ο καιρός για να μπορέσω πάλι να κάτσω έξω. Θέλω να δοκιμάσω οπως και δήποτε την γαριδομακαρονάδα γιατί αν κάνουν τόσο καλές τις τηγανητές γαρίδες, μόνο που φαντάζομαι πως θα κάνουν αυτές με τη σάλτσα μου τρέχουν τα σάλια ως το πηγούνι.

Επίσης, εννοείται πως σας το συστήνω απλά να έχετε υπόψιν σας το θέμα με τη μουσική.

Και μία παράκληση/παραίνεση: Όταν πηγαίνετε σε μαγαζιά με τέτοιες προσφορές, αν ειστε πεινασμένοι πολύ ή αν σας αρέσει το φαγητό και φάτε το κατιτίς παραπάνω, καλό θα ήταν να αφήνετε και κατιτίς παραπάνω με τη μορφή φιλοδωρήματος. Αυτές οι προσφορές ειναι καλές (ειδικά όταν το φαγητο είναι τόσο καλό) αλλά αν τις εκμεταλλευόμαστε δεν θα κρατήσουν για πολύ. Είναι λίγο κακόγουστο να βλέπεις παρέες που παίρνουν όλο το μενού 3 φορές, ένα κασόνι μπύρες, και να αφήνουν ακριβώς 13 ευρώ/άτομο στο τραπέζι.

04 Μάρ 2017

Τις προάλλες περνούσαμε με τον καλό μου από το Περιστέρι και βρέθηκε μπροστά μας η Ψαροκασέλα! Λάτρεις του καλού φαγητού και οι δυό μας, κάναμε την έρευνα μας στο ίντερνετ γυρίζοντας σπίτι και διαβάζοντας όλα τα πλούσια σχόλια και φυςικά αφού μας είχε ήδη ανοίξει η όρεξη για ψαράκι, αποφασισάμε να την επισκεφτούμε την ίδια κιόλας ημέρα! Ακούγοντας βέβαια την απίστευτη αυτή προσφορά των 13 ευρώ το άτομο για θαλλασινα και ψάρια είπαμε ότι σίγουρα αξίζει μία επίσκεψη. Η προσφορά τους έλεγε 13 ευρώ όσο φάς και όσο πιείς από το μενού της προσφοράς και ακρίβως το ίδιο αναφέρουν τα σχόλια και στα site! Δεν γνωρίζω εαν όντως ´ετσι ίσχυε στο παρελθόν αλλά πλέον στο μενού τους αναφέρεται με κεφαλαία κόκκινα γράμματα που ξεχωρίζουν ότι η προσφορά περιορίζεται στα 5 πιάτα ανά άτομο ώς μέγιστος αριθμός παραγγελίας!!! Μας χάλασε αρκετά αλλά το θεωρήσαμε λογικό, αν σκεφτείτε ότι μπορεί να μαζεύονταν παρέες και να παρέγγελναν αλόγιστα τα πιάτα το ένα μετά το άλλο, τότε φυσικό και επόμενο να τροποποιήσουν και την προσφορά τους!

Εμείς παραγγείλαμε 8 πιάτα και ήταν ακριβώς όσα χρειαστήκαμε. Για το αλκόολ δεν υπήρχε περιορισμός ή τουλάχιστον δεν αναφερόταν κάτι πουθενά. Τα πιάτα για να γνωρίζετε είναι μικρά έως μεσαία οπότε ανάλογες και οι μερίδες. Οι αλοιφές τους, τζατζίκι τυροκαυτερή κλπ σερβίρονται στο μικρό πιατάκι όπως αυτα του καφέ. Παρεπιπτόντως η τυροκαυτερή πολύ γευστική όσο πρέπει καυτερή και εμείς την λατρέψαμε. Άλλο ένα από τα καλά πιάτα ήταν σίγουρα ο γαύρος που πήραμε, μικρός σε μέγεθος αλλά γευστικότατος και ωραία ψημένος! Επίσης συστήνουμε τις γαρίδες!!,

4 ανά πιάτο αλλά αρκετά μεγάλες και πολύ νόστιμες! Η χωριάτικη ήταν όπως πρέπει με την φετούλα της και τα φρέσκα λαχανικά, τα μύδια σαγανάκι δεν ενθουσιάστηκα μιας και δεν ήταν όπως συνηθίζεται να μαγειρεύονται αλλά ο αρραβωνιαστικός μου απτην άλλη ξετρελάθηκε! Γούστα ειναι αυτά!!! Εντύπωση δεν μου έκανε και η σαρδέλα που παρόλο που ήταν αρκετά μεγάλη και μπόλικη στο πιάτο ήταν μαριναρισμένη ενώ την παραγγείλαμε ψητή! Μικρό το κακό μιας και αυτή φαγώθηκε όπως της άξιζε....!, ευχαριστήθηκα πολύ το τελευταίο μας πιάτο, την φάβα! Ήταν ακριβώς όπως πρέπει και όπως μου αρέσει μαγειρεμένη, σερβιρισμ´ενη ζεστή! με το λεμονάκι της και το κρεμμυδακι από επάνω! Α! Ξέχασα τις πατάτες! νόστιμες! Φρέσκιες για όσους αναρωτιούνται!!!

Και ήρθαμε στα ποτά! Ποικιλία υπάρχει και εδώ στο μενού από μπύρα, τσίπουρο, κρασάκι λευκό και ροζέ ξηρό αλλά και αναψυκτικά! Εμείς επιλέξαμε να τα συνοδεύσουμε με κρασάκι ροζέ και παραγγείλαμε 2 μισόλιτρα σε σύνολο!

Το ψωμάκι δεν το χρέωσαν έξτρα και είχαμε νεράκι στο τραπέζι μας με το που καθήσαμε! Οι παραγγελίες ήρθαν πολύ γρήγορα και το περιβάλλον πολύ ζεστό και φιλικό! Θυμίζει ψαροταβέρνα του Αιγαίου και το μόνο που του λείπει πραγματικα είναι η λίγο καλύτερη μουσική... ( παίζανε κυρίως λαικα που δεν ταιριάζουν στο περιβάλλον, άκουσα και λίγα έντεχνα... ) αλλά είμασταν τυχεροί μιας και πιάσανε τα ρεμπέτικα αργότερα, και το κύμα που περιμένεις να σκάσει στα πόδια σου κοιτάζοντας όλο το μπλέ άσπρο που είναι ντυμένη η ψαροκασέλα!

Εν κατακλείδι, η έξοδος μας ήταν εκπληκτική! Το περιβάλλον εξαιρετικό! Το σέρβις ικανοποιητικό, η κοπελίτσα χαμογελαστή! Η σχέση ποιότητας τιμής αρκετά καλή εώς πολύ καλή μιας και το συγκεκριμένο μενού σε αντίστοιχη ταβέρνα με τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά χωρίς μενού προσφοράς, θα το πληρώναμε τουλάχιστον 50 ευρώ! Το συνηστούμε ανεπιφύλακτα! Επιλογές υπάρχουν και στο μενού προσφοράς αλλά και στο κανονικό τους μενού όπου θα βρείτε εξίσου χαμηλές τιμές!!!

Σίγουρα θα ξαναπάμε και θα φέρουμε και φίλους μας!!!!

01 Μάρ 2016

Άλλο ένα μαγαζί των δυτικών προαστίων με μενού 13 ευρώ. Αξιοπρεπής ο χώρος, εύκολο πάρκινγκ, γρήγορη εξυπηρέτηση, ευγενική η κοπέλα στο σέρβις. Δύο ήμασταν, άρρεν και θήλυ, λίγο πεινασμένοι: Μια ανάμικτη σαλάτα, γαύρος μαρινάτος, σαρδέλες, γαρίδες (4, σχετικά μεγάλες) καλαμαράκια, πολύ ωραία, Βεργίνα και ένα καραφάκι ούζο χύμα.

Στην πορεία ζητήσαμε και μια πατατοσαλάτα, καβουροσαλάτα, τυροκαυτερή. Τα φάγαμε σχεδόν όλα. Εξαιρείται η σαρδέλα που δεν ήταν σαρδέλα ή τέλος πάντων την επιστρέψαμε και η τυροκαυτερή που δεν άρεσε. Μικρό το κακό. Παραγγείλαμε μια μερίδα κεμπάπ και μια πανσέτες και μια ακόμη Βεργίνα που είναι ελληνική και την προτιμώ έτσι κι αλλιώς.

Το στομάχι άναψε κόκκινο λαμπάκι. Καλά ήταν και τα κρεατικά και το καλαμαράκι που μου άφησε πολύ καλή εντύπωση για μενού 13 ευρώ. Ναι θα το πρότεινα σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς ιδίως σε σας που θέλετε να σκάσετε στο φαί (και στο ποτό) και να μην ψάχνεστε αν θα σας φτάσουν τα λεφτά αλλά μην περιμένετε την τέλεια γεύση σε όλα τα πιάτα! Μην τα θέλετε κι όλα δικά σας! Αξίζει μια επίσκεψη.

02 Μάρ 2016

Επισκεψη στο συγκεκριμενο μαγαζι για πρωτη φορα πριν απο 2 εβδομαδες την ημερα του Αγιου Βαλεντινου, Θετικες εντυπωσεις, νοστιμα φαγητα ως επι το πλειστων, τηγανιτες πατατες φρεσκιες πραγμα πολυ σημαντικο, σερβις εξαιρετικο οχι μονο να σε βοηθησει να επιλεξεις αλλα με το χαμογελο στα χειλη η κοπελα.

Ο χωρος λιγο αδιαφορος αλλα μικρο το κακο. Θετικο οτι υπαρχει μουσικη. Και ακομα πιο θετικο για εμενα η καθαριοτητα στις τουαλετες. Αστραφταν πραγματικα. Κρυα μπυρα καλο κρασι. Σιγουρα θα ξαναπαμε.

27 Απρ 2016

Επισκεφθηκα προσφατα το μαγαζι και μπορω να πω οτι οι εντυπωσεις που μου αφησε ηταν παρα πολυ καλες!!! Απογευματακι κατα τις 7μιση 2 ατομα.. το μαγαζι ηταν χαλαρα.. ειχε αλλες 3 παρεες.. για παρτη μας δηλαδη!!! Ο χωρος ωραιος.. τελειως απλος αλλα εμας μας αρεσε.. μας θυμισε ταβερνακι σε νησι.. αξιοπρεπεστατος!!! Και η κοπελα που ηταν στο σερβις πολυ ευγενικη, χαμογελαστη και εξυπηρετικη!!!

Οσον αφορα το φαγητο, εμας πραγματικα μας εξεπληξε ευχαριστα!!!!

Λοιπον εχουμε και λεμε.. εμεις δοκιμασαμε τα εξης:
Χωριατικη σαλατα (καλη)
Τυροκαυτερη (πολυ καλη)
Καβουροσαλατα (απο τις καλυτερες που εχω δοκιμασει! )
Μυδια σαγανακι και μυδοπιλαφο (εξαιρετικα και τα δυο! )
Πατατες τηγανιτες (μια χαρα! )
Καλαμαρακια (γονοι) τηγανιτα (αξιοπρεπεστατα! )
Σαρδελα ψητη (το μονο πιατο στο οποιο υστερουσε λιγο το μαγαζι αλλα αξιοπρεπες)
Αφθονο ουζακι χυμα (ωραιοτατο!! )

Αυτο που δεν δοκιμασαμε ηταν οι γαριδες και το μετανιωσαμε γιατι η διπλανη παρεα ειχε παραγγειλει 3 μεριδες και παρηγγειλε αλλες τεσσερις.. οποτε υποπτευομαι οτι πρεπει να ηταν πολυ καλες.. σημειωτεον οτι ηταν και μεγαλουτσικες!!! Την επομενη φορα θα τις δοκιμασουμε οπωσδηποτε!!!!

Σε γενικες γραμμες πολυ αξιοπρεπες και τιμιο ταβερνακι!!! Η σχεση ποιοτητας τιμης ειναι παααρα πολυ καλη... θα σκασετε στο φαγητο χωρις να αγχωνεστε για το αν θα αδειασουν οι τσεπες.. και φυσικα οπως προανεφερα οι γευσεις γενικα ηταν κατα πολυ ανω του μετριου!!! Εμας μας ικανοποιησε αρκετα και το μονο σιγουρο ειναι οτι θα ξαναπαμε γιατι αυτο το ταβερνακι τα αξιζει και με το παραπανω τα 13 ευρω του!!!
Βαζει κατω πααααρα πολλες γνωστες και ακριβες ψαροταβερνες που εχουμε επισκεφθει κατα καιρους!!!!! Το συνιστω ανεπιφυλακτα!!!!

19 Ιαν 2016

Στις 24 Δεκεμβρίου, θέλοντας να κάνουμε ρεβεγιόν αποφασίσαμε να βγούμε έξω για φαγητό. Στις επιλογές μας ήταν και η "Ψαροκασέλα", όπου και τελικά καταλήξαμε εκεί. Ήμασταν ενημερωμένοι για το απεριόριστο μενού με 13 ευρώ (το οποίο εκείνη την ημέρα λόγω ζωντανής μουσικής ήταν στα 15 ευρώ)

Παρά το γεγονός οτι, για όποιον δεν διαθέτει δικό του μεταφορικό και μετακινείται με μετρό, η τοποθεσία ήταν σχετικά δυσπρόσιτη, τελικά αποζημιωθήκαμε απ το ευχάριστο ζεστό και γιορτινό περιβάλλον. Οι ιδιοκτήτες μας υποδέχτηκαν αρκετά θερμά και μας άφησαν να επιλέξουμε όποιο τραπέζι θέλαμε. Αν και ήμασταν 2 άτομα διαλέξαμε χωρίς πρόβλημα ενα των 4αρων.

Η εξυπηρετηση ήταν γρήγορη και η κοπέλα αρκετά ευγενική

Απο πιάτα πήραμε:
Πατατοσαλάτα, αρκετά γευστική
Καβουροσαλάτα, με αρκετή ποσότητα σουρίμι, πάρα πολύ καλή

Καλαμαράκι γόνο τηγανητό, μαλακό τραγανό και γευστικό
Γαύρος τηγανητός, νοστιμότατος

Πανσετάκια χοιρινά, ψημένα (μάλλον) στη σχάρα πολύ νόστιμα και τρυφερά
Μπριζολάκια, και αυτά παρα πολύ καλά κανένα παράπονο ούτε απ αυτά

Για ποτό πήραμε κρασί ροζέ. Θέλαμε κόκκινο όμως δεν υπήρχε

Το φαγητό μας συνοδευόταν από ζωντανή μουσική, λαϊκού κατά βάση ρεπερτορίου που ταίριαζε σε γενικές γραμμές με το κατάστημα και την ημέρα, και αποτελούσε μια αρκετά ευχάριστη συνοδεία.

Σε γενικές γραμμές η εξυπηρέτηση το περιβάλλον και η γεύση/ποιότητα των πιάτων ήταν πολύ ικανοποιητικά. Περάσαμε υπέροχα και ήταν σίγουρα μια απ τις καλύτερες επιλογές που θα μπορούσαμε να κάνουμε.

Θα ξαναπάμε σίγουρα με την πρώτη ευκαιρία