Pizza, Ζυμαρικά, Σαλάτες, Grill, 12.00 - 00.00

30 Οκτ 2017

Portofino, η ζεστή τρατορία στο Χαλάνδρι στην οποία "είδαμε φως και μπήκαμε", όταν ένα βράδυ στις αρχές του Οκτώβρη ( 4/10 ) βγήκαμε για τον, σχεδόν καθιερωμένο πια, περίπατό μας στο αγαπημένο Χαλάνδρι και κυριολεκτικά πέσαμε πάνω του ( ή έπεσε πάνω μας; ).
Η ώρα ήταν η σωστή, το στομάχι γουργούριζε βασανιστικά, κρυφοκοιτώντας απέξω κάτι με τράβηξε να μπω, καμία ανάμνηση κριτικής εδώ... βουρ και να'μαστε μέσα, μιας και δεν βαδίζουμε πάντα εκ του ασφαλούς.

Ο χώρος έχει μαζεμένα όλα αυτά που μου αρέσουν: καθαρός από καπνό ( ελπίζω να είναι πάγια πολιτική και όχι απλώς να έτυχε ), απαλή μουσική, χαμηλό γλυκό φωτισμό, που ενισχύεται από κεριά σε κάθε τραπέζι, και αντανακλά πάνω στο ξύλο που κυριαρχεί σε ολόκληρη τη σάλα αλλά και την οροφή, δημιουργώντας ατμόσφαιρα πολυτελή αλλά και χουχουλιάρικη.

Άνετη η διάταξη των ευρύχωρων τραπεζιών, όμορφα τα φωτιστικά, ένας ολόκληρος τοίχος με χρυσοκίτρινο φωτισμό διαμορφωμένος σαν βιβλιοθήκη με διάσπαρτα αντικείμενα που παραπέμπουν φυσικά στην ιταλική κουζίνα, καμία θυσία της ιδιωτικότητας σε κανένα βωμό άμετρου κέρδους. Η επικλινής στέγη σου δίνει την εντύπωση ενός αριστοκρατικού οικήματος, ενώ ακόμη και οι τζαμαρίες ολόγυρα δεν είναι σκέτο - ψυχρό γυαλί αλλά ντυμένες, και παραπέμπουν στα γνωστά παλιά γαλλικά παραθυρόφυλλα.

Η κράτηση που είχαν όλες οι επόμενες παρέες μετά από εμάς, δεν εμπόδισε καθόλου την άψογη από όλες τις απόψεις κυρία του σέρβις να μας τοποθετήσει σε άνετο 4άρι τραπέζι αφού προηγουμένως μας καλωσόρισε πολύ φιλόξενα και ζεστά. Ακόμη θυμάμαι τον τρόπο της, απόλυτη ισορροπία οικειότητας και επαγγελματισμού. Πρέπει να αγαπάει πάρα πολύ τη δουλειά της, γιατί η εποπτεία της σε όλα τα τραπέζια ήταν τόσο αθόρυβη αλλά και αποτελεσματική σε κάθε μικρή λεπτομέρεια, που ακόμη και η ένταση της φωνής της ήταν στην υπηρεσία της απόλυτης αποσυμπίεσης και χαλάρωσης του πελάτη. Χίλια μπράβο!!

Δεν θα αναφερθώ εξαντλητικά στον κατάλογό τους μιας και καλύπτει όλα αυτά που αναμένει κάποιος, με ορεκτικά, σαλάτες, πίτσα, πάστα, καλτσόνε, κάποιες επιλογές grill και 2-3 γλυκά. Να ομολογήσω ότι το Portofino μου θύμισε πολύ το δικό μας Portorico στο Μαρούσι, με αρκετές ομοιότητες στο θέμα πίτσα.

Εσείς που είστε αμετανόητοι της Ιταλικής σχολής ( ζύμη, πάχος, ψήσιμο, υλικά ) θα απογοητευτείτε. Οι άλλοι που είστε της Καναδέζικης ή Ελληνικής σχολής στην πίτσα, όπως αρέσκομαι να την αποκαλώ εγώ, με την αφράτη ψωμένια βάση και τα πλούσια και κλασικά υλικά, μόλις πετύχατε το Τζόκερ. Οι υπόλοιποι, μαζί κι εγώ, δώστε μας πίτσα που δεν είναι κατεψυγμένη ή μεταλλαγμένη, και αφήστε μας να μασουλάμε με χαρά.

Έκπληξη 1η, νερό σε μποτίλια δική τους. Ανανεωνόταν χωρίς να χρειαστεί να κουνήσουμε βλέφαρο.
Έκπληξη 2η, δεν υπάρχει κρυφή χρέωση κουβέρ, δεν ήρθε στο τραπέζι τίποτε απρόσκλητο ( πονεμένη ιστορία αυτή η υπερχρέωση στα δήθεν καλωσορίσματα ).
Έκπληξη 3η, ποτήρι σανγκρία στα 2 ευρώ. Παραγγείλαμε 2 ποτήρια και μας έφερε η κοπέλα μια ξέχειλη κανάτα 1/2 λίτρου λέγοντάς μας από μόνη της ότι αντιστοιχεί στα δύο ποτήρια στην ίδια τιμή, δηλαδή 4 ευρώ.
Έκπληξη 4η, η γιγάντια σαλάτα μέσα σε φωλιά τορτίγιας ( όλες τους οι σαλάτες έτσι σερβίρονται, η τορτίγια μάλλον δεν είναι βρώσιμη, γεγονός ήσσονος σημασίας όταν το περιεχόμενο είναι για 4 ανθρώπους και ταυτόχρονα πολύ νόστιμο ). Επιλογή δική μας ήταν η σαλάτα Berry ( 8,50 ευρώ ) με κόκκινη και πράσινη λόλα, ρόκα, iceberg, ρόδι, διάφορους ξηρούς καρπούς, φιλεταρισμένο πορτοκάλι, ψημένο μανούρι στη σχάρα και dressing βατόμουρου. Εγώ θα την έλεγα σαλάτα του δάσους, αλλά με πρόλαβε ο σεφ και βάφτισε έτσι κάποιαν άλλη. Φρέσκα τα υλικά, ωραία και η γλυκιά επίγευση, η οξύτητα του πορτοκαλιού έκανε ωραία κόντρα, ο συνδυασμός ασυνήθιστα ωραίος, η ποσότητα τεράστια και η εμφάνιση για φωτογραφία.
Εννοείται ότι τσούκου τσούκου την καταφέραμε όλη.
Έκπληξη 5η, το ορεκτικό με την ονομασία Τραμεζίνι με φιλέτο κοτόπουλο. Μην απατάσθε, τορτίγια ήρθε, κατάλοιπο από άλλο επεισόδιο. Φιλέτο κοτόπουλου και μπέικον που ψήθηκαν στη σχάρα, αναμίχθηκαν με ζουμερή ντομάτα, ψιλοκομμένο iceberg, μοτσαρέλα και σως guacamole, μπήκαν σε μαλακή τορτίγια και έγιναν ρολό. Το οποίο κόπηκε σε 8 κομμάτια και σερβιρίστηκε σε μαύρη πιατέλα σαν σούσι. Ιταλομεξικάνικο σούσι. Δεν με ένοιαξε η καταγωγή του να πω την αλήθεια, με ένοιαξε που ήταν πολύ νόστιμο το άτιμο και τόοοσο χορταστικό. ( 7 ευρώ ).
Έκπληξη 6η, η πίτσα που κατέφθασε σε ψηλή περιστρεφόμενη βάση με ξύλινο ποδαράκι, και με την ειδική σπάτουλα σερβιρίσματος. Εκείνη τη στιγμή που την είδα έκανα τον συνειρμό με το Portorico και κατάλαβα τί εστί καναδέζικη σχολή. Είναι αυτή των παιδικών μας χρόνων και αυτή που φτιάχναμε στο σπίτι μας, πριν βρούμε τις συνταγές για ζύμες ιταλικού τύπου και εκσυγχρονιστούμε. Είναι αυτή των αναμνήσεων.
Διαλέξαμε την Montreal που συνδυάζει πληθώρα αλλαντικών και λαχανικών, όλα ψιλοκομμένα ώστε να μην τα γεύεσαι μεμονωμένα, σάλτσα ντομάτας και τυρί μέχρι την άκρη. Απλά υλικά δηλαδή, σε πλούσια στρώση και χωρίς τσιγκουνιές. Η βάση ψωμένια, αφράτη και στις άκρες κριτσανιστή. Όλο μαζί ένας καμβάς γεύσης που φυσικά καταβροχθίστηκε γρήγορα. Βοήθησε και το μέγεθος, δεν την λες κανονική αλλά μάλλον μεσαία ( 14 ευρώ ).
Έκπληξη 7η, το κέρασμα, σε όλα τα τραπέζια, όχι επιλεκτικό. 2 γλυκά του καταλόγου, σε κανονικό μέγεθος. Μους σοκολάτας με γεύση λικέρ φράουλα, χειροποίητη από τον σεφ, ούτε καν υποψία για ετοιματζίδικες σκόνες. Ακόμη κι εγώ που συχνά δεν προτιμώ σοκολατένια επιδόρπια μετά το φαγητό, το απόλαυσα γιατί ήταν ανάλαφρο και καλοφτιαγμένο. Αν θυμάμαι καλά, τιμή καταλόγου 4 e.

Η μοναδική μου ένσταση για το Portofino αφορά στις τιμές. Και ίσως όχι σε όλον τον κατάλογο αλλά κατά βάση στα ζυμαρικά και τις πίτσες, που είναι παράλογα ακριβές και θα πρέπει να ξαναδούν την τιμολόγηση πιο ρεαλιστικά. Εμείς 2 άτομα πληρώσαμε 33,50 e για τα παραπάνω, περνώντας ένα όμορφο βράδυ με νόστιμα πιάτα σε έναν χώρο που μας ταίριαξε, οπότε συνολικά το πρόσημο είναι στο + και γι αυτό από εμένα προτείνεται. Και μαντέψτε...............

Έκπληξη 8η, στερνή μου γνώση. Τρέχει αυτή την εποχή και ένα ωραιότατο 20% στο etable. Να η ευκαιρία να ξαναπάω!! La vita e troppo breve per mangiare e bere male!!

20 Ιουν 2017

Είναι η τέταρτη φορά που επιλέγουμε αυτή την ιταλική τρατορία και νομίζω ότι ήρθε η ώρα να γραφτεί μια κριτική για αυτό το αγαπημένο πλέον εστιατόριο! Θα έλεγα ότι μου κάνει εντύπωση που δεν έχει κριτικές ενώ μαζεύει αρκετό κόσμο και δεν είναι καινούρια άφιξη. Δε του αξίζει!
Πήγαμε Παρασκευή βράδυ μετά από κράτηση(ήταν απαραίτητη γιατί ήταν ήδη γεμάτο όταν φτάσαμε). Το πάρκινγκ είναι συνήθως εύκολο γιατί το μαγαζί βρίσκεται σε έναν ήσυχο δρόμο του Χαλανδρίου αλλά αυτή τη φορά μας δυσκόλεψε λίγο παραπάνω.

Ο χώρος, όταν τον βλέπεις απ'έξω δεν είναι κάτι το αξιοσημείωτο, μέσα όμως είναι πολύ ατμοσφαιρικό με όμορφη, λιτή διακόσμηση. Επικρατεί το ξύλινο στοιχείο και γύρω γύρω είναι κλειστό με τζαμαρία (την οποία ανοίγουν φυσικά το καλοκαίρι). Θα θεωρούσε κάποιος αρνητικό το ότι το μαγαζί κάνει delivery, αλλά δεν επηρεάζει καθόλου το ύφος του! Θα το πρότεινα και για ρομαντικό ραντεβού! (Είναι ήσυχο γενικά αλλά τα Σ/Κ επικρατεί φασαρία λόγω του ότι γεμίζει από κάθε είδους παρέα- οικογένειες, ζευγάρια κτλ)

Η εξυπηρέτηση είναι άψογη. Όσες φορές και αν έχουμε πάει μας υποδέχονται με χαμόγελο (μάλιστα, η κυρία που είναι εκεί μας θυμήθηκε μετά τη πρώτη φορά που πήγαμε παρόλο που είχε περάσει καιρός, κάτι το οποίο βρήκα πολύ θετικό γιατί δείχνει ότι υπάρχει ενδιαφέρον για τον πελάτη και δεν έχουν σκοπό να σε ξεπετάξουν! ) Παραπάνω από πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν σε ό, τι ζητήσεις, φαίνεται ότι έχουν όρεξη γι' αυτό που κάνουν!
Καθυστερήσαμε 40 λεπτά και όταν πήρα τηλέφωνο να ενημερώσω μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα και ότι το τραπέζι μας περιμένει!
Παρόλο που ήταν γεμάτο το μαγαζί, φάνηκε ότι δεν απογοητεύτηκαν καθόλου και δεν θα έδιναν το τραπέζι όσο και αν καθυστερούσαμε.

Όταν κάτσαμε μας έφεραν φιάλη με νερό και πήραμε το χρόνο μας να αποφασίσουμε. Τελικά, 2 άτομα καταλήξαμε στα εξής:
- Δύο μπρουσκέτες από ζύμη πίτσας, τομάτα, παρμεζάνα και ρίγανη. Οι πιο νόστιμες μπρουσκέτες που έχουμε φάει. (0,75 ευρώ η μία)
- Ένα ιταλικό λουκάνικο με ψητή πατάτα και μανούρι - ορεκτικό, ικανοποιητική μερίδα για 2 άτομα, σερβίρεται πάνω σε ξύλο. Δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, νόστιμο αλλά απλό θα έλεγα, δε νομίζω ότι θα το ξανάπαιρνα (7 ευρώ)
- Μία μακαρονάδα σπαγγέτι caramellato, με τυρί κρέμα philadelphia, τομάτα, κρεμμύδι, κοτόπουλο. Η μερίδα κανονική, έφτασε al dente όπως πρέπει. Πολύ νόστιμη με κρεμμώδη σάλτσα, ήταν η δεύτερη φορά που την επιλέξαμε. Μας έφεραν φυσικά και τριμμένη παρμεζάνα. (10 ευρώ)
-Μία πίτσα σπέσιαλ. Νόστιμη με φρέσκα υλικά, ζύμη όχι λεπτή. (14,90 η 8άρα, θα έκρινα τις πίτσες λίγο ακριβές)
- Δύο μπύρες ποτήρι 500ml αρκετά παγωμένες! (3,50 ευρώ η μία)
Στο τέλος μας κέρασαν δύο παγωτίνια πυραυλάκια, νόστιμα και φρέσκα. (και τις προηγούμενες φορές μας είχαν κεράσει. Θυμάμαι μόνο μια μους σοκολάτα φράουλα! )

Χορτάσαμε γρήγορα (τη μισή πίτσα μας την έβαλαν πακέτο) και πληρώσαμε γύρω στα 20 ευρώ το άτομο. Δεν θα έλεγα ότι είναι το πιο οικονομικό μαγαζί αλλά αν συνδυαστεί με την έκπτωση του e-table γίνεται value for money λόγω ποιότητας και εξυπηρέτησης.
Αξίζουν πολύ τα ζυμαρικά του (έχω δοκιμάσει και την αραμπιάτα και την έχω αγαπήσει).
Το προτείνω για κάθε είδους περίσταση και θα ξαναπάω σίγουρα!

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι