PORTOFINO

Ιταλία

Γρ. Γυφτοπούλου 23, Χαλάνδρι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Pizza, Ζυμαρικά, Σαλάτες, Grill, 12.00 - 00.00
Γράψε τη δική σου κριτική

Ιταλία - Χαλάνδρι, Αθήνα
2017

Είναι η τέταρτη φορά που επιλέγουμε αυτή την ιταλική τρατορία και νομίζω ότι ήρθε η ώρα να γραφτεί μια κριτική για αυτό το αγαπημένο πλέον εστιατόριο! Θα έλεγα ότι μου κάνει εντύπωση που δεν έχει κριτικές ενώ μαζεύει αρκετό κόσμο και δεν είναι καινούρια άφιξη. Δε του αξίζει!
Πήγαμε Παρασκευή βράδυ μετά από κράτηση(ήταν απαραίτητη γιατί ήταν ήδη γεμάτο όταν φτάσαμε). Το πάρκινγκ είναι συνήθως εύκολο γιατί το μαγαζί βρίσκεται σε έναν ήσυχο δρόμο του Χαλανδρίου αλλά αυτή τη φορά μας δυσκόλεψε λίγο παραπάνω.

Ο χώρος, όταν τον βλέπεις απ'έξω δεν είναι κάτι το αξιοσημείωτο, μέσα όμως είναι πολύ ατμοσφαιρικό με όμορφη, λιτή διακόσμηση. Επικρατεί το ξύλινο στοιχείο και γύρω γύρω είναι κλειστό με τζαμαρία (την οποία ανοίγουν φυσικά το καλοκαίρι). Θα θεωρούσε κάποιος αρνητικό το ότι το μαγαζί κάνει delivery, αλλά δεν επηρεάζει καθόλου το ύφος του! Θα το πρότεινα και για ρομαντικό ραντεβού! (Είναι ήσυχο γενικά αλλά τα Σ/Κ επικρατεί φασαρία λόγω του ότι γεμίζει από κάθε είδους παρέα- οικογένειες, ζευγάρια κτλ)

Η εξυπηρέτηση είναι άψογη. Όσες φορές και αν έχουμε πάει μας υποδέχονται με χαμόγελο (μάλιστα, η κυρία που είναι εκεί μας θυμήθηκε μετά τη πρώτη φορά που πήγαμε παρόλο που είχε περάσει καιρός, κάτι το οποίο βρήκα πολύ θετικό γιατί δείχνει ότι υπάρχει ενδιαφέρον για τον πελάτη και δεν έχουν σκοπό να σε ξεπετάξουν! ) Παραπάνω από πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν σε ό, τι ζητήσεις, φαίνεται ότι έχουν όρεξη γι' αυτό που κάνουν!
Καθυστερήσαμε 40 λεπτά και όταν πήρα τηλέφωνο να ενημερώσω μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα και ότι το τραπέζι μας περιμένει!
Παρόλο που ήταν γεμάτο το μαγαζί, φάνηκε ότι δεν απογοητεύτηκαν καθόλου και δεν θα έδιναν το τραπέζι όσο και αν καθυστερούσαμε.

Όταν κάτσαμε μας έφεραν φιάλη με νερό και πήραμε το χρόνο μας να αποφασίσουμε. Τελικά, 2 άτομα καταλήξαμε στα εξής:
- Δύο μπρουσκέτες από ζύμη πίτσας, τομάτα, παρμεζάνα και ρίγανη. Οι πιο νόστιμες μπρουσκέτες που έχουμε φάει. (0,75 ευρώ η μία)
- Ένα ιταλικό λουκάνικο με ψητή πατάτα και μανούρι - ορεκτικό, ικανοποιητική μερίδα για 2 άτομα, σερβίρεται πάνω σε ξύλο. Δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, νόστιμο αλλά απλό θα έλεγα, δε νομίζω ότι θα το ξανάπαιρνα (7 ευρώ)
- Μία μακαρονάδα σπαγγέτι caramellato, με τυρί κρέμα philadelphia, τομάτα, κρεμμύδι, κοτόπουλο. Η μερίδα κανονική, έφτασε al dente όπως πρέπει. Πολύ νόστιμη με κρεμμώδη σάλτσα, ήταν η δεύτερη φορά που την επιλέξαμε. Μας έφεραν φυσικά και τριμμένη παρμεζάνα. (10 ευρώ)
-Μία πίτσα σπέσιαλ. Νόστιμη με φρέσκα υλικά, ζύμη όχι λεπτή. (14,90 η 8άρα, θα έκρινα τις πίτσες λίγο ακριβές)
- Δύο μπύρες ποτήρι 500ml αρκετά παγωμένες! (3,50 ευρώ η μία)
Στο τέλος μας κέρασαν δύο παγωτίνια πυραυλάκια, νόστιμα και φρέσκα. (και τις προηγούμενες φορές μας είχαν κεράσει. Θυμάμαι μόνο μια μους σοκολάτα φράουλα! )

Χορτάσαμε γρήγορα (τη μισή πίτσα μας την έβαλαν πακέτο) και πληρώσαμε γύρω στα 20 ευρώ το άτομο. Δεν θα έλεγα ότι είναι το πιο οικονομικό μαγαζί αλλά αν συνδυαστεί με την έκπτωση του e-table γίνεται value for money λόγω ποιότητας και εξυπηρέτησης.
Αξίζουν πολύ τα ζυμαρικά του (έχω δοκιμάσει και την αραμπιάτα και την έχω αγαπήσει).
Το προτείνω για κάθε είδους περίσταση και θα ξαναπάω σίγουρα!