Ινδική κουζίνα

24 Απρ 2018

Μιας και πήρα φόρα με τις κριτικές, ας κάνω μια μικρή αναφορά για το συγκεκριμένο ινδικό που έχω επισκευτεί πολλές φορές, αλλά μετά την τελευταία μας επίσκεψη, ήταν κυριολεκτικά "τελευταία"...
Δε θα φλυαρίσω, τα φαγητά τα ξέρετε πάνω κάτω, ωραία είναι, αν και παρατηρήσαμε ότι κάποια δεν ήταν τόσο νοστιμα όσο θυμόμασταν, όμως νομίζω ότι παρά-καβάλησαν το καλάμι και έχουν μικρύνει μερίδες και έχουν ακριβύνει ταυτόχρονα! κάτι που δε συνάδει με την εντύπωση που είχαμε (όλοι οι καλοφαγάδες πιστεύω), γενικά για το ΑΒC
Τι να πω...6 ευρώ μερίδα κοτόπουλο "κάτι" που ήταν ΟΥΤΕ ένα μπουτι ολόκληρο κομματάκια.. ? 5 κυβάκια όχι σκέτο κρεάς εε... σκεφτείτε και τα κόκκαλα που πετάξαμε.... Χωρίς συνοδευτικό φυσικά! ούτε πατάτα ούτε ρύζι!!
Πιάτο ρύζι με αρνί, σαφέστατα λιγότερο κρέας από παλαιότερα και λιγότερη ποσότητα στο σύνολο.
Δε θυμάμαι τι άλλα πήραμε, αλλά μόλις μας τα φέρνανε στο τραπέζι, κοιταζόμασταν μεταξύ μας λόγω μεγεθών μερίδων..
Ζητήσαμε πορτοκαλάδα μπουκάλι, ήταν ληγμένη κανά 2μηνο (δε μου ξεφεύγουν αυτά.. ) τους το δείξαμε, δεν είχαν ιδέα περί ημερομηνίας λήξης, αδειάσαν όοολλλα τα ληγμένα μπουκάλια από το ψυγείο αφού τα κοίταζαν ένα ένα, τα βάλαν σε μια μαύρη σακούλα και τα πήγαν από πίσω... Κανείς μας δε πίστεψε ότι θα τα πετούσαν.
Νομίζουν ότι επειδή είναι της μοδός τα ινδικά, ότι μπορούν να αγγίξουν τιμές μαγαζιών που βρίσκονται ακρόπολη και Ψυρρή! Δε μπορεί να χρεώνουν πιάτα τύπου "ταντουρι" 8-9 ευρώ... Τόσο κάνουν περίπου και στα "καλά" μαγαζιά.

Επειδή μιλάμε για τη μέρα με τη νύχτα όμως, χίλιες φορές να πάτε να φάτε στα άλλα, εκμεταλλευόμενοι και τις προσφορές του E-table, να φας φαγητά μαγειρεμένα εκείνη την ώρα και όχι του "σωρού" της βιτρίνας, να πληρώσεις τα ίδια λεφτά, να σκάσεις και να είσαι σε προφανώς καλύτερο περιβάλλον...

Τιμή για δύο άτομα στο abc, με αρκετά πιάτα, χωρίς να σκάς από το φαγητό πλέον, 28 ευρώ... Απόδειξη μόνο αν το ζητήσεις φυσικά.

Οχι δα... δε γίνεται να βάλω το περιβάλλον του abc και την Αχαρνών, στο ίδιο επίπεδο με Royal Indian chef ή Indian tandoori masala...

Αλλη μια ευκαιρία θα δώσουμε στο Indian Moon Restaurant που βρίσκεται στην απέναντι μεριά, ελπίζοντας να έχει αρκετά φαγητά, κάτι που μας δυσαρέστησε μερικές φορές που θελήσαμε να φάμε εκεί, δεν είχε, οπότε φύγαμε.
Αλλιώς, μετρό και "καπηλειό"! όχι πια αχαρνών!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη panik77.

25 Ιουν 2017

Τρείς (3) είναι οι στιγμές που μπορεί κάποιος να έρθει κοντά σε οργασμό σε ένα εστιατόριο:

- Τρώγοντας ένα εξαιρετικό έδεσμα, μια γεύση από αυτές που μένουν στη μνήμη για καιρό

- Πίνοντας ένα ιδιαίτερο ποτό, από αυτά που κάθε γουλιά είναι και μια μικρή απογείωση

- Βλέποντας το λογαριασμό έπειτα από ένα κτηνώδες γεύμα στο ABC Indian Restaurant

Οι τιμές του Bollywoodιανού αυτού μαγαζιού είναι σκανδαλώδεις. Κυρίως πιάτα σε κανονικές μερίδες με κόστος στα 3 και 4 ευρώ? Ουάου.

Αυτή τη φορά δεν θα μακρηγορήσω (ω! τι εξαίρεση):

• Εξυπηρέτηση σκλαβωτικά καλή. Τα πάντα έρχονταν γρήγορα, η ευγένεια ήταν στο ταβάνι, ενώ στο λάθος που συνέβη ο σερβιτόρος σχεδόν έτρεξε (κυριολεκτικά) μέσα να φέρει τις πιτούλες που ξέχασε. Στο τραπέζι μας ήρθαν 2 ατομικά εμφιαλωμένα μπουκαλάκια με νερό τα οποία δεν χρεώθηκαν.

• Χώρος που θυμίζει Bollywood σε κάθε πτυχή του. Έχει και πάνω όροφο, που δείχνει λίγο πιο κυριλέ (πάντα στα πλαίσια του μπολιγουντ). Έχει και κάποια τραπεζάκια έξω, που θυμίζουν απλό ψητοπωλείο. Καθαριότητα μέτρια στις τουαλέτες, σχετικά καλή στα τραπέζια.

• Γεύσεις πολύ καλές - Ποιότητα αρκετά μέτρια.

• Vfm: μην τα ξαναλέμε.

Δύο άτομα παραγγείλαμε:

- Αρχικά ήρθαν στο τραπέζι: μια πιατελίτσα με σαλάτα (ντομάτα, αγγούρι, κρεμμύδι, μαρούλι), άλλη μια με raita (γιαούρτι, μέντα, δυόσμος και άλλα μυρωδικά, αρκετά ρευστό για τα γούστα μου, όχι και κακό όμως) και λίγες φρεσκοψημένες πολύ ωραίες πιτούλες. Από ότι κατάλαβα έρχονται ως μπόνους συνοδευτικό αν παραγγείλετε κάποια συγκεκριμένα πιάτα (τα δείχνει και ο κατάλογος).

- Grill Chicken Tikka (6,5€): μεγάλα κομμάτια από μαριναρισμένο σουβλάκι κοτόπουλο με λίγες ντοματούλες και πιπερίτσες και μερικές τραγικές σε όψη μα συμπαθείς γευστικά πατάτες τηγανητές. Το κοτόπουλο πεντανόστιμο. Ωστόσο, περισσότερα από τα μισά κομμάτια που μας ήρθαν ήταν με αρκετό κόκκαλο (4/4 η γεύση, 2/4 η ποιότητα, άρα μέσος όρος 3/4).

- Indian Souvlaki (3€): γευστικά θύμιζε πολύ έντονα το ελληνικό σουβλάκι απλώς με μπιφτεκοκεφτέ αντί για γύρο. Αρκετά νόστιμο, μέτριο σε μέγεθος (3/4).

- Chicken Cury (4,5€): νοστιμότατο και αυτό, πικαντίκιζε. Πολύ πλούσια η σάλτσα κάρυ, το είχε λούσει για τα καλά. Αρκετό το κόκκαλο και πάλι (3/4).

- ABC Special Biriani (3,5€): μοσχαράκι με ρύζι μπασμάτι και μυρωδικά. Απογοήτευση. Το κρέας και πάλι είχε εκνευριστικά πολύ κόκκαλο, ακόμη και στα μικρά κομμάτια. Το ρύζι είχε μια μυρωδιά και γεύση αρκετά μακριά από τα γούστα μου (περί ορέξεως κολοκυθόπιτα) (1,5/4).

Λυπητερή: πρέπει να πεινάτε συνταρακτικά ή να παραγγείλετε μόνο τα πιο ακριβά τους πιάτα για να δώσετε διψήφιο αριθμό ευρώ. Για τα παραπάνω, δύο άτομα, δώσαμε 8,75€ ο καθένας και χορτάσαμε τέλεια, σχεδόν σκάσαμε.

Αν δεν επιζητάτε τον σοφιστικέ χώρο ή τις σούπερ πρώτες ύλες τότε το ABC είναι το Ινδικό που ψάχνετε. Έχει έντονες γεύσεις, πολύ καλή εξυπηρέτηση και απίθανο κόστος.

Αν με ξαναβγάλει ο δρόμος, εννοείται θα ξαναπάω, θα τους αφήσω το ταλιράκι μου και κανα δίφραγκο και θα φύγω με λασκαρισμένη τη ζώνη!

16 Οκτ 2016

Εμείς για αλλού κινήσαμε για αλλού και αλλού η ζωή μας πάει... Θα με ρωτήσετε πως θυμήθηκα αυτό το τραγούδι στο άσχετο... Καθόλου άσχετο θα σας πω μιας και μια ηλιόλουστη Κυριακή πριν από δύο εβδομάδες αποφασίσαμε να γίνουμε τουρίστες στην πόλη μας... Με λίγα λόγια ξεκινήσαμε από πολύ νωρίς στο πεζόδρομο της Ακρόπολης για καφέ, συνεχίσαμε με βολτίτσα και παγωτάκι στην Πλάκα και συνεχίσαμε με ψάξιμο στο Κυριακάτικο παζάρι στο Μοναστηράκι... Κάπου εκεί άρχισε να δίνει το στομάχι τα πρώτα δείγματα ότι πρέπει να το φορτώσουμε με καύσιμα και είπαμε τουρίστες στην πόλη μας αλλά στο φαγητό, ευτυχώς λόγω Ask4food, δεν θα γινόμασταν τουρίστες...

Η όρεξη μας ήθελε κάποιο αυθεντικό έθνικ και οι περιγραφές για τα αραβικά στην πλατεία Βάθης ήταν ιδιαίτερα θελκτικές ως προς την γεύση που παραβλέψαμε την κακή εικόνα της περιοχής και κατευθυνθήκαμε προς τα εκεί (με τα πόδια παρακαλώ όλα αυτά, στο τέλος θα σας κάνω απολογισμό σε χιλιόμετρα)... Όταν φθάσαμε, όμως, εκεί έρχεται η πρώτη απογοήτευση μιας και δεν υπήρχε καρέκλα (γιατί για τραπέζι δεν το συζητάμε) ούτε για δείγμα.... Η πρώτη απογοήτευση ήρθε αλλά δεν πτοηθήκαμε για πολύ και η επόμενη ιδέα ήρθε γρήγορα... Θα κατευθυνόμασταν στο αγαπημένο μας ινδικό στον Άγιο Νικόλαοκαι με αναπτερωμένο ηθικό ξεκινάμε για εκεί (μετράτε χιλιόμετρα εσείς... ). Διασχίζοντας βέβαια την Αχαρνών είδαμε πολλά ακόμα Αραβικά αλλά όλα άδεια και μίζερα οπότε τα προσπεράσαμε για το στανταράκι ινδικό αλλά φτάνοντας τρώμε την μεγαλύτερη ήττα... Όχι μόνο ήταν κλειστό αλλά δυστυχώς έτσι όπως το "κόψαμε" μάλλον για πάντα... Σε αυτή την φάση τα στομάχια μας έχουν αρχίσει να διαμαρτύρονται κάτι παραπάνω από έντονα, το ηθικό, όμως, παρά τις κακουχίες υψηλό... Σκέφτομαι αμέσως το ABC, το οποίο έχει πολύ καλές κριτικές αλλά έχοντας βρει αυτό στον Άγιο Νικόλαο που είχε και καλύτερο χώρο, δεν το είχαμε επισκεπτεί... Ξεκινάμε για εκεί, λοιπόν, και ελπίζουμε να μην τριτώσει το κακό γιατί χωρίς πλάκα άλλη εναλλακτική δεν είχα, θα πήγαινα απέναντι στα Goodys...

Φτάνουμε, λοιπόν, εκεί, βλέπουμε ότι είναι ανοιχτό (μόνο που δεν φίλησα τον σερβιτόρο από την χαρά μου), βλέπουμε ότι ήδη είχαν αποφάει πολλές παρέες ινδών και ελλήνων και καθόμαστε με χαρά σε ένα από τα τραπέζια του... Για τον χώρο δεν θα περιγράψω μιας και η τελευταία κριτική από το Χρυσανθεμάκι ήταν πολύ αναλυτική και ακριβώς to the point...

Αμέσως ο χαμογελαστός μας έφερε τον κατάλογο του delivery (εννοείται ότι δεν μας πείραξε απλά το αναφέρω) και δύο μικρά μπουκαλάκια νερό εκ των οποίων κρατήσαμε το ένα... Ο κατάλογος δεν ήταν αναλυτικός καθόλου και όπως καταλαβαίνετε δεν καταλαβαίναμε και πολλά, εκτός από τα μπιριάνι και τα τίκα πιστεύω ότι τα ινδικά (δεν ξέρω αν μιλάμε για διαφορετικές περιοχές δεν έχουν ίδιες ονομασίες στα πιάτα τους)... Συν του ότι οι σερβιτόροι μπορεί να μιλάνε ελληνικά αλλά δεν είναι ιδιαίτερα σε θέση να σε κατατοπίσουν... Η παραγγελία μας, λοιπόν, ήταν η εξής: Μπιριάνι με μοσχάρι, το οποίο ήταν νοστιμότατο αλλά όντως αρκετά καυτερό όπως αναφέρει και το Χρυσανθεμάκι (βέβαια ο σερβιτόρος αυτό μας το είπε και μας είπε ότι το πιο ήπιο ήταν με το αρνί), ένα πιάτο με αρνί (που δεν θυμάμαι πως το λένε αλλά ήταν πραγματικά πεντανόστιμο με μια σάλτσα υπέροχη) και μία καυτερές φτερούγες κοτόπουλου (που ήταν περίπου σαν τις δικές μας μαριναρισμένες φτερούγες αλλα πολύ καυτερές), οι οποίες συνοδεύονταν με λίγες προκάτ τηγανισμένες πατάτες... Μαζί με αυτά μας έφερε δύο μεγάλες πίτες (είχαμε ρωτήσει να παραγγείλουμε ναν αλλά μας είπε ότι ο νέος μάγειρας δεν ξέρει να τις φτιάχνει και θα μας φέρει αυτές που προσφέρει το κατάστημα και είναι περίπου σαν ναν όπως μας είπε) και οι οποίες ήταν πραγματικά νοστιμότατες. Μαζί με αυτές (που δεν τις χρέωσε) μας έφερε και μια σαλάτα με λαχανικά (μαρούλι, ντομάτα, αγγούρι και κρεμμύδι) καθώς και μια σως με γιαούρτι (νομίζω ότι στα υπόλοιπα ινδικά την λένε ραϊτα) και αυτά κέρασμα. Ήπιαμε μια Kaiser και μια sprite και στο τέλος πληρώσαμε το εξωφρενικό ποσό των 16,5 ευρώ ενώ είχαμε σκάσει και απολαύσει ένα γευστικότατο γεύμα...

Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ήταν η χαρά των ανθρώπων του ABC που έβλεπαν εκεί οικογένειες Ελλήνων να τρώνε το Κυριακάτικο μεσημεριανό τους... Προφανώς, είναι ένα είδος αποδοχής για αυτούς... Οπότε, τελικά, πρέπει να ξεπεράσουμε τα όποια ταμπού μας και να είμαστε ανοιχτοί σε νέες, προπάντων γαστρονομικές, προκλήσεις...

06 Δεκ 2016

Πήγαμε σήμερα στο ABC, και πήραμε:

1x ABC special briani - 3.5 ευρώ είναι κανονική μερίδα!
(ρυζι μπασματι με μπαχαρακά και μοσχαράκι)

Δεν είμαι και τρελός φαν του μοσχαριού αλλά καλό ήταν.

1x κοτόπουλο tika 6.5 ευρώ
(2 σούβλες κοτόπουλο με πιπεριές κ ντομάτες ψητές και 2-3 πατάτες)

Αυτό ήταν δυνατή γεύση!

Βάλαμε στην μέση και ένα Alu palek - 3.5 ευρω
(πατάτες με αλοιφή σπανάκι ολίγον πικάντικο)
Την αλοιφή αν την βάλεις σε πίτα (σαν wrap) μετρά πολύ αναδεικνυεται η γεύση του για τις πατάτες (φούρνου είναι) δεν τρελάθηκα.

Μας δώσανε και εμάς συνοδευτικά-free μια σαλάτα και αρκετές ζέστες πίτες (αραβικές λέγονται τώρα; ινδικές λογικά) καθώς επίσης κ τα κλασικά εμφιαλωμένα.
Γενικά εγώ στα καυτερά δεν έχω θέμα, αλλά από ότι είδα απο τον φίλο μου την "άκουσε" λίγο.

Ο χώρος ήταν cult αλλά βαριέμαι το μπολιγουντ για αυτό του βάζω 2/4 γενικά καθαρό τραπέζι κλπ(σε φάση μαγειρίου στο κέντρο).

Οι τουαλέτες.. πέθανα στο γέλιο... φυλακή φάση + με ένα ντους-λάστιχο!!, εννοείται δεν πας για number 2 εκεί πέρα αλλά το παραβλέπουμε..

Λοιπόν το φαΐ γενικά μας άρεσε, πληρώσαμε 14 ευρώ - και σκάσαμε, ο σερβιτόρος συνεννοήσιμος και κιμπάρης, την επόμενη φορά θέλουμε να δοκιμάσουμε εκείνο το ορεκτικό με το κρεμμύδι και τις μπάμιες τους.

Θα ξαναπάμε, value for money.