ABC INDIAN RESTAURANT

Αχαρνών 314, Αθήνα [Χάρτης]
  210 2011653

Ινδική κουζίνα

Ινδία - Πατήσια, Αθήνα

Εμείς για αλλού κινήσαμε για αλλού και αλλού η ζωή μας πάει... Θα με ρωτήσετε πως θυμήθηκα αυτό το τραγούδι στο άσχετο... Καθόλου άσχετο θα σας πω μιας και μια ηλιόλουστη Κυριακή πριν από δύο εβδομάδες αποφασίσαμε να γίνουμε τουρίστες στην πόλη μας... Με λίγα λόγια ξεκινήσαμε από πολύ νωρίς στο πεζόδρομο της Ακρόπολης για καφέ, συνεχίσαμε με βολτίτσα και παγωτάκι στην Πλάκα και συνεχίσαμε με ψάξιμο στο Κυριακάτικο παζάρι στο Μοναστηράκι... Κάπου εκεί άρχισε να δίνει το στομάχι τα πρώτα δείγματα ότι πρέπει να το φορτώσουμε με καύσιμα και είπαμε τουρίστες στην πόλη μας αλλά στο φαγητό, ευτυχώς λόγω Ask4food, δεν θα γινόμασταν τουρίστες...

Η όρεξη μας ήθελε κάποιο αυθεντικό έθνικ και οι περιγραφές για τα αραβικά στην πλατεία Βάθης ήταν ιδιαίτερα θελκτικές ως προς την γεύση που παραβλέψαμε την κακή εικόνα της περιοχής και κατευθυνθήκαμε προς τα εκεί (με τα πόδια παρακαλώ όλα αυτά, στο τέλος θα σας κάνω απολογισμό σε χιλιόμετρα)... Όταν φθάσαμε, όμως, εκεί έρχεται η πρώτη απογοήτευση μιας και δεν υπήρχε καρέκλα (γιατί για τραπέζι δεν το συζητάμε) ούτε για δείγμα.... Η πρώτη απογοήτευση ήρθε αλλά δεν πτοηθήκαμε για πολύ και η επόμενη ιδέα ήρθε γρήγορα... Θα κατευθυνόμασταν στο αγαπημένο μας ινδικό στον Άγιο Νικόλαοκαι με αναπτερωμένο ηθικό ξεκινάμε για εκεί (μετράτε χιλιόμετρα εσείς... ). Διασχίζοντας βέβαια την Αχαρνών είδαμε πολλά ακόμα Αραβικά αλλά όλα άδεια και μίζερα οπότε τα προσπεράσαμε για το στανταράκι ινδικό αλλά φτάνοντας τρώμε την μεγαλύτερη ήττα... Όχι μόνο ήταν κλειστό αλλά δυστυχώς έτσι όπως το "κόψαμε" μάλλον για πάντα... Σε αυτή την φάση τα στομάχια μας έχουν αρχίσει να διαμαρτύρονται κάτι παραπάνω από έντονα, το ηθικό, όμως, παρά τις κακουχίες υψηλό... Σκέφτομαι αμέσως το ABC, το οποίο έχει πολύ καλές κριτικές αλλά έχοντας βρει αυτό στον Άγιο Νικόλαο που είχε και καλύτερο χώρο, δεν το είχαμε επισκεπτεί... Ξεκινάμε για εκεί, λοιπόν, και ελπίζουμε να μην τριτώσει το κακό γιατί χωρίς πλάκα άλλη εναλλακτική δεν είχα, θα πήγαινα απέναντι στα Goodys...

Φτάνουμε, λοιπόν, εκεί, βλέπουμε ότι είναι ανοιχτό (μόνο που δεν φίλησα τον σερβιτόρο από την χαρά μου), βλέπουμε ότι ήδη είχαν αποφάει πολλές παρέες ινδών και ελλήνων και καθόμαστε με χαρά σε ένα από τα τραπέζια του... Για τον χώρο δεν θα περιγράψω μιας και η τελευταία κριτική από το Χρυσανθεμάκι ήταν πολύ αναλυτική και ακριβώς to the point...

Αμέσως ο χαμογελαστός μας έφερε τον κατάλογο του delivery (εννοείται ότι δεν μας πείραξε απλά το αναφέρω) και δύο μικρά μπουκαλάκια νερό εκ των οποίων κρατήσαμε το ένα... Ο κατάλογος δεν ήταν αναλυτικός καθόλου και όπως καταλαβαίνετε δεν καταλαβαίναμε και πολλά, εκτός από τα μπιριάνι και τα τίκα πιστεύω ότι τα ινδικά (δεν ξέρω αν μιλάμε για διαφορετικές περιοχές δεν έχουν ίδιες ονομασίες στα πιάτα τους)... Συν του ότι οι σερβιτόροι μπορεί να μιλάνε ελληνικά αλλά δεν είναι ιδιαίτερα σε θέση να σε κατατοπίσουν... Η παραγγελία μας, λοιπόν, ήταν η εξής: Μπιριάνι με μοσχάρι, το οποίο ήταν νοστιμότατο αλλά όντως αρκετά καυτερό όπως αναφέρει και το Χρυσανθεμάκι (βέβαια ο σερβιτόρος αυτό μας το είπε και μας είπε ότι το πιο ήπιο ήταν με το αρνί), ένα πιάτο με αρνί (που δεν θυμάμαι πως το λένε αλλά ήταν πραγματικά πεντανόστιμο με μια σάλτσα υπέροχη) και μία καυτερές φτερούγες κοτόπουλου (που ήταν περίπου σαν τις δικές μας μαριναρισμένες φτερούγες αλλα πολύ καυτερές), οι οποίες συνοδεύονταν με λίγες προκάτ τηγανισμένες πατάτες... Μαζί με αυτά μας έφερε δύο μεγάλες πίτες (είχαμε ρωτήσει να παραγγείλουμε ναν αλλά μας είπε ότι ο νέος μάγειρας δεν ξέρει να τις φτιάχνει και θα μας φέρει αυτές που προσφέρει το κατάστημα και είναι περίπου σαν ναν όπως μας είπε) και οι οποίες ήταν πραγματικά νοστιμότατες. Μαζί με αυτές (που δεν τις χρέωσε) μας έφερε και μια σαλάτα με λαχανικά (μαρούλι, ντομάτα, αγγούρι και κρεμμύδι) καθώς και μια σως με γιαούρτι (νομίζω ότι στα υπόλοιπα ινδικά την λένε ραϊτα) και αυτά κέρασμα. Ήπιαμε μια Kaiser και μια sprite και στο τέλος πληρώσαμε το εξωφρενικό ποσό των 16,5 ευρώ ενώ είχαμε σκάσει και απολαύσει ένα γευστικότατο γεύμα...

Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ήταν η χαρά των ανθρώπων του ABC που έβλεπαν εκεί οικογένειες Ελλήνων να τρώνε το Κυριακάτικο μεσημεριανό τους... Προφανώς, είναι ένα είδος αποδοχής για αυτούς... Οπότε, τελικά, πρέπει να ξεπεράσουμε τα όποια ταμπού μας και να είμαστε ανοιχτοί σε νέες, προπάντων γαστρονομικές, προκλήσεις...

Ινδία - Πατήσια, Αθήνα

Ευχαριστω! Απλα, λιτα και απεριττα. Ευχαριστω τους φιλους χρηστες που με επεισαν να παραβλεψω οτι η Αχαρνων φερνει λιγο σε Βαγδατη, οτι το μαγαζι μονο θελκτικη εμφανιση δεν εχει και την γενικη δυσπιστια μου για οποιοδηποτε συνοικιακο εθνικ εστιατοριο, που μολις το ακουω αναβοσβηνει στο μυαλο μου η φραση "μιλαμε για τους ανθρωπους που πλενονται στο Γαγγη, οπου εκβαλλουν ολα τα αποχετευτικα συστηματα και ξεφορτωνονται ως και τα σωματα των νεκρων τους. "

Πρωτα απ' ολα, η Αχαρνων δεν αποτελει περιοχη στην οποια θα με δειτε ευκολα (βλεπε ποτέ) οποτε ειναι σχεδον σιγουρο οτι δεν θα το επαιρνε το ματι μου ετσι κι αλλιως. Αλλα, μεταξυ μας, και να το παιρνε, πραγμα επι του πρακτεου δυσκολο γιατι το μισοκρυβει ενα τεραστιο δεντρο, θα το απεφευγε οπως ο Γαυρος τη Φιλαδελφεια. Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης, δεν ειναι τοσο ο χωρος, που ναι μεν εξωτερικα ειναι κομματι κραυγαλεος με την τεραστια πολυχρωμη πινακιδα και τα τραπεζακια καφενειου, αλλα εσωτερικα ειναι πολυ πιο συμμαζεμενος, οσο...

Θα το πω, και ας φανω μυστηρια. Οσο ο κοσμος που ειχε μαζεμενος απεξω. Σε ενα απο τα τραπεζια ηταν μαζεμενες ολες οι φυλες της Ασιας, ολοι ανδρες, με αυτη την μονιμη αγριωπη εκφραση που νομιζω οτι εχουν απο φυσικου τους. Και για να μην παρεξηγηθω, αν δεν παρεξηγηθηκα ηδη, δεν εχω κανενα προβλημα, απολυτως, με κανενα λαο και καμια καταγωγη. Δε βλεπω χωρες, βλεπω ανθρωπους. Απλως, οντας κοπελα και κατατι φοβιτσιαρα, ενα αδειο μαγαζι με καμια 20ρια αντρες, ειτε αυτοι ειναι Πακιστανοι, ειτε Ινδοι, ειτε Ελληνες, εμενα με ψιλοφοβιζει.

Παρ ολα αυτα, και εδω κολλαει το ευχαριστω της εναρξης, οι ενθουσιωδεις κριτικες χρηστων που σεβομαι και εμπιστευομαι, με επικεφαλης -ποιον αλλο?- το PONTIKI, που πλεον εχω αποφασισει να ακολουθω κατα ποδας, διοτι απ οτι φαινεται εχουμε τους ιδιους γευστικους καλυκες (και την ιδια μουρλα να προσθεσω) με επεισαν να ξεκινησω με το φιλο μου στο αγνωστο με βαρκα την ατελειωτη πεινα μας και να ρισκαρουμε μια νεα γευστικη εμπειρια.

Και λεω νεα, διοτι εν Ελλαδι Ινδικο δεν εχω φαει ποτε. Ισως δεν ετυχε, ισως δεν το επιδιωξα, ισως τα καυτερα ειναι για μενα μπελας μαυρος, ισως τα θεωρω και κομματι τσιμπημενα γι αυτο που προσφερουν, παντως δεν ειχα προηγουμενη εμπειρια. Η γνωση μου στην ινδικη κουζινα ειναι μεν καθαρα θεωρητικη, αλλα ενα ευρος το εχει. Ηξερα τα πιατα που μας σερβιραν, με τα ονοματα και -πανω κατω- τα συστατικα τους και μπορουσα να καθοδηγησω και το φιλο μου που δεν ειχε καμια σχεση με την εθνικ κουζινα μεχρι να με γνωρισει και να αρχισω να τον σερνω σε ασιατικα και λογιων λογιων ντοπιες κουζινες.

Βρισκουμε, λοιπον, το καταστημα, με τη βοηθεια του θαυματος της τεχνολογιας πλοηγησης και εχω ηδη προετοιμασει το φιλο μου οτι το μαγαζι ειναι καθε αλλο παρα ομορφο. Του το ειχα παρουσιασει τραγικο, οπως περιμενα να ειναι, χαρη στις κριτικες που μου ειχαν τονισει να κραταω μικρο καλαθι. Πραγματι, οπως προειπα, εξωτερικα δεν σε ψηνει με τιποτα να κανεις το απονενοημενο και να μπεις, εχει και αυτη την πινακιδαρα την πολυχρωμη που βλεπεις σε ταινιες με πλανα απο Κινα και Ινδια.

Μεσα ομως, αφου παρεις την πρωτη κρυαδα, ειναι μια χαρα. Σκορπια τραπεζακια στο χωρο, ενας υπερυψωμενος χωρος λιγακι πιο ομορφος με αλλα τοσα τραπεζακια, ενα μεγαλο ενυδριο με ψαρια και μια τεραστια βιτρινα με βουνα ολοκληρα τα χρωματιστα πιλαφια και τα λογιων πιατα. Πισω απο τη βιτρινα μια ψησταρια, οπου περιφερονται οι ψηστες, που ελληνικα δεν πολυμιλανε αλλα ειναι χαμογελαστοι και πολυ ευγενικοι. Στον πανω οροφο βρισκεται η κουζινα απο οπου ξεχυνονται βαριες μυρωδιες μπαχαρικων και οι τουαλετες, που δεν τις λες και την τελευταια λεξη της τεχνολογιας -μεχρι και τηλεφωνο μπανιερας εχει- αλλα ειναι σε αποδεκτο επιπεδο καθαριοτητας.

Αυτη η καθαριοτητα εκτεινεται σε ολο το καταστημα, ενω και οι υπαλληλοι ειναι πεντακαθαροι και φροντισμενοι. Ειδικα αν εχεις εμπειριες απο ινδικα στην Ιταλια και τη Βαρκελωνη, οπως εγω, θα εκτιμησεις βαθεια αυτη την παστρικοτητα. Για καποιο λογο, σε αυτες τις χωρες, εχουν συνδυασει το εθνικ με το καταγωγι. Αλλη ωρα αυτα.

Παρτε το αποφαση και μπειτε με το δεξι, διοτι ο χωρος ειναι μονο το περιτυλιγμα. Σε ολους τους αλλους τομεις, το μαγαζι σκιζει. Μπανουμε, καθομαστε σε ενα τραπεζακι και ο ευγενεστατος σερβιτορος τους, που προφανως ειναι ο μονος που κατεχει επαρκως την ελληνικη γλωσσα, ηρθε με τον καταλογο και, μετα απο δικο μας νοημα γιατι ειχαμε χαζεψει κομματι με τις φωτογραφιες και τα ονοματα και καναμε 5 ωρες να καταληξουμε, μας εφερε:

-2 samosas, (2.50€ εκαστο νομιζω) τα μεγαλυτερα που εχω τυχει ως τωρα, με γεμιση πατατας, μυρωδικων και κατι απροσδιοριστου. Ελαφρως βαρυ τηγανι, αλλα απο γευση μουρλια.

-Μια μεριδα ABC special Βiriani (3.50€), δηλαδη ενας λοφος με πορτοκαλιζον πιλαφι γεματο μπαχαρικα, νοστιμα κομματια πολυ καλοψημενου μοσχαριου και καποια διασπαρτα λαχανικα. Εκανα τη βλακεια και δεν διευκρινισα οτι δεν το χω με τα καυτερα και αυτο μια αψαδα την ειχε, ευτυχως ανεκτη ακομα και σε φλωρικους ουρανισκους σα τον δικο μου.

-Μια μεριδα Kabli Polaw (4.50€), ή τουλαχιστον αυτο καταληξαμε οτι μαλλον ηταν αυτο που ζητησε ο φιλος μου, αφου δεν βρισκομουν στο τραπεζι οταν το ζητησε και ο ιδιος δεν ηξερε τι ακριβως παρηγγειλε οταν τον ρωτησα. Λευκο πιλαφι στην ιδια τεραστια μεριδαρα, με κομματια ψητου αρνιου που κοβοταν με το πηρουνι, γλασαρισμενα στικ καροτου, σταφιδες και παλαβα μπαχαρικα που ιδεα δεν εχω τι ηταν. Πολυ πιο ηπια γευση, μου αρεσε παρα πολυ.

-Ενα Chicken tikka (4.5€), ητοι μια πιατελα με κομματια απο ψητο μαριναρισμενο κοτοπουλο, ζουμερα και πολυ νοστιμα. στην πιατελα βρισκονται πεντε-εξι προτηγανισμενες πατατες, μια ψητη ντοματα κομμενη στα 4 και δυο μικρες πρασινες πιπεριες κερατα. Το ενα κερατο εφαγα εγω, μεσα στην αφελεια μου, και κοντεψαν τα ματια μου να πηδηξουν απο τις κογχες τους και να χορεψουν χαλι γκαλι στο τραπεζι. Δεν ξερω τι λενε οι αλλοι χρηστες για πιπεριες που δεν καινε, εμενα η δικη μου εκανε τη γλωσσα μου ολοκαυτωμα.

-Μια σαλατα με ψιλοκομμενο μαρουλι, ντοματα, αγγουρακι και ακαυτο ασπρο κρεμμυδι, που φερνουν σα συνοδευτικο των πιατων δωρεαν. Θα ηθελα λιγο ξυδι, ειχε πολυ βαρυ λαδι, αλλα ηταν βαλσαμο στο καψιμο

-Βαλσαμο ηταν και η ραιτα, μια αραιη σα σουπα σαλτσα γιαουρτιου με δυοσμο, μεντα και μυρωδικα, που φερνουν σε γενναιοδωρη μεριδα και σβηνει πολυ αποτελεσματικα την καψα. Επισης δωρεαν.

-2 ζεστες φρεσκοψημενες νααν σε καλαθι, παρα πολυ πετυχημενες. Στεγνες, νοστιμες, ελαφριες. Επισης κερασμενες.

Το φαγητο που πηραμε ανετα ταιζε ενα ακομα ατομο, αλλα ειμαστε του πληθωρικου και δεν μπορουσαμε να αντισταθουμε στα λιγουρευτα πιατα που βλεπαμε. Αλλα δεν υπολογισαμε το μεγεθος των μεριδων, οποτε αναμενομενα σκασαμε και μια μεριδα την πηραμε σχεδον αυτουσια σε πακετακι που μας εδωσαν πολυ προθυμα. Η γιαγια μου την γονατισε, οφειλω να ομολογησω.

Τα πιατα ηρθαν σε πολυ καλους χρονους, σχεδον αμεσως, με συνοδευτικο κουταλι για το ρυζι. Ο σερβιτορος μας κερδισε με την προθυμια του, την πηγαια ευγενεια του και την εμφανη του προσπαθεια να μας ικανοποιησει. Περασε απο το τραπεζι 4 φορες να ρωτησει αν ολα ειναι καλα, αν χρειαζομαστε κατι και να μας φροντισει με τροπο διακριτικο και ειλικρινα ευχαριστο. Μας σκλαβωσε. Στο τελος μας αποχαιρετισαν θερμα και αυτος και ο ψηστης. Ευγε μονο εχω να πω, να τα βλεπουν αυτα κατι εστιατορες που νομιζουν οτι ειναι το ογδοο θαυμα του κοσμου το μαγαζι τους.

Για αυτο το λουκουλλειο γευμα μας ζητησαν το υπερογκο ποσο των 17€. Αφου επρεπε να παρω τον λογιστη μου τηλεφωνο να ρωτησω αν με παιρνει τετοια επενδυση. Και τωρα ερχομαι εγω και ρωταω: για ποιο λογο τα περισσοτερα ινδικα της Αθηνας σερβιρουν ενα πιατο με τη μιση ποσοτητα σε κρεας και το 1/4 σε ρυζι στην τριπλη τιμη και εγω πρεπει να ειμαι ικανοποιημενη με αυτο?

Δεν εχω αλλα να πω, πιαστηκε και το χερι μου αλλωστε. Αν ψαχνετε γκουρμε, πολυτελεια και ροματζαδα, κρατηθειτε μακρια, γιατι ισως παθετε αναφυλαξια. Αν θελετε να κανετε μακροβουτια στα βουνα πιλαφι που υποσχεται ο μουσουλμανικος παραδεισος, καντε μια βολτα απο Αχαρνων μερια. Αξιζει.

Ινδία - Πατήσια, Αθήνα

Υπάρχουν τρία στάδια στην εξάπλωση των έθνικ εστιατορίων:

α) Ελάχιστα εστιατόρια, πολύ κυριλέ και ακριβά. Αυτό είναι το πρώτο στάδιο στην εξάπλωσή τους και για την πλειοψηφία αυτών στην Αθήνα ίσχυε μέχρι τις αρχές ή μέσα της δεκαετίας του 2000.
β) Μοντέρνα, πιο νεανικά, με στρογγυλεμένες γεύσεις για όλους και οικονομικότερα. Ένα προφίλ street food ή καλού deliverάδικου. Είναι το στάδιο της εξοικείωσης των πλατιών μαζών.
γ) Ταβέρνες για τους ίδιους τους μετανάστες που οι εδώ κατοικούντες/ιθαγενείς λέμε ότι είναι έθνικ φαγητό. Είναι το τρίτο στάδιο εξέλιξης και προϋποθέτει ότι στην γειτονιά υπάρχει διαφυλετικό-πολυπολιτισμικό κλίμα to put it gently.

Το ABC ανήκει στην τρίτη κατηγορία με τα τσαρούχια. Αυτό έχει ένα καλό και ένα κακό: διατηρεί μια νοικοκυρίστικη αυθεντικότητα που τα μεγάλα εστιατόρια συνήθως δεν έχουν (καθώς απευθύνονται σε κοινό και/κυρίως ομοεθνών) αλλά είναι φαγητό που καθώς προορίζεται εκ προοιμίου να είναι οικονομικό κάνει κάποιους συμβιβασμούς στην ποιότητα (για τον ίδιο ως άνω λόγο). Στο ABC ισχύουν απόλυτα και τα δύο. Να τονίσω επίσης ότι το μαγαζί κάνει και delivery.

[Δεν θέλετε να το δοκιμάσετε γιατί δύσκολα θα συνεννοηθείτε (τόσο κατά την στιγμή της παραγγελίας όσο και, κυρίως, κατά την παραλαβή). Άρα θα περιγράψω μόνο την take away εμπειρία μου και όχι την delivery γιατί αλλιώς θα παραείμαι αυστηρός αναφορικά με την εξυπηρέτηση αλλά και με το VfM καθώς η κατ’ οίκον παράδοση είχε 80%-100% € € πάνω από την εκεί παραγγελία (για κάποιον άγνωστο σε εμένα λόγο τον οποίο δεν ερώτησα ποτέ μου καθώς η παράδοση σπίτι μου ήταν ήδη επεισοδιακή με 6-7 τηλεφωνήματα από έναν deliveρά που που είχε χαθεί και μόνο να βρίζει αυτόν που πήρε την παραγγελία ήξερε στα ελληνικά, βλ. Μαρκαριάν για Ευθυμιάδη). ]

Κοτόπουλο korma (για μένα μέτρο δοκιμής σε όλα τα ινδικά, κάτι σαν το γλυκόξινο στα κινέζικα, καθώς βλέπεις τη διαφορά μεταξύ μπουκαλίσιας σάλτσας, κρέμας γάλακτος, γάλακτος καρύδας κτλ), λαχανικά με curry, φακές dal, απλό ρυζάκι, κοτόπουλο madras έχουν παραληφθεί επιτοπίως. Δώρο πληθωρική, αλλά μετριότατη, σαλάτα (μαρούλι, ντομάτα, χοντροκομμένο αγγούρι, ελίτσες και λευκό αγελαδινό τυρί) και τα καλλίτερα naan που έχω φάει (άμα τη παραγγελία παρασκευαζόμενα). Το μειονέκτημα είναι κοινό σε όλα τα ‘μαγειρευτά’ (κεμπαποειδή και ψητουρία δεν έχω δοκιμάσει μέχρι τούδε): υπερβολικά πολύ λάδι κακής ποιότητας και πολύ αλάτι. Για να το πω πιο εύληπτα: πολύ βαριά μαγειρική. Απλά να σημειώσω χωρίς να περιαυτολογώ ότι πολύ δύσκολα θα σκορτσάρει το στομάχι μου από βαρύτητα/ποιότητα φαγητού και εδώ έχει επανειλημμένα διαμαρτυρηθεί. Τα καυτερά είναι καυτερά (όχι απλά πικάντικα όπως συνηθίζεται εν Ελλάδι) παραμένοντας σε πλαίσια που ένας ιθαγενής δύναται να καταναλώσει. Κατά τα λοιπά είναι εύγευστα και νιώθεις ότι είσαι σε μια ινδική έκδοση του Μπαρμπα-Γιάννη στα Εξάρχεια που νομίζω ότι είναι και η πιο πετυχημένη παρομοίωση που θα μπορούσα να σκεφτώ.

Η εξυπηρέτηση (εμμένω: θα εξαιρέσω την εμπειρία delivery) είναι συμβατική αλλά ευχάριστη λόγω της αλληλεπίδρασης με ανθρώπους άλλης κουλτούρας, κάτι σαν ολίγη από Erasmus με curry. Υπάρχει πάντα ένας άνθρωπος που γνωρίζει καλά ελληνικά και η συνεννόηση είναι άνετη και ρέουσα, ο οποίος μάλιστα τυγχάνει να έχει το χάρισμα της φυσικής και απροσποίητης ευγένειας.

Το μαγαζί είναι ένα παλιό πατσατζίδικο της Αχαρνών (γι’ αυτό ίσως και η 24ωρη κουλτούρα), το οποίο αφού πέρασε το σοκ της μαζικής ερήμωσης της περιοχής (με την συνεπαγόμενη εγκατάλειψη, mid-late '90s) αναζωογονήθηκε από τους μετανάστες οι οποίοι κάλυψαν το κενό της φυγής των ιθαγενών ('natura abhorret a vacuo', 'η φύση μισεί το κενό' που λέγαν κι οι Λατίνοι). Είναι κάτι μεταξύ ελληνικού σουβλατζίδικου, έθνικ νεοταβέρνας (με μπαχαρικά και λιαστές ντομάτες και πιπεριές σε προθήκες) και ινδικού μαγέρικου. Ωραία εικόνα οι 3-4 μάγειροι στη σειρά με τα λευκά τους. Ο ένας είναι αποκλειστικά για τα naan (ναι, είναι ένας μικρός θεούλης). Καθαρό κατάστημα, αισθητικής μιας ελαφρώς δωρικής (σ. σ. λιτής) έκδοσης του Ρόδα, Τσάντα και Κοπάνα αλά Bollywood.

VfM (πάλι θα εξαιρέσω το delivery για να μην ανεβάζω και πίεση) μια χαρά. Για δυο ορεκτικά, δυο κυρίως, ρυζάκι απλό, άπειρα naan και μια γαβάθα σαλάτα περί τα 20€, όχι το κεφάλι, σύνολο.

Tips:
α) Μην ασχοληθείτε με το delivery. Είτε take away (δι΄ εμέ προτεινόμενο) είτε εκεί.
β) Τα naan, παρ’ όλο που μιλάμε για απλά ψωμάκια, είναι πραγματικά καλά. Τα 'χω μετατρέψει και σε σφακιανή πίτα την επομένη με μέλι και φέτα.
γ) Το παρκάρισμα δεν είναι ακατόρθωτο αλλά ο ηλεκτρικός (Κάτω Πατήσια) είναι απέναντι.
δ) Κοινό: το πιο τουρλού-τουρλού που έχω δει. Χαρούμενοι εναλλακτικοί, μαύροι απόκληροι της ζωής, παρέες ινδοπακιστανών (δεν ζήτησα και διαβατήριο) τύπου Grease, ιθαγενείς γείτονες χαρούμενοι που ανακαλύψαν φτηνό έθνικ φαγητό (εμού πρωτοστατούντος).

Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας: στην ντίσκο ABC, στο ίδιο περίπου ύψος αλλά επί της Πατησίων, κάποτε (1994-1995) τραγουδούσε ο Δάντης, μαζί με τον Στάθη Αγγελόπουλο και τα Κακά Κορίτσια. Κάηκε από πυρκαϊά ενώ οι φήμες λέγαν ότι έγινε για την αποζημίωση καθώς ήδη η περιοχή είχε πάρει την κατιούσα.

Ινδία - Πατήσια, Αθήνα

Ήμουν αρκετά διστακτική γι’ αυτή την επίσκεψη όχι για το τελικό αποτέλεσμα στην κατηγορία φαγητό, καθώς οι λιγοστές κριτικές από έμπιστους φίλους ήταν αυτές που μου κίνησαν άλλωστε το ενδιαφέρον, αλλά γιατί συνήθως είμαι αρκετά επιφυλακτική απέναντι σ’ αυτού του είδους τα συνοικιακά έθνικ εστιατόρια κυρίως λόγω χώρου-ατμόσφαιρας.

Συνήθως αποπνέουν… μια μιζέρια να το πω; Κάτι αρκετά κιτς για το δικό μου γούστο; Κάποιες φορές και ενδοιασμούς σε θέματα υγιεινής…κάτι τέλοσπαντων που ούτε με τραβάει για να μπω, ούτε με κρατάει στον χώρο για πολύ.

Τελικά η εμπειρία μας στο ABC Indian restaurant, ήταν αρκετά καλή και άκρως διασκεδαστική θα έλεγα.

Ημέρα Παρασκευή περί ώρα 7 το απόγευμα, 2 άτομα ψάχνουμε στην Αχαρνών το συγκεκριμένο μαγαζί που βρίσκεται κατεβαίνοντας προς κέντρο μετά τον ηλεκτρικό σταθμό Κάτω Πατησίων στο αριστερό χέρι, μετά την Wind. /Tα δέντρα, η μεγάλη τέντα, το περίπτερο και ο κόσμος δεν το κάνει ευδιάκριτο. Εν τω μεταξύ στην περιοχή υπάρχουν πολλά Ινδικά μαγέρικα όπως ακριβώς διαγώνια απέναντι, οπότε όποιος το επισκεφθεί θα πρέπει να σιγουρευτεί ότι πρόκειται γι’ αυτό. Η αρχική μας σκέψη ήταν ότι αν ήταν χάλια (για τα γούστα μας) σαν χώρος, θα παίρναμε πακέτο.

Κατά την είσοδο όμως, αντιλαμβάνεται κανείς εύκολα ότι πρόκειται -ευτυχώς- για ένα κ α θ α ρ ό εστιατόριο, από την βιτρίνα με τα φαγητά και τα μπαχαρικά στα βαζάκια σε παράταξη και την ανοιχτή κουζίνα πίσω μέχρι και τον υπόλοιπο χώρο που έμοιαζε με μια απλή ταβέρνα. Εντάξει τώρα βέβαια ταβέρνα με 2 τεράστιες τηλεοράσεις προηγμένης τεχνολογίας για να παίζουν όλη την ημέρα…Bollywood δεν υπάρχει, αλλά αφού μ’ αυτά διασκεδάζουν αυτοί οι άνθρωποι τι να κάνουμε;; Ρίξαμε κι εμείς το γέλιο μας μ’ αυτά που βλέπαμε. Ήταν σαν να είχαμε μπροστά μας τον Σταμάτη Γαρδέλη σε ταινία του 80 να δίνει παράσταση! Βέβαια κάποια στιγμή ήμουν στο όριο να ουρλιάξω από αυτές τις φωνές που νιαούριζαν στ’ αυτιά μου συνεχώς…!

Υπάρχει και επάνω όροφος που μας είπαν ότι μπορούσαμε να καθίσουμε. Σε επίσκεψή μου στις τουαλέτες που βρίσκονται στον επάνω όροφο, είδα αυτή την αίθουσα, που είχε διαφορετικό ύφος όμως. Χαμηλότερος φωτισμός, δεξιά μπαρ για ποτό, με μηχανή και για καφέ, τσάι κτλ. Μια φωτιζόμενη επιγραφή πάνω από την γυάλινη πόρτα, σαν κι αυτές που είχαν οι παλιές pub που έγραφε “sport bar”…δεν κατάλαβα τι ήθελε να πει ο ποιητής (?) αλλά anyway. Και μια κυρία ντυμένη με μια κόκκινη τοπική ενδυμασία που μάλλον σέρβιρε. Πολύ cult όλο αυτό το σκηνικό…και σίγουρα δεν ήταν χώρος για φαγητό! Στην πόρτα ήταν κολλημένο κι ένα χαρτί που έλεγε Bollywood Show Saturday 13th June…γίνεται δουλίτσα εκεί όχι αστεία!

Συμπτωματικά επρόκειτο απ’ ότι κατάλαβα εκ των υστέρων, για το Σάββατο που το επισκέφθηκε η φίλη evispir η οποία προφανώς είχε την ίδια άποψη για τον συγκεκριμένο χώρο, γι’ αυτό και μεταφέρθηκε με την παρέα της στην κάτω αίθουσα τελικά για φαγητό. Οι τουαλέτες αν και παλιές, ήταν καθαρές.

Στην εξυπηρέτηση ένας νέος άντρας καθαρός, καλοντυμένος και μοντέρνος, ο οποίος απ’ ότι κατάλαβα μιλούσε τα καλύτερα Ελληνικά απ’ όλους. Πρόθυμος να μας εξυπηρετήσει και να μας ενημερώσει για τα φαγητά.

Τα μάτια μας είχαν γουρλώσει μπροστά στα βουνά από διαφόρων ειδών πολύχρωμα ρύζια που υπήρχαν, τις φάβες, τα μαγειρευτά και τις σούβλες με κοτόπουλα, φτερούγες, μοσχάρι, αρνί, παϊδάκια κ. ο. κ…!!! Από μέσα 3-4 άτομα ψήστες οι περισσότεροι με καπέλα (όχι όλοι).

Δεδομένου ότι μετά είχαμε μάθημα, δεν θέλαμε να υπερβάλουμε στην παραγγελία μας, οπότε για τα δεδομένα μας περιοριστήκαμε σε πραγματικά ελάχιστα πιάτα. Την είχα ψυλλιαστεί και για τα καυτερά που γενικά βαραίνουν το στομάχι, κι έτσι απεδείχθη σοφή επιλογή.

Δεν ξέραμε τι να πρωτοεπιλέξουμε, γιατί μας φαίνονταν όλα λαχταριστά. Ειδικά το ρύζι με τις σταφίδες και τα κάσιους, που όμως μας απέτρεψε ο σερβιτόρος να το συνοδεύσουμε με το φαγητό μας, γιατί μας είπε ότι είναι γλυκό και το σερβίρουν στο τέλος μετά το γεύμα. Κακώς βέβαια τον ακούσαμε γιατί ήταν εξαιρετικό και θα ταίριαζε άνετα (για τα δικά μας πάντα γούστα) σε συνδυασμό με τα φαγητά που επιλέξαμε, κι ας ήταν καυτερά.

Επιλέξαμε μετά από πολύ σκέψη στα παρακάτω:

- Κοτόπουλο τίκκα που η μερίδα έχει 2 μεγάλες σούβλες με πράσινη (προσοχή καυτερή) πιπεριά, ντομάτα ψητή και πολύ λίγες πατάτες τηγανητές, οπότε θεωρήσαμε υπερβολή να πάρουμε 2 μερίδες (δηλαδή 4 σούβλες). Αυτά αν κατάλαβα καλά, είναι προψημένα και μόλις δοθεί η παραγγελία τελειώνει το ψήσιμο στη σχάρα. Το κοτόπουλο ήταν πολύ γευστικό.

- Ρύζι με πολλά μπαχαρικά που δεν μπόρεσα να τα ξεχωρίσω όλα (προφανώς πολλά από αυτά δεν τα γνωρίζω κι όλας) και αρωματικά μεταξύ αυτών και το αγαπημένο κάρδαμο. Ελαφρώς καυτερό κι αυτό…πάρα πολύ νόστιμο!

- Φάβα (Dal) μαγειρευτή με κόλιανδρο ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ή!!! Καλή μερίδα, σαν να είναι κυρίως, όχι σαν ορεκτικό. Καμιά σχέση με την δική μας που σερβίρεται σαν αλοιφή. Όπως είναι η φάβα σε κομματάκια (που μοιάζει με την χοντρή φακή στο σχήμα), με αρωματικά φουλ, αρκετά πικάντικη σε ανεκτά επίπεδα αρκεί… να ΜΗΝ κάνετε το λάθος και βάλετε στο στόμα σας αυτά τα σκούρα πραγματάκια που μοιάζουν στο τελείωμα με την μακρόστενη πιπεριά. Εγώ το έβαλα και προσπάθησα να το μασουλήσω καλά-καλά για να δω τι είναι…μπα! Δεν τρωγόταν, ήταν σκληρό το κέλυφος. Συνέχισα το φαγητό μου ανυποψίαστη. Έχετε ακούσει αυτό που λένε: “Αύριο κλαίνε”;;; Εγώ έκλαψα…πολύ!!! Ήταν κόκκινο πιπέρι…!!!

Κι όπως την πέφτω στις (κερασμένες) πίτες για να “σβήσω” αυτές οι έρημες τσουρούφλαγαν…ό, τι είχαν βγει από τη φωτιά. Πίνω ένα ποτήρι νερό αλλά τι να σου κάνει; Δεν φεύγει αυτή η κάψα του πιπεριού με το νερό.

Βλέπω τον σερβιτόρο και μας φέρνει επίσης κερασμένο ένα πιάτο με ένα αραιό ντιπ γιαουρτιού, με δυόσμο (νομίζω και μέντα) Raita λέγεται. Εδώ είμαστε λέω, επιτέλους θα δροσιστούμε λίγο. Την πέφτω σ’ αυτό με μανία…σβήνω…για δευτερόλεπτα και μετά…ξανανάβω…όχιιιι…. καυτερό κι αυτό!

Και στο σημείο αυτό μου λύνεται η απορία γιατί με το που καθίσαμε προσγειώθηκε στο τραπέζι μας (πάλι κερασμένη) μια Ελληνικότατη σαλατούλα με ροδέλες ντομάτας, μαρουλάκι, αγγουράκι (ευλογημένο), και ελίτσες. Εδώ είμαστε λέω, δεν γίνεται να καίει και η ντομάτα με το αγγούρι.

Νομίζω ότι ο ένας ψήστης (ο ψηλός κύριος μέσα δεξιά), πρέπει σίγουρα να γέλαγε μαζί μας. Χαλάσαμε 2 πακέτα χαρτοπετσέτες, γιατί από την καούρα τρέχανε οι μύτες μας, λες και τρώγαμε καυτή σούπα κατακαλόκαιρο. Ευτυχώς που με πρόλαβε ο σερβιτόρος να μην ακουμπήσω την πιπεριά του κοτόπουλου, γιατί ούτε ο ίδιος λέει δε μπορεί να την φάει. Θα την έτρωγα κι αυτή γιατί νόμιζα πως ήταν αυτές οι πράσινες οι γλυκές. Καταλαβαίνετε βέβαια ότι το στομάχι μου με αυτά τα ολίγα μεν, καυτερά δε, είχε γίνει τούμπανο!

Λοιπόν συνοψίζω για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. Το φαγητό που δοκιμάσαμε ήταν εξαιρετικό. Δεν ήταν υπερβολικά καυτερό, απλά εγώ είχα την ατυχία από άγνοια, να βάλω στο στόμα μου το κόκκινο πιπέρι οπότε μετά δε μπορούσα να συνέλθω. Ακόμα και το κοτόπουλο από την πλευρά που ακουμπούσε στην καυτερή πιπεριά έπαιρνε την κάψα και επιβάρυνε την δική μου. Διαφορετικά θα ήταν ανεκτό.

Έχουμε σταμπάρει για την επόμενη φορά αρκετά άλλα πιάτα μεταξύ αυτών και την κρέμα φάβας με το κοτόπουλο, καθώς και το μοσχάρι στο μαντεμένιο σκεύος με την ψάθα απ’ έξω που έτρωγαν κάποιοι δίπλα μας.

Το νερό που μας έφεραν εμφιαλωμένο, ζητήσαμε να αντικατασταθεί με κανάτα και μας είπαν ότι δεν το χρεώνουν!

Παραγγείλαμε 3 ουσιαστικά πιάτα που ήταν σαν μερίδες αξιοπρεπέστατες και γευστικότατες ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΕΡΑΣΑΝ ΑΛΛΑ 5 ΕΠΙΠΛΕΟΝ…!!!
Ήρθαν συνολικά κερασμένα: δύο μεγάλες πίτες λεπτές και ωραία ψημένες, μετά μια πίτα nan επίσης μεγάλη συμπαθητική, όχι τόσο λεπτή όσο αυτές που έχω δοκιμάσει σε άλλα Iνδικά, η σάλτσα γιαουρτιού-δυόσμου (Raita), η (Ελληνική) σαλάτα, το γλυκό θεσπέσιο ρύζι με τις σταφίδες και τα κάσιους που μας έφεραν όταν τελειώσαμε το φαγητό μας και τέλος ένα πιάτο με 3 ευμεγέθη γλυκά, αυτά τα γνωστά τοπικά με την καρύδα. Σημειώστε ότι αυτό το τελευταίο γλυκό σε όποιο Ινδικό εστιατόριο κι αν έχουμε φάει, το φέρνουν με το δελτίο και σε μέγεθος κορόμηλου.

Όλα τα παραπάνω με μια κόκα κόλα, στο αστρονομικό ποσό των 13,50€ ΣΥΝΟΛΟ για 2 άτομα!!! Νομίζω ότι είναι ο μικρότερος λογαριασμός που έχω ποτέ πληρώσει, με τα περισσότερα κεράσματα που έχω ποτέ δεχθεί. Ακόμα και σε σουβλατζίδικο να καθίσουμε, περισσότερα πληρώνουμε.

Πιστεύω πολύ απλά ότι κάποιοι εστιάτορες οι οποίοι με καθόλου ευκαταφρόνητους λογαριασμούς από τους πελάτες τους, τσιγκουνεύονται να κεράσουν μια μπύρα ή φέρνουν ένα γλυκό με 17 κουτάλια για να φάνε 5-6 νοματαίοι, θα πρέπει να ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑΤΑ από αυτούς τους ταπεινούς ανθρώπους που προσφέρουν τίμια την δουλειά τους με απόλυτο σεβασμό στον πελάτη, στις δύσκολες ημέρες που διανύουμε.

Τα λόγια είναι περιττά…Προτείνεται!

ΥΓ.: Κατά την διάρκεια του γεύματός μας, το μαγαζί σχεδόν γέμισε από διαφόρων εθνικοτήτων κόσμο, πολλοί εξ αυτών με τις οικογένειές τους, μεταξύ των οποίων και αρκετοί Έλληνες ποικίλων ηλικιών.

ΥΓ2: Ο φίλος World θα το εκτιμούσε ιδιαιτέρως πιστεύω...

Ινδία - Πατήσια, Αθήνα

Ινδικό και να μην τρέξω να δοκιμάσω?Δεν γίνεται!!

Ειλικρινά δεν θα πήγαινα και εγώ σε αυτό το μαγαζί εάν δεν είχα διαβάσει τις κριτικές έμπιστων φίλων απο το ask4food. Το μαγαζί βρίσκεται στα Κ. Πατήσια, στην Αχαρνών πάνω. Λιλγα τραπεζάκια έξω και Λιλγα μέσα επισης. Είναι καθαρά εστιατόριο που έχει δημιουργηθεί για να εξυπηρετεί τους ομοεθνείς του (Ινδούς και Πακιστανούς). Αυτό το διαπίστωσα καθώς βρισκόμουν εκεί μίας και έβλεπα συνέχεια ότι ο κόσμος που ερχόταν ήταν όλοι αλλοδαποί.

Τώρα απο διακόσμηση κτλ μην περιμένει κάτι διαφορετικό, είναι το κλασσικό που βλέπετε σε όλα τα αλλοδαπά εστιατόρια που απευθύνονται στους ομοεθνείς τους. Δηλαδή τραπεζια, χώρος χωρίς καμία διακόσμηση, καμία ανακαίνιση, τον νοικιάζω βάζω μια κουζίνα και τραπέζια και ανοίγω!!

Θα το χαρακτήριζα ένα Ινδικό μαγειρίο μίας και μπαίνοντας στα αριστερά σου βλέπεις τις σχάρες και μπροστά τις βιτρίνες με τα διάφορα φαγητά τα οποία έχουν μισό-προψήσει και διαλέγεις και το ετοιμάζουν. Δίνουν φαγητό σε πακέτο, delivery και βέβαια σερβίρουν στα τραπέζια.
Η ποικιλία καλή χωρίς όμως να είναι και το στυλ του τεράστιου καταλόγου που έχουν συνήθως τα ινδικά και τα κινέζικα.

Δοκίμασα κοτόπουλο tikka, ψημένο στην σχάρα με κάρβουνο νομιζω, και δωρεάν μαζί με την μερίδα μου έφερε 2 μεγάλες πίτες naan, ένα γιαούρτι με μέντα νομίζω (raita) και ένα μικρό πιατάκι με ψιλοκομμένη ντομάτα, αγγούρι και κρεμμυδάκι. Το κοτόπουλο ήταν κομματάκια απο διάφορα μέρη του κοτόπουλου όπως στήθος αλλά και μπούτι (μάλιστα ένα απο αυτά είχε και κόκκαλο) περασμένα σε μια σούβλα και στο πιάτο υπήρχε λίγο ρύζι τηγανιτό μαζί με ένα φύλο μαρουλιού.

Όλα τα παραπάνω στην εκπληκτική τιμή των 6 ευρώ μόνο, ειδική προσφορά μόνο για τα επόμενα 10 λεπτά αποκλειστικά για τους τηλεθεατές μας. Ωπ!! συγγνώμη παρασύρθηκα απο τα χαλιά τηλεμάρκετινγκ.
Σοβαρά τώρα η γεύση πολύ καλή και η ποσότητα επίσης, Τρελό value for money.

Η εξυπηρέτηση ουδέτερη, ούτε ενθουσιάστηκα ούτε απογοητεύτηκα. Κάθησα ήρθε πήρε παραγγελία, μου έφερε και ένα μικρό μπουκάλι νερό εμφιαλωμένο που είναι μέσα στην τιμή των 6 ευρώ μετά μου έφερε τα πιάτα όλα μαζί και εξαφανίστηκε. Τον λογαριασμό σηκώθηκα μόνος μου και πήγα να τον πληρώσω σε έναν πάγκο στην άλλη άκρη οπου βρισκόταν το ταμείο με έναν Ινδό( ή Πακιστανό ή Μπαγκλαντεσιανό τέλος πάντων, δεν ζήτησα διαβατήριο να μου δείξει) με ένα laptop οπου έπαιζε ινδικά (ή κάποιας άλλης γειτονικής εθνικότητας) τραγούδια.

Θα ξαναπάω σίγουρα γιατί έχει και άλλα πιάτα που θέλω να δοκιμάσω για να αποκομίσω μια καλύτερη άποψη.

Εάν περάσετε απ´ έξω μην διστάσετε να μπείτε, αγνόηστε τον χώρο, ξεπεράστε τους φόβους για τροφική δηλητηρίαση και για αλλοδαπούς που θα σας την πέσουν να σας κλέψουν. Τίποτα απο αυτά δεν θα συμβεί, απολαύστε χωρίς προκαταλήψεις το φαγητό σας! Ελπιζω να σας αρέσει!

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω καιρό να γράψω, έτσι είπα να επανεμφανιστώ με τη σημερινή εμπειρία που αποκόμισα από τούτο το ινδικό μαγειριό.

Εγώ και μια φίλη μου το επισκεφθήκαμε σήμερα στις 4 το απόγευμα, λίγο η περιέργεια η δική μου λίγο οι ινδικές ρίζες από τη μεριά του Αμερικανο-Ινδού μπαμπά της, είπαμε να τολμήσουμε! #yolo

Από το μαγαζί είδαμε μόνο τον εξωτερικό του χώρο όπου και καθίσαμε, καθώς ήταν γεμάτο από άνδρες ινδο-πακιστανικής καταγωγής, που μας έριχναν περίεργα βλέμματα και έστριβαν τα μουστάκια τους. Ήμασταν το μόνο τραπέζι έξω.

Ο χώρος απλός, με ωραίες κόκκινες καρεκλίτσες. Άμεσα ήρθε ένας ευγενέστατος Ινδός σερβιτόρος που μαζί με τα 2 εμφιαλωμένα νεράκια "Σαμαριά" μας έδωσε τα μενού και μετά από 5 λεπτά ήρθε να πάρει παραγγελία.

Επέλεξα το κοτόπουλο tikka στα 6,5e, με το οποίο φέρνουν μαζί δωρεάν raita (σως γιαουρτιού, ολίγον πικάντικη), μία ναάν και μία σαλάτα.

Η φίλη μου παρήγγειλε το biryani κοτόπουλου με 4,5e, το οποίο δεν κατάλαβα αν συνοδευόταν από κάτι, μπορεί σαλάτα, αν και δεν ήρθε δεύτερη σαλάτα με την παραγγελία.

Εγώ ρώτησα για τα samosas, με ρώτησε αν θέλω μόνο για μένα, απάντησα καταφατικά καθώς δεν είχαν ένα άλλο ορεκτικό με κρεμμύδια που θέλαμε να δοκιμάσουμε και οι 2.

Η παραγγελία που μας ήρθε ήταν:

-το κοτόπουλο tikka, το οποίο δεν ήταν μεγάλη μερίδα (τι δύο σούβλες εννοείτε μερικοί;), ήταν μια μέτριου μεγέθους πιατέλα με παιδάκια κοτόπουλου, μαριναρισμένα, με ένα κομμάτι ψιλο-ωμό (είδα αίμα και δεν ήταν το ροδαλό χρώμα της μαρινάδας-στο κέντρο του κομματιού), λίγες πατάτες προτηγανισμένες, ψητές νόστιμες ντομάτες,2 κομματάκια πράσινης πιπεριάς "κέρατου" καθόλου καυτερής, και ελάχιστο μαρουλάκι. Νόστιμο αλλά λίγο, με χάλασε και το ωμό του πράγματος, δεν είμαστε για σαλμονέλλες.

- μία σαλάτα πολύ εντυπωσιακή, με λεπτές φέτες αγγουριού να σχηματίζουν ένα ωραίο στεφανάκι στο πιάτο, και στο κέντρο του υπήρχε μαρουλάκι με κρεμμύδι κόκκινο, ντοματούλα και 4-5 πράσινες ελιές. Ωραίο στήσιμο, αλλά η μία φέτα λεμονιού δεν την νοστίμιζε, δεν είχε ίχνος λαδιού

-μία raita, ωραία σως γιαουρτιού με μπαχαρικά, σε καλή ποσότητα (επίσης δεν χρεώθηκε)

-2 ναάν, που ήταν από τις χειρότερες που έχω φάει σε ινδικό. Στην δική μου βρήκα μία βλεφαρίδα στο μισό της και μου κόπηκε η όρεξη για λίγο, θα γυρίσω στο σημείο αυτό μετά

-το biryani κοτόπουλου, ήταν πολύ αρωματικό αλλά δεν με τρέλανε γευστικά

- το ένα μικρό samosas δεν χρεώθηκε, ήταν με πατάτα και κολοκύθι (?), τραγανό αλλά με έντονη λαδίλα

-ένα γλυκό που του το περιέγραψα σαν αυτό που ανέφεραν εδώ, τύπου ρυζόγαλο, μας έφερε ένα πιατάκι με γάλα, στο οποίο επέπλεαν σβόλοι σκόνης γάλακτος; Ρυζάλευρου; Θα σας γελάσω. Ήταν λίγο και πολύ λιγωτικό. Δεν περιείχε ούτε σταφίδες, ούτε κάσιους, τίποτα. Στο ένα κουταλάκι, είχε πάλι βλεφαρίδα όπως μας τα έφεραν (εξάλλου αν έπεφτε δική μας θα είχε μάσκαρα και θα φαινόταν). Σκούπισα ένα μεγάλο της σαλάτας για να φάω το μερίδιο μου. Το γλυκό έκανε 2,5e

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή, ο σερβιτόρος σβέλτος και ευγενικός. Ο ίδιος είπε σε άστεγο να μας αφήσει ήσυχες. Καταλαβαίνω πως υπάρχουν δυστυχίες στον κόσμο αλλά μας είχε έρθει και ένα παιδάκι και μια νεαρή μουσουλμάνα με μαντήλα (εκείνη βέβαια πούλαγε χαρτομάντηλα), και δεν μπορούσαμε να φάμε από τις διακοπές. Επίσης, δεν περίμενα να με κεράσει το samosas, πολύ καλή η κίνηση του. Επίσης, οι 2 αποδείξεις (το γλυκό το πήραμε ενώ είχαν κόψει την πρώτη) ήρθαν άμεσα, δεν χρειάστηκε να τις ζητήσουμε.

Σύνολο 13,50 χωρίς αναψυκτικά μόνο το εμφιαλωμένο νεράκι που δεν χρεώθηκε.

Πραγματικά, στενοχωριέμαι που βρήκα τις 2 βλεφαρίδες σε ναάν και κουταλάκι, καθώς και το αίμα στο κοτόπουλο. Γιατί φαίνεται το φιλότιμο των ανθρώπων εκεί, και δεν θέλω να το "μαυρίσω".

Σίγουρα, δεν είναι κάτι τρομερό, αλλά είναι τίμιο για τα λεφτά του.
Μπορεί να το ξαναεπισκεφθώ και να προτιμήσω κάποιο σαλτσοειδές με μοσχάρι σε τσίγκινο, και εκείνα τα ορεκτικά που δεν πρόλαβα. Το γλυκό το αποκλείω.

Ινδία - Πατήσια, Αθήνα

Ένα χρόνο και κάτι μετά την πρώτη επίσκεψή μου στο ABC, έφτασε η στιγμή να γράψω μια δεύτερη κριτική.
Πολλές φορές έχουμε τιμήσει το συγκεκριμένο στέκι είτε παίρνοντας φαγητό σε πακέτο είτε τρώγοντας εκεί.

Στο διάστημα αυτό έχει αυξήσει πελατεία του 100%! Το επισκεφτήκαμε το Σάββατο 13/6, μια παρέα 4 ατόμων.

Πολύ ευγενικά μας ενημέρωσαν ότι στον πάνω όροφο υπάρχει πάρτι με μπουφέ και ινδική μουσική με χορό με τιμή 10€ το άτομο. Η ιδέα του Μπόλιγουντ θεάματος μετά φαγητού μάς φάνηκε ελκυστική. Μια πανέμορφη κοπέλα, μάλλον πρόκειται για την ίδια που διάβασα σε άλλη κριτική, στεκόταν στο πλατύσκαλο και έκοβε εισιτήρια. Στην αίθουσα είδαμε κι άλλους μη Ινδούς που περίμεναν να αρχίσει η παράσταση. Βγάλαμε τα εισιτήρια, αλλά μπαίνοντας μέσα, παρόλο τον κλιματισμό, η κατάσταση ήταν κάπως αποπνικτική. Επίσης δεν υπήρχαν τραπέζια να καθήσεις, αλλά έπρεπε να φας το φαγητό στα γόνατα. Ζητήσαμε από την εξωτική καλλονή να πάρουμε τα χρήματά μας πίσω, εξηγώντας τους λόγους, κι εκείνη πολύ ευγενικά μας τα επέστρεψε χωρίς να δυσανασχετήσει. Κρατήσαμε σημείωση να επιστρέψουμε το χειμώνα για τη Μπόλιγουντ βραδιά!

Στη μεγάλη σάλα στο ισόγειο υπήρχαν ελάχιστα τραπέζια κενά. Πιάσαμε ένα από τα μπροστινά και παραγγείλαμε.

Πήραμε:
-Μοσχάρι μαγειρευτό. Ήρθε καυτό σε μαντεμένιο σκεύος και ψάθινο καλαθάκι. Πολύ νόστιμο, πικάντικο, αλλά όχι υπερβολικά καυτερό.

-Κοτόπουλο ψητό. Ήρθε σε πιατέλα με πατάτες και σαλάτα. Σχεδόν ίδιο με το δικό μας. Είχε μια ελαφριά γεύση από κάποιο μπαχαρικό. Καλό, ελαφρώς παραψημένο και στεγνό.

-Κοτόπουλο τίκα. Σουβλάκι κοτόπουλο με μπαχαρικά και πιπεριές -όχι καυτερές. Νόστιμο, αλλά κάπως παραψημένο.

-Πικάντικο ρύζι με κοτόπουλο. Όπως όλα τα φαγητά με ρύζι που έχω δοκιμάσει στο ABC είναι υπέροχο! Να σημειωθεί ότι το ρύζι ακόμα και την επόμενη μέρα είναι το ίδιο σπυρωτό και νόστιμο!

Όλα τα πιάτα συνοδεύονται πάντα από δροσερή σαλάτα με αγγούρι, ντομάτα, μαρούλι κι ελιές. Μας έφεραν μια μεγάλη ππηγαίνει και η καυτερή σος με γιαούρτι, καθώς και οι πεντανόστιμες, φτιαγμένες επί τόπου, πίτες ναν.

Μαζί με 3 μπύρες κι ένα νερό πληρώσαμε το αστρονομικό ποσό των 24€! Καλή ποιότητα, καλή εξυπηρέτηση από έναν νεαρό με άψογα ελληνικά και καθαριότητα κάνουν το εστιατόριο αυτό μια πραγματικά καλή ιδέα για έθνικ φαγητό.

Η βόλτα στη περιοχή θα πρότεινα να συνδυαστεί με επίσκεψη σε έθνικ σούπερ μάρκετ ανατολικών χωρών (το Μπεριοζσκα είναι στο επόμενο τετράγωνο κι έχει φανταστικά αλίπαστα, άπαιχτη κρέμα γάλακτος και... καλά καλλυντικά) ή σε ινδοπακιστανικά μπακάλικα για ρύζι και φάβα, που υπάρχουν επί της Αχαρνών. Ένα εξωτικό ταξίδι για όλα τα βαλάντια!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη evispir.

Ινδία - Πατήσια, Αθήνα

Μετά από αρκετό καιρό αποχής στο ask, ήρθε η ώρα να σχολιάσω ένα μαργαριταράκι που επισκέφτηκα χτες!!!

ο χώρος έχει ήδη σχολιαστεί από τους συμ-φαγάδες. Οντως κάτι "ινδικό", απλό, τηλεόραση με τοπικό τους κανάλι, κάτι φωτογραφίες στον ένα τοίχο με θεματολογία από Ινδία, τραπεζάκια επί πεζοδρομίου, πολλά τραπέζια μέσα και πολλά τραπέζια στον πάνω όροφο, όπου δεν καθίσαμε λόγω βαβούρας κυρίως. Λίγο τα... φωτορυθμικά, λίγο η μουσική, θέλαμε κάτι ήσυχο, οπότε διαλέξαμε στο ισόγειο ένα ωραιότατο τραπέζι.

Γενικά πολύ ευγενικό το προσωπικό, αν και με τα ελληνικά τους έχουν ένα θεματάκι... Αν είχα καταλάβει ότι ο σερβιτόρος μας, μίλαγε αγγλικά, θα είχαμε συνεννοηθεί πολύ καλύτερα! Υπάρχει μια πανέμορφη ευγενέστατη κοπέλα στο ταμείο που μιλάει άπταιστα ελληνικά πάντως, αν δε βγάζετε άκρη με τους υπόλοιπους!

Βιτρίνα με όλα τα φαγητά τους, όλα όμορφα τακτοποιημένα και καθαρά.
Κυριαρχούν φαγητά με ρύζι σε συνδυασμό με κοτόπουλο, μοσχάρι, αρνί, λαχανικά. Έχουν αυτές τις μεταλλικές βέργες (τα γνωστά "σουβλάκια" για μερίδα), με κοτόπουλο φιλέτο, φτερούγες, κεμπάπ, πολύ κοτόπουλο γενικά. Σου λένε και ποια έχουν "πιπέρι" ώστε να τα αποφύγεις αν δεν αντέχεις το πολύ πικάντικο.
Οι επιλογές μας δύο ατόμων (φαγανών και πεινασμένων κυρίως!! ), άνευ καταλόγου:

-μια σαλάτα η οποία ήταν ένα στολίδι!! μαρούλι, αγγούρι, ντομάτα, λίγο λευκό τυρί σαν μανούρι στη γεύση, σε ένα πολύ μεγάλο ρηχό πιάτο, με φέτες ντοματούλα γύρω γύρω και από μια ελιά στην καθεμιά, και στο κέντρο "τριαντάφυλλο" από φλούδα ντομάτας!
Μας έφεραν και μια μικρή πιατέλα με μια σάλτσα γιαούρτι-δυόσμο η οποία μάλλον ήταν συνοδευτικό της σαλάτας και ήταν το πιο καυτερό από όλα τα φαγητά! έκανα το λάθος και ήταν το πρώτο πράγμα που δοκίμασα και γούρλωσα το μάτι!

-Μια μερίδα "σουβλάκι" κοτόπουλο, το οποίο περιλάμβανε ΔΥΟ βέργες, πατάτες τηγανητές δυστυχώς "προ", ντεκόρ ντοματούλα φέτες, σε μια μεγάλη πιατέλα, πεντανόστιμο, τρυφερό με μεγάλα κομμάτια κοτόπουλο, σαν μικρά μανταρίνια στο μέγεθος.

-Μια μερίδα ρύζι με αρνί, ένα τεράστιο ρηχό πιάτο γεμάτο, καθόλου πικάντικο, με μια ελαφρά γλύκα, περιλάμβανε σταφίδες και καρότο και ίσως το μυρωδικό να ήταν κόλιανδρο ή κύμινο, δε μπορώ να θυμηθώ αυτή τη στιγμή.

-Μια μερίδα μοσχάρι που το φέρανε σε ένα τσίγκινο σκεύος που ζεμάταγε, ακουμπισμένο σε ένα ψάθινο καλαθάκι, λίγο πικάντικο, αρκετά λαδερό, και με δαφνοκούκουτσο για μυρωδικό μαζί με κάτι άλλο που δεν κατάφερα να προσδιορίσω. Μερίδα γενναία, μόνο κρέας.

-Τέσσερις πίτες φρέσκοζυμωμένες, φρεσκοψημένες που τις φέρνουν λαχταριστές μόλις ψηθούν και ήταν μάλλον η αντίστοιχη μεγάλη αραβική που ξέρουμε, αλλά..... τρομερή γεύση.... το ζυμάρι το βρήκα φανταστικό! θα μπορούσα να έτρωγα άλλες τόσες! Δύο φέρανε από μόνοι τους, άλλες 2 ζητήσαμε εμείς αργότερα.

Δύο μπουκαλάκια εμφιαλωμένο νερό που τα φέρανε με τα μαχαιροπίρουνα
και μια κοκα κόλα κουτάκι

'Ολα τα φαγητά φαγωθήκανε ευχάριστα, τα βρήκαμε πολύ καλομαγειρεμένα, σκάσαμε από ποσότητα και προσωπικά παρότι έχω μια ευαισθησία στο στομάχι, δε με ενόχλησε τίποτα καθ όλη τη διάρκεια της νύχτας, ούτε δυσπεψία, ούτε τίποτα το οποίο δίνει πολλά συν στην κουζίνα τους!

Πόσα πληρώσαμε?..... έμεινα άναυδη..... Νόμιζα ότι δεν άκουσα καλά....
δεκαέξι μισό!!!!!!! 16.5 ευρώ!!! Για όλα αυτά!

'Οσο καθόμασταν εκεί, είδα από Ινδο-πακιστανούς, μέχρι έλληνες και κινέζους που ερχόντουσαν για φαγητό, είτε μεμονωμένοι είτε σε παρέες.

Και επειδή σχολιάστηκε από το συνοδό μου, σας το μεταφέρω ακριβώς:

"εδώ ήταν πολύ καλύτερο το φαγητό και νόστιμο, όχι σαν το άλλο που με πήγες και δε μου άρεσαν τα φαγητά και ήταν μικρές μερίδες και δώσαμε και 40 ευρώ και σιγά το μαγαζί που έλεγες ότι είναι πάρα πολύ ωραίο! "

Το σχόλιο αφορούσε την ΑΣΙΑ φυσικά που προφανώς έχω διαφορετικά γούστα από κάποιους άλλους, αλλά αντικειμενικά, δεν έχει καμιά σχέση με το ABC που το βάλαμε στις top επιλογές μας, (ακόμα και για παραγγελία στο σπίτι γιατί συμφέρει ακόμα και από το να πάρεις σουβλάκια), αλλά και από άλλα έθνικ μαγαζιά.

Το ABC επομένως, το συστήνω ανεπιφύλακτα, δε θα πάτε για τον χώρο αλλά για ωραίο, μπόλικο φαγητό, διαφορετικό από τα ελληνικά.
Στην επόμενη επίσκεψή μας, θα δοκιμάσω σίγουρα το κεμπάπ τους αλλά και πατάτες με κάρρυ που λιγουρευόμουν!

VFM αν μπορούσα θα έβαζα και 5 και 6 ντομάτες!
Φεύγοντας πήρα κατάλογο και είδα ότι τα περισσότερα φαγητά τους, κοστίζουν 4.5 ευρώ και αν κατάλαβα καλά από τις φωτογραφίες, συνοδεύονται από σαλάτα και πίτα, στάνταρ!

Ινδία - Πατήσια, Αθήνα

Στις 27 Δεκεμβρίου αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό. Βλέποντας και άλλες θετικές κριτικές πήγαμε στο ABC.

Η τοποθεσία ήταν πολύ προσιτή (είναι πολύ κοντά στον ΗΣΑΠ Κάτω Πατησίων) και οι υπάλληλοι πολύ ευγενικοί και με ευχάριστη διάθεση. Το περιβάλλον θύμιζε αρκετά μαγειρείο και δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο.

Ο χώρος ήταν καθαρός. Υπήρχε και δεύτερος όροφος όμως εμείς καθίσαμε στο ισόγειο, καθώς εκείνη την ημέρα είχε πολύ κόσμο

Απο πιάτα επιλέξαμε για 2 άτομα:
ABC σπεσιαλ μπιριανι, το οποιο ηταν ρύζι με διάφορα αρωματικά και κομματάκια απο αρνί, πολύ νόστιμο πιάτο

Κοτόπουλο με κάρυ, νόστιμο όμως απευθύνεται σε λάτρεις του μπαχαρικού καθώς ήταν πολύ έντονο. Τα κομματάκια κοτόπουλου είχαν αρκετά κόκκαλα, κάτι που δεν μας άρεσε

Μοσχάρι μαγειρευτό, με κόκκινη καυτερή σάλτσα όμως κ αυτό είχε αρκετά κόκκαλα

Τα πιάτα μας συνοδεύτηκαν απο μια σαλάτα με μαρούλι ντομάτα αγγούρι και κρεμμύδι, μια σως απο γιαούρτι και δυόσμο (ή μέντα) και 4 πίτες ναν (απο 2 στον καθένα) Μας έφεραν και απο ένα μπουκαλάκι νερό δωρεάν.

Τα φαγητά ήταν πολύ ωραία γευστικά αν και αρκετά καυτερά παραπάνω απ το αναμενόμενο, γεγονός που μας απέτρεψε να παραγγείλουμε και άλλο πιάτο.

Παραγγείλαμε και 2 αναψυκτικά, καθώς ήταν απαραίτητα για να μπορέσουμε να καταναλώσουμε ότι πιάτο είχαμε πάρει. Ως αρνητικό θα σημείωνα μόνο οτι τα κομμάτια κρέατος είχαν αρκετά κόκκαλα, γεγονός που μας έκανε να μην ευχαριστηθούμε το φαγητό όσο θα θέλαμε.

Στο τέλος μας πρόσφεραν ενα γευστικό σιροπιαστό ινδικό γλυκό το οποίο μας άρεσε ιδιαίτερα και δεν το είχαμε ξαναδοκιμάσει ποτέ

Το συνολικό κόστος ήταν 13,5 ευρώ, πολύ μικρό σε σχέση με την ποσότητα των μερίδων και τα πιάτα γενικά.

Σε γενικές γραμμές μείναμε ευχαριστημένοι και μάλλον θα ξαναπάμε να δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα πιάτα

Ινδία - Πατήσια, Αθήνα

Κατ'αρχήν να δηλώσω φαν και έμπειρη της ινδικής/πακιστανικής κουζίνας. Έχω επισκεφτεί αυτό το μαγαζί πολλές φορές. Έμεινα το ίδιο ικανοποιημένη όλες.

Τα ρύζια του υπέροχα, συνήθως έχει 2 ή 3 ειδών. Το ψητό κοτόπουλο τίκα τέλειο, τα μαγειρευτά κρέατα πολύ καλά, αν κ λόγω τηλεοπτικής εκπομπής που είδα κ με φόβισε τελευταία παίρνω μόνο κοτόπουλο από κρέας. Τα κεμπάπ τα βρήκα πολύ λιπαρά. Τα όσπρια, σπανάκι κλπ με σάλτσες εξαιρετικά, τα σαμόζα πολύ καλά, και οι τιμές πάμφθηνες.

Ο χώρος δεν είναι για πολλά πολλά, αλλά για γρήγορο φαγητό είναι οκ. Δεν είναι και κάτι που να σε ενοχλεί και η περιοχή είναι ασφαλής σε εκείνο το σημείο, έχει κίνηση, δεν φοβάσαι να κυκλοφορήσεις όπως πιο κάτω. Στο κάτω κάτω αν θες μπορείς απλά να παραγγείλεις και να τα πάρεις σε πακέτα. Από τότε που το ανακαλύψαμε τρώμε κάθε βδομάδα απαραιτήτως.