Ινδική κουζίνα

24 Απρ 2018

Μιας και πήρα φόρα με τις κριτικές, ας κάνω μια μικρή αναφορά για το συγκεκριμένο ινδικό που έχω επισκευτεί πολλές φορές, αλλά μετά την τελευταία μας επίσκεψη, ήταν κυριολεκτικά "τελευταία"...
Δε θα φλυαρίσω, τα φαγητά τα ξέρετε πάνω κάτω, ωραία είναι, αν και παρατηρήσαμε ότι κάποια δεν ήταν τόσο νοστιμα όσο θυμόμασταν, όμως νομίζω ότι παρά-καβάλησαν το καλάμι και έχουν μικρύνει μερίδες και έχουν ακριβύνει ταυτόχρονα! κάτι που δε συνάδει με την εντύπωση που είχαμε (όλοι οι καλοφαγάδες πιστεύω), γενικά για το ΑΒC
Τι να πω...6 ευρώ μερίδα κοτόπουλο "κάτι" που ήταν ΟΥΤΕ ένα μπουτι ολόκληρο κομματάκια.. ? 5 κυβάκια όχι σκέτο κρεάς εε... σκεφτείτε και τα κόκκαλα που πετάξαμε.... Χωρίς συνοδευτικό φυσικά! ούτε πατάτα ούτε ρύζι!!
Πιάτο ρύζι με αρνί, σαφέστατα λιγότερο κρέας από παλαιότερα και λιγότερη ποσότητα στο σύνολο.
Δε θυμάμαι τι άλλα πήραμε, αλλά μόλις μας τα φέρνανε στο τραπέζι, κοιταζόμασταν μεταξύ μας λόγω μεγεθών μερίδων..
Ζητήσαμε πορτοκαλάδα μπουκάλι, ήταν ληγμένη κανά 2μηνο (δε μου ξεφεύγουν αυτά.. ) τους το δείξαμε, δεν είχαν ιδέα περί ημερομηνίας λήξης, αδειάσαν όοολλλα τα ληγμένα μπουκάλια από το ψυγείο αφού τα κοίταζαν ένα ένα, τα βάλαν σε μια μαύρη σακούλα και τα πήγαν από πίσω... Κανείς μας δε πίστεψε ότι θα τα πετούσαν.
Νομίζουν ότι επειδή είναι της μοδός τα ινδικά, ότι μπορούν να αγγίξουν τιμές μαγαζιών που βρίσκονται ακρόπολη και Ψυρρή! Δε μπορεί να χρεώνουν πιάτα τύπου "ταντουρι" 8-9 ευρώ... Τόσο κάνουν περίπου και στα "καλά" μαγαζιά.

Επειδή μιλάμε για τη μέρα με τη νύχτα όμως, χίλιες φορές να πάτε να φάτε στα άλλα, εκμεταλλευόμενοι και τις προσφορές του E-table, να φας φαγητά μαγειρεμένα εκείνη την ώρα και όχι του "σωρού" της βιτρίνας, να πληρώσεις τα ίδια λεφτά, να σκάσεις και να είσαι σε προφανώς καλύτερο περιβάλλον...

Τιμή για δύο άτομα στο abc, με αρκετά πιάτα, χωρίς να σκάς από το φαγητό πλέον, 28 ευρώ... Απόδειξη μόνο αν το ζητήσεις φυσικά.

Οχι δα... δε γίνεται να βάλω το περιβάλλον του abc και την Αχαρνών, στο ίδιο επίπεδο με Royal Indian chef ή Indian tandoori masala...

Αλλη μια ευκαιρία θα δώσουμε στο Indian Moon Restaurant που βρίσκεται στην απέναντι μεριά, ελπίζοντας να έχει αρκετά φαγητά, κάτι που μας δυσαρέστησε μερικές φορές που θελήσαμε να φάμε εκεί, δεν είχε, οπότε φύγαμε.
Αλλιώς, μετρό και "καπηλειό"! όχι πια αχαρνών!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη panik77.

25 Ιουν 2017

Τρείς (3) είναι οι στιγμές που μπορεί κάποιος να έρθει κοντά σε οργασμό σε ένα εστιατόριο:

- Τρώγοντας ένα εξαιρετικό έδεσμα, μια γεύση από αυτές που μένουν στη μνήμη για καιρό

- Πίνοντας ένα ιδιαίτερο ποτό, από αυτά που κάθε γουλιά είναι και μια μικρή απογείωση

- Βλέποντας το λογαριασμό έπειτα από ένα κτηνώδες γεύμα στο ABC Indian Restaurant

Οι τιμές του Bollywoodιανού αυτού μαγαζιού είναι σκανδαλώδεις. Κυρίως πιάτα σε κανονικές μερίδες με κόστος στα 3 και 4 ευρώ? Ουάου.

Αυτή τη φορά δεν θα μακρηγορήσω (ω! τι εξαίρεση):

• Εξυπηρέτηση σκλαβωτικά καλή. Τα πάντα έρχονταν γρήγορα, η ευγένεια ήταν στο ταβάνι, ενώ στο λάθος που συνέβη ο σερβιτόρος σχεδόν έτρεξε (κυριολεκτικά) μέσα να φέρει τις πιτούλες που ξέχασε. Στο τραπέζι μας ήρθαν 2 ατομικά εμφιαλωμένα μπουκαλάκια με νερό τα οποία δεν χρεώθηκαν.

• Χώρος που θυμίζει Bollywood σε κάθε πτυχή του. Έχει και πάνω όροφο, που δείχνει λίγο πιο κυριλέ (πάντα στα πλαίσια του μπολιγουντ). Έχει και κάποια τραπεζάκια έξω, που θυμίζουν απλό ψητοπωλείο. Καθαριότητα μέτρια στις τουαλέτες, σχετικά καλή στα τραπέζια.

• Γεύσεις πολύ καλές - Ποιότητα αρκετά μέτρια.

• Vfm: μην τα ξαναλέμε.

Δύο άτομα παραγγείλαμε:

- Αρχικά ήρθαν στο τραπέζι: μια πιατελίτσα με σαλάτα (ντομάτα, αγγούρι, κρεμμύδι, μαρούλι), άλλη μια με raita (γιαούρτι, μέντα, δυόσμος και άλλα μυρωδικά, αρκετά ρευστό για τα γούστα μου, όχι και κακό όμως) και λίγες φρεσκοψημένες πολύ ωραίες πιτούλες. Από ότι κατάλαβα έρχονται ως μπόνους συνοδευτικό αν παραγγείλετε κάποια συγκεκριμένα πιάτα (τα δείχνει και ο κατάλογος).

- Grill Chicken Tikka (6,5€): μεγάλα κομμάτια από μαριναρισμένο σουβλάκι κοτόπουλο με λίγες ντοματούλες και πιπερίτσες και μερικές τραγικές σε όψη μα συμπαθείς γευστικά πατάτες τηγανητές. Το κοτόπουλο πεντανόστιμο. Ωστόσο, περισσότερα από τα μισά κομμάτια που μας ήρθαν ήταν με αρκετό κόκκαλο (4/4 η γεύση, 2/4 η ποιότητα, άρα μέσος όρος 3/4).

- Indian Souvlaki (3€): γευστικά θύμιζε πολύ έντονα το ελληνικό σουβλάκι απλώς με μπιφτεκοκεφτέ αντί για γύρο. Αρκετά νόστιμο, μέτριο σε μέγεθος (3/4).

- Chicken Cury (4,5€): νοστιμότατο και αυτό, πικαντίκιζε. Πολύ πλούσια η σάλτσα κάρυ, το είχε λούσει για τα καλά. Αρκετό το κόκκαλο και πάλι (3/4).

- ABC Special Biriani (3,5€): μοσχαράκι με ρύζι μπασμάτι και μυρωδικά. Απογοήτευση. Το κρέας και πάλι είχε εκνευριστικά πολύ κόκκαλο, ακόμη και στα μικρά κομμάτια. Το ρύζι είχε μια μυρωδιά και γεύση αρκετά μακριά από τα γούστα μου (περί ορέξεως κολοκυθόπιτα) (1,5/4).

Λυπητερή: πρέπει να πεινάτε συνταρακτικά ή να παραγγείλετε μόνο τα πιο ακριβά τους πιάτα για να δώσετε διψήφιο αριθμό ευρώ. Για τα παραπάνω, δύο άτομα, δώσαμε 8,75€ ο καθένας και χορτάσαμε τέλεια, σχεδόν σκάσαμε.

Αν δεν επιζητάτε τον σοφιστικέ χώρο ή τις σούπερ πρώτες ύλες τότε το ABC είναι το Ινδικό που ψάχνετε. Έχει έντονες γεύσεις, πολύ καλή εξυπηρέτηση και απίθανο κόστος.

Αν με ξαναβγάλει ο δρόμος, εννοείται θα ξαναπάω, θα τους αφήσω το ταλιράκι μου και κανα δίφραγκο και θα φύγω με λασκαρισμένη τη ζώνη!

16 Οκτ 2016

Εμείς για αλλού κινήσαμε για αλλού και αλλού η ζωή μας πάει... Θα με ρωτήσετε πως θυμήθηκα αυτό το τραγούδι στο άσχετο... Καθόλου άσχετο θα σας πω μιας και μια ηλιόλουστη Κυριακή πριν από δύο εβδομάδες αποφασίσαμε να γίνουμε τουρίστες στην πόλη μας... Με λίγα λόγια ξεκινήσαμε από πολύ νωρίς στο πεζόδρομο της Ακρόπολης για καφέ, συνεχίσαμε με βολτίτσα και παγωτάκι στην Πλάκα και συνεχίσαμε με ψάξιμο στο Κυριακάτικο παζάρι στο Μοναστηράκι... Κάπου εκεί άρχισε να δίνει το στομάχι τα πρώτα δείγματα ότι πρέπει να το φορτώσουμε με καύσιμα και είπαμε τουρίστες στην πόλη μας αλλά στο φαγητό, ευτυχώς λόγω Ask4food, δεν θα γινόμασταν τουρίστες...

Η όρεξη μας ήθελε κάποιο αυθεντικό έθνικ και οι περιγραφές για τα αραβικά στην πλατεία Βάθης ήταν ιδιαίτερα θελκτικές ως προς την γεύση που παραβλέψαμε την κακή εικόνα της περιοχής και κατευθυνθήκαμε προς τα εκεί (με τα πόδια παρακαλώ όλα αυτά, στο τέλος θα σας κάνω απολογισμό σε χιλιόμετρα)... Όταν φθάσαμε, όμως, εκεί έρχεται η πρώτη απογοήτευση μιας και δεν υπήρχε καρέκλα (γιατί για τραπέζι δεν το συζητάμε) ούτε για δείγμα.... Η πρώτη απογοήτευση ήρθε αλλά δεν πτοηθήκαμε για πολύ και η επόμενη ιδέα ήρθε γρήγορα... Θα κατευθυνόμασταν στο αγαπημένο μας ινδικό στον Άγιο Νικόλαοκαι με αναπτερωμένο ηθικό ξεκινάμε για εκεί (μετράτε χιλιόμετρα εσείς... ). Διασχίζοντας βέβαια την Αχαρνών είδαμε πολλά ακόμα Αραβικά αλλά όλα άδεια και μίζερα οπότε τα προσπεράσαμε για το στανταράκι ινδικό αλλά φτάνοντας τρώμε την μεγαλύτερη ήττα... Όχι μόνο ήταν κλειστό αλλά δυστυχώς έτσι όπως το "κόψαμε" μάλλον για πάντα... Σε αυτή την φάση τα στομάχια μας έχουν αρχίσει να διαμαρτύρονται κάτι παραπάνω από έντονα, το ηθικό, όμως, παρά τις κακουχίες υψηλό... Σκέφτομαι αμέσως το ABC, το οποίο έχει πολύ καλές κριτικές αλλά έχοντας βρει αυτό στον Άγιο Νικόλαο που είχε και καλύτερο χώρο, δεν το είχαμε επισκεπτεί... Ξεκινάμε για εκεί, λοιπόν, και ελπίζουμε να μην τριτώσει το κακό γιατί χωρίς πλάκα άλλη εναλλακτική δεν είχα, θα πήγαινα απέναντι στα Goodys...

Φτάνουμε, λοιπόν, εκεί, βλέπουμε ότι είναι ανοιχτό (μόνο που δεν φίλησα τον σερβιτόρο από την χαρά μου), βλέπουμε ότι ήδη είχαν αποφάει πολλές παρέες ινδών και ελλήνων και καθόμαστε με χαρά σε ένα από τα τραπέζια του... Για τον χώρο δεν θα περιγράψω μιας και η τελευταία κριτική από το Χρυσανθεμάκι ήταν πολύ αναλυτική και ακριβώς to the point...

Αμέσως ο χαμογελαστός μας έφερε τον κατάλογο του delivery (εννοείται ότι δεν μας πείραξε απλά το αναφέρω) και δύο μικρά μπουκαλάκια νερό εκ των οποίων κρατήσαμε το ένα... Ο κατάλογος δεν ήταν αναλυτικός καθόλου και όπως καταλαβαίνετε δεν καταλαβαίναμε και πολλά, εκτός από τα μπιριάνι και τα τίκα πιστεύω ότι τα ινδικά (δεν ξέρω αν μιλάμε για διαφορετικές περιοχές δεν έχουν ίδιες ονομασίες στα πιάτα τους)... Συν του ότι οι σερβιτόροι μπορεί να μιλάνε ελληνικά αλλά δεν είναι ιδιαίτερα σε θέση να σε κατατοπίσουν... Η παραγγελία μας, λοιπόν, ήταν η εξής: Μπιριάνι με μοσχάρι, το οποίο ήταν νοστιμότατο αλλά όντως αρκετά καυτερό όπως αναφέρει και το Χρυσανθεμάκι (βέβαια ο σερβιτόρος αυτό μας το είπε και μας είπε ότι το πιο ήπιο ήταν με το αρνί), ένα πιάτο με αρνί (που δεν θυμάμαι πως το λένε αλλά ήταν πραγματικά πεντανόστιμο με μια σάλτσα υπέροχη) και μία καυτερές φτερούγες κοτόπουλου (που ήταν περίπου σαν τις δικές μας μαριναρισμένες φτερούγες αλλα πολύ καυτερές), οι οποίες συνοδεύονταν με λίγες προκάτ τηγανισμένες πατάτες... Μαζί με αυτά μας έφερε δύο μεγάλες πίτες (είχαμε ρωτήσει να παραγγείλουμε ναν αλλά μας είπε ότι ο νέος μάγειρας δεν ξέρει να τις φτιάχνει και θα μας φέρει αυτές που προσφέρει το κατάστημα και είναι περίπου σαν ναν όπως μας είπε) και οι οποίες ήταν πραγματικά νοστιμότατες. Μαζί με αυτές (που δεν τις χρέωσε) μας έφερε και μια σαλάτα με λαχανικά (μαρούλι, ντομάτα, αγγούρι και κρεμμύδι) καθώς και μια σως με γιαούρτι (νομίζω ότι στα υπόλοιπα ινδικά την λένε ραϊτα) και αυτά κέρασμα. Ήπιαμε μια Kaiser και μια sprite και στο τέλος πληρώσαμε το εξωφρενικό ποσό των 16,5 ευρώ ενώ είχαμε σκάσει και απολαύσει ένα γευστικότατο γεύμα...

Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ήταν η χαρά των ανθρώπων του ABC που έβλεπαν εκεί οικογένειες Ελλήνων να τρώνε το Κυριακάτικο μεσημεριανό τους... Προφανώς, είναι ένα είδος αποδοχής για αυτούς... Οπότε, τελικά, πρέπει να ξεπεράσουμε τα όποια ταμπού μας και να είμαστε ανοιχτοί σε νέες, προπάντων γαστρονομικές, προκλήσεις...

Ευχαριστω! Απλα, λιτα και απεριττα. Ευχαριστω τους φιλους χρηστες που με επεισαν να παραβλεψω οτι η Αχαρνων φερνει λιγο σε Βαγδατη, οτι το μαγαζι μονο θελκτικη εμφανιση δεν εχει και την γενικη δυσπιστια μου για οποιοδηποτε συνοικιακο εθνικ εστιατοριο, που μολις το ακουω αναβοσβηνει στο μυαλο μου η φραση "μιλαμε για τους ανθρωπους που πλενονται στο Γαγγη, οπου εκβαλλουν ολα τα αποχετευτικα συστηματα και ξεφορτωνονται ως και τα σωματα των νεκρων τους. "

Πρωτα απ' ολα, η Αχαρνων δεν αποτελει περιοχη στην οποια θα με δειτε ευκολα (βλεπε ποτέ) οποτε ειναι σχεδον σιγουρο οτι δεν θα το επαιρνε το ματι μου ετσι κι αλλιως. Αλλα, μεταξυ μας, και να το παιρνε, πραγμα επι του πρακτεου δυσκολο γιατι το μισοκρυβει ενα τεραστιο δεντρο, θα το απεφευγε οπως ο Γαυρος τη Φιλαδελφεια. Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης, δεν ειναι τοσο ο χωρος, που ναι μεν εξωτερικα ειναι κομματι κραυγαλεος με την τεραστια πολυχρωμη πινακιδα και τα τραπεζακια καφενειου, αλλα εσωτερικα ειναι πολυ πιο συμμαζεμενος, οσο...

Θα το πω, και ας φανω μυστηρια. Οσο ο κοσμος που ειχε μαζεμενος απεξω. Σε ενα απο τα τραπεζια ηταν μαζεμενες ολες οι φυλες της Ασιας, ολοι ανδρες, με αυτη την μονιμη αγριωπη εκφραση που νομιζω οτι εχουν απο φυσικου τους. Και για να μην παρεξηγηθω, αν δεν παρεξηγηθηκα ηδη, δεν εχω κανενα προβλημα, απολυτως, με κανενα λαο και καμια καταγωγη. Δε βλεπω χωρες, βλεπω ανθρωπους. Απλως, οντας κοπελα και κατατι φοβιτσιαρα, ενα αδειο μαγαζι με καμια 20ρια αντρες, ειτε αυτοι ειναι Πακιστανοι, ειτε Ινδοι, ειτε Ελληνες, εμενα με ψιλοφοβιζει.

Παρ ολα αυτα, και εδω κολλαει το ευχαριστω της εναρξης, οι ενθουσιωδεις κριτικες χρηστων που σεβομαι και εμπιστευομαι, με επικεφαλης -ποιον αλλο?- το PONTIKI, που πλεον εχω αποφασισει να ακολουθω κατα ποδας, διοτι απ οτι φαινεται εχουμε τους ιδιους γευστικους καλυκες (και την ιδια μουρλα να προσθεσω) με επεισαν να ξεκινησω με το φιλο μου στο αγνωστο με βαρκα την ατελειωτη πεινα μας και να ρισκαρουμε μια νεα γευστικη εμπειρια.

Και λεω νεα, διοτι εν Ελλαδι Ινδικο δεν εχω φαει ποτε. Ισως δεν ετυχε, ισως δεν το επιδιωξα, ισως τα καυτερα ειναι για μενα μπελας μαυρος, ισως τα θεωρω και κομματι τσιμπημενα γι αυτο που προσφερουν, παντως δεν ειχα προηγουμενη εμπειρια. Η γνωση μου στην ινδικη κουζινα ειναι μεν καθαρα θεωρητικη, αλλα ενα ευρος το εχει. Ηξερα τα πιατα που μας σερβιραν, με τα ονοματα και -πανω κατω- τα συστατικα τους και μπορουσα να καθοδηγησω και το φιλο μου που δεν ειχε καμια σχεση με την εθνικ κουζινα μεχρι να με γνωρισει και να αρχισω να τον σερνω σε ασιατικα και λογιων λογιων ντοπιες κουζινες.

Βρισκουμε, λοιπον, το καταστημα, με τη βοηθεια του θαυματος της τεχνολογιας πλοηγησης και εχω ηδη προετοιμασει το φιλο μου οτι το μαγαζι ειναι καθε αλλο παρα ομορφο. Του το ειχα παρουσιασει τραγικο, οπως περιμενα να ειναι, χαρη στις κριτικες που μου ειχαν τονισει να κραταω μικρο καλαθι. Πραγματι, οπως προειπα, εξωτερικα δεν σε ψηνει με τιποτα να κανεις το απονενοημενο και να μπεις, εχει και αυτη την πινακιδαρα την πολυχρωμη που βλεπεις σε ταινιες με πλανα απο Κινα και Ινδια.

Μεσα ομως, αφου παρεις την πρωτη κρυαδα, ειναι μια χαρα. Σκορπια τραπεζακια στο χωρο, ενας υπερυψωμενος χωρος λιγακι πιο ομορφος με αλλα τοσα τραπεζακια, ενα μεγαλο ενυδριο με ψαρια και μια τεραστια βιτρινα με βουνα ολοκληρα τα χρωματιστα πιλαφια και τα λογιων πιατα. Πισω απο τη βιτρινα μια ψησταρια, οπου περιφερονται οι ψηστες, που ελληνικα δεν πολυμιλανε αλλα ειναι χαμογελαστοι και πολυ ευγενικοι. Στον πανω οροφο βρισκεται η κουζινα απο οπου ξεχυνονται βαριες μυρωδιες μπαχαρικων και οι τουαλετες, που δεν τις λες και την τελευταια λεξη της τεχνολογιας -μεχρι και τηλεφωνο μπανιερας εχει- αλλα ειναι σε αποδεκτο επιπεδο καθαριοτητας.

Αυτη η καθαριοτητα εκτεινεται σε ολο το καταστημα, ενω και οι υπαλληλοι ειναι πεντακαθαροι και φροντισμενοι. Ειδικα αν εχεις εμπειριες απο ινδικα στην Ιταλια και τη Βαρκελωνη, οπως εγω, θα εκτιμησεις βαθεια αυτη την παστρικοτητα. Για καποιο λογο, σε αυτες τις χωρες, εχουν συνδυασει το εθνικ με το καταγωγι. Αλλη ωρα αυτα.

Παρτε το αποφαση και μπειτε με το δεξι, διοτι ο χωρος ειναι μονο το περιτυλιγμα. Σε ολους τους αλλους τομεις, το μαγαζι σκιζει. Μπανουμε, καθομαστε σε ενα τραπεζακι και ο ευγενεστατος σερβιτορος τους, που προφανως ειναι ο μονος που κατεχει επαρκως την ελληνικη γλωσσα, ηρθε με τον καταλογο και, μετα απο δικο μας νοημα γιατι ειχαμε χαζεψει κομματι με τις φωτογραφιες και τα ονοματα και καναμε 5 ωρες να καταληξουμε, μας εφερε:

-2 samosas, (2.50€ εκαστο νομιζω) τα μεγαλυτερα που εχω τυχει ως τωρα, με γεμιση πατατας, μυρωδικων και κατι απροσδιοριστου. Ελαφρως βαρυ τηγανι, αλλα απο γευση μουρλια.

-Μια μεριδα ABC special Βiriani (3.50€), δηλαδη ενας λοφος με πορτοκαλιζον πιλαφι γεματο μπαχαρικα, νοστιμα κομματια πολυ καλοψημενου μοσχαριου και καποια διασπαρτα λαχανικα. Εκανα τη βλακεια και δεν διευκρινισα οτι δεν το χω με τα καυτερα και αυτο μια αψαδα την ειχε, ευτυχως ανεκτη ακομα και σε φλωρικους ουρανισκους σα τον δικο μου.

-Μια μεριδα Kabli Polaw (4.50€), ή τουλαχιστον αυτο καταληξαμε οτι μαλλον ηταν αυτο που ζητησε ο φιλος μου, αφου δεν βρισκομουν στο τραπεζι οταν το ζητησε και ο ιδιος δεν ηξερε τι ακριβως παρηγγειλε οταν τον ρωτησα. Λευκο πιλαφι στην ιδια τεραστια μεριδαρα, με κομματια ψητου αρνιου που κοβοταν με το πηρουνι, γλασαρισμενα στικ καροτου, σταφιδες και παλαβα μπαχαρικα που ιδεα δεν εχω τι ηταν. Πολυ πιο ηπια γευση, μου αρεσε παρα πολυ.

-Ενα Chicken tikka (4.5€), ητοι μια πιατελα με κομματια απο ψητο μαριναρισμενο κοτοπουλο, ζουμερα και πολυ νοστιμα. στην πιατελα βρισκονται πεντε-εξι προτηγανισμενες πατατες, μια ψητη ντοματα κομμενη στα 4 και δυο μικρες πρασινες πιπεριες κερατα. Το ενα κερατο εφαγα εγω, μεσα στην αφελεια μου, και κοντεψαν τα ματια μου να πηδηξουν απο τις κογχες τους και να χορεψουν χαλι γκαλι στο τραπεζι. Δεν ξερω τι λενε οι αλλοι χρηστες για πιπεριες που δεν καινε, εμενα η δικη μου εκανε τη γλωσσα μου ολοκαυτωμα.

-Μια σαλατα με ψιλοκομμενο μαρουλι, ντοματα, αγγουρακι και ακαυτο ασπρο κρεμμυδι, που φερνουν σα συνοδευτικο των πιατων δωρεαν. Θα ηθελα λιγο ξυδι, ειχε πολυ βαρυ λαδι, αλλα ηταν βαλσαμο στο καψιμο

-Βαλσαμο ηταν και η ραιτα, μια αραιη σα σουπα σαλτσα γιαουρτιου με δυοσμο, μεντα και μυρωδικα, που φερνουν σε γενναιοδωρη μεριδα και σβηνει πολυ αποτελεσματικα την καψα. Επισης δωρεαν.

-2 ζεστες φρεσκοψημενες νααν σε καλαθι, παρα πολυ πετυχημενες. Στεγνες, νοστιμες, ελαφριες. Επισης κερασμενες.

Το φαγητο που πηραμε ανετα ταιζε ενα ακομα ατομο, αλλα ειμαστε του πληθωρικου και δεν μπορουσαμε να αντισταθουμε στα λιγουρευτα πιατα που βλεπαμε. Αλλα δεν υπολογισαμε το μεγεθος των μεριδων, οποτε αναμενομενα σκασαμε και μια μεριδα την πηραμε σχεδον αυτουσια σε πακετακι που μας εδωσαν πολυ προθυμα. Η γιαγια μου την γονατισε, οφειλω να ομολογησω.

Τα πιατα ηρθαν σε πολυ καλους χρονους, σχεδον αμεσως, με συνοδευτικο κουταλι για το ρυζι. Ο σερβιτορος μας κερδισε με την προθυμια του, την πηγαια ευγενεια του και την εμφανη του προσπαθεια να μας ικανοποιησει. Περασε απο το τραπεζι 4 φορες να ρωτησει αν ολα ειναι καλα, αν χρειαζομαστε κατι και να μας φροντισει με τροπο διακριτικο και ειλικρινα ευχαριστο. Μας σκλαβωσε. Στο τελος μας αποχαιρετισαν θερμα και αυτος και ο ψηστης. Ευγε μονο εχω να πω, να τα βλεπουν αυτα κατι εστιατορες που νομιζουν οτι ειναι το ογδοο θαυμα του κοσμου το μαγαζι τους.

Για αυτο το λουκουλλειο γευμα μας ζητησαν το υπερογκο ποσο των 17€. Αφου επρεπε να παρω τον λογιστη μου τηλεφωνο να ρωτησω αν με παιρνει τετοια επενδυση. Και τωρα ερχομαι εγω και ρωταω: για ποιο λογο τα περισσοτερα ινδικα της Αθηνας σερβιρουν ενα πιατο με τη μιση ποσοτητα σε κρεας και το 1/4 σε ρυζι στην τριπλη τιμη και εγω πρεπει να ειμαι ικανοποιημενη με αυτο?

Δεν εχω αλλα να πω, πιαστηκε και το χερι μου αλλωστε. Αν ψαχνετε γκουρμε, πολυτελεια και ροματζαδα, κρατηθειτε μακρια, γιατι ισως παθετε αναφυλαξια. Αν θελετε να κανετε μακροβουτια στα βουνα πιλαφι που υποσχεται ο μουσουλμανικος παραδεισος, καντε μια βολτα απο Αχαρνων μερια. Αξιζει.

06 Δεκ 2016

Πήγαμε σήμερα στο ABC, και πήραμε:

1x ABC special briani - 3.5 ευρώ είναι κανονική μερίδα!
(ρυζι μπασματι με μπαχαρακά και μοσχαράκι)

Δεν είμαι και τρελός φαν του μοσχαριού αλλά καλό ήταν.

1x κοτόπουλο tika 6.5 ευρώ
(2 σούβλες κοτόπουλο με πιπεριές κ ντομάτες ψητές και 2-3 πατάτες)

Αυτό ήταν δυνατή γεύση!

Βάλαμε στην μέση και ένα Alu palek - 3.5 ευρω
(πατάτες με αλοιφή σπανάκι ολίγον πικάντικο)
Την αλοιφή αν την βάλεις σε πίτα (σαν wrap) μετρά πολύ αναδεικνυεται η γεύση του για τις πατάτες (φούρνου είναι) δεν τρελάθηκα.

Μας δώσανε και εμάς συνοδευτικά-free μια σαλάτα και αρκετές ζέστες πίτες (αραβικές λέγονται τώρα; ινδικές λογικά) καθώς επίσης κ τα κλασικά εμφιαλωμένα.
Γενικά εγώ στα καυτερά δεν έχω θέμα, αλλά από ότι είδα απο τον φίλο μου την "άκουσε" λίγο.

Ο χώρος ήταν cult αλλά βαριέμαι το μπολιγουντ για αυτό του βάζω 2/4 γενικά καθαρό τραπέζι κλπ(σε φάση μαγειρίου στο κέντρο).

Οι τουαλέτες.. πέθανα στο γέλιο... φυλακή φάση + με ένα ντους-λάστιχο!!, εννοείται δεν πας για number 2 εκεί πέρα αλλά το παραβλέπουμε..

Λοιπόν το φαΐ γενικά μας άρεσε, πληρώσαμε 14 ευρώ - και σκάσαμε, ο σερβιτόρος συνεννοήσιμος και κιμπάρης, την επόμενη φορά θέλουμε να δοκιμάσουμε εκείνο το ορεκτικό με το κρεμμύδι και τις μπάμιες τους.

Θα ξαναπάμε, value for money.