Πολίτικα γλυκά, παγωτά, καφέδες

26 Νοε 2016

Το σερμπετόσπιτο της Νάνσυ είναι το αντίπαλο δέος του μαγαζιού με τα αγαπημένα υπεργλυκά στο Μοναστηράκι. Και εδώ ο κόσμος κάνει ουρά για να φάει και θα έλεγα και μεγαλύτερη από ότι στο άλλο μαγαζί γιατί είναι σε λίγο καλύτερο σημείο.

Αρχικά ήμουν καχύποπτος και θέλοντας να στηρίξω τα Σερμπέτια δεν το επισκεπτόμουν, όμως δεν θα ήταν σωστό να απορρίψει κάποιος κάτι χωρίς δοκιμή και έτσι το επισκέφθηκα για πρώτη φορά πριν 1 χρόνο και μερικές ακόμη έκτοτε. Σε αντίθεση με τα Σερμπέτια, το Σερμπετόσπιτο προσφέρει αρκετή σοκολάτα πέρα από σιροπιαστά και πολύ καλά κάνει αφού αυτό προσφέρει μια επιθυμητή διαφοροποίηση και σε βοηθάει να αποφασίσεις που θα κάτσεις ανάλογα με την όρεξη σου. Η τελευταία μας επίσκεψη ήταν την Πέμπτη 10/11.

Ο χώρος είναι μικρός εσωτερικά με πολλά τραπέζια έξω και βάσανο σε μέρες και ώρες αιχμής λόγω συνοστισμού. Έτσι λοιπόν βάζω 2/4 γιατί για τη ζήτηση που έχει είναι πραγματικά μικρό. Τα ΣΚ ειδικά, ταλαιπωρία. Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή και γρήγορη αλλά όπως έχει προαναφερθεί δεν είναι όλοι οι σερβιτόροι υποδειγματικοί.

2 άτομα, πήραμε 2 γλυκά, από αυτά που τα βρίσκεις μόνο εκεί:

-Lactoπιτα: απίστευτο γλυκό, με άπειρη πραλίνα, για όποιον είναι φαν της πλούσιας αίσθησης φουντουκιού και πραλίνας στη γεύση της σοκολάτας, αυτό το γλυκό είναι απογείωση της γεύσης. Μου θυμίζει λίγο την τούρτα merenda που έτρωγα στον Χατζή στη Θεσνίκη στα φοιτητικά μου χρόνια (πριν 5-6 χρόνια). Όσοι δεν θέλουν την pure σοκολατίλα αυτό το γλυκό είναι απόλαυση (10/10)

-Προφιτερόλ BUENO: Ένα "σου" ΝΑ με το συμπάθειο, βάση από τσουρέκι, περιχυμένο από σοκολάτα μπουένο. ΟΡΓΙΟ. Ο συνδυασμός με το τσουρέκι σπάει τη μονοτονία του προφιτερόλ και σε στέλνει στον παράδεισο (10/10)

Πληρώσαμε 13 ευρώ με 1 μερίδα παγωτού. Σκάσαμε και μπουχτίσαμε με την καλή έννοια στη σοκολάτα.

Tip: ο νέος είναι ωραίος (απίθανες σοκολατένιες επιλογές), αλλά και ο παλιός είναι αλλιώς (φάε εκεί το σιροπιαστό σου)...

15 Αυγ 2017

Ειχα πανω απο 1 χρονο να παω στο Σερμπετοσπιτο και ομολογω πως μου ειχε λειψει. Καταφερα τελικα να παω μεσοβδομαδα μετα τις 12 το βραδυ με καλη παρεα "λυσσασμένοι" ολοι για γλυκο. Αν και η ωρα ηταν περασμενη, η πλατεια ήταν γεμάτη κοσμο (ξενοι οι περισσοτεροι) αλλα υπήρχαν και μερικες παρεες ελληνων που ειχαν ξεμεινει στην αδεια Αθηνα του Αυγουστου.

Οι κοπελες που μας υποδεχθηκαν υπερέβαλαν ευαυτον στα καλωσορισματα και καλησπερες, σε σημειο που να καταντανε ψευτικα και προσποιητα. Απο εκει αρχισα να "χαλιεμαι" γνωριζοντας πως οταν οι σερβιτοροι εν ωρα αιχμης, σε γεμιζουν "καλωσορισματα" καποιο λακκο εχει η φαβα.

Δεν δυσκολευτηκαμε να βρουμε τραπεζι οποτε πηγαμε να ριξουμε μια ματια στη βιτρινα με τα γλυκα για να διαλεξουμε. Η σερβιτορα για εναν περίεργο λογο επεμενε να παρουμε ενα συγκεκριμένο ειδος γλυκου, νομιζω λεγοταν "ζουμερο", τοσο πολυ σε σημειο που η επιμονη αυτη να ειναι παρεξηγησιμη.

Προφανως ειχε πεσει "γραμμη" απο τ'αφεντικα να "διώχνουν" το συγκεκριμένο γλύκισμα για λόγους που δεν μπορώ να φανταστω.
Δεν θα πολυλογήσω αλλο, παραγγειλαμε τελικα μια σοκολατοπιττα, ενα κορμο σοκολατα και ενα... "ζουμερο" (μετριο τελικα) ολα με παγωτο καιμακι. Οι μεριδες ήρθαν άμεσα, τιγκα απο πανω στην υγρη σοκολάτα σε σημειο που δεν μπορουσαμε να δουμε τι ειχε απο κατω. Αν και οι γευσεις γενικα ήταν καλες με αποκορυφωμα το φοβερο παγωτο καιμακι, ολα τα γλυκα ήταν τοσο μα τοσο λιγωτικα που καποιοι απο την παρεα τα παρατησαν.
Πληρωσαμε 7-8 ευρω/άτομο θεωρω, αρκετα χρηματα για ενα γλυκο στην τελικη.
Αυτο που με χαλασε ήταν η "ξερολικη" και προσποιητη συμπεριφορα των σερβιτορων που ναι μεν ήταν γρήγοροι στον τροπο που εξυπηρετουσαν αλλα η ολη δουλεια φαινοταν κατευθυνομενη (απο το αφεντικο) και ψευτικη.
Προταση μου: λιγοτερο υφος-περισσοτερη πραγματική ευγενεια απο τους σερβιτορους και λιγοτερο (ΛΙΓΟΤΕΡΗ το εννοώ) σοκολατα ως toppping στα γλυκα τα οποια καταντάνε να μην τρώγωνται.
Θα ξαναπαω;Δεν ειμαι σιγουρος, λιγο πιο πανω υπαρχει καταστημα με παρομοια γλυκα με σεμνοτερη εξυπηρετηση και... λιγοτερη σοκολατα...: )

16 Νοε 2017

Το κοροϊδόσπιτο της Νάνσυ.
Γυρίζοντας από το θέατρο με την κόρη μου Κυριακή απογευματάκι είπαμε να πάρουμε γλυκά για το σπίτι (1ο λάθος, γιατί έτσι δεν μπορείς να διαμαρτυρηθεί και να επιστρέψεις αυτό που δίνουν "για γλυκό "). Σε ενα μαγαζί λοιπόν που δρν έπεφτε καρφίτσα και ειχε στην αναμονή περιπου 10 άτομα, πήραμε ενα εκμεκ (ο Θεός να το κάνει), ενα γλυκό με γκοφρετα και μια "καρυδοπιτα" με σοκολάτα. Στο σύνολο 13 ευρώ (ξαναλέω 3 γλυκά πακέτο!!! )
Ανοίγοντας τα κουτάκια στο σπίτι οι εκπλήξεις ηταν απανωτές:
Α) το κανταΐφι στο εκμεκ ηταν μια μάζα και η κρέμα άθλια
Β) το γλυκό με την γκοφρετα τιγκα στο βούτυρο (;) και λιγωτικο απο τη δευτερη μπουκια
Γ) για την "καρυδοπιτα" τι να πει κανείς; ; Μαλλον η δημιουργος-εμπνευστρια της δεν εχει φαει ποτέ της καρυδοπιτα. Μονο ετσι εξηγείται αυτο που μας σέρβιραν.... ενα δαχτυλακι καρυδοπιτα (σαν αψητη)με μπολικη πραλινα απο πανω για να κρύβει το αίσχος.
Με πόνο ψυχής για τα 13 ευρώ, που δεν τα βρισκουμε στον δρομο, πετάξαμε τα γλυκά!!!
Πραγματικά μετάνιωσα που δεν καθισα εκεί για να μπορώ να τα επιστρεψω με τα αντίστοιχα σχόλια!

Είναι πραγματικά κρίμα ενα μαγαζί που έχει μια φήμη να αυτοκαταστρεφεται με αυτόν τον τρόπο και να νομίζει ότι κοροϊδεύει τους πελάτες, που δεν θα ξανά επιστρέψουν.

30 Νοε 2016

Πήγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί 27/11/2016 (Κυριακή απόγευμα) 4 άτομα, ημέρα πολύ βροχερή που θεωρητικά πίστευα ότι δεν θα είχε και πολύ κόσμο.
Φτάσαμε εκεί θέλοντας να δοκιμάσουμε και εμείς τα γλυκά του αφού έχει τέτοια καλή φήμη.
είχε παρέες που περιμένανε να αδειάσει τραπέζι για να κάτσουνε και ο σερβιτόρος σου έδινε ένα χαρτάκι με αριθμό προτεραιότητας λες και περίμενες στο Super Market να πάρεις τυρί. Πριν από μας είχε μόνο 2 παρέες οπότε ευτυχώς μετά από 10 λεπτά μας βάλανε σε τραπέζι το οποίο ήταν βέβαια πάνω σε πεζοδρόμιο, στο πλάι του μαγαζιού, πλάτους 80 πόντων, όπου ίσα ίσα χωρούσε το τραπέζι και δίπλα μας ο δρόμος όπου περνούσαν αυτοκίνητα. ΤΡΑΓΙΚΟ. παραγγείλαμε μια σοκολατόπιτα, ένα μπισκοτόγλυκο και ένα γλυκό που μας το πρότεινε ο σερβιτόρος σαν πολύ ΟΥΑΟΥ που μόλις είχε βγεί και ήταν ζεστό. Το ΟΥΑΟΥ γλυκό που δεν θυμάμαι την ονομασία ήταν 2 φέτες αρκετά μεγάλες βέβαια απλό κέικ πλημμυρισμένο με αυτή την σως σοκολάτας η οποία νομίζω ότι είναι και αραιωμένη γιατί σαν γεύση δεν λέει καθόλου. το μπισκοτόγλυκο επίσης χάλια μαύρα που δεν σου θύμιζε σε τίποτα γεύση μπισκότου και η βάση του ήταν κάτι σαν σιροπιασμένη φρυγανιά. Άθλια γεύση.
εν΄ολίγεις δεν αξίζει καθόλου και απόρω γιατί έχει τόσο κόσμο?