ΤΟ ΣΕΡΜΠΕΤΟΣΠΙΤΟ ΤΗΣ ΝΑΝΣΥ

Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι

Πλατεία Ηρώων 1, Αθήνα [Χάρτης]

Πολίτικα γλυκά, παγωτά, καφέδες

Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Όταν το κέρδος γίνεται αφορμή να ανεβαίνει η μύτη στον ουρανό, βρισκόμαστε ακριβώς στο χρονικό εκείνο σημείο στο οποίο χάνεται ο σεβασμός προς τον πελάτη, και τολμώ να ομολογήσω πως η όποια ποιότητα πρώτης ύλης, προσωπικά με αφήνει παντελώς αδιάφορη.

Πολύς ντόρος για το Σερμπετόσπιτο της Νάνσυ. Τώρα το εάν αυτός ο ντόρος είναι για το τίποτα ή όχι, το αφήνω στην άποψη του καθενός. Εγώ απλά θα περιγράψω τις δύο επισκέψεις μου και τα συμπεράσματα δικά σας.

Για τον χώρο δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να πω καθώς είναι πάαααρα πολύ μικρός και τα τραπέζια στην κυριολεξία το ένα πάνω στο άλλο. Καταλαβαίνω ότι το σκεπτικό είναι να εξυπηρετηθεί ο κόσμος (?), αλλά σαν τελικό αποτέλεσμα νομίζω ότι δεν εξυπηρετείται ο κόσμος όταν σαρδελοποιείται…!

Τα τραπεζάκια έχουν κατακλίσει φυσικά σε κάθε σπιθαμή πεζοδρομίου έξω και απέναντι από το μαγαζί, χειμώνα καλοκαίρι βεβαίως, γι’ αυτούς οι οποίοι προκειμένου να φάνε ένα γλυκό -που ανάλογο και καλύτερο θα μπορούσαν να το απολαύσουν εδώ που τα λέμε και σε ένα από τα πολλά άλλα αξιόλογα ζαχαροπλαστεία/γλυκοπωλεία που διαθέτει η πόλη-, προτιμούν να ψοφολογήσουν κάτω από μια σόμπα καταμεσής του δρόμου… εντάξει είναι μια άποψη κι αυτή!

Εξυπηρέτηση;; Μμμμ, εδώ εξαρτάται σε ποιόν θα πέσετε. Την πρώτη φορά από την ολιγόωρη διαμονή μας, “δεν προλάβαμε” να έχουμε παράπονο, εκτός από το άγχος στο οποίο υποβληθήκαμε έτσι ώστε να παραγγείλουμε γρήγορα.

Την δεύτερη; Πέσαμε σε έναν πιτσιρικά ο οποίος εκτός του ότι μας αντιμετώπισε λες και παίζαμε μαζί μπάλα την προηγούμενη... είδε το μαλλί μου όρθιο και του έβγαλε οικειότητα φαίνεται! 'Εδειχνε τόσο σίγουρος για πράγματα τα οποία προφανώς δεν γνώριζε, που καλό θα ήταν κάποιος να του τα εξηγήσει, γιατί καμιά φορά (καλή ώρα) μπορεί να πέσει και σε ανθρώπους που γνωρίζουν πολύ περισσότερα ακόμα και από αυτούς που βρίσκονται στο εργαστήριο.

Την πρώτη φορά λοιπόν ήταν απόγευμα ανήμερα των Θεοφανίων, που θέλαμε απεγνωσμένα γλυκό. Έτσι κατεβήκαμε επί τούτου στου Ψυρρή, περιοχή στην οποία δεν κινούμαστε συχνά, για να πάμε στο συγκεκριμένο γλυκοπωλείο για το οποίο είχαμε διαβάσει πολλά.

Όταν φτάσαμε συναντήσαμε μια λαοθάλασσα μέσα στο τσουχτερό κρύο, να συνωστίζεται στα γύρω πεζοδρόμια. Μέσα όσοι περισσότεροι στοιβαγμένοι μπορούσαν –υποτιθέμενα- να καθίσουν, κι άλλοι τόσοι όρθιοι να περιμένουν να πάρουν σειρά για το στρίμωγμα! Μετά από αυτή την εικόνα είμαι πια πεπεισμένη ότι εάν μοίραζαν δωρεάν φαγητό… θα είχε λιγότερο κόσμο!

Πραγματικά, δεν θα επέτρεπα στον εαυτό μου να καθίσει αν δεν ερχόμουν από μακρυά. Υποβλήθηκα όμως σε αυτή την ταλαιπωρία, μόνο και μόνο για τον κόπο εύρεσης θέσης στάθμευσης και για να διαπιστώσω εάν πραγματικά αξίζει τόσα πολλά όλος αυτός ο ντόρος. Περιμέναμε γύρω στο 20λεπτο για να καθίσουμε σε ένα τραπεζάκι που έβαλαν σφήνα κυριολεκτικά επάνω σε ένα άλλο τραπεζάκι που καθόταν ένα ζευγάρι. Φανταστείτε ότι με την -όσο πιο διακριτική μπορούσαμε- κίνηση να βγάλουμε τα μπουφάν μας… ρίξαμε το ποτήρι με το νερό των πίσω μας, οι οποίοι μας κοίταζαν συγκαταβατικά γι’ αυτό το οποίο συνέβαινε και σ’ εκείνους …!

Παραγγείλαμε:

- Προφιτερόλ. Δυο μεγάλες μπάλες από σου, σε ένα βαθύ πιάτο οι οποίες κολυμπούσαν σε ρευστή σάλτσα σοκολάτας. Η υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο. Η γενική εικόνα αλλά και γεύση του συγκεκριμένου γλυκού δεν μας άρεσε, καθώς τα σου δεν ήταν γεμισμένα με κρέμα patisserie ως είθισται, αλλά ούτε με lesere ή siboust (κρατώ μια επιφύλαξη για την τελευταία), που ακόμα κι αν ήταν, δεν είχε επιτυχία καθώς έμοιαζε με σκέτη σαντιγύ. Προσωπικά δεν μου άρεσε ούτε η σάλτσα σοκολάτας. Δεν καταναλώθηκε όλο.

- Κιουνεφέ με παγωτό καϊμάκι πασπαλισμένο με κανέλα. Ήταν πάρα πολύ γευστικό το κιουνεφέ, όπως και το παγωτό που ήταν μαστιχωτό και μυρωδάτο.

ΑΛΛΑ. Πρέπει να πούμε εδώ ότι το κιουνεφέ είναι γλυκό που ΔΕΝ σερβίρεται με παγωτό. Κατά τη γνώμη μου αυτή η κίνηση είναι ιεροσυλία. Προσέξτε, δεν σχολιάζω το εάν αρέσει στον κόσμο ο συνδυασμός αυτός ή όχι. Άλλωστε σε ποιόν δεν αρέσει το παγωτό;; Όμως είναι ένα γλυκό που σερβίρεται ζεστό, για την ακρίβεια συνήθως σιροπιάζεται πριν σερβιριστεί με καυτό σιρόπι, και η όλη επιτυχία του κρίνεται κατά ένα μεγάλο ποσοστό, στην επιλογή του τυριού που έχει γίνει.

Συνεπώς το καϊμάκι υπερκαλύπτει λόγω γεύσης, ποσότητας αλλά και λόγω χαμηλής θερμοκρασίας την γεύση του γλυκού αφού το παγώνει, με αποτέλεσμα να χάνει ο ουρανίσκος το πάντρεμα του τυριού με το φύλλο του κανταϊφιού και το σιρόπι, αυτό δηλαδή που τελικά είναι και το ζητούμενο από αυτό το γλυκό.

Για να το πω απλά… το καπελώνει… μεταφορικά αλλά και κυριολεκτικά, αφού η ποσότητα παγωτού που έρχεται, αντιστοιχεί σε μια σκάφη! Τώρα θα μου πείτε, γιατί δεν το ζήτησες σκέτο*;; Παρακάτω θα βρείτε την απάντηση.

Η πρώτη αυτή εμπειρία μας ολοκληρώθηκε ζητώντας άμεσα τον λογαριασμό καθώς μας είχε πιάσει εκνευρισμός από την βαβούρα και το στρίμωγμα. Δεν μας κράταγε τίποτε άλλο εκεί. Προφανώς αυτό επιδιώκουν κι όλας οι άνθρωποι. Ο λογαριασμός ήρθε με ζελεδάκια κερασμένα στο πιατάκι και λικέρ μαστίχας. Δεν θυμάμαι το ακριβές ποσό που πληρώσαμε, καθώς παίζει να μην πήραμε καν την απόδειξη, από την τρέλα που είχαμε να φύγουμε από εκεί. Νομίζω ότι ήταν γύρω στα 13-14€.

Η δεύτερη επίσκεψή μας, έγινε Σάββατο 14/5/16 4 άτομα, μετά από επίσκεψη σε αγαπημένο εστιατόριο του Κεραμεικού, που όμως υστερεί σε γλυκά. H ώρα ήταν αρκετά προχωρημένη, άρα ήταν η πιο ασφαλής επιλογή που μπορούσαμε να κάνουμε για να βρούμε τραπέζι χωρίς να εκνευριστούμε ούτε να ταλαιπωρηθούμε. Είχα βλέπετε συγκρατήσει και την προτροπή-πρόταση του φίλου makis67 πάνω σε αυτό το θέμα. Έτσι είπα να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία. Έριξα λοιπόν την ιδέα και κανείς δεν αρνήθηκε. Πράγματι η σκέψη ήταν σοφή. Όχι μόνο δεν είχε κόσμο, αλλά είχαν ήδη αρχίσει να μαζεύουν τα τραπεζοκαθίσματα από τα πεζοδρόμια.

Μπήκαμε λοιπόν μέσα να βλεφαριάσουμε την βιτρίνα με τα γλυκά, γιατί ως γνωστόν πρώτα χορταίνει το μάτι και μετά το στομάχι. Αρχίσαμε λοιπόν να ρωτάμε τον σερβιτόρο που ανέφερα παραπάνω, τι είναι το κάθε γλυκό.
Στην εξυπηρέτηση λοιπόν αυτής της επίσκεψης θα μπορούσα να βάλω και 0. Και εξηγώ τους λόγους.

Μας πρότεινε το προφιτερόλ και φυσικά το κιουνεφέ, γλυκά που προφανώς είναι οι κράχτες του μαγαζιού. Του είπα ότι το προφιτερόλ το έχουμε ξαναδοκιμάσει και δεν μας άρεσε. Ρώτησε απορημένος γιατί, κι όταν του είπα ότι δεν έχει κρέμα patisserie αλλά σαντιγύ, επέμενε ότι δεν είναι σαντιγύ κι ότι δεν γεμίζεται με patisserie το σου. Τότε του είπα ότι εγώ το φτιάχνω με patisserie κι επειδή δεν είχε νόημα να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση, του εξήγησα ότι απλά απαντώ στην ερώτησή του για τον λόγο που δεν μου αρέσει το συγκεκριμένο γλυκό. Τα περαιτέρω για το τι είδους κρέμα είχε μέσα νομίζω πως έτσι κι αλλιώς ήταν περιττά από την στιγμή που δεν μου άρεσε.

Παραγγείλαμε:

- Καζαν ντιπί, το οποίο ήταν επαρκέστατο κομμάτι σε ποσότητα και αξιοπρεπές σε γεύση, αλλά δεν είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει χ4€

- Γκοφρέτα με γέμιση σφιχτής γκανάς μέσα και περιχυμένο εννοείται με ποοολύ σάλτσα σοκολάτας από πάνω. Νομίζω το λένε γκοφρετογλυκό αν δεν κάνω λάθος. Σερβιρίστηκε σε βαθύ πιάτο, ένα κομμάτι σαν τούβλο. Γευστικά δεν μας άρεσε ιδιαίτερα, γιατί τα φύλλα της γκοφρέτας δεν ήταν τραγανά. Χ4€

Δεν έδινε την αίσθηση ότι ο λόγος ήταν γιατί είχαν μαλακώσει από την σοκολάτα, καθώς μέσα έτσι κι αλλιώς δεν ήταν ρευστή. Ήταν σαν πανιασμένα. Εύλογα έπεσε στο τραπέζι η άποψη ότι δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβει να μπαγιατέψει γλυκό εκεί μέσα, με τόσο κόσμο που έχει το μαγαζί καθημερινά.

Αυτό βέβαια δεν είναι κανόνας για δύο λόγους. Αφενός μεν γιατί δε μπορεί να έχουν όλα τα γλυκά την ίδια κατανάλωση, αφετέρου γιατί δε νομίζω ότι την γκοφρέτα την παρασκευάζουν οι ίδιοι, πιθανότατα την προμηθεύονται, οπότε εκεί μπορεί άνετα να δημιουργηθεί “κενό”.

- Κιουνεφέ (2 μερίδες χ 7€) το ένα ζητήθηκε χωρίς παγωτό, σκέτο*! Τι τραγικό λάθος ήταν αυτό;; Ο σερβιτόρος μας άφησε άφωνους όταν μας είπε ότι “δεν σερβίρεται σκέτο”… ντόινγκ? Και ακολουθεί ο εξής κορυφαίος, ανεπανάληπτος διάλογος:

- Ορίστε; Αποκρίνομαι… Τι εννοείτε;;

- Δεν γίνεται να σερβιριστεί χωριστά!

- Αφού το έχεις στο ταψί ξεχωριστά και μετά βάζεις το παγωτό από πάνω, πως δεν γίνεται;;

-Ναι αλλά δεν γίνεται,

-Το γιατί δεν καταλαβαίνω;;

- Ε, δεν γίνεται, είναι γραμμή του μαγαζιού...

- Ναι ρε φίλε αλλά εγώ πληρώνω…! Και θέλω να φάω αυτό που θέλω εγώ, όχι αυτό που θες εσύ.

…Κι εκεί μπαίνει στη μέση ο γνωστός "πυροσβεστήρας" της παρέας, που είδε το μάτι μου γυαλισμένο και λέει, -εντάξει ρε παιδί μου, φέρε το έτσι και θα το βγάλουμε από πάνω εμείς το παγωτό.

Το θέμα που προκύπτει εδώ, καταλαβαίνετε βεβαίως πως δεν είναι το ποιος θα βγάλει το παγωτό από πάνω…! Είναι το καλάμι που πρέπει να ξεκαβαλικέψουν κάποιοι άνθρωποι. Γιατί γλυκοπωλεία και ζαχαροπλαστεία υπάρχουν πολλά και πιο αξιοπρεπή, που δείχνουν επιπλέον απόλυτο σεβασμό στον πελάτη.

Συμπέρασμα: Το Σερμπετόσπιτο της Νάνσυ, σαφώς δεν έχει ανακαλύψει τον τροχό! Έχει ανακαλύψει απλά έναν δικό του τρόπο να βγάζει χρήμα. Σοκολάτα… πολύ σοκολάτα, overdose σοκολάτας (κάτι που έπαθε κι ο φίλος VAGELIS). Παντού σοκολάτα, θες δε θες. Κι όπου δεν υπάρχει σοκολάτα, τι υπάρχει;; Σωστά μαντέψατε… παγωτό, πολύ παγωτό, θες δε θες κι αυτό. Θα το πληρώσεις και θες φάτο, θες μην το φας. Θα το πληρώσεις όμως, με το έτσι θέλω.

Άρα τι έχουμε στην συγκεκριμένη περίπτωση; Δυο χαρακτηριστικά: Θράσος και αδιαφορία για την γνώμη του πελάτη. Είναι άραγε αυτά τα συστατικά της επιτυχίας; Κατά την γνώμη μου όχι, αλλά αν η κυρία Νάνσυ είναι ευχαριστημένη, εγώ πάω πάσο. Σερμπετόσπιτο βέβαια, δεν ξέρω αν θα ξαναπάω. Κι έχω έναν πολύ καλό λόγο δίπλα στο σπίτι μου (ονόματα δεν λέμε)…ε, φίλε Jim?

Τα λοιπά συμπεράσματα δικά σας. Άλλωστε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Ιούλ

Αφορμή για την επίσκεψη μου στο εν λόγω γλυκοπωλείο στάθηκε η κριτική από τον George G που διάβασα την κριτική του την ίδια μέρα για το Sugar Mama. Θα μου πείτε τώρα πως κολλάει το ένα μαγαζί με το άλλο. Θα σας πω πως έκανα βόλτα στην Ερμού την Παρασκευή 26/6/2015 και επειδή δεν είχα όρεξη για φαγητό και δεν ήθελα να πάω στους αγαπημένους LUKUMAΔΕΣ, σκέφτηκα να κάνω το συγκριτικό τέστ ανάμεσα στα Σερμπέτια του Ψυρρή και το πιο νέο Σερμπετόσπιτο της Νάνσυ που το έμαθα κυρίως μέσα από το παρόν σάιτ.

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αναλυτικότατη κριτική αλλά εστιάζω κυρίως στη σύγκριση των 2 μαγαζιών (από παλιότερες επισκέψεις μου στο ένα μαγαζί) και θέλω να δώσω μια φιλική "συμβουλή" προς τα 2 καταστήματα.\

Αρχικά θα πω πως το σέρβις τους πετάει. Άρτια εκπαιδευμένο με γνώση των πιάτων που προσφέρουν, από φιλικότατα νέα παιδιά που είναι πρόθυμα να σε εξυπηρετήσουν και "κόβει" το μάτι τους. "Τσιμπάνε" τον πελάτη από τον δρόμο, προσφέρουν μαστιχούλα πριν καν παραγγείλεις ενώ και το νεράκι είναι παγωμένο και σε κανάτα. Η απόδειξη έρχεται κανονικότατα. Ίσως ένα μικρό μείον θα ήταν οι λίγο παραπάνω έπαινοι που δίνουν στα γλυκά τους, πχ " το βραβευμένο μας γλυκό " για κάποιο σιροπιαστό που ρώτησα. Ίσως σε κάποιους τουρίστες φαινόταν ΟΥΑΟΥ αλλά σε εμένα μου φάνηκε σαν μια έξτρα πληροφορία που μάλλον θα μου χάλαγε τη "μαγεία" της ανακάλυψης. Το θεωρώ πταίσμα και δίνω άριστα μέσα από την καρδιά μου καθώς με εντυπωσιάσαν. Οι χρόνοι τους είναι ταχύτατοι ξέχασα να σημειώσω. Δε νομίζω να περιμένετε πάνω από 5 λεπτά.

Ο χώρος είναι κυρίως στην πλατεϊτσα, δίπλα από το Beer Time, μπορεί να φιλοξενήσει αρκετές παρέες, κάπου θα ξετρυπώσουν ένα τραπεζάκι και για εσένα. Νομίζω αυτή τη χρονική περίοδο "κερδίζει" τη μάχη από τα Σερμπέτια (χωρίς να σημαίνει πως και αυτά δεν έχουν κόσμο). Για καλοκαιρινές βραδιές είναι μια χαρά!

Από τα γλυκα τώρα, υπάρχει μεγάλη ποικιλία όπως προφιτερόλ, σοκολατόπιτα, καρυδόπιτα, σουφλέ σοκολάτας αλλά και γλυκά με δικές τους ονομασίες. Όλα στα 4 ευρώ αλλά αν θέλετε και παγωτό το κόστος εκτοξεύεται στα 7 ευρώ.

Υπάρχουν επίσης και αρκετά σιροπιαστά όπως κανταϊφι, εκμέκ κανταίφι, μπακλαβά, γαλακτομπούρεκο, ρεβανί και άλλα πολλά που θα χρειαστώ ολόκληρο κατεβατό να γράψω.

Για επόμενη επίσκεψη έχω σημειώσει τον Χαλβά Σαμπάχ που είναι ζεστός γεμιστός με παγωτό καϊμάκι (στα 7 ευρώ ΑΟΥΤΣ).

Εμείς προτιμήσαμε να πάρουμε μια ποικιλία των 2 ατόμων στα 12 ευρώ. Και όταν λέμε ποικιλία εννοούμε 2 γλυκά με παγωτό στη μέση.

Διαλέξαμε ένα μπισκότο-μπανάνα που είναι κρέμα σοκολάτας με μπισκότο και μπανάνες όπου υπερίσχυε η σοκολάτα και το γλυκό της αγάπης που ήταν σοκολατόπιτα περιχυμένη με σοκολάτα γάλακτος.

Τα γλυκά δεν ήταν άσχημα. Όμως καλύπτονταν από ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ δόση σοκολάτας και παγωτού που γρήγορα σε μπούχτιζαν, μόνο λίγο τριμένο μπισκότο υπήρχε ακόμα αλλά σίγουρα πρέπει να σκεφτούν κάτι για να σπάσουν αυτή τη μονοτονία.2 άτομα δεν καταφέραμε ούτε τα μισά να φάμε και είναι αμαρτία να πετιέται τόση ποσότητα απλώς για το θεαθήναι. ΟΚ είναι τουριστική περιοχή αλλά παρήλθαν οι εποχές του εντυπωσιασμού.

Συγκριτικά με προηγούμενες επισκέψεις στα Σερμπέτια κρίνω καλύτερη τη Νάνσυ από ποιότητα γλυκών λόγω φρεσκάδας κυρίως. Μάλιστα στη σοκολάτα διέκρινα και τη χρήση μπαχαρικών, είναι ένα συν αυτό. Το πρόβλημα εστιάζεται στις ποσότητες. Δεν χρειάζεται ένα γλυκό να είναι εντυπωσιακό λόγω της όψης. Νομίζω πως και τα 2 καταστήματα εστιάζουν εκεί και είναι λάθος προσέγγιση. Καλό το Instagram αλλά δεν είναι η ουσία.

Παρ'όλα αυτά το προτείνω σίγουρα για παρέες (αρκετές φοιτητοπαρέες κυκλοφορούν στα μέρη) όπου θα ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΝ τα γλυκά και θα τα ευχαριστηθούν και γευστικά ενώ και το vfm θα βρεθεί σε πολύ καλά επίπεδα. Τα γλυκά τους είναι ενδιαφέροντα από όσα είδα αλλά προς το παρόν θα τους βγάλω κίτρινη κάρτα (George G. πιάνεις το νόημα μου).

Από την πολλή σοκολάτα ζαλιστήκαμε και εγώ έψαχνα το φαλαφελάδικο στην Αθηνάς για τη λύτρωση από το overdose!

Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Παντα μετα απο ενα καλο γευμα πηγαινει ενα καλο γλυκο η ενας καλος καφες.
Με αυτο το μ οτο και αφορμη απο το τραπεζι που μολις ειχαμε αδειασει αποφασισαμε η τετραμελης παρεα να ανηφορισουμε για του ψυρρη για το Σερμετοσπιτο ενεκα οτι ολοι απο την παρεα το ειχαν επισκευτει και εδειξαν ενα ιδιαζοντα ενθουσιασμο για τα προσφερομενα στο μαγαζι.

Πριν απο οποιοδηποτε σχολιο θα αναφερω οτι δεν ειμαι fun των γλυκων. Δεν ειμαι σε καμια περιπτωση ο ανθρωπος που αν δεν φαω σοκολατα θα μου πεσει το παιδι.
Προτιμω ενα ωραιο καφεδακι η ακομα ενα ρακομελο χωνευτικο παρα αυτο που λενε ολοι μια σοκολατοπιτα η ενα παγωτο. Αλλα σαφως οταν η παρεα λεει εγω ποτε δεν χαλαω χατηρια και ακολουθω. Δεδομενου δε οτι το μαγαζι δεν ειναι ζαχαροπλαστειο αλλα εχει και ρακομελο αλλα και ολα τα ειδη του καφε συμφωνησα αμεσα να ακολουθησω.

Ας παμε λοιπον στο φρικτο του θεματος
Φτασαμε Κυριακη απογευματακι κατα τις πεντεμισυ με εξι στηου Ψυρρη και η πλατεια σαφως λογω και της καλοκαιριας ηταν τιγκα στον κοσμο. Ενας χαμος απο κοσμο παιδακια ντυμενα μουσικες και τυπους που χαζολογουσαν ασκοπως βολταροντας σους γεματους δρομους της περιοχης. Και ξαφνικα φτανουμε στην πλατεια και βλεπουμε ενα πληθος κοσμου το οποιο ηταν μαζεμενο μπροστα σε ενα μαγαζι και κατι ζητουσε. Στην αρχη θεωρησα οτι καποιο show θα γινοτανε απο κανενα που καταπινει φωτιες και εχει μαζευτει κοσμος να το δει..... μετα οταν ειδα οτι δεν εχει show θεωρησα οτι θα εγινε καποια φασαρια κα θα επεσε ξυλο και γι αυτο μαζευτηκε κοσμος..... ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ.... πηγα να σκεφτω οτι μοιραζουν δωρεαν ναρκωτικα οποτε εχουν μαζευτει ολα τα χαρμανια της περιοχης αλλα παλι δεν κολαγε.

Και ω του θαυματος.... βγαινει στην πορτα χαμηλοβλεπουσα δεσποινις και ρωταει ποιος εχει το 12 νουμερο για να κατσει σε τραπεζι. Ε Λ Ε Ο Σ.... ολος αυτος ο κοσμος περιμενε να παρει σειρα να κατσει για να φαει τα γλυκα της Νανσυ, που παρ ολο που δεν την ξερω την κοπελα και δεν θελω να την κατηγορησω ( εγω βασικα εναν καραφλο κυριο ειδα να κανει κουμαντο εκει που δεν νομιζω να τον λεγανε Νανσυ ) δεν θα της χαριζα ποτε χρονο απο τον χρονο μου για να την πληρωσω να με ταισει τα γλυκα της.
Λιγο με την επιμονη των φιλων λιγο με την τυχη μας που βρηκαμε τραπεζι αποφασισα τελος παντων να καθησουμε και να περιμενουμε

Σαν χωρο δεν θα σχολιασω τιποτα απολυτως αφου μιλαμε για την πλατεια Ψυρρη γεματη με τραπεζακια και καθισματα και ενα γωνιακο μαγαζι με μια τεραστεια βιτρινα προς επιδειξη γλυκων και καποια πεντε με εξι τραπεζακια στο εσωτερικο του

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
Οση ωρα καθομασταν στο τραπεζι περναγανε διαφορα αγορια και κοριτσια ντυμενα στα μαυρα ( οχι δεν ειχαν πενθος απλα ετσι ειναι ντυμενοι οι σερβιτοροι ) και μας εδιναν υποσχεσεις με στυλ πολιτικου οτι σε λιγο θα ερθει ο σερβιτορος και σε λιγο θα ερθει ο σερβιτορος κλπ κλπ ο οποιος σερβιτορος ηρθε μετα απο μιση ωρα να παρει παραγγελεια.

Τωρα καποιος θα αναρωτηθει... γιατι ρε φιλε βαζεις δυο στην εξυπηρετηση και οχι ενα ? Το δυο οφειλεται στο οτι καθε δεκα λεπτα απο το μαγαζι εβγαινε ενας δισκος γεματος με σφηνάκια απο λικερ μαστιχα που κερναγανε τον κοσμο που καθοτανε για να αντεξει την αναμονη, οποτε μονο και μονο γι αυτην την κινηση ενα δυαρι αξιζει τον κοπο.

Αφου περασε το μισαωρο της αναμονης για παραγγελεια αρχισε να μετραει το μιασαωρο αναμονης να ερθει η παραγγελεια ( προβλεπομενο αυτη την φορα )
Αφου παρηλθε το μισαωρο κατεφθασε ενα πιατο γεματο μεχρι πανω με ξηρους καρπους και ενα μπρικι με ρακομελο που ειχαμε παραγγειλει..... Ας ειναι καλα.... να εχουμε κατι να κανουμε τουλαχιστον να περναει η ωρα μεχρι να ερθει ο περιοπτος δισκος γλυκων.

Αφου λοιπον καταναλωσαμε πεντε εξι σφηνακια μαστιχα και δυο τρια ρακομελο... λιωμα πλεον ειδαμε θολα να ερχεται ενας δισκος με ενα βουνο στην μεση ( παγωτο βανιλια το βουνο ) και γυρω γυρω ολοι κατι γλυκα τα οποια ηταν:

Το γλυκο της αγαπης.... σιγα τον ερωτα.... μια απλη σοκολατοπιτα με κρεμα γαλακτος που σαφως δεν την λες ασχημη αλλα την βρισκεις σε πλειστα οσα ζαχαροπλαστεια χωρις να περιμενεις ωρες για να την φας.

Ενα πολυ ωραιο κιουνεφε με καταιφι και μπισκοτο και κρεμα ζεστη αναμεσα που σε συνδιασμο με το παγωτο και την διαχυτη σαντιγυ ηταν οντως ενα πολυ καλο γλυκο

Πολυ καλο επισης ηταν και το εκμεκ καταιφι με την συνοιδεια του βουνου παγωτο που κι αυτο ηταν καλο αλλα οχι το τελειο το ξεχωριστο το κατι....

Ενα γαμογλυκο ( ετσι λεγοτανε στον καταλογο δεν βριζω ) που ηταν μια μπισκοτοπιτα οντως κι αυτο καλο γλυκο που ειχε πολυ καλη γευση χωρις να σε λιγωνει απο την γλυκα

Και τελος ενα αλλο γλυκο με κιτρινη κρεμα επανω και σοκολατα μεσα που δεν χρειαστηκε να συγκρατησω καν το ονομα του μια και ηταν σαν οποιαδηποτε παστα οποιουδηποτε μετριου συνοικιακου ζαχαροπλαστειου.

Δεν ασχοληθηκα να βαθμολογησω ενα ενα τα γλυκα ξεχωριστα γιατι για μενα η βαθμολογια ειναι κατι ιεροτερο του γλυκου και ταιριαζει μονο σε σουβλακι, τυροκαυτερη και τηγανια. Σε γενικες γραμμες παντως αν εισαι αργοσχολος και λατρης της ζαχαρης τα προσφερομενα δεν θα σε απογοητευσουν θεωρω.

Για ολα αυτα το μαγαζι μας χρεωσε 45 ευρω (αντικειμενικα τοσο εκανε μονο τα τρια κιλα παγωτο που ηταν πεταμενο στην μεση της πιατελας μαζι με τα 2 κιλα ξηροκαρπια που ειχε το πιατο του ρακομελου ) το οποιο ποσο νομιζω οτι ειναι ικανοποιητικο και οχι απαγορευτικο για οσους ειναι fun των συγκεκριμενων γευσεων

Π Ρ Ο Τ Α Σ Η
Να πατε στο μαγαζι αν θελετε να φατε καποιο καλο γλυκο αλλα οχι μερες και ωρες που η πλατεια ειναι πολυσυχναστη και χωρο μαζωξης. Επιλεξτε καλυτερα καποιο απογευμα καθημερινης που θα σας δωθει η ευκαιρια να δοκιμασετε τα γλυκα χωρις την συνοδεια της ταλαιπωριας.

Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Πήγα με παρέα 6 ατόμων μία Πέμτη μεσημεράκι. Είχε προηγηθεί φαγητό τύπου street food στην ευρύτερη περιοχή. Μας είχαν πεί ότι δύσκολα βρίσκεις τραπέζι σ' αυτό το μαγαζί, έτσι είχαμε κάνει κράτηση απο τη προηγούμενη μέρα.

Ο καιρός ήταν γλυκός με ήλιο και καθίσαμε έξω. Δεν παραγγείλαμε τίποτα συγκεκριμμένο, ζητήσαμε 1 πιατέλλα με διάφορα για 6 άτομα.
Οι καρέκλες γύρω απο το τραπέζι μας ήταν σιδερένιες και σκέφτηκα ότι θα είναι άβολες. Δεν προλάβαμε να καθίσουμε και εμφανίσθηκε η σερβιτόρα με αναπαυτικά μαξιλάρια, νερό-ποτήρια και χαμόγελο!

Ηρθε η πιατέλα με ποικιλία χρωμάτων και αρωμάτων. Εβαλα ένα αντισταμινικό χαπάκι στο στόμα ( γιατί έχω αλλεργία στα ξηροκάρπια) και βούρ! Το τεράστιο πιάτο είχε στη μέση ένα λοφάκι με χιονάτο παγωτό καϊμάκι, αρωματικό και μαστιχωτό και πάρα πολύ σοκολάτα. Γύρω-γύρω υπήρχαν κομμάτια απο εκμέκ, κιουνεφέ, προφιτερόλ με ελαφρύ άρωμα φουντουκιού και ένα γλυκό σαν ραβανί με κατακίτρινη κρέμα. Στο τέλος μας κέρασαν λικέρ μαστίχα. Η κρέμα-σάλτσα σοκολάτα μου άρεσε πολύ γιατί ήταν πραγματική σοκολάτα όχι μερέντες κλπ κρέμες που βάζουν άλλα μαγαζιά αν και υπερβολικά γλυκιά για τα γούστα μου. Ηπια πολύ νερό για να κοπάσει αυτή η γλύκα.

Επειδή ήμουν καλεσμένη δεν ξέρω πόσο κόστισε εκείνη τη φορά η πανδαισία γλυκισμάτων. Ομως τελικά 10 μέρες αργότερα, πέρασα απο το μαγαζί και πήρα μία σοκολατόσουπα. Ντροπή μου, το ξέρω, όμως παρέλειψα το μεσημεριανό φαγητό για να φάω αυτή τη γλυκιά σούπα ώστε ν'αποκτήσω άποψη και για τις τιμές.

Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Το Σερμπετοσπιτο της Νανσης το έχω επισκεφτεί ούκω λίγες φορες, σε δύσκολες στιγμές που η υπογλυκαιμία χτυπάει κόκκινο και πρέπει να κάνεις κάτι για άμμεση εκπληρωση της επιθυμίας. Παρολα αυτα παντα εφευγα και σιχαινόμουν τον εαυτο μου. Είναι αυτο που τρως μεχρι απλα να αηδιάσεις με την πάρτη σου.

Στο ζουμί λοιπον.
Το σερβις είναι πολύ καλό. Γρηγορες κοπέλες, με χαμογελο και ευγενεια, σε ένα μαγαζί σχεδόν πάντα κατάμεστο από κόσμο. Δύσκολη δουλεια και μεγαλο το φόρτο. Αλλα τα κοριτσια δεν μασάνε.

Ο χωρος θεωρητικά είναι ικανοποιητικός, αλλα καμια φορα δεν ειναι καν αρκετος, και μαζευεται κόσμος να περιμενεις σαν χαζος να φαει ενα γλυκο. Η αληθεια έιναι ομως, οτι το μαγαζι όσο μπορουσε να επεκτεθεί στην γωνία που βρίσκεται, επεκταθηκε, δεν μπορεί αν μεγαλωσει άλλο., μετά θα αρχισει να μπαίνει στα δίπλα μαγαζιά που λεει ο λόγος. Παρά τις αντιξοότητες της αναμονης πάντα οι ιδιοκτητες είναι με σφηνάκια μαστίχας στο χέρι να κερνανε τον κοσμο, και τους μεν που περιμενουν και τους δε που ήδη τρώνε. Σωστη προσεγγιση. Αν και δεν μαρεσει η μαστιχα.

Όσο για τα γλυκα, έχει ποικιλία και είναι πάντα φρέσκα. Δεν υπάρχουν παντα όλα όσα λέει ο καταλογος αλλα μικρό το κακό.
Όλα τα γλυκά είναι στα 4 ευρώ, και με συνοδεία παγωτού ανέρχονται στα 7 ευρώ.

Και θα σκεφτείς εσύ τίμιε καλοφαγά μου οτι 7 ευρώ ειναι πολλά για ενα γλυκάκι με μια μπάλα παγωτάκι. Και ναι θα συμφωνήσω. Είναι πολλα! Υπο άλλες συνθηκες όμως. Γιατι στο Σερμπετόσπιτο το γλυκάκι είναι μια έκρηξη ζάχαρης και σοκολάτας και η μία μπάλα παγωτάκι είναι ενα μικρό Έβερεστ απο καιμάκι!

Ποικιλία 2 ατομων στα 12ευρω με δυο γλυκα και παγωτο στην μεση σε μια πιατέλα.
Σε αυτο το combo με απογοητευσε το γεγονος οτι το παγωτο ηταν τουλαχιστον μισο κιλό(χωρις υπερβολες) και τα γλυκα μικροτερα απ'οτι στις ατομικες μεριδες. Τουλαχιστον ετσι μου φάνηκε, χωρίς να τα έχω μετρήσει με χάρακα.

Γενικα αν είσαι της υπερβολής σαν εμενα, θα το ευχαριστηθεις.
Αν παλι δεν εισαι της υπερβολής, και πολύ καλα κάνεις, παρε γλυκο χωρις το βουνό παγωτού. ;)

Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Ίσως η κριτική μου δεν έχει να προσφέρει πολλά σε σχέση με τις υπόλοιπες, αλλά θέλησα και εγώ να τονίσω το θέμα "παγωτό"!

Ας ξεκινήσω όμως λέγοντας πως το ζαχαροπλαστείο βρίσκεται σε μία πολύ όμορφη γωνιά στου Ψυρρή. Ιδιαίτερα όταν ο καιρός είναι καλός, τα τραπεζάκια έξω ανάμεσα στα πολύχρωμα, χαμηλά κτήρια είναι ό, τι πρέπει.

Υπάρχει ποικιλία γλυκών. Έχω δοκιμάσει 2-3, δεν βρήκα κανένα εξαιρετικό - ούτε και κανένα κακό όμως. Γενικά, είναι ένα ευχάριστο περιβάλλον να φάει κανείς ένα γλυκό συνοδεία καφέ.

Το σέρβις είναι επίσης καλό, με ευγενικούς σερβιτόρους, κεράσματα μαστίχας ανά τακτά χρονικά διαστήματα αλλά και μερικές... τουριστικές υπερβολές κατά καιρούς του στυλ τριαντάφυλλα στις κυρίες.

Το σημαντικότερο όμως, όσο και να το πλασάρουν, μην κάνετε το λάθος να πείτε "ναι" στο παγωτό και - ακόμα χειρότερα - στο να έρθουν όλα τα γλυκά της παρέας σε ένα κοινό δίσκο συνοδεία παγωτού! Το παγωτό στο συγκεκριμένο κατάστημα είναι η δικαιολογία της εκτόξευσης της τιμής του γλυκού από τα €4 στα €7.

Στο πλαίσιο αυτό, το συμπαθέστατο κατά τα άλλα γλυκάκι σας θα έρθει πνιγμένο σε τόνους παγωτό το οποίο θα αρχίσει να λιώνει καλύπτοντας τα πάντα. Αν έχετε κάνει δε το λάθος να βάλετε όλα τα γλυκά σε έναν δίσκο, τότε στην "σούπα" του παγωτού θα προστεθούν σιρόπια, λιωμένες σοκολάτες και άλλα καλούδια, έτσι ώστε στο τέλος να ψάχνετε με τα πιρούνια σας τα μουλιασμένα στη σούπα γλυκά.

Βρίσκω αρνητικό το ότι το κατάστημα βλέπει το πρόβλημα αυτό καθώς μαζεύει πίσω άπειρα κιλά παγωτό από τα τραπέζια αλλά προτιμά αυτήν την τακτική. Πιστεύω αν έβαζαν απλά μια καλή μπάλα παγωτό και κοστολογούσαν το γλυκό στα €6 δεν θα διαμαρτύρονταν κανείς. Παρόλα αυτά, αν ξέρεις να... προφυλαχθείς από την επέλαση του λιωμένου παγωτού, είναι μια καλή επιλογή για ένα γλυκό στο κέντρο.

Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Πήγαμε στο Σερμπετόσπιτο μερικές ημέρες πριν. Νομίζω ότι έχει σχέση με κάποιο άλλο γλυκατζίδικο στην ίδια περιοχή κι ότι το στυλ των γλυκών τους είναι παρόμοια.

Όταν κάτσαμε στα τραπεζάκια τους πάνω στην πλατεία ήταν Κυριακή απόγευμα και ήταν η ώρα που χαλάρωνε ο κόσμος στην περιοχή. Λίγο πριν ήμασταν σ κοντινό ινδικό εστιατόριο οπότε κάναμε μερικά βήματα πιο εκεί για να φάμε κάτι γλυκό μετά τα πικάντικα που είχαμε πάρει.

Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν πρόσχαρη και μας εξήγησε τα γλυκά που είχαν. Τα περισσότερα ήταν σιροπιαστά και κάποια από αυτά είχαν πολίτικη καταγωγή. Ήμασταν δύο γυναίκες και πήραμε μία σοκολατόπιτα και μία πορτοκαλόπιτα. Τότε μας ρώτησαν αν θέλουμε παγωτό μαζί με τα γλυκά μας. Χωρίς να το σκεφτούμε πολύ απαντήσαμε ότι θέλουμε και παγωτό. Κι εκεί είναι η ένστασή μου. Όταν κάποιος λέει αν θέλει και παγωτό μαζί με το γλυκό του, φαντάζομαι ότι εννοεί μία μπάλα παγωτό κι όχι αυτή την ποσότητα που βάζουν. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι έτσι προσπαθούν να δικαιολογήσουν την ακριβή τιμή που χρεώνουν τα γλυκά τους. Η ποσότητα του παγωτού ήταν πιο μεγάλη ακόμα κι από το κυρίως γλυκό. Δηλαδή πόσο παγωτό μπορεί να φάει ένας μέσος πελάτης που μπορεί να είναι μία γυναίκα ή ένα παιδί? Το περισσότερο παγωτό έμεινε στο πιάτο, έλιωσε και πετάχτηκε. Ας είχαν τουλάχιστον και ένα παγωτό λιγότερο γλυκό από το καϊμάκι. Εμείς λιγωθήκαμε από όλη αυτή τη ζάχαρη και τελικά αντί να το χαιρόμαστε τελικά μας φάνηκε Γολγοθάς να φτάσουμε στα μισά του γλυκού μας.

Μετά απλά μιλούσαμε στο τραπέζι και στραβοκοιτούσαμε τα γλυκά μας να παραμορφώνονται. Έστω θα μπορούσαν να περάσουν και να μας τα μαζέψουν αφού φαίνονταν ότι δεν τα αγγίζαμε άλλο.

Δώσαμε πολλά και δεν το φχαριστηθήκαμε. Ας χρέωναν λιγότερα κι ας βάζανε μικρότερες μερίδες παγωτού.

Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Έχω επισκεφτεί το μαγαζί πολλές φορές, κυρίως σε ώρες που δεν γίνεται χαμός και έχω δοκιμάσει πολλά από τα γλυκά. Διαθέτει μεγάλη ποικιλία γλυκών για όλα τα γούστα(σοκολατόπιτες, προφιτερολ, πορτοκαλόπιτα με παγωτό κλπ).

Ήταν η επιλογή μου όταν ήθελα μια επιλογή απόλυτα λιγωτική ώστε να καλύψει τις αυξημένες απαιτήσεις του ουρανίσκου μου για σοκολάτα. Τα υπόλοιπα γλυκά με κρέμα τα βρίσκω αδιάφορα, γιατί η κρέμα πρέπει να δίνει την αίσθηση αφρού, αλλιώς κάθε εκτέλεση είναι κοινή.

Να σημειώσω ότι μέχρι τώρα με εξυπηρετούσαν τα χαμογελαστά & ευγενικά παιδιά που δουλεύουν εκεί, την τελευταία φορά η εξυπηρέτηση ήταν τραγική!
Παντελής έλλειψη επαγγελματισμού από την ιδιοκτήτρια & η απουσία στοιχειώδους ευγένειας (που προσπαθούσαν να μαζέψουν οι υπόλοιποι σερβιτόροι).

Το ισοζύγιο γεύσης-τιμής εξυπηρέτησης (σε ώρα αιχμής) γέρνουν προς το να μην το προτείνω.

Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Ενα Σαββατοβραδο και καθως ειχα βρεθει τυχαια εξω απο το εν λογο μαγαζι ειχα ενθουσιαστει πολυ που μπροστα μου εβλεπα ενα γλυκοπολειο. Χωρις να χασω χρονο την επομενη εβδοναδα το επισκεφτηκα. Κυριακη ηταν και μαζι με το φιλο μου καθισαμε στα τραπεζκια που βρισκονται στο πεζοδρομιο απεναντι απο το μαγαζι. Αμεσως μας εφεραν νερο και μας προετρεψαν να παμε στη βιτρινα με τα γλυκα για να μας τα εξηγησουν...

Θυμαμαι πως ειχα επιλεξει ενα σιροπιαστω γλυκο με φυλο το οποιο ειχε πραλινα. Οταν εφτασε το γλυκο στο τραπεζι μου ειχε εξτρα σοκολατα γεγονος το οποιο μετα τις πρωτες κουταλιες με λιγωσε...

Απο κεινη τη φορα το εχω ξανα επισκεφτει πολλες φορες το μαγαζι αυτο, Μετα απο καποιο καιρο ομως εβλεπα πως τα γλυκα τους δεν ανανεονοντουσταν ενω παραλληλα μικραιναν και οι μεριδες.

Επι το πλειστον εχω να επισκεφτω το σερμπετοσπιτο αρκετο καιρο γιατι πλεον δεν εχει κατι καινουριο να δοκιμασεις(το βαρεθηκα δηλαδη). Επισης αξιζει να αναφερθει οτι οι τιμες των γλυκων πλην αυτων με το παγωτο ειναι στα 4 ευρω γεγονος που για μενα ειναι πολυ γιατι στην ουσια πληρωνεις την εξτρα σαλτσα σοκολατας παρα το ιδιο το γλυκο...

Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Προσφατα που λετε, μετα απο οινοποσια, μου λενε παμε για ενα γλυκακι. Και με πανε σε αυτο το μαγαζι. Ηταν ηδη δυο το βραδυ και δεν επεφτε καρφιτσα. (Παρασκευη βεβαια) προφανως το ξενυχτανε. Παθαμε ενα σοκ με. τις πολλες επιλογες.

Αλλα θα ξεκινησω με την προσβασιμοτητα. Δεν νομιζω οτι μπορει να μπει μεσα αναπηρικο καροτσακι μεσα. Ο χωρος που υπαρχει ειναι πολυ στενος. Τα τραπεζια ειναι πολυ κοντα το ενα στο αλλο. Δε θα χωρουσε επισης. Μονο εξω στο πεζοδρομιο λοιπον και με τη γνωστη ελλειψη ραμπας.

Επιστροφη στα γλυκα
Τελικα καταληξαμε σε μια γκροφρετοπαστα. Ενα γαμογλυκο και μια μπισκοτοπαστα. Ελπιζω να τα γραφω σωστα. Το αφησαμε το θεμα στο φιλο που ειναι μονιμος θαμωνας που λετε. Ο οποιος ζητησε στη σερβιτορα να τα βαλει ολα στο κεντρο (για να δοκιμασουμε και σπο τα τρια). Που λετε ηρθε η σερβιτορα με ενα δισκο σε μεγεθος πιτσας που στο ξεντρο ειχε καιμακι 3 παστες γυρω γυρω σαντιγι και απο πανω απο ολα γλασσο σοκολατας. Ετσι τα ζητησε προφανως ο φιλος. Ηταν ενα οπτικο σοκ οφειλω να πω... Ευχαριστο...

Λοιπον το γαμογλυκο ηταν με σιροπιαστηβαση και μια κρεμα απο πανω με σαφραν. Πολυ ωραιο. Η μπισκοτοπαστα ηταν νοστιμοτατη. Το ιδιο και η παστα με γκοφρετα σοκολατα που ηταν για τους λατρει της σοκολατας απολαυστικη. Φιλη στο τραπεζι επαθε υστερια με το καιμακι λεγοντας μου οτι ειναι απο τα καλυτερα που εχει φαει στην Αθηνα.

Εγω δεν ειμαι φαν γενικως. Βεβαια το μαγαζι δεν ειναι φθηνο... τρεις παστες με καιμακι σαντιγι γλασσο 20 ευρω. Αλλα καταλαβαινεις οτι ειναι χειροποιητα δεν ειναι τα κλασσικα βαρετα γλυκα ζαχαροπλαστειου και μη σου πω χορτασαμε κιολλας. Α και μας κερασαν και ενα ρακομελο