Πολίτικα γλυκά, παγωτά, καφέδες

21 Νοε 2018

Για ζαχαροπλαστεία δεν έχω ξαναγράψει. Είχα ξεκινήσει εξαρχής στο a4f να γράφω μόνο για φαγητό κι έτσι σκεφτόμουν να συνεχίσω. Έλα όμως που όταν επισκέφθηκα το Σερμπετόσπιτο, οι προηγούμενες κριτικές μου φάνηκαν αρκετά χρήσιμες. Ας βάλω λοιπόν κι εγώ το λιθαράκι μου.

Πραγματοποίησα δύο επισκέψεις στο Σερμπετόσπιτο, σε σύντομο διάστημα. Δεν ήθελα να γράψω κριτική από την πρώτη φορά, περίμενα να κάνω και μια δεύτερη επίσκεψη, για να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

- Γεύση ¾. Ίσως και 2/4, αλλά δεν θέλω να εξαντλήσω την αυστηρότητά μου. Γιατί και τις δύο φορές έφαγα καλό γλυκό. Το παραδοσιακό, το μαμαδίστικο, το λιγωτικό αλλά και το σιροπιαστό. Όχι απογειωτικά καλό, αλλά ικανοποιητικό γι’ αυτό που είναι. Για εμένα θα ήταν απογειωτικό, αν συνοδευόταν και από εμφάνιση, πρωτότυπες γεύσεις, ωραία υλικά, συνδυασμένα έξυπνα. Αν είχε και μια γκουρμεδιά, μια τσαχπινιά, να μου κεντρίσει και το μάτι όχι μόνο τον ουρανίσκο. Αλλά όχι. Μιλάμε για μαζική παραγωγή σοκολάτας ή κρέμας σε διάφορες παραλλαγές. Και πολλή ζάχαρη. Η Νάνσυ φτιάχνει ό, τι μπαίνει σε ταψί. Γι’ αυτό και τα περισσότερα έχουν ως δεύτερο συνθετικό την λέξη –πιτα (σοκολατόπιτα, λακτόπιτα, φουντουκόπιτα, μπισκοτόπιτα κ. ο. κ. ). Η δε εμφάνιση δεν είναι το δυνατό τους σημείο. Μπορεί να έρθει στραπατσαρισμένο ή σπασμένο, η «φτυαριά» να μην είναι πολύ σωστή. Αλλά ουδέν πρόβλημα, θα σενιαριστεί κάπως με σιρόπια, παγωτό, κανέλα. Θα έρθει υπερπαραγωγή. Η αποθέωση του σακχάρου! Αυτό λίγο ενοχλεί τα πλήθη, που, απ’ όσο είδα συρρέουν μαζικά. Εν ολίγοις, αν είστε του πιο σοφτ, του πιο λάιτ, του πιο ξινού, μην το επιχειρήσετε.

- Χώρος: ¾. Θα μπορούσα και 2/4. Ή και 4/4. Εξαρτάται από την φάση που είσαι, την ηλικία σου και την ώρα που θα πας. Αν αυτό το ζαχαροπλαστείο υπήρχε προ 10ετίας που σύχναζα στο Ψυρρή, θα λάτρευα την κατάσταση είμαστε- όλοι- μια- παρέα, στο μικροσκοπικό τραπεζάκι, τρώμε γλυκά μεταξύ του bar hopping. Όμως τώρα, που μεγάλωσα και παραξένεψα και μου φαίνονται πολλά τα χιλιόμετρα για να βγω στου Ψυρρή και να πάω για γλυκό στη Νάνσυ, ο πανζουρλισμός του Σαββατόβραδου μου φαίνεται τραγικός. Επουδενί δεν θα στεκόμουν στην ουρά, για μια ταλαιπωρημένη σοκολατόπιτα. Επιεικώς θα έβαζα 2/4 στο χώρο. Απογευματάκι καθημερινής όμως, με την πλατεία σε φυσιολογικούς ρυθμούς, τα δέντρα να ρίχνουν παχύ ίσκιο και την κίνηση του Σερμπετόσπιτου σε διαχειρίσιμα επίπεδα, μέχρι και 4/4 θα έβαζα. Διαλέχτε και πάρτε.

- Εξυπηρέτηση: 2/4. Δεν έχω σοβαρά παράπονα. Και τις δύο φορές (και στον πανζουρλισμό και στην ηρεμία) τα παιδιά εξυπηρέτησαν κατά το δυνατόν καλύτερα. Βέβαια το σέρβις έδωσε την εντύπωση ότι δουλεύει με φοιτητές- σερβιτόρους- ερασιτέχνες και υπάρχει μια ανοργανωσιά, αλλά οκ. Από την στιγμή που υπάρχει στοιχειώδης καθαριότητα στα τραπέζια και ομαλοί χρόνοι στην παραγγελία και στο σερβίρισμα, εμένα μου περισσεύει. Για ένα γλυκό κάθεσαι εξάλλου. Αφαιρώ όμως άλλη μία ντοματούλα, λόγω καταλόγου και βιτρίνας. Τι θέλω να πω: δεν γίνεται σε μια τετραώροφη βιτρίνα με 20 διαφορετικά γλυκά να μην υπάρχει η παραμικρή επεξήγηση τι είναι το καθένα. Ούτε να κάνεις μαντεψιές τι θέλει να πει ο ποιητής στον κατάλογο με αυτό το Γαμο-γλυκό ή το Γλυκό της Αγάπης. Καλό και το παιχνιδιάρικο του πράγματος, αλλά δώστε και μια βασική περιγραφή να ξέρουμε τι τρώμε!

- Vfm: 2/4. Εδώ θα τα χαλάσουμε. Την πρώτη φορά για 3 γλυκά (δύο σοκολατοειδή κι ένα σιροπιαστό), χωρίς παγωτό, δώσαμε 14 ευρώ, δλδ περίπου 5 ευρώ έκαστο. Οκ, οι μερίδες είναι μεγάλες θα πει κάποιος. Δεκτό. Αν δεν έχεις διανύσει αυστηρή αποχή από το γλυκό για μέρες ή εβδομάδες, ενδέχεται να μην καταφέρεις να το τελειώσεις όλο. Από την άλλη δεν πρόκειται για γλυκά ιδιαίτερα ευφάνταστα. Και δεν είμαι άνθρωπος που θα τσιγκουνευτεί τα πέντε ευρώ για ένα γλυκό (και ακόμη περισσότερα). Αλλά θέλω να το αξίζει. Να είναι κάτι μοναδικό που δεν μπορώ να το φτιάξω σπίτι μου και δεν μπορώ να το γευτώ αλλού. Να έχει φαντασία και όμορφη παρουσίαση. Κι ας είναι το μισό από της Νάνσυ. Για μένα αυτό το γλυκό αξίζει τα 7 ευρώ. Για κάποιον άλλο η γιγάντια σοκολατόπιτα με παγωτό της Νάνσυ. Περί ορέξεως σοκολατόπιτα.

Και για να μην αναρωτιέστε τι από τον τεράστιο κατάλογο δοκιμάσαμε, θα σας πω:
- Πρώτη φορά, τρία άτομα, Σάββατο περασμένα μεσάνυχτα (πανζουρλισμός) πήραμε μια κρέμα σοκολάτας- γκοφρέτα (σουφλεζί νομίζω), ένα γλυκό που λεγόταν το Δάσος του Σέργουντ κι ένα ταπεινό καταϊφι.

Το γλυκό με τη γκοφρέτα ήταν το πιο νόστιμο και το πιο μπουχτιστικό. Για φανατικούς λάτρεις. Το Δάσος του Σέργουντ ήταν μια πάστα τύπου ελαφριά black forest, με στρώσεις κρέμας και σοκολάτας σεράνο. Το πήρα εγώ, γιατί ήταν το μόνο που μου χτύπησε πιο ωραία στο μάτι, ανάμεσα στα ταψιά. Καλό ήταν, μεγάλο κομμάτι, που δεν κατάφερα να τελειώσω, κάπως άνευρο δε. Το καταϊφι τίποτα ιδιαίτερο, πολύ «μαλλί», πολύ σιρόπι, λίγη γέμιση καρύδι.

- Τη δεύτερη φορά, δύο άτομα, μεσημεράκι Σαββάτου, πιο φυσιολογική η κατάσταση, καθίσαμε μέσα. Πήραμε καφέδες και δύο γλυκά: ένα κιουνεφέ για μένα (που το είχα υπόψη μου από την προηγούμενη φορά) και μία σοκολατόπιτα Buenο. Επέμενα εγώ, γιατί είχα διαβάσει τα καλύτερα για τα buenoγλυκά της Νάνσυ. Οκ, η γνωστή γεύση της αγαπημένης σοκολάτας, αρκετά μπουχτιστικό και αυτό. Βάλαμε και παγωτό και το τερματίσαμε. Πάντως αναγνωρίζω ότι ήταν ζουμερό, φρεσκότατο. Το κιουνεφέ ήταν απλώς καλό. Με ωραίο μείγμα τυριών (μυστική συνταγή της Νάνσυ), αλλά θα ήθελα παραπάνω καταϊφι και πιο τραγανή υφή. Είχε σιροπιάσει πολύ. Το παγωτό μπήκε από πάνω χωρίς να το ζητήσω, υπέθεσα ότι έτσι το σερβίρουν. Αλλά δεν κρύβω ότι θα το προτιμούσα σκέτο. Ο λογαριασμός και πάλι κοντά στα 20 ευρώ.

Εν τέλει, η Νάνσυ δεν είναι κακή, αλλά δεν είναι και πολύ του γούστου μου. Παραείναι μπουχτιστική, παραείναι γλυκιά, παραείναι ακριβή για τα γλυκά που προσφέρει. Επειδή όμως ο Έλληνας αγαπάει το γλυκό στη μορφή αυτή και λατρεύει την ποσότητα και την σοκολάτα, ειδικά σε μικρότερες ηλικίες, πιστεύω ότι στο Σερμπετόσπιτο θα περάσει μούρλια!

26 Νοε 2016

Το σερμπετόσπιτο της Νάνσυ είναι το αντίπαλο δέος του μαγαζιού με τα αγαπημένα υπεργλυκά στο Μοναστηράκι. Και εδώ ο κόσμος κάνει ουρά για να φάει και θα έλεγα και μεγαλύτερη από ότι στο άλλο μαγαζί γιατί είναι σε λίγο καλύτερο σημείο.

Αρχικά ήμουν καχύποπτος και θέλοντας να στηρίξω τα Σερμπέτια δεν το επισκεπτόμουν, όμως δεν θα ήταν σωστό να απορρίψει κάποιος κάτι χωρίς δοκιμή και έτσι το επισκέφθηκα για πρώτη φορά πριν 1 χρόνο και μερικές ακόμη έκτοτε. Σε αντίθεση με τα Σερμπέτια, το Σερμπετόσπιτο προσφέρει αρκετή σοκολάτα πέρα από σιροπιαστά και πολύ καλά κάνει αφού αυτό προσφέρει μια επιθυμητή διαφοροποίηση και σε βοηθάει να αποφασίσεις που θα κάτσεις ανάλογα με την όρεξη σου. Η τελευταία μας επίσκεψη ήταν την Πέμπτη 10/11.

Ο χώρος είναι μικρός εσωτερικά με πολλά τραπέζια έξω και βάσανο σε μέρες και ώρες αιχμής λόγω συνοστισμού. Έτσι λοιπόν βάζω 2/4 γιατί για τη ζήτηση που έχει είναι πραγματικά μικρό. Τα ΣΚ ειδικά, ταλαιπωρία. Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή και γρήγορη αλλά όπως έχει προαναφερθεί δεν είναι όλοι οι σερβιτόροι υποδειγματικοί.

2 άτομα, πήραμε 2 γλυκά, από αυτά που τα βρίσκεις μόνο εκεί:

-Lactoπιτα: απίστευτο γλυκό, με άπειρη πραλίνα, για όποιον είναι φαν της πλούσιας αίσθησης φουντουκιού και πραλίνας στη γεύση της σοκολάτας, αυτό το γλυκό είναι απογείωση της γεύσης. Μου θυμίζει λίγο την τούρτα merenda που έτρωγα στον Χατζή στη Θεσνίκη στα φοιτητικά μου χρόνια (πριν 5-6 χρόνια). Όσοι δεν θέλουν την pure σοκολατίλα αυτό το γλυκό είναι απόλαυση (10/10)

-Προφιτερόλ BUENO: Ένα "σου" ΝΑ με το συμπάθειο, βάση από τσουρέκι, περιχυμένο από σοκολάτα μπουένο. ΟΡΓΙΟ. Ο συνδυασμός με το τσουρέκι σπάει τη μονοτονία του προφιτερόλ και σε στέλνει στον παράδεισο (10/10)

Πληρώσαμε 13 ευρώ με 1 μερίδα παγωτού. Σκάσαμε και μπουχτίσαμε με την καλή έννοια στη σοκολάτα.

Tip: ο νέος είναι ωραίος (απίθανες σοκολατένιες επιλογές), αλλά και ο παλιός είναι αλλιώς (φάε εκεί το σιροπιαστό σου)...

15 Αυγ 2017

Ειχα πανω απο 1 χρονο να παω στο Σερμπετοσπιτο και ομολογω πως μου ειχε λειψει. Καταφερα τελικα να παω μεσοβδομαδα μετα τις 12 το βραδυ με καλη παρεα "λυσσασμένοι" ολοι για γλυκο. Αν και η ωρα ηταν περασμενη, η πλατεια ήταν γεμάτη κοσμο (ξενοι οι περισσοτεροι) αλλα υπήρχαν και μερικες παρεες ελληνων που ειχαν ξεμεινει στην αδεια Αθηνα του Αυγουστου.

Οι κοπελες που μας υποδεχθηκαν υπερέβαλαν ευαυτον στα καλωσορισματα και καλησπερες, σε σημειο που να καταντανε ψευτικα και προσποιητα. Απο εκει αρχισα να "χαλιεμαι" γνωριζοντας πως οταν οι σερβιτοροι εν ωρα αιχμης, σε γεμιζουν "καλωσορισματα" καποιο λακκο εχει η φαβα.

Δεν δυσκολευτηκαμε να βρουμε τραπεζι οποτε πηγαμε να ριξουμε μια ματια στη βιτρινα με τα γλυκα για να διαλεξουμε. Η σερβιτορα για εναν περίεργο λογο επεμενε να παρουμε ενα συγκεκριμένο ειδος γλυκου, νομιζω λεγοταν "ζουμερο", τοσο πολυ σε σημειο που η επιμονη αυτη να ειναι παρεξηγησιμη.

Προφανως ειχε πεσει "γραμμη" απο τ'αφεντικα να "διώχνουν" το συγκεκριμένο γλύκισμα για λόγους που δεν μπορώ να φανταστω.
Δεν θα πολυλογήσω αλλο, παραγγειλαμε τελικα μια σοκολατοπιττα, ενα κορμο σοκολατα και ενα... "ζουμερο" (μετριο τελικα) ολα με παγωτο καιμακι. Οι μεριδες ήρθαν άμεσα, τιγκα απο πανω στην υγρη σοκολάτα σε σημειο που δεν μπορουσαμε να δουμε τι ειχε απο κατω. Αν και οι γευσεις γενικα ήταν καλες με αποκορυφωμα το φοβερο παγωτο καιμακι, ολα τα γλυκα ήταν τοσο μα τοσο λιγωτικα που καποιοι απο την παρεα τα παρατησαν.
Πληρωσαμε 7-8 ευρω/άτομο θεωρω, αρκετα χρηματα για ενα γλυκο στην τελικη.
Αυτο που με χαλασε ήταν η "ξερολικη" και προσποιητη συμπεριφορα των σερβιτορων που ναι μεν ήταν γρήγοροι στον τροπο που εξυπηρετουσαν αλλα η ολη δουλεια φαινοταν κατευθυνομενη (απο το αφεντικο) και ψευτικη.
Προταση μου: λιγοτερο υφος-περισσοτερη πραγματική ευγενεια απο τους σερβιτορους και λιγοτερο (ΛΙΓΟΤΕΡΗ το εννοώ) σοκολατα ως toppping στα γλυκα τα οποια καταντάνε να μην τρώγωνται.
Θα ξαναπαω;Δεν ειμαι σιγουρος, λιγο πιο πανω υπαρχει καταστημα με παρομοια γλυκα με σεμνοτερη εξυπηρετηση και... λιγοτερη σοκολατα...: )

16 Νοε 2017

Το κοροϊδόσπιτο της Νάνσυ.
Γυρίζοντας από το θέατρο με την κόρη μου Κυριακή απογευματάκι είπαμε να πάρουμε γλυκά για το σπίτι (1ο λάθος, γιατί έτσι δεν μπορείς να διαμαρτυρηθεί και να επιστρέψεις αυτό που δίνουν "για γλυκό "). Σε ενα μαγαζί λοιπόν που δρν έπεφτε καρφίτσα και ειχε στην αναμονή περιπου 10 άτομα, πήραμε ενα εκμεκ (ο Θεός να το κάνει), ενα γλυκό με γκοφρετα και μια "καρυδοπιτα" με σοκολάτα. Στο σύνολο 13 ευρώ (ξαναλέω 3 γλυκά πακέτο!!! )
Ανοίγοντας τα κουτάκια στο σπίτι οι εκπλήξεις ηταν απανωτές:
Α) το κανταΐφι στο εκμεκ ηταν μια μάζα και η κρέμα άθλια
Β) το γλυκό με την γκοφρετα τιγκα στο βούτυρο (;) και λιγωτικο απο τη δευτερη μπουκια
Γ) για την "καρυδοπιτα" τι να πει κανείς; ; Μαλλον η δημιουργος-εμπνευστρια της δεν εχει φαει ποτέ της καρυδοπιτα. Μονο ετσι εξηγείται αυτο που μας σέρβιραν.... ενα δαχτυλακι καρυδοπιτα (σαν αψητη)με μπολικη πραλινα απο πανω για να κρύβει το αίσχος.
Με πόνο ψυχής για τα 13 ευρώ, που δεν τα βρισκουμε στον δρομο, πετάξαμε τα γλυκά!!!
Πραγματικά μετάνιωσα που δεν καθισα εκεί για να μπορώ να τα επιστρεψω με τα αντίστοιχα σχόλια!

Είναι πραγματικά κρίμα ενα μαγαζί που έχει μια φήμη να αυτοκαταστρεφεται με αυτόν τον τρόπο και να νομίζει ότι κοροϊδεύει τους πελάτες, που δεν θα ξανά επιστρέψουν.

30 Νοε 2016

Πήγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί 27/11/2016 (Κυριακή απόγευμα) 4 άτομα, ημέρα πολύ βροχερή που θεωρητικά πίστευα ότι δεν θα είχε και πολύ κόσμο.
Φτάσαμε εκεί θέλοντας να δοκιμάσουμε και εμείς τα γλυκά του αφού έχει τέτοια καλή φήμη.
είχε παρέες που περιμένανε να αδειάσει τραπέζι για να κάτσουνε και ο σερβιτόρος σου έδινε ένα χαρτάκι με αριθμό προτεραιότητας λες και περίμενες στο Super Market να πάρεις τυρί. Πριν από μας είχε μόνο 2 παρέες οπότε ευτυχώς μετά από 10 λεπτά μας βάλανε σε τραπέζι το οποίο ήταν βέβαια πάνω σε πεζοδρόμιο, στο πλάι του μαγαζιού, πλάτους 80 πόντων, όπου ίσα ίσα χωρούσε το τραπέζι και δίπλα μας ο δρόμος όπου περνούσαν αυτοκίνητα. ΤΡΑΓΙΚΟ. παραγγείλαμε μια σοκολατόπιτα, ένα μπισκοτόγλυκο και ένα γλυκό που μας το πρότεινε ο σερβιτόρος σαν πολύ ΟΥΑΟΥ που μόλις είχε βγεί και ήταν ζεστό. Το ΟΥΑΟΥ γλυκό που δεν θυμάμαι την ονομασία ήταν 2 φέτες αρκετά μεγάλες βέβαια απλό κέικ πλημμυρισμένο με αυτή την σως σοκολάτας η οποία νομίζω ότι είναι και αραιωμένη γιατί σαν γεύση δεν λέει καθόλου. το μπισκοτόγλυκο επίσης χάλια μαύρα που δεν σου θύμιζε σε τίποτα γεύση μπισκότου και η βάση του ήταν κάτι σαν σιροπιασμένη φρυγανιά. Άθλια γεύση.
εν΄ολίγεις δεν αξίζει καθόλου και απόρω γιατί έχει τόσο κόσμο?