Πολίτικα γλυκά, παγωτά, καφέδες

26 Νοε 2016

Το σερμπετόσπιτο της Νάνσυ είναι το αντίπαλο δέος του μαγαζιού με τα αγαπημένα υπεργλυκά στο Μοναστηράκι. Και εδώ ο κόσμος κάνει ουρά για να φάει και θα έλεγα και μεγαλύτερη από ότι στο άλλο μαγαζί γιατί είναι σε λίγο καλύτερο σημείο.

Αρχικά ήμουν καχύποπτος και θέλοντας να στηρίξω τα Σερμπέτια δεν το επισκεπτόμουν, όμως δεν θα ήταν σωστό να απορρίψει κάποιος κάτι χωρίς δοκιμή και έτσι το επισκέφθηκα για πρώτη φορά πριν 1 χρόνο και μερικές ακόμη έκτοτε. Σε αντίθεση με τα Σερμπέτια, το Σερμπετόσπιτο προσφέρει αρκετή σοκολάτα πέρα από σιροπιαστά και πολύ καλά κάνει αφού αυτό προσφέρει μια επιθυμητή διαφοροποίηση και σε βοηθάει να αποφασίσεις που θα κάτσεις ανάλογα με την όρεξη σου. Η τελευταία μας επίσκεψη ήταν την Πέμπτη 10/11.

Ο χώρος είναι μικρός εσωτερικά με πολλά τραπέζια έξω και βάσανο σε μέρες και ώρες αιχμής λόγω συνοστισμού. Έτσι λοιπόν βάζω 2/4 γιατί για τη ζήτηση που έχει είναι πραγματικά μικρό. Τα ΣΚ ειδικά, ταλαιπωρία. Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή και γρήγορη αλλά όπως έχει προαναφερθεί δεν είναι όλοι οι σερβιτόροι υποδειγματικοί.

2 άτομα, πήραμε 2 γλυκά, από αυτά που τα βρίσκεις μόνο εκεί:

-Lactoπιτα: απίστευτο γλυκό, με άπειρη πραλίνα, για όποιον είναι φαν της πλούσιας αίσθησης φουντουκιού και πραλίνας στη γεύση της σοκολάτας, αυτό το γλυκό είναι απογείωση της γεύσης. Μου θυμίζει λίγο την τούρτα merenda που έτρωγα στον Χατζή στη Θεσνίκη στα φοιτητικά μου χρόνια (πριν 5-6 χρόνια). Όσοι δεν θέλουν την pure σοκολατίλα αυτό το γλυκό είναι απόλαυση (10/10)

-Προφιτερόλ BUENO: Ένα "σου" ΝΑ με το συμπάθειο, βάση από τσουρέκι, περιχυμένο από σοκολάτα μπουένο. ΟΡΓΙΟ. Ο συνδυασμός με το τσουρέκι σπάει τη μονοτονία του προφιτερόλ και σε στέλνει στον παράδεισο (10/10)

Πληρώσαμε 13 ευρώ με 1 μερίδα παγωτού. Σκάσαμε και μπουχτίσαμε με την καλή έννοια στη σοκολάτα.

Tip: ο νέος είναι ωραίος (απίθανες σοκολατένιες επιλογές), αλλά και ο παλιός είναι αλλιώς (φάε εκεί το σιροπιαστό σου)...

15 Αυγ 2017

Ειχα πανω απο 1 χρονο να παω στο Σερμπετοσπιτο και ομολογω πως μου ειχε λειψει. Καταφερα τελικα να παω μεσοβδομαδα μετα τις 12 το βραδυ με καλη παρεα "λυσσασμένοι" ολοι για γλυκο. Αν και η ωρα ηταν περασμενη, η πλατεια ήταν γεμάτη κοσμο (ξενοι οι περισσοτεροι) αλλα υπήρχαν και μερικες παρεες ελληνων που ειχαν ξεμεινει στην αδεια Αθηνα του Αυγουστου.

Οι κοπελες που μας υποδεχθηκαν υπερέβαλαν ευαυτον στα καλωσορισματα και καλησπερες, σε σημειο που να καταντανε ψευτικα και προσποιητα. Απο εκει αρχισα να "χαλιεμαι" γνωριζοντας πως οταν οι σερβιτοροι εν ωρα αιχμης, σε γεμιζουν "καλωσορισματα" καποιο λακκο εχει η φαβα.

Δεν δυσκολευτηκαμε να βρουμε τραπεζι οποτε πηγαμε να ριξουμε μια ματια στη βιτρινα με τα γλυκα για να διαλεξουμε. Η σερβιτορα για εναν περίεργο λογο επεμενε να παρουμε ενα συγκεκριμένο ειδος γλυκου, νομιζω λεγοταν "ζουμερο", τοσο πολυ σε σημειο που η επιμονη αυτη να ειναι παρεξηγησιμη.

Προφανως ειχε πεσει "γραμμη" απο τ'αφεντικα να "διώχνουν" το συγκεκριμένο γλύκισμα για λόγους που δεν μπορώ να φανταστω.
Δεν θα πολυλογήσω αλλο, παραγγειλαμε τελικα μια σοκολατοπιττα, ενα κορμο σοκολατα και ενα... "ζουμερο" (μετριο τελικα) ολα με παγωτο καιμακι. Οι μεριδες ήρθαν άμεσα, τιγκα απο πανω στην υγρη σοκολάτα σε σημειο που δεν μπορουσαμε να δουμε τι ειχε απο κατω. Αν και οι γευσεις γενικα ήταν καλες με αποκορυφωμα το φοβερο παγωτο καιμακι, ολα τα γλυκα ήταν τοσο μα τοσο λιγωτικα που καποιοι απο την παρεα τα παρατησαν.
Πληρωσαμε 7-8 ευρω/άτομο θεωρω, αρκετα χρηματα για ενα γλυκο στην τελικη.
Αυτο που με χαλασε ήταν η "ξερολικη" και προσποιητη συμπεριφορα των σερβιτορων που ναι μεν ήταν γρήγοροι στον τροπο που εξυπηρετουσαν αλλα η ολη δουλεια φαινοταν κατευθυνομενη (απο το αφεντικο) και ψευτικη.
Προταση μου: λιγοτερο υφος-περισσοτερη πραγματική ευγενεια απο τους σερβιτορους και λιγοτερο (ΛΙΓΟΤΕΡΗ το εννοώ) σοκολατα ως toppping στα γλυκα τα οποια καταντάνε να μην τρώγωνται.
Θα ξαναπαω;Δεν ειμαι σιγουρος, λιγο πιο πανω υπαρχει καταστημα με παρομοια γλυκα με σεμνοτερη εξυπηρετηση και... λιγοτερη σοκολατα...: )

25 Μαι 2016

Όταν το κέρδος γίνεται αφορμή να ανεβαίνει η μύτη στον ουρανό, βρισκόμαστε ακριβώς στο χρονικό εκείνο σημείο στο οποίο χάνεται ο σεβασμός προς τον πελάτη, και τολμώ να ομολογήσω πως η όποια ποιότητα πρώτης ύλης, προσωπικά με αφήνει παντελώς αδιάφορη.

Πολύς ντόρος για το Σερμπετόσπιτο της Νάνσυ. Τώρα το εάν αυτός ο ντόρος είναι για το τίποτα ή όχι, το αφήνω στην άποψη του καθενός. Εγώ απλά θα περιγράψω τις δύο επισκέψεις μου και τα συμπεράσματα δικά σας.

Για τον χώρο δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να πω καθώς είναι πάαααρα πολύ μικρός και τα τραπέζια στην κυριολεξία το ένα πάνω στο άλλο. Καταλαβαίνω ότι το σκεπτικό είναι να εξυπηρετηθεί ο κόσμος (?), αλλά σαν τελικό αποτέλεσμα νομίζω ότι δεν εξυπηρετείται ο κόσμος όταν σαρδελοποιείται…!

Τα τραπεζάκια έχουν κατακλίσει φυσικά σε κάθε σπιθαμή πεζοδρομίου έξω και απέναντι από το μαγαζί, χειμώνα καλοκαίρι βεβαίως, γι’ αυτούς οι οποίοι προκειμένου να φάνε ένα γλυκό -που ανάλογο και καλύτερο θα μπορούσαν να το απολαύσουν εδώ που τα λέμε και σε ένα από τα πολλά άλλα αξιόλογα ζαχαροπλαστεία/γλυκοπωλεία που διαθέτει η πόλη-, προτιμούν να ψοφολογήσουν κάτω από μια σόμπα καταμεσής του δρόμου… εντάξει είναι μια άποψη κι αυτή!

Εξυπηρέτηση;; Μμμμ, εδώ εξαρτάται σε ποιόν θα πέσετε. Την πρώτη φορά από την ολιγόωρη διαμονή μας, “δεν προλάβαμε” να έχουμε παράπονο, εκτός από το άγχος στο οποίο υποβληθήκαμε έτσι ώστε να παραγγείλουμε γρήγορα.

Την δεύτερη; Πέσαμε σε έναν πιτσιρικά ο οποίος εκτός του ότι μας αντιμετώπισε λες και παίζαμε μαζί μπάλα την προηγούμενη... είδε το μαλλί μου όρθιο και του έβγαλε οικειότητα φαίνεται! 'Εδειχνε τόσο σίγουρος για πράγματα τα οποία προφανώς δεν γνώριζε, που καλό θα ήταν κάποιος να του τα εξηγήσει, γιατί καμιά φορά (καλή ώρα) μπορεί να πέσει και σε ανθρώπους που γνωρίζουν πολύ περισσότερα ακόμα και από αυτούς που βρίσκονται στο εργαστήριο.

Την πρώτη φορά λοιπόν ήταν απόγευμα ανήμερα των Θεοφανίων, που θέλαμε απεγνωσμένα γλυκό. Έτσι κατεβήκαμε επί τούτου στου Ψυρρή, περιοχή στην οποία δεν κινούμαστε συχνά, για να πάμε στο συγκεκριμένο γλυκοπωλείο για το οποίο είχαμε διαβάσει πολλά.

Όταν φτάσαμε συναντήσαμε μια λαοθάλασσα μέσα στο τσουχτερό κρύο, να συνωστίζεται στα γύρω πεζοδρόμια. Μέσα όσοι περισσότεροι στοιβαγμένοι μπορούσαν –υποτιθέμενα- να καθίσουν, κι άλλοι τόσοι όρθιοι να περιμένουν να πάρουν σειρά για το στρίμωγμα! Μετά από αυτή την εικόνα είμαι πια πεπεισμένη ότι εάν μοίραζαν δωρεάν φαγητό… θα είχε λιγότερο κόσμο!

Πραγματικά, δεν θα επέτρεπα στον εαυτό μου να καθίσει αν δεν ερχόμουν από μακρυά. Υποβλήθηκα όμως σε αυτή την ταλαιπωρία, μόνο και μόνο για τον κόπο εύρεσης θέσης στάθμευσης και για να διαπιστώσω εάν πραγματικά αξίζει τόσα πολλά όλος αυτός ο ντόρος. Περιμέναμε γύρω στο 20λεπτο για να καθίσουμε σε ένα τραπεζάκι που έβαλαν σφήνα κυριολεκτικά επάνω σε ένα άλλο τραπεζάκι που καθόταν ένα ζευγάρι. Φανταστείτε ότι με την -όσο πιο διακριτική μπορούσαμε- κίνηση να βγάλουμε τα μπουφάν μας… ρίξαμε το ποτήρι με το νερό των πίσω μας, οι οποίοι μας κοίταζαν συγκαταβατικά γι’ αυτό το οποίο συνέβαινε και σ’ εκείνους …!

Παραγγείλαμε:

- Προφιτερόλ. Δυο μεγάλες μπάλες από σου, σε ένα βαθύ πιάτο οι οποίες κολυμπούσαν σε ρευστή σάλτσα σοκολάτας. Η υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο. Η γενική εικόνα αλλά και γεύση του συγκεκριμένου γλυκού δεν μας άρεσε, καθώς τα σου δεν ήταν γεμισμένα με κρέμα patisserie ως είθισται, αλλά ούτε με lesere ή siboust (κρατώ μια επιφύλαξη για την τελευταία), που ακόμα κι αν ήταν, δεν είχε επιτυχία καθώς έμοιαζε με σκέτη σαντιγύ. Προσωπικά δεν μου άρεσε ούτε η σάλτσα σοκολάτας. Δεν καταναλώθηκε όλο.

- Κιουνεφέ με παγωτό καϊμάκι πασπαλισμένο με κανέλα. Ήταν πάρα πολύ γευστικό το κιουνεφέ, όπως και το παγωτό που ήταν μαστιχωτό και μυρωδάτο.

ΑΛΛΑ. Πρέπει να πούμε εδώ ότι το κιουνεφέ είναι γλυκό που ΔΕΝ σερβίρεται με παγωτό. Κατά τη γνώμη μου αυτή η κίνηση είναι ιεροσυλία. Προσέξτε, δεν σχολιάζω το εάν αρέσει στον κόσμο ο συνδυασμός αυτός ή όχι. Άλλωστε σε ποιόν δεν αρέσει το παγωτό;; Όμως είναι ένα γλυκό που σερβίρεται ζεστό, για την ακρίβεια συνήθως σιροπιάζεται πριν σερβιριστεί με καυτό σιρόπι, και η όλη επιτυχία του κρίνεται κατά ένα μεγάλο ποσοστό, στην επιλογή του τυριού που έχει γίνει.

Συνεπώς το καϊμάκι υπερκαλύπτει λόγω γεύσης, ποσότητας αλλά και λόγω χαμηλής θερμοκρασίας την γεύση του γλυκού αφού το παγώνει, με αποτέλεσμα να χάνει ο ουρανίσκος το πάντρεμα του τυριού με το φύλλο του κανταϊφιού και το σιρόπι, αυτό δηλαδή που τελικά είναι και το ζητούμενο από αυτό το γλυκό.

Για να το πω απλά… το καπελώνει… μεταφορικά αλλά και κυριολεκτικά, αφού η ποσότητα παγωτού που έρχεται, αντιστοιχεί σε μια σκάφη! Τώρα θα μου πείτε, γιατί δεν το ζήτησες σκέτο*;; Παρακάτω θα βρείτε την απάντηση.

Η πρώτη αυτή εμπειρία μας ολοκληρώθηκε ζητώντας άμεσα τον λογαριασμό καθώς μας είχε πιάσει εκνευρισμός από την βαβούρα και το στρίμωγμα. Δεν μας κράταγε τίποτε άλλο εκεί. Προφανώς αυτό επιδιώκουν κι όλας οι άνθρωποι. Ο λογαριασμός ήρθε με ζελεδάκια κερασμένα στο πιατάκι και λικέρ μαστίχας. Δεν θυμάμαι το ακριβές ποσό που πληρώσαμε, καθώς παίζει να μην πήραμε καν την απόδειξη, από την τρέλα που είχαμε να φύγουμε από εκεί. Νομίζω ότι ήταν γύρω στα 13-14€.

Η δεύτερη επίσκεψή μας, έγινε Σάββατο 14/5/16 4 άτομα, μετά από επίσκεψη σε αγαπημένο εστιατόριο του Κεραμεικού, που όμως υστερεί σε γλυκά. H ώρα ήταν αρκετά προχωρημένη, άρα ήταν η πιο ασφαλής επιλογή που μπορούσαμε να κάνουμε για να βρούμε τραπέζι χωρίς να εκνευριστούμε ούτε να ταλαιπωρηθούμε. Είχα βλέπετε συγκρατήσει και την προτροπή-πρόταση του φίλου makis67 πάνω σε αυτό το θέμα. Έτσι είπα να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία. Έριξα λοιπόν την ιδέα και κανείς δεν αρνήθηκε. Πράγματι η σκέψη ήταν σοφή. Όχι μόνο δεν είχε κόσμο, αλλά είχαν ήδη αρχίσει να μαζεύουν τα τραπεζοκαθίσματα από τα πεζοδρόμια.

Μπήκαμε λοιπόν μέσα να βλεφαριάσουμε την βιτρίνα με τα γλυκά, γιατί ως γνωστόν πρώτα χορταίνει το μάτι και μετά το στομάχι. Αρχίσαμε λοιπόν να ρωτάμε τον σερβιτόρο που ανέφερα παραπάνω, τι είναι το κάθε γλυκό.
Στην εξυπηρέτηση λοιπόν αυτής της επίσκεψης θα μπορούσα να βάλω και 0. Και εξηγώ τους λόγους.

Μας πρότεινε το προφιτερόλ και φυσικά το κιουνεφέ, γλυκά που προφανώς είναι οι κράχτες του μαγαζιού. Του είπα ότι το προφιτερόλ το έχουμε ξαναδοκιμάσει και δεν μας άρεσε. Ρώτησε απορημένος γιατί, κι όταν του είπα ότι δεν έχει κρέμα patisserie αλλά σαντιγύ, επέμενε ότι δεν είναι σαντιγύ κι ότι δεν γεμίζεται με patisserie το σου. Τότε του είπα ότι εγώ το φτιάχνω με patisserie κι επειδή δεν είχε νόημα να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση, του εξήγησα ότι απλά απαντώ στην ερώτησή του για τον λόγο που δεν μου αρέσει το συγκεκριμένο γλυκό. Τα περαιτέρω για το τι είδους κρέμα είχε μέσα νομίζω πως έτσι κι αλλιώς ήταν περιττά από την στιγμή που δεν μου άρεσε.

Παραγγείλαμε:

- Καζαν ντιπί, το οποίο ήταν επαρκέστατο κομμάτι σε ποσότητα και αξιοπρεπές σε γεύση, αλλά δεν είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει χ4€

- Γκοφρέτα με γέμιση σφιχτής γκανάς μέσα και περιχυμένο εννοείται με ποοολύ σάλτσα σοκολάτας από πάνω. Νομίζω το λένε γκοφρετογλυκό αν δεν κάνω λάθος. Σερβιρίστηκε σε βαθύ πιάτο, ένα κομμάτι σαν τούβλο. Γευστικά δεν μας άρεσε ιδιαίτερα, γιατί τα φύλλα της γκοφρέτας δεν ήταν τραγανά. Χ4€

Δεν έδινε την αίσθηση ότι ο λόγος ήταν γιατί είχαν μαλακώσει από την σοκολάτα, καθώς μέσα έτσι κι αλλιώς δεν ήταν ρευστή. Ήταν σαν πανιασμένα. Εύλογα έπεσε στο τραπέζι η άποψη ότι δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβει να μπαγιατέψει γλυκό εκεί μέσα, με τόσο κόσμο που έχει το μαγαζί καθημερινά.

Αυτό βέβαια δεν είναι κανόνας για δύο λόγους. Αφενός μεν γιατί δε μπορεί να έχουν όλα τα γλυκά την ίδια κατανάλωση, αφετέρου γιατί δε νομίζω ότι την γκοφρέτα την παρασκευάζουν οι ίδιοι, πιθανότατα την προμηθεύονται, οπότε εκεί μπορεί άνετα να δημιουργηθεί “κενό”.

- Κιουνεφέ (2 μερίδες χ 7€) το ένα ζητήθηκε χωρίς παγωτό, σκέτο*! Τι τραγικό λάθος ήταν αυτό;; Ο σερβιτόρος μας άφησε άφωνους όταν μας είπε ότι “δεν σερβίρεται σκέτο”… ντόινγκ? Και ακολουθεί ο εξής κορυφαίος, ανεπανάληπτος διάλογος:

- Ορίστε; Αποκρίνομαι… Τι εννοείτε;;

- Δεν γίνεται να σερβιριστεί χωριστά!

- Αφού το έχεις στο ταψί ξεχωριστά και μετά βάζεις το παγωτό από πάνω, πως δεν γίνεται;;

-Ναι αλλά δεν γίνεται,

-Το γιατί δεν καταλαβαίνω;;

- Ε, δεν γίνεται, είναι γραμμή του μαγαζιού...

- Ναι ρε φίλε αλλά εγώ πληρώνω…! Και θέλω να φάω αυτό που θέλω εγώ, όχι αυτό που θες εσύ.

…Κι εκεί μπαίνει στη μέση ο γνωστός "πυροσβεστήρας" της παρέας, που είδε το μάτι μου γυαλισμένο και λέει, -εντάξει ρε παιδί μου, φέρε το έτσι και θα το βγάλουμε από πάνω εμείς το παγωτό.

Το θέμα που προκύπτει εδώ, καταλαβαίνετε βεβαίως πως δεν είναι το ποιος θα βγάλει το παγωτό από πάνω…! Είναι το καλάμι που πρέπει να ξεκαβαλικέψουν κάποιοι άνθρωποι. Γιατί γλυκοπωλεία και ζαχαροπλαστεία υπάρχουν πολλά και πιο αξιοπρεπή, που δείχνουν επιπλέον απόλυτο σεβασμό στον πελάτη.

Συμπέρασμα: Το Σερμπετόσπιτο της Νάνσυ, σαφώς δεν έχει ανακαλύψει τον τροχό! Έχει ανακαλύψει απλά έναν δικό του τρόπο να βγάζει χρήμα. Σοκολάτα… πολύ σοκολάτα, overdose σοκολάτας (κάτι που έπαθε κι ο φίλος VAGELIS). Παντού σοκολάτα, θες δε θες. Κι όπου δεν υπάρχει σοκολάτα, τι υπάρχει;; Σωστά μαντέψατε… παγωτό, πολύ παγωτό, θες δε θες κι αυτό. Θα το πληρώσεις και θες φάτο, θες μην το φας. Θα το πληρώσεις όμως, με το έτσι θέλω.

Άρα τι έχουμε στην συγκεκριμένη περίπτωση; Δυο χαρακτηριστικά: Θράσος και αδιαφορία για την γνώμη του πελάτη. Είναι άραγε αυτά τα συστατικά της επιτυχίας; Κατά την γνώμη μου όχι, αλλά αν η κυρία Νάνσυ είναι ευχαριστημένη, εγώ πάω πάσο. Σερμπετόσπιτο βέβαια, δεν ξέρω αν θα ξαναπάω. Κι έχω έναν πολύ καλό λόγο δίπλα στο σπίτι μου (ονόματα δεν λέμε)…ε, φίλε Jim?

Τα λοιπά συμπεράσματα δικά σας. Άλλωστε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

16 Νοε 2017

Το κοροϊδόσπιτο της Νάνσυ.
Γυρίζοντας από το θέατρο με την κόρη μου Κυριακή απογευματάκι είπαμε να πάρουμε γλυκά για το σπίτι (1ο λάθος, γιατί έτσι δεν μπορείς να διαμαρτυρηθεί και να επιστρέψεις αυτό που δίνουν "για γλυκό "). Σε ενα μαγαζί λοιπόν που δρν έπεφτε καρφίτσα και ειχε στην αναμονή περιπου 10 άτομα, πήραμε ενα εκμεκ (ο Θεός να το κάνει), ενα γλυκό με γκοφρετα και μια "καρυδοπιτα" με σοκολάτα. Στο σύνολο 13 ευρώ (ξαναλέω 3 γλυκά πακέτο!!! )
Ανοίγοντας τα κουτάκια στο σπίτι οι εκπλήξεις ηταν απανωτές:
Α) το κανταΐφι στο εκμεκ ηταν μια μάζα και η κρέμα άθλια
Β) το γλυκό με την γκοφρετα τιγκα στο βούτυρο (;) και λιγωτικο απο τη δευτερη μπουκια
Γ) για την "καρυδοπιτα" τι να πει κανείς; ; Μαλλον η δημιουργος-εμπνευστρια της δεν εχει φαει ποτέ της καρυδοπιτα. Μονο ετσι εξηγείται αυτο που μας σέρβιραν.... ενα δαχτυλακι καρυδοπιτα (σαν αψητη)με μπολικη πραλινα απο πανω για να κρύβει το αίσχος.
Με πόνο ψυχής για τα 13 ευρώ, που δεν τα βρισκουμε στον δρομο, πετάξαμε τα γλυκά!!!
Πραγματικά μετάνιωσα που δεν καθισα εκεί για να μπορώ να τα επιστρεψω με τα αντίστοιχα σχόλια!

Είναι πραγματικά κρίμα ενα μαγαζί που έχει μια φήμη να αυτοκαταστρεφεται με αυτόν τον τρόπο και να νομίζει ότι κοροϊδεύει τους πελάτες, που δεν θα ξανά επιστρέψουν.

30 Νοε 2016

Πήγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί 27/11/2016 (Κυριακή απόγευμα) 4 άτομα, ημέρα πολύ βροχερή που θεωρητικά πίστευα ότι δεν θα είχε και πολύ κόσμο.
Φτάσαμε εκεί θέλοντας να δοκιμάσουμε και εμείς τα γλυκά του αφού έχει τέτοια καλή φήμη.
είχε παρέες που περιμένανε να αδειάσει τραπέζι για να κάτσουνε και ο σερβιτόρος σου έδινε ένα χαρτάκι με αριθμό προτεραιότητας λες και περίμενες στο Super Market να πάρεις τυρί. Πριν από μας είχε μόνο 2 παρέες οπότε ευτυχώς μετά από 10 λεπτά μας βάλανε σε τραπέζι το οποίο ήταν βέβαια πάνω σε πεζοδρόμιο, στο πλάι του μαγαζιού, πλάτους 80 πόντων, όπου ίσα ίσα χωρούσε το τραπέζι και δίπλα μας ο δρόμος όπου περνούσαν αυτοκίνητα. ΤΡΑΓΙΚΟ. παραγγείλαμε μια σοκολατόπιτα, ένα μπισκοτόγλυκο και ένα γλυκό που μας το πρότεινε ο σερβιτόρος σαν πολύ ΟΥΑΟΥ που μόλις είχε βγεί και ήταν ζεστό. Το ΟΥΑΟΥ γλυκό που δεν θυμάμαι την ονομασία ήταν 2 φέτες αρκετά μεγάλες βέβαια απλό κέικ πλημμυρισμένο με αυτή την σως σοκολάτας η οποία νομίζω ότι είναι και αραιωμένη γιατί σαν γεύση δεν λέει καθόλου. το μπισκοτόγλυκο επίσης χάλια μαύρα που δεν σου θύμιζε σε τίποτα γεύση μπισκότου και η βάση του ήταν κάτι σαν σιροπιασμένη φρυγανιά. Άθλια γεύση.
εν΄ολίγεις δεν αξίζει καθόλου και απόρω γιατί έχει τόσο κόσμο?