ελληνικη κουζινα μεζεδοπωλειο κυριακη μεσημερι μουσικη

10 Μαι 2017

Γνώρισα τις προάλλες κάτι Ολλανδούς τουρίστες, που το' χαν λέει όνειρο ζωής να επισκεφθούν Ακρόπολη, Δελφούς, Ολυμπία και Ελευσίνα! Προφανώς για χίλιους δυο λόγους διαφορετικούς από εκεί που πάει το δικό μου το μυαλό (τσιμπούσια-τραπεζώματα-κοψίδια! ), αλλά για μισό λεπτό ρε παιδιά.. ΠΟΙΑ ΕΛΕΥΣΙΝΑ?! Τη δικιά μας; Αυτή μετά τον Ασπρόπυργο με τις ψαροταβέρνες στην παραλία (δεξιά από τα κομάντο της ΣΧΑΛ) και πριν τη Μάνδρα με τα παϊδάκια προβατίνας για φουλ χοληστερίνη στην πλατεία;; Μάλλον για την ίδια μιλάμε! Βουρρ για δυτικά λοιπόν..

Φθάνοντας Ελευσίνα και από την πρώτη κιόλας γύρα στην πόλη, καταλαβαίνεις ότι υπάρχει μεγάλη αναλογία μαγαζιών εστίασης σε σχέση με τον πληθυσμό της. Προφανώς οι άνθρωποι εδώ το ρίχνουν λίγο παραπάνω έξω! Το μέρος πάντως που κυριαρχεί σε ό, τι θες να κάνεις (εκτός του κεντρικού δρόμου για ψώνια) είναι σίγουρα ο πεζόδρομος. Ξεκινάει από ψηλά (την πλατεία Ηρώων) και καταλήγει μέχρι κάτω στη θάλασσα. Η μεγάλη μαγκιά του Δήμου πάντως είναι ότι όλο αυτό εκτείνεται παράλληλα με τον αρχαιολογικό χώρο (μάλλον αυτό θα εννοούσαν οι Ολλανδοί! ), οπότε η βόλτα σου αποκτά ειδυλλιακό χαρακτήρα. Ξέρεις τώρα, αρχαίο φυσικό κάλλος, θετικά ενεργειακά πεδία και άλλα τέτοια! Για περισσότερα βλέπε wikipedia, εδώ μιλάμε μόνο για μάσα!

Δε συναντάς συχνά τα παραπάνω στην Αθήνα κυρίως σε συνδυασμό με τελική ματιά στο Σαρωνικό. Στον πεζόδρομο θα βρεις όλα όσα θες για μια ημερήσια εκδρομή για όλα τα γούστα. Τσιπουράδικα, μεζεδοπωλεία, ψητοπωλεία, κλασικές ταβέρνες, ιταλική και κρητική κουζίνα, ψαροταβέρνες, καφέ, creperie, παγωτατζίδικα κ. α. Το στοιχείο μου δηλαδή καθώς προτιμώ ένα ολοήμερο ''άπλωμα'' παρά ένα στεγνό δίωρο τσιμπούσι σε συνοικιακή ταβέρνα. Να με συμπαθάνε τα γύρω μαγαζιά αλλά η καρδιά της πόλης χτυπάει γύρω από τα αρχαία της ή κοντά στην θάλασσα!
Το συγκεκριμένο μαγαζί φιγουράρει στο μέσο σχεδόν του πεζόδρομου, είναι σχετικά μικρό μέσα (όπως όλα σχεδόν στην περιοχή) αλλά μαγευτικά αν κάτσεις έξω! Το αφεντικό, ο Βαγγέλης όπως μάθαμε, είναι σεφ ορίτζιναλ και πραγματικά το' χει!! Τα παιδιά στο σέρβις χαμογελαστά και γρήγορα, οι γεύσεις αυθεντικές αλλά και άλλες πειραγμένες με επαγγελματική μαεστρία και εν τέλει υπάρχει η έντιμη και χορταστική ποικιλία για όσους δε γουστάρουν πειραματισμούς και γευστικές σκοτούρες. Όλα αυτά με θέα τον αρχαιολογικό χώρο, σε ευρύχωρο πεζόδρομο και σε φιλικές τιμές. Ανεκτίμητο!!!

23 Μαι 2017

Αλλάζω την κριτική γιατί τις τελευταίες δύο φορές που πήγαμε τα πράγματα δεν ήταν όσο ωραία τα θυμόμουν. Αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι το προσωπικό ήταν ευγενικό και τα παρπάπονα μου ήταν στην γεύση, ποιότητα και τιμή του φαγητού.

Η ανάμεικτη σαλάτα ήταν το καλύτερο πιάτο και είχε ωραία σως.
Επίσης το ορεκτικό (ψωμί με τυροκαυτερή) ήταν καλό, αν και δεν ρωτάνε αν το θέλεις. Δεν μου άρεσε που φέρνουν εμφιαλωμένο νερό χωρίς να ζητηθεί.

Δοκίμασα κολοκυθοκεφτέδες που ήταν άγευστοι και σχεδόν καμμένοι εξωτερικά. Νομίζω έτσι ήταν η συνταγή τους πάντως και όχι ότι είχαν ξεχαστεί. Παρόλα αυτά ήταν το δεύτερο καλύτερο πιάτο.

Λουκάνικο γεμιστό με τυρί το οποίο μύριζε και φαινόταν ωραίο αλλά ήταν υπερβολικά λιπαρό και "τσίχλα".

Μελιτζανοσαλάτα που φαινόταν έτοιμη, δεν είχε τόσο γεύση μελιτζάνας και θύμιζε αφρο. Επίσης είχε πολύ λάδι.

'Ενα κυρίως πιάτο με κρέας που μου διαφεύγει τι ήταν ακριβώς.

Ούζο εμφιαλωμένο.

Ο λογαριασμός στο τέλος ήταν μεγάλος και στην ουσία μόνο η σαλάτα ήταν νόστιμη.
Δεν θέλω να ξαναπάω. Πρέπει να βελτιώσουν το μενού και να κάνουν κάτι με τις τιμές. Κατάστημα στην πλατεία έχει μεγαλύτερα, νοστιμότερα και φθηνότερα πιάτα σε καλύτερο χώρο. Παράδειγμα προς μίμηση.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Christinelle.