16 Οκτ 2017

Ενα wine bar restaurant που εχει πετύχει να είναι κάθε μέρα σχεδόν γεμάτο.

Χώρος (4/4):

Μικρό, στενό αλλά μου έδωσε μια πολύ ωραία αισθηση ο χώρος ντυμένος με την ωραία μουσική.

Γεύση (3/4):

Το μενού με ενημέρωσαν οτι εχει συνεχώς προσθήκες έτσι ίσως τα πιάτα δεν θα τα βρείτε που δοκιμάσαμε.

Ξεχωρίσαμε το burger, μια σαλάτα που μου διαφεύγει το όνομα και το banofe. Ολα σερβιρισμενα με μια πινελιά για να τους δώσει μια ωραία όψη.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Πολύ καλό σέρβις καθως δεν υπήρξε καμμία καθυστέρηση και οι σερβιτόροι ήταν πραγματικά απο πάνω μας για να φέρουν νερό η κρασί η ακόμα και να πάρουν τα άδεια πιάτα.

Value for money (3/4):

Σε καμμία περίπτωση δεν ειναι φθηνό. Για αυτό που προσφέρει και για την εποχή ειναι λιγο τσιμπημενες οι τιμές αλλά αφού γεμίζει αυτό σημαίνει οτι ο κόσμος δεν εχει πρόβλημα με αυτό.

Συμπέρασμα:

Μια διαφορετική προταση στην μαρίνα Ζέας που μπορείτε να επισκεφθείτε είτε για φαγητό είτε για κρασί.

01 Απρ 2017

Όσο μεγαλώνεις τόσο νοσταλγείς τις παλαιότερες εποχές. Ένα τραγούδι, ένα ταξίδι, μια γκάφα ή ακόμη και μια σκανταλιά. Ο Πειραιάς μας στο πέρασμα των χρόνων άλλαξε αρκετές φορές, έτσι είναι η ζωή και έτσι είναι και το φυσιολογικό. Πάντα έχεις να θυμάσαι. Διαφορετικά θυμάσαι τα χρόνια σου στο δημοτικό, διαφορετικά στο λύκειο και λοιπά και λοιπά...

Μια τέτοια νοσταλγία μου ήρθε την ημέρα της ονομαστικής μου εορτής, Σάββατο 25/3/2017... Η ζωή αλλάζει συνεχώς, οι ρυθμοί πλέον έχουν γίνει πολύ γρήγοροι και οι σχέσεις είναι πολύ δύσκολες. Είτε ερωτικές είτε φιλικές, πρέπει να έχεις πολλή υπομονή και μερικές φορές να κάνεις ένα βήμα πίσω για να πας μετά 2 βήματα μπροστά...

Η πρώτη μου γνωριμία με το Corks and Forks έγινε σε μια μεταβατική περίοδο πέρσι το καλοκαίρι, αν και το γνώριζα αρκετό καιρό. Οι επόμενες έγιναν μέσα στον Μάρτη. Η συγκεκριμένη μέρα βέβαια περιείχε πρώτα βόλτα σε όλον τον Πειραιά γιατί για να παρκάρεις... μόνο αν έχεις μηχανή! Έτσι, στη συνοδό μου που δεν είναι από τα μέρη μου, προσπάθησα να κάνω ξενάγηση με μια ιστορική αναδρομή στο παρελθόν. Από τα χρόνια της Γαλλικής σχολής που στο διάλλειμα παίρναμε προκάτ τηγανιτές πατάτες στο American House Toast, μέχρι την Πασαρέλα και τις (λίγες) κοπάνες μας στο λύκειο....

Το Corks and Forks πιθανότατα θα ακολουθήσει την πορεία ιστορικών μαγαζιών του Πειραιά. Collection Barbeque, ακόμη και η Pizza Hut μαζί με τη Δωδώνη έχουν παραμείνει στη θέση τους. Όπως και τα Goody's με τα Everest. Όσο και να μη σου αρέσουν, τα βλέπεις με συμπάθεια. Και εγώ ακόμη και αν δεν τα έχω πολυεπισκεφθεί, πάντα τα βλέπω με συμπάθεια γιατί όλος ο κόσμος τριγύρω αλλάζει αλλά αυτά ΕΚΕΙ... σα να έχουν κάτι να μου θυμίζουν από τα παιδικά μου χρόνια... Κάτι παρόμοιο θα γίνει και με το Corks ΑΝ δεν τους πιάσει καμιά τρέλα ή μεγαλομανία!

Το Corks and Forks δεν είναι μεγάλο μαγαζί χωροταξικά, έχει όμως αυτό το κάτι που σε κάνει να θες να πας και να ξαναπάς. Έχει μια χαλαρωτική ατμόσφαιρα που σε κάνει να αράζεις με τις ώρες και να σχεδιάζεις το μέλλον μαζί με την παρέα σου. Θες ότι είναι δίπλα στη θάλασσα, θες ο όμορφος κόσμος που σε περιβάλει.... όλα βάζουν ένα λιθαράκι! Καθαρό και περιποιημένο μαγαζί με ξύλινα τραπεζοκαθίσματα αλλά και stands! Σχετικά χαμηλός φωτισμός, όχι απόλυτη άνεση μεταξύ των τραπεζιών αλλά ποιός νοιάζεται;

Ακόμη και η διακόσμηση δεν είναι και κάτι σπουδαίο, έναν χάρτη με τις ποικιλίες κρασιού από διάφορες περιοχές της Ελλάδος και του εξωτερικού θυμάμαι περισσότερο από όλα. Υπάρχει και μπάρα με τα παιδιά που ετοιμάζουν τα ποτά. Για το καλοκαίρι θα σας πρότεινα να καθίσετε έξω στα βαρέλια που χρησιμεύουν ως τραπέζια. Τέλος να πω πως όσες φορές έχω περάσει έξω από το μαγαζί η πελατεία είναι αρκετή. Πλέον, επεκτάθηκαν και απέναντι με το Hams and Clams που θα πάρει και αυτό την ευκαιρία του! To πάρκινγκ είναι αρκετά δύσκολο και θα χρειαστεί να κάνετε υπομονή.

Η εξυπηρέτηση εξαιρετική κάθε φορά. Με χαμόγελο, με υπομονή και με προτάσεις. Κάνουν και τον χαβαλέ τους αν τους δώσεις θάρρος, χωρίς όμως θράσος! Άρτια εκπαιδευμένοι, γνώστες του μενού και αν δειπνήσετε θα πάρετε και το κέρασμα σας (απεριτίφ)! Αξίζει ένα 4άρι χωρίς πολλά λόγια. Χρειάζονται όσο πρέπει χωρίς να μπλέκονται στα πόδια σου.

Και η κάρτα του μενού;Όχι πολύ μεγάλος αλλά στοχευμένος με αξιοπρεπέστατες επιλογές που συνοδεύουν το κρασί. Παίζουν πλατώ τυριών-αλλαντικών και μπρουσκέτες, επιλογές σε κρεατικά... καλύτερα όμως να επισκεφθείτε το σάιτ τους για να μην κάνω c(l)opy paste...

3 άτομα πήραμε:

- Μπρουσκέτες με τοματίνια & Grana Ρadano στα 5 ευρώ. Τραγανές, με κυβάκια τομάτας και λίγο τριμένο τυρί. Όχι κάτι τρομερό, απλό συνοδευτικό του πιώματος,4 τεμάχια. Θα μπορούσαν να έχουν λίγη σάλτσα τομάτας για να είναι πιο ζουμερές.

- Mεξικάνικη σαλάτα με μαρούλι, κόκκινο λάχανο, καρότο, αγγούρι, πιπεριά, κόλιανδρο, φωλιά τορτίγιας γεμισμένη με πικάντικο τσίλι κον κάρνε στα 12 ευρώ. Φρεσκότατα λαχανικά που αγκαλιάζονταν αρμονικά με τον κιμά και τη sour cream. Άφηνε ένα πολύ δροσερό αποτέλεσμα, τρωγόταν εύκολα αν και τα υλικά δεν ήταν και πολύ του γούστου μου. Μεγάλη ποσότητα.

- Μακαρούνες με χοιρινό στα 12 ευρώ. Το ξέρω, ακούγεται αλμυρή τιμή. Καλοβρασμένα τα ζυμαρικά αν και κάποια κολλούσαν μεταξύ τους (χωρίς να χαλάνε όμως το αποτέλεσμα), το κρέας λιώμα και από πάνω τριμένο τυρί να καλύπτει το πιάτο. Εξαιρετική επιλογή για χειμωνιάτικα βράδια, φαινομενικά όχι τεράστιο πιάτο, άκρως χορταστικό όμως!

- Πέτρινες Πλαγιές, κτήμα Παλυβού στα 25 ευρώ το μπουκάλι. Λευκό κρασί, συνδυασμός σαρντονέ και μαλαγουζιάς, χωρίς ενοχλητική οξύτητα. Σημειώστε εδώ πως υπάρχουν και επιλογές σε ποτήρι 150 αλλά και 75 ml σε αρκετά κρασιά του μαγαζιού!

- Γλυκό ημέρας, μους λευκής σοκολάτας με φράουλες στα 6 ευρώ. Τα λόγια είναι περιττά. Κέρδισαν τις εντυπώσεις των κοριτσιών, αν και θα το προτιμούσαν ακόμα πιο σφιχτό. Εγώ το βρήκα αέρινο και με έντονη τη γεύση της λευκής σοκολάτας (επιτέλους)!

- Grand Banoffee στα 5.5 ευρώ. Και όταν λέμε grand, εννοούμε GRAND! Πλούσια πηχτή γεύση με καβουρδισμένα αμύγδαλα που δεν σε "άφηναν" να καταπιείς τη μπουκιά σου. Η ζαχαρούχα κρέμα όλα τα λεφτα για μένα. Αν πρέπει να βρω ψεγάδι;Ίσως ότι την 1 από τις 3 φορές που το δοκίμασα, το μπισκότο δεν ήταν τραγανό. Στανταράκι σε κάθε επίσκεψη μου. Στο Corks, φαγητό μπορεί να μη φάω αλλά το ποτηράκι με το banoffee θα το πάρω εργολαβία!

- Νεράκι βρύσης που ανανεωνόταν συνεχώς και κέρασμα απεριτίφ για να αλλάξουμε τη γεύση μας!

Σύνολο στα 65.5 ευρώ,22 ευρώ το άτομο για μια εξαιρετική εμπειρία!

Κλείνοντας θα πω πως: Ευτυχώς που έχω και σκούτερ τώρα το καλοκαίρι για να μπορώ να πετάγομαι όποτε θέλω για μια ατμοσφαιρική βραδιά! Φεύγοντας τα κορίτσια μου έλεγαν "Πολύ ωραίο μαγαζί"... πρέπει να το είπαν και 5 φορές μέχρι να κατευθυνθούμε προς το αμάξι...

Οπότε τι λέτε και σεις ;;;

26 Ιουν 2017

Πέμπτη μεσημεράκι και λόγο τον γενεθλίων που είχε η σύζυγος μου αποφασίσαμε κα πάμε στον εν λόγω μαγαζί να φάμε. Είχα κάποιους ενδοιασμούς για το πάρκινγκ γιατί στην ευρύτερη περιοχή είναι μια κόλαση. Ευτυχώς βρήκαμε σχεδόν αμέσως. Το μαγαζί σχεδόν άδειο στις 14:40 που φτάσαμε εμείς. Μόνο μια παρέα. Ωραίος χώρος με την μπάρα στο πεζοδρόμιο, τα ξύλινα τραπέζια θυμίζει pub με έμφαση στο κρασί. Η τοποθεσία που είναι δεν είναι και ότι καλύτερο γιατί μπορεί να είσαι 2 βήματα από την θάλασσα άλλα θάλασσα δεν βλέπεις, και είσαι πάνω στον δρόμο … ο κατάλογος για όλα τα γούστα και κρέας και ψάρι και ζυμαρικά και ποικιλίες για κρασί και μπίρα. Πολλές ετικέτες κρασιών και σε ποτήρι και αρκετές μπίρες. Νεράκι σε μπουκάλι ψωμάκι ελαφρός ψημένο και παραγγελία.

Λουκάνικα Σχάρας
( Καραμανλίδκο και Τζουμάγιας Σερρών )

Μεξικάνικη σαλάτα
( με μαρούλι, κόκκινο λάχανο, καρότο, αγγούρι, πιπεριά, κόλιανδρο, φωλιά τορτίγιας γεμισμένη με πικάντικο τσίλι…

Πέννες
( με σάλτσα tartufo, κοτόπουλο, μανιτάρια )

Μοσχάρι Thai Basil
( μοσχάρι μαγειρεμένο με ταϊλανδέζικη συνταγή, συνοδευόμενο από αρωματικό ρύζι )

Μοσχαρι με τορτιγιες
Μοσχάρι μαγειρεμένο με μεξικάνικη συνταγή με 2 τορτίγιες συνοδευόμενο με ψητό καλαμπόκι

Ένα ποτήρι αφρώδες οίνος TOSO, MOSCATO D’ ASTI
Και ένα μπουκάλι ξινό νερό.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 68,50

Σε γενικές γραμμές όλα ήταν πολύ ωραία νόστιμα, σωστά εκτελεσμένα πιάτα, μεγάλες μερίδες χορταστικές.
Το προτείνω για την καλή, κουζίνα του αλλά και την ποικιλία των κρασιών που διαθέτη.

25 Ιούλ 2017

Βόλτα στη Πειραϊκή!

Το Corks&Forks που αυτοπροσδιορίζεται ως wine pub είναι ένα προσεγμένο μαγαζί που βρίσκεται στην Ακτή Θεμιστοκλέους όπως διαβάζω στο αισθητικά φροντισμένο μοντέρνο site του, το οποίο και δεν θα έβρισκα αν πήγαινα μόνος μου μια και είμαι λίγο άσχετος στις γειτονιές του Πειραιά. Όμως η καλή μου φίλη Έ. που μένει κάπου στο Περαία, αφού της ανήγγειλα που θα ήθελα να πάμε, ναι, η απόφαση δική μου ήταν καθώς κάτι μου είχε κάνει κλικ από τις καλές κριτικές στο ask4, ανέλαβε να με καθοδηγήσει ένα ωραίο Τριτιάτικο απόγευμα προς σούρουπο στα τέλη Ιουνίου, χαρίζοντάς μας και μία ωραία βόλτα στο παραλιακό δρόμο της Πειραΐκής. Ειδικά το σημείο εκείνο της διαδρομής που το πιάσαμε με τη βέσπα μου από τη σχολή Ναυτικών Δοκίμων (νομίζω) μέχρι να φτάσουμε στο μαγαζί είναι πολύ όμορφο και ταξιδιάρικο ειδικά τώρα το καλοκαίρι.

Παρκάρισμα με μηχανάκι απέναντι ακριβώς εύκολο, με αυτοκίνητο ίσως χρειαστεί λίγη προσπάθεια. Επειδή είχα προνοήσει για κράτηση τηλεφωνική (δεν υπήρχε στο e-table), μπήκαμε αεράτοι μέσα όπου και μας υποδέχτηκαν χαμογελαστά και αυτόματα αυτό με προϊδέασε περισσότερο θετικά, καθότι και στο τηλέφωνο η ευχάριστη κοπέλα που πήρε την κράτησή μου έκλεισε λέγοντας ενθουσιωδώς «σας περιμένουμε» και ‘γω αισθάνθηκα ότι όλο το μαγαζί περίμενε την άφιξή μας ας πούμε.

Το τραπέζι μας όντως μας περίμενε, ξύλινο, στιβαρό, μεγάλο, άνετο, ίσως και τεσσάρι, σε γωνία που μου άρεσε, στα πρόθυρα του εσωτερικού χώρου γειτνιάζοντας με την πρόσοψη και το εξωτερικό πεζοδρόμιο του καταστήματος που βλέπει απέναντι και τον δρόμο, οπότε ήταν ότι είχα περίπου φανταστεί. Το εσωτερικό περιβάλλον, άκαπνο και μπράβο, επίσης μου άρεσε με όμορφη αισθητικά επιλογή χρωμάτων, πέτρα, ξύλο, ψηλοτάβανο, δεν σε έπνιγε, ίσα ίσα σε συνδυασμό με την φιλική χαμογελαστή υποδοχή του σέρβις με έκανε να αισθανθώ αυτομάτως καλοδεχούμενος. Τα φροντισμένα μουσικά ακούσματα μοντέρνας τζαζ και σλόου φανκ ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, τόσο ταιριαστά για εκείνη την ώρα λίγο πριν δύσει ο ήλιος, σε πολύ καλή ένταση, αρκετά χαμηλή για να μπορείς να μιλήσεις, αλλά όχι αθόρυβη που να φεύγεις και να μη θυμάσαι αν το μαγαζί είχε μουσική. Όσο περνούσε η ώρα, το μαγαζί γέμιζε και γέμιζε με αρκετό κόσμο, πολλές παρέες και με μεγάλη σποραδικότητα ηλικιακή, λίγο πιο αργά ανέβηκε το tempo της μουσικής. Το Corks & Forks λοιπόν είναι ένα στέκι που σε ελκύει να πας να αράξεις για αρκετές ώρες είτε τρώγοντας στα τραπέζια, είτε πίνοντας κοκτέηλς στο μπαρ είτε χαζεύοντας στα στουλς τα εξωτερικά που έχουν μεγάλα βαρέλια ως τραπέζια για να ακουμπάτε το ποτό σας.

Η παραγγελία μας ήταν σχετικά μεγάλη για δύο άτομα γι' αυτό αν και αποτυπώνω την πραγματική μας κατανάλωση επιλέγοντας την κατηγορία 26-36€ ανά άτομο στην πραγματικότητα η 17-25€ είναι μια πιο ρεαλιστική επιλογή. Αφού λοιπόν ερωτηθήκαμε για νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης, ξεκινήσαμε με μπρουσκέτες με σολομό και τυρί κρέμα (7€). Παρουσιάστηκαν σε ωραίο ξύλο κοπής 4 τεμάχια όχι μικρά ούτε και τεράστια, αλλά ήταν αρκετά γευστικά με καλή ποσότητα και γεύση του σολομού. Η φίλη μου δεν ενθουσιάστηκε, εγώ τα βρήκα συμπαθητικά.

Από τις σαλάτες επιλέξαμε την σαλάτα σιτηρών με κινόα, στάρι, κεχρί, φαγόπυρο, μαϊντανό, αγγούρι, μανιτάρια και δυόσμο (9€). Συνοδευόταν από φετούλες lime για να ρίξουμε από πάνω και όντως το lime ταίριαζε, για να μη πω επιβαλλόταν να ρίξεις, δίνοντας μια έξτρα δροσιά και υγρασία που της ταίριαζε πολύ και την απογείωνε. Η σαλάτα ήταν πολύ χορταστική για τα γούστα μου και αρκετή σε ποσότητα για δύο. Ζητήστε έξτρα lime. Προτείνεται.

Επειδή μου αρέσει πολύ το ριζότο σαν πιάτο ειδικά αν είναι πετυχημένο, πρότεινα να δοκιμάσουμε και την δική τους εκδοχή που το είχα βάλει στο μάτι από πριν όταν έβλεπα το μενού τους στο site τους: ριζότο με καπνιστό μπέικον και γκοργκοντζόλα (12€). Η γεύση του μου θύμισε το σνακ «μπέικον παρμεζάνα» των Everest (περίεργο πράγμα η γευστική μας μνήμη) αλλά ενώ γευστικά ήταν πολύ πετυχημένο με πολύ πλούσια στιβαρή υφή, είχε στεγνώσει αρκετά και του έλειπε η χαρακτηριστική ρευστότητα με αποτέλεσμα να γίνει αρκετά συμπαγές έως σβολιασμένο μετά από λίγο, μια μικρή αστοχία μεν αλλά οκ, τρωγόταν ευχάριστα.

Τα δύο κυρίως που παραγγείλαμε ήταν η χοιρινή πανσέτα των 250gr (13€) για μένα και οι πένες με κοτόπουλο, μανιτάρια και σάλτσα ταρτούφο (11€) για την φίλη μου. Αν και συνήθως δεν τρώω χοιρινό όταν βγαίνω έξω, είπα να επιλέξω κάτι διαφορετικό από τα υπόλοιπα ιντριγκαδόρικα κυρίως του μενού.

Η πανσέτα σερβιρίστηκε σε ξύλο κοπής, δύο μεγάλα κομμάτια κρέατος, αρκετά έως πολύ ψημένα, σε ένα δυο σημεία είχε αρπάξει αλλά που εμένα γενικά μου αρέσει το καλό ψήσιμο μου ταίριαξε, ίσως όμως σε κάποιους όχι, εξάλλου λέει στη περιγραφή του ότι ψήνεται αρκετές ώρες στο φούρνο οπότε ίσως να πρέπει να βγαίνει έτσι. Συνοδεύτηκε με μεγάλες κομμένες φέτες από πατάτες τηγανιτές, πρέπει να είχαν και λίγη πάπρικα από πάνω, και δύο μπολάκια μουστάρδας και κέτσαπ. Το κρέας ήταν πολύ μαλακό εσωτερικά, χορταστικό και κρεατένιο που ίσως να μπουχτίσει κάποιους από ένα σημείο και πέρα και για να πω την αλήθεια, θα ήθελα και μια δυο διαφορετικές επιλογές από σως, που ίσως να του έδιναν μια πρόσθετη αξία στη γεύση. Οι πατάτες ήταν καλές, νόστιμες, τραγανές απ’ έξω και μαλακές από μέσα, απλά αυτές που ήταν στη βάση του πιάτου ήταν πιο κρύες από τις επάνω. Αλλά για τους κρεατόφιλους θα έλεγα ότι ήταν μια καλή επιλογή. Λόγω του πολύ κρέατος, μια επιλογή συνοδευτικού στυλ σαλάτας να απάλυνε και να συνόδευε καλύτερα το κρέας αυτό, αλλά πάλι προσωπικά γούστα είναι αυτά.

Τα ζυμαρικά από την άλλη, γιατί δοκίμασα ικανή ποσότητα κι από αυτά, ήταν πολύ νόστιμα, με πλούσια γεύση και καταλάβαινες τις μπουκιές κοτόπουλο και τα μεγάλα κομμάτια μανιτάρια, ωραία πετυχημένο πιάτο, δεν νομίζω ότι του έλειπε κάτι.

Συνοδεύσαμε με ποτήρι κρασί ροζέ (2Χ6,5€, shaumon ροζέ από το κτήμα Χαρλαύτη αν δεν κάνω λάθος, που μου πρότεινε η χαμογελαστή μας σερβιτόρα και μου άρεσε αρκετά) και λευκό (6€) για την φίλη μου και για το τέλος παραγγείλαμε και μία τάρτα με σοκολάτα που ήταν το μόνο που δεν μου άρεσε, μου φάνηκε μικρή και φτωχή, η βάση ήταν κάπως κρύα και ενώ η σοκολάτα από πάνω ήταν καλή, το σύνολο δεν μου έκανε κλικ, ειδικά για την τιμή του (7€). Από την άλλη δεν έχω καλή σχέση με τα γλυκά αλλά το συγκεκριμένο δεν θα το παράγγελνα ξανά. Στο τέλος μας κέρασαν λικεράκι μαστίχα και λιμοντσέλο σε όμορφα μικρά σφηνοπότηρα.

Η κουζίνα του είναι δυνατή και τα πιάτα πληθωρικά που λένε και οι ίδιοι χωρίς να είναι γκουρμέ, φλερτάρουν με το μοντέρνο και γκουρμεδίζουν και παρά τις κάποιες μικρές αδυναμίες, δείχνει να το πάνε καλά. Η κάρτα του χωρίς να έχει μια σαφή παραδοσιακή κατεύθυνση είναι πλήρεις με πολλές διαφορετικές προτάσεις που καλύπτουν μια γκάμα από γούστα, σίγουρα όμως πιάνουν το πνεύμα της εποχής. Η παρουσίαση των πιάτων είναι καλή με καλά σερβίτσια διαφόρων χρωμάτων και ξύλα κοπής που φοριούνται πολύ τελευταία, οι πρώτες ύλες επίσης φαίνονται προσεγμένες, η υπόλοιπη κάρτα με τα κρασιά και τα ποτά/κοκτέιλς μου φάνηκε επαρκέστατη για το είδος του.

Συμπερασματικά, μου άρεσε πολύ το Corks & Forks. Έχει πολύ θετικά vibes και αυτό οφείλεται στο πολύ ευγενικό προσωπικό του. Η ομάδα που το τρέχει αξίζει συγχαρητήρια για την προσπάθειά της αυτή, φαίνεται να το γουστάρουν αυτό που κάνουν, είναι όλοι άμεσοι και αυθεντικά χαμογελαστοί και πιστεύω ότι θέλουν να πας και να περάσεις καλά. Ίσως όταν έχει πολύ κόσμο το μαγαζί να μην έχουν τον χρόνο να αφιερώνουν πολύ χρόνο στο πελάτη, αλλά φροντίζουν να περνούν και να ρωτούν αν όλα είναι εντάξει κοκ.

Το πιο σημαντικό για μένα είναι ότι το κατάστημα έχει χαρακτήρα, δεν είναι άνευρο ή αδιάφορο, είναι από αυτά που λες ότι έχει μια δική του προσωπικότητα και είναι κάτι που είναι δυσεύρετο πλέον ακόμα και σήμερα που έχουμε πλημμυρίσει στα μαγαζιά εστίασης. Εμείς είχαμε μια πολύ όμορφη, κεφάτη έξοδο και θα το πρότεινα ασυζητητί σε όλους για μία παρεΐστικη επίσκεψη.

Ευχαριστώ για την ανάγνωση!

Ακτή Θεμιστοκλεούς & Πάργας 1, Πειραιάς