Ανοιχτά από νωρίς το απόγευμα. Αποκλειστικά σουβλάκια, μπιφτέκι και πιροσκί.

15 Μαι 2017

Έχοντας διαβάσει πολλές διθυραμβικές κριτικές για τις ΡΩΣΙΔΕΣ της Καλλιθέας, ένα απόγευμα που έτυχε να βρισκόμαστε στην περιοχή με την σύζυγό μου (Ρωσίδα) επισκεφθήκαμε το εν λόγω κατάστημα (ο Θεός να το κάνει).

Όντας παντρεμένος με Ρωσίδα, έχω φάει πάμπολλες φορές σασλίκ (χοιρινό καλαμάκι μαριναρισμένο) και μπορώ να πω ότι το σασλίκ που βάζουν οι ΡΩΣΙΔΕΣ στο τυλιχτό τους είναι καλό. Απλά καλό!

Όλα τα υπόλοιπα όμως ήταν ανεκδιήγητα!

Το μαγαζί απερίγραπτο, αρκετά καθαρό μεν αλλά με το που πέρασα μέσα ένοιωσα την ανάγκη να πάρω αντικαταθλιπτικό! Σημειωτέον ότι για κάποιο λόγο τα εξωτερικά ρολά του μαγαζιού δεν τα σηκώνουν (μόνο το ρολό της πόρτας ήταν σηκωμένο).

Μέσα ήταν οι ΡΩΣΙΔΕΣ (2 γυναίκες μουτρωμένες, ένα κλικ πριν τις πεις αγενείς, που το ύφος τους δεν άλλαξε ούτε όταν η γυναίκα μου τους μίλησε στη γλώσσα τους)!

Το σκηνικό συμπλήρωνε μία έντονη διαπεραστική και εξαιρετικά άσχημη μυρωδιά που μου τρύπαγε τα ρουθούνια και με έκανε να θέλω να κάνω μεταβολή και να φύγω τρέχοντας (δεν το έκανα, οι κριτικές βλέπετε)! Ομολογώ ότι κοιτάζοντας τις 2 ΡΩΣΙΔΕΣ δεν βρήκα το θάρρος να ρωτήσω από που ερχόταν αυτή η μυρωδιά!

Μόλις εισπράξαμε ένα ξερό "τι θέλετε?" δώσαμε την παραγγελία (3 τυλιχτά απ'όλα και 2 πιροσκί πακέτο). Τα σουβλάκια τα φάγαμε σε 2 καρέκλες (χωρίς τραπεζάκι) που έχουν βγάλει στο πεζοδρόμιο απ'έξω. Τρώγοντάς τα αισθανόμουν άσχημα για την ταλαιπωρία που υπέβαλα τον εαυτό μου και την γυναίκα μου και είχα την απορία τι το ιδιαίτερο είχε τέλος πάντων το τυλιχτό των ΡΩΣΙΔΩΝ. Ειλικρινά έχω φάει απείρως νοστιμότερα και πιο ιδιαίτερα και ψαγμένα σουβλάκια στην Αθήνα και δεν βρίσκω κανένα λόγο πλέον να ξαναπάω στις ΡΩΣΙΔΕΣ.

Για να το θέσω διαφορετικά, αν βρισκόμουν ποτέ στο δίλημμα να διαλέξω ανάμεσα στις ΡΩΣΙΔΕΣ και σε ένα τυχαίο άγνωστο σουβλατζίδικο θα ποντάριζα στο άγνωστο σουβλατζίδικο!

Λυπάμαι αν το χαλάω σε πολύ κόσμο αλλά αυτά είδα και αυτά λέω και πιστέψτε με πήγα με πολύ καλή διάθεση να γευτώ ένα ξεχωριστό σουβλάκι.

Όσον αφορά τα πιροσκί, εγώ δεν είμαι γνώστης για να κρίνω. Το σχόλιο της γυναίκας μου ήταν ότι ήταν ένα νορμάλ πιροσκί χωρίς κάτι το ιδιαίτερο για να ξεχωρίζει.

28 Φεβ 2016

Είχα ακούσει και διαβάσει τόσα πολλά για τις διάσημες “Ρωσίδες” τα τελευταία χρόνια ….. για αυτόν τον λόγο ήταν στην Wish List πάνω από 2 χρόνια. Αλλά πάντα όταν ήμουν κοντά στην περιοχή, είχα κάτι άλλο να κάνω, να πάω κάπου και πάντα αναβολή στην αναβολή.

Όταν το βρείτε και νομίζετε ότι έχετε κάνει λάθος στην διεύθυνση, ΔΕΝ έχετε κάνει λάθος. Ναι εκεί στην γωνία είναι, με τα ρολά μισοκατεβασμένα. Μπείτε μέσα άφοβα και θα δείτε τον θερμοθάλαμο με τα πιροσκί και δίπλα την μικρή σχάρα με τα κάρβουνα.
Παρακμιακό μεν, καθαρό δε.

Δεν μπορείς βέβαια να καθίσεις πουθενά. Ότι πάρεις θα το φας στο χέρι.
Σερβίρει μόνο καλαμάκι και μπιφτέκι, άρα οι λάτρεις του γύρου δεν έχουν λόγο να επισκεφθούν το μαγαζάκι.
Μαλακά κρέατα, μαλακές στεγνές πίτες στα κάρβουνα, σάλτα ντομάτας στο τέλειωμα, πατάτες δεν (αυτό είναι καλό), μικρά τα σουβλάκια, θέλεις 2 με 3 (προς τα τρία) τουλάχιστον, 2,00€ έκαστο.

Έχετε δοκιμάσει να φτιάξετε σουβλάκια στην κουζίνα σας? Κάτι τέτοιο μου θύμισε με πιο επαγγελματικό δίπλωμα της πίτας στο χαρτί.
Πάντως όχι κάτι το ιδιαίτερο για να κάνεις χιλιόμετρα για να το απολαύσεις. Τίμιο μεν όχι και καταπληκτικό δε.

Αν θα ξαναπήγαινα; Ίσως αν μου ξαναέρθει να φάω στα όρθια ¨μαμαδίστικο¨ σουβλάκι και βέβαια είμαι δίπλα.

18 Μάρ 2016

Επισκεφτηκα και εγω το εν λογω μαγαζι για το οποιο γινεται λογος. Πηρα πιτα με μπιφτεκι και ηταν νοστιμοτατο οφειλω να πω. Μου θυμισε τα κοριτσια στο κουκακι. Αυτα τα δυο μαγαζια λες και ειναι ενα και το αυτο αν και πιθανοτατα δεν γνωριζονται. Εξαιρετικη πιτα καλο μπιφτεκι και τα υπολοιπα υλικα.

Μικρο σε μεγεθος σαν του κουκακιου και με μια ελαφρια κοκκινη σαλτσα την οποια δοκιμασα και αν και δεν χρησιμοποιω γενικα σαλτσες κτλ ηταν ομορφη. Θυμιζει και αυτο γευση απο δεκαετια 90 παλιες γευσεις αγνες. Η κυριουλα συμπαθεστατη και το μαγαζακι χαριτωμενο. Το μονο αρνητικο οτι δεν κανει πατατες.

Γρύπαρη & Αναγνωσταρά, Καλλιθέα

Δεν υπάρχει

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι