DA SOTTO

Cafe - Restaurants

Πλατεία Ελευθερίας, Κορυδαλλός [Χάρτης]

Cafe - Restaurants - Κορυδαλλός, Αθήνα

Το Da Sotto έχει πάρει τη θέση του Flocafe εδώ και 2 χρόνια περίπου και θεωρώ πως είναι από τα καλά μαγαζιά της πλατείας. Ο λόγος που το επισκέφθηκα είναι γιατί εργάζεται η κολλητή ενός καλού μου φίλου, οπότε που τον χάνεις που τον βρίσκεις, θα κάνει την επίσκεψη του έστω μια φορά τη βδομάδα. Εγώ συνολικά έχω πάει 4-5 φορές, κυρίως για φαγητό ή γλυκό και μπορώ να πω πως έχω μείνει ικανοποιημένος.

Πρόκειται για καφέ-εστιατόριο, χωρίς να έχει τα συνηθισμένα και basic φαγητά, και μιλάω κυρίως για την ποιότητα. Από όσο ισχυρίζεται η φίλη μας, τα λαχανικά είναι φρέσκα και τα προμηθεύονται καθημερινά, ενώ "ψάχνονται" γενικώς με τα πιάτα τους και ανα διαστήματα αλλάζουν τις συνταγές τους για να έχουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Η τιμολόγηση κρίνεται ως δίκαιη, το μόνο που παρατηρώ στον κατάλογο και θεωρώ ως ακριβό είναι οι μπύρες, ειδικά από τη στιγμή που τα μεγέθη είναι στα 330 μλ και η τιμολόγηση είναι άνω των 4 ευρώ. Από την άλλη η αιτιολογία είναι πως πρόκειται για καφετέρια και γνωρίζουμε όλοι πως ο χρόνος που θα χρησιμοποιηθεί το τραπέζι από τον πελάτη είναι άνω της μίας ώρας. Αν πιάσει και το τάβλι....

Ο κατάλογος περιέχει σαλάτες (6 στον αριθμό αλλά όχι τις τυπικές), κλάμπ σάντουιτς, μπέργκερ με πατάτες τηγανιτές και σως τυριού με πιο ακριβό στα 7 ευρώ, ριζότο, ζυμαρικά, σάντουιτς με μπαγκέτα και τορτίγια, μία πίτσα-2 μπρουσκέτες και κρεατικά συν ένα πιάτο με σολωμό. Πιο ακριβό είναι το rib-eye στα 15 ευρώ, ενώ εντύπωση μου έκανε που ΔΕΝ ακουλουθούν την πεπατημένη αλλά έχουν αρκετές διαφορετικές γαρνιτούρες. Το μόνο που τους λείπει είναι πως δεν έχουν ορεκτικά. Επίσης, μην ξεχάσω να σας πω πως έχουν και γλυκά, ισχυρίζονται πως είναι χειροποίητα.

Για την εξυπηρέτηση θα έβαζα 4άρι αν είχα να κρίνω μόνο τη φίλη μας αλλά δεν θέλω να κρίνω βάσει της φιλίας. Γενικά είναι απροβλημάτιστο και ευγενικό, ενώ οι χρόνοι είναι επαρκείς χωρίς να σε ξεχνούν. Άλλωστε πρόκειται για καφέ-εστιατόριο και δεν μπορούν να είναι από πάνω σου συνεχώς. Στα θετικά είναι οι αποδείξεις που έρχονται μόλις παραγγείλεις ενώ και το νερό είναι βρύσης, χωρίς να σε πιέζουν για εμφιαλωμένο. Για όσους επιθυμούν υπάρχει και ερωτηματολόγιο για να γράψετε τις απόψεις σας ώστε να βελτιωθούν, εγώ το είχα συμπληρώσει πέρσι.

Ο χώρος είναι μοντέρνος χωρίς κάτι extreme για το είδος του. Υπάρχουν αρκετά τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο, εγώ τα προτιμώ για να βλέπω την περατζάδα, προσοχή όμως γιατί όλο και κάποιος κάγκουρας θα θελήσει να κάνει αισθητή την παρουσία του με τη μηχανάρα του ή την αμαξάρα του.

Θα αναφερθώ στην τελευταία μου επίσκεψη την Τρίτη 9/6/2015 στις 15:30 το μεσημέρι μαζί με τους 2 φίλους. Η παραγγελία μας είχε ως εξής:

- Σαλάτα ανάμεικτη με ξινομυζήθρα, τοματίνια, ρόκα, αγγούρι, βαλσάμικο και παξιμαδάκια στα 6 ευρώ. Επαρκής ποσότητα για 3 άτομα. Φρεσκότατη με μπαλάκια ξινομυζήθρας, το μπαλσάμικο ισορροπημένο και σε ποσότητα και σε οξύτητα, το αγγούρι κομμένο όχι σε κομμάτια αλλά σε μακριές φέτες κατά μήκος του. Θα ήθελα μόνο τα παξιμαδάκια λίγο πιο μαλακά, τα βρήκα ένα κλικ σκληρότερα χωρίς όμως να κινδυνεύσουν τα δόντια μου.

- Φιλέτο κοτόπουλο συνοδεία βραστών λαχανικών και ρυζιού στα 7 ευρώ. Πολύ ζουμερό και καλοψημένο, προσεγμένο πιάτο. Τα λαχανικά ήταν μπρόκολο και κουνουπίδι, ενω τα φιλετάκια κοτόπουλου ήταν 4 στον αριθμό, το ένα πολύ μικρό-ένα πολύ μεγάλο αλλά επαρκή σε ποσότητα και όχι ετοιματζίδικα.

- Σολωμός ψητός συνοδευόμενος με πουρέ πατάτας, βραστά λαχανικά και σάλτσα λεμονιού στα 11.5 ευρώ. Σχετικά μικρό κομμάτι οπτικά, σχετικά καλοψημένο ένα κομμάτι που δοκίμασα. Αυτό που μου άρεσε ήταν ο πολύ νόστιμος πουρές. Καμία σχέση με ετοιματζίδικο.

- Σουβλάκι πανσέτας με αγριόρυζο και σταφίδες στα 7 ευρώ. Βασικά ήταν 3 κομμάτια πανσέτας, ζουμερές όσο ήταν ζεστές, η τρίτη μόνο ήταν λιγο πιο ξεροψημένη χωρίς όμως να είναι δυσάρεστη. Πολύ καλό το αγριόρυζο με τη γλυκύτητα της σταφίδας δεμένο με παρμεζάνα, πολλοί το ζητούν και σαν σκέτο πιάτο.

Σύνολο στα 31.5 ευρώ με χορταστικά πιάτα για ένα χαλαρό μεσημέρι.

Συμπερασματικά θα πω πως ο Κορυδαλλός έχει πάρα πολλές επιλογές στην πλατεία Ελευθερίας αλλά και την Μέμου. Το Da Sotto είναι αξιοπρεπές και προσφέρεται για κάτι χαλαρό και γρήγορο, όχι όμως με την έννοια εξόδου σε εστιατόριο, αργότερα το βράδυ γίνεται μπαρ. Θεωρώ πως τα προϊόντα του είναι πιο φρέσκα από πολλά άλλα μαγαζιά που προσφέρουν ΜΟΝΟ φαγητό. Οι ηλικίες όπως είναι φυσικό παίζουν κάτω των 40 και για καφέ κάτω των 30, όχι όμως και με πιτσιρίκια 15 ετών.

Αξιοπρεπές για το είδος του, με θέληση να το "παλέψουν" και να βελτιωθούν.

Υ. Γ Δοκιμάστε και το μπανόφι, ελπίζω να μείωσαν τη σαντιγύ, κατά τα άλλα ήταν νόστιμο.