LA STREGA

Ιταλία

Χρυσοστόμου Σμύρνης 8, Νέα Σμύρνη [Χάρτης]

Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Κάποιες ιδιαίτερες καταστάσεις με "ανάγκασαν" την Τρίτη 23/8 και την Τετάρτη 24/8 να βγω στο ίδιο μαγαζί, την ίδια περίπου ώρα με διαφορετικούς φίλους. Για την Τρίτη πρόοριζα τον Μιχαλάρα να τον πάω στη Σμυρνιά αφού είχα διαβάσει την κριτική της Τzias. Δυστυχώς ήταν κλειστό, το πιο κοντινό ήταν ο Μπαρμπαδήμος, αλλά αφού πλέον έχουμε παντού Μπαρμπαδήμους, και στη Δραπετσώνα πλέον αν και δεν έχω αξιωθεί.... σκέφτηκα να ρισκάρω με το La Strega. Ρίσκο είπα;Ναι, οικονομικό. Ακόμα θυμάμαι τις κριτικές που έκραζαν το μαγαζί. Κι όμως! Το μαγαζί πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης (την ώρα που γράφω την κριτική γίνεται η κλήρωση του Europa League) και για την επόμενη μέρα με τον Μπαλτασάρα!

Τα πράγματα έχουν ως εξής: Το μαγαζί το έχω αρκετά χρόνια ακουστά, ενώ σε αρκετές παλαιότερες βόλτες μου στην παραλιακή, επιστρέφοντας το έβλεπα στο ύψος του Παλαιού Φαλήρου παραδίπλα από το Haagen Dazs. Tι μου έκανε εντύπωση;Η εσωτερική του σκάλα! Είχε ένα πολύ όμορφο εσωτερικό στυλ που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση και μου έδινε μια αίσθηση σπιτιού. Ποτέ δεν πήγα όμως! Τελικά, πριν 2-3 χρόνια άλλαξε θέση και μεταφέρθηκε κοντά στην πλατεία. Βασικά, πολύ κοντά στη Συγγρού. Για το πάρκινγκ δεν δυσκολεύτηκα αλλά είναι ακόμα καλοκαίρι με αρκετό κόσμο να λείπει.

Διαβάζοντας την ιστορία του ιταλο-αμερικάνικου εστιατορίου, σκοπός των ιδιοκτητών είναι οι μερίδες να είναι πλούσιες, όπως θα πήγαινες Κυριακάτικη επίσκεψη στη γιαγιά. Η μόνη τους επιδίωξη είναι ο κάθε πελάτης να αισθάνεται ξεχωριστός. Ποιά τα τελικά συμπεράσματα μου;

Η επιχείρηση με 23 χρόνια στην πλάτη σίγουρα έχει κάνει καλή δουλειά. Ο κατάλογος πλούσιος σε επιλογές, με ωραίες παρουσιάσεις και με παιχνίδισμα στα υλικά. Μπορείτε να βρείτε οτιδήποτε υπάρχει σε υλικό. Και αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό αν ξέρεις πως να το χρησιμοποιήσεις. Υπάρχουν ορεκτικά, σαλάτες, ζυμαρικά, πίτσες, ριζότα, σνίτσελ, μπέργκερ. Ότι τραβάει ο οργανισμός σου!

Δοκιμάσαμε:

- Pesto di pollo στα 9.7 ευρώ. Πλιγούρι, φρέσκια ψιλοκοµένη ντοµάτα, γαλλική σαλάτα, φιλέτο πικάντικου ψητού κοτόπουλου, αγγουράκι, φινόκιο, αποξηραµένο σύκο, τραγανό αµύγδαλο, τυρί φέτα και vinaigrette pesto µε φρέσκα µυρωδικά. Όλα τα υλικά φρεσκότατα και το κοτόπουλο πολύ καλής ποιότητας με ένα touch πέστο που το νοστίμιζε. Λεπτοκομμένα και τραγανά τα λαχανικά, ενώ το σύκο σε διακριτική ποσότητα. Το αμύγδαλο θα μπορούσε να διακριθεί και περισσότερο στη γεύση. Για 2 άτομα υπέραρκετή και γευστική. Από τα δυνατά τους σημεία.

- Σαλάτα Carrera στα 10.5 ευρώ. Ψιλοκοµµένο µαρούλι, ρόκα, τραγανά φιλετάκια κοτόπουλο croccante, λεπτές φέτες παρµεζάνας, καλαµπόκι, ντοµατίνια, dressing µουστάρδας και καραµελωµένο βαλσάµικο. Και εδώ πολύ πολύ φρέσκια, με εξαιρετικό κοτόπουλο και πάλι. Ίσως γι'αυτό και η τιμολόγηση του σαν έξτρα υλικό είναι τόσο υψηλή. Από 3.30 στη "μικρή" σαλάτα έως τα 4.80. Η μόνη παρατήρηση που κάναμε ήταν πως θα μπορούσε να έχει περισσότερη ποσότητα από τοματίνια για να δίνουν λίγο πιο όξινη γεύση. Πολύ καλή επιλογή και εδώ.

- Πίτσα Valencia στα 9.8 ευρώ με σάλτσα τομάτας san marzano, μοτσαρέλα, ζαμπόν και καπνιστό μπέικον. Πήραμε το μικρότερο μέγεθος, την κανονική. Κάναμε λάθος στην επιλογή ζυμαριού, Πήραμε το αφράτο που μάλλον ήταν αρκετά τραγανό για τα γούστα μου. Δεν ξετρελάθηκα σε καμία περίπτωση, το τυρί ήταν αρκετά καλής ποιότητας όπως και τα υπόλοιπα υλικά. Η σάλτσα και αυτή καλή, θα ήθελα λίγο περισσότερη. Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω άλλο ζυμάρι.

- Ριγκατόνι με σάλτσα τομάτας και σπιτικά κεφτεδάκια από χοιρινό και μοσχαρίσιο κιμά, κόκκινο κρασί και γλυκιά κόκκινη πιπεριά στα 11.5 ευρώ. Εξαιρετικό πιάτο με πολύ γλυκιά αλλά καλοδεμενη σάλτσα, πολύ καλής ποιότητας. Τα κεφτεδάκια καλοψημένα και αφράτα. δεν ήθελα να τελειώσουν. Άξιζε τα λεφτά του και όσοι αρέσκονται σε τέτοιες γεύσεις να το παραγγείλουν.

- Τορτελίνια parmigianino. Φρέσκα τορτελίνια με φιλετάκια ψητού κοτόπουλου, φρέσκα μανιτάρια και κρέμα παρμεζάνας στα 12.5 ευρώ. Ο φίλος, παρ'ότι ολόκληρο θηρίο, φοβήθηκε ότι η ποσότητα δεν θα είναι αρκετή. Όχι μόνο ικανοποιήθηκε αλλά και χόρτασε. Όντως πολύ καλής ποιότητας πιάτο, με εξαιρετικό κοτόπουλο όπως είπε. Μια μπουκίτσα που δοκίμασα μου φάνηκε ικανοποιητική και μέσα στις γεύσεις μου.

- Μπανόφι dulce du leche στα 6.5 ευρώ. Μπισκότο, κρέμα γάλακτος, μπανάνα και κρέμα βανίλιας. Δυστυχώς, όπως στην πλειοψηφία που έχω δοκιμάσει... τα αποτελέσματα δεν είναι πολύ καλά. Στην προκειμένη μου φάνηκε σαν να φτιάχτηκε κομμάτι-κομμάτι και όχι ενιαίο το γλυκό. Το μπισκότο ήταν σαν βάση τάρτας και όχι πτι-μπερ που προτιμώ, η κρέμα βανίλιας "καπακώνει" την καραμέλα και γενικώς η σοκολάτα μου φαίνεται παράταιρη ακόμα και ως σιρόπι σε αυτό το γλυκό.

- Μπύρα βαρελίσια ποτήρι στα 4.5 ευρώ.

Στη μία επίσκεψη ο λογαριασμός κυμάνθηκε στα 32 και την επόμενη ημέρα στα 37 ευρώ.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή από νέα παιδιά, φαίνεται πως έχουν πάρει σωστές κατευθύνσεις από τους ιδιοκτήτες. Ειδικά τη δεύτερη φορά, το παιδί ήταν ευγενέστατο και χαμογελαστό όπου με προθυμία άκουσε τις παρατηρήσεις μας (για τη σαλάτα). Το παγωμένο νερό δεν έλειψε στιγμή από το τραπέζι μας, όπως και τα ψωμάκια με ντιπ τυροκαυτερής. Νοστιμότατα, το ένα ήταν καλομποκίσιο και το άλλο με γλυκάνισο. Εκεί που τα χαλάσαμε ήταν όταν μας είπαν πως προσφέρουν λουκουμάδες μετά το γεύμα. Την πρώτη πήραμε μπανόφι, τη δεύτερη όμως ζητήσαμε λουκουμάδες με πραλίνα. Ε, όσο τους είδατε εσείς άλλο τόσο τους είδαμε κι εμείς. Περιμέναμε... περιμέναμε... πέρασε κάνα μισάωρο, έφυγαν όλοι οι πελάτες και εμείς είμασταν πιο μόνοι και από τον Χατζηγιάννη στο ομώνυμο βίντεοκλιπ. Μάζευαν οι σερβιτόροι τα τραπέζια, καθάριζαν αλλά δεν τους πέρασε από το μυαλό ότι κάτι περιμέναμε. Ούτε σκέφτηκαν να μας ρωτήσουν.

Άφησα για το τέλος τον χώρο. Και εδώ θα κάνω μία παρατήρηση. Η ποιότητα είναι πολύ καλού επιπέδου, ο χώρος όμως σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνεται στην τιμολόγηση. Ανέφερα πιο πάνω ότι οι ιδιοκτήτες έχουν σκοπό να σε μεταφέρουν νοερά σε Κυριακάτικα τραπέζια στο σπίτι της γιαγιάς. Αν μια τηλεόραση με ξένες εκπομπές μαγειρικής σε μεταφέρει σε κάτι τέτοιο, τότε πάω πάσο. Δεν είδα κάτι "παραδοσιάκο" στο όλο στυλ. Καινούργια τραπεζοκαθίσματα αλλά για να καθίσεις καμιά ώρα. Ούτε κάποιο τραπεζομάντιλο ούτε κάποιον φούρνο. Το όλο στυλ δηλαδή είναι πιο casual και όχι για να κάνεις μια έξοδο μόνο για φαγητό.

Δεν με χαλάει το όλο στυλ, μάλιστα η συνταγή με τα ριγκατόνι και τα κεφτεδάκια δοκιμάστηκε και στις διακοπές μας μετά από κάποιες μέρες με απόλυτη επιτυχία. Εκεί που έγκειται το ερώτημα είναι στην τιμολόγηση. Όσο ποιοτικά και να είναι τα πιάτα, αν για μια σαλάτα και 2 πιάτα ζυμαρικών χρειάζεσαι κοντά στα 40 ευρώ πίνοντας μόνο νεράκι, δίπλα από τη Συγγρού... Δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα συνεχίσουν. Συμφωνώ με τους προηγούμενους φίλους λοιπόν.

Υ. Γ Οι τιμές έχουν τοποθετηθεί στο περίπου βλέποντας τον κατάλογο τους στο ίντερνετ. Σε κάποια πιάτα είναι ελαφρώς ακριβότερες.

Υ. Γ 2 Κάντε κάτι με τα κουνούπια. Και στον εσωτερικό χώρο με κλιματισμό αλλά και στον εξωτερικό μας έφαγαν! Ειδικά εκεί που περιμέναμε για αιώνες τους λουκουμάδες!

Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι στο La Strega χωρίς κράτηση και με διάθεση για κάτι όχι πολύ ακριβό.

Ο χώρος είναι καλός. Μοντέρνα χρώματα και διακόσμηση, το ίδιο και στα τραπεζοκαθίσματα. Μεγάλος ο, κλειστός με τζαμαρία, εξωτερικός χώρος, μικρότερη η μέσα σάλα που απαγορεύεται το κάπνισμα.

Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή. Άνετη στους χρόνους, χωρίς καμία διάθεση πίεσης και πολύ φιλική. Τα πιάτα ήρθαν στην ώρα τους και ο μεγάλος αριθμός των παιδιών που βοηθάνε δε λειτουργεί αρνητικά, όλα δείχνουν να πηγαίνουν ρολόι.

Το φαγητό τώρα... Κατ' αρχήν το βρήκα ακριβό για αυτό που προσφέρεται. Οι ποσότητες είναι πολύ σωστές αλλά η γεύση χάνει. Δυο άτομα πήραμε για πρώτα το σκορδόψωμο (οκ, τίποτα ιδιαίτερο) και τη σαλάτα με την κινόα. Πολύ νόστιμη και παρόλο που διαλέξαμε το μικρό μέγεθος (είδαμε κάτι σαλάτες - βουνά να περνάνε δίπλα μας) η ποσότητα ήταν υπέραρκετη για δυο άτομα.

Για κύριο διάλεξα τα νιόκι με την κόκκινη σάλτσα και ο φίλος μου τα ζυμαρικά με το κοτόπουλο και το μπέικον. Στα κύρια επίσης οι ποσότητες ήταν γενναιόδωρες αλλά από γεύση δεν τα πήγαμε καλά. Και τα δύο πιάτα ήταν ανάλατα και αδύναμα γευστικά. Πλάκωσα το πιάτο μου στο αλάτι (δεν το κάνω σχεδόν ποτέ) και λίγο έφτιαξε αλλά εκτός από αυτό τα νιόκι είχαν αρκετή υγρασία και έδιναν μια αίσθηση περισσότερο πουρέ παρά ζυμαρικού όπως θα έπρεπε. Ίσως είχε παραβράσει η πατάτα πριν πλαστούν, δεν ξέρω, πάντως κάτι δεν πήγαινε καλά.

Στο τέλος ήρθε και για κέρασμα ένα προφιτερόλ νοστιμότατο στα 2. Για τα παραπάνω με μισό κιλό κόκκινο σπιτικό κρασί δώσαμε 40 ευρώ. Δεν ήταν ότι είναι τραγικά μεγάλο το ποσό, είναι που οι γεύσεις δεν ήταν τέτοιες που θα το δικαιολογούσαν. Θα μπορούσαν να έχουν μικρότερες ποσότητες και καλύτερες τιμές. Από μια τεράστια μερίδα που δε θα καταφέρω να τελειώσω, θα προτιμούσα μικρότερη ποσότητα σε πιο συμφέρουσα τιμή.

Επειδή σε γενικές γραμμές πέρασα καλά θα του ξαναδώσω μια ευκαιρία για πίτσα αυτή τη φορά. Και μια μικρή σημείωση ακόμα: τα πιάτα που απευθύνονται σε πελάτες που δεν τρώνε κρέας μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Ακόμα και στην πάστα με τα 4 τυριά (3 στο La Strega αν θυμάμαι σωστά) έχουν μέσα ζαμπόν. Κρίμα.

Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Μεσημερι Σαββατου πηγαμε στο μαγαζι 3 ατομα, η πρωτη εντυπωση του χωρου δεν ηταν κατι το φοβερο, σκουρα χρωματα στη σαλα και λιγα τραπεζια περιπου 10, αρκετα σκοτεινη. Βρηκαμε αμεσως τραπεζι επειδη ηταν σχετικα νωρις, επειτα το μαγαζι αρχισε να γεμιζει. Πραγματι η συμπεριφορα του προσωπικου οπως γραφουν και αλλοι εδω δεν ηταν οτι θα περιμενε κανεις.

Ολοι εκει μεσα εχουν ενα υφος σαν να σερβιρουν αλλα να σκεφτονται τι ψωνια εχουν να κανουν για το σπιτι, βρισκονται εκει αλλα παραλληλα δεν βρισκονται. Καθολου χαμογελο, στο σερβις δουλευουν παιδια γυρω στα 18 με καθολου πειρα, σαν αποτελεσμα καθε φορα που μας εφερναν ενα πιατο να προσπαθουμε πανικοβλητοι να κανουμε χωρο στο τραπεζι μηπως και δεν προλαβουμε και το αφησει πανω στα αλλα και φυγει. Η μεγαλυτερη πλακα ηταν στο μαζεμα, εκανες το σταυρο σου να καταφερει να παρει ολη τη στιβα των πιατων με τη μια και να μην του πεσει κανενα πιρουνι πανω σου, γενικως χαος.

Στα της γευσης τωρα: πηραμε πιτσα, 3 πιατα burgers και 2 αναψυκτικα. Η πιτσα πολυ καλη σε ξυλοφουρνο και τα υλικα της επισης πολυ καλα κανενα παραπονο σε αυτο. Τα πιατα μας ηταν μεγαλες μεριδες πολυ χορταστικες, ομως αυτο το πραγμα με τις πατατες δεν το καταλαβαινω!! Συνοδευουν τα πιατα με πατατες κομμενες τοσο λεπτες σαν τσιπς, με αποτελεσμα να μπορεις να τις πιασεις μονο με το χερι, οι μισες να πεφτουν εξω απο το πιατο, και να τρως να τρως και να μην καταλαβαινεις πατατα.

Ωραιο σαν εμφανιση αλλα οταν τρως το burger σου θες και τις πατατες σου τις νορμαλ. Στο δικο μου burger που ειχε σαλτσα jack daniels παρατηρησα πως ηταν τοσο εντονη και γλυκεια ωστε καλυπτε καθε αλλη γευση και ηταν σαν να τρως γλυκο. Τα υλικα ηταν ομως και εκει πολυ καλα. Στο τελος ειχε κερασμα κατι σαν προφιτερολ, 6 σου γεμιστα με κρεμα που τα ειχαν περιχυσει με μερεντα!! Κλασσικα σου ετοιμα του εμποριου.

Σχετικα με τις τιμες μειναμε ικανοποιημενοι γιατι οι μεριδες του ειναι μεγαλες και τα υλικα καλα και δεν θα ελεγα οτι ειναι ακριβο οπως γραφεται σε αλλες κριτικες. Εμεις για αυτα δωσαμε 35 ευρω. Οσο για τα ζυμαρικα επειδη διαβασα πως καποιος πληρωσε 15 ευρω για ενα πιατο, στον καταλογο που πηρα σπιτι η πιο ακριβη μακαροναδα κανει 13,50 και εχει μεσα σολωμο, οποτε λογικο!! Σε γνωστη αλυσιδα burgers για να χορτασεις ετσι θες τουλαχιστον 15 ευρω το ατομο. Οποτε σαν τιμες ειναι μια χαρα αν σκεφτουμε οτι πας και καθεσαι και τα υλικα ειναι καλα.

Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Δυστυχως θα πρεπει να ανθεωρησω παλαιοτερη μου κριτικη,

Συντομα θα πω λοιπον οτι ημουν ισως και ο καλυτερος πελατης μιας και 2 ατομα καναμε μεσο ορο 80€ λογαριασμο αλλα και απο τους μεγαλυτερους φαν του καταστηματος(απο την εποχη που ηταν Παλ. Φαληρο το 1999).

Παμε στους λογους λοιπον:
1) Αυξηση τιμων πριν απο την αυξηση του ΦΠΑ αλλα και νεα αυξηση τιμων μετα την αυξηση του ΦΠΑ.

2) Εκανα παραγγελια και ηρθε το κοτοπουλο σχεδον αψητο. Εκανα παραπονα. ΕΝΤΕΛΩΣ τυχαια ενημερωθηκα την μεθεπομενη βδομαδα που παρηγγειλα οτι σταματησαν να εξυπηρετουν την περιοχη που βρισκομαι.

3) Τα πιατα πλεον δεν φευγουν τοσο προσεγμενα οπως παλια

4) Εχουν σταματησει παρα πολλα πιατα και μπαινουν νεα στην θεση τους σαφως υποδεεστερα (αυτο ειναι υποκειμενικο αλλα μπορειτε να το διαπιστωσετε και οι ιδιοι) και ποιο ακριβα!!!

5) Πλεον ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ακριβα παρα πολλα απο τα πιατα τους απο φτηνες πρωτες υλες. Ενδεικτικα αναφερω το combo mass.

Λυπαμαι ιδιαιτερα....
Μετα απο 15 χρονια αποφασισα να μην ξαναερθω.

Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Η La Strega είναι μια πιτσαρία-τραττορία, την οποία επισκέπτομαι τακτικά (και τα δυο καταστήματα, Ν. Σμύρνης και Γλυφάδας), γιατί γνωρίζω εκ των προτέρων οτι θα φάω εγγυημένα καλό ιταλικό φαγητό.

Το κατάστημα Ν. Σμύρνης βρίσκεται στα σύνορα με την Καλλιθέα και μακριά από την -γεμάτη κίνηση - πλατεία, οπότε το παρκάρισμα είναι και πιο εύκολο.

Ο εσωτερικός χώρος του μαγαζιού, φαίνεται (και είναι) πιο μικρός από τον εξωτερικό χώρο, χαρακτηριστικά κάποια πολύ μεγάλα τραπέζια στον έξω χώρο, τα οποία μπορούν να φιλοξενήσουν και 12 άτομα (αν μέτρησα καλά), οπότε το εστιατόριο ενδείκνυται για οικογένειες.
Ο εσωτερικός χώρος είναι μοντέρνος, με μεγάλες τζαμαρίες και σκούρους χρωματισμούς.

Η εξυπηρέτηση από τα νεαρά παιδιά του μαγαζιού, είναι γρήγορη, φιλική, ικανοποιητική, με το νερό να σερβίρεται σε κανάτα.

Το δυνατό σημείο του μαγαζιού, πιστεύω οτι είναι τα (φρέσκα) ζυμαρικά και οι σαλάτες, των οποίων το μέγεθος θα έλεγα οτι είναι μεγάλο και χορταστικό (το ίδιο και οι τιμές - νορμάλ, προς τα επάνω)
Για πρώτη φορά μάλιστα, δοκίμασα burger και συγκεκριμένα το Tennessee Burger, με το οποίο επίσης έμεινα ικανοποιημένος τόσο σε ποσότητα, όσο και ποιότητα, έκπληξη οι συνοδευτικές πατάτες που σερβίρονται σε μορφή chips.

Για 4 άτομα, με μια μεγάλη σαλάτα, ένα ορεκτικό, από ένα κυρίως πιάτο και μια κανάτα μπύρα λίτρου, η τιμή των 70 ευρώ κρίνεται ικανοποιητική.

Η La Strega είναι για εμένα μια safe επιλογή, όταν θέλω να βγώ έξω για ιταλικό φαγητό και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Άφησα να περάσουν λίγες μέρες απο την επίσκεψή μου στο La Strega για να γράψω την κριτική ώστε να μην είμαι εν βρασμώ αλλά όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική.. Έδωσα νομίζω μια πρώτη εικόνα για το ύφος του κειμένου που θα ακολουθήσει...

Αποφασίσαμε λοιπόν ένα Σάββατο παρέα 6 ατόμων καθότι ο καθένας μας έμενε σε διαφορετικά σημεία του λεκανοπεδίου να συναντηθούμε κάπου στη μέση και έτσι καταλήξαμε Νέα Σμύρνη. Το μοναδικό μαγαζί που ήξερα απο την εν λόγω περιοχή είναι το La Strega, το οποίο μάλιστα είχε τύχει να επισκεφθώ πολλάκις όταν στεγαζόταν στο Παλαιό Φάληρο, σε ένα μικρό αλλα πολύ ζεστό και λειτουργικό μαγαζάκι που πλέον αντικαταστάθηκε απο αυτό της Νέας Σμύρνης.
Το πρωί του Σαββάτου προνόησα να καλέσω για να κάνω κράτηση καθότι η επιλογή του μαγαζιού ήταν δική μου ιδέα και το τελευταίο που ήθελα είναι να πάρω τους υπόλοιπους στο λαιμό μου.. Ο υπεύθυνος του καταστήματος με ενημέρωσε οτι δε γίνονται κρατήσεις τραπεζιών μετά τις 8 και οτι θα πρέπει να πάμε εκεί για να βρούμε τραπέζι χωρίς όμως να χρειαστεί να περιμένουμε ιδιαίτερα (βάση των λεγομένων του). Δεκτό σαν πολιτική αν και Σάββατο βράδυ μέχρι τις 8 μόνο σε παιδικά πάρτυ πηγαίνεις..

Ενημέρωσα τους υπόλοιπους για το γεγονός οτι δε θα είχαμε κράτηση αλλα θα βρίσκαμε σχετικά άμεσα τραπέζι και δέχθηκαν χωρις πρόβλημα να καταλήξουμε εκεί.
9.15 ήμασταν άπαντες στο μαγαζί το οποίο εσωτερικά είχε τελικά 10 τραπέζια όλα-όλα και η απόγνωση φανερά ζωγραφισμένοι στα πρόσωπα όλων μας. Χρόνος αναμονής.. άγνωστος! Περιττό βέβαια να πω οτι οι σερβιτόροι-υπεύθυνοι δε μας έδιναν απολύτως καμία σημασία όσοι ώρα περιμέναμε όρθιοι να βρούμε τραπέζι, πραγματικά ένιωθα σαν να τους ήμασταν παντελώς αδιάφοροι, σχεδον αόρατοι. Παρά τις επανειλημμένες ενοχλήσεις μας στους διάφορους σερβιτόρους για το εαν έχει ζητήσει κάποιο τραπέζι απόδειξη ή για το σε πόση ώρα υπολογίζουν οτι επιτέλους θα καθισουμε, ποτέ δεν πήραμε απάντηση! Απαράδεκτη αντιμετώπιση απο κάθε άποψη! Εννοείται πως αν υπήρχε εναλλακτική εκείνη τη στιγμή θα είχαμε φύγει στο 5λεπτο, αλλά δυστυχώς ήταν τέτοιες οι συνθήκες που δε μπορούσαμε τη δεδομένη στιγμή να φύγουμε και να πάμε αλλού.

Με τα πολλά καταφέραμε να καθισουμε μετα απο 1 ωρα αναμονή!! Δηλαδή στις 10.15!
Τέλεια αρχή για τη Σαββατιάτικη έξοδο..
Μας φέρνουν τους καταλόγους για να επιλέξουμε μαζί με 2 κανάτες νερό.. Εννοείται πως όση ώρα περιμέναμε είχαμε ήδη δει τους καταλόγους και αποφασίσει τι θα παραγγείλουμε, οπότε του είπαμε οτι είμαστε έτοιμοι να παραγγείλουμε.. Εμεις βέβαια μπορεί να το είπαμε, εκείνοι το συνειδητοποίησαν την 3η (!! ) φορά που τους το υπενθυμίσαμε και μετά απο άλλη μισή ώρα καθυστέρησης! Πραγματικά γελοίο το σκηνικό.. Και μόνο που τα γράφω εκνευρίζομαι..

Η συνέχεια δεν ήταν πολύ καλύτερη..
Οι σαλάτες ήρθαν μετά απο μισή ώρα ακόμα δηλασή στις 11.15 (!! ) και τα ορεκτικά, ενω τους είχαμε πει να έρθουν ΠΡΩΤΑ (ως είθισται) ήρθαν μαζί με τα κυρίως.

Εδώ λοιπόν υπάρχει το εξής θέμα.. Τα κυρίως είναι όντως τεράστια, απλά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λογο θα πρέπει να πληρώσω 15 ευρώ για ένα πιάτο ΑΠΛΑ μακαρόνια τη στιγμή που θα φάω το 1/3 του πιάτου, όχι γιατί τρωω λίγο αλλα γιατί η ποσότητα ξεπερνάει κατα πολύ τα όρια της μερίδας. Μήπως η λογική θα ήταν τα πιάτα να έχουν τις ποσότητες που αντιστοιχούν στις φυσιολογικές μερίδες και να κοστολογούνται αναλόγως??? Θα μου πείτε γιατί να μη βγάλουν 3-4 ευρώ παραπάνω στο πιάτο, απλά προσθέτοντας μερικά μακαρόνια ακόμα? Σωστο και αυτο..

Εννοείται φυσικά οτι κανένας δεν μπόρεσε να τελειώσει το πιάτο του και όλα μαζεύτηκαν απο το σερβιτόρο μισογεμάτα. Είπαμε στο τέλος μετά απο τόση πίκρα που φάγαμε να γλυκαθούμε λίγο, και πηραμε 2 μπανόφι με μια μπαλα παγωτό το καθένα τα οποία κόστισαν 7 ευρώ έκαστο!!! Κάναμε το λάθος να τα παραγγείλουμε χωρίς να δούμε την τιμή τους, γιατί πόσο άλλωστε να έχει ένα γλυκό σε ένα εστιατόριο τύπου ιταλικό φαστφουντάδικο (το "φαστ" τρόπως του λέγειν προφανώς).. Πέραν της τιμής το μπανόφι ήταν επιεικώς απαράδεκτο, με άφθονη σαντυγι, σχεδόν ανύπαρκτη καραμέλα και τόσο γευστικά αδιάφορο που 6 άτομα δεν καταφέραμε να φάμε ούτε το ένα απο τα δύο.

Και πάμε τώρα στο λογαριασμό για να καταλάβετε τι εννοώ όταν λέω οτι το μαγαζί είναι μια τεράστια "ιταλική" φούσκα.. Για 2 σαλάτες, μια πιτσα (για τη μέση), 6 πιάτα μακαρόνια, 2 γλυκά και 1 λίτρο κρασί ο λογαρισμός ανήλθε στα 150 ευρώ, τουτέστιν 25 ευρώ το άτομο. Ακόμα γελάω..!! Θα σας πω μόνο οτι το χύμα κρασί τους το χρεώνουν 14 ευρώ το λίτρο!! Στο Vezene με 14 ευρώ ανοίγεις μπουκάλι!

Και να σκεφτεί κανείς οτι τα πιάτα τους ήταν τόσο αδιάφορα γευστικά που αν ρωτήσεις καθένα απο τους 6 μας τι μακαρονάδα δε θυμάται να σου απαντήσει..
Εγω το μόνο που θυμάμαι ήταν οτι τα κομματάκια χοιρινό που είχε το δικό μου πιάτο, μπορούσες να τα χρησιμοποιήσεις και για σφεντόνα..
1000 φορές να είχαμε φάει σε σουβλατζίδικο!
Ειλικρινά απο δω και πέρα απ'το συγκεκριμένο μαγαζί.. ουτε απ'έξω!!

Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Πήγαμε στο εστιατόριο το Σάββατο, 11 Οκτωβρίου 2014, κατά τις 8:30 μμ., χωρίς κράτηση. Είμαστε ένα ζευγάρι και επιθυμούσαμε ένα φαγητό έξω, χωρίς πολλές φανφάρες και χωρίς μεγάλο κόστος. Είχαμε πάει και παλαιότερα στο κατάστημα του Παλαιού Φαλήρου, το οποίο έχει πλέον κλείσει, και είπαμε να δοκιμάσουμε και την νέα πρόταση, αφού ταίριαζε με τα χαρακτηριστικά αυτής της εξόδου.

Παρκάραμε εύκολα και κοντά και κατευθείαν μπήκαμε στο εστιατόριο. Ο χώρος είναι μεγάλος (κυρίως ο εξωτερικός, ενώ ο εσωτερικός μου φάνηκε κάπως μικρός: αυτό ίσως θέλει προσοχή για τον χειμώνα) και μάλλον δεν απαιτείται κράτηση οπωσδήποτε, δεδομένου ότι την ώρα που εμείς φθάσαμε το μαγαζί είχε 2/3 παρέες. Βέβαια από τις 9 μμ και μετά το μαγαζί άρχισε να γεμίζει και κατά τις 10:30 μμ., όταν δηλαδή φύγαμε, ήταν σχεδόν γεμάτο.

Αμέσως μας έφεραν τα σερβίτσια και σε λίγο μία κανάτα με κρύο νερό. Το μενού είναι πολύ πλούσιο σε σημείο που να κουράζει. Εμείς –αφού ωστόσο περιμέναμε περί το εικοσάλεπτο- παραγγείλαμε μία σαλάτα του σεφ σε μικρό μέγεθος (ευρώ 6.90), μία μερίδα rigatoni grande (ευρώ 11.90), μία μερίδα ρύζι jasmin pollo e vendure (ευρώ 9.80) και μία κανάτα λευκό κρασί (500 ml έναντι ευρώ 6.40). Σύνολο 35 ευρώ για δύο άτομα.

Το κόστος δεν είναι χαμηλό για «μακαρονάδες», ωστόσο λαμβάνοντας υπόψη ότι οι μερίδες είναι πάρα πολύ μεγάλες (η συνοδός μου πήρε τη μερίδα της σπίτι σχεδόν ολόκληρη/ εγώ ως κατεξοχήν λαίμαργος την έφαγα ολόκληρη …και φούσκωσα…) και πάρα πολύ ωραίες, νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του 100%. Ακόμη και η σαλάτα ήταν εξαιρετική, ίσως η καλύτερη σαλάτα σεφ που έχω φάει εδώ και αρκετό καιρό. Το ρύζι ήταν πολύ ωραίο και πολύ ιδιαίτερο. Επίσης μας έφεραν πολύ εύγεστο ψωμάκι στην αρχή μαζί με ένα ντιπ.

Γενικώς μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και σίγουρα θα ξαναπάμε. Επίσης νομίζω ενδείκνυται και για οικογενειακές συγκεντρώσεις αφού (α) έχει μεγάλα στρογγυλά τραπέζια, (β) το μενού είναι πλούσιο, οπότε όλοι θα βρουν κάτι να παραγγείλουν και (γ) οι τιμές είναι ανεκτές και οι μερίδες πλούσιες.

Δύο μειονεκτήματα βρήκα (για αυτό και το ¾ στην εξυπηρέτηση): (α) αργοπορία στην παραγγελία και στην εκτέλεσή της. Μάλλον δεν είναι σοβαρό να περιμένεις 40 λεπτά συνολικά για να φας από τη στιγμή που έκατσες στο τραπέζι, και (β) όταν ζητήσαμε να πάρουμε τη μερίδα μαζί μας, μας έφεραν ένα κουτάκι για να τη βάλουμε μόνοι μας. Αυτό είναι άκομψο.

Ο χώρος είναι ωραίος: όχι τόσο ως διακόσμηση, όσο κυρίως ως τοποθεσία και λόγω των δέντρων του περιβάλλοντος χώρου. Για αυτό και 3/4 και εδώ.

Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Χρόνια τακτικός πελάτης του συγκεκριμενου ιταλικού εστιατορίου (πανω απο 6, απο τοτε που ηταν στο π φαληρο) μεχρι σήμερα ειχα σχηματίσει μια πολυ καλη εντυπωση και το ειχα πολυδιαφημισει στους παντες.

Πολλες, διαφορετικες και ωραιες γεύσεις με γενναιες μερίδες και καλο σερβις και ατμοσφαιρα. Μεχρι που… αρχισαν σταδιακα να ανεβαινουν οι τιμες, (ειδικα μετα την μετακομιση τους στη ν σμυρνη) με αποκορύφωμα την τελευταια φορα που το επισκεφθηκα το Νοεμβρη του 2015 που οι τιμές επιασαν ταβανι! 12 ευρω για μια μικρη σαλατα και 10+ για μια μακαρονάδα εν μεσω της συγκεκριμενης οικονονικης κατάστασης νομιζω οτι ειναι το λιγοτερο υπερβολικές!

Δεν πρόκειται να ξαναπατησω ουτε εγω ουτε και οι γνωστοι μου (που ετυχε να το συζητησαμε γιατι τους εκανε φοβερη εντυπωση μετα απο επισκεψη τους) και ουτε να το ξαναπροτεινω εαν πρωτα δεν φτιαξουν τις τιμές. Κριμα γιατι ηταν πολυ καλο μαγαζι και με αυτα που κανουν θα μεινουν μονοι τους…

Καλησπέρα και από μένα,

η lastrega αποτελεί την αδυναμία μου.. Αρχικά στο Π. Φάληρο και μετά Γλυφάδα και Ν. Σμύρνη.

Δεν τρελαίνομαι για την πίτσα της (ειδικά αν οι Νεοσμυρνιώτες έχουν δοκιμάσει πίτσα Ζέας) αλλά κυρίως για τις σαλάτες και τα μπέργκερ της.

Έχοντας δοκιμάσει σχεδόν όλες τις σαλάτες και τα μπέργκερ προτείνω porcellone, pavor από σαλάτες και pollo, Tennessee από τα μπέργκερ.
Από ζυμαρικά προτείνω καρμπονάρα και Domenico.

Στα μεινονεκτήματα, οι τσουχτερές τιμές σε ορισμένα πιάτα π. χ. μερίδες και ορεκτικά.

Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Μέτριο φαγητό για τις τιμές του αλλά αρκετά καλή ποσότητα.
Ο χώρος ψιλοαδιαφορος.
Το wi-fi δεν λειτουργούσε...

Σχετικά καλή εξυπηρέτηση, αν και για να πάρουμε πακέτο το φαγητό μας έφεραν κουτί να το βάλουμε μόνοι μας...