14 Ιούλ 2017

Για το la strega σαφως δεν μπορει κανεις να πει πολλες κουβεντες. Ειναι ενα Ιταλικο εγνωσμενης αξιας και γευσεων που σαφως εχει κι αυτο τις αστοχιες του και τις κακες μερες του μαγειρα.

Κυριακη μεσημερι λοιπον και αποφασισαμε αφου θελαμε να φαμε και οχι να παμε να τσιμμολογησουμε οπως κανουμε συνηθως να παμε σε καποιο Ιταλικο εστιατοριο και να δοκιμασουμε καποια παστα η καποιο Ριζοτο με την συνοδεια καποια πιτσας.
Αφορητη η ζεστη οποτε η καλυτερη λυση ηταν καποιο μαγαζι κλειστο με κλιματισμο για να μπορεσουμε να απολαυσουμε γευμα και μπυρα χωρις ιδρωτα.

Το la strega φανταζε η πιο καλη επιλογη για την συγκεκριμενη μερα δεδομενου οτι ουτε πολυ μακρυα ηταν και οι γευσεις του γνωστες και επιλεκτικες.

Φτασαμε λοιπον στο μαγαζι κατα τις 2 ( ευτηχως γιατι απο τις 2,30 και μετα εγινε σχεδον το αδιαχωρητο ) και καθησαμε σε ενα απο τα παμπολα τραπεζια της αιθουσας του μαγαζιου. Ο χωρος του μαγαζιου δεν τον λες σε καμια περιπτωση ξεχωριστο γιατι θυμιζει αιθουσα δεξιωσεων κατι που σαφως αρμοζει σε κλασσικο Ιταλικο εστιατοριο. Τραπεζια στην σειρα με τα πιατα επανω και την κλασσικη κοκκινη χαρτοπετσετα ειναι οντως αυτο που περιμενεις να δεις απο ενα τετοιο μαγαζι.
Τιποτα περιτο τιποτα παραπανησιο εκτος απο ενα ντουλαπι που εχουν μεσα ποτηρια σουβερ μαχαιροπιρουνα κλπ κλπ και σε μια εσοχη του μαγαζιου η κουζινα.

Μπαινοντας στο μαγαζι σιγουρα αυτο που σε τραβαει ειναι ο επαγγελματισμος και η ευγενεια του προσωπικου. Ισως απο τους ευγενεστερους σερβιτορους που μπορεις να συναντησεις απο τον πρωτο μεχρι τον τελευταιο. Αξιοσημειωτο οτι δεν υπαρχει σερβιτορος με χρεωμενα τραπεζια αλλα ολοι για ολα. Κατι που αποδεικνυεται πολυ καλο για την ταχυτητα εξυπηρετησης του μαγαζιου.

Ας παμε στο συντομο Ιταλικο μενου που φαγαμε

Μολις καθεσαι σου φερνουν τεσσερα υπεροχα καυτα πιτακια που μολις εχουν βγει απο τον φουρνο ( ασχετα αν για την εποχη δεν ηταν οτι καλυτερο ) μαζι με ενα ντιπ απο σκορδο και τυρι που ειναι μια φανταστικη αρχη μεσημεριανου γευματος.

Στην συνεχεια παραγγειλαμε ενα σκωρδοψωμο το οποιο ηταν εξαιρετικο και επαρκεστατο ακομα και για οπλοκληρωμενη μεριδα. Ειναι κατι που μπορεις να το παρεις και αντι πιτσας.4/4 στο ψωμι

Δευτερο πιατο μια μεριδα πατατες με τσενταρ και μπεικον κομμενες ροδελλες που πιο πολυ θυμιζαν σερπαντινα παρα ροδελλες. ( το σχολιο ειναι για καλο..... υπεροχη οπτικη οι πατατες ) Γευστικα ηταν πολυ παραπανω απο οποια προσδοκια μπορεις να εχεις απο ενα τοσο απλο πιατο. Καθε πιρουνια μια πανδαισια. Ενα τελειο συνοδευτικο για μια παγωμενη μπυρα.4/4 και στις πατατες

Επομενο πιατο μια πιτσα με λεπτη ζυμη με μοτσαρελλα και προσουτο που σαφως αναδικνυει γιατι το la strega ειναι εα παρα πολυ καλο Ιταλικο εστιατοριο. Υπεροχη ζυμη τραγανη τελεια ψημενη και τα υλικα επανω να λιωνουν με το προσουτο καπνισμενο τελεια να δινει την υπεροχη γευση. Σιγουρα κι εδω το 4αρι αξιζει τον κοπο.

Τελευταιο πιατο τελος ενα ριζοτο με μανιταρια τρουφα και καποια μυρωδικα. Εδω μας τα χαλασαν. Ουτε η υφη ηταν ριζοτο αλλα ουτε και η γευση. Καποιος ειχε ριξει κατα λαθος μαλλον ολο το ανιθο που ειχε η κουζινα μεσα στο πιατο μας. Πολυ εντονη γευση απο μυρωδικα να χανεται εντελως η μυρωδια και η γευση της τρουφας και τα μανιταρια να μην υπαρχουν καν στο πιατο γευστικα ( οπτικα υπηρχαν εμφανως ). Αστοχια φοβερη για ενα τετοιο μαγαζι. Σαφως βεβαια δεν μου χαλαει την αποψη μου για το μαγαζι αλλα μου χαλασε την διαθεση οτι εγω πηγα στο μαγαζι για να φαω το συγκεκριμενο ριζοτο.2/4 επιεικως για αυτο το πιατο

Για ολα αυτα πληρωσαμε το διολου ευκαταφρονητο ποσο των 50 ευρω που για το μαγαζι ομως και την ποιοτητα που προσφερει ειναι απολυτα φυσιολογικο.

Σαφως το la strega ειναι ενα μαγαζι που θα προτεινα σε οποιονδηποτε ηθελε να φαει ενα ωραιο Ιταλικο γευμα.

07 Σεπ 2017

Ο χώρος είναι μεγαλος και η διακόσμηση μοντέρνα. Υπάρχουν και μεγάλα τραπέζια με καναπέδες που μπορούν να φιλοξενήσουν ολόκληρη παρέα!

Το σέρβις ήταν υποδειγματικό. Πολύ εξυπηρετικά τα παιδιά και με διάθεση να μας ενημερώσουν και να απαντήσουν όλες τις ερωτήσεις μας. Ακόμα κι όταν παρασυρμένοι από τη συζητηση μετά το φαγητό, καθυστερήσαμε να φύγουμε και η ώρα που έπρεπε να κλείσει το μαγαζι είχε περάσει, ο σερβιτόρος ήταν ευγενικός και διακριτικός.

Οι μερίδες ήταν τεράστιες και απολαυστικότατες! Όλοι έμειναν ευχαριστημένοι στην παρέα μας.

Άξιζε μέχρι και το τελευταίο ευρώ! Να αναφέρω πως στο τέλος μας κέρασαν λουκουμάδες με μέλι- κανέλα και με πραλινα- τριμμένο μπισκότο. Ανυπομονώ να ξαναπάω!

20 Οκτ 2018

Έχοντας ξαναφάει στο εν λόγω εστιατόριο πριν 1 χρόνο είπαμε (λανθασμένα) να δώσουμε μια δεύτερη ευκαιρία.

Όταν μπήκαμε μας υποδέχθηκε ένας μάλλον "βαρύς" σερβιτόρος ο οποίος μετά βίας μας εξήγησε που πρέπει να κάτσουμε αν δεν ήμαστε καπνιστές.

Η παρέα απαρτίζεται από 3 παιδιά 7-13 ετών και δύο ενήλικες.

Μετά από 15΄ εμφανίζεται ένας δεύτερος νεαρός σερβιτόρος αγέλαστος και αγενής για να πάρει την παραγγελία μας.

Αφού μας παρατήρησε επειδή τα λέγαμε γρήγορα μας άφησε με την ελπίδα ότι θα φάμε κάποτε...

Για την ιστορία παραγγείλαμε 3 πίτσες οικογενειακού μεγέθους (μεσαίο), μία μερίδα πατάτες, δυο μπύρες και τρία αναψυκτικά.

Μετά από 40 λεπτά ζητήσαμε να μάθουμε τι γίνεται με την παραγγελία.......
Ο σερβιτόρος μας είπε ότι υπάρχει χρονοκαθυστέρηση ????!!!!

Βέβαια δεν έπρεπε να έχουμε παράπονα καθώς είχαν έρθει οι πατάτες και τα ποτά.
Για να μην τα πολυλογώ στην μια ώρα πήγα στο ταμείο και ζήτησα το λογαριασμό.
Ο σερβιτόρος δεν είχε καν την ευγένεια να ζητήσει συγνώμη ή να προσπαθήσει να κατευνάσει τα πράγματα.
Εκεί εμφανίζεται ο "υπεύθυνος" ο οποίος δεν ξέρει καν τι γίνεται, ζητάει συγνώμη εντελώς χλιαρά και δήθεν προσφέρεται να μην πληρωθεί για τις πίτσες.
Έχοντας 3 πεινασμένα παιδιά και μια εκνευρισμένη σύζυγο αποφάσισα να παραμείνω αφού έλαβα τη διαβεβαίωση ότι οι πίτσες ήταν έτοιμες.
Τέλος πάντων η τελευταία πίτσα έφτασε 10 λεπτά αργότερα....
Αφού φάγαμε τις δύο πίτσες λόγω εκνευρισμού ζητάμε λογαριασμό ο οποίος δεν ήρθε ποτέ στο τραπέζι.
Πληρώσαμε 76€ (ολογράφως εβδομήντα έξι ευρώ) και φυσικά ούτε λόγος για κάποια απολογητική έστω συμπεριφορά ώστε να νιώσουμε λίγο καλύτερα.
Ο "υπεύθυνος" άφαντος και οι σερβιτόροι αδιάφοροι και λίγοι.
Σημειωτέον ότι από το διπλανό τραπέζι έφυγαν γιατί βαρέθηκαν να περιμένουν για να παραγγείλουν,
Θεωρώ ότι σαν πελάτες εστιατορίου το 2018 μας αξίζει καλύτερη συμπεριφορά......
Στην εξυπηρέτηση και στο value for money έβαλα μια ντομάτα γιατί έπρεπε να είναι συμπληρωμένο το πεδίο.

18 Μαι 2017

Την περασμένη Πέμπτη 11/5 βρεθήκαμε νωρίς το βράδυ στη Νέα Σμύρνη και
επισκεφθήκαμε το καθιερωμένο εστιατόριο LA STREGA, (δηλαδή η μάγισσα), βασισμένοι στην καλή κριτική του αγαπητού fratello και των άλλων χρηστών.
Πρόκειται για μια τρατορία - πιτσαρία, με ιταλοαμερικακά χρώματα, ευρύχωρη σάλα και εξωτερικό χώρο, που λειτουργεί καθημερινά από 12.30 το μεσημέρι μέχρι τουλάχιστον την 01.00 νυχτερινή, και κάνει διανομή στη γύρω περιοχή.

Μεταφέρθηκε προ τετραετίας από την περιοχή του Παλαιού Φαλήρου, όπου λειτουργούσε πολλά χρόνια.

Ο χώρος, μέσα και έξω, είναι άνετος και έτσι εμείς δεν χρειάστηκε να περιμένουμε για να φάμε. Οι σερβιτόροι ήταν ευγενείς και κατατοπισμένοι πάνω στον πλουσιότατο κατάλογό τους. Επικρατούν σκούρα καφέ και γκρι χρώματα, που υποθέτω ότι το πρωί με το ηλιακό φως από τις μεγάλες τζαμαρίες της σάλας θα εξισορροπούνται όμορφα.

Γενικά μιλώντας,: όπως το μενού τους, έτσι και οι μερίδες των φαγητών τους είναι πλουσιοπάροχες και γι' αυτό, υπερτιμημένες, υπάρχουν πάντως και μικρότερες μερίδες σε κάποια εδέσματα.

Μας έφεραν κανάτα κρύου νερού που ανανέωναν στην πορεία, και εμείς φάγαμε:

-Σαλάτα του σεφ, χορταστική και δροσερή.
-Μία τορτελίνια με κοτόπουλο φιλέτο, μανιτάρια και παρμεζάνα. Εξαιρετικά!!
-Μία μικρή πίτσα Βαλέντσια, με μοτσαρέλα, ζαμπόν και καπνιστό μπέικον. Συμπαθητικό πιάτο αλλά όχι απογειωτικό.
-Μοιραστήκαμε ένα ωραίο γλυκό μπανόφι, με μπισκότο, μπανάνα και βανίλια.

Ήπιαμε μισό λίτρο λευκό χύμα κρασί, που ήταν εντάξει.
Με την ευκαιρία, η λίστα ποτών είναι επίσης πολύ ενημερωμένη, με εμφιαλωμένα, μπύρες, αναψυκτικά, και λοιπά ποτά.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 46 Ευρώ, οπότε κατ' άτομο, χωρίς ποτά, είναι περίπου 20 €, ήτοι κατηγορία 17/25 € ανά άτομο, ποσό όχι ευκαταφρόνητο, αλλά ούτε και απαγορευτικό.
Έτσι, vfm θεωρώ ΄πως αξίζει 2 στα 4, ενώ όλα τα άλλα αξίζουν 3 στα 4!

Ένα ενδιαφέρον και πληθωρικό εστιατόριο, που εκπροσωπεί επάξια τα πέριξ!!