28 Ιαν 2016

Ενημερωση 16/06/16

Το ξαναεπισκεφθηκα λοιπον και αφου οι εντυπωσεις μου ηταν ακρως αντιφατικες με την προηγουμενη κριτικη μου, οφειλω να την αντικαταστησω και εγω αντιστοιχα λιγο πιο συνοπτικα.
Επισκεφθηκαμε 2 ατομα το εν λογω εστιατορειο μια Πεμπτη βραδυ που αριθμουσε 4-5 παρεες. Το προσωπικο ηταν επαρκεστατο, η εξυπηρετηση ομως εμπαζε απο παντου. Καθησαμε λοιπον στον εξωτερικο χωρο σε ενα σημειο που ηταν ορατο τοσο απο τη μερια της κουζινας οσο και απο τους σερβιτορους που κυκλοφορουσανε. Για να μην τα πολυλογω, τους πηρε περιπου ενα 20λεπτο για να ανακαλυψουν την παρουσια μας και περιπου ενα δεκαλεπτο για να μας στρωσουνε και να μας φερουνε καταλογους. Σαν να μην εφταναν ολα αυτα η κοπελα που μας εξυπηρετησε ηταν αγενεστατη και ειρωνας ειδικα οταν επαιρνε την παραγγελια αλλα και σε μια αλλη περιπτωση που θα αναλυσω παρακατω.

Παραγγειλαμε 1 μεριδα μπιφτεκι γεμιστο, μια τζατζικι, μια πατατες και 2 τυλιχτα. με μπριζολακι (οχι "{[gourmet]}")

Οι πατατες dippers ηταν γευστικες. Γευστικα και τα σουβλακια

Το μπιφτεκι καλυπτοτανε απο μια σως πηγμενη στον δυοσμο και υλικα ασυνδετα κατα την ταπεινη μου γνωμη μεταξυ τους. Δηλαδη ασπρη σως απο πανω με τον δυοσμο, μπιφτεκι απο κατω και κοκκινη σαλτσα αλα γιαουρτλου κατω απο το μπιφτεκι. Αχταρμας.

Το τζατζικι δε, εκανε μπαμ οτι ηταν αγοραστο και απλα ειχανε προσθεσει λιγο λαδακι.
Οι ποσοτητες κανονικες, οι τιμες στον θεο. Παρατηρησα τουλαχιστον 20% αυξηση απο την τελευταια φορα με το τζατζικι να φτανει τα 4 ευρω. Σε σουβλατζιδικο στην Κηφισια το εχω δει μεχρι 3,70, το οποιο λες οκ ειναι πανω σε κεντρικο δρομο κτλ. 4 ευρω δεν το εχω δει πουθενα!

Ζητησαμε λογαριασμο και αφου περιμεναμε αλλο ενα 20λεπτο, αποφασισα να παω να πληρωσω ο ιδιος μεσα. Το συνολο ανηρθε στα 28 ευρω μαζι με μια cola και 2 νερακια. Για αυτα που παραγγειλαμε περιπου διπλασια τιμη απο το μεσο σουβλατζιδικο. VfM? Τι ειναι αυτο???

"Το κερασακι στην τουρτα":

Σε καποια φαση ερχεται μια μεγαλη παρεα και αποφασιζουνε να ενωσουνε 4 τραπεζια διπλα μας. Αντι λοιπον να τα κουβαλησουνε ενα ενα, υποθεσανε οτι η ταχυτητα επρεπε να υπερβαινει την ευγενεια οσων τρωγανε διπλα. Ετσι λοιπον, αρχισανε να σερνουνε τα τραπεζια πανω στο ραμποτε το πατωμα. Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να δημιουργηθει ενας εκκωφαντικος θορυβος και μια ταβερνα να τρωει μετα σεισμικων δονησεων.

Αφου τα ενωνουνε λοιπον και αρχιζουνε να φερνουνε τα σερβιτσια, καλουνε οι ανθρωποι την εν λογω κοπελα να της πουνε οτι το ενα ποτηρι ειχε πανω κραγιον και το αλλο οτι ειχε απορρυπαντικο πλυντηριου. Φυσικα αυτη αντι να ζητησει συγγνωμη απαντησε μες στην ειρωνια: "Να παρω και τιποτα αλλο τωρα που θα παω μεσα?" Αξια ανεκτιμητη!!!

Ενα εχω να πω. Οταν αντι για σωστους μαγειρους και ψηστες, προσλαμβανεις διακοσμητες, αυτα παθαινεις. Και εμεις παθαμε και μαθαμε και επειδη το δις (τρις εν προκειμενω) εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου, ποτε ξανα!

29 Σεπ 2016

Σήμερα πέρασα απο το μαγαζί και προμηθεύτικα σε πακέτο τα εξής:
9 καλαμάκια κοτόπουλο
3 σουβλάκια με πίτα (2 με καλαμάκι κοτόπουλο και 1 με καλαμάκι χοιρινό)
1 πατάτες.

Τα καλαμάκια ήταν ψιλοάνοστα και εξαιρετικά μικρά!! Λόγο διατροφής τα ζύγισα.
4 απο αυτά ήταν 212 γραμ.
Μιλάμε για καλαμάκι 53 γραμμαρίων. Το μισό απο τα μέτρια σουβλάκια που υπάρχουν στην αγορά, ή το 1/3 των μεγάλων.
Η τιμή στο καλαμάκι ήταν 1,5 ευρώ, όταν με 1,7 ψωνίζω απο την Βυζαντίου καλαμάκι άριστης ποιότητας, γευσικότατο με 150+ γραμμάρια κρέας.
Ειδικά μέσα στις πίτες το καλαμάκι ήταν για γέλια. Φαινόταν μηδενικό. Μία πίτα, χωρίς κρέας! Σαν τις νηστίσιμες που τρώμε την μεγάλη εβδομάδα.
Οι πατάτες ήταν πολύ καλές.
Χωρίς συζήτηση δεν πρόκειται να ξαναπάω.