Μεξικανικο. Από νωρίς το πρωί εως αργά το βράδυ.

02 Νοε 2016

Με συνεργάτη βρεθήκαμε στην περιχοή και καθήσαμε για φαγητό. Ο χώρος είναι φανταστικός για την Ν. Φιλαδέλφια τουλάχιστον. Ήταν απόγευμα καθημερινή με φοβερό καιρό και ενθουσιάστηκα απο τον χώρο και την μουσική.

Στο φαγητό και τις τιμές τα χαλάσαμε όμως!!

Το μενού πλούσιο με ποικιλία (όπως συναντάς στα πιο πολλά μεξικάνικα της Αθήνας).

Δοκιμάσαμε μια σαλάτα πρασινάδα, αβοκάντο κτλ μέσα σε μια crispy φωλιά (μεγάλη μερίδα, φρεσκοκομμένη η σαλάτα) σαν γεύση καλή.

Quesadillas με κοτόπουλο. Καλή μερίδα οκ σαν γεύση

Mix fajitas ώραία παρουσιάση αλλά τα κομματάκια του κρεάτος ήταν άγευστα. Δεν μου άρεσουν καθόλου σαν γεύση. Δεν ξέρω εάν ήταν η ποιότητα, το ψήσιμο ή ο συνδυασμός πάντως το αποτέλεσμα δεν μου άρεσε καθόλου.

Οι τιμές για την ποιότητα και την ποσότητα είναι τσιμπημένες.

Θεωρώ ότι το μαγαζί ίσως είναι καλύτερο για μαργαρίτες και coctail παρά για φαγητό. ϊσως όμως έτυχε και η ημέρα και η ώρα. Ποιός ξέρει?'Ισως του δώσω άλλη μια ευκαιρία κάποαι στιγμή.

21 Ιαν 2017

Ως λατρης της Μεξικανικης κουζινας ειχα βαλει στο ματι το συγκεκριμενο μαγαζι εδω και πολυ καιρο λογω των καλων σχολιων που ειχα ακουσει ομως δεν ειχε τυχει να το επισκεφτω.

Προχτες μεσημερι καθημερινης ομως βρηκα την ευκαιρια να παω μεχρι τη Ν. Φιλαδελφεια και επιτελους να δοκιμασω τα πιατα του. σαν χωρος θεωρω οτι ειναι απο τους πιο ωραια διακοσμιμενους απο οσα μεξικανικα εστιατορια εχω επισκεφτει ως τωρα. Το σερβις επισης ηταν ικανοποιητικο αν και οταν το επισκεφτηκαμε ειμασταν σε συνολο 2 παρεες οποτε δε μπορω να κρινω.
απο θεμα φαγητου εκ προιμιου να πω οτι οι μεριδες ειναι τεραστιες και σιγουρα δε τις καταφερνει ενα ατομο με τιποτα. επισης δεν τσιγκουνευονται τα υλικα που χρησιμοποιουν κατι πολυ θετικο.

Παραγγειλαμε λοιπον Τσιμιτσαγκας με κιμα και τηγανητες πατατες, Κουασεντιλια με κοτοπουλο και εντιλαντας με κοτοπουλο και ρυζι. παραγγειλαμε επισης και μια μπυρα με τεκιλα καθοτι σε μεξικανικο. μαζι με αυτα αρχικα μας εφεραν και πιτουλες με 2 ντιπακια. ολα τα ανωτερω κοστισαν 30,40€

Απο θεμα γευσεων ολα ηταν πολυ ικανοποιητικα και δε μας ξενισε απολυτως τιποτα. φυσικα και θα το ξαναεπισκεφτουμε στο μελλον καθοτι μας αφησε πολυ καλες εντυπωσεις. επισης για το συγκεκριμενο καταστημα μπορεις να βρεις και εκπτωση απο 15 εως 20% με διαφορες προσφορες που υπαρχουν.

01 Δεκ 2016

Επισκέφθηκα το εστιατόριο (όχι για πρώτη φορά) την προηγούμενη βδομάδα με μια φίλη μου.

Ο χώρος όμορφος, με ιδιαίτερο στυλ και μουσική σε σωστή ένταση ώστε να μπορείς άνετα να συζητήσεις με την παρέα σου.

Ο κατάλογος πλούσιος με γεύσεις που αναμένει να βρει κάποιος σε ένα μεξικάνικο εστιατόριο.

Πήραμε μια σαλάτα, νομίζω mama's λεγόταν, σε φωλιά που ήταν πολύ νόστιμη και σε αρκετά ικανοποιητικό μέγεθος. Ένα burrito frio κι ένα enchiladas. Οι μερίδες είναι ικανοποιητικές σαν ποσότητα και θεωρώ πως το συγκεκριμένο μεξικάνικο είναι value for money. Η γεύση ικανοποιητική αλλά όχι εξαιρετική.

Στα θετικά:
- Το ευγενικό και καλοδιάθετο προσωπικό (πλην του υπευθύνου)
- Τα σφηνάκια που μας κέρασαν κάποια στιγμή μέσα στη βραδιά

Στα αρνητικά:
- Ο υπεύθυνος του καταστήματος, ο οποίος ήταν ειρωνικός και αγενέστατος μας χάλασε τη βραδιά κι επίσης ίσως είναι κι ο μοναδικός λόγος αν δεν ξανα επισκεφτώ το μαγαζί.

30 Οκτ 2015

Επισκεφτήκαμε τέσσερα άτομα (κατόπιν κράτησης) το εστιατόριο Κυριακή μεσημέρι. Εύκολο το παρκιγκ, δεν θα δυσκολευτείτε. Ο χώρος δεν σου κάνει εντύπωση, παρότι πολύχρωμος και φορτωμένος. Μουσική σε καλή ένταση, άνετα μεγάλα τραπέζια, πολύ λίγη κίνηση. Παραγγείλαμε μαργαρίτες (απλές όχι frozen), 7€ η μια (καλή τιμή), αλλά συμφωνήσαμε ομόφωνα, πως έχουμε πιει και πολύ καλύτερες.
Οι κοπέλες που πήραν παραγγελία και σέρβιραν, χαμογελαστές, ευγενικές, αλλά όχι και τόσο σβέλτες. Εδώ να σημειώσω πως ενώ είχαμε ένα μικρό ατύχημα, (μια κοπέλα από δική μας απροσεξία, λούστηκε με... μαργαρίτα), τα κορίτσια του μαγαζιού έτρεξαν να βοηθήσουν και να καθαρίσουν όπως είθισται σε τέτοια... γούρια, ενώ προς τιμή του μαγαζιού, αντικατέστησαν το ποτό, χωρίς επιπλέον χρέωση.

Από τον κατάλογο τώρα, αντιληφθήκαμε ότι το επίπεδο του Agavita, όχι τόσο σε αριθμό επιλογών αλλά σε επίπεδο γεύσεων και ποιότητας, δεν θα είναι αντάξιο των προσδοκιών μας. Και δεν διαψευστήκαμε, δυστυχώς. Η πράσινη σαλάτα Agavita που έφτασε πρώτη στο τραπέζι, ήταν από τις χειρότερες εκτελέσεις σαλάτας που έχω δει. Νομίζω, πως είναι η μοναδική φορά που σαν παρέα, αφήσαμε σαλάτα αφάγωτη σε γεύμα. Ούτε καλά τα υλικά, ούτε σωστό ανακάτεμα γεύσεων και με μια μπόλικη μουσταρδογραμμή, ριγμένη από πάνω, δεν σου άνοιγε την όρεξη με τίποτα.

Το κυρίως που εγώ δοκίμασα -και αυτό θα κρίνω- είναι εντσιλάδας κοτόπουλο. Λοιπόν, δεν το προτείνω σε κανέναν. Καταρχήν, δεν σου αφήνει τίποτα το μεξικάνικο, είναι άγευστο, με μια ατυχή στρώση από κέτσαπ (! ) πάνω στις τορτίγιες και με μια γέμιση, που δεν ανταγωνίζεται ούτε καν, το κλασσικό τυλιχτό σουβλάκι κοτόπουλο.

Το πιάτο ήταν συνοδευόμενο από προτηγανισμένες πατάτες με τη φλούδα, αυτές της σακούλας, που βρίσκεις στο σούπερ μάρκετ. Όλη η παρουσία ήταν θλιβερή, ενώ ακόμη και οι πατάτες, πρέπει να ήταν έτοιμες από πριν και απλά ζεσταμένες εκείνη τη στιγμή στο φουρνάκι. Στα Goody’s δηλαδή, πιο φρέσκες. Και τα υπόλοιπα τρία πιάτα, ήταν κάτω του μετρίου και τα μετανιώσαμε τα 20€ έκαστος, για αυτά που -τελικά δεν- φάγαμε. Κρίμα για τη περιοχή, που ενώ δείχνει πέρα από τα café να το ψάχνει και γευστικά, να δυσφημίζει μια ειδική κουζίνα, με ένα τόσο μέτριο μαγαζί.

06 Σεπ 2016

Πολύ ωραίος χώρος ωραία μουσική άθλιο service και μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση ότι ο σερβιτόρος και υπεύθυνος του μαγαζιού (όπως διαπίστωσα αργότερα) ήταν απίστευτα ξινός και σε κάποια στιγμή μας έκανε παρατήρηση γιατί λέει τα δύο παιδιά που είχαμε μαζί μας έτρεχαν ανάμεσα στα τραπέζια (πράγμα το οποίο δεν συνέβη και ακόμη και αν είχε συμβεί αυτός δεν θα το είχε δει διότι δεν ήταν εκεί) και ενοχλούσαν τον κόσμο που '''έτρωγε'''...... σημειωτέον το μαγαζί ήταν άααααδειοοοοο.

Όταν πλήρωσα το λογαριασμό ζήτησα να δω τον υπεύθυνο και να του κάνω παράπονα για τον τρόπο που συμπεριφέρθηκε. Η απάντηση ήταν κάτι ασυναρτησίες, προφανώς γιατί δεν είχε τίποτε να πει.....

Συμπέρασμα: Ωραίο μαγαζί αλλά δεν θα ξαναπατούσα με τίποτε και επίσης θα προτρέψω και τους γνωστούς μου να κάνουν το ίδιο.....

Παρασκευή βραδυ, εγώ και ή κοπέλα μου αποφασίσαμε να πάμε στο agavita!!
(Χώρος)
Ενθουσιάστηκα με την διακόσμηση, και γενικότερα με τον χώρο!!
(Φαγητό)

Παραγγειλλαμε 2 πιάτα, μεγάλες μερίδες και χωρταστικές!! και πολύ ωραία τα πιάτα γευστικά!! τ κοτόπουλο απαιχτο πραγματικά όσο αφορά τ encillada, αλλά κ τ ρύζι του μαρεσε..... τ άλλο πιάτο ήταν το frida kahlo 4 μακριές τορτίγιες και μέσα είχε κιμά, φασόλια, καλαμπόκι και συνοδευόταν από πατατακια με λίγο σαλάτα, εξαιρετικό πιάτο και αυτό! Γενικότερα αυτά τα δύο πιάτα τα συνιστώ ανεπιφυλαχτα!!!

(Τιμές)
Γενικά καλές οι τιμές αν λάβω υπόψην μου τις μεγάλες μερίδες αλλά και την γεύση τους! αυτά που παράγγειλαμε εκαναν 18€, αλλά σκασαμε στο φαγητο!!

πήραμε και ένα γλυκό στο τέλος μια ταρτα σοκολάτα, ενταξει λίγο μικρό μ φάνηκε, αλλά σχετικά καλό ήταν, με μια μπάλα παγωτό και σε ένα μπολακι μικρό είχε σιρόπι τ οποίο σε εκαιγε ελάχιστα!5€ το γλυκό!

Επίσης είχε και live μουσική!!!!

Ο κατάλογος μεγάλος, είχε πολλές επιλογές μπορώ να πω!!

Γενικότερα μαρεσε πολύ ο χώρος και τα φαγητά που δοκιμασία!! δεν μπορώ να βρω κάτι που δεν μαρεσε!!