ΝΤΕΜΕΚ ΜΕΖΕΔΟΠΩΛΕΙΟ

Μεζεδοπωλεία

Νικ.Τρυπιά 1-3, Ν.Φιλαδέλφεια [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Καθημερινές από τις 19.00 μέχρι αργά το βράδυ και Σαββατοκύριακο από την 13.00 το μεσημέρι μέχρι αργά το βράδυ.Δευτέρα κλειστά.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Υπάρχει εξωτερικός χώρος Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Εδώ αναμφισβήτητα θα βρείτε τα πιό πειραγμένα αλλά και ταυτόχρονα παραδοσιακά μεζεδάκια της περιοχής.
Φρέσκα, ποιοτικά, περίτεχνα και πάντα φταγμένα με μεράκι μεζεδάκια από τον σεφ μας. Αποστάγματα προσεκτικά διαλεγμένα απο όλη την Ελλάδα, ρεθυμνιώτικη ρακί, γιαννιώτικο κρασί και πολλά άλλα...
Μην διστάζετε να μας ρωτάτε για τα πιάτα ημέρας και σίγουρα μην ξεχάσετε να δοκιμάσετε το αγαπημένο σε όλους γλυκό μπανόφι...

Γράψε τη δική σου κριτική

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Οι εξετάσεις τελείωσαν με επιτυχία (ουφ), οπότε ξανά πίσω στο αγαπημένο χόμπυ! Ντεμέκ λοιπόν, που στα Τούρκικα σημαίνει δήθεν/τάχα.

Ίσως ένα παρεξηγημένο -από εμένα- μεζεδοπωλείο, που τελικά απέδειξε ότι αξίζει επανειλημμένες επισκέψεις από όσους κινούνται στην περιοχή. Είναι από τις περιπτώσεις εκείνες που αν το κρίνεις μόνο εξ’ όψεως, θα επιβεβαιωθεί σίγουρα ο κανόνας που λέει ότι είναι λάθος να “υποτιμήσεις" οποιονδήποτε ή οτιδήποτε από το παρουσιαστικό του χωρίς να έχεις εμβαθύνει…! Φαντάζομαι σε όλους έχει συμβεί κάποια στιγμή. Κυρίως με ανθρώπους, που συμβαίνει συχνά να τους “μετράμε” πρώτα με την πρώτη ματιά, που εντάξει, ίσως τις περισσότερες φορές να μη μας “γελάει” αλλά συμβαίνει κάποιες άλλες να μας ρίξει και πολύ “έξω”.

Για να τα πάρω με τη σειρά, το Ντεμέκ είναι ένα μικρό μεζεδοπωλείο τύπου μοντέρνο καφενείο, που βρίσκεται στο τέλος της Ν. Τρυπιά (της πολυσυζητημένης τώρα τελευταία οδού της Φιλαδέλφειας λόγω των ωραίων μεζεδοπωλείων που έχουν δημιουργηθεί) και η οποία ξεκινάει από το ύψος της Λεωφ. Δεκελείας που βρισκόταν το γήπεδο της ΑΕΚάρας (για να μην ξεχνιόμαστε), διασχίζει όλα τα γνωστά μεζεδοπωλεία (Γυμνάσιο, Μπινελίκια, Βyρακι, Μέλισσες, Γαριδάδικο Πρίγκηπος, τα ωραία μπαράκια B-κουτί και Fairytale) και καταλήγει πάλι στην Δεκελείας στο ύψος του (ζαχαροπλαστείου) Κανάκη. Εκεί λοιπόν, εμφανώς απομακρυσμένο από τα υπόλοιπα, με κοντινότερό του το επίσης νέο σχετικά “Γευσιπλοϊα”, το συναντάμε λίγο πριν το φανάρι στο δεξί μας χέρι, απέναντι από το ζαχαροπλαστείο Piccadilly.

O χώρος, νομίζω ότι αποτελεί έναν από τους βασικότερους λόγους που κάποιος ΔΕΝ θα το προσέξει εύκολα και θα περάσει απαρατήρητο. Άρα κατά την γνώμη μου είναι αυτός στον οποίο πρέπει οι υπεύθυνοι να δώσουν περισσότερη σημασία. Ίσως φταίει και η τοποθεσία γενικότερα. Ανάμεσα σε ένα φωτογραφείο και ένα άλλο μαγαζί κολλητά, θέλει κάτι super φωτεινό, λουλουδάτο και ευχάριστο ώστε να κάνει την διαφορά εμφανισιακά και να τραβήξει το μάτι, στοιχεία τα οποία υπολείπεται.

Εξωτερικά κλεισμένο με νάυλον, συνεπώς τίποτα το ιδιαίτερο. Λίγο πιο μπροστά ένα υπερυψωμένο τσιμεντένιο γκρι παρτέρι -νομίζω του δήμου- που μάλλον κάνει ζημιά καθώς το κρύβει από τον δρόμο. Σίγουρα η λύση δεν είναι να ξεπατώσουν τα φυτά, όμως η επιμέλειά του σε πιο φροντισμένα, πιο κοντά και χρωματιστά λουλουδάκια σε συνδυασμό με κάποιο σποτ φωτισμού, σαφώς θα προσελκύσει την προσοχή των περαστικών.

Εσωτερικά, μικρός χώρος αλλά μουντός, με διακοσμητικές πινελιές που κινούνται σε εντελώς ερασιτεχνικά επίπεδα, χωρίς τολμώ να πω με ιδιαίτερο γούστο. Χρειάζεται πιστεύω τη βοήθεια ενός πιο έμπειρου ατόμου στο στήσιμό του. Δεν έχω καταλήξει αν φταίει ο φωτισμός με τα αδιάφορα εμαγιέ λεκανάκια για φωτιστικά ή ο χρωματισμός (σε τόνους μπεζ-πράσινο), σίγουρα πάντως πρέπει να κινηθούν σε πιο χαρούμενα χρώματα. Κουζίνα ανοιχτή και πεντακάθαρη σε μια ματιά που έριξα επιστρέφοντας από τις επίσης καθαρές και πιο γουστόζικες -διακοσμητικά- τουαλέτες. Βέβαια δεν υπήρχε άλλη παρέα εκείνη την ώρα στο μαγαζί οπότε, δεν θα μπορούσαν και να μην είναι καθαρές.

Τα αρνητικά νομίζω ότι τελειώνουν εδώ. H μουσική μας ανέβασε πραγματικά την διάθεση…Πέννυ & the swingin’ cats, Μαραβέγιας, Mουζουράκης, Μποφίλιου και γενικά ευχάριστα σ’ εμάς ακούσματα, που ξεφεύγουν από τα χιλιοπαιγμένα.

Η εξυπηρέτηση από μια κοπέλα, ευγενέστατη, χαμογελαστή, ενήμερη και διατεθειμένη να μας σταματήσει εκεί που πιστεύει ότι έχουμε ξεφύγει…αν και τελικά δεν μας έπεισε, πάλι υπερβάλαμε στην παραγγελία μας.

Παρασκευή 29/5/2015 περί ώρα 20:00, 3 άτομα παραγγείλαμε τα εξής:

- Σαλάτα πράσινη, με ρόκα, σπανάκι, κατίκι Δομοκού, δαμάσκηνο, πάπρικα και ντρέσινγκ. Παρότι ήταν φρέσκια και είχε όλες τις προϋποθέσεις ώστε να κερδίσει εντυπώσεις, δεν τα κατάφερε. Κάτι της έλειπε για να δώσει την ένταση που χρειαζόταν. Ίσως παραπάνω ντρέσινγκ. Επίσης δεν μου άρεσε το εμαγιέ σκεύος στο οποίο την σέρβιραν, γιατί όπως έχω ξαναπεί, με την πάροδο του χρόνου και τη χρήση, αυτά τα σκεύη μπορούν να γίνουν άκρως ανθυγιεινά.

- Ποσεδάκι πάνω σε φρυγανισμένο ψωμί. Πρώτη φορά δοκίμασα αυγό ποσέ, κι αυτό γιατί θυμάμαι τον δάσκαλο μου (chef) που μας δίδασκε πέρυσι το μάθημα “πρώτων υλών” να λέει ότι το αυγό αν είναι μπαγιάτικο δεν γίνεται να γίνει ποσέ…δεν στέκεται…οπότε όπου το βρείτε ποσαρισμένο, φάτε το άφοβα! Αποτελεί την light εκδοχή του αυγού “μάτι” αφού δεν τηγανίζεται, ούτε βράζεται, αλλά ψήνεται μέσα σε νερό με ξύδι συνήθως, στους 65ο-85οC θερμοκρασία κατά την οποία και παστεριώνεται. Καλή πρόταση και υγιεινή.

- Τηγανιά χοιρινή ρακομελάτη με ντοματίνια και μανιτάρια. Πολύ γευστική, αν και κάποια κομμάτια είχαν λίγο παραπάνω λιπάκι από το επιθυμητό, που όμως άφησε καλές εντυπώσεις γιατί το σβήσιμο με το ρακόμελο και τα αρωματικά της, την έκαναν να μην περάσει απαρατήρητη.

- Πατάτες baby, με λουκάνικο, στακοβούτυρο και μυρωδικά. Οι πατάτες ήταν ψημένες σαν κάστανα και άφηναν μια ωραία επίγευση από το στακοβούτυρο, όχι πολύ έντονη, το λουκάνικο ήταν πολύ καλό.

- Κοτόπουλο πανέ με χειροποίητη σάλτσα μπάρμπεκιου. 9 μικρά τεμάχια, φτερούγες αν δεν κάνω λάθος, συνοδευόμενα από σαλάτα σπανάκι μέσα σε τραγανή φωλιά που στην αρχή νομίζαμε ότι ήταν από τυρί, αλλά μόλις δοκιμάσαμε διαπιστώσαμε ότι ήταν από τριμμένη πατάτα. H χειροποίητη μπάρμπεκιου δεν μας ενθουσίασε και γενικότερα το πιάτο άρεσε μόνο στο ένα άτομο της παρέας. Εγώ πάντως δεν θα το επέλεγα ξανά.

- Πατατόφλουδες με τυρί τριμμένο. Πιάτο που τρώω για δεύτερη φορά και πιστεύω ότι θα γίνει μόδα σιγά-σιγά, όπως έχουν γίνει οι πατάτες με τα αυγά μάτια. Αυτές βέβαια δεν ήταν ακριβώς φλούδες…είχαν αρκετή ψίχα πατάτας από μέσα, πράγμα που για μένα χάλαγε την ιδέα και το τελικό γευστικό αποτέλεσμα. Αναπόφευκτα συγκρίνοντας με αυτές που έφαγα πέρυσι το καλοκαίρι σε μεζεδοπωλείο του Ρεθύμνου, έπρεπε να είναι σκέτη φλούδα, που (μάλλον) στο τηγάνι ή σε φριτέζα παίρνει χρυσαφένιο χρώμα και τραγανιστή υφή και σίγουρα η προσθήκη κάποιας σάλτσας τυριού θα προσέδιδε ανώτερη γεύση. Το λέω σαν δοκιμασμένη πρόταση…

- Σαγανάκι φέτας με φύλλο κανταϊφι και μαρμελάδα ντομάτας, ε ξ α ί σ ι ο! Το φύλλο άψογα ψημένο χωρίς λαδίλες. Η μόνη παρατήρησή μου θα ήταν για την μαρμελάδα ντομάτας που θα την ήθελα λίγο πιο γλυκιά για να ισορροπεί με την αλμύρα της φέτας. Έγώ πάντως, συνδύασα και το ντεκοράκι του δυόσμου στις μπουκιές μου και ήταν όλα τα λεφτά. Θα του πήγαινε πολύ και μέσα στη φέτα.

- Κιμαδόπιτα με πιπεριά, ντομάτα, σταφίδα και μυρωδικά…πιάτο έκπληξη!!! Ένας super αρωματικός μοσχαρίσιος κιμάς, σε ένα φύλλο εξαιρετικό που έμοιαζε χειροποίητο, τυλιγμένο σαν κρέπα. Ακόμα κι εγώ που ποτέ δεν θα επέλεγα κιμαδόπιτα στο μενού μου και γενικά δεν συμπαθώ τον κιμά στην κοκκινιστή του μορφή (έχω κι εγώ τα ψυχολογικά μου…μπιφτέκι τρώω - μακαρόνια με κιμά ποτέ)…υποκλίθηκα στον μάγειρα! Όποιος πάει, επιβάλλεται να την δοκιμάσει.

- Σκιουφιχτά μακαρόνια με ντοματίνια, απάκι, ξινομυζήθρα και μαυροκούκι…άλλο ένα πιάτο top of the top του μαγαζιού κατά την γνώμη μου! Ίσως ένα από τα ωραιότερα που έχω δοκιμάσει, το οποίο μας ανακοινώθηκε ως πιάτο ημέρας και σχεδόν απαίτησα να μπει στο κυρίως menu…! Η κοπέλα με καθησύχασε, λέγοντας ότι προς τα εκεί πάει το πράγμα…γιατί αρέσει σε όλους.

Ήπιαμε νερό σε κανάτα και ένα αναψυκτικό λεμονίτα για μένα γιατί δεν φέρνουν κόκα-κόλα (άλλο ένα αρνητικό) και μας κέρασαν ένα εξαιρετικό (για τους λοιπούς γιατί εγώ δεν το τρώω), εντυπωσιακό και μεγάλο κομμάτι γλυκού, μπανόφι. Επειδή στη σχολή, έμαθα να δοκιμάζω τα πάντα πριν τα απορρίψω, έβαλα το κουταλάκι μου και δοκίμασα και μπορώ να πω ότι σαν εκτέλεση ήταν πολύ καλή, άσχετα που δεν μου αρέσει ο συνδυασμός με την μπανάνα, την οποία σαν φρούτο σκέτη την τρώω αλλά σε γλυκό όχι (είπαμε, έχω πολλά ψυχολογικά).

Πρέπει να αναφέρω ότι όλα τα πιάτα εκτελέστηκαν εκείνη τη στιγμή και ήρθαν ζεματιστά και όχι ζεσταμένα σε microwave. Πληρώσαμε 45€ ήτοι 15€/άτομο και φάγαμε του σκασμού. Εντάξει οι μερίδες δεν είναι τεράστιες, αλλά με τις τιμές να κυμαίνονται κατά κύριο λόγο από 3-7€, αυτά που πήραμε ήταν υπεραρκετά για 3 άτομα και τα χρήματα ισάξια.

Χάρηκα που τελικά δεν καταλήξαμε απλά για σουβλάκια στην πλατεία όπως ήταν η αρχική μας σκέψη, γιατί φάγαμε οικονομικά, γευτήκαμε διαφορετικά ωραία πιάτα και έπαψε να υπάρχει έτσι κι αυτός ο δισταγμός που –κακώς- είχαμε απέναντι σ’ αυτό το μαγαζί τόσο καιρό, στο να το επισκεφτούμε. Στεναχωρήθηκα όμως γιατί μέχρι τις 22:00 που φύγαμε δεν υπήρχε άλλη παρέα, βέβαια μας είπαν ότι είχαν μια κράτηση 20 ατόμων, αλλά αυτό δεν δικαιολογεί αυτή την εικόνα για Παρασκευή βράδυ. Εύχομαι να ήταν τυχαίο. Υπήρχαν και 2 παιδιά με μουσικά όργανα που ήρθαν λίγο πριν φύγουμε, που θα έπαιζαν ζωντανή μουσική απ’ ότι καταλάβαμε. Δεν ξέρω αν αυτό γίνεται γενικά τα Π/Σ ή ήταν εκτάκτως για εκείνο το βράδυ.

Συμπερασματικά το Ντεμέκ κάνει μια τίμια προσπάθεια και αξίζει πολλά περισσότερα απ’ αυτά που δείχνει ότι μπορεί και χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί οι προτάσεις της αγαπημένης μας περιοχής, εξελίσσονται όντας όλο και πιο αξιόλογες και ανταγωνιστικές, πράγμα που πιστεύω ότι ανεβάζει αυτομάτως και τον πήχη της ποιότητας. Νομίζω ότι εάν ληφθούν υπόψη τα παραπάνω προαναφερθέντα περί χώρου-διακόσμησης, θα αλλάξει το σκηνικό και για την κάτω πλευρά της πιάτσας.

Προτείνεται για όσους βρίσκονται κοντά, γιατί τελικά... δεν είναι καθόλου δήθεν! Εμείς πάντως θα επιστρέψουμε σύντομα.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα
Ιούλ

Μετά την κριτική που είδα από το ποντίκι (μιας και χαζεύω γενικά κριτικές) αποφάσισα να πάω και εγώ στο Ντεμεκ μεζεδοπωλείο. Πήγαμε πέμπτη μαζί με άλλους 2 φίλους κατα της 21:30 περίπου. Οταν πήγαμε είχε άλλη μια παρέα έξω και μας φάνηκε κάπως αλλα τελικά αργότερα κατα της 22:30 είχε αρκετό κόσμο (είναι λίγο αφτεράδικο όπως μας είπε χαριτολογώντας η κοπέλα που δούλευε). Η εξυπηρέτηση ήταν πολυ καλή και άμεση, από την κοπέλα που προανέφερα, και μας βοήθησε να αποφασίσουμε για τα πιάτα γιατί είχαμε και απορίες...

Για τον χώρο έχω να πώ ότι μου άρεσε πολύ το εσωτερικό του γιατί είναι πιο εναλλακτικό και ζεστό απο αλλα τετοιου τύπου μαγαζιά που έχω πάει και μου άρεσε που έδενε καταπληκτικά με τη μουσική που έπαιζε σε αντίστοιχο ύφος. Μας έκανε εντύπωση η τουαλέτα του μαγαζιού που ήταν πολύ προσεγμένη!!!! Ο εξωτερικός του χώρος είναι πιο απλός και διακριτικός, εν σχέση με το μέσα, διακοσμημένος με λουλούδια στη πρόσοψη του μαγαζιού και μπροστά είχε ένα παρτέρι στο οποιο θεωρώ οτι έπρεπε να υπήρχαν περισσότερα λουλούδια για να φαίνεται πιο ωραίο με τα φώτα που έχει. Το φαγητό ήταν άψογο και αρκετά ιδιαίτερο θα έλεγα. Πήραμε:

Σαλάτα ταμπουλέ δροσερή και λεμονάτη

Σαγανάκι με κανταίφι και μαρμελάδα ντομάτας.... δεν το είχαμε ξανακούσει καν έτσι το σαγανάκι. Ήταν κάτι το διαφορετικό και πεντανόστιμο.

Μακαρόνια σκιουφιχτά με απάκι, ντοματίνι στακοβούτυρο και μαυροκούκι. Ένα απο τα καλυτερα πιάτα που φάγαμε σίγουρα.

Κεμπάπ γιαουρτλού κλασική συνταγή αλλα το κεμπαπ ήταν γευστικότατο και ζουμερό.

Μανιτάρια γεμιστά με σχοινόπρασσο, κοτόπουλο, μπεικον, κρέμα γάλακτος και στη μέση είχε μια ντομάτα σε σχήμα τριανταφυλλου ήταν καινούριο πιάτο και μας το πρότεινε η κοπέλα αφου δεν ήταν στο κατάλογο. Ηταν εντυπωσικό τόσο οπτικά οσο και γευστικά!!!

Πατατόφλουδες! Δηλάδή οι τηγανιτές πατάτες του μαγαζιού. Φρεσκιες και κομμένες στο χέρι ετσι τουλάχιστον φάνηκε απο το σχήμα, σερβιρισμένες με τριμμένη γραβιέρα, πάπρικα και χοντρό αλάτι. Νοστιμότατες!

Ηπιαμε ενα κιλό κρασί ροζέ το οποίο ηταν απο τα πιο καλά χύμα κρασιά που έχουμε πιεί γενικά έξω. Στο τέλος αφου σκάσαμε απο το φαι, μας κεράσανε γλυκό μπανόφι... Η αλήθεια είναι οτι πάθαμε την πλάκα μας με το γλυκό. Πολλά μπράβο στο μάγειρα!!

Ο λογαριασμός ήταν στα 36 ευρώ δηλαδή 12 το άτομο. Κατα τη γνώμη μου πολυ τίμια για αυτό που προσφέρει.

Γενικά το Ντεμεκ μας άφησε πολύ καλές εντυπώσεις με το φαγητό του να μας αφήνει τις καλύτερες, θα το ξαναπροτιμήσουμε σίγουρα...