ΜΑΓΕΥΜΑ ΕΔΕΣΜΑΤΟΠΩΛΕΙΟ
Μοντέρνα κουζίνα

Πειραιάς κέντρο

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Τεταρτη,Πεμπτη,Παρασκευη (19:00-00:30) Σαββατο (13:00 - 00:30) Κυριακη (13:00 - 23:00) Δευτερα- Τριτη - Κλειστα

Έχει ζωντανή μουσική
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Ψάχνοντας στο a4f προτάσεις για τον Πειραιά προς Αγία Σοφία, έπεσα στις κριτικές για το Μάγευμα και ειδικά της PP_TINA, η οποία με παρότρυνε να κάνω αμέσως και την κράτηση (παρόλο που νεώτερη κριτική του χρήστη dkat μου δημιούργησε μια υποψία ανησυχίας-η οποία ευτυχώς δεν επιβεβαιώθηκε).

Φτάσαμε Παρασκευή βράδυ, 4 άτομα, εύκολο parking στα γύρω στενά ή και επί της Σπάρτης, το φωτισμένο μεζεδοπωλείο είναι μία όμορφη αντίθεση -τριγύρω μόνο πολυκατοικίες και μαύρα σκοτάδια- που σε προδιαθέτει θετικά.

Για την περιγραφή του χώρου σας παραπέμπω στην καταπληκτική κριτική της PP_TINA που "φωτογράφισε" το χώρο αναλυτικά, δεν υπάρχει λόγος να σας τα επαναλάβω, το 4/4 της βαθμολογίας μου στο χώρο εκφράζει απόλυτα την άποψή μου.

Όταν μπήκαμε, υπήρχε μόνο μία παρέα στο μαγαζί και διαπίστωσα -αρχικά-μία αμηχανία στην καλησπέρα μου και στην αναζήτηση της κράτησής μας, ευτυχώς προς στιγμή, τελικά μας υπέδειξαν το τραπέζι μας.
Ο λόγος που έβαλα 3/4 στην εξυπηρέτηση είναι για αυτή την -αρχική- αμηχανία, δε δικαιολογώ σε ένα μαγαζί χωρητικότητας περίπου 70 -90 ατόμων (και με περίπου 60% reservations εκείνο το βράδυ) να ζητάω το τραπέζι μας και να βλέπω μία απορία ή και άγνοια στα μάτια του υπεύθυνου.... (ο καλός επαγγελματίας μπορεί να μη θυμάται τα πάντα αλλά τουλάχιστον δεν το δείχνει στον πελάτη) καθώς επίσης και την έλειψη ζεστασιάς και χαμόγελου σε όλα τα στάδια της εξυπηρέτησης (διεκπεραιωτικό service). Από την άλλη επειδή τα υπόλοιπα στάδια του service (χρόνοι και ροή σερβιρίσματος, διακριτικότητα και αμεσότητα) ήταν μια χαρά ίσως άξιζε 3,5/4.

Στο τραπέζι ήρθε εμφιαλωμένο νερό -(η άποψή μου για αυτή την πρακτική των εστιατορίων είναι γνωστή) κάποες φορές αναλόγως της παρέας δε φέρνω αντίρρηση- με τη συγκεκριμένη παρέα δεν έκανα πρόταση αντικατάστασής του με βρύσης.
Τα σερβίτσια τοποθετημένα στο τραπέζι μας, η ευγένεια προς τον πελάτη (για μένα τουλάχιστον) φαίνεται και στο στρωμένο τραπέζι και στα σερβίτσια (ποιότητα, καθαριότητα κλπ. ) και εδώ με κάλυψαν 100%. Ακόμη και τα ποτήρια του κρασιού, κολωνάτα με ψηλό στόμιο, το σωστό ποτήρι για κρασί.

Έφτασαν και τα κριτσινάκια με μια αλοιφή (την οποία δε δοκίμασα ούσα με ξαφνική δερματική αλλεργία και οδηγίες ιατρού να αποφύγω ένα κατεβατό με τροφές!!! οποία δυστυχία- αλλά ποιος είπε ότι είμαι υπάκουο κορίτσι?).

Φυσικά ανακοίνωσα στην παρέα τα sos που είχα ξεσηκώσει από το a4f και χωρίς πολλά λόγια αποφασίστηκε να δοκιμάσουμε και τα 2 κοντοσούβλια (χοιρινό και κοτόπουλο), τα μπιφτέκια και τη σαλάτα Μάγευμα.
Ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε ψωμάκι (μπράβο τους! ) φυσικά θέλαμε και ήρθε ένα πανεράκι με το νοστιμότατο ψωμάκι).

Για κρασί επιλέξαμε λευκό εμφιαλωμένο (συμπαράσταση της παρέας προς την αλλεργιοπαθούσα που της απαγορεύτηκε το κόκκινο κρασί) παραγωγής Λαφαζάνη για λογαριασμό του καταστήματος.

Η σαλάτα έδιωξε τις πρώτες μου ανησυχίες περί πιθανότητας να μην ευχαριστηθούμε φαγητό, φρεσκότατα υλικά, πλουσιότατη, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ!

Σε σωστό χρόνο ακολούθησε το χοιρινό κοντοσούβλι όπου και η τελευταία ρανίδα άχγους μου περί γεύσης στο Μάγευμα πήγε περίπατο.
Εκτός του πρωτότυπου και εντυπωσιακού τρόπου σερβιρίσματος -περασμένο στη σούβλα- εκτίμησα δεόντως την απουσία λίπους, το καταπληκτικό ψήσιμο (τόσο-όσο), ζουμερό και πεντανόστιμο κρέας το οποίο συνοδεύεται με λίγες πιτούλες αλάδωτες και ελάχιστες πατάτες τηγαντιές.

Το ίδιο ακριβώς ή και ακόμη περισσότερο ισχύει και για το κοτόπουλο κοντοσούβλι- είναι φανερή η ποιότητα των πρώτων υλών στην κουζίνα αλλά και η μαεστρία του μάγειρα/ψήστη.

Το πιάτο με τα μπιφτετάκια -γιατί νόστιμα μεν, αλλά μινιόν δε, άρα μπιφτεκάκια και όχι μπιφτέκια- εξίσου πεντανόστιμο, ο κιμάς με τα σωστά μυρωδικά του, συνοδευόμενο με πιτούλες και λίγες πατατούλες. Άψογο σε γεύση και παρουσίαση, ήθελα λίγο μεγαλύτερα τα μπιφτέκια.

Εντωμεταξύ, είχαν περάσει 4 μπουκάλια κρασί από το τραπέζι μας, πολύ καλό και χωρίς παρενέργειες.

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, έφτασε κέρασμα λικεράκι (δεν κατάλαβα τη γεύση, αλλά ήταν υπέροχο).
Σύνολο euro 85,00 θα έλεγα vfm πραγματικά!!

Ναι, μόλις πρόσθεσα το ΜΑΓΕΥΜΑ στη λίστα των αγαπημένων μου (PP_TINA. αλλά και σε όλους τους υπόλοιπους χρήστες που με βοήθησαν να το ανακαλύψω: σας ευχαριστώ! )

Μοναδική ένστασή μου στην ένταση της μουσικής-νομίζω πως είχε λίγο παραπάνω ένταση από όσο έπρεπε για να μη χρειάζεται να φωνάζουμε μεταξύ μας.

17 Οκτ 2016

Για το Μαγευμα ειχα γραψει περσι που πρωτοπηγα πολυ καλη κριτικη και ηταν ενα απο τα εστιατορια που πηγαινα οπωσδηποτε καθε εβδομαδα για το εξαιρετικο φαγητο του και το φιλικο σερβις. Καθε επισκεψη μου ηταν και μια ευτυχισμενη και ακρως ικανοποιητικη βραδιά! Το καλοκαιρι (δυστυχως για μενα) εκλεισε και ξανανοιξε πριν 2 εβδομαδες. Πηγα λοιπον με ιδαιτερη χαρα να ευχηθω καλες και παλι δουλειες και να δοκιμασω τα πιατα που καθε φορα που δειπνουσα με αφηναν ιδιαιτερα ικανοποιημενο ή ισως να δοκιμασω κατι καινουργιο που θα ειχαν προσθεσει στον καταλογο.
Αντ΄ αυτου, αυτο που συναντησα ηταν οτι δυστυχως, οχι δεν υπηρχε κατι νεο να γευτω, αλλα και πολυ καλα πιατα δεν υπηρχαν πλεον, οπως το εξαιρετικο μοσχαρισιο φιλετο με πλιγουρι, το κοντοσουβλι κοτοπουλο, το ραγου με παπαρδελες, το εξαιρετικο χειροποιητο προφιτερολ... ακομα και το κερασμα με την παλετα με τις 5 "αλοιφες" αντικατασταθηκε με μια κουταλιά φαβα.
Επισης η ποιοτητα των φαγητων δυστυχως κατεβηκε αρκετα σκαλιά.....
Πηραμε:
Σαλατα ροκα με λιαστη τοματα, τοματινια, κουκουναρι, παρμεζανα και βαλσαμικο, η οποια δεν ειχε την ζωντανια, την ζωηραδα που ηξερα (η ροκα φαινοταν πολυ ταλαιπωρημενη... )
Αυγα με σουτζουκι πανω σε πατατες, το σουτζουκι καμμένο.... γιατι;
Πουγκακια Καρμποναρας, καμμια σχεση με το αναλαφρο περσινο πιατο... η σαλτσα ηταν τοσο βαρια και πηχτη που σε "βαραινε" αμεσως
Πανσετα ψητη με σαλτσα, δυστυχως παραψημενη για να μην πω καμμενη... γιατι;
και Κοτοπουλο φιλετο που ηταν συγκριτικα με τα αλλα το πιο καλομαγειρεμενο πιατο.
Ηπιαμε και ενα μπουκαλι κρασι ροζε (ετικετα καταστηματος) το ιδιο καλο με περσι.
Τι στο καλο εγινε; Αλλαγη στα παιδια της κουζινας; Γιατι αλλαγη στον σερβιτορο εγινε και παρολο την αμηχανια του καθ ολη την διαρκεια του σερβις εκανε πολυ καλη προσπαθεια να εξυπηρετησει σωστα και μπραβο του!
Μακαρι να ηταν μια ατυχη βραδια για την κουζινα και μακαρι οι ελλειψεις στα πιατα να ηταν λογω των πρωτων ημερων του ξεκινηματος και να ξαναγινουν ολα τοσοκαλα οπως περσι. Ειναι κριμα μια τοσο καλη δουλεια που εχει γινει να παει στραφι! Δειτε το παιδια αμεσα! Το Μαγευμα θελω να παραμεινει το στεκι μου, το "σπιτι" μου!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dkat.

14 Οκτ 2016

Mεσημερι Κυριακης που ειναι και μια αγαπημενη μερα για φαγητο ηταν και αυτη
η εξοδος μας.

Διαβασαμε θετικες κριτικες κα επισκευτηκαμε μια οικογενεια 4 ατομων το
συγκεκριμενο μεζεδοπωλειο.

η παραγγελια μας ειχε τα εξης

Σαλατα Μαγευμα. Παρα πολυ ωραια με μπεικον κοτοπουλο μαρουλι και πρασινα σαλατικα και παρμεζανα. Λιγο ακριβη νομιζω 9ευρω

Πατατες τηγανιτες 3,5ευρω

Πουγκακια κοτοπουλου. Πολυ ωραια αλλα μονο μια μπουκια περιπου 6,50ευρω

φετα με μελι σε φυλλο πολυ ωραια περιπου 6ευρω

1 μεριδα κοτοπουλο φιλετο με ρυζι αγριο

1 μεριδα πανσετα με μανιταρια και πατατες baby

1 μεριδα μπιφτεκακια με πατατες τηγανιτες

οι μεριδες δεν ηταν πολυ μεγαλες και κοστιζαν περιπου 10ευρω η μια

Οι γευσεις ηταν παρα πολυ ωραιες αλλα οι ποσοτητες σχετικα μικρες

ο χωρος πολυ περιποιημενος και η εξυπηρετηση νορμαλ

δεν ηπιαμε κατι παρα μονο 3 μπουκαλια νερο

πληρωσαμε 58,50ευρω

Το φαγητο μας ικανοποιησε αλλα οχι το μεγεθος των μεριδων

Σπάρτης 130A & Φωτίου Κορυτσάς, Πειραιάς