ΜΑΓΕΥΜΑ ΕΔΕΣΜΑΤΟΠΩΛΕΙΟ

Μοντέρνα κουζίνα

Σπάρτης 130A & Φωτίου Κορυτσάς, Πειραιάς [Χάρτης]

Τεταρτη,Πεμπτη,Παρασκευη (19:00-00:30) Σαββατο (13:00 - 00:30) Κυριακη (13:00 - 23:00) Δευτερα- Τριτη - Κλειστα
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Μοντέρνα κουζίνα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Ψάχνοντας στο a4f προτάσεις για τον Πειραιά προς Αγία Σοφία, έπεσα στις κριτικές για το Μάγευμα και ειδικά της PP_TINA, η οποία με παρότρυνε να κάνω αμέσως και την κράτηση (παρόλο που νεώτερη κριτική του χρήστη dkat μου δημιούργησε μια υποψία ανησυχίας-η οποία ευτυχώς δεν επιβεβαιώθηκε).

Φτάσαμε Παρασκευή βράδυ, 4 άτομα, εύκολο parking στα γύρω στενά ή και επί της Σπάρτης, το φωτισμένο μεζεδοπωλείο είναι μία όμορφη αντίθεση -τριγύρω μόνο πολυκατοικίες και μαύρα σκοτάδια- που σε προδιαθέτει θετικά.

Για την περιγραφή του χώρου σας παραπέμπω στην καταπληκτική κριτική της PP_TINA που "φωτογράφισε" το χώρο αναλυτικά, δεν υπάρχει λόγος να σας τα επαναλάβω, το 4/4 της βαθμολογίας μου στο χώρο εκφράζει απόλυτα την άποψή μου.

Όταν μπήκαμε, υπήρχε μόνο μία παρέα στο μαγαζί και διαπίστωσα -αρχικά-μία αμηχανία στην καλησπέρα μου και στην αναζήτηση της κράτησής μας, ευτυχώς προς στιγμή, τελικά μας υπέδειξαν το τραπέζι μας.
Ο λόγος που έβαλα 3/4 στην εξυπηρέτηση είναι για αυτή την -αρχική- αμηχανία, δε δικαιολογώ σε ένα μαγαζί χωρητικότητας περίπου 70 -90 ατόμων (και με περίπου 60% reservations εκείνο το βράδυ) να ζητάω το τραπέζι μας και να βλέπω μία απορία ή και άγνοια στα μάτια του υπεύθυνου.... (ο καλός επαγγελματίας μπορεί να μη θυμάται τα πάντα αλλά τουλάχιστον δεν το δείχνει στον πελάτη) καθώς επίσης και την έλειψη ζεστασιάς και χαμόγελου σε όλα τα στάδια της εξυπηρέτησης (διεκπεραιωτικό service). Από την άλλη επειδή τα υπόλοιπα στάδια του service (χρόνοι και ροή σερβιρίσματος, διακριτικότητα και αμεσότητα) ήταν μια χαρά ίσως άξιζε 3,5/4.

Στο τραπέζι ήρθε εμφιαλωμένο νερό -(η άποψή μου για αυτή την πρακτική των εστιατορίων είναι γνωστή) κάποες φορές αναλόγως της παρέας δε φέρνω αντίρρηση- με τη συγκεκριμένη παρέα δεν έκανα πρόταση αντικατάστασής του με βρύσης.
Τα σερβίτσια τοποθετημένα στο τραπέζι μας, η ευγένεια προς τον πελάτη (για μένα τουλάχιστον) φαίνεται και στο στρωμένο τραπέζι και στα σερβίτσια (ποιότητα, καθαριότητα κλπ. ) και εδώ με κάλυψαν 100%. Ακόμη και τα ποτήρια του κρασιού, κολωνάτα με ψηλό στόμιο, το σωστό ποτήρι για κρασί.

Έφτασαν και τα κριτσινάκια με μια αλοιφή (την οποία δε δοκίμασα ούσα με ξαφνική δερματική αλλεργία και οδηγίες ιατρού να αποφύγω ένα κατεβατό με τροφές!!! οποία δυστυχία- αλλά ποιος είπε ότι είμαι υπάκουο κορίτσι?).

Φυσικά ανακοίνωσα στην παρέα τα sos που είχα ξεσηκώσει από το a4f και χωρίς πολλά λόγια αποφασίστηκε να δοκιμάσουμε και τα 2 κοντοσούβλια (χοιρινό και κοτόπουλο), τα μπιφτέκια και τη σαλάτα Μάγευμα.
Ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε ψωμάκι (μπράβο τους! ) φυσικά θέλαμε και ήρθε ένα πανεράκι με το νοστιμότατο ψωμάκι).

Για κρασί επιλέξαμε λευκό εμφιαλωμένο (συμπαράσταση της παρέας προς την αλλεργιοπαθούσα που της απαγορεύτηκε το κόκκινο κρασί) παραγωγής Λαφαζάνη για λογαριασμό του καταστήματος.

Η σαλάτα έδιωξε τις πρώτες μου ανησυχίες περί πιθανότητας να μην ευχαριστηθούμε φαγητό, φρεσκότατα υλικά, πλουσιότατη, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ!

Σε σωστό χρόνο ακολούθησε το χοιρινό κοντοσούβλι όπου και η τελευταία ρανίδα άχγους μου περί γεύσης στο Μάγευμα πήγε περίπατο.
Εκτός του πρωτότυπου και εντυπωσιακού τρόπου σερβιρίσματος -περασμένο στη σούβλα- εκτίμησα δεόντως την απουσία λίπους, το καταπληκτικό ψήσιμο (τόσο-όσο), ζουμερό και πεντανόστιμο κρέας το οποίο συνοδεύεται με λίγες πιτούλες αλάδωτες και ελάχιστες πατάτες τηγαντιές.

Το ίδιο ακριβώς ή και ακόμη περισσότερο ισχύει και για το κοτόπουλο κοντοσούβλι- είναι φανερή η ποιότητα των πρώτων υλών στην κουζίνα αλλά και η μαεστρία του μάγειρα/ψήστη.

Το πιάτο με τα μπιφτετάκια -γιατί νόστιμα μεν, αλλά μινιόν δε, άρα μπιφτεκάκια και όχι μπιφτέκια- εξίσου πεντανόστιμο, ο κιμάς με τα σωστά μυρωδικά του, συνοδευόμενο με πιτούλες και λίγες πατατούλες. Άψογο σε γεύση και παρουσίαση, ήθελα λίγο μεγαλύτερα τα μπιφτέκια.

Εντωμεταξύ, είχαν περάσει 4 μπουκάλια κρασί από το τραπέζι μας, πολύ καλό και χωρίς παρενέργειες.

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, έφτασε κέρασμα λικεράκι (δεν κατάλαβα τη γεύση, αλλά ήταν υπέροχο).
Σύνολο euro 85,00 θα έλεγα vfm πραγματικά!!

Ναι, μόλις πρόσθεσα το ΜΑΓΕΥΜΑ στη λίστα των αγαπημένων μου (PP_TINA. αλλά και σε όλους τους υπόλοιπους χρήστες που με βοήθησαν να το ανακαλύψω: σας ευχαριστώ! )

Μοναδική ένστασή μου στην ένταση της μουσικής-νομίζω πως είχε λίγο παραπάνω ένταση από όσο έπρεπε για να μη χρειάζεται να φωνάζουμε μεταξύ μας.

Μοντέρνα κουζίνα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Το " Μάγευμα", αν και φαντάζει αποθαρρυντικό για τους "εκτός" στην πρόσβαση, σίγουρα αποτελεί ένα must μέρος για τους "εντός" καλοφαγάδες....
Από μακριά ξεχωρίζει αυτό το εδεσματοπωλείο, όπως άλλωστε θέλει να αυτοαποκαλείται.

Ανάμεσα σε διάφορες πολυκατοικίες και παλιά σπίτια της συνοικίας Ταμπούρια, ξεπροβάλει ένα όμορφο γωνιακό κτίριο. Τα εξωτερικά όμορφα δάπεδα κι η καλόγουστη βαριά πράσινη πόρτα αποτελούν το προπύργιο και μόνο μιας εξαιρετικά αξιόλογης γαστρονομικής προσπάθειας από δύο μάγειρες με πολύπειρη σταδιοδρομία στον χώρο της εστίασης, ένα Κρητικό κι ένα Πειραιώτη. Ό, τι δοκιμάσαμε ήταν του γούστου μας και το απολαύσαμε μέχρι τελικής πτώσεως!

Πριν προχωρήσω όμως στην περιγραφή των μαγευτικών γεύσεων που δοκιμάσαμε, θα κάνω μια αναφορά στην έντονα νοσταλγική διακόσμηση που μας συνεπήρε.

Ακριβώς απέναντι από την είσοδο, υπάρχει σκαλίτσα που οδηγεί στα WC, διακοσμημένα σε ρετρό στυλ με όμορφα πλακίδια και εντυπωσιακούς καθρέφτες με επίχρυσες λεπτομέρειες και, δεν το συζητώ, φροντισμένα όσο δεν γίνεται, παρά το περασμένο της ώρας.

Στην αίθουσα του φαγητού, συνεχίζεται το ίδιο vintage στυλ διακόσμησης. Από τα φωτιστικά και τις απλίκες μέχρι τα μικροαντικείμενα, ιδιαίτερα εκείνα που στολίζουν την εντυπωσιακή λευκή κατασκευή στο βάθος, αποπνέουν αέρα μιας άλλης εποχής, σαν να είναι βγαλμένα από σαλόνια και σεντούκια παλιών αρχοντικών σπιτιών.

Το δάπεδο - σκακιέρα, με ασπρόμαυρα πλακάκια, εντυπωσιάζει κι αποφορτίζει λίγο την ατμόσφαιρα έτσι ώστε να μην γίνεται κιτς. Σε αυτό συντελεί ακόμα και η κατασκευή των τραπεζιών, όπου την επιφάνειά τους διακοσμεί ανοιχτόχρωμο ξύλο, τα γκρι, λευκά και μαύρα καθίσματα, τα μεγάλα παράθυρα που δίνουν άπλετο φως στον χώρο και το χρώμα των τοίχων, που στην μία πλευρά είναι βιομηχανικό γκρί και στα κυρίως μέρη σχεδόν πετρόλ.

Οι λευκές κολόνες με τα υποτυπώδη λευκά τουβλάκια ενισχύουν ακόμα πιό πολύ την συνύπαρξη αλλά και το contrast νέου - παλιού.

Τα τραπέζια διακοσμούνται από όμορφα ταχτοποιημένα σερβίτσια, φροντισμένα σουπλά και όμορφες κόκκινες θήκες με πράσινες χαρτοπετσέτες..... η απόλυτη συμφιλίωση των δύο αιωνίων αντιπάλων...!!
Ο κατάλογος με το μενού είναι ξύλινος κόκκινος, σαν δίσκος σερβιρίσματος! Είπαμε... σημασία στη λεπτομέρεια!!

Η half open κουζίνα βρίσκεται δίπλα από την εντυπωσιακά διακοσμημένη λευκή κατασκευή στο βάθος του χώρου και έτσι μπορεί άνετα να πάρει κάποιος εικόνα από το μεράκι των ειδικών των γεύσεων του εστιατορίου.

Η δοκιμή αρχίζει:

Το καλωσόρισμα να δείτε..... πρόκειται για μια παλέτα ζωγράφου με μικρές "'μπουκίτσες χρωμάτων'': σος τυριού σε λευκό χρώμα, φάβα σε μπέζ χρώμα, βασιλικός σε πράσινο χρώμα, σος παντζαριού σε μώβ και η σος ελιάς σε καφέ απόχρωση.
Τα πινέλα μόνο έλειπαν ή μάλλον τα πινέλα αποτελούσαν τα τρία μικρά κριτσίνια στο κέντρο της ξύλινης παλέτας!!

Στη συνέχεια:

Δύο καρβελάκια ολόφρεσκου, ζεστού ψωμιού που θα συνόδευαν επάξια το γεύμα μας. ΕΥΡΩ 3,00

Τυρί Φορμαέλα. Φέτες εκπληκτικού ψητού τυριού, περασμένες σε ξύλινο καλαμάκι, με "πινελιά" μαρμελάδας σύκου, απλωμένη καλλιτεχνικά στο πιάτο.
Η γαρνιτούρα ρόκα -ντομάτα εξισορροπούσε άριστα τη μέτρια λιπαρότητα του τυριού. ΕΥΡΩ 7,00

Φάβα, τρία βουναλάκια φάβας στολισμένα με κομμάτια κάππαρης, κομμάτι ντομάτας και πράσινο κρεμμυδάκι. Το ζεστό ψωμάκι μας τις περίμενε πως και πως...!! Συγχαρητήρια....!! ΕΥΡΩ 4,80

Πουγκάκια Καρμπονάρας.... τα λάτρεψα! Στην κυριολεξία, λιλιπούτεια πουγκάκια με γέμιση τυριού και μακρόστενες λωρίδες παρμεζάνας ως ντεκόρ. Επιπλέον, τα κομματάκια μπέικον και μανιταριών καθώς και η ελαφριά κρέμα γάλακτος αναδείκνυαν το γαστρονομικό δαιμόνιο των "εκτελεστών''..... ΕΥΡΩ 8,50

Πανσέτα με σάλτσα δενδρολίβανου, φρέσκια μανιτάρια και πατάτες baby. Πιάτο-υπερθέαμα!!
Επάνω σε ένα ορθογώνιο κομμάτι ξύλου, με ένα τσίγκινο μικρό γλαστράκι με σος BBQ, στην άκρη, σερβιρίστηκαν πέντε-έξι ζουμερά κομμάτια κρέατος, στην μέση μία πλούσια μερίδα μανιταριών champignon και παραδίπλα οι νοστιμότατες μικρές πατατούλες (baby). E ξ α ι ρ ε τ ι κ ό!! ΕΥΡΩ 9,50

Οι μερίδες των πιάτων ήταν απόλυτα χορταστικές και θα έλεγα, σε περίπτωση μεγάλης παρέας, να υπολογίσετε την κάθε μερίδα για δύο άτομα, ώστε να δοκιμάσετε περισσότερα πιάτα.

Εντυπωσιακό το γεγονός ότι τα πιάτα έρχονταν σταδιακά στο τραπέζι μας!!

Ήπιαμε μια μπύρα FIX lager, ΕΥΡΩ 3,00
Το εμφιαλωμένο ήρθε με το καλημέρα σας, αλλά εμείς ζητήσαμε βρύσης. Κι είμαστε ακόμα ζωντανοί....

Στο τέλος, μας πρόσφεραν νόστιμες μεριδούλες γλυκού σοκολάτας με κρέμα και μαρμελάδα μέσα σε ένα πολύ μικρό βαζάκι.

Το "Μάγευμα" θα το βρείτε αφού, μετά τον Σταθμό του ΗΣΑΠ στον Πειραιά, στρίψετε στην οδό Αιτωλικού δεξιά (εκεί που βρίσκεται ο "Βασίλαινας") και μετά από 18 περίπου δρόμους (! ) συναντήσετε την οδό Δράμας και στρίψετε αριστερά. Μετά από 8 περίπου στενά συναντάτε την οδό Σπάρτης και στρίβετε πάλι αριστερά, συναντώντας το εστιατόριο στο δεύτερο τετράγωνο!
Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να το προσεγγίσετε και το πάρκινγκ είναι σχετικά εύκολο.

Οι τιμές είναι ανάλογες της εξαιρετικής ποιότητας του φαγητού, του όμορφου χώρου και της ιδιαίτερης διακοσμητικής παρουσίασης.
Δύο άτομα, χωρίς τα ποτά, πληρώσαμε ΕΥΡΩ 32,80. Οπότε, το 10-16 € ανά άτομο είναι οριακό. Βέβαια, μεγαλύτερες παρέες μπορεί να μπείτε άνετα εντός του ορίου αυτού!
Ο λογαριασμός ήρθε μέσα σε μία μινιατούρα τρίφτη τυριού!

To σέρβις σχετικά ικανοποιητικό διότι ο, κατά τα λοιπά, πρόθυμος νεαρός που εξυπηρέτησε το τραπέζι μας είχε μόλις προσληφθεί.

Μας πληροφόρησαν ότι Παρασκευή και Κυριακή υπάρχει και ζωντανή μουσική με ελληνικό ρεπερτόριο. Ένας λόγος παραπάνω για δεύτερη επίσκεψη, σκέφθηκα!
Εμείς απολαύσαμε μεγάλα σουξέ από τα μεγάφωνα, στην σωστή ένταση, που έδεναν άψογα με το περιβάλλον αλλά και την πειραιώτικη λεβεντιά!

Χωρίς δεύτερη σκέψη, λοιπόν, το προτείνω ανεπιφύλαχτα!!

Μοντέρνα κουζίνα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Mεσημερι Κυριακης που ειναι και μια αγαπημενη μερα για φαγητο ηταν και αυτη
η εξοδος μας.

Διαβασαμε θετικες κριτικες κα επισκευτηκαμε μια οικογενεια 4 ατομων το
συγκεκριμενο μεζεδοπωλειο.

η παραγγελια μας ειχε τα εξης

Σαλατα Μαγευμα. Παρα πολυ ωραια με μπεικον κοτοπουλο μαρουλι και πρασινα σαλατικα και παρμεζανα. Λιγο ακριβη νομιζω 9ευρω

Πατατες τηγανιτες 3,5ευρω

Πουγκακια κοτοπουλου. Πολυ ωραια αλλα μονο μια μπουκια περιπου 6,50ευρω

φετα με μελι σε φυλλο πολυ ωραια περιπου 6ευρω

1 μεριδα κοτοπουλο φιλετο με ρυζι αγριο

1 μεριδα πανσετα με μανιταρια και πατατες baby

1 μεριδα μπιφτεκακια με πατατες τηγανιτες

οι μεριδες δεν ηταν πολυ μεγαλες και κοστιζαν περιπου 10ευρω η μια

Οι γευσεις ηταν παρα πολυ ωραιες αλλα οι ποσοτητες σχετικα μικρες

ο χωρος πολυ περιποιημενος και η εξυπηρετηση νορμαλ

δεν ηπιαμε κατι παρα μονο 3 μπουκαλια νερο

πληρωσαμε 58,50ευρω

Το φαγητο μας ικανοποιησε αλλα οχι το μεγεθος των μεριδων

Μοντέρνα κουζίνα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Για το Μαγευμα ειχα γραψει περσι που πρωτοπηγα πολυ καλη κριτικη και ηταν ενα απο τα εστιατορια που πηγαινα οπωσδηποτε καθε εβδομαδα για το εξαιρετικο φαγητο του και το φιλικο σερβις. Καθε επισκεψη μου ηταν και μια ευτυχισμενη και ακρως ικανοποιητικη βραδιά! Το καλοκαιρι (δυστυχως για μενα) εκλεισε και ξανανοιξε πριν 2 εβδομαδες. Πηγα λοιπον με ιδαιτερη χαρα να ευχηθω καλες και παλι δουλειες και να δοκιμασω τα πιατα που καθε φορα που δειπνουσα με αφηναν ιδιαιτερα ικανοποιημενο ή ισως να δοκιμασω κατι καινουργιο που θα ειχαν προσθεσει στον καταλογο.
Αντ΄ αυτου, αυτο που συναντησα ηταν οτι δυστυχως, οχι δεν υπηρχε κατι νεο να γευτω, αλλα και πολυ καλα πιατα δεν υπηρχαν πλεον, οπως το εξαιρετικο μοσχαρισιο φιλετο με πλιγουρι, το κοντοσουβλι κοτοπουλο, το ραγου με παπαρδελες, το εξαιρετικο χειροποιητο προφιτερολ... ακομα και το κερασμα με την παλετα με τις 5 "αλοιφες" αντικατασταθηκε με μια κουταλιά φαβα.
Επισης η ποιοτητα των φαγητων δυστυχως κατεβηκε αρκετα σκαλιά.....
Πηραμε:
Σαλατα ροκα με λιαστη τοματα, τοματινια, κουκουναρι, παρμεζανα και βαλσαμικο, η οποια δεν ειχε την ζωντανια, την ζωηραδα που ηξερα (η ροκα φαινοταν πολυ ταλαιπωρημενη... )
Αυγα με σουτζουκι πανω σε πατατες, το σουτζουκι καμμένο.... γιατι;
Πουγκακια Καρμποναρας, καμμια σχεση με το αναλαφρο περσινο πιατο... η σαλτσα ηταν τοσο βαρια και πηχτη που σε "βαραινε" αμεσως
Πανσετα ψητη με σαλτσα, δυστυχως παραψημενη για να μην πω καμμενη... γιατι;
και Κοτοπουλο φιλετο που ηταν συγκριτικα με τα αλλα το πιο καλομαγειρεμενο πιατο.
Ηπιαμε και ενα μπουκαλι κρασι ροζε (ετικετα καταστηματος) το ιδιο καλο με περσι.
Τι στο καλο εγινε; Αλλαγη στα παιδια της κουζινας; Γιατι αλλαγη στον σερβιτορο εγινε και παρολο την αμηχανια του καθ ολη την διαρκεια του σερβις εκανε πολυ καλη προσπαθεια να εξυπηρετησει σωστα και μπραβο του!
Μακαρι να ηταν μια ατυχη βραδια για την κουζινα και μακαρι οι ελλειψεις στα πιατα να ηταν λογω των πρωτων ημερων του ξεκινηματος και να ξαναγινουν ολα τοσοκαλα οπως περσι. Ειναι κριμα μια τοσο καλη δουλεια που εχει γινει να παει στραφι! Δειτε το παιδια αμεσα! Το Μαγευμα θελω να παραμεινει το στεκι μου, το "σπιτι" μου!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dkat.

ΕΙΣΑΓΩΓΗ:
Σήμερα φίλες και φίλοι καλοφαγάδες θα γράψω για ένα μικρό γαστριμαργικό διαμαντάκι που ποζάρει εδώ και καιρό στις σελίδες του αγαπημένου μας φόρουμ, και που ακόμα -άγνωστο γιατί- δεν έχει τύχει της ανάλογης προσοχής.

ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ:
“Μάγευμα” λοιπόν και μιλάμε για ένα όμορφο μεζεδοπωλείο στα Ταμπούρια, στα όρια του Δήμου Πειραιά, σύνορα με Κερατσινί. Για τους μη γνωρίζοντες την περιοχή ένα GPS θα σας ήταν χρήσιμο για να μην ταλαιπωρηθείτε. Οι υπόλοιποι πάρτε το δρόμο από το Άγιο Διονύσιο προς τα κεμπάπ της Δραπετσώνας και στρίψετε αριστερά στον δρόμο για την Ανάσταση. Το τέταρτο στενό είναι η οδός Σπάρτης, στρίβετε δεξιά και σε καμιά 200αριά μέτρα φτάσατε. Εάν είστε με αυτοκίνητο λόγω του ότι είναι κάθοδος θα χρειαστεί να κάνετε μια μικρή παράκαμψη, μην ανησυχείτε όμως γιατί το γρήγορο και σχεδόν απ'έξω παρκάρισμα θα σας αποζημιώσει.

ΧΩΡΟΣ:
Εξωτερικά το κτίσμα αλλά και εσωτερικά θα σας θυμίσει αρκετά της “Βασίλαινας”. Ίσως το παλαιό κτίσμα, τα παράθυρα περιμετρικά, ίσως τα χρώματα και ο φωτισμός, δεν ξέρω αλλά μου θύμισε πολύ την πρόσφατη επίσκεψή μου εκεί. Το δάπεδο είναι στρωμένο με ασπρόμαυρο πλακάκι, πολύ όμορφη επιλογή που δίνει ένα ιδιαίτερο στυλ στο χώρο. Γύρω – γύρω τα μεγάλα του παράθυρα δίνουν οπτική προς τον ήσυχο (τα βράδυα) δρόμο. Τα τραπεζοκαθίσματα είναι απομίμηση παλαιού τύπου, σταθερά και άνετα. Στους τοίχους επικρατούν τα ανοιχτά χρώματα ενώ η διακόσμηση ισορροπεί άψογα μεταξύ μοντέρνου και παλαιού. Και όταν λέω παλαιό εννοώ ρετρό αντικείμενα με γούστο και όχι αυτό το χιλιοφορεμένο ντεκόρ με τις κονσέρβες “Κύκνος”, τις φωτογραφίες της Finos Films και τα κρεμαστά σουτζούκια!!

ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ:
Για καλωσόρισμα μας ήρθε μια παλέτα ζωγραφικής που στη θέση των χρωμάτων είχε μικρές δόσεις φάβας, παντζαροσαλάτας, πέστο βασιλικού και μια-δυό ακόμα γεύσεις που δεν θυμάμαι. Στη θέση των πινέλων υπήρχαν μερικά τραγανά κριτσίνια. Πρωτότυπη ιδέα και παρουσίαση, εντυπωσιαστήκαμε με το ξεκίνημα.

Το νερό ήρθε χωρίς να ερωτηθούμε εμφιαλωμένο. Εδώ με χάλασε λίγο γιατί πάντα θέλω να έχω το δικαίωμα της επιλογής. Σε πολλές επαρχιακές πόλεις είναι γνωστό ότι το νερό δεν έχει την καλύτερη γεύση. Εκεί το εμφιαλωμένο θεωρείται δεδομένο ακόμα και με τον καφέ. Στην Αθήνα όμως τέτοιο πρόβλημα δεν έχουμε και θα πρέπει τουλάχιστον μας ρωτούν.

Ο κατάλογος πολύ όμορφος και καλής ποιότητας ήρθε δεμένος πάνω σε ένα ξύλο κοπής σαν εργασία χειροτεχνίας. Μια ακόμα όμορφη ιδέα και ήδη αρχίσαμε να πιστεύουμε ότι θα έχουμε μια ξεχωριστή βραδυά. Το περιεχόμενο του βέβαια δεν ήταν τόσο λιτό όσο θα ήθελα αλλά μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για “εδεσματοπωλείο” οπότε εκ των πραγμάτων πρέπει να υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία γεύσεων.

ΟΙ ΓΕΥΣΕΙΣ:
Στα του φαγητού τώρα: Επιλέξαμε διάφορα πιάτα για να συνοδεύσουμε το κρασί μας και δεν ακολουθήσαμε την πεπατημένη: Ορεκτικό - σαλάτα - κυρίως. Όλα ήταν νόστιμα, καλομαγειρεμένα και με έμφαση στην όμορφη παρουσίαση. Ξεχωρίσαμε το κοντοσούβλι όπου έρχεται πάνω σε μια μίνι Πασχαλινή σούβλα ψησίματος και από κάτω συνοδεύεται με πιτούλες και διάφορα λαχανικά σε υπέροχη διακόσμηση, πραγματικά χάρμα ιδέσθαι (και χάρμα τρώγεσθαι). Τα πουγκιά επίσης με γέμιση κοτόπουλου ήταν εξαιρετικά, τα κεφτεδάκια με τον δυόσμο και η ποικιλία με τα χειροποίητα λουκάνικα. Τα πλευρώτους επίσης νόστιμα και η ομώνυμη σαλάτα τους με κρουτόν και κοτόπουλο απλά κορυφαία!! Δεν με ενθουσίασε η πατάτα φούρνου με το σύγκλινο αλλά αυτό δεν είχε να κάνει με την συνταγή συνολικά αλλά με μια ατυχία στην παρασκευή (ήρθε με γεύση καμμένου). Ένα-δύο ακόμα πιάτα ακόμα συμπλήρωσαν το Λουκούλειο γεύμα μας... Τα παραπάνω τα συνοδεύσαμε με ένα εμφιαλωμένο ημίγλυκο που μας πρότειναν στην τιμή των 11 ευρώ.

SERVICE:
Ο νεαρός σερβιτόρος πολύ εξυπηρετικός και ευγενικός ήταν εκεί για την κάθε μας επιθυμία, τα δε πιάτα μας ήρθαν δίχως καθυστερήσεις και σε σωστές θερμοκρασίες. Βέβαια την ημέρα που πήγαμε υπήρχαν μόνο τρεις-τέσσερεις παρέες οπότε δεν έχω εικόνα για τους χρόνους σε περίπτωση πληρότητας.

Η μουσική που μας συνόδευε ήταν ένας συνδυασμός ελληνικών έντεχνων τραγουδιών (Λιδάκης, Μακεδόνας κλπ) με κάποια ελαφρά της περασμένης δεκαετίας (Ρέμος, Πλούταρχος) όμως όσο και να σας φαίνεται περίεργο αυτό το πάντρεμα, το αποτέλεσμα ήταν όμορφο και έδενε με τον χώρο και την ώρα...

ΚΟΣΤΟΣ:
Εάν είστε γνήσια “παιδιά ask4food”, υπολογίστε ένα 20ευρω το άτομο με λογική κατανάλωση ποτών, εάν πάλι είστε της διαίτης το check πάει ακόμα πιο χαμηλά.

ΤΑ “ΜΕΙΟΝ”...
Δύο πραγματάκια δεν μου άρεσαν και θα τα πω με αγάπη και σκοπό να γίνουν καλύτεροι: Πρώτον, διαβάζοντας τις προηγούμενες κριτικές χρηστών είδα ότι άλλοτε κερνάνε κάτι στο τέλος και άλλοτε όχι. Εμάς για παράδειγμα δεν μας κέρασαν τίποτα. Εδώ νομίζω εκ μέρους της επιχείρισης πρέπει να υπάρχει μια σταθερή πολιτική γιατί φαίνεται σαν διάκριση μεταξύ πελατών ή λογαριασμών. Δεν πιστεύω ότι γίνεται από πρόθεση, μάλλον από αμέλεια.. Ή μπορεί να μην έχουν γλυκό όλες τις ημέρες (φάουλ). Και έτσι όμως να είναι, κερνάς μια μαστίχα, ένα ρακόμελο, οτιδήποτε. Δεν είναι το κέρασμα σαν αξία, είναι ο συμβολισμός του. Είναι ένα "ευχαριστώ" στον πελάτη, ένα ξεπροβόδισμα, ένα "σας περιμένω πάλι"...

Το δεύτερον έχει να κάνει με την απόδειξη που δεν ήρθε ποτέ. Μάλλον ήρθε ένα πράγμα σαν απόδειξη (μπερδευτήκαμε προς στιγμήν) αλλά ήταν δελτίο παραγγελίας μηχανογραφημένο. Δεν είπαμε κάτι γιατί ντραπήκαμε (κακώς) όμως μου χτύπησε άσχημα και σκέφτηκα πως εάν το κάνουν σε εμάς που δεν μας ξέρουν, τότε τι γίνεται με τους τακτικούς πελάτες; Εδώ λοιπόν μετά λύπης μου θα βγάλω μια τοματούλα από το VFM, ελπίζοντας την επόμενη φορά που θα πάω, να μην επαναληφθεί.

ΣΥΝΟΨΙΣ:
Γενικά λοιπόν θα έλεγα ότι το “Μάγευμα” είναι ένα όμορφο μαγαζί στημένο με γούστο και σημασία στη λεπτομέρεια. Θα έπαιρνα μάλιστα όρκο ότι κάποια γυναίκα θα έχει βάλει το χεράκι της για να γίνουν όλα αυτά. Η κουζίνα ακολουθεί επάξια και συμπληρώνει αρμονικά τον όμορφο διάκοσμο. Οι καλές του τιμές είναι το επιστέγασμα. Όλα μαζί κάνουν ένα όμορφο σύνολο για να έχετε μια όμορφη βραδυά. Αξίζει να του δώσετε μια ευκαιρία ακόμα κι αν είστε λίγο μακρυά, πιστεύω θα σας κερδίσει. Έχω δε μια υποψία ότι με λίγη τύχη -ίσως με λίγη ακόμα προβολή- σύντομα θα γίνει μία άλλη “Ζωοδόχος πηγή”, ένα άλλο “Ταβερνάκι της Εύης”.

Καλή σας όρεξη καλοφαγάδες και καλοφαγούδες μου, να έχετε όμορφα τραπεζώματα, λαχταριστούς μεζέδες, γλυκόπιοτα κρασιά και να περνάτε όμορφα με καλή-καλή παρέα!!

Μοντέρνα κουζίνα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Μαγεύτηκα από τις κριτικές στο site για το Πειραιώτικο ΜΑΓΕΥΜΑ και έτσι πήρα μια φίλη μου την περασμένη Πέμπτη και κατηφορίσαμε για το λιμάνι. Πραγματικά, το ΜΑΓΕΥΜΑ έχει και γεύσεις αλλά και χώρο Μαγεία!!

Βρίσκεται ψηλά στον Πειραιά, ουσιαστικά στη συνοικία Ταμπούρια, σχεδόν στα σύνορα με το Κερατσίνι, οπότε ευτυχώς που είχαμε GPS στο αμάξι της φίλης, και μάλιστα φθάνοντας βρήκαμε εύκολα πάρκιν για το αυτοκίνητο, στο διπλανό τετράγωνο, της όμορφης και ήσυχης αυτής συνοικίας, όπου μικρά σπιτάκια συνυπάρχουν με πολυκατοικίες και μικρομάγαζα. Νιώθαμε πως ο χρόνος γύρισε πίσω κάποιες δεκαετίες, που εμείς ήμασταν ακόμα αγέννητες!!

Το ΜΑΓΕΥΜΑ άνοιξε σχεδόν πριν 3 χρόνια και λειτουργεί Τετάρτη με Σάββατο τα βράδια, την Κυριακή όλη τη μέρα, ενώ Δευτέρα και Τρίτη είναι κλειστό. Τα βράδια της Παρασκευής και τα μεσημέρια της Κυριακής έχουν μουσική live με ελληνικά κυρίως ελαφρολαίκά, όπως μας είπαν.

Από το πάσο της μισάνοιχτης κουζίνας, θαυμάζαμε τον αεικίνητο νεαρό σεφ που ετοίμαζε τα πιάτα με τα φαγητά, τα οποία μετέφεραν οι σερβιτόροι με κέφι και προθυμία. Πρόκειται για μια μοντέρνα και γουστόζικη ταβέρνα, που καταφέρνει και συνδυάζει έξοχα διάφορα ετερόκλιτα στοιχεία, όπως π. χ. το βιομηχανικό ταβάνι με την ανάγλυφη ξυλοκατασκευή σε έναν από τους τοίχους, καθώς και τον vintage διάκοσμο στα πέριξ. Κυριαρχούν τα φωτεινά λευκά, μπεζ και κόκκινα χρώματα, τα ράφια με τα κρασιά τους, ενώ οι φωτεινές τζαμαρίες και τα μεγάλα παράθυρα τριγύρω δημιουργούν απόλυτο κοντράστ με τα ασπρόμαυρα ρομβοειδή πλακάκια του δαπέδου. Τα πάντα αστράφτουν από καθαριότητα, όπως για παράδειγμα και οι τουαλέτες τους, όπου πάει κανείς από τη σκάλα που βρίσκεται απέναντι από την είσοδο.

Οι τιμές των μεζέδων και των άλλων πιάτων είναι φυσιολογικές, από 3 ως 10 € για τα περισσότερα, με ακριβότερο το κορυφαίο κοντοσούβλι στα 12 €. Αντίστοιχη είναι και η κάβα των ποτών, με αναψυκτικά, μπύρες, χύμα κ. λπ. κρασιά, σε τιμές νορμάλ για την κατηγορία της μοντέρνας ταβέρνας.

Στα του φαγητού τώρα, όπου κατέφθασε ο εντυπωσιακός κόκκινος, ξύλινος κατάλογός τους, μαζί με εμφιαλωμένο νερό, για το οποίο δεν προλάβαμε να φέρουμε καμιά αντίρρηση, τα 2 καρβελάκια ψωμί, καθώς και μια παλέτα, όπου αντί για μπογιές είχε κάποια ορεκτικά, δηλαδή φάβα, παντζαροσαλάτα και τα σχετικά. Ακολούθησαν οι επιλογές μας, τις οποίες μοιραστήκαμε, γιατί ήτανε πολύ χορταστικές μερίδες: σαλάτα Μάγευμα με φιλετάκια κοτόπουλο και λαχανικά, φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια και φυσικά το χοιρινό κοντοσούβλι που ήρθε στη μίνι σούβλα του με τις πατάτες. Ήπιαμε δυο μπύρες. Πληρώσαμε για όλα αυτά 37 €, ποσό που δε μας ξάφνιασε, αφού ευχαριστηθήκαμε το ποιοτικό φαγητό τους και τον μερακλίδικο και πρωτότυπο αυτό χώρο. Κατηγορία τιμής για καθεμιά μας, χωρίς τις μπύρες, στα 10-16 €.

Συμπερασματικά, σας προτείνω με την καρδιά μου το συγκεκριμένο χώρο εστίασης, που τον θεωρούμε, η φίλη μου κι εγώ, σαν ένα διαμαντάκι για τον Πειραιά!!

Μοντέρνα κουζίνα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Μα (τι) γεύμα ήταν αυτό?Μαγεία σκέτη!!! Μετά την δεύτερη επίσκεψη στο καπάκι 7 μέρες μετά πάλι αρκετά άτομα (4 την πρώτη και 6 την δεύτερη).

Χώρος (4/4):

Ένα μαγαζί όαση στην έρημο των παλιών ή άσχημων κτιρίων η μαγαζιών που μπορεί συχνά να συναντήσεις σε διάφορες περιοχές του Πειραιά. Ισόγειο μιας μικρής πολυκατοικίας πλήρως ανακαινισμένο εξωτερικά και εσωτερικά. Αφού ανοίγεις την πόρτα και ανεβαίνεις τα σκαλάκια μπαίνεις σε ένα στενό χολ που στα αριστερά σου βρίσκεις την πόρτα την οποία σέρνεις και μπαίνεις στο μαγαζί. Με παράθυρα στις 2 πλευρές του μαγαζιού αρκετά μεγάλα ώστε να χαρίζουν άπλετο φως στο μαγαζί.

Στην άλλη πλευρά ένας άσπρος ξύλινες τοίχος διακοσμημένος και ακριβώς απο κάτω χώρος για την τριμελή ορχήστρα στα λίγα τραπέζια σχετικά του πλήρως ανακαινισμένου, με τα ωραία τσίγκινα σκεύη που διαθέτει για φωτιστικά και τον πολύ καλό εξαερισμό που διαθέτει.

Το πάρκινγκ απρόσμενα ήταν και τις 2 φορές πολύ εφικτό.

Ποιότητα φαγητού (4/4):

Μαστέλο Χίου (πολύ ωραίο βαθμολογία πιάτου 8/10)

Φορμαέλα Αράχωβας (πολύ νόστιμη, βαθμολογία 8/10)

Φέτα σε φύλλο τηγανιτή με μέλι (πολυ καλή, βαθμολογία 7/10)

Κεφτεδάκια κοτόπουλου (πολυ ωραία παρουσιάση πιάτου, δεν με ξετρέλανε όμως, βαθμολογία 6/10)

Σαλάτα Μάγευμα με ψητό φιλέτο κοτόπουλου, κροτόνς και πράσιναδα (πολύ νόστιμη, βαθμολογία 7/10)

Ντάκος (καλός χωρίς κάτι το αξιομνημόνευτο, βαθμολογία 6/10)

Πατάτες τηγανιτές (σερβιρισμένες σε μικρά τσίγγινα ποτηστήρια, αλλά μου δίνουν την εντύπωση ότι ήταν ψημένες και ξαναριγμένες στο λάδι, μπορεί να κάνω λάθος απλά συτήν την εντύπωση έχω, βαθμολογία 4.5/10)

Καταίφι με τυρί έμενταλ (πολύ νόστιμο, βαθμολογία 7.5/10)

Μπιφτεκάκια μοσχαρίσια (την πρώτη φορά ενθουσιάστηκα, την δεύτερη φορά ήταν απλά καλά, βαθμολογία 7/10)

Κομμάτια κοτόπουλου μαριναρισμένα, συνοδευόμενα απο άγριο ρύζι (φανταστικότατο πιάτο, βαθμολογία 8/10)

Κοντοσούβλι χοιρινό (σερβιρισμένο σε μία σούβλα με ένα ξύλινο σκεύος απο κάτω, πολύ νόστιμο ακόμα και για έμενα που δεν με ενθουσίαζει το χοιρινό κοντοσούβλι λόγω της ύπαρξης του λίπους, βαθμολογία 7/10)

Κοντοσούβλι κοτόπουλο (όπως παραπάνω με την διαφορά ότι είναι νοστιμότατο, βαθμολογία 8/10)

Τζατζίκι σε ξύλινο σκεύος (πολύ ωραίο, βαθμολογία 7/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Τα παιδιά αλλά και ο ιδιοκτήτης απο πάνω μας κυριολεκτικά σε ότι ζητήσουμε. Μας άλλαξε τραπέζι γιατί δεν μας βόλευε το συγκεκριμένο ενώ το μαγαζί ήταν φίσκα. Τα πιάτα έφευγαν άμεσα απο το τραπέζι με το που αδειάζανε, η κανάτα γέμιζε πάντα με νερό βρύσης και η κουζίνα σε πολύ λογικό χρόνο για τον κόσμο που είχε κιόλας ετοίμαζε τα πιάτα.

Value for money (4/4):

Για να ξεκοιλιαστείτε όπως εμείς και τις 2 φορές υπολογίστε γύρω στα 20 ευρώ το άτομο. Συντηρητικά εάν φάτε και πιείτε υπολογίστε γύρω στα 15 με 16 ευρώ.
Στα αρνητικά ότι δεν έχει ένα μικρό κέρασμα στο τέλος.

Συμπέρασμα:

Ένα φοβερό μαγαζί με απλές γεύσεις παρουσιασμένες με μία υψηλή γαστρονομική πινελιά και βέβαια με ένα εξαίσιο food styling. Αξίζει τα λεφτά του και την μετακίνηση σας απο μία πιο μακρινή περιοχή για να το δοκιμάσετε. Θα με θυμηθείτε!!!

Μοντέρνα κουζίνα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Το μαγαζί το βρήκαμε κλασικά στο Ask4food και δεν πέσαμε έξω.
Η περιοχή δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Θα έλεγα πως το μαγαζί προσφέρεται για χειμώνα, καθώς δεν έχει αυλή. Ο εσωτερικός χώρος είναι εξαιρετικά διακοσμημένος με απλό αλλά έξυπνο τρόπο και αντιθέσεις χρωμάτων. Παντού νιώθεις την αίσθηση της καθαριότητας.

Ο τρόπος σερβιρίσματος και τα σκεύη είναι πρωτότυπα και στυλάτα. Το σέρβις γρήγορο και εξυπηρετικό. Δεν υπάρχει τεράστια ποικιλία, αλλά τα πιάτα είναι καλομαγειρεμένα, γευστικότατα και με φαντασία.

Ο λογαριασμός ήταν πολύ λογικός σε σχέση με την παραγγελία μας.
Ας έρθουμε τώρα στα κατά: οι μερίδες ήταν μικρές, ακριβώς όμως τόσα κομμάτια όσοι είμαστε. Κανείς δεν έμεινε παραπονεμένος. Επίσης, τα αναψυκτικά ήταν σε χαμηλές τιμές, αλλά τα κρασιά ακριβά και εμφιαλωμένα μόνο.

Τίποτε, όμως, από αυτά δεν θα σταθεί εμπόδιο στο να ξαναεπισκεφτούμε το ωραίο αυτό μαγαζί.

Μοντέρνα κουζίνα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

και ετσι βρεθηκα στον Πειραιά. Η αλήθεια ειναι οτι είχα περάσει και παλαιότερα απο αυτην την ησυχη γειτονιά ειχα δει το μαγαζί αλλα δεν μπήκα μέσα.
Αυτη την φορα παρκαρα το αυτοκίνητο και προχωρησα να μπώ στο μαγαζί... και καθώς προχωρούσα λέω... πολύ μουσικη ακουγεται... και μπήκα

3 παιδιά παίζανε μουσική αλλα αυτος ο ενισχυτής την είχε τοσο δυνατα που στο μισό μέτρο δεν μπορουσα να ακούσω τον διπλανό μου. Τα παιδιά δεν παίζανε ασχημα αλλα ηταν πολυ πολυ δυνατή.

Ο λόγος του 1 στον χώρο - ατμόσφαιρα δεν έχει να κάνει με το μαγαζί που και καθαρό είναι και περιποιημένο... έχει να κάνει με την ενταση της μουσικής. Και χωρίς ενισχυτή μια χαρα θα ακουγόντουσαν τα παιδιά και ποιο ομορφα θα ηταν...

Στα δικά μας όπως πάντα
Μπύρα αλφα 2 Σωστό και δίκαιο
το κουβερ στα 2

Ντακος στα 5 (μια χαρα και ποσότητα και ποιότητα)

Μιλφειγ λουκάνικο (λουκάνικο ανάμεσα απο φύλλο.... που ηταν πολύ εως οριακά μη καμμένο) Βαρύ για το στομάχι, πολύ βαρύ στα 6.5 αλλα και η μερίδα ηταν μικρή.

Κοντοσούβλι χοιρινό. Στο φέρνουν με την νεα μόδα σε σούβλα με πατάτες απο κάτω (φρέσκιες) και σάλτσα. Μια χαρα ηταν απο γευση αλλα κοστιζει και 12 ευρώ τιμή υπερβολική για την ποσότητα

Το μισο κιλό κόκκινο στα 4 ευρώ (προσοχη βαράει)
2 ατομα βγάλε τα ξύδια 29 ευρώ νερό σε κανάτα

Περίμενα βέβαια και κανένα γλυκάκι για κέρασμα αλλά μάταια....
Οπως ειπα καθαρό μαγαζί και η εξυπηρέτηση καλή
Αν βρεθείτε ακούστε αν έχει μουσική. Εαν δεν ακούγεται η ακούγεται λίγο να μπείτε εαν οχι μακρυά.

Οι γευσεις καλές (εκτός απο το λουκάνικο) η ποσότητα οκ εχθος απο τα 12 ευρώ στο κοντοσούβλι.
Στην αρχή φέρνουν και αυτό που έχουν οι ζωγράφοι και βάζουν τις μπογιές αλλα στην περίπτωση μας ειχε 4 κουταλιες (του γλυκου) διαφορετικές αλοιφές. Βαλτε λιγο ακόμα ποσότητα.....

Μοντέρνα κουζίνα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Βροχερό μεσημέρι, ανήμερα της εθνικής γιορτής. Το κέντρο του Πειραιά κλειστό λόγω παρέλασης και η κίνηση αρκετή στα πέριξ. Όμως το παρκάρισμα στα Ταμπούρια, τουλάχιστον στην περιοχή του εστιατορίου, εύκολη υπόθεση.

Ο χώρος, ένα γωνιακό ισόγειο με παράθυρα τζαμαρίες, καμιά 60αριά τετραγωνικά, μοντέρνα παραδοσιακός και προσεγμένος. Όχι οτι αξίζει να βλέπει κανείς έξω, αλλά τουλάχιστον μπαίνει φως και αισιοδοξία. Τα τραπέζια μικρά αλλά αφήνουν μεγάλα κενά μεταξύ τους, ώστε να μην στριμώχνεσαι με τους διπλανούς.

Η εξυπηρέτηση χαριστικά παίρνει 2. Παραγγείλαμε στις 2 παρά τέταρτο και το τελευταίο πιάτο, τα μπιφτέκια, ήλθαν στις 3 και τέταρτο. Ζητήσαμε λογαριασμό και ήλθε μετά από 20 λεπτά περίπου. Βέβαια δεν φταίει το προσωπικό αλλά η διεύθυνση. Δεν μπορεί να έχεις 2 μόνο σερβιτόρους τέτοια μέρα όταν όλα τα τραπέζια σου, γύρω στα δεκατέσσερα, είναι γεμάτα.

Το φαγητό από απλά καλό έως καταπληκτικό. Αναλυτικά:
- Ψωμάκια φρατζολάκια λευκά, μαλακά, σημερινά.
- Φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια, άριστη.
- Μανιτάρια πλευρώτους, χορταστικοί (τύφλα να χει το κρέας).
- Μαστέλο Χίου στη σχάρα, καλύτερο από χαλούμι.

- Σαλάτα Μάγευμα, ίσως το καλύτερο πιάτο (Παρ ότι κρεατοφάγος)
- Μπιφτεκάκια στη σχάρα, ζουμερά και πολύ νόστιμα.
- Μπακαλιάρος σκορδαλιά, ελαφρύς, βελούδινος, ιδανικά ξαλμυρισμένος.
- Κοντοσούβλι χοιρινό σερβιρισμένο σε σανίδα, πάνω σε μικρή σούβλα, πολύ νόστιμο. Παρ όλο που τα κομμάτια του ήταν χοντρά, ήταν μαλακό και ζουμερό.
- Κρασί ροζέ που εμφιαλώνουν οι ίδιοι, δυνατό και γλυκόπιοτο.

Οι τιμές ούτε κλαίνε, ούτε γελάνε. Για τα παραπάνω (το κρασί 1,5 κιλό), πληρώσαμε 82€. Όμως ευχαριστηθήκαμε φαγητό...