NICE N EASY

Bar Restaurants

Παπαδιαμάντη 7, Κηφισιά [Χάρτης]
  210 8082014
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Η τελευταία μέρα του περασμένου μήνα μάς βρήκε στο " Nice n Easy" της Κηφισιάς, ύστερα από μια μεσημεριανή επίσκεψη στα πέριξ. Οι γεύσεις βρίσκονται στο ίδιο εξαιρετικό επίπεδο με εκείνες του Κολωνακίου, το σέρβις και ο χώρος είναι ένα μεγάλο ατού του χώρου.

Η κεντρική θέση αλλά και το πρωτότυπο και αρτίστικο μενού του εστιατορίου το καθιστούν μια δελεαστική πρόταση για ένα ευχάριστο γεύμα. Σε προηγούμενη κριτική μου για το ίδιο μέρος στο Κολωνάκι είχα επεκταθεί αρκετά στη γαστρονομική φυσιογνωμία του μενού, η οποία δένει απόλυτα με το όλο στήσιμο του χώρου.

Εν ολίγοις, ο κατάλογος του εστιατορίου εστιάζεται στην υγιεινή μεσογειακή κουζίνα και εμπνέεται μάλλον από τα ονόματα, την φιγούρα ή την ζωή γνωστών καλλιτεχνών. Μάλιστα, βασίζεται σε βιολογικά προϊόντα, όσον αφορά την πρώτη ύλη. Όπως λέγεται και γράφεται, οι ιδιοκτήτες πέρα από την δική τους φάρμα έχουν συνεργασία και με παραγωγούς βιολογικών προϊόντων. Το αποτέλεσμα ανταμείβει τις φιλοδοξίες των ιδιοκτητών και τις προσδοκίες των πελατών. Ο τρόπος παρουσίασης του καταλόγου με το μενού, που εκτός από την έξυπνη παρουσίαση των φαγητών περιλαμβάνει και ενδιαφέρουσες διατροφικές επεξηγήσεις για το κάθε πιάτο αλλά και για το σύνολο των υλικών που χρησιμοποιούνται, σε πείθει και με το παραπάνω. Το γεγονός αυτό κάνει αρεστό το εστιατόριο όχι μόνο στους χορτοφάγους ή εκείνους της υγιεινής διατροφής αλλά και σε ένα ευρύ κοινό που έχει άποψη και θέλει να φάει καλά. Κάποιος μπορεί να απολαύσει από ένα αμιγώς χορτοφαγικό πιάτο όπως π. χ ένα Nina Simone (13,90) που πρόκειται για ένα πλούσιο Burger (! ) μέχρι ένα πιάτο σχάρας όπως το Aretha Franklin (17,90), μπριζόλα αγριογούρουνου Φάρμα Φωτιάδη. Θεωρώ λοιπόν ότι η γαστρονομική πολυσυλλεκτικότητα του εστιατορίου αυτού, που εν τέλει δεν αποκλείει καμία διατροφική ομάδα, αποτελεί και το μυστικό της επιτυχίας του!

Ένα ακόμη ατού του εστιατορίου αποτελεί η κάζουαλ αλλά και η all day κουζίνα του, που προσφέρει πρωινά, σνακς, πρωτότυπους καφέδες, βότανα, οργανικό τσάι, φρέσκους χυμούς, σάντουιτς και πολλά ακόμη!! Η ιστοσελίδα του εστιατορίου είναι από τις πιο περιεκτικές που υπάρχουν, οπότε κάποιος μπορεί να ενημερωθεί πλήρως.

Ο εσωτερικός χώρος συνεχίζει την καλλιτεχνική διάθεση των εδεσμάτων με ιδιαίτερη αδυναμία, όπως διαπίστωσα, στην Μέριλιν Μονρόε και τον Φρανκ Σινάτρα. Η πρώτη εικονίζεται στον φωτεινό και γεμάτο θετική ενέργεια ισόγειο χώρο και στον επάνω όροφο, ενώ ο δεύτερος σε "ντουμπλ φας" σοφιστικέ φιγούρα έχει στηθεί στον επάνω χώρο αλλά, ωστόσο, διακρίνεται και από τα υπόλοιπα σημεία του εστιατορίου. Ανεβαίνοντας τις φαρδιές σκάλες που οδηγούν στον πρώτο όροφο αντικρίζεις μια εντυπωσιακή καλλιτεχνική αφίσα μιας τετράδας καλλιτεχνών να πίνουν το ποτό τους, ενώ οι τουαλέτες (εσωτερικά και εξωτερικά ) ακολουθούν το ίδιο μοτίβο. Στο εσωτερικό τους μάλιστα οι εικόνες των σταρ συνοδεύονται και από κάποιο απόφθεγμα. Η Μέριλιν π. χ. στα γυναικεία WC " καθησυχάζει " τον Sephoromaniac & Hondomaniac κοριτσίστικο πληθυσμό λέγοντας " a smile is the best makeup any girl can wear "..... Οι αντρικές τουαλέτες αποτελούν ακόμα μια έκπληξη...!

Ο εξωτερικός χώρος με τζαμαρία περιμετρικά είναι σκεπασμένος με πράσινες τέντες και είναι απλός με προσεγμένα καθίσματα και στιβαρά ξύλινα τραπέζια. Τώρα που καλοκαιριάζει, οι τζαμαρίες του εσωτερικού χώρου ανοίγουν και κατά κάποιο τρόπο οι δύο χώροι, ο εσωτερικός και ο εξωτερικός ενοποιούνται.

Όταν είχα επισκεφθεί το εστιατόριο της Ομήρου παλαιότερα, υπήρχαν οικονομικά set menus που εδώ δεν τα είδα... Παρόλα αυτά, πιάτα ημέρας υπάρχουν και στο εστιατόριο της Κηφισιάς. Επιπλέον, και στα δύο εστιατόρια ισχύουν οι "κανονικές " και οι "μικρές " μερίδες με την ανάλογη τιμολόγηση.

Δύο άτομα διαλέξαμε τα εξής πιάτα:

Πρασόπιτα (τη μεγάλη μερίδα) στα ΕΥΡΩ 6,90. Πεντανόστιμη πίτα, σερβιρισμένη σε ξύλινο δίσκο!

Σαλάτα Gavras Special (κανονικό μέγεθος), 9,90. Φρεσκότατη με πράσινα λαχανικά, λιαστές ντομάτες, ηλιόσπορους με σάλτσα μαυροδάφνης. Το πιάτο συμπλήρωναν απολαυστική στρογγυλή κροκέτα τυριού chevre!

Πέννες Marialeni's (κανονική μερίδα), 9,90. Πέννες με κόκκινη σάλτσα, άγρια ρόκα, κουκουνάρι, βιολογικά τοματίνια και ποσότητα ανθότυρου στην κορυφή του πιάτου. Να πω τη μαύρη μου αλήθεια, την άγρια ρόκα δεν την αντιλήφθηκα καν... Κατά τα άλλα πρόκειται για ένα ικανοποιητικό πιάτο.

Μπιφτέκια Pamela Anderson (μικρή μερίδα), 9,90. Μπιφτέκια γαλοπούλας με σάλτσα Romesco. Σερβίρονται ( 1 μπιφτέκι ) σε μεγάλο ξύλο με το μπολάκι της σος και βαθύ πιατάκι σαλάτας ταμπουλέ από κινόα, που εμείς επιλέξαμε ανάμεσα στις τέσσερις διαφορετικές γαρντούρες. Το μπιφτέκι ζουμερό όπως τα κάλλη της εν λόγω σταρ ενώ το ταμπουλέ εξαιρετικό!!

Γλυκό Ganache (7,90) που αποτελείται από δύο μικρά λαχταριστά κομμάτια σοκολάτας, ένα με πραλίνα Bueno και ένα με σοκολάτα γάλακτος. Διακοσμούνται με λευκά flakes και ως γαρνιτούρα υπάρχει μικρή ποσότητα σοκολάτας Valrhona και δύο μικρά καρυδάκια με λευκή σοκολάτα. Must για τους λάτρεις του είδους!! Κάλλιστα θα του έδινα την ονομασία Belmondo ( Jean-Paul) λόγω ποσότητας, πολυπλοκότητας και ελκυστικότητας...!!

Φρουτοσαλάτα ( 6,90) με φρεσκότατες και δροσερότατες φέτες καρπουζιού, λίγη μπανάνα, πεπόνι, μήλο και 4-5 κερασάκια. Τα φρούτα είναι διαλεγμένα ένα κι ένα!! Σερβίρονται σε κομψό μαύρο πιάτο και τόσο ο τρόπος κοπής των φρούτων όσο και η παρουσίασή τους αποπνέουν μοναδική φρεσκάδα!

Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται απευθείας (2,00) ενώ για το ψωμί μας ρώτησαν. Μέσα σε ξύλινο πανέρι, βρίσκονται φρέσκες μαύρες φέτες ψωμιού (1,80/άτομο) που συνοδεύονται από δύο μπολάκια με μαύρες ελιές και ντομάτα.

Βρήκα εντυπωσιακό σε αυτό το εστιατόριο το γεγονός ότι δίνεται τόση μεγάλη σημασία στη λεπτομέρεια ακόμη και στα πιο απλά πιάτα!
Συγχαρητήρια στον Σεφ Χρήστο Αθανασιάδη αλλά και στον προχωρημένο ιδιοκτήτη αυτού του εγχειρήματος!

Οι τιμές είναι ανάλογες της ποιότητας του εστιατορίου και, μάλιστα, ύστερα από αυτά που έχουν δει τα μάτια μου τελευταία, τις θεωρώ φυσιολογικές, κρίνοντας συνολικά την εξαιρετική γεύση, την ιδιαίτερη γαστρονομική και διακοσμητική έμπνευση, το αψεγάδιαστο σέρβις, το μεράκι, τη πρωτοτυπία, την κεντρική τοποθεσία και το χαρούμενο περιβάλλον! Πρόκειται για Star!

2017

Μεσημεριανή επίσκεψη με τον πατέρα μου. Ο χώρος είναι καλόγουστος στο πεζοδρόιο απέναντι απο το ιστορικό σινεμά "Μπομπονιέρα".

Με το που κάτσαμε στη δροσιά ο μετρ μας ρώτησε αν θέλουμε εμφιαλωμένο ή κανάτα με παγάκια νερό και πήρε τη γνωστή απάντηση-μπράβο πάντως που ρώτησε.

Ο σερβιτόρος που ρθε με τους καταλόγους μετά από λίγο, μας έφερε κι έναν με τα πιάτα ημέρας. Μας έκενα τις προτάσεις του σε φαγητά και κρασί και επιλέξαμε:1 σαλάτα Πολ Νιούμαν με κοτόπουλο, παρμεζάνα, σως και πρασινάδα πολύ καλή,1 μανιτάρια άγρια Ελβις Πρίσλει με λάδι και θυμάρ φοβερά,1 λαυράκι στο φούρνο μεσως μαγιονέζα και βασιλικό ελαφρύ και με ιδιαίτερη γεύση,1 σολωμό στο φούρνο μαριναρισμένο με σάλτσα, ψωμιά με ντιπ ντομάτας για αρχή και ένα ποτήρι μελιαστό.

Σύνολο μ απόδειξη στα 58,20ε. Λίγο τσιμπημένο αλλά αξίζει και έχει κι έκπτωση μέσω σάιτ e-table.

2017

Αν και καθηστερημένη, εύχομαι σε όλους Καλή Χρονιά με πολλά ζεστά χαμόγελα και αγάπη!
Μετά από μικρή παύση, είπα να επανέλθω δριμύτερη στις γευστικές μου αναζητήσεις. Από καιρό έβλεπα για το συγκεκριμένο εστιατόριο στη Κηφισιά και Κολωνάκι με σημαία τους τα βιολογικά προϊόντα. Πολύ της μόδας αυτή η τάση και βλέποντας τον κατάλογό τους, πείστηκα αμέσως να το δοκιμάσω.

Η αρχή έγινε μία Κυριακή μεσημέρι του Ιανουαρίου, στο Κολωνάκι. Αν και είχα ενημερώσει κατά την κράτηση ότι θα χρειαστούμε 2 παιδικά καθισματάκια, τελικά είχαν μόνο ένα και μας εξυπηρέτησαν κατά το ήμισυ. Αν και παγωνιά, μας πρότειναν να καθίσουμε έξω, που έχει και σόμπα ώστε να χωρέσει καλύτερα το καρότσι. Ο κόσμος κυρίως νεαρός, αν και υπήρχαν κάποια τραπέζια με οικογένειες. Επειδή υπήρχαν κάποιες αστοχίες στο ψήσιμο του ενός πιάτου, στην αντιμετώπιση από την υπεύθυνη του χώρου, στη λάθος λύση που έδωσε και στο γεγονός ότι υπήρχαν μεγάλες καθυστερήσεις μεταξύ των ορεκτικών και των κυρίως πιάτων, είχαν ως αποτελέσμα να στείλω γραπτώς τα παράπονά μου, μέσω κοινωνικού δικτύου, όχι ωστόσο σε κοινή θέα.

Το αποτέλεσμα; Εντός μίας μέρας, είχα απάντηση από τον ιδιοκτήτη, που πρότεινε και έπραξε την απίστευτα επαγγελματική λύση. Μας κάλεσε, εκ νέου στο χώρο τους, είτε Κηφισιά είτε Κολωνάκι, προσφέροντάς μας όλο το γεύμα όχι μόνο για εμάς, αλλά και για φίλους μας. Το οποίο και πράξαμε, και ειλικρινά, από 4 άτομα την 1η φορά, πήγαμε 5 τη 2η, και ενώ ο λογαριασμός ήταν κοντά στα 200 ευρώ τη 2η φορά, συμπεριλαμβανομένων 2 φιαλών κρασιού, ΔΕΝ πληρώσαμε ΤΙΠΟΤΑ. Τέτοια αντιμετώπιση, πραγματικά, στην Ελλάδα, 1η φορά τη συναντώ και όχι μόνο θέλω να την επαινέσω, αλλά και να την ΤΟΝΙΣΩ.

Στα του φαγητού τώρα. Και τις 2 φορές, πήραμε ακριβώς τα ίδια πιάτα, ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε σύγκριση και γεύσεων και σεφ ανά περιοχή δεδομένου ότι πήγαμε πάλι Κυριακή μεσημέρι. Οι σερβιτόροι, νέοι ηλικιακά, πολύ εξυπηρετικοί και ευγενικοί. Στην Κηφισιά πιο ωραίος ο χώρος, ωστόσο πολύ στενοί διάδρομοι δεδομένου ότι ήταν πολλά τραπέζια ώστε να χωρέσουν όσο το δυνατόν περισσότερους πελάτες. Οι ηλικίες ήταν μεγαλύτερες από το Κολωνάκι και επίσης, υπήρχαν και πολλές οικογένειες (οπότε υπήρχαν και πολλά παιδικά καθισματάκια).

Η περιγραφή μου παρακάτω είναι βάση της τελευταίας μας εμπειρίας στο κατάστημα της Κηφισιάς.
Με το που καθίσαμε, μας ρώτησαν εάν θέλουμε να μας φέρουν εμφιαλωμένο νερό, που αρνηθήκαμε και μας έφεραν καράφα νερού βρύσης και ψωμί καλωσορίσματος, που συνοδεύοταν από ελίτσες και λάδι(1.80 ευρώ το άτομο οι ενήλικες). Στη συνέχεια, παραγγείλαμε το κρασί και από πιάτα, πήραμε τα εξής (αναφέρω αναλυτικά τα πιάτα και όχι τα ονόματά τους, που είναι επηρεασμένα από αστέρες του Χόλιγουντ):

- 1 μερίδα κεφτεδάκια με βουβαλίσιο κιμά, για τα δύο μικρά μας, γεμιστά με γραβιέρα Νάξου και μαρμελάδα ντομάτας (7,90 Ευρώ). Πάρα πολύ νόστιμα, 6 τμχ συνολικά, με πραγματικά η ποιότητα του κρέατος να φαίνεται και δια γυμνού οφθαλμού. Τα μικρά το λάτρεψαν, και τις δύο φορές.
- 1 μερίδα σωτέ άγρια μανιτάρια με γκοργκοντζόλα και θυμάρι (7.90 Ευρώ). Κρεμώδης σάλτσα, ισορροπημένη γευση, μεγάλος μέγεθος μερίδας. Σίγουρα είχε και κρασί η σάλτσα, καθώς η επίγευση αυτό άφηνε να εννοηθεί.
- 1 σαλάτα με ανάμικτα σαλατικά, λιαστές ντομάτες, ηλιόσπορους, κατσικίσιο τυρί, παναρισμένο με κρούστα απο φυστίκι Αιγίνης (9.90 Ευρώ). Προσωπικά θα ήθελα λίγη περισσότερη σως, οι υπόλοιπη της παρέας ωστόσο την βρήκαν επαρκή την ποσότητα. Δροσερή σαλάτα, με όλα τα υλικά σε αφθονία.
- 1 ταλαγάνι σαγανάκι μελωμένο, με πελτέ απο μοσχολέμονο (7.90 Ευρώ). Ήρθαν 2 μεγάλα κομμάτια, λαστιχωτά όσο έπρεπε και με το μέλι τόσο όσο να μην ληγώνει.
- 1 μπέργκερ από βιολογικό μοσχάρι, με πίκλες, καραμελωμένα κρεμμύδια, τσένταρ (14.90 Ευρώ). Ήρθε πάνω σε ξύλο, συνοδείας πατάτας με τη φλούδα και σαλάτα κόσλοου και ντομάτας. Κανονικό μέγεθος, μεγάλο ίσως για το γυναικείο φύλο, με το μπιφτέκι να είναι πολύ αφράτο και ζουμερό. Ο δε συνδυασμός με τις πίκλες και το καραμελωμένο κρεμμύδι να του ταιριάζει απόλυτα.
- 1 Ταλιάτα μπλακ ανγκους μοσχάρι (24.90 Ευρώ) συνοδείας τηγανιτής γλυκοπατάτας, με τη φλούδα της. Και αυτό ήρθε πάνω σε ξύλο, με το κρέας να είναι σε κανονική ποσότητα, το κόψιμο της ταλιάτας πολύ σωστό με καθόλου λίπος και μέτρια ψημένο όπως ζητήθηκε, οπότε και είχε κρατήσει όλους τους ζωμούς του.
- 1 μερίδα ταλιατέλες με κόκκορα κρασάτο (15.90 Ευρώ). Και πάλι κανονική μερίδα, με το κρέας να είναι διαλυμμένο και όχι σε μεγάλα κομμάτια και το πιπέρι στην αναλογία που πρέπει για να πυροδοτήσει νόστιμα τον ουρανίσκο μας.
- 1 λαζάνια φούρνου με κιμά και μπεσαμέλ (14.90 Ευρώ) για τα μικρά της παρέας. Αν και μεγάλο κομμάτι, νόστιμο εσωτερικά, μάλλον είχε μείνει το τελευταίο στο ταψί τους, οπότε και είχε κάπως ξεραθεί περιμμετρικά. Αυτή ήταν και η μόνη αστοχία στη συγκεκριμένη περίπτωση.
- Για το τέλος πήραμε ένα τζησκέικ (3.90 Ευρώ), που ήταν ελαφρύ, με μαρμελάδα φράουλο και σπασμένο μπισκότο. Όχι κάτι το καταπληκτικό, αλλά όχι και αδιάφορο. Τίμια εκδοχή.

Υψηλές σχετικά οι τιμές για την εποχή, ωστόσο, το βιολογικό είναι πάντα υπερτιμημένο, οπότε και σαν πρώτη ύλη για όλα τα πιάτα είναι φυσικό να ανεβάζει το κόστος.
Θα ξαναπάω σίγουρα γιατί και ήταν άψογη η αντιμετώπισή τους, και γιατί είχε χώρο και μενού για μικρά παιδιά και κυρίως γιατί έχει πολύ καλές πρώτες ύλες που σε συνδυασμό με τη σωστή εκτέλεσή τους, δίνουν νόστιμο αποτέλεσμα.

Bar Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Καλώς ή κακώς τα βιολογικά προϊόντα έγιναν μόδα. Καλώς γιατί επιτέλους πρέπει να μάθουμε να τρώμε υγιεινά, κακώς γιατί είναι αδύνατον να υπάρχουν τόσα πολλά βιολογικά, προφανώς ορισμένα πολύ απλά δεν είναι. Και φυσικά η γλουτένη είναι ο θανάσιμος εχθρός…

Το nice & easy λοιπόν έφτιαξε εύκολα & απλά ένα μικρό κατάλογο βασισμένο κυρίως σε βιολογικά κρέατα και ζυμαρικά. Σου λέει burger, φιλέτα και μακαρόνια γουστάρει ο κόσμος? ΟΚ αλλά εγώ θα βάλω υλικά που μετά το στομάχι δε θα διαμαρτύρεται και θα στα χρεώσω ακριβούτσικα γιατί ότι πληρώνεις παίρνεις.

Στην Κηφισιά (έχει και στο Κολωνάκι ένα αδερφάκι, στις πιο κοσμοπολίτικες γειτονιές δηλαδή, άντε και στη Γλυφάδα εύχομαι) απέναντι από τη Μπομπονιέρα, εδράζει το μαγαζί που έστω και για την εμπειρία πρέπει να πας. Χωρίζεται σε τρεις χώρους, όλοι μικροί δυστυχώς και φαίνονται αρκετά μικρότεροι λόγω των στρυμωγμένων τραπεζιών, έχουν άλλωστε εκμεταλλευτεί και το τελευταίο τετραγωνικό. Η ζήτηση βλέπεις! Τον πελάτη όμως δεν τον νοιάζει και υπάρχουν πραγματικά κάποια τραπεζάκια που απορώ πως κάθονται και που βάζουν τα πιάτα.

Ο έξω χώρος είναι για τους καπνιστές και τον χειμώνα είναι «ντυμένος» με τα κλασικά ακαλαίσθητα διάφανα αντιανεμικά διαχωριστικά. Ο κυρίως μέσα χώρος έχει ένα πολύ ωραίο μπαρ, είναι χριστουγεννιάτικα στολισμένος με μπάλες και βασιλόπιτες (?) να κρέμονται από το ταβάνι και έχει και λίγους καναπέδες για τους τυχερούς ή τις κρατήσεις. Εμείς σταθήκαμε τυχεροί και στην υποδοχή με πολύ ωραίο χαμόγελο μας ενημέρωσαν ότι μιας και είναι νωρίς μπορούμε να καθίσουμε εκεί. Όλο το προσωπικό (και είναι μπόλικοι) ήταν ευγενέστατο και μπράβο τους. Α, έχει και ένα μικρό ανοιχτό πατάρι αλλά είναι έξω από τις τουαλέτες και δεν κατάλαβα αν γενικότερα χρησιμοποιείται.

Το εμφιαλωμένο νερό είναι στο τραπέζι και σε περιμένει να σε χρεώσει 2 € με το που κάθεσαι. Γνωστό φάουλ και όσο και να το λέμε μάλλον δε θα αλλάξει. Για το ψωμί όμως σε ρωτάνε. Φυσικά είναι βιολογικό, ενώ φέρνουν και ντιπ μαζί. Είναι επίσης η δεύτερη φορά (στο Cadillac burgers στο κέντρο η πρώτη αλλά δεν μπορώ να ξέρω ποιος αντέγραψε ποιον) που συναντάω την έμπνευση της «βάπτισης» ορεκτικών και κυρίως με ονόματα πασίγνωστων χολιγουντιανών σταρ! Για του λόγου το αληθές εμείς διαλέξαμε:

• Marvin Gaye κεφτεδάκια από βουβαλίσιο κιμά και γεμιστά με γραβιέρα νάξου. Μόλις 4 τα κεφτεδάκια αλλά πραγματικές λιχουδιές!
• Robert De Niro ταλιατέλες. Αρωματισμένες με ζωμό κρέατος αλλά και πάλι αδιάφορη γεύση. Αφού είπαμε, υγιεινά και χωρίς γλουτένη (σημείωση που υπάρχει παντού, μα παντού στον κατάλογο! ).
• Marlon Brando burger. Με κιμά από μοσχάρι, τσένταρ, καραμελωμένα κρεμμύδια και πατάτες the real thing, δηλαδή όντως φρεσκοκομμένες, συγκεκριμένα πολύ χοντροκομμένες πάντως. Το μπιφτέκι ήταν όλα τα λεφτά γιατί ήταν παχουλό και πεντανόστιμο, σαν την κοιλίτσα της κόρης μου (κανιβαλίζω! ).
• Pamela Anderson μπιφτέκια κοτόπουλο με ρύζι. Επίσης «γεμάτη» μερίδα και για άλλη μια φορά η ποιότητα του κρέατος εξαιρετική.

Ο λογαριασμός έσκασε στα 52 €. Και εδώ είμαι λίγο διχασμένος. Ναι μεν αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό που τρως είναι αγνό και προσεγμένο αλλά από άποψη γαστρονομική δεν μιλάμε για ιδιαίτερα δύσκολες ή πρωτότυπες συνταγές. Θα μου πεις εύκολα τα λες αυτά, πάρε τα υλικά από το μαγαζί με τα βιολογικά της γειτονιάς σου και δοκίμασε να μαγειρέψεις εσύ.

Όπως και να έχει περάσαμε και φάγαμε καλά και θα ξαναπάμε για να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα.

Bar Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω! τα έχουν πει όλα οι προλαλήσαντες!
Θα σταθώ σε δύο σημαντικά πράγματα μόνο: οι θερμίδες που αναφέρουν ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ κατά την γνώμη μου να ισχύουν! Το φαγητό είναι πολύ νόστιμο για να το χαρακτηρίσω υγιεινό!

Μια παρατήρηση μόνο: το service αν και σωστά λειτουργεί σε επίπεδο ροής πιάτων ήταν μάλλον λίγο αργό και ίσως λίγο ανοργάνωτο!
Οι τιμές ανταποκρίνονται πλήρως στην παροχή!

Bar Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Σημειώνω αρχικά πως καθίσαμε στο κατάστημα για πρωινό, επομένως η κριτική είναι για αυτό και όχι για κάποιο γεύμα.

Ο χώρος είναι αρκετά συμπαθητικός και η αλήθεια είναι ότι από τη στιγμή που καθίσαμε μας φάνηκε πιο όμορφος από ότι φαινόταν απ' έξω. Λόγω καιρού, προτιμήσαμε στο εξωτερικό κομμάτι το οποίο ήταν απλό αλλά όμορφο. Το εσωτερικό φαινόταν ακόμα πιο ωραίο.

Το σέρβις ήταν αρκετά καλό και ευγενικό σε όλη τη διάρκεια της παραμονής μας. Στην αρχή, έγινε και ερώτηση για το αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης.

Το μενού του πρωινού δεν είχε πάρα πολλές επιλογές αλλά μας φάνηκε καλό. Άλλωστε, δυστυχώς στη χώρα μας οι επιλογές για πρωινό εκτός σπιτιού είναι πολύ περιορισμένες (ευτυχώς που εμφανίστηκε και η μόδα του brunch πριν λίγα χρόνια και βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση).

Πήραμε αυγά benedict, τα οποία ήταν αρκετά καλά, αν και προσωπικά θα προτιμούσα το ψωμί πιο φρυγανισμένο. Στα συν το ωραία ψημένο, τραγανό μπέικον που δεν έσταζε λίπος. Δοκιμάσαμε επίσης τα pancakes τα οποία ήταν εύγευστα μεν αλλά σίγουρα τους έλειπε το σιρόπι το οποίο ήταν έως ανύπαρκτο.

Ο καφές επίσης αρκετά καλός, αν και ένα βασικό μείον για εμάς ήταν ότι, ενώ προηγήθηκε σχετική ερώτηση, ο ελληνικός που ζητήσαμε ήταν της μηχανής και όχι στο μπρίκι.

Σε γενικές γραμμές, με περίπου €10 ανά άτομο μπορείτε να πάρετε το πρωινό σας στην όμορφη Κηφισιά, απολαμβάνοντας συμπαθητικό φαγητό και περιβάλλον. Καθόλου άσχημα, εγώ πιστεύω θα το επισκεφτώ ξανά.

Αυγ

Ίσως θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μία οικονομική λύση στην Κηφισιά, δεδομένου ότι οι τιμές στα γειτονικά μαγαζιά είναι σε κάποιες περιπτώσεις αρκετά υψηλότερες.

Στο μαγαζί πήγαμε 3 άτομα με σκοπό να φάμε σχετικά ελαφριά και νόστιμα. Παραγγείλαμε ένα ταρτάρ τόνου με λάδι τρούφας, ένα λαδοτυρί, μία σαλάτα Gavras με κατσικίσιο τυρί και ένα λαβράκι ψητό με πουρέ καρότου.

Το λαδοτύρι ήταν εξαιρετικό - ίσως το καλύτερο πιάτο - και το γεγονός ότι συνοδευόταν από μαρμελάδα λεμονιού το έκανε ακόμα πιο ελκυστικό.

Η σαλάτα Gavras με κατσικίσιο τυρί δεν ανταποκρινόταν στο προφίλ του μαγαζιού και στις απαιτήσεις μας. Το γνωστό πρόβλημα της μεγάλης ποσότητας πράσινης σαλάτας που επισκιάζει τα υπόλοιπα υλικά παρουσιάστηκε και εδώ. Η σαλάτα είχε μία μέτρια σως, μανιτάρια που μετά βίας τα έβρισκες στο πιάτο και το γεγονός ότι το κατσικίσιο τυρί είχε τηγανιστεί, εμένα προσωπικά με απογοήτευσε. Λόγω του τηγανιού έχασε την ιδιαίτερή του γεύση που σε κάνει είτε να το λατρέψεις είτε να το μισήσεις.

Το λαβράκι ήταν αξιοπρεπέστατο. Καλά ψημένο και ζουμερό. Το ίδιο και ο πουρές καρότου. Νόστιμος και όσο γλυκός πρέπει με ιδανική υφή.

Το ταρτάρ τόνου το άφησα επίτηδες για το τέλος. Ήταν η απογοήτευση της βραδιάς. Η πρώτη αίσθηση που αποκόμιζες από τη μπουκιά ήταν ότι πρόκειται για ένα πολύ νόστιμο πιάτο. Η επίγευση όμως είχε τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα καθώς κυριαρχούσε η δυσάρεστη οσμή του ωμού ψαριού. Είναι γνωστό ότι ρισκάρεις επιλέγοντας ωμό τόνο, ωστόσο σε ένα τέτοιο μαγαζί οι απαιτήσεις είναι αρκετά υψηλές. Αν αναλογιστεί κανείς μάλιστα, ότι το ψάρι συνοδευόταν από λάδι τρούφας και μία εξαιρετική σπαγγέτι αγγουριού, η απογοήτευση ήταν ακόμη μεγαλύτερη λόγω της σπατάλης αυτών των υλικών.

Ήπιαμε 2 ποτήρια κρασί και μία μπύρα. Λογαριασμός 75€, 25€/άτομο.

Το σέρβις μας προκάλεσε αμηχανία... Εκτός από κάποια εμφανή λάθη, πχ πήγε το λαβράκι στο διπλανό τραπέζι και το ταρτάρ στο πίσω από εμάς, ο σερβιτόρος ουδέποτε μας ρώτησε αν μείναμε ευχαριστημένοι από το φαγητό. Και για να μην παρεξηγηθώ.. Δε θεωρώ δεδομένη αυτή την ερώτηση. Ωστόσο όταν του γυρίζεις το ταρτάρ τόνου με τη μισή ποσότητα του φαγητού στο πιάτο... έ όσο να ναι οφείλεις να ρωτήσεις τον πελάτη τι δεν του άρεσε!

Bar Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Πήγαμε στο εστιατόριο για πρώτη φορά χτες βράδυ, Δεκέμβρης 2015, καθώς το αγαπημένο μας στην Κηφισιά δεν είχε τραπέζια.

Το είχα δει πολλές φορές, περνώντας, και ήξερα από φίλους οτι μαγειρεύουν και με βιολογικά υλικά πράγμα που μας έκανε να αποφασίσουμε να καθήσουμε (καθώς είχαμε μαζί μας και ένα νήπιο 2,5 ετών και δύσκολα βρίσκεις μαγειρεμένα φαγητά με βιολογικά υλικά).

Στο 'μαζεμένο' και αξιοπρεπές μενού του πολλά από τα πιάτα έχουν ονόματα ηθοποιών και είναι χωρίς γλουτένη και με βιολογικά υλικά. Μεγάλα + και τα δύο σε εστιατόριο! Επίσης κάτω από τα περισσότερα πιάτα γράφει θερμίδες, περιεκτικότητα σε λίπη κλπ πληροφορίες που δεν βρίσκεις σχεδόν ποτέ στα μενού εστιατορίων. Το πειβάλλον απλά ΟΚ χωρίς υπερβολές στη διακόσμηση. Επίσης μεγάλο + η φιλοσοφία των ιδιοκτητών για απ'αυθείας προμήθεια των πρώτων υλών από τους παραγωγούς (κάτι σαν fair trade). Me likey!

Δοκιμάσαμε από ορεκτικά τα spring rolls λαχανικών Bruce Lee (πολύ ωραία, ευτυχώς χωρίς να έχουν αυτή την έντονη λαδίλα που τα χαρακτηρίζει), και κεφτεδάκια Marvin Gaye από βουβαλίσιο κιμά γεμιστά με γραβιέρα Νάξου.

Από κυρίως πιάτα πήραμε τα σκιουφιχτά Sofia Loren με τα άγρια μανιτάρια, βιολογικά τοματίνια και γραβιέρα Κρήτης. Μεγάλη μερίδα, νόστιμα πολύ αλλά μου φάνηκε κάπως λιπαρό το αποτέλεσμα.

Το δεύτερο κυρίως ήταν ένα Burger Marlon Brando από βιολογικό μοσχάρι
με τυρί τσένταρ (που μου φάνηκε λιγοστό για το μέγεθος του μπρέργκερ) και
καραμελωμένα κρεμμύδια.

Ο λογαριασμός τώρα. Μου φάνηκε απλά ΟΚ (αλλά προς το ακριβό) για δύο ενήλικες με δύο ορεκτικά, δύο κυρίως, μια μπύρα και ένα ποτήρι κρασί πληρώσαμε 60 € χωρίς γλυκό. Γενικά για τις... τουπέ τιμές της Κηφισιάς είναι εντάξει τιμή αν συνυπολογίσεις οτι τα προιόντα έχουν τις θετικές ιδιαιτερότητες που περιέγραψα παραπάνω. Καλή ιδέα θα ήταν πάντως και η δημιουργία ενός σετ μενού με συγκεκριμένη τιμή. Θα ξαναπήγαινα πάντως και για ποικιλία με κρασί/μπύρα που διαθέτει το μενού.

Bar Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Το συγκεκριμένο χώρο τον έχω επισκεφθεί άλλες τέσσερις φορές στο παρελθόν αλλά αποφάσισα να γράψω κριτική για τη χθεσινή μου επίσκεψη. Κατ' αρχάς να πω ότι έμεινα ευχαριστημένη από όλες τις φορές που πήγαμε. Απλά δε θυμάμαι με ακρίβεια τα πιάτα και το κόστος.

To μενού είναι βασισμένο σε βιολογικά προϊόντα. Χθες πήγαμε με μια φίλη και πήραμε δύο μανιταρόσουπες από πιάτα ημέρας και μια σαλάτα Άβα Γκάρντνερ. Η σούπα ήταν εξαιρετική και η σαλάτα νοστιμότατη. Ένα apperolspritz που πήραμε ήταν πολύ σωστά φτιαγμένο και καλό σε ποσότητα. Δώσαμε 30 ευρώ. Από παλιότερες επισκέψεις τα πιάτα που θυμάμαι για επιτυχημένα είναι τα Τζιμ Μόρρισον, όλες οι σαλάτες, τα Μπριζίτ Μπαρντό και Σοφία Λόρεν και Πάμελα Άντερσον.

Το μόνο φάουλ είναι ότι κάποια πιάτα που περιέχουν τυρί αναφέρονται στον κατάλογο λανθασμένα σα vegan και όταν το επισημάναμε μας είπαν ότι ο καταλογος έχει σφάλματα. Η εξυπηρέτηση γρήγορη κι ευγενική. Στα συν του μαγαζιού ότι έχει ξεχωριστό χώρο καπνιζόντων έξω.

Αυγ

Το Nice n Easy το γνώρισα από λάθος το προπέρσινο Πάσχα. Βόλτα στην Κηφισιά λοιπόν μέχρι να έρθει η ώρα για τήν Ανάσταση, τα καταστήματα κλείνουν το ένα μετά το άλλο και μετά από ένα ποτό κατηφορίζουμε τήν Παπαδιαμάντη. Εάν μένεις στήν περιοχή οι νέες παρουσίες ξεχωρίζουν αμέσως.

Τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο απέναντι από τήν ιστορική πια "Μπομπονιέρα" και μέσα ένας χώρος minimal με έντονη τήν παρουσία τού κινηματογραφικού στοιχείου. Ένας μαυροπίνακας μάς ενημερώνει ότι μετά τήν Ανάσταση προσφέρεται κατσικάκι και μαγειρίτσα και κάπως έτσι έγιναν τα "αρραβωνιάσματα" για τα οποία θα πρέπει να πώ ότι ήταν θετικά.

Η μαγειρίτσα εξαιρετική, το κρέας πολύ ικανοποιητικό και ένα πιάτο (small, θα πώ παρακάτω τί είναι αυτό.. ) ζυμαρικά πού πήρε η σύντροφός μου, πραγματικά μάς ενθουσίασε. Από τότε το επισκεπτόμαστε αρκετά τακτικά, οπότε θέλω να πιστεύω ότι έχω διαμορφώσει μία κάπως πιο ώριμη γνώμη.

Σε αντίθεση με ό, τι συνηθίζεται, θα ξεκινήσω από το πρώτο αρνητικό του σημείο πού αφορά τήν διαμόρφωση τού χώρου. Μέσα δεν έχουμε κάτσει ποτέ, (μέχρι και πρόσφατα ήμασταν καπνιστές και μέσα ο καπνός δεν επιτρέπεται), αλλά τα τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο, (στεγασμένος χώρος), θα έλεγα ότι είναι αποπνικτικά κοντά το ένα με το άλλο.

Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ακραία αντικοινωνικός, αλλά μία χαλαρωτική βραδιά ζητάς κατά βάση δύο πράγματα - ποιοτικό φαγητό και μία στοιχειώδη ιδιωτικότητα, είναι αλήθεια ότι υπήρξαν φορές πού χαμηλώσαμε τήν φωνή μας από τον φόβο ότι οι διπλανοί άθελά τους θα έχουν υλικό για κουτσομπολιό όλη την επόμενη εβδομάδα.. καταλαβαίνω ότι το πεζοδρόμιο πληρώνεται αδρά και το κατάστημα θα πρέπει να μεγιστοποιήσει τήν απόδοση ανά τετραγωνικό, αλλά λίγος "αέρας" ακόμη στα τραπέζια θα έκανε τον χώρο ιδανικό.

Ας έρθω τώρα στις τιμές, είναι αλήθεια ότι ορισμένα πιάτα θα μπορούσαν να είναι ένα με δύο "κλικ" φθηνότερα, όπως για παράδειγμα το burger από βιολογικό μοσχάρι, (Marlon Brando το ονομάζουν, όλα τα πιάτα είναι παρόμοια βαπτισμένα), το οποίο κοστίζει 13,90 ευρώ. Βεβαίως το προτιμούν πολύ, καθώς η ποσότητά του είναι υπεραρκετή και σερβίρεται αρκετά εντυπωσιακά, αλλά πραγματικά είναι κάπως υπερτιμημένο. Υπερτιμημένο, (αλλά νόστιμο, όχι τίποτα απογειωτικό, αλλά νόστιμο) και το φιλέτο κοτόπουλο (Bogie and Bacall), στα 13,90 και αυτό.

Ας έρθω τώρα και στα θετικά. Κατά τήν γνώμη μου τήν ποιότητα τών υλικών πού χρησιμοποιεί ένα εστιατόριο τήν καταλαβαίνεις άμεσα στις σαλάτες του και πρέπει να πώ ότι στο θέμα αυτό ό, τι και να έχουμε επιλέξει ξαφνιάζει ευχάριστα με τήν φρεσκάδα και συνεπώς τήν γεύση του. Υπάρχουν κάποιες "ιδιότροπες" επιλογές για όσους θέλουν να δοκιμάζουν άγνωστα υλικά και συνδυασμούς, υπάρχουν όμως επιλογές και για τούς "κλασικούς", όπως η σαλάτα Paul Newman με λαχανικά, κρουτόν από ζυμωτό ψωμί, φιλέτο κοτόπουλο και παρμεζάνα, εμείς ζητήσαμε να αντικατασταθεί το κοτόπουλο με σολομό - κάτι που το έκαναν ευχαρίστως. Η τιμή της; Κανονικό πιάτο 8,90, small πιάτο 6,90.

Αυτή η τακτική, (το να έχεις δηλαδή τήν επιλογή μικρής ή κανονικής ποσότητας), τήν εφαρμόζουν σε αρκετά πιάτα τού καταλόγου και κατά τήν γνώμη μου είναι πολύ θετική: αν δεν πεινάς πολύ, εάν απλά θέλεις δύο τρία μικρά πιάτα να συνοδεύσεις ένα ποτήρι κρασί, η επιλογή τού small είναι ό, τι πρέπει, απλά θα πρέπει να θυμηθείτε να το τονίσετε τήν ώρα τής παραγγελίας. Και όταν λέμε small μην φανταστείτε ένα τεράστιο σκεύος με ένα μπιζέλι στήν μέση, για ένα ελαφρύ γεύμα η ποσότητα είναι πολύ καλή. Προσωπικά δεν είμαι και πολύ υπέρ τής σαλάτας, (βάρβαρος γαρ, όπως οι περισσότεροι.. ), αλλά οφείλω να πώ πώς εκείνες πού έχουμε δοκιμάσει είναι πολύ ισορροπημένες, (αυτή είναι λέξη κλειδί για το nice n easy.. ) και πάντοτε φρέσκες. Να σημειώσω επίσης ότι στο τραπέζι υπάρχει μόνιμα λάδι βιολογικό και ξύδι.

Στα ορεκτικά τώρα, ένα αγαπημένο πιάτο πολλών, (και δικό μου), είναι το Bruce Lee, δηλαδή spring roll λαχανικών και κοτόπουλου μέσα σε χειροποίητο φύλλο, πραγματικά νόστιμο και ιδανικό για "εισαγωγή", στα 5,90 ευρώ.

Εξαιρετική επιλογή στο Nice n Easy είναι τα ζυμαρικά του. Έχουμε δοκιμάσει έως σήμερα δύο πιάτα, τήν κλασική καρμπονάρα (Jack Nickolson), μικρό πιάτο στα 6,90 ευρώ και κανονικό 9,90 ευρώ. Ανάλογα με τήν διάθεσή μας, αλλά και τα συνοδεύοντα πιάτα έχουμε πάρει τήν μία ή τήν άλλη ποσότητα, η ισορροπία στα υλικά εξαίρετη. Το δεύτερο πιάτο είναι η Sofia Loren, σκιουφικτά με άγρια μανιτάρια, γραβιέρα και ντοματίνια, κανονικό πιάτο 9,90 και το μικρό 7,90. Πραγματικά πολύ καλό πιάτο με τήν ποιότητα τών υλικών αναγνωρίσιμη από τήν πρώτη μπουκιά.

Τι σημαίνουν πρακτικά όλα αυτά σε επίπεδο κόστους; ένα ζευγάρι εάν επιλέξει δύο καρμπονάρες (τα μεγάλα πιάτα), ένα spring roll, δύο μικρές μπύρες και μία coca cola, θα πληρώσει κοντά στα 40 ευρώ σύνολο και θα έχει φάει καλά χωρίς συμβιβασμούς, εάν επιλέξει τα μικρά πιάτα το κόστος θα πέσει στα 35 περίπου ευρώ. Χρειάζεστε και δεύτερη κάπως οικονομική επιλογή; Ένα πλατό αλλαντικών τυριών για δύο άτομα κοστίζει 13,90 ευρώ, ακόμη και εάν πάρετε ένα ολόκληρο μπουκάλι κρασί (21 ευρώ και πάνω) δεν θα ξεπεράσετε τα 35 ευρώ.

Ξέρω ότι για τήν εποχή είναι πολλοί εκείνοι πού τα θεωρούν αρκετά χρήματα, προσωπικά τα θεωρώ μία πολύ έντιμη πρόταση με δεδομένο τα υλικά πού χρησιμοποιούνται, τήν ποσότητα και τόν χώρο (ποτέ δεν αναφέρω τήν περιοχή σαν κριτήριο, αλλά αυτό είναι μία άλλη κουβέντα.. ). Βεβαίως ο κατάλογος έχει πάρα πολλές ακόμη επιλογές (φθηνότερες και ακριβότερες) - είναι πολύ θετικό ότι στήν ιστοσελίδα τού Nice n Easy μπορείτε να βρείτε το πλήρες μενού και να προγραμματίσετε από πριν τόσο τίς επιλογές σας όσο και το ποσό που θα δαπανήσετε.

Στο θέμα τής εξυπηρέτησης δεν ξέρω αν μπορώ να είμαι τόσο αντικειμενικός, καθώς έχουμε πια γνωριστεί με τα παιδιά εκεί και πάντα μάς εξυπηρετούν ακόμη και όταν δεν υπάρχει άμεσα διαθέσιμο τραπέζι, αλλά σε γενικές γραμμές μπορώ να πώ ότι το service είναι άμεσο και σε αντίθεση με άλλα μαγαζιά υπάρχουν μικρά περιθώρια διαμόρφωσης τού καταλόγου. Μία από τίς φορές μάλιστα πού είχαμε πάει έγινε ένα λάθος στον λογαριασμό που ανακάλυψα εκ τών υστέρων, αλλά πρέπει να πώ ότι διορθώθηκε χωρίς αντιρρήσεις μετά από ένα τηλεφώνημα.

Από το προπέρσινο Πάσχα έως και σήμερα έχει περάσει καιρός και το μαγαζί είναι σχεδόν πάντα γεμάτο, γι αυτό και ένα τηλέφωνο για κράτηση είναι απαραίτητο. Οι τουαλέτες του στον επάνω όροφο, όποτε έχω πάει καθαρές και περιποιημένες. Τήν τιμή κατά άτομο πού έχω βάλει εδώ τήν έχω υπολογίσει με τήν συγκρατημένη (αλλά χορταστική) επιλογή που γράφω παραπάνω, διαφορετικά θα πρέπει να υπολογίσετε ένα σκαλοπάτι ακόμη..

Πρόσβαση: εάν θέλετε πραγματικά να απολαύσετε τήν βόλτα σας στήν περιοχή, μην ακολουθήσετε τήν νοοτροπία τού νεοέλληνα πού θέλει να παρκάρει το αυτοκίνητο μέσα στο μαγαζί, άλλωστε τον χειμώνα η ανεύρεση πάρκινγκ είναι μαρτυρική. Μπείτε στήν Κυριαζή αμέσως μετά το Ζηρίνειο, στρίψτε δεξιά στήν Τρύφωνος και παρκάρετε όπου βρείτε στα στενά, θα γλυτώσετε εκνευρισμό. Όσοι επίσης έρχεστε από Μελίσσια, μπείτε από Τρικούπη αριστερά στήν Αλωνίων, στα πρώτα εκατό μέτρα θα βρείτε με σχετική άνεση.

Συμπερασματικά: Μία έντιμη πρόταση, ιδιαίτερα ποιοτική στίς πρώτες ύλες, (ποτέ δεν ερέθισε κάτι αρνητικά τον ουρανίσκο ή το στομάχι μας), συμπεριφορά τού προσωπικού φυσιολογική σε αντίθεση με άλλα μαγαζιά τής περιοχής και κόστος λογικό πού θα μπορούσε όμως να βελτιωθεί ιδιαίτερα σε ορισμένα πιο "κοινά" πιάτα. Εάν μαζί με τις οικονομικές διορθώσεις υπήρχε και μία "αραίωση" στα έξω τραπεζάκια, θα μπορούσαμε να μιλάμε για must στήν Κηφισιά.

Ιδανική καλοκαιρινή πρόταση: Βόλτα στα μαγαζιά τής Κηφισιάς κατά τίς 8, αμέσως μετά καλοκαιρινό σινεμαδάκι στήν Μπομπονιέρα και στήν έξοδο ελαφρύ γεύμα στο Nice n Easy. Και λέω ελαφρύ, γιατί η μυρωδιά από το ποπ κορν τού κινηματογράφου "σπάει" τήν μύτη σε όλο το τετράγωνο και δύσκολα θα μπορέσετε να το αποφύγετε..

Update: Τελευταία επίσκεψη αρχές Σεπτεμβρίου 2015. Αποτέλεσε έκπληξη για μένα η μεγάλη διαφορά στο service. Πρόθυμα όλα τα παιδιά, όμως υπήρχε ένας αποσυντονισμός και λάθη πού δεν δικαιολογούνται για εστιατόριο πού έχει πια "παλιώσει". Το έδαφος κάτω από το τραπέζι μας ήταν βρώμικο, αργήσαμε πολύ να δώσουμε παραγγελία παρόλο πού δεν υπήρχε πληρότητα 100%, το ψωμάκι με το ντιπ δεν ήρθε ποτέ και ένα άτομο από το προσωπικό, (ένα, το επαναλαμβάνω) είχε έναν αδικαιολόγητο εκνευρισμό και μία συμπεριφορά απέναντί μας πού πλησίαζε τα όρια τής αδιαφορίας, για να μήν πώ αγένειας. Για να μην αναφέρω πως όταν ήρθαν τα κυρίως πιάτα, ήταν και τα δύο λάθος (για άλλο τραπέζι).

Παρατήρησα μάλιστα ότι το διπλανό μας τραπέζι είχε παρόμοια προβλήματα με τήν εξυπηρέτηση. Τήν παρτίδα προσπάθησε να σώσει μία άλλη κοπέλα πού ζήτησε συγγνώμη για όλες αυτές τίς αστοχίες την ώρα που πια αναχωρούσαμε. Δεν θέλω ακόμη να αλλάξω τίποτα στήν παραπάνω αναλυτική κριτική μου, πιστεύοντας καλοπροαίρετα ότι ήταν μία εξαιρετικά άτυχη μέρα, κάθε επιχείρηση διατηρεί αυτό το "δικαίωμα" σε μία black day. Οπωσδήποτε θα επανέλθω μετά από επόμενη επίσκεψη...