18 Οκτ 2018

Στο Νice n Εasy της Κηφισιάς βρεθήκαμε μια Κυριακή μεσημέρι μετά από βάφτιση, τέσσερα άτομα. Μετά το ευτυχές γεγονός, ο κλήρος φυσικά έπεσε σε εμένα για να αποφασίσω πού θα συνεχίζαμε. Έχοντας δοκιμάσει κάποιες φορές το Nice n Easy του Κέντρου, είπα να κινηθούμε προς το αδελφάκι της Κηφισιάς, γιατί θεώρησα ότι είναι μια επιλογή με καλό φαγητό που ικανοποιεί όλα τα γούστα.

Η οδός Παπαδιαμάντη είναι μία από τις κεντρικές καθέτους της Κηφισιάς, από Κεφαλάρι προς λεωφόρο Κηφισίας. Το παρκάρισμα, ακόμα και Κυριακή μεσημέρι είναι δύσκολο, θέλει μεγάλη τύχη. Είναι ένας από τους σοβαρούς λόγους που αποφεύγω την Κηφισιά τα τελευταία χρόνια. Πέρα από αυτό, η βροχή που έπεφτε ακατάπαυστα ολόκληρο το Σαββατοκύριακο έκανε ακόμα δυσκολότερη την κατάσταση και δεν προσφερόταν για πειραματισμούς. Σε όλη την διαδρομή ευχόμουν να βρίσκαμε τραπέζι να καθίσουμε, για να μην ακούσω γκρίνια και μπω σε διαδικασία νέας αναζήτησης (αυτά παθαίνουμε όλοι οι a4food lovers). Ευτυχώς, με αναμονή μόλις πέντε λεπτών, άδειασε τραπέζι των τεσσάρων στον εξωτερικό χώρο και καθίσαμε εμείς. Αλλά καλού κακού, μια κράτηση χρειάζεται.

Τον χώρο δεν τον παρατήρησα καλά, γιατί δεν μπήκα μέσα. Ο εξωτερικός είναι λιτός, με αρκετά τραπέζια, καλύπτεται από τζαμαρίες και σκουρόχρωμες τέντες. Τα τραπέζια άνετα, ξύλινα, στιβαρά. Μουσική δεν ακούγεται, επικαλύπτονται τα πάντα από τις συζητήσεις. Κατά μήκος του πεζοδρομίου υπάρχει μακρύς καναπές. Στο σύνολο τίποτα εντυπωσιακό, αλλά λειτουργικό. Αν μη τι άλλο, δεν νιώσαμε στριμωγμένοι.

Το εστιατόριο αυτό, όπως έχουν αναφέρει και άλλοι πριν από εμένα, αλλά και η ίδια η επωνυμία του, είναι bio organic, δηλαδή προσανατολίζεται στα βιολογικά προϊόντα και στην υγιεινή πρώτη ύλη. Μάλιστα κάτω από κάθε πιάτο αναφέρονται αναλυτικά πληροφορίες για την θερμιδική του αξία και σύμβολα GF (gluten free), V (Vegan) κ. α. Ο κατάλογος είναι υπερπλήρης, για κάθε ώρα της ημέρας. Δεν θέλω να επεκταθώ, μπορείτε να τον βρείτε αναλυτικό στο διαδίκτυο. Απλά να πω, προς απόδειξη των λεγομένων μου, ότι, αν παρατηρούσες γύρω σου, οι παραγγελίες στα τραπέζια ήταν αρκετά διαφοροποιημένες. Σίγουρα οι περισσότεροι έτρωγαν μεσημεριανό γεύμα, αλλά σε κάποια τραπέζια παιδιά βουτούσαν τα κουτάλια τους σε ποτήρια παγωτού, ένα ζευγάρι δίπλα μας μοιραζόταν σφολιατοειδή πίτα (φαινόταν μπουγάτσα), πίνοντας ροφήματα τύπου smoothies, κάποιοι άλλοι γευμάτιζαν με σαλάτες και πιάτα αυγών, κατηγορίας brunch. Ό, τι είχε όρεξη ο καθένας...

Εμείς επικεντρωθήκαμε απευθείας στα κυρίως πιάτα από τον κατάλογο, γιατί πεινούσαμε. Αν μελετούσαμε όλον τον κατάλογο, θα αργούσαμε πολύ να αποφασίσουμε. Δυστυχώς δεν αντιληφθήκαμε εγκαίρως τα πιάτα ημέρας, που αναγράφονταν σε μαυροπίνακα δίπλα στην είσοδο. Οι σερβιτόροι μάλλον ξέχασαν να μας ενημερώσουν, οπότε μείναμε στον κατάλογο. Στα κυρίως είδα κάποια πιάτα με ζυμαρικά, κάποια με πρώτες ύλες κρέας-ψάρι, κάποια burgers. Αναγνώρισα το κλασικό και διαχρονικό πιάτο "μπιφτέκια γαλοπούλας" (Pamela Anderson) που έχω ξαναδοκιμάσει, και το πιάτο με σολωμό (Sean Connery). Γενικά το παιχνιδιάρικο των ονομασιών με ονόματα τραγουδιστών και αστέρων του κλασικού κινηματογράφου έχει την πλάκα του, καθώς προσπαθείς να τα συνδυάσεις και να καταλάβεις πώς εμπνεύστηκαν το καθένα.

Στην αρχή ζητήσαμε νερό. Προτιμήσαμε βρύσης. Γενικά δεν μας έφεραν τίποτα χωρίς να το παραγγείλουμε. Επειδή όμως δεν πήραμε καθόλου ορεκτικά, όταν ερωτηθήκαμε, συμφωνήσαμε να μας φέρουν ψωμί. Το πανεράκι αυτό με τα ψωμάκια (φετούλες τετράγωνες μαύρο και λευκό), συνοδεία από μαύρες ελιές και ντιπ πάστας ντομάτας, χρεώθηκε 2 ευρώ x 4, ως κουβέρ. Δηλαδή αμέσως- αμέσως 8 ευρώ. Πόσος αναχρονισμός αυτό το κουβέρ πείτε μου!

Κατά τ' άλλα πήραμε:

- μία Caesars σαλάτα. Νομίζω Paul Newman. Αρκετά καλή. Σε χορταστική ποσότητα.

- Sean Connery: φιλέτο σολωμού μαριναρισμένο σε μείγμα miso και πορτοκάλι, συνοδεία ταμπουλέ- κινόα.

- Clark Gable: χοιρινό ξεψαχνισμένο με θυμάρι, μουστάρδα κι έναν υπέροχο πουρέ πατάτας.

-Marlon Brando: ένα ενισχυμένο, θα έλεγα, τσίζμπεργκερ. Με πολλές, χοντροκομμένες country style πατάτες.

- Bogie and Bacal: κοντοσούβλι κοτόπουλο με μυστική μαρινάδα. Το παραγγείλαμε με πουρέ.

Το δικό μου πιάτο, ο σολωμός, ήταν αυτό ακριβώς που ήθελα να φάω εκείνο το μεσημέρι. Η μαρινάδα από miso και πορτοκάλι έδενε άψογα με το μέτρια ψημένο ψάρι, χωρίς να το γλυκαίνει υπερβολικά αλλά και χωρίς να το κάνει όξινο. Η κινόα ήταν η σούπερ υγιεινή προσθήκη που χρειάζομαι μια στο τόσο. Κι επειδή δεν την φτιάχνω σπίτι, μου αρέσει να την επιλέγω όπου την βρω στα εστιατόρια.

Το κοντοσούβλι κοτόπουλο ήταν τρυφερό και πολύ ενδιαφέρον στο μαρινάρισμα, αλλά με παρέπεμψε και λίγο σε ψητοπωλείο (οκ, κοντοσούβλι ήταν, θα πείτε... ). Ο υπέροχος, επαναλαμβάνω, πουρές ισορροπούσε την ένταση.

Το χοιρινό ήταν το πιάτο που λάτρεψα. Αν και μου είχε τραβήξει το ενδιαφέρον από την αρχή, δεν το παράγγειλα, γιατί δεν είχα όρεξη για κάτι τόσο χορταστικό εκείνο το μεσημέρι. Όμως η μπουκιά που δοκίμασα: χοιρινού, αρωματικού πουρέ και τραγανού κρεμυδιού ήταν μια γευστική έκρηξη στον ουρανίσκο. Μου άρεσε πάρα πολύ.

Στο τέλος πήραμε ένα γλυκό, μια πανακότα με dulcey και καραμέλα. Όλες οι επιλογές γλυκών ήταν πολύ κλασικές: μπανόφι, προφιτερόλ, τάρτα με βανίλια και μούρα. Κανένα δεν μου κίνησε ιδιάιτερα την περιέργεια.

Ήπιαμε ένα μπουκάλι λευκό κρασί, το δικό τους, βιολογικό, μαλαγουζιά στα 19 ευρώ, αρκετά συμφέρον για τέσσερα άτομα. Στα υπόλοιπα οι τιμές θα έλεγα ότι είναι τσιμπημένες. Τα κυρίως πιάτα είναι όλα πάνω- κάτω στα 15 ευρώ, ενώ υπάρχουν και πιάτα, όπως rib eye και tagliata αρκετά ακριβότερα. Τα γλυκά, θεωρώ ότι είναι επιεικώς ακριβά γι' αυτό που είναι, στα 6,90, ενώ η πανακότα (η οποία ούτε σε ποσότητα ούτε σε γεύση ήταν κάτι το εξαιρετικό) στα 8,90!

Ο τελικός λογαριασμός για εμάς ήταν στα 105 περίπου (χωρίς το κρασί 85), δηλαδή περίπου 27 το άτομο. Υπερβολικά δεν είναι, ούτε όμως και οικονομικά για ένα comfort μεσημεριανό γεύμα.

Το Nice n Easy υπηρετεί αυτό που λέμε comfort γκουρμέ κουζίνα, με ιδέες λίγο πειραγμένες, αλλά μέσα σε ασφαλή όρια. Δεν θα σε απογοητεύσει δεν θα εκπλήξει. "Νόστιμα και εύκολα", όπως θα μπορούσαμε να παραφράσουμε το όνομά του. Οι τιμές τσιμπάνε, ίσως λόγω πρώτων υλών και περιοχής, αλλά δεν ξεφεύγουν επικίνδυνα. Θεωρώ μάλιστα ότι είναι πιο οικονομικά από άλλα εστιατόρια στα πέριξ των εμπορικών δρόμων της Κηφισιάς.

Θα το πρότεινα ως μια εύκολη λύση σωστού και υγιεινού φαγητού, αλλά όχι για έξοδο Σαββάτου, όχι για κάποια ιδιαίτερη στιγμή. Σίγουρα αν υπάρχουν παιδιά στην παρέα, αν έχετε φίλους με υγιεινές διατροφικές συνήθειες, σίγουρα για brunch ή έπειτα από βόλτα Κυριακή μεσημέρι στην Κηφισιά.

14 Οκτ 2017

Στο ήσυχο δρομάκι της Παπαδιαμάντη μακριά από την οχλαγωγία του κέντρου της Κηφισιάς βρίσκεται το nice n easy. Απευθυνόμενο στο ανερχόμενο κομμάτι των τάσεων στο χώρο της εστίασης, την bio- organic διατροφή.

Ο χώρος σχεδιασμένο σε νεοϋορκέζικα πρότυπα και όνομα εμπνευσμένο από το ομώνυμο τραγούδι του Frank Sinatra “nice n easy”, Διακοσμημένο με φιγούρες της Μέριλυν, του Μάρλον Μπράντο, πιάτα με ονόματα σταρ εποχής και μουσική σε τζαζ ρυθμούς στο background μας μεταφέρει στην ασπρόμαυρη εποχή των ταινιών του Χόλυγουντ. Στο μενού βλέπουμε τον τόπο προέλευσης των πρώτων υλών, τις θερμίδες και τη θρεπτική αξία κάθε πιάτου, με χορτοφαγικές/υγιεινές συνταγές, gluten-free πιάτα αλλά και super foods.
Αρκετό προσωπικό επαγγελματικό χωρίς καθυστερήσεις αν και το μαγαζί ήταν γεμάτο την ώρα που φτάσαμε. Παραγγείλαμε

The sophia loren
Σκιουφιχτα με αγρια μανιταρια και γραβιερα κρήτης παλαιας ωριμανσης

The nikos kazantzakis
Φρεσκοψημένο πεινιρλι με βούτυρο Κέρκυρας ψητή γλυκοπατάτα νεαρού σπανάκι ξύσμα λεμονιού και φλοιδες παρμεζάνα

The marvin gaye
Κεφτεδακια από ελληνικό βουβαλίσιο κιμά γεμιστά με γραβιέρα Νάξου και μαρμελάδα τομάτας

Marlon Brando burger. Με κιμά από μοσχάρι, τσένταρ, καραμελωμένα κρεμμύδια και πατάτες

Sean Connery, σολωμός με κρούστα μυρωδικών πάνω σε κινόα

The nice n easy
Αγρια οργανικη ροκα με βιο πρασινα λαχανικα εποχης τριχρωμα ντοματινια και σαλτσα απο βιο λευκο βαλσαμικο θυμαρισιο μελι μουσταρδα και ωριμη παρμεζανα

Πιάτο ημέρα κοτόπουλο ελευθέρας βοσκής βιολογικό κτλ με πατάτες φούρνου

Ganache
Με gianduja πραλινα μπουενο και χαβιαρι σοκολατας valrhona

Banoffee
Toffee μοανανα και σαντιγί με βάση μπισκότου
Και 2 εσπρεσάκια.

Τιμή 110,70 για 4 άτομα

Ότι δοκίμασα ήταν νόστιμο χωρίς περιττά λάδια κτλ. Το πεινιρλι παρόλο που είχε και βούτυρο και τυρί ήταν πολύ ελαφρύ, το μπέργκερ από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει ποτέ. Οι μερίδες στην σωστή ποσότητα και ποιοτικες πρωτες υλες. Τα γλυκά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ.
Απο τα μαγαζια που σιγουρα θα φας καλά.

07 Αυγ 2017

Μεσημεριανή επίσκεψη με τον πατέρα μου. Ο χώρος είναι καλόγουστος στο πεζοδρόιο απέναντι απο το ιστορικό σινεμά "Μπομπονιέρα".

Με το που κάτσαμε στη δροσιά ο μετρ μας ρώτησε αν θέλουμε εμφιαλωμένο ή κανάτα με παγάκια νερό και πήρε τη γνωστή απάντηση-μπράβο πάντως που ρώτησε.

Ο σερβιτόρος που ρθε με τους καταλόγους μετά από λίγο, μας έφερε κι έναν με τα πιάτα ημέρας. Μας έκανε τις προτάσεις του σε φαγητά και κρασί και επιλέξαμε:1 σαλάτα Πολ Νιούμαν με κοτόπουλο, παρμεζάνα, σως και πρασινάδα πολύ καλή,1 μανιτάρια άγρια Ελβις Πρίσλει με λάδι και θυμάρ φοβερά,1 λαυράκι στο φούρνο μεσως μαγιονέζα και βασιλικό ελαφρύ και με ιδιαίτερη γεύση,1 σολωμό στο φούρνο μαριναρισμένο με σάλτσα, ψωμιά με ντιπ ντομάτας για αρχή και ένα ποτήρι μελιαστό.

Σύνολο μ απόδειξη στα 58,20ε. Λίγο τσιμπημένο αλλά αξίζει και έχει κι έκπτωση μέσω σάιτ e-table.

Έκπτωση μέχρι 10%

Παπαδιαμάντη 7, Κηφισιά