ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ

Μεζεδοπωλεία
Με ενα τραπέζι γεμάτο απο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ''Η άλλη όψη του μεζεδοπωλείου"
Η άλλη όψη του μεζεδοπωλείου!
28 Οκτωβριου απο το μεσημερι κοντα σας με ενα τραπεζι γεματο γευσεις
Σάββατο
20:00 - 01:00
Κυριακή
14:00 - 18:00
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Το εστιατορειο στηθηκε με βαση τη μαγειρικη στο φουρνο, ωστε να δωσει μια καινουργια προταση μεζεδων, και κυριως πιατων.Κυριος στοχος,η φουρνομαγειρικη μας να καλυψει τις προτιμησεις και του πιο απαιτητικου ουρανισκου.Η αγαπη στη μαγειρικη και η συνεχης αναζητηση νεων πιατων, μας καθιερωσαν ως την καινουργια προταση στο παιχνιδι των γευσεων, και μας εχουν ειδη κατεταξει σε υψηλη θεση στις προτιμηση του κοινου, σε πιατα οπως. Παστουρμαδοπιτα- κοτσι χωρις λιπος με πατατες φουρνου-μοσχαρακι με σαλτσα εσπεριδοειδων-καπνιστη μπριζολα αλλα και των κλασικων φουρνομεζεδων φετα στο πηλινο-ρεβυθαδα-λουκανικο καπνιστο και τις"σαν τηγανητες" crispy, πατατες μας

Πως θα το βρείτε
  Ηρώς Κωνσταντόπουλου 19, Ηλιούπολη
  210 300 1590 για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Γράψε τη δική σου κριτική

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Θέλω αρχικά να αφιερώσω την κριτική αυτή στο φίλο jim, ο οποίος στην (κατά τα φαινόμενα οριστικά τελευταία) συνάντηση των κορυφαίων χρηστών του a4f στο ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ με είχε προτρέψει να επισκεφθώ τα ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ το ταχύτερο, και στο φίλο VAGELIS, ο οποίος έκανε το ίδιο στο υστερόγραφο της πρόσφατης δικής του κριτικής. Φιλαράκια, είχατε απόλυτο δίκαιο, κρίμα που δε βρήκα χρόνο να επισκεφθώ αυτό το διαμαντάκι νωρίτερα. Και να σκεφθεί κανείς ότι δεν απέχει ούτε είκοσι λεπτά από το σπίτι μου!
Οργάνωσα λοιπόν, έστω και καθυστερημένα, τετραμελή παρέα, για να μπορέσουμε να δοκιμάσουμε περισσότερα πράγματα, έκλεισα τραπέζι για Σάββατο βράδυ και φύγαμε. Επειδή με τη ρυμοτομία της Ηλιούπολης δεν τα πάω και τόσο καλά, προτίμησα να χρησιμοποιήσω το GPS, και μάλλον καλά έκανα. Μολονότι η Ηρώς Κωνσταντοπούλου είναι κεντρικός δρόμος, με μπόλικα μαγαζιά εστίασης και στις δύο πλευρές της, η πρόσβαση από τη Λεωφόρο Βουλιαγμένης δεν είναι τόσο απλή υπόθεση. Θα σας αποζημιώσει όμως η ευκολία του παρκαρίσματος (2,5 στα 10).
Γεγονός είναι ότι πήγα στα ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ κρατώντας συνειδητά μικρό καλάθι, με μπέρδευε κάπως το ότι οι κριτικές ήταν μεν πολλές, αλλά όχι όλες στο ίδιο μήκος κύματος. Η αλήθεια είναι επίσης ότι η ονομασία ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ δεν μου έκανε κλικ, την έβρισκα κάπως μπανάλ. Χαίρομαι που έφυγα από το μαγαζί με μια απόλυτα σαφή εικόνα για το τι είναι και τι θέλουν τα ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ. Και επειδή τα σημαντικότερα έχουν ειπωθεί, θα περιοριστώ να τονίσω αυτά που μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση.
Θεωρώ ότι πρέπει να ξεκινήσω από τον τομέα «εξυπηρέτηση». 5 στα 4, και λίγα είναι. Από την ευγενική υποδοχή, την άνεση χρόνου για τη μελέτη του καταλόγου, τη βοήθεια στη σύνθεση της παραγγελίας, το σερβίρισμα με perfect timing, τη διαρκή «αόρατη» παρουσία γύρω μας είτε του κυρίου είτε της νεαρής κυρίας που φρόντιζαν για όλη την πελατεία ως την άνετη κουβεντούλα με τον σεφ προς το τέλος του γεύματος, όλα κύλησαν τέλεια. Από την πρώτη στιγμή γίνεται σαφές ότι οι άνθρωποι που τρέχουν το μαγαζί από διάφορα πόστα ενδιαφέρονται πραγματικά να μην υπάρξει κανένα παράπονο. Να υπογραμμίσω την αυστηρότατη τήρηση του «απαγορεύεται το καπνίζειν», ακόμα και ο ίδιος ο σεφ βγήκε να κάνει το τσιγαράκι του έξω.
Μιλώντας για τα έξω και τα μέσα, τα ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ καταλαμβάνουν το ισόγειο και τον ημιώροφο μιας χαμηλής πολυκατοικίας. Υπάρχει ένας έξω χώρος, ο οποίος περιβάλλεται με ζαρντινιέρες με φυτά που λειτουργούν περισσότερο ως οπτικός παρά ως ακουστικός φράκτης προς την κίνηση του δρόμου. Χωρά γύρω στα 10 έως 12 τραπέζια και στεγάζεται με χειροκίνητη τέντα, σχεδιάζεται δε, αν κατάλαβα καλά, να κλείσει με πτυσσόμενη τζαμαρία.
Ο μέσα χώρος αδικείται σαφώς από τις μέχρι τώρα περιγραφές. Είναι ενιαίος, παραλληλόγραμμος, ψηλοτάβανος, πολύ σωστά φωτισμένος και φιλοξενεί 20 με 25 τραπέζια. Μόνο η μουσική δεν ακούγεται σωστά. Οι τοίχοι σε τόνους σκούρου καφέ, τα κλασσικά τραπεζοκαθίσματα σε σπασμένο λευκό με πολύ γουστόζικα χάρτινα σουπλά. Η αριστερή πλευρά καλύπτεται από ξύλινες ραφιέρες με μπουκάλια και παντοειδή διακοσμητικά που δεν πληγώνουν το μάτι, ενώ στη δεξιά πλευρά και τις υπόλοιπες επιφάνειες η μονοχρωμία σπάζει με τη χρήση στοιχείων puzzle. Το πιο ωραίο, και εντελώς ασυνήθιστο, είναι όμως ο χώρος της κουζίνας, ο οποίος είναι τοποθετημένος στρατηγικά στον ημιώροφο. Ο σεφ έχει την καλύτερη θέα απ’ όλους! Ο πολύ καλός εξαερισμός, κυρίως όμως το γεγονός ότι στην κουζίνα δεν παίζουν τηγάνια και κάρβουνα, συν η προαναφερθείσα smoke free ατμόσφαιρα, δημιουργούν συνθήκες χαλάρωσης και ευεξίας, ευχαριστιέσαι πραγματικά το φαγητό σου.
Για την ποιότητα του φαγητού δεν θα πω πολλά, ανατρέξτε στις αναλυτικότατες περιγραφές σε προηγούμενες κριτικές. Θα περιοριστώ, όπως συνηθίζω, στο top three, αφού όμως επισημάνω εκ προοιμίου ότι όλα όσα δοκιμάσαμε ήταν άριστα εκτελεσμένα. Κατά σύμπτωση (;) είναι και τα τρία πιάτα με κρέας, ταυτόχρονα όμως εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους. Στην τρίτη θέση το πολυπαινεμένο κότσι. Όντως δε χρειάζεσαι μαχαίρι, λουκούμι σωστό, οι συνοδευτικές πατάτες φούρνου εξαιρετικές, αλλά πρόκειται σαφώς για μια απλή συνταγή. Στη δεύτερη θέση το χειροποίητο λουκάνικο. Η υφή του θυμίζει το κρητικό ξιδάτο λουκάνικο, η γεύση του όμως, χάρη στο κάπνισμα που έχει γίνει στο κρέας, είναι μοναδική, την επόμενη φορά θα παραγγείλω ένα μόνος μου. Πρώτο, τέλος, το πολύ επιτυχημένο χουνκιάρ, εδώ ο σεφ αξιοποιεί τέλεια την κωνσταντινουπολίτικη καταγωγή του και σερβίρει ένα πιάτο όπου τόσο το κοκκινιστό κρέας σε μπουκιές όσο και ο πουρές με καπνισμένη μελιτζάνα θα μπορούσαν να σταθούν ως ανεξάρτητα πιάτα, οπότε ο συνδυασμός σε ένα (εντυπωσιακά παρουσιασμένο) πιάτο είναι απογειωτικός. Ειδικός έπαινος στο χειροποίητο ψωμί που ζυμώνουν καθημερινά, ο σεφ – να ‘ναι καλά – μας έδωσε ένα καρβέλι για το κυριακάτικο πρωινό. Εξαιρετικό το κρασί χύμα, τόσο το κόκκινο όσο και το αγαπημένο μου ροζέ ημίγλυκο που πίνεται σαν νεράκι.
Κρύο νερό σε γυάλινο μπουκάλι (ανανεώθηκε δύο φορές χωρίς να προλάβουμε να το ζητήσουμε), πάρα πολύ νόστιμο το – μαζί με ένα λικέρ μαστίχας – κερασμένο επιδόρπιο στο σωστό μέγεθος, ώστε να το αντέξει το στομάχι (λευκή μους με βάση χαλβά και ελαφριά σοκολατένια ξαδέλφη της, τέσσερις κουταλιές από κάθε ποτήρι αρκούν για να αλλάξεις γεύση). Τα σκάρτα 70 ευρώ για ένα πλήρες δείπνο τεσσάρων ατόμων σε τόσο φιλικό περιβάλλον μού φάνηκαν σαφώς λίγα, συνεπώς και στο vfm άξιο το τεσσάρι. Τα ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ δίκαια εντάσσονται ανάμεσα στα δύο με τρία αστέρια του συστήματος fratello, αξίζει δηλαδή να κάνετε κάποια χιλιόμετρα ή ακόμα και μια μακρινή διαδρομή για χάρη τους. Θα φύγετε με ελαφρύ στομάχι και την ανάμνηση υπέροχων γεύσεων. Όσο για τον ανθρώπινο παράγοντα, σπάνια θα νιώσετε τόσο σίγουροι ότι αξίζει τον κόπο να προγραμματίσετε σύντομα την επόμενη επίσκεψή σας.

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Το πολύ το Κύριε ελέησον το βαριέται και ο παπάς. Ή μήπως όχι;

Πολλά μαγαζάκια έχουν αναδειχθεί κατά καιρούς από το σάιτ (τις καλές εποχές του), ένα από αυτά είναι και τα Φουρνομαγειρέματα. Τι δεν μου "καθόταν" καλά;Αν μπορώ να το παραθέσω έτσι. Λοιπόν, αυτό που δεν μπορούσα να διαχειριστώ στο μυαλό μου ήταν πως όλοι το εκθείαζαν. Προσοχή όμως, εκ του αποτελέσματος το μαγαζί δικαιώνεται απλώς κάποιες φορές πρέπει να κρατάμε μικρό καλάθι. Εννοείται πως σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογούνται οι αρνητικές κριτικές, μετά την πρώτη επίσκεψη μου. Έτσι είναι η ζωή... θα αποκτήσεις και haters.

Δεν θα αναφερθώ στην επίσκεψη που κάναμε κάποιο παρεάκι των χρηστών του ASK αν και κάποιοι ΔΕΝ αξιώθηκαν καν να απαντήσουν στην πρόσκληση μας. Ας είναι.... Θα σας μιλήσω για την επίσκεψη που έκανα ημέρα καθημερινής με δύσκολο κοινό. Γονείς, που ειδικά αν είναι καθημερινή δεν έχουν όρεξη για μετακινήσεις καθώς τρέχουν όλη μέρα για δουλειές, αλλά και την αδελφή μου που σχόλασε εκείνη την ώρα από φροντιστήριο ξένων γλωσσών στο κέντρο της Αθήνας.... και τι σύμπτωση, ο ιδιοκτήτης του είναι έγκριτο μέλος του Ask4food, με τον μεγαλύτερο αριθμό έμπιστων.

Ο χώρος όπως έχετε διαβάσει, είναι αμφιλεγόμενος. Σε άλλους αρέσει πολύ και τους θυμίζει την παιδική τους ηλικία ενώ σε άλλους δεν αρέσει ιδιαίτερα και θεωρούν πως θα μπορούσε να γίνει κάτι καλύτερο. Αν είστε λάτρεις των κόμικ θα σας αρέσει. Επειδή δεν γνωρίζουμε όλα τα μυστικά των επιχειρήσεων όμως, έχετε σκεφτεί τι έχουν κάνει οι ιδιοκτήτες σε σχέση με την υγιεινή;Μάλλον όχι, και για να είμαι δίκαιος... γιατί να σας ενδιαφέρει;Για να μη μακρυγορώ, θα πω πως κάνουν ότι είναι δυνατόν για να να τηρούνται όλοι οι κανόνες υγιεινής. Άλλωστε υπάρχει σχέση και με το βασικό τους επάγγελμα.

Εγώ πλέον, όταν ακούω Φουρνομαγειρέματα για 2 πράγματα είμαι σίγουρος. Το πρώτο είναι η εξυπηρέτηση. Mιλάμε για 3 υπέροχους ανθρώπους που πραγματικά χαίρονται να σε εξυπηρετήσουν. Νομίζω πως το μυστικό στην όλη υπόθεση είναι πως δε το κάνουν για βιοποριστικούς λόγους αλλά γιατί είναι το μεράκι τους και η "διασκέδαση" τους. Πως εμείς οι χρήστες στο ΑΣΚ βγαίνουμε έξω για να φάμε;Ε, αυτοί έχουν το μαγαζί για να περνάνε καλά και να ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ, είτε φτιάχνοντας διάφορες συνταγές στην κουζίνα τους, είτε μετά στη σάλα προσπαθούν να δημιουργήσουν ανθρώπινες φιλίες. Όπως και να έχει, τα καταφέρνουν μια χαρά κρίνοντας πως όλοι οι χαρακτήρες δεν είναι το ίδιο.

Να ξέρετε πως πάντοτε έχουν στο μυαλό τους κάποιο κέρασμα, λίγο κρασί για παράδειγμα και σίγουρα δικό τους γλυκό και μαστίχα. Όπως μου εκμυστηρεύτηκαν, ελάχιστες φορές δεν έχουν προσφέρει γλυκό λόγω παράλειψης... μια από αυτές ήταν στη δική μου επίσκεψη. Δεν θα περιγράψω κάτι άλλο γιατί θα νομίσετε πως κάνω αγιογράφημα.

Στα του φαγητού τώρα... τι να πω;Ανά διαστήματα δημιουργούν νέες συνταγές και γενικώς επειδή είναι ανήσυχα πνεύματα, την ψάχνουν τη δουλειά. Δεν θυμάμαι κάτι από αυτά που δημιουργούν ΝΑ ΜΗΝ είναι χειροποίητο και αγνό. Γι'αυτό και δικαιολογούνται κάποιες τιμές "ελαφρώς τσιμπημένες" σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Ότι και να φας, δύσκολα θα σε πειράξει στο στομάχι. Και μπορεί τα περισσότερα εύσημα να τα παίρνει ο Νίκος όμως η βοηθός του, μια γλυκύτατη ΚΥΡΙΑ, η "σουσουράδα" σεφ ξεκινάει πολλές φορές την όλη προετοιμασία και έχει και δικές της συνταγές.

Επειδή είχα αργήσει στη συνάντηση των φίλων λόγω του ωραρίου εργασίας μου, πολλά πιάτα δεν τα έφαγα, μη βαράτε! Το χουνκιάρ το είχα παραγγείλει νωρίτερα!

- Ζυμωτό ψωμί στα 0.90 ευρώ το άτομο. Περιποιημένο, χωρίς να δίνω σημασία σε αυτό. Προσφέρεται με ένα ντιπάκι με βάση την πατάτα. Στους περισσότερους αρέσει.

- Μελιτζανοσαλάτα σπιτική στα 3.5 ευρώ. Ιδιαίτερη γεύση που δεν έχει σχέση με τις άθλιες του εμπορίου. Ακόμα και εγώ που δεν είμαι καθόλου φαν, τη δοκίμασα και τη βρήκα ευχάριστη. Γεύση πιο τραχιά, χωρίς να καταλαβαίνεις ιδιαίτερα τα κομμάτια της μελιτζάνας (θετικό για εμένα αυτό).

- Σαλάτα New Age στα 6.5 €. Λάχανο, ηλιόσπορος, σταφίδα, αποξηραμένο
σύκο, sauce βερύκοκο. Παρ'ότι το λάχανο δεν είναι ιδιαίτερα αγαπητό αλλά και ουδέτερο σαν λαχανικό, εδώ βρήκαμε μια καλοετοιμασμένη και γλυκιά ισορροπημένη σαλάτα με καλά υλικά. Το σύκο είναι νομίζω το touch που μου άρεσε περισσότερο. Ποσότητα πολύ καλή για 4 άτομα. Ανακατέψτε λίγο τα υλικά για να μοιραστούν στο πιάτο.

- Πατάτες Crispy “σαν τηγανητές” στα 3.8 €. Πατάτες φούρνου με αρωματικά και φρυγανιά, τραγανές “σαν τηγανητές”. Όντως για μη τηγανιτές είναι μια χαρά και πιο ελαφριές. Δεν ξετρελαίνομαι ούτε για το συγκεκριμένο ορεκτικό, η αδελφή μου όμως σιγά-σιγά τις έτρωγε με το χέρι χωρίς να καταλάβουμε οι υπόλοιποι πως τελείωσαν! Τις λάτρεψε.

- Ρεβυθάδα στα 4.8 ευρώ με αρκετό ζουμάκι και με σκελίδες κρεμμυδιού από πάνω. Αυτός που την έφαγε είπε πως παραπέμπει σε Σιφνέικη με ότι συνεπάγεται αυτό για τους λάτρεις της!

- Κειμά Γιαουρτλού στα 5.5 €. Χειροποιητη πίτα με κιμά και γιαούρτι μυρωδάτο. Απλά φανταστική. Νίκο να την κάνεις πιο μεγάλη! Δική τους μαλακή πιτούλα που πιο πολύ παραπέμπει σε πίτα σουβλακιού, όχι τόσο μαλακή όμως. Μυρωδάτος και ζουμερός, αγνός κιμάς που απλώς καταπίνεται. Άνετα τρώω μία μόνος. Το γιαούρτι είναι το απαραίτητο συνοδευτικό.

- Πίτα στα 5.5 €. Πίτα με φύλλο κουρού, κίτρινα τυριά, καπνιστό μπούκοβο και μπέικον. Συνοδεύεται με sause ροκφορ. Τι υπέροχο ψήσιμο που έχει από την αγαπήμενη μου σουσουραδίτσα! Τα τυριά λίγο πιο κρεμώδη από όσο περίμενα, χωρίς να με χαλάνε καθόλου. Και πραγματικά καθόλου βαριά αν δείτε τα παραπάνω υλικά που έγραψα. Πολύ crunchy, ενώ η σως παρ'ότι έχει ροκφόρ που το σιχαίνομαι, δίνει απλώς την αίσθηση του χωρίς να σε αποτρέπει να το δοκιμάσεις. Θα ήθελα να δοκιμάσω φυσικά και κάποια άλλη παραλλαγή της σως, με κάποιο άλλο τυρί.

- Σαγανάκι τύριου στα 5.5 €. Σαγανάκι αλμυρού τυριού, σε κρούστα δημητριακών και καρύδι. Συνοδεύεται με γλυκό του κουταλιού καρότο. Απόλυτη ισορροπία του γλυκού καρότου με το πολύ αλμυρό τυρί. Νομίζω το τυρί ειναι κεφαλογραβιέρα Σπερχειάδος, πασπαλισμένη με τριμμένο καρύδι. Ωραίο συνοδευτικό για να βρίσκεται στο τραπέζι.

- Μελιτζάνα στον πηλό στα 5.5 €. Μελιτζάνες κοκκινιστές με φέτα. Πολυ γλυκό πιάτο, μελωμένο βασικά καθώς παίζουν τον ρόλο τους τα κρεμμύδια. Η μελιτζάνα φρεσκότατη... το μόνο που χρειαζόταν σύμφωνα με την παρέα ήταν κι άλλο τυράκι για να σπάσει την τόση γλυκύτητα.

- Κεφτεδάκια με κόκκινη σάλτσα στα 5.5 €. Ωραίο και κοκκινιστό πιάτο! Θα ήθελα λίγο πιο πηχτή τη σάλτσα και να είχαν λίγη φετούλα για να ενισχύσουν τη γεύση. Τα κεφτεδάκια πολύ κρεατένια χωρίς περίεργες προσμίξεις, αφράτα και νοστιμότατα!

- Hünkâr beğendi στα 11.8 €. Μοσχάρι κοκκινιστό μαριναρισμένο σε κοκκινο κρασι, κανέλλα, μπαχάρι, δάφνη, και κύμινο. Συνοδεύεται από πουρέ καπνιστής μελιτζάνας με μπεσαμέλ και τυρί. Έρχεται αχνιστό και φρεσκοφτιαγμένο. Αρκετά τυρένιο, με αισθητή τη γεύση της μελιτζάνας. Θα το προτιμούσα λίγο πιο βελούδινο στην υφή αλλά πραγματικά είναι πολύ καλό πιάτο. Το μοσχάρι λιώνει στο στόμα, πολύ καλής ποιότητας. Από τα καλύτερα που έχω φάει και... βαρύ χαρτί του μαγαζιού μαζί με....

- ΤΟ ΚΟΤΣΙ (του Κοκοτση). Κότσι χοιρινό χωρίς λίπος [700 gr. ] με κρούστα μουστάρδας & δενδρολίβανο στα 16.8 €. Συνοδεύεται με πατάτες φούρνου. Πραγματικό λουκούμι και όντως ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ που έχω φάει. Κόβεται με το πιρούνι και τρώγεται μετά μανίας! Ακόμα και η πέτσα του είναι νοστιμότατη, ενώ και οι πατατούλες φούρνου στέκονται στο ύψος του πιάτου. Στη συνάντηση πήγα τουλάχιστον 2 ώρες αργότερα αλλά οι φίλοι μου είχαν κρατήσει και ακόμα ήταν μαλακό. Καμία σχέση με μπυραρίας που έφαγα το καλοκαίρι και για να κόψω την πέτσα χρειάστηκε πριόνι. Αν το πέταγα στον τοίχο, θα έσπαγε ο τοίχος. Στα Φουρνομαγειρέματα προετοιμάζεται με αγάπη και μάλιστα μας κεράστηκε!

- Ημίγλυκο κρασί ρόζε στα 4.5 ευρώ τα 500 μλ. Ξεχνάω πόσο πίνω και πόσο τα παιδιά μου κερνάνε. Είναι σχεδόν ίδιου επιπέδου με το Δράμι και ΠΟΛΥ καλύτερο από την πρώτη επίσκεψη μου. Μπράβο!

- Κάτι σόδες, αναψυκτικά κλπ είναι πάντα στο πρόγραμμα.

* Κέρασμα μους χαλβά και ένα γιαουρτογλυκό με σοκολάτα αν ενθυμούμαι. Μια χαρά για κλείσιμο, περιμένω κάποιο νέο που θα βάλουν που.... σε κάνει να αναπολείς την παιδική σου ηλικία.

Κλείνοντας τι να πω;Η περιοχή δεν είναι δημοφιλής για να έχουν περισσότερο εν δυνάμει κοινό, παρ'όλα αυτά το Ask4food έχει βοηθήσει το μαγαζί να στεθεί στα πόδια του. Τουλάχιστον πσκ υπάρχει πολλή πελατεία και χαίρομαι γι'αυτό γιατί οι ιδιοκτήτες αγαπούν το μαγαζί και νοιάζονται για τους πελάτες. Και είναι σημαντική τους επιτυχία που κάναμε μια συνάντηση των φίλων του σάιτ, χωρίς μεσάζοντες και χωρίς ιδιοτέλεια. Ήταν απλώς η πρώτη επιλογή μας. Κάτι δεν λέει αυτό;

Υ. Γ Φίλε Fratello, αν και δεν θέλω να απευθύνομαι προσωπικά, σε καλώ να το επισκεφθείς γιατί η άποψη σου έχει μεγάλη βαρύτητα. Σκέψου μόνο ότι θα περάσεις το ίδιο καλά όπως και στο Vino Etcetera (και πολύ χάρηκα που σου άρεσε). Εμείς πλέον νιώθουμε στα Φουρνομαγειρέματα σαν στο σπίτι μας! Σκοπός μας δεν είναι να γράψουμε κριτική αλλά να φάμε καλά!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Έφτασε η ώρα να επισκεφτώ κι εγώ τα "Φουρνομαγειρέματα", ένα από τα αγαπημένα παιδιά των χρηστών του ask4food. Δεν είχα καταφέρει ως τώρα να πάω, όμως η επιμονή και η υπομονή καλών φίλων καλοφαγάδων (ευχαριστώ πολύ Δημήτρη! ) να οργανώσουν μια βραδινή συνάντηση εκεί, μου έδωσε την ευκαιρία να απολαύσω τα εξαιρετικά τους εδέσματα.

Πολλοί χρήστες πριν από μένα έχουν αναφερθεί στον χώρο, δυο λόγια θά ΄θελα μόνο να γράψω. Είναι πολύ συμπαθητικά διακοσμημένος, δίνει την αίσθηση ζεστασιάς που έχουν και οι ιδιοκτήτες. Αρκετά συμπαθητικός και ο εξωτερικός χώρος, με τα λίγα τραπεζάκια. Επίσης, ξεχωριστό τόνο στην εικόνα του εστιατορίου δίνει το γεγονός ότι η κουζίνα με τους φούρνους βρίσκεται στο πατάρι!

Όσο για την εξυπηρέτηση: Δεν έχω λόγια! Πολλοί αξιόλογοι χρήστες (jim, ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ, PONTIKI, tzia, mavtasos, TOMIE και πολλοί ακόμα) έχουν αναφερθεί στην ευγένεια και την εξυπηρετική διάθεση των ιδιοκτητών. Πράγματι ο Νίκος (που είναι και ο σεφ), ο Γιώργος και όλο τους το προσωπικό δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους και προσπαθούν να είναι συνεχώς στη διάθεση του πελάτη, ώστε να νιώσει ευχαριστημένος και γι' αυτό τους αξίζουν πολλά μπράβο!

Ας περάσουμε όμως στο φαγητό, καθώς όντας μέλος μιας μεγάλης παρέας, είχα την ευκαιρία να γευτώ μια σειρά από εδέσματα και να καταγράψω τις εντυπώσεις μου:

- Αρχή με φρέσκο ζυμωτό χωριάτικο ψωμί, κομμένο σε φέτες, με συνοδεία ένα πολύ εύγευστο ντιπ. Το ψωμάκι ήταν πραγματικά πεντανόστιμο, συνδυαζόταν τέλεια με το ντιπάκι και η πρώτη φουρνιά εξαφανίστηκε από το τραπέζι σχεδόν αμέσως και ανανεώθηκε αρκετές φορές στη συνέχεια...

- Μελιτζανοσαλάτα και τυροσαλάτα: Σπιτικές και οι δύο, φτιαγμένες με μεράκι από τον σεφ, είχαν πολύ ξεχωριστή πικάντικη γεύση.

- Πράσινη σαλάτα με κύριο λαχανικό τη ρόκα, φλοίδες παρμεζάνας και μπαλσάμικο. Φρεσκοκομμένη, πολύ νόστιμη, το ντρέσινγκ της έδινε ένταση στη γεύση.

- Σαλάτα new age με ψιλοκομμένο λάχανο, σταφίδα, αποξηραμένα σύκα και μια πολύ νόστιμη sauce από βερύκοκο (αν δεν κάνω λάθος). Κι αυτή πολύ γευστική, με τη sauce να προσδίδει γευστική ένταση.

- Τυρόπιτα: Φρεακοψημένη, συνοδευόταν από μια τέλεια sauce ροκφόρ, άρεσε πάρα πολύ!

- Κοτόπουλο με μανιτάρια και φαρφάλες σε πήλινο: Αρκετά καλό πιάτο, ίσως να χρειαζόταν να περιείχε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα κοτόπουλου, γιατί κυριαρχούσαν τα μανιτάρια και τα ζυμαρικά.

- Παστουρμαδόπιτα: Απλά τέλεια, από τα must του μαγαζιού, σας προτρέπω να τη δοκιμάσετε!

- Σαγανάκι με γλυκό του κουταλιού καρότο: Σερβιρίστηκε πασπαλισμένο με καρύδια, αλλά η μεγάλη γευστική έκπληξη ήταν ο συνδυασμός του τυριού με το γλυκό κουταλιού καρότο που το απογείωνε γευστικά,,,

- Πατάτες "σαν τηγανιτές": Πολύ νόστιμες, φρεσκοψημένες, ένα πολύ ωραίο γευστικό παιχνίδι, προσωπικά μου ήταν αδύνατο να ξεχωρίσω ότι οι πατάτες είχαν ψηθεί και δεν είχαν τηγανιστεί...

- Κριθαρότο λαχανικών: Σερβιρίστηκε ζεστό, σωστά χυλωμένο, με κόκκινη σάλτσα και διάφορα λαχανικά. Μου άρεσαν πολύ τα τσιπς καρότου που δοκίμασα.

- Χουνκιάρ Μπεγεντί: Πραγματικά πολύ νόστιμο και πικάντικο πιάτο! Τα κομμάτια κοκκινιστού μοσχαριού έδεναν τέλεια με τον υπέροχο πουρέ καπνιστής μελιτζάνας με μπεσαμέλ και τυρί, ενώ τα διάφορα μυρωδικά και μπαχαρικά ανέβαζαν τη γευστική ένταση!

- Χοιρινό μαριναρισμένο σε καφέ espresso και μουστάρδα: Τα κομματάκια του χοιρινού σερβιρίστηκαν με άγριο ρύζι και sauce που πραγματικά ήταν υπέροχη!

- Ασιάτικο χοιρινό: Σερβιρισμένο με σόγια sauce και πιπεριές. Συμπαθητική γεύση, προσωπικά δεν με ενθουσίασε.

- Και στο τέλος το αποκορύφωμα: Κότσι χοιρινό με σάλτσα μουστάρδας και πατάτες φούρνου. Απλά αψεγάδιαστο, σωστά ψημένο. να λιώνει στο στόμα και οι πατάτες να ταιριάζουν απόλυτα με τη γεύση του.

Προσφέρθηκε κέρασμα διπλό σε ποτηράκια: Λευκός σιμιγδαλένιος χαλβάς, σαν μους, πραγματικά τέλειος και μους σοκολάτας με γιαούρτι, πολύ ενδιαφέρουσα γεύση.

Να προσθέσω ακόμα ότι το νερό από τη βρύση έρχεται παγωμένο, σε γυάλινα μπουκάλια και ανανεώνεται διαρκώς, χωρίς καν να χρειαστεί να το ζητήσουν οι πελάτες. Επίσης, δοκιμάσαμε γλυκόπιοτο λευκό (οι περισσότεροι από μας και ροζέ οι λιγότεροι) κρασί.

Ο λογαριασμός έφτασε τα 20 ευρώ το άτομο, τιμή απόλυτα λογική γι' αυτά που πήραμε. Το value for money είναι πολύ καλό, ασυζητητί...

Καταληκτικό συμπέρασμα: Αγαπητοί χρήστες του ask4food, προγραμματίστε την επίσκεψή σας στα "Φουρνομαγειρέματα"! Αξίζει πραγματικά να πάει κάποιος στο συμπαθητικό αυτό μεζεδοπωλείο, να δοκιμάσει τους εξαιρετικούς μεζέδες και να τύχει της άριστης εξυπηρέτησης από τους ανθρώπους του!

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Δεν είναι η πρώτη κριτική που κάνω στο μαγαζί. Μάλιστα, εξετάζοντας λίγο πιο αναλυτικά τις κριτικές που έχουν γραφεί στο παρόν site για τα Φουρνομαγειρέματα, διαπίστωσα πως έγραψα την έκτη κριτική και σαφώς ακολούθησαν πολλές, που το φέρνουν στην πρώτη θέση, δικαίως κατά τη γνώμη μου. Αρκετά με τα στατιστικά όμως, διότι καταντούν βαρετά. Ποιο είναι το καίριο ερώτημα;

Γιατί ένιωσα την ανάγκη να επικαιροποιήσω την κριτική μου; Κυρίως, επειδή η προηγούμενη δε με εκφράζει πλέον. Ήταν η αποστασιοποιημένη άποψη μιας πελάτισσας που επισκέφθηκε ένα χώρο εστίασης, δοκίμασε κάποια πιάτα, έμεινε ευχαριστημένη και το κατέγραψε. Εμ, δεν είναι έτσι πια...

Τα Φουρνομαγειρέματα δεν είναι άλλος ένας χώρος εστίασης για μένα. Είναι το απάγκιο μου, το μαγαζί που δε με έχει απογοητεύσει ποτέ, το νούμερο 1 σιγουράκι μου, αυτό που διαλέγω για να πάω με παλιές παρέες, νέες παρέες, συναδέλφους, οικογένεια... Και ξέρετε κάτι; Εκεί βρίσκω άλλη μια οικογένεια. Το Νίκο, τη Μαίρη και το Γιώργο. Οι άνθρωποι που "γέννησαν" το μαγαζί και συνεπώς το αγαπούν σαν παιδί τους. Οι άνθρωποι που είναι πάντα με το χαμόγελο στο στόμα, όχι το προσποιητό το φορεμένο, το άλλο που κάνει μπαμ ότι βγαίνει από την καρδιά τους. Οι άνθρωποι που φαίνονται ακούραστοι και η ψυχούλα τους ξέρει πόση κούραση χωράει στο σώμα τους καθημερινά. Οι άνθρωποι που είναι δίπλα στους πελάτες με τα μάτια και -κυρίως- τα αυτιά ανοιχτά, για να ακούσουν τα καλά, αλλά και τις προτάσεις βελτίωσης. Ας το διατυπώσω σωστότερα. Δε μένουν μόνο στο να ακούσουν τις προτάσεις, τις εφαρμόζουν κιόλας και τις τροποποιούν μέχρι τα τελικά πιάτα να αγγίξουν το τέλειο βάσει των standards τους, τα οποία -πιστέψτε με- είναι ιδιαίτερα ψηλά.

Άνοιγμα παρένθεσης.
Σε αυτό το σημείο, όχι γιατί το οφείλω, αλλά για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι η συνάντηση που έλαβε χώρα στα Φουρνομαγειρέματα μεταξύ κάποιων χρηστών του ask4food, δε διοργανώθηκε από το ask4food, του οποίου οι προτεραιότητες πλέον έχουν αλλάξει. Απλώς κάποιοι χρήστες είχαμε γνωριστεί σε παλιότερες συναντήσεις και διατηρούμε επαφές, οπότε κανονίσαμε καθόλου τυχαία εκεί τη μάζωξή μας. Επίσης, όπως όλοι οι κανονικοί -και όχι οι ψεύτικοι/βαλτοί- χρήστες γνωρίζουν, δε χρηματιζόμαστε για να γράφουμε τις απόψεις μας, αντιθέτως μας στοιχίζει ο κούκος αηδόνι. Δαπανηρό χόμπι, τώρα που το σκέφτομαι πιο φθηνά θα μου ερχόταν μηνιαία το Personal Training και θα ήμουν και fit, αλλά μας αρέσει και το συνεχίζουμε. Δεν ξέρω βέβαια για πόσο ακόμα, μιας και τα πρώτα καμπανάκια έχουν ήδη αρχίσει να χτυπούν...
Κλείσιμο παρένθεσης.

Συνεχίζω με το φαγητό. Θα μπορούσα να αναλύσω όλα τα πιάτα του καταλόγου ένα προς ένα, μιας και τα έχω παραγγείλει ουκ ολίγες φορές, θα μπορούσα να γράψω εντυπώσεις για τα νέα 8 πιάτα που προστέθηκαν στο μενού από το Σεπτέμβριο, αλλά κατέληξα να καταγράψω τα αγαπημένα μου μετά από πάμπολλες επισκέψεις. Δε βάζω συστατικά του κάθε πιάτου, ο αναλυτικός κατάλογος (και με τιμές παρακαλώ) είναι αναρτημένος εδώ στο site.

- Ζυμωτό ψωμί.
Κάθε φορά ζεστό και υπέροχο, απαραίτητο πάντα το refill. Συνοδεύει άψογα το ντιπ με πατάτα που τόσο λατρεύω.

- Μελιτζανοσαλάτα σπιτική
Τέλεια υφή, κάπνισμα όσο πρέπει, ισορροπία γεύσης. Την προτιμώ χωρίς την προσθήκη πάπρικας στο τέλος, ώστε να μην επικαλύπτεται η γεύση της. Αν συμφωνείτε, απλά το επισημαίνετε στο Γιώργο.

- Τυροκαυτερή σπιτική
Τόσο όσο το κάψιμο για τα -light ομολογώ- γούστα μου, εξαιρετική πρώτη ύλη.

- Πράσινη σαλάτα
Όσες σαλάτες και να προσθέσουν, αυτή θα παραμείνει η αγαπημένη μου, αρκεί να μην αλλαχθεί η εξωπραγματική γραβιέρα.

- Φουρνιστή σαλάτα
Τα ψητά λαχανικά στην καλύτερη φουρνιστή εκδοχή τους.

- Σαλάτα New Age *New entry στον κατάλογο*
Πολύ δροσερή, γλυκίζει ελαφρώς, τα συστατικά της έχουν δέσει απόλυτα και τονίζω ότι οι γευστικοί μου κάλυκες επιμένουν γενικά σε παραδοσιακές γεύσεις, που αυτή σίγουρα δεν είναι.

- Πατάτες Crispy “σαν τηγανητές”
Δε χρειάζονται περιγραφή. Τσιμπολογάς ακόμα και όταν είσαι σκασμένος.

- Ρεβυθάδα
Μην την υποτιμάτε, ιδιαίτερα τώρα το χειμώνα, ζεσταίνει τα μέσα σου.

- Πίτα *New entry στον κατάλογο*
Δεν είναι πίτα αυτό το πράγμα. Η κόλαση στο πιάτο είναι. Τα λιωμένα τυριά σαν αφρός σε αντίθεση με την κριτσανιστή ζύμη που προκαλούν απανωτές γευστικές εκρήξεις.

- Σαγανάκι τυριού *New entry στον κατάλογο*
Κάτι έλεγα για τη λατρεία μου στις παραδοσιακές γεύσεις... "Σαγανάκι αλμυρού τυριού σε κρούστα δημητριακών και καρύδι με συνοδεία σπιτικό γλυκό του κουταλιού καρότο". Ε, δεν το λες και παραδοσιακή γεύση. Εκστατική όμως, σίγουρα τη λες.

- Παστουρμαδόπιτα
Ότι τελειότερο έχω δοκιμάσει σε παστουρμαδο-κάτι, κυρίως από τη σκοπιά της ισορροπίας γεύσης.

- Μελιτζάνα στον πηλό
Οκ, μελιτζάνες κοκκινιστές με φέτα είναι, full γιαγιαδογεύση still.

- Κοτόπουλο με μανιτάρια στον πηλό
Σημειωτέον, δεν τρώω τα μανιτάρια, αυτό το πιάτο εξακολουθεί να παραμένει στα αγαπημένα μου, απλώς τα αφαιρώ. Το μοσχοκάρυδο του πάει ταμάμ.

- Κριθαρώτο λαχανικών *New entry στον κατάλογο*
Άψογο και αυτό και η παρουσίασή του και όλα του.

- Ασιάτικο χοιρινό *New entry στον κατάλογο*
Διάβασες "ασιατικό" και περιμένεις γλυκόξινο; Λάθος. Δεν είναι καθόλου γλυκόξινο και όπως με πληροφόρησε ο Νίκος, εκτελεί την αυθεντική συνταγή.

- Ηünkâr beğendi *New entry στον κατάλογο*
Απερίγραπτο χιουνκιάρ. Ακριβώς του γούστου μου και μακράν η καλύτερη εκτέλεση που έχω δοκιμάσει. Το θεωρώ ανώτερο και από το "Ταμάμ" στα Χανιά. Ψυχανεμίζομαι ότι ή θα είναι ο διάδοχος ή θα κονταροχτυπηθεί στα ίσια με το...

- Κότσι Χοιρινό χωρίς λίπος [700 gr. ]
Δε χρειάζεται συστάσεις, τα έχουμε πει, τα έχουμε ξαναπεί. Μη διανοηθείτε να λείψει από την παραγγελία σας. Τώρα πλέον έχει και ανταγωνιστή.

- Στο τέλος τα γλυκά που πάντα κερνούν είναι ο λευκός χαλβάς και μους γιαουρτιού με σοκολάτα. Το πρώτο το λατρεύω, το δεύτερο δεν είναι του γούστου μου.

Από ποτά προτιμώ το ροζέ κρασί Ροδίτη, νομίζω. Πάντα το ξεχνάω και ο Γιώργος μου το θυμίζει, για τέτοια εξυπηρέτηση μιλάμε.
Όσον αφορά τις τιμές, συνήθως βγαίνει γύρω στα 20 ευρώ/άτομο μαζί με ποτό, τρώγοντας και πίνοντας ανθρώπινα, μεγάλο vfm. Όταν ξυπνούν μέσα μας τα ζωικά ένστικτα, μπορεί να βγει και 25ευρώ.

Δεν ξέρω αν έχει μείνει κάποιος που δεν έχει πάει στα Φουρνομαγειρέματα. Αν όχι, το προτείνω.

Εγώ θα συνεχίσω να πηγαίνω γιατί μου αρέσει το φαγητό, μου αρέσουν οι άνθρωποι, μου αρέσει να νιώθω ότι πηγαίνω σε δικούς μου που τους νοιάζομαι και με νοιάζονται, όχι να με βλέπουν σαν πορτοφόλι. Όπως έχει τύχει να πάω να πω ένα γεια, για μια μαστίχα, χωρίς να φάω και με υποδέχθηκαν με την ίδια θέρμη και αγάπη. Όπως, όπως, όπως...

Τώρα που ξαναδιαβάζω και ελέγχω την "κριτική", διαπιστώνω πως διαφέρει κατά πολύ από τις υπόλοιπες κριτικές μου. Ίσως γιατί δε θεωρώ ότι είμαι άξια να κρίνω αυτό το μαγαζί. Πιο πολύ ήταν ένας τρόπος να τους ευχαριστήσω για τις πολύτιμες εμπειρίες που μου έχουν χαρίσει, από τις γευστικές απολαύσεις μέχρι τα χειμωνιάτικα ξενύχτια απολαμβάνοντας υπέροχες συζητήσεις και ανταλλαγή ενδιαφέρουσων απόψεων.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη indulge.

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Νέες γνωριμίες... Απολογισμοί... Επίμονα σχέδια, κόντρα στους καιρούς... Φιλίες και εκμυστηρεύσεις κάτω από το φως μιας κοινής αγάπης όλων μας, για το καλό φαγητό, για το μοίρασμα των εμπειριών μας, για το πάθος μας και την τρέλα, που κρατάει ακόμη.

Στιγμές. Που για άλλους περνάνε απαρατήρητες και άλλους τους κυριεύουν. Και όπως θα συμφωνήσουν κάποιοι, μια τέτοια μέρα ή νύχτα, ισοδυναμεί και με μια ολόκληρη ζωή.

Ο απολογισμός έρχεται απρόσκλητος και πάντως όχι στο τέλος του χρόνου. Θυμάσαι ένα τυχαίο γεγονός που σου έδωσε την ώθηση να αρχίσεις να γράφεις και να ξεδιπλώνεις τον εαυτό σου σε ημερολόγιο κοινής θέας, χωρίς ίχνος υποψίας ποιοί μπορεί να είναι οι άνθρωποι που σε διαβάζουν.

Είναι δυόμισυ ολόκληρα χρόνια από την ζωή μου αυτά, που τα προσωπικά μου θέματα, όπως και όλων μας, δεν μας περιόρισαν να σταματήσουμε να διαβάζουμε, να δοκιμάζουμε, να πειραματιζόμαστε και να καταθέτουμε εμπειρίες στο χαρτί. Με γνώμονα πάντα την ειλικρίνεια και την ανιδιοτέλεια.

Μαγαζιά που μας άρεσαν και έκλεισαν, μαγαζιά που δεν ανταποκρίθηκαν στις προσδοκίες μας, μαγαζιά που θέλαμε και έπρεπε να επισκεφθούμε νωρίτερα, και μαγαζιά όπου συναντήθηκαν οι άνθρωποι πίσω από τα ψευδώνυμα, που έμελλε να γίνουν αργότερα φίλοι, αλλά εσύ δεν ευτύχησες να παρευρεθείς για να τους γνωρίσεις, λόγω συγκυριών, και έμεινες με το ανεκπλήρωτο και με έναν κρυφό πόθο.

Όμως ο σοφός γέροντας το είπε πριν αρκετά χρόνια, όταν κάτι το θέλεις πάρα πολύ, όλο το σύμπαν θα συνωμοτήσει για να το πετύχεις. Και να, που εγώ η δύσπιστη, πήρα το σύμπαν, την τύχη και την τεχνολογία με το μέρος μου.

Οι συναισθηματικές εξάρσεις δεν είναι ίδιον του παρόντος site, όπως και το να εξηγείς τα εσώψυχά σου σε ανθρώπους που βαριούνται ή δεν ενδιαφέρονται. Η ανάγκη όμως, και η λαχτάρα, βρίσκει αποδέκτες όταν είναι κοινή, και εκεί πια δεν χωρούν ούτε ντροπές ούτε δισταγμοί.

Ένα ρίσκο είναι όλα. Ή το παίρνεις ή μετανιώνεις για πάντα. Αν δεν δοκιμάσεις όμως, είσαι χαμένος έτσι κι αλλιώς. Κι αν δοκιμάσεις, συμβαίνουν και θαύματα. Σαν αυτό, που είσαι μικρό παιδάκι και ανακαλύπτεις το κρυμμένο βάζο με τα γλυκά και βάζεις μέσα το χεράκι και δοκιμάζεις την ένοχη απόλαυση.

Τα Φουρνομαγειρέματα ήταν ένα τέτοιο απωθημένο, όπως και πολλά άλλα, καθώς ποιός δεν είχε πάει έως τώρα εκεί;; Εγώ. Κι αν όλα τα παραπάνω φαίνονται ασύνδετα μεταξύ τους, πιστέψτε με, δεν είναι. Έρχεται κάποτε κι εκείνη η στιγμή που όλοι και όλα είναι στη θέση τους και σε περιμένουν να πας να τους βρεις, και σε καλοδέχονται σαν να σε ήξεραν από πάντα.

Η συνάντησή μας δεν θα μπορούσε νομίζω να βρει πιο φιλόξενο χώρο να στεγάσει το αυτονόητο, πιο ζεστούς ανθρώπους από τον Νίκο, τη Μαίρη και τον Γιώργο και πιο τέλειο φαγητό, από τα Φουρνομαγειρέματα.

Η ιδέα, τη σύλληψη της οποίας οφείλουμε σε κάποιους από τους πιο εκλεκτούς μας φίλους και την υλοποίησή της χρωστάμε στον Νίκο, μάγειρα και συνιδιοκτήτη του μαγαζιού, ήταν να δοκιμάσουμε τα γνώριμα και πολυαγαπημένα πιάτα τους καθώς και τις νέες προτάσεις που μπήκαν ήδη από το Σεπτέμβρη στο σταθερό μενού, που υπάρχει αναρτημένο στο site.

Φυσικά, σε μια τέτοια συνάντηση, οι ώρες ήταν επόμενο να κυλήσουν σαν νερό, από τη στιγμή που αφενώς, η οργάνωση αποδείχτηκε ότι ήταν ρυθμισμένη στην εντέλεια και αφετέρου, όλοι οι συμμετέχοντες φόρεσαν την καλύτερη διάθεσή τους και ήρθαν, έτοιμοι για ένα βράδυ γευσιγνωσίας και διασκέδασης σε ίσες δόσεις.

Λόγω του μεγέθους της παρέας και της δεδομένης δυσκολίας που θα υπήρχε στον συντονισμό της παραγγελίας, ο Νίκος ανέλαβε προς τιμήν του, να προσαρμόσει και να μας προτείνει ένα φιξ μενού στα μέτρα μας, με σαλάτες, αλοιφές, ορεκτικά και κυρίως πιάτα, σε μια πολύ προσιτή τιμή για όλους μας, ώστε να δοκιμάσουμε τα καλύτερα πιάτα αλλά και τις καινούργιες γεύσεις.

Το μενού αυτό εννοείται πως το δεχτήκαμε και θα το αναλύσω πιο κάτω, αλλά προκαταβολικά, οφείλω να αναφέρω την πανθομολογούμενη άποψη που εκφράστηκε εκείνο το βράδυ, ότι όλα ήταν σε άφθονες ποσότητες χωρίς την παραμικρή έλλειψη ή ανεπάρκεια στο οτιδήποτε. Ως εκ τούτου, δοκιμάστηκαν όλα από όλους, χωρίς να δυσαρεστηθεί κανείς ότι έφαγε μια λιλιπούτεια μπουκίτσα ή ότι δεν πρόλαβε να δοκιμάσει από κάποιο πιάτο.

Η παρέα των 19 ατόμων λοιπόν, ( ζωή να 'χουμε!!! ), μέσα σε κλίμα ευφορίας, διονυσιακού συμποσίου, άμετρης χαράς και απίστευτου κεφιού, δοκίμασε τα εξής.

- ψωμί ζυμωτό, δικής τους παρασκευής, το οποίο κατέφθανε αχνιστό μέσα σε καλαθάκια, και σε αρκετές επαναλήψεις, ώστε να μην μας λείψει, πάρα πολύ νόστιμο, αγνοώ αν έχει και καλαμποκίσιο αλεύρι μέσα, αλλά έτσι μου φάνηκε.

- ντιπάκι συνοδευτικό του ψωμιού, όπου πολλές οι απορίες σχετικά με τo βασικό του υλικό, που νομίζω ότι είναι η πατάτα με την προσθήκη διαφόρων αρωματικών και πάπρικα από πάνω, νοστιμότατο σαν γεύση, το πιο ασυνήθιστο ντιπάκι από όσα έχω δοκιμάσει αλλού, και αέρινο.

- τυροκαυτερή, και αυτή σπιτική και όχι τυποποιημένη, επίσης ανάλαφρης υφής, και μέτρια καυτερή ώστε να γίνει ανάρπαστη ακόμη κι από εκείνους που καίγονται και τσουρουφλίζονται!! Μου άρεσε πολύ, αν και αντέχω και σε περισσότερο κάψιμο.

- μελιτζανοσαλάτα, επίσης σπιτική και εντελώς διαφορετική από τις γνωστές, αέρινη, αρκούντως καπνιστή και αρωματική και εμένα προσωπικά μου έβγαλε έντονη την παρουσία της πάπρικας ( ελπίζω να μην πέφτω έξω ) που μου άρεσε πολύ.

- σαλάτα πράσινη, με μαρούλι, ντοματίνια, ρόκα, σκληρό τυρί και καραμελωμένο λευκό μπαλσάμικο, φρεσκότατα όλα τα υλικά, με έντονη την παρουσία της ρόκας όπως μου αρέσει. Μικρή παρατηρησούλα εδώ, θα ήθελα λίγο πιο λεπτοκομμένο το μαρούλι, ώστε να μπορούμε εμείς οι κιουρίες να το φάμε λίγο πιο κομψά ( το λουκ αγελαδίτσα δεν είναι πολύ σικ, ακόμα και για τις πιο αφρατούλες από εμάς )!

- σαλάτα new age, με ψιλοκομμένο λευκό λάχανο, σταφίδες, κομμάτια αποξηραμένου σύκου ( ένα σνακ που δεν θα το φανταζόμουν ποτέ μέσα σε σαλάτα ), σταφίδες, ηλιόσπορο και σως βερύκοκου.
Να πω την αλήθεια μου, διαβάζοντας τα υλικά αυτά, δεν μπορούσα να φανταστώ το γευστικό αποτέλεσμα αυτής της σαλάτας, εξαιτίας του περίεργου συνδυασμού. Ήταν όμως αποκάλυψη για μένα και ομολογώ πως μου άρεσε τελικά πιο πολύ από την πιο πάνω, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η προηγούμενη υστερούσε σε κάτι. Οι σταφίδες, το σύκο και η σως έδωσαν μια απίστευτη γλύκα, χωρίς το σύνολο να γίνει λιγωτικό. Εξαιρετική λοιπόν, και μπράβο στον εμπνευστή της.

- σαγανάκι αλμυρού τυριού ( κεφαλογραβιέρα Σπερχειάδος ), σε κρούστα δημητριακών και καρυδιού, συνοδευόμενο από χειροποίητη δική τους μαρμελάδα καρότο. Απίστευτη γεύση, τρώγεται ιδανικά καυτό, γι'αυτό καλύτερα μην το αφήσετε να κρυώσει. Η σπιρτάδα του αλμυρού τυριού ισορροπεί άψογα με την γλύκα του καρότου, δίνοντας μια άλλη διάσταση στον όρο σαγανάκι. Για απόλυτη απόλαυση λοιπόν, μπουκιά τυριού με ολίγη μαρμελάδα καρότο επάνω, και θα με θυμηθείτε.

- πατάτες crispy, με κρούστα φρυγανιάς και διάφορα αρωματικά, πιάτο εμβληματικό στα Φουρνομαγειρέματα και όχι άδικα, καθώς πράγματι μοιάζουν με τηγανιτές, χωρίς βέβαια να είναι. Νοστιμότατες, αρωματικές και τραγανές.

- πίτα με φύλλο κουρού, με γέμιση από διάφορα κίτρινα τυριά, μπούκοβο και μπέικον, περιχυμένη από πάνω με σως ροκφόρ. Νοστιμότατη, επαινέθηκε πολύ ακόμη και από το κορίτσι της παρέας που έφαγε, παρόλο που ακούει ροκφόρ και φεύγει τρέχοντας.

- παστουρμαδόπιτα, ίδιας τεχνικής και εδώ, με φύλλο κουρού, ίδιας νοστιμιάς με τις τηγανιτές, αλλά και εδώ χωρίς τα περιττά λιπαρά και την αίσθηση λαδίλας. Κάνει παρέα στο πιάτο της με ντοματούλα και μια ωραία συνοδευτική σως.

- μπουκίτσες κοτόπουλο με μανιτάρια και φαρφάλες ( φιογκάκια ) στον πηλό. Ζεστό ζεστό, με χαρακτηριστική την γεύση του δενδρολίβανου, με κύβους τυράκι από πάνω, που έλιωσε με την θερμότητα του πήλινου, πολύ πολύ νόστιμο. Επίσης, μου έκανε εντύπωση ότι η κρέμα γάλακτος έδεσε πολύ όμορφα όλα τα υλικά μεταξύ τους, χωρίς να πνίξει τις γεύσεις, αλλά ντύνοντάς τις πολύ ανάλαφρα.

- κριθαρώτο λαχανικών, στο φούρνο, με σαλτσούλα κόκκινη, φρέσκια πιπεριά σε μπαστουνάκια, κρεμμύδι, καρότο, πράσο και φρέσκα μυρωδικά. Μου άρεσε που τα λαχανικά ήταν ευδιάκριτα κι όχι λιωμένα και το κριθαράκι είχε χυλώσει πολύ σωστά ενώ παρέμενε ζουμερό και όχι λασπωμένο. Ήταν και αρκετά πιπεράτο και φυσικά ήρθε καυτό από τον φούρνο. Θα το χαρακτήριζα ως μια γεύση γλυκοπιπεράτης θαλπωρής αυτό το πιάτο, και επίσης είναι κάτι που φτιάχνω κι εγώ συχνά στο σπίτι, όταν σκέφτομαι κάτι σε comfort food.

- ασιάτικο χοιρινό, μαριναρισμένο σε σόγια σως, με πιπεριές και ξηρούς καρπούς ( κάσιους και καρύδι ). Λοιπόν εδώ να πω κάτι που ισχύει και για όλα τα παρακάτω πιάτα, το κρέας είναι πραγματικά το πολύ δυνατό χαρτί του μαγαζιού, και εδώ αποκαλύπτεται η τεχνική του μάγειρα και η πρώτη ύλη, είτε μιλάμε για κοτόπουλο, είτε για μοσχάρι, είτε για το δύσκολο χοιρινό.
Αναφορικά με το ίδιο το ασιάτικο, είναι οικείο ως γεύση, με μια ισορροπία στη σόγια σως, και το πιο αξιοπερίεργο, το πιάτο αυτό μαγειρεύεται χωρίς καθόλου αλάτι, όπως μου αποκάλυψε ο ίδιος ο μάγειρας, οπότε όλη του η νοστιμιά προκύπτει από το μαρινάρισμα με την ούτως ή άλλως αλμυρή σόγια. Συνοδεύστε το με τις crispy πατάτες ή εναλλακτικά όπως έκανα εγώ, ξαπλώστε το πάνω σε μια φέτα ψωμιού.

- χοιρινό εσπρέσσο, ένα πιάτο που, αν δεν απατώμαι είχε δοκιμάσει παλαιότερα ο φίλος ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ σε ένα εποχιακό μενού και του είχε αρέσει τόσο, ώστε να προτείνει την μόνιμη θέση του στο μενού, και ιδού που εισακούστηκε. Το μαρινάρισμα εδώ παντρεύει τον καφέ εσπρέσσο με την μουστάρδα, η οποία ούτως ή άλλως λατρεύει το χοιρινό, και μας δίνει αφράτες μπουκίτσες κρέατος με γλυκοπικάντικη επίγευση στο στόμα. Συνοδεία στο πιάτο, άγριο ρύζι al dente, όπως μου αρέσει.

- Μικρή διακοπή εδώ, για διαφημίσεις, καθώς μου χτυπάει το κουδούνι επίμονα ένας Σουλτάνος και είναι αγένεια να τον αφήσω να περιμένει. Επανέρχομαι.

- χουνκιάρ μπεγιεντί λοιπόν για τη συνέχεια, δηλαδή μοσχαράκι κοκκινιστό, που έχει μαριναριστεί σε κόκκινο κρασί ( η μαρινάδα τελικά στα κρέατα, είναι το ήμισυ του παντός ), ντυμένο με όλα τα ανατολίτικα μπαχάρια που του αρμόζουν, κανέλλα, μπαχάρι, κύμινο και δάφνη και ξαπλωμένο πάνω σε πουρέ καπνισμένης μελιτζάνας με κρέμα μπεσαμέλ και τυρί ( τονίζω το καπνισμένης και ουχί καπνιστής ).
Αυτή η γεύση μου είναι πολύ γνώριμη από ταξίδια στην Πόλη αλλά και στην Θεσ/κη, μόνο που εδώ ξεπεράστηκε αυτό που θυμόμουν, καθώς η μελιτζάνα μπαίνει σε ειδικό καπνιστήριο ώστε να πάρει όλα τα αρώματα που χρειάζεται και να τα μεταφέρει μετά και στο κρέας. Αν πω τη λέξη ποίημα, θα είναι λίγη.

Ο Σουλτάνος της καρδιάς μου τελικά το ευχαριστήθηκε, σηκώνοντας το καπάκι, που έκρυβε από κάτω, αυτή την αχνιστή λιχουδιά......

- And last, but not least, το σήμα κατατεθέν, ο αδιαφιλονίκητος σταρ, και ο απόλυτος έρωτας για μερικούς - μερικούς εδώ μέσα, ναι ναι και δικός μου έρωτας τώρα πια..... ΤΟ ΚΟΤΣΙ.
Τί να περιγράψω εδώ... από πού να ξεκινήσω ; να πω για την εικόνα του, όταν σκάει μύτη λικνιζόμενο ;; Για το άρωμα του, που με έπιασε στα δίχτυα του ;; Για το ότι δεν μπορείς να το αγγίξεις, με κανένα τρόπο ή αντικείμενο, επειδή λιώνει για σένα... για την ηδονή που σε πλημμυρρίζει, μόλις το αγγίξεις με το στόμα σου ; Ακατάλληλη σκηνή γίναμε εδώ μέσα, μόλις τώρα, απομακρύνετε τα ανήλικα...
Αυτό δεν είναι φαγητό, είναι μια συνουσία μυστική, όπως λέει και ο αοιδός.... Τέτοια ηδονή, δεν μπορώ να την συγκρίνω με τίποτε άλλο παρά μόνο με την ακατάλληλη σκηνή.... ( η κρούστα μουστάρδας - δενδρολίβανου και οι πατάτες φούρνου, επιτελούν το ρόλο των αξεσουάρ, αν με εννοείτε, και το νιώθω πως με εννοείτε... )

Κρασί λευκό Μοσχοφίλερο, ροζέ ξηρός Ροδίτης, ροζέ ημίγλυκο, μπύρες weiss, αναψυκτικά αλλά και αρωματικότατη γλυκόπιοτη ρακή, σε άφθονες ποσότητες, ανέλαβαν ρόλο να μετατρέψουν το μυαλό μας σε αποδέκτη των πιο όμορφων εικόνων και στιγμών της βραδιάς, με την απαραίτητη γλυκιά ευθυμία αλλά και την χρειαζούμενη νηφαλιότητα. Η εξυπηρέτηση δεν ήταν μόνο επαγγελματική, ήταν φιλική και τολμώ να πω οικογενειακή, σαν να σε υποδέχονται στο σπίτι τους, σαν έναν αγαπημένο φίλο τους.

Το βάρος της μεγάλης παραγγελίας ο Νίκος αλλά και η Μαίρη το αντεπεξήλθαν με την ψύχραιμη διαχείριση που ταιριάζει στη φήμη τους, η ροή των πιάτων υπήρξε υποδειγματική, οι θερμοκρασίες των εδεσμάτων ήταν οι σωστές και μόνο όταν πια όλα είχαν κυλήσει αψεγάδιαστα, ήρθαν και κάθησαν στο τραπέζι, στην παρέα μας, για να πιούν μαζί μας ένα κρασί και να αποφορτιστούν, να μας λύσουν τυχόν απορίες ή ερωτήσεις, να ακούσουν με προσοχή και τις καλοπροαίρετες παρατηρήσεις μας και να αποβάλλουν το όποιο άγχος είχαν, που όμως δεν άφησαν να φανεί ούτε στιγμή.

Τα γλυκάκια που μας προσφέρθηκαν, είναι η γνωστή σοκολατένια μους με βάση το γιαούρτι, αλλά και η απίθανη αέρινη μους λευκού χαλβά με βανίλια και γάλα, που προσωπικά μου άρεσε περισσότερο.

Για τον χώρο έχουν ειπωθεί τα άπαντα στις πολυάριθμες κριτικές που υπάρχουν στο σάιτ, οπότε δεν θα κουράσω επαναλαμβάνοντας περιγραφές που είναι εύκολο να βρείτε αλλού. Θα επισημάνω μόνο, ότι ο χώρος ήταν πεντακάθαρος από τσιγάρα και ότι όσοι θέλουν να καπνίσουν, μπορούν να το κάνουν στην εξωτερική αυλή του μαγαζιού.

Στην έκθεση έχω διδαχτεί αλλά και έχω διδάξει, ότι επιμύθιο - κατακλείδα - συμπέρασμα - επίλογο, κάνουμε όταν κλείνουμε το γραπτό μας και τελειώνει. Εδώ αυτό είναι αδύνατον να συμβεί, γιατί δεν έκλεισε κάτι, αλλά άνοιξε.

Όσα προηγήθηκαν, όσα ακολούθησαν και όσα μένουν κρυφά, τα ξέρουν μόνο λίγοι. Εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι αυτό που μοιράζεσαι απλόχερα, δεν το χάνεις, αλλά το πολλαπλασιάζεις, είτε το ονομάσεις χαρά, ανεμελιά, φιλία, γνώση, εμπειρία, εμπιστοσύνη, εκτίμηση. Και δεν θέλω να σκεφτώ πώς είναι να ζεις αλλιώς.

Οι ευχαριστίες προς πάσα κατεύθυνση για αυτή τη βραδιά είναι τυπικότητες, κατά την ταπεινή μου γνώμη, γιατί μεταξύ φίλων η ουσία βρίσκεται αλλού. Εγώ όμως θα το πω το ευχαριστώ, γιατί το αισθάνομαι. Ευχαριστώ τα Φουρνομαγειρέματα για την υπέροχη βραδιά, ευχαριστώ έναν έναν ξεχωριστά όλους τους φίλους που επιτέλους γνώρισα από κοντά, ευχαριστώ και ολόκληρη την παρέα που έγινε μια τεράστια ζεστή αγκαλιά και με χώρεσε κι εμένα μέσα. Έχουμε ακόμα να πούμε πολλά και να κάνουμε ακόμη περισσότερα. Και αν ρε μπαγάσες τα καταφέρατε να μην κυλήσει ούτε ένα μικρό δάκρυ συγκίνησης, σας βγάζω και το καπέλο μου ( το κινέζικο ). Γιατί εγώ δεν το κατάφερα......

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

θελωντας να δοκιμασουμε το συγκεκριμενο μαγαζι λογω των κριτικων που ειχε, κλεισαμε τραπεζι με e table.. να πω εδω οτι η συγκεκριμενη δυνατοτητα ειναι πολυ εξυπηρετικη, καθως δεν χρειαζεται να ασχοληθεις καθολου με τηλεφωνα..

αρχικα δυσκολευτηκαμε λιγο να το βρουμε γιατι οι συγκεκριμενη περιοχη ειναι γενικα λιγο μπερδεμα, αλλα φτασαμε και παρκαραμε με μια σχετικη ευκολια

ο χωρος ειναι συμπαθητικος αν και ειναι λιγο κρυος, κατι που το προκαλει το ψηλο ταβανι νομιζω γενικα αλλα χαρηκα ιδιαιτερα γιατι δεν καπνιζε κανεις, και προφανως δεν επιτρεποταν γιατι καποιοι εβγαιναν εξω.. και μονο γι αυτο παιρνει αριστα...!!

το προσωπικο πολυ φιλικο και εξυπηρετικο και παροτι ειχε αρκετο κοσμο την ωρα που πηγαμε και φιανοταν να μην τρωει ακομα κανεις, δεν αργησαμε να παρουμε τα πρωτα πιατα μας...

το φαγητο ειναι οντως εξαιρετικο σε ποιοτητα και αρκετα δικαιο σε ποσοτητα αν και γενικα οι τιμες ειναι λιγο τσιμπημενες..

πηραμε σαλατα πρασινη πολυ ωραια 5,5 ευρω
πιτα επισης νοστιμη 5,5 ευρω
τυροκαυτερη σπιτικη 3,4 ευρω καλη αν και ηθελε λιγο παραπανω καψα για τα δικα μου γουστα
χιουνκιαρ αρκετα καλο 11,8 ευρω νομιζω
και χοιρινη καπνιστη παπα πολυ καλη 9,8 ευρω
ηλιγλυκο 4,5 το μισο κιλο

ολα ηταν εξαιρετικα και παροτι ηταν και βραδυ, δεν μας εκατσε τιποτα πολυ βαρυ

μας κερασαν και γλυκακι.. θα ξαναπηγαινα να δοκιμασω και αλλα πιατα σιγουρα

το μονο που λιγο με κουρασε ηταν οτι ειχε αρκετη φασαρια, δεν ξερω γιατι, η μουσικη σχεοδν δεν ακουκοταν... αυτο ισως θα ηθελα να ειναι καλυτερο..

κατα τ αλλα μια πολυ καλη επιλογη για φαγητο και για πρωτοτυπες γευσεις..

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Tα "Φουρνομαγειρέματα" είναι ένα εστιατόριο στην περιοχή της Ηλιούπολης. Η πρόσβαση είναι σχετικά εύκολη για κάποιον που ξέρει την περιοχή, μια και η Ηλιούπολη είναι από τους δήμους της Αθήνας με τις περισσότερες πλατείες (περίπου 30). Το μαγαζί είναι σχετικά κοντά στην πλατεία Παλ. Πατρών Γερμανού (πλατεία του ΙΚΑ). Το παρκινγκ δε θα αποτελέσει μεγάλο πρόβλημα.

Το μαγαζί αποτελείται από εναν εξωτερικο στεγασμένο χώρο για τους καπνιστές και την κυρίως αίθουσα για τους μη καπνιστές. Το πολύ θετικό είναι ότι η τήρηση της απαγόρευσης του καπνισματος ήταν σεβαστη καθ'όλη τη διάρκεια της παραμονής μας, με τους ιδιοκτήτες να δίνουν το καλό παράδειγμα σε αυτό, πράγμα σπάνιο για Ελλάδα.

Τα υπόλοιπα του χώρου έχουν περιγραφεί από τους άλλους χρήστες, οπότε δεν έχω να προσθέσω τίποτα περισσότερο. Αυτό που εισέπραξα είναι ότι υπάρχει διάθεση να εμπλουτίζεται ο κατάλογος με καινούρια πιάτα, πράγμα πολύ θετικό.

Επειδή είμασταν μεγάλη παρέα μπορεσα να δοκιμάσω πολλά και διάφορα. Το μαγαζί έχει ως χαρακτηριστικό όλα του τα φαγητά να είναι στο φούρνο.

Στην αρχή έρχεται ψωμί ζυμωτό, δικό τους με ενα ντιπ. Από τα πιάτα που μου εκαναν τη μεγαλύτερη εντύπωση είναι η σαλάτα new age, με λευκό λάχανο, σταφίδες, αποξηραμένο σύκο και ηλιόσπορο η οποία ήταν ικανή σε ποσότητα και πολύ νόστιμη, η τυροκαυτερή η οποία ήταν νόστιμη και τόσο όσο καυτερή για να είναι ευχάριστη το ασιάτικο χοιρινό με πιπεριές και ξηρούς καρπούς μαριναρισμένο σε σόγια sauce, φυσικά οι πατάτες crispy (σαν τηγανιτές), που όντως δεν καταλαβαίνει κανείς διαφορά απο τις τηγανιτές και φυσικά.. ΤΟ ΚΟΤΣΙ. Ελπίζω ο μαγειρας να μην αλλάξει ποτέ τη συνταγή και να βγαίνει κάθε φορά αυτό το γαστριμαργικά εντυπωσιακό αποτέλεσμα που δοκίμασα. Είχα ακούσει πολλά.. Η δοκιμή διέψευσε αυτά που είχα ακούσει γιατί ήταν ακόμα καλύτερο. Με μια λέξη, ήταν λουκούμι, βάζοντας τον πήχη ψηλά για το συγκεκριμένο πιάτο σε μελλοντική σύγκριση με άλλα μαγαζιά. Όπως εύγλωττα είχε περιγράψει σε παλαιότερη κριτική της η tzia ".. είναι τόσο μαεστρικά ψημένο που το μαχαίρι αποδεικνύεται περιττό".

Η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη, με χαμόγελο και άκρως εξυπηρετική. Στην αρχή νερό βρύσης σε μπουκάλι, που ανανεωνόταν διαρκώς, στο τέλος κέρασμα σιμιγδαλένιος χαλβάς, σαν μους, και μους σοκολάτας με γιαούρτι. Και απόδειξη κανονικά. Αστεράτο τεσσάρι.

Ως προς την τιμολόγηση επειδή είμασταν μεγάλη παρέα θα πω ότι είναι στα φυσιολογικά όρια.

Αν πέρασα καλά και αν θα ξαναπήγαινα; Καταρχάς πέρασα πολύ ωραία. Η παρέα και η ατμόσφαιρα ήταν πολύ ωραία, και η ώρα πέρασε πολύ γρήγορα. Εκτός όμως από την παρέα τη διαφορά σε μια έξοδο για φαγητό την κάνει και η ποιότητα αυτών που καταναλώθηκαν. Οπότε με κλειστά μάτια λέω ότι τα "Φουρνομαγειρέματα" αξίζουν μια δοκιμή, και πιστεύω ότι θα είναι μια πολύ καλή επιλογή για φαγητό στην Ηλιούπολη, οχι μονο για τους κοντινούς αλλά και για πιο μακρινούς επισκέπτες. Μακάρι να μακροημερεύσει. Εγώ πάντως θα επανέλθω, μπορεί και σύντομα..

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Πραγματικά δεν ξέρω τι καινούργιο έχει να προσθέσει η συγκεκριμένη κριτική σε ένα μαγαζί που το έχουν, ήδη, επισκεφτεί και έχουν γράψει για αυτό, οι περισσότεροι φίλοι του site. Δείτε την απλά σαν μία προσωπική οφειλή αφού είναι από τα ελάχιστα μαγαζιά για τα οποία αισθάνομαι την ανάγκη να επανέλθω.

Θυμάμαι ακόμα την πρώτη μας επίσκεψη σχεδόν δύο χρόνια πίσω. Είχα πάει στραβωμένη επειδή ο καιρός μας είχε χαλάσει τα σχέδια για ένα τελευταίο θαλασσινό μπάνιο. Είχα φύγει χαρούμενη, χορτάτη και πανάλαφρη με την προοπτική να επιστρέψω άμεσα. Ξέρετε όμως πως πάνε αυτά τα πράγματα …μια υποχρέωση τη μια μέρα… μια δε βόλευε την άλλη …κάτι άλλο είχε κανονιστεί …κατέληξα να μείνω με την επιθυμία.

Ευτυχώς το γνωστό αγαπημένο κοριτσοπαρεάκι, εμπλουτισμένο κιόλας με νέες αφίξεις, έπαιξε ρόλο καταλύτη κι έτσι μια κρύα, από τις ελάχιστες φετινές, νύχτα του περασμένου μήνα μας βρήκε να περνάμε την πόρτα του.
Την τοποθεσία την ξέρετε, ήδη, φαντάζομαι και ο χώρος έχει περιγραφεί επαρκώς. Το μόνο που μπορώ να προσθέσω είναι ότι τώρα που είχα την ευκαιρία να τον περιεργαστώ καλύτερα μου θύμισε το δωμάτιο της κόρης μου πριν από κάποια χρόνια. Τώρα βλέπετε το κορίτσι διέρχεται την εφηβεία της ( βοήθειά μας) και έχουμε ξεφύγει από το παιδικό στυλ. Το μαγαζί είναι πεντακάθαρο, χαρούμενο, παιχνιδιάρικο χωρίς να λείπουν και κάποιες “ενήλικες” πινελιές που στα δικά μου μάτια το καθιστούν cozy, άνετο και χαλαρωτικό. Τα τραπέζια άνετα και σε αρκετή απόσταση μεταξύ τους.

Παρόλο που εκείνο το βράδυ φιλοξενούσε ένα τραπέζι είκοσι ατόμων αλλά και γενικά ήταν φίσκα, δεν αισθανθήκαμε ούτε μια στιγμή να ενοχλούμαστε ή να παραβιάζεται η ιδιωτικότητα μας από τα διπλανά τραπέζια. Μάλλον εμείς με τα γέλια, τα πειράγματα και τις γλώσσες να πηγαίνουν ροδάνι τους κάναμε το κεφάλι καζάνι. Φανταστείτε έξι τσούπρες σε βραδινή έξοδο και θα έχετε την πλήρη εικόνα.
Ίσως η στιγμή που ησυχάσαμε λιγάκι ήταν όταν άρχισαν να καταφθάνουν τα άπειρα πιάτα που, κατά την προσφιλή μας συνήθεια, παραγγείλαμε.

Αρχίσαμε με το υπέροχο ζυμωτό τους ψωμάκι και ένα ντιπ που μου άρεσε πολύ αλλά ξέχασα να ρωτήσω από τι ήταν φτιαγμένο.
- Σούπα με λαχανικά, bacon και κάστανα. Εδώ πρέπει να πω ότι η σούπα ήταν ειδική παραγγελία και δεν υπάρχει στο καθημερινό μενού. Η γνωστή μουλάρα λάτρης της σούπας και της παπάρας την είχε παραγγείλει για να με συγχύσει. Ευτυχώς μετά από τις άγριες ματιές που της έριξα, μαζεύτηκε και την έφαγε κόσμια. Δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερη εισαγωγή μια κρύα βραδιά. Ήταν καυτή, δεμένη, με διακριτική γεύση bacon και μια βαθιά γήινη νοστιμιά από το κάστανο. Θερμή παράκληση προς τα παιδιά του μαγαζιού να σκεφτούν σοβαρά την πιθανότητα να την εντάξουν και στο standard μενού τους.
- Τυροκαυτερή. Υπέροχη σπιτική και καυτερή όσο έπρεπε.
- Παστουρμαδόπιτα. Λεπτή, τραγανή, χωρίς λαδίλα με έντονη, χωρίς όμως να είναι υπερβολική, γεύση παστουρμά. Ενώ δεν είναι από τα αγαπημένα μου πιάτα εδώ τη λάτρεψα.
- Τις γνωστές υπέροχες “σαν τηγανητές” πατάτες. Το πως καταφέρνουν να έχουν τέτοιο αποτέλεσμα με πατάτες που ψήνονται στον φούρνο αποτελεί άλυτο μυστήριο για μένα.
- Πράσινη σαλάτα με τυρί και διάφορα άλλα μέσα. Επειδή είχα επικεντρωθεί στα άλλα πιάτα που δοκίμαζα για πρώτη φορά δεν της έδωσα, ομολογώ, πολλή σημασία. Από το λίγο που δοκίμασα πάντως, μπορώ να πω ότι ήταν φρεσκότατη, καλά αρτυμένη και νοστιμότατη.

- Φέτα ψημένη στο πήλινο. Χωρίς πολλά ζουμιά, βουτυράτη, ελαφρώς καυτερή. Έβαλα μπόλικη στο πιάτο μου και την κράτησα για να συνοδεύει το κρασί μου όταν είχαμε τελειώσει με το φαγητό.
- Πιπεριές κέρατο γεμιστές με τυρί και μπέικον. Όταν τις έτρωγα θα ορκιζόμουν ότι είχαν μπεσαμέλ η οποία φυσικά δεν υπάρχει στο πιάτο. Από κει μπορείτε να καταλάβετε πόσο βελούδινη ήταν η γέμιση.
- Κοτόπουλο με φαρφάλες στο πήλινο. Πήραμε και τις δύο βερσιόν. Μία με ένα υπέροχο απαλό, κρεμώδες τυρί και την ετέρα με μανιτάρια. Ζουμερές μπουκιές κοτόπουλου, υπέροχα βρασμένα και μελωμένα τα ζυμαρικά, τραγανά τα μανιτάρια, λεπτές νότες μοσχοκάρυδου, υπέροχα αμφότερα. Σε επόμενη επίσκεψη δεν ξέρω αν μπορώ να διαλέξω ένα από αυτά, οπότε μάλλον θα παραγγείλω και τα δύο.
- Χοιρινό με μουστάρδα και αρμπαρόριζα. Για να πω την αλήθεια το φοβήθηκα στην αρχή. Βλέπετε έχω συνδυάσει την αρμπαρόριζα με γλυκό του κουταλιού και δεν ήμουν σίγουρη αν θα μου άρεσε. Αποτέλεσμα… εντυπωσιάστηκα. Απίστευτα τρυφερό το κρέας, λεπτή και μυρωδάτη η σάλτσα και δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερο συνοδευτικό γιαυτό το πιάτο από το άγριο ρύζι με το οποίο έρχεται.
- Μπιφτέκια. Έχουν την ιδιαιτερότητα να περιέχουν και κόκκινη πιπεριά οπότε να το έχετε υπόψη σας. Ανατολίτικα αρώματα και μεστή κρεατένια γεύση. Αν σας αρέσει έτσι το μπιφτέκι, εδώ θα βρείτε τη χαρά σας.

- Καπνιστή χοιρινή μπριζόλα. Τόσο μα τόσο ζουμερή με την καπνιστή γεύση που λατρεύω. Άρτια πρώτη ύλη και εκτέλεση ενός πιάτου που δεν το βρίσκεις εύκολα.
- Κότσι. Respect! Το signature και, όχι άδικα, πιάτο του μαγαζιού. Ότι και να πω είναι λίγο. Χωρίς λίπος, λουκούμι, τόσο μαεστρικά ψημένο που το μαχαίρι αποδεικνύεται περιττό.
Όλη αυτή η θηριωδία συνοδεύτηκε από το κόκκινο κρασί του μαγαζιού το οποίο, αν και ήπια αρκετά, δε μου έφερε καμία ενόχληση την επόμενη μέρα, αναψυκτικά και μπύρες.
Το vmf δεν το σχολιάζω καν. Επιγραμματικά να πω ότι για όλα τα ανωτέρω ο λογαριασμός ήταν 20 ευρώ το άτομο.

Τελειώσαμε με τα γλυκά που, μαζί με τα λικέρ μαστίχας και λιμοντσέλο, είναι καθιερωμένη προσφορά του μαγαζιού. Αυτός ο χαλβάς είναι τόσο ξεχωριστός. Εγώ, τουλάχιστον, δεν τον έχω φάει πουθενά αλλού. Το τέλειο κλείσιμο ενός τέλειου δείπνου.
Για την εξυπηρέτηση δεν υπάρχουν λόγια. Παρόλο τον κόσμο η ανταπόκριση σε ότι ζητήσαμε ήταν αστραπιαία. Άνθρωποι χαλαροί, φιλικοί που αγαπούν αυτό που κάνουν και αυτό αντανακλάται στον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζουν τους πελάτες τους.
Είχα τη χαρά να γνωρίσω καλύτερα αυτή τη φορά, τον μάγειρο και συνιδιοκτήτη του μαγαζιού Νίκο. Ένας άνθρωπος με απίστευτο μεράκι για τη δουλειά του, πολυτάλαντος, ξεχωριστός και λαμπερός ακριβώς όπως και τα πιάτα τα οποία ετοιμάζει. Σας προτείνω να επισκεφτείτε το μαγαζί μια πιο ήσυχη ώρα έτσι ώστε να έχετε την ευκαιρία να μιλήσετε μαζί του. Φροντίστε μόνο να έχετε αρκετή ώρα στη διάθεσή σας… η συζήτηση θα είναι ενδιαφέρουσα και θα σας παρασύρει. Εμείς πήγαμε γύρω στις 9 και καταλήξαμε να φύγουμε κατά τις 3.30!

Ο καλός μου, παρόλες τις διαβεβαιώσεις των κοριτσιών, δεν είναι ακόμα πλήρως πεπεισμένος ότι κάτσαμε τόσες ώρες εκεί!
Μετά από αυτή τη βραδιά κατέληξα για άλλη μια φορά στο συμπέρασμα ότι καλές και άγιες οι έξοδοι με τους αγαπημένους, παιδιά, οικογένεια αλλά σαν την έξοδο με κοριτσοπαρέα δεν έχει…
Πάρτε λοιπόν τα αντίστοιχα παρεάκια σας και πηγαίνετε. Θα περάσετε υπέροχα, θα φάτε και θα πιείτε καταπληκτικά χωρίς να βαρύνετε, πληρώνοντας ελάχιστα. Φροντίστε μόνο να έχετε προετοιμάσει τους αγαπημένους σας ότι θα αργήσετε. Ε, τώρα αν δεν πειστούν … επιστρέψτε μαζί τους και είμαι σίγουρη ότι θα καταλάβουν και μάλλον θα σας δώσουν και δίκιο.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη tzia.

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Πολυ καλη προσπαθεια με πολυ καλο γευστικο αποτελεσμα. Ο χωρος συμπαθητικος. Πηραμε:
Μελιτζανοσαλατα 3/4
Λαχανοσαλατα 4/4, εκπληξη το λαχανο!
Μελιτζανα στον πηλο 4/4, μελωμενη!
Πατατες σαν τηγανιτες 3/4
Κοτσι χορινο 4/4 εξαιρετικο!
Χιουνκιαρ Μπεγιεντι 3/4
Κρασι Χυμα Ροζε ημιξηρο 4/4 μαγεια!
Πολυ καλη σχεση νοστμιας/ποσοτητας φαγητου με αξια τιμης 4/4
***(Το ψωμακι μονο σαν να μην ηταν φρεσκο, (ημερας δηλαδη), οχι οτι μας χαλασε.... πηραμε 2 φορες!!! )

Μπραβο σε ολους
****Ευχαριστουμε για το κερασμα (λευκος χαλβας και μους σοκολατα)!!!

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Παρασκευή βράδυ 4 άτομα βρεθήκαμε στα Φουρνομαγειρέματα. Οι συστάσεις περιττές καθώς το γνωρίζετε οι πιο πολλοί.

Ο χώρος σχετικά μικρός με καμμία 10-12 τραπέζια και στο πατάρι η κουζίνα με τους φούρνους. Ο χώρος καθαρός με μια καρτουνίστικη-παιχνιδιάρικη διάθεση, σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης αλλά σε καμμία περίπτωση δεν σου αφήνει αρνητική εμπειρία.

Ο κατάλογος καλός με επαρκή ποικιλία και σαν πιο έμπειρος μου ανατέθηκε η επιλογή των πιάτων

Λουκάνικο (καλή μερίδα, πολύ νόστιμο)

πατάτες φούρνου σαν τηγανιτές (πολύ νόστιμες)

Σαλάτα New age (νοστιμότατη)

κοτόπουλο στο πήλινο (πολύ καλό)

μπιφτέκι πολίτικο (αρκετα καλό)

πίτα με κιμά και γιαούρτι (νοστιμότατο)

Κότσι (πολύ νόστιμο).

Σίγουρα πήραμε και άλλα πιάτα αλλά πραγματικά τα έχουν αναφέρει με τόσο λεπτομέρεια άλλοι που νομίζω ότι περιττεύει να τα απαριθμήσω.

Η ουσία είναι ότι πραγματικά μείναμε πολύ ικανοποιημένοι απο τις μερίδες σαν ποσότητα αλλά βέβαια και απο την ποιότητα των υλικών και την γεύση. Όλη η παρέα μείναμε ενθουσιασμένοι απο το φαγητό και την εξυπηρέτηση.

Οι τιμές είναι ένας σημαντικός εξίσου παράγοντας που κρίνουν ένα μαγαζί. Για να φάς καλά σε αυτό το μαγαζί κυρίως εάν είστε μεγάλη παρέα με 20 ευρώ το άτομο θα χορτάσετε. Δεν έχω να πώ πολλά μιάς και το μισό ask4food έχει περάσει απο εδώ και έχει γράψει κριτική, με καλύψανε!!